,'Daar zijn ze wat, in Nederland niet' Vier jonge jochies even aan de top PAGINA VOOR JONGEREN Snuffelweek groot succes Proef 'spijbelmoeder' lukt Striptekenwedstrijd WOENSDAG 29 NOVEMBER 1989 PAGINA 23 Hoe gaat het na een korte succesperiode met de The Shorts? Voor vragen, opmerkingen en suggesties met betrekking tot Big Deal kun je ons altijd bellen. Tel: 071 -161 442. -CBX5cne6cr MIJ PK ZO'N 6h UUÊ VCRANTtNlBTÊM €N W UURIEL&IISie KUtfM P6RWEÊK J7 6&NS 2.66 UAM T107- r— *rl KiU gÉN lt\WE£(Z- j £~1 7 V EEN VeiJMENS-y Vier maanden geleden had ze heimwee en kon ze bijna niet wachten tot ze weer naar Neder land kon terugkeren. Nu is het bijna zover. Maar de 22-jarige Tu- lay Kalisir uit Rotterdam kan maar moeilijk afscheid nemen van Turkije. Ze is vast van plan volgend jaar weer terug te keren naar haar vaderland. "Het is idioot. Ik weet het. Mijn vrienden in Nederland komen niet meer bij als ik ze het vertel. In het begin vond ik het verschrik kelijk in Turkije, en heb ik heel wat geklaagd. Maar nu heb ik mijn draai gevonden. Op mijn werk gaat het goed, en ik heb veel nieuwe vrienden. Nu moet ik al les weer achterlaten. Dat valt niet Tulay is een van de 78 deelne mers aan het remigratieproject voor Turkse jongeren. De over heid startte dit project in 1988 om werkloze jonge Turken aan een baan te helpen in hun vaderland. Het toerisme groeit daar enorm, en in de hotels is een groot gebrek aan geschoold personeel dat bo vendien kennis heeft van Europe se talen. De Turken volgden een horeca-opleiding, die speciaal voor hen werd opgezet. In mei van dit jaar vertrokken ze naar de Turkse zuidkust om Turkse jongeren aan het werk in hun vaderland daar een half jaar hun theoreti sche kennis in de praktijk te bren gen. Ze liepen stage in hotels in de badplaats Alanya. Ruim de helft van de deelnemers kon de Turkse arbeidsverhoudingen en leefomstandigheden niet aan. In de loop van de zomer kwamen 42 jongeren vervroegd terug naar Nederland. De 36 doorzetters hebben hun stage er inmiddels opzitten. Ze vliegen 16 november naar huis. Van die laatste groep heeft het merendeel dezelfde ervaring als Tulay. In het begin was de stage een grote verschrikking, maar nu kost het afscheid moeite. Bijna al lemaal willen ze volgend jaar tij dens het toeristenseizoen terug naar Turkije om er te werken. De twee stagebegeleiders van het project. Jan Murris en Albert Smit, schatten dat uiteindelijk vijftien jongeren zich definitief in Turkije zullen vestigen. "Het is natuurlijk moeilijk om nu al aan tallen te noemen. Het kan bij voorbeeld gebeuren dat sommige deelnemers een leuke baan in Ne derland vinden. Dan zullen ze niet zo snel teruggaan naar Tur kije. Maar wanneer ze hier in Ne derland weer terugvallen in werk loosheid, zullen ze zich heel snel hun positie in Turkije herinneren. De mensen die hun stage goed doorstaan hebben, vinden daar zo een goeie baan. Ze kunnen in Tur kije veel sneller en makkelijker carrière maken dan in Nederland. In Turkije zijn ze wat. In Neder land niet". Een groot aantal van de over blijvers heeft al aanbiedingen ge kregen. Zo begint Tulay komend vooijaar bij een Turkse tourope rator in Alanya. Ze verdient daar per maand ongeveer achthon derd gulden, naar Turkse begrip pen een zeer riant inkomen dat ongeveer viermaal zo hoog ligt als het gemiddelde maandinkomen. De 23-jarige Hakki werkte deze zomer als receptionist in een vier- sterren hotel. Als hij wil, kan hij direct beginnen in een tophotel in de Turkse hoofdstad Istanbul. Hij heeft echter ook plannen om zelf een zaak in Turkije te openen. De 22-jarige Aline kon cheffin van de receptie worden in een drie-sterren hotel, maar vond het salaris te laag. Nu gaat ze volgend jaar in een hotel werken met een capaciteit van ongeveer achthon derd bedden. Ze maakt kans daar cheffin te worden voor een salaris van zo'n duizend gulden per maand. De 18-jarige Zeliha heeft al con tacten gelegd met Turkse bedrij ven in Nederland, maar wil ook wel stewardes worden bij een Turkse luchtvaartmaatschappij. "Misschien ga ik eerst nog wat i volgen. Ik vind mezelf nog zo jong om al echt een baan te hebben". Het is nog niet bekend of het re migratieproject voor jongeren volgend jaar opnieuw wordt op gezet. Omdat veel deelnemers de eindstreep niet hebben gehaald, is het de vraag of de overheid op nieuw bereid is 2,3 miljoen gul den te investeren in de opleiding en stagetraining van een nieuwe groep. Stagebegeleiders Murris en Smit hopen dat de beslissing po sitief zal uitvallen. Als dan boven dien de leeftijdsgrens wordt ver hoogd van 16 naar 18 jaar, wordt een nieuw project volgens hen ze ker een succes. "Vooral de jon gens konden de vrijheid en ver antwoordelijkheid niet aan", ver tellen Murris en Smit. "Maar het project verdient een vervolg. Voor Turkse jongeren is het een prima kans om een goede boter ham te vinden in hun vaderland". Nee, dan liever gewoon een paar dagen zonder geld. Maar nu: Je loopt door de stad, zin in een biertje maar toevallig portemonnee vergeten. Geen nood, niks aan de hand, binnen vijf minuten loop je tegen zo'n lokkende giromaat aan. Geen vervelende rijen en 24 uur per dag open: "Welkom bij de Postbank, hoeveel geld wilt u hebben"? Karweitje van niks. Ja... hoeveel geld wil ik hebben? Eigenlijk had ik maar een tientje nodig maar nu bekruipt de verleiding mij. Een beetje cash is altijd handig. Geduldig wacht de duivelse automaat op mijn beslissing. Eén druk op de knop en zes seconden later branden er twee briefjes van honderd in mijn jaszak. Ik had me voorgenomen om één biertje te drinken maar eenmaal in de kroeg bedenk ik dat ik net zo goed een whisky kan nemen. Ik heb nu toch voldoende geld. En., ach ja- waarom niet... rondje voor de hele zaak! Juist omdat ik niet met geld kan omgaan en dat van mezelf weet, moet ik alles zo snel mogelijk uitgeven. Wanneer ik veel geld op zak heb, voel ik me niet gaaf. Ik weet dat 't opgaat en hoe sneller hoe beter, dan heb ik tenminste weer rust. Dus dat ene biertje werd een whisky en vier uur later kan ik weer opgelucht ademhalen. De tweehonderd gulden is er doorheen. Hè, toch wel zin in een sigaret nu. Shit ik ben blut. Nou ja, geen nood, niks aan de hand. Mijn giromaatpas heb ik nog en mijn pincode kan niemand mij afnemen. Zo begint het verhaal weer van voren af aan. Je zou verwachten dat ik op dit moment wel diep in de schulden moet zitten. Nou, dat valt gelukkig wel mee. Want zelfs de schijnbaar harteloze klotomaat bezit een gevanceerd, subtiel defensiesysteem om ongecontroleerde geldsmijtende pubertjes tegen zichzelf te beschermen. Gisteren heeft deze goddelijke machine zonder pardon mijn kaart opgegeten. De techniek staat voor niets vandaag de dag. tussen het publiek", vertelt hij. Een oude fan dus. Brieven "Ik heb nog een doos vol brieven en kaarten thuis staan, vooral van meisjes", zegt Hans. "Maar ik kijk er nooit meer naar. In mijn flat heb ik de gouden plaat hangen, maar verder heb ik alles van toen overboord gegooid." Hij vervolgt: "Toch had ik die tijd voor geen goud willen missen. Ik heb toen eigenlijk niet beseft wat er alle maal gebeurde. Pas achteraf, als je terugkijkt, heb je door wat je hebt gedaan en meegemaakt." Drummer Peter Wezenbeek krijgt nog steeds af en toe brieven van fans die willen weten hoe het nu met hem gaat. Hij heeft de mu ziek nog niet vaarwel gezegd. "Ik zou wel weer in een band willen spelen, maar dat lukt op dit mo ment nog niet zo goed", zegt hij. "Ik wil muziek met een bood schap brengen, het liefst in een reggae-band." Hij heeft een single opgenomen met vrienden en fa milie, maar dat sloeg niet aan. De drummer werkt nu als leerling- kleinmonteur bij een grafisch be drijf. Ook hij kijkt de oude stapel fan-mail niet meer in. "Misschien komt dat ooit nog wel weer". Hans van Vonderen is de enige van het viertal die nu met muziek zijn geld verdient. Samen met ex- pedagoge met de spijbelaars hield, waren vertrouwelijk. Al snel werd duidelijk dat proble men thuis jongeren zo bezighou den dat het op school niet meer lukt. Maar moeilijkheden met de ou ders leiden niet automatisch tot schoolverzuim. Terwijl de ene tie ner de school mijdt, heeft de an der in dezelfde omstandigheden het er nog best naar zijn zin. Da- vidse wijst er echter op dat de sfeer op school of een nare leraar spijbelen aanwakkert. "En als kinderen eenmaal be ginnen met spijbelen is het einde zoek. Ze raken achter en vallen buiten de boot. Op school wordt het steeds vervelender en huis werk maken is er dan al helemaal niet meer bij". Dat les en school noodzakelijk zijn om in deze maatschappij een goede toekomst op te bouwen, is de leerlingen al genoeg ingepe perd. Toch was het de bedoeling dat de spijbelaars de zin van school weer gingen zien. "Ik vroeg ze dan: Hoe denk je dat je leven er uitziet als je dertig bent? Voor een vijftienjarige is dertig ontzettend oud", relativeert Da- vidse, "maar voor meisjes stond toch wel vast dat ze zouden trou- wén en kinderen krijgen. Als jon gens vertelden dat ze dan in za ken zaten en in een gloednieuwe Mercedes rondreden, vroeg ik: En wat ga je morgen doen?" De onderzoekster weet niet precies waarom de scholieren toch weer naar school gingen. "Maar er gebeurde tijdens die ge sprekken wel iets. Er was in elk geval iemand die naar hen luister de en hen serieus nam", conclu deert Davidse. "Ouders zouden een beroeps geheim moeten hebben. Als tie ners met hun ouders over proble men praten, weten de buren het de volgende dag ook. Dat is niet bevorderlijk voor het onderling vertrouwen. Hetzelfde geldt voor ouders die al te luchthartig om springen met zaken waar pubers mee tobben. 'Ach joh, dat gaat wel weer over', is niet de manier". De techniek staat voor niets vandaag de dag. Sinds enige tijd bezit ik een klein plastic kaartje met een leeuwtje erop. Wanneer ik deze kaart op de juiste plaats in de juiste muur schuif en vier cijfertjes intik dan krijg ik geld. Zoveel als ik wil. Als een soort fruitautomaat waarbij je altijd wint. Dit klinkt ongeloofwaardig maar het is heus waar. Een half jaar geleden werd er in Amsterdam op elke straathoek een 'giromaat' ingebouwd; een futuristisch ogend paneel met. knopjes, gleuven, schuiven en een videoscherm. Bij de bank kan men een zogenaamde 'giromaatpas' ophalen met daarbij (in een verzegelde envelop) een uiterst geheim en strikt persoonlijke 'pincode'. Dit nummer dient men vervolgens goed uit het hoofd te leren waarna men de, nu overbodige, envelop met pincode zorgvuldig opeet opdat geen enkele onverlaat er beslag op kan leggen. Deze drie dingen samen, giromaat, pas en code, bieden de moderne burger nu reeds het financiële gemak van de 21ste eeuw. Klinkt allemaal mooi en prachtig, doch voor mensen als ik zijn deze vernieuwingen desastreus te noemen. Feit is dat ik niet met geld kan omgaan. (Nooit gekund ook. Als jongetje van zes had ik mijn maandelijkse kwartje zakgeld al binnen vijf minuten na ontvangst reeds omgezet in snoepgoed). Nu werd ik altijd tegen mezelf beschermd door de reusachtige rompslomp bij de banken. Het geld ophalen kostte bij deze instellingen zoveel tijd dat ik me wel tweemaal bedacht voordat ik er daadwerkelijk heenging, waarbij ik dan bovendien in vijftig procent van de gevallen de bank gesloten trof omdat de verwarrende openingstijden mij nooit duidelijk zijn geworden. Eenmaal binnen werd ik geconfronteerd met lange rijen vervelende mensen en domme lokettisten. Tien keer je banknummer opdreunen en vijfentwintig maal je handtekening zetten. Het loopt storm met de snuffel week in het bedrijfsleven voor scholieren in het vervolgonder wijs. In het cursusjaar 1988-89 maakten 21.000 leerlingen ge bruik van de mogelijkheid om een weekje rond te kijken in fa briek of op kantoor. Het effect van de stage was onder meer dat scholieren die er hard over dach ten hun opleiding voortijdig af te breken toch weer gemotiveerd in de schoolbanken plaatsnamen. Op elke honderd leerlingen die het lager-beroepsonderwijs met diploma verlaten, zijn er 4,4 drop outs (voortijdige schoolverlaters). Deze week vroegen we de Big 7 (6) Om het is geel en het Deall-lezers: Waar kun jij abso- vliegt-mopjes luut niet om lachen? 1 19» Om m n vader in een 8 (3) °m 'lolliSe' spandoe- vrou/ke ZT ken in het voetbalstadion 2 (2) Om racistische mop- °m de Steen en Been pen 3 (4) Gaan met die Banaan °m Amsterdamse 4 (-) Practical jokes VOLGENDE WEEK: Wat staat 5 (1) Om de strip Liefde is... SiMerkUas? ïlatjouwftem ook gelden in de Hartstikke Top 6 (5) Freek de Jonge 10. Bel even 071-161442. i Vonderen: "Pas achteraf als je terugkijkt, heb je door wat je allemaal hebt gedaan en meege- manager Danny de Heer runt hij de muziekstudio Fendal-Sound in Loenen aan de Vecht. "Ik houd me nu vooral bezig met de techni sche kant van de muziek", vertelt Hans. "Ik ben blij dat ik van mijn hobby alsnog mijn werk heb kun nen maken. Als Comment ga va geen hit was geworden, was ik nu waarschijnlijk aan het timmeren of metselen geweest". Alle bandleden kijken met veel plezier terug op de tijd en hebben nog steeds contact met elkaar. Ze maakten dan ook heel wat mee samen. De jongens traden op in België. Frankrijk, Westduitsland en Oost-Berlijn. Ze werden zelfs uitgenodigd te komen spelen in Roemenië. De optredens daar zijn hen allemaal bijgebleven. "We stonden daar voor een overvolle zaal met wel tienduizend man", vertelt zanger Hans. "Dat is ons nergens anders overkomen". Toetsenist Erik de Wildt weet eigenlijk niet hoe de stijl die The Shorts hadden, moet worden ge- noend. "We hadden het zelf', zegt hij ten slotte lachend, "indertijd wel eens over boerenlullendis- De doorbraak van The Shorts kwam in 1983 nogal onver wachts. Hans van Vonderen, Erik de Wildt, Peter Wezen beek en Hans Stokkermans speelden al vanaf hun elfde met elkaar onder de naam De Bliksemafleiders. "Toen de jongens ouder werden, moes ten we een keuze maken", weet Shorts-manager Danny de Heer nog. "Het was of als onbekend bandje weinig po pulaire muziek blijven bren gen, of overgaan op commer ciëlere stukken." Het werd het laatste. Rond 1983 waren Nederlandse bands als Doe Maar en Toontje Lager erg po pulair. The Shorts besloten ook Nederlandstalig werk te gaan brengen, hopend op een doorbraak. De vader van Danny kwam met de tekst van Comment ga va. Er werd een vrolijk, pakkend deuntje achter gezet en het num mer werd zowaar in Hilversum door de disc-jockeys opgepikt. "Het ging toen allemaal erg snel", aldus Hans van Vonderen. Hij was de zanger en daarmee 'het ge zicht' van de band. "Het was na tuurlijk een erg commercieel nummer, maar het klonk lekker en was makkelijk mee te zingen. Onze fans vielen voor onze uit straling, onze vrolijkheid. We stonden nooit met tegenzin te spelen en dat sloeg aan". Kiezen Hans van Vonderen was de oud ste van het viertal. Hij was in 1983 het enige bandlid met een diplo ma op zak (lts-bouwkunde) toen The Shorts begonnen met optre dens in het hele land. De andere drie stopten met school. "Het was kiezen", aldus Erik, de toetsenist van de band. Halverwege het der de jaar van de mavo ging hij van school. "Ik hield toch al nooit zo van school en het succes van de band was een goede reden om niet meer te hoeven leren". Nu werkt Erik als produktiemede- werker bij een kisten- en pallets- fabriek. Van de tijd met The Shorts heeft hij geen spijt. "Ik heb heel goede herinneringen aan die tijd. Het was het hoogtepunt in mijn leven," zegt hij. "Maar één ding heb ik goed geleerd. En dat is dat ik nooit meer eigen baas wil zijn. Dat is me te onzeker". Ook bassist Hans Stokkermans kon zijn school niet combineren met de optredens. Hij stopte in het begin van mavo 4. Toen The Shorts er mee ophielden, kreeg hij een jaar een uitkering. Hij staat tegenwoordig als verkoper in een zaak voor electro-techni- sche apparaten in Nijmegen. "Ik heb van die tijd vooral geleerd dat waar het geld binnenkomt, er ook altijd mensen zijn die je willen til len", zegt hij. "Ik zou dan ook niet meer in een professionele band willen spelen. Ik heb zelfs mijn basgitaar verkocht". Wat hij wel als leuk 'souvenir' aan die tijd heeft overgehouden is zijn vrien din. "Ze stond tijdens een opna me van Nederland Muziekland Ze wil geen spijbelmoeder wor den genoemd, want dat werkt al leen maar rolbevestigend. "Als je zo'n term gebruikt is het net of al leen vrouwen op een vertrouwe lijke manier met jongeren kun nen omgaan", vindt sociaal-peda goge Anne Davidse-Dekker, "en zo is het natuurlijk niet". Davidse werkte ruim een jaar geleden mee aan een onderzoek naar het spijbelen op vier scholen voor lager beroepsonderwijs in Den Haag. Ze heeft in dat jaar met zo'n zestig hardnekkige spij belaars contact gehad. De helft verzuimde na twee gesprekken al minder lessen dan voor die tijd. Toch twijfelt Davidse aan het suc ces van de aanpak. "Het is maar de vraag of de verbetering blij vend was. Dat is niet onder zocht". De gesprekken die de sociaal- Kun je tekenen en ben je twaalf jaar of ouder dan is dit iets voor jou. De Leidse strip shop organi seert samen met Buurthuis 't Spoortje een striptekenwedstrijd met als thema: 'Discriminatie, sa men in de wereld'. Je mag op al lerlei manieren meedoen. Samen werking is bij voorbeeld toege staan. De hoofdprijs bedraagt tweehonderd gulden. Helemaal in stijl van het onder werp gaat het uitsluitend om zwart-wit tekeningen, die je ver der op jouw manier mag maken. Het hele stripverhaal mag maxi maal vier bladzijden beslaan. In leveren vóór 10 februari bij Buurthuis 't Spoortje, Bernard- kade 40, 2316 RX Leiden, ter at tentie van Hans Edink (071- 210760). Vermeld ook je eigen naam, adres, woonplaats, leeftijd en telefoonnummer. Een deskundige jury zal op zon dag 11 maart de inzendingen be oordelen. Een selectie van de in gezonden stripverhalen zal wor den gepubliceerd in een album. Dus doe goed je best!

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23