.OEKEM Het heimelijk plezier van bekende Nederlanders Andy Warhol: een klassieke schizofreen Cecile Dreesmann kraakt Vendex Een Hollandse meid in New York "Vliegeren is kinderachtig en dat is nou precies ook een van de wezen lijke charmes ervan. Je bent aan het spelen". "Als kind moest ik in de vasten periode, veertig dagen voor Pasen, alle snoep in m'n vastentrommeltje bewaren. Alleen op zondag mocht je je voorraadje aanbreken. Ik zal nooit de zondagmiddagen vergeten dat ik naar de radio zat te luisteren, tegelijk een spannend boek aan het lezen was en ook nog met m'n rech terhand in het trommeltje zat". De Heimelijke Genoegens die on der meer Renate Dorrestein en Jan Lenferink etaleren in een door de Bijenkorf uitgegeven boek, lijken representatief: men wil terug naar de kindertijd of of z'n minst toege ven aan kinderlijke neigingen. Om die genoegens nu heimelijk te noe men, ach. Al geven de geïnterview den wel vaak blijk van enige gene of schaamte over hun wat eigenaardi ge voorliefde of uit de hand gelopen hobby. Dorrestein: "De mensen zien een grote vrouw achter een vliegertje aanhollen en denken dan misschien dat ik uit Santpoort ontsnapt ben of zo". Ethel Portnoy, die graag lekker lang uitslaapt: "Het wordt al gauw verwennen genoemd en dat heeft een slechte klank". Hoe hoogwaardiger qua maat schappelijke positie de geïnter viewde en hoe kinderlijker haar of zijn genoegen, des te vertederender is het. Ed Nijpels die iedere dag met zijn modeltreinen speelt bijvoor beeld. Onze ex-milieuminister heeft toch al iets schattigs. Maar met zijn treintjes staat hij in de politieke are na niet alleen, zo blijkt: "Verschil lende Commissarissen van de Ko ningin vertrouwden mij toe dat ze ook met treintjes speelden". De in het miniatuur (ont)sporende politici hebben zelfs een club, De Stoom- pluim. Slapen is heerlijk. Wie dat nog niet wist zal ervan overtuigd raken na het lezen van Ethel Portnoy's bij drage. Zij is een gelukkige vrouw, sinds ze niet meer voor een baan of voor haar kinderen vroeg het bed uit hoeft. Een wekker, dat gruwelij ke ding, gebruikt ze dan ook niet. "Ik slaap tot het moment dat ik wakker word, elke dag, zeer natuur lijk. Langzaam gaan m'n ogen 's morgens open en denk ik 'Ah, een nieuwe dag!' Heerlijk is dat". Eigenlijk hebben alle genoegens uit het boek wel iets navoelbaars. En heel bijzonder zijn de meeste voorkeuren niet. Büch die verslaafd is aan de soapserie "Sons and daughters", Simon Vinkenoog die graag luistervinkje speelt, Frank Govers die bij de minste ontroering in machteloos gesnik uitbarst, Syl via Kristel die aan alles snuffelt en Marijke Höweler die niet is weg te slaan bij grote, kitscherige taarten. Ik begrijp ze. Het meeste begrip heb ik nog wel voor Emma Brunt, die last blijkt te hebben van het Schoner Wohnen- syndroom. Brunt brengt de diverse aspecten van deze verslaving goed onder woorden. De jaloezie, de on beteugelde hebberigheid die de on bereikbaar fraaie interieurs in woonbladen als Schoner Wohnen oproepen, het jezelf bij aanschaf wijsmaken dat het bekijken van die bladen "nuttig" zou zijn, en vooral ook de suggestie van een heel ander leven die de binnenkant van een an der z'n huis kan geven. Beter geor dend, gezelliger, moeitelozer, repre sentatiever dan je eigen rommelige bestaan. Of zoals Brunt het uit drukt: "Je ziet het aan zo'n huis: hier komen leuke mensen en die passen in dit huis en dit interieur". En dan de afgrondelijke melancho lie die het interieur uit Fanny en Alexander teweeg brengt. Want ook films zijn een rijke bron van drome rij voor lijders aan het Schoner Wohnen-syndroom. De liefhebberijen van Hans War ren (duiven), Hans Dorrestijn (vo gels), Adriaan Morrièn (vrouwen), of Bart Peeters (lijstjes) zijn mij ei genlijk wat te gewoontjes, hoewel hun bijdragen lezenswaardig zijn. Adelheid Roosen geeft eerder blijk van een algemene mentaliteit ze wil meer spontaniteit en hevigheid onder de mensen dan van enige heimelijke bezetenheid. Heel fraai daarentegen is de bijdrage van Phi lip Freriks over dineren in restaura tiewagens van de Franse spoorwe gen. Een stukje persoonlijke ge schiedschrijving. Boeken zoals deze zijn voorbe stemd om uitgeleend en beduimeld te worden. Hun aantrekkelijkheid is waarschijnlijk gelegen in de kom- binatie van onschuld en levenslust. Escape, dus leuk. INGE VAN DEN BLINK (Heimelijke genoegens. 25 zonder linge voorliefdes toevertrouwd aan Francois de Waal, met een voorwoord van Gerrit Komrlj. Uitgave De Bijen korf, 12.50). ƒ19,90 LEIDEN EEN BEELD VAN DE SLEUTELSTAD MET NED. DUITS EN ENGELSE TEKST ƒ29,90 GEZICHT OPLEIDEN EEN DIK BOEK OVER DE LEIDSE SINGELS ƒ49,50 leiden, leiderdorp, oegslgeea. katwijk, voorschoten Nieuwe uitgaven De Pleinen, Jan ter Haar. Een kor te zakenroman waarin drie mensen centraal staan die een strijd voeren die alleen verliezers kent. Uitg. Con tact, 24,90. BarbadosThomas Hoover. Een roman vol stoutmoedige avonturen, politieke intriges en hartstochtelij ke romantiek. Uitg. Het Spectrum ƒ49,90. De Grote Reis, Jorge Semprun. Aangrijpend verhaal over helle tocht naar Buchenwald. Uitg. Meu- lenhoff, 25,00. De Windmolen, Camilo José Cela. Novelle van een typisch Spaans dorp en de mensen die er wonen. Uitg. Meulenhoff, ƒ25,00. Het scharlaken lied, Mariama Ba. De liefde tussen een Senegalese man en een Franse vrouw. Uitg. In de Knipscheer, 34,50. Elise en het echte leven, Claire Etcherelli. Tegen een achtergrond van racisme en uitbuiting wordt de liefde tussen Elise en Arezki aan grijpend beschreven. Uitg. An Dek ker 15,00. In plaats van moord, Marie-Sop- hie Nathusius. De obsessie van een oudere vrouw die een gedeelte van haar huis verhuurt aan een ge trouwde man en een jonge oncon ventionele vrouw. Uitg. An Dekker, 15,00. De Postwissel, Sembène Ous- mane. De oude Ibrahima Dieng raakt verdwaald in een onbegrijpe lijk bureaucratisch labyrinth. Uitg. In de Knipscheer, 24,50. Mrs. Caldwell spreekt met haar zoon, Camilo José Cela. De bladzij den die een wat excentrieke Engel se dame schreef ter nagedachtenis van haar verafgode zoon. Uitg. Meu lenhoff, ƒ29,50. Kunt U Breukelen?, Justus van Oei. De woorden waar nog geen din gen bij hoorden en de dingen waar nog geen woorden voor waren. Uitg. Nijgh Van Ditmar, 17,50. Het hemelse landschap, C.D. An- driesse. Een poétisch relaas, vol fan tastische natuurbeschrijvingen, de sage van een bekering. Uitg. Con tact, 24,90. Vergeet niet wat de zevenslaper zei, J.M.H. Berckmans. Verhalen van afschuw en ontzetting maar ook van passie en tederheid. Uitg. De- dalus, 27,50. Jeugdboeken In verzet van Theo Hoogstraten speelt in de toekomst, wanneer in Europa een dictatuur heerst. Jon gens wordt verliefd op meisje dat in een verzetsgroep zit Uitgeverij Sja- loom, 19,90 De weglopers. Op een regenachti ge dag vol ellende besluiten Nathan en Julia, die eigenlijk een hekel aan elkaar hebben, maar weg te lopen in dit bekroonde boek van Ruth Tho mas. Uitgeverij Sjaloom, 22,50 Blitzkat van Robert Westall han delt over de belevenissen van een kat die in de tweede wereldoorlog zijn spreekwoordelijke negen le vens hard nodig heeft. Uitgeverij Sjaloom, 23,50. Opgejaagd van Andrew Schluter gaat over de jongen Stan, die weg loopt uit zijn pleeggezin en dan op de vlucht gaat naar Ierland. Uitge verij Ploegsma, 26,90. De naam in de zwarte steen. De jongen Park is in dit boek van Ka- therine Paterson op zoek naar de naam van zijn overleden vader. Uit geverij Ploegsma, 29,50. Niet mijn schuld. Nina vraagt zich af of ze schuldig is aan het dodelijke ongeluk van een vriendinnetje. Ge schreven door Aasse Foss Abrahamsen, Uitgeverij Ploegsman, 22,95. Hennie de heks. Kleurig kijk/lees boek van Korky Paul en Valerie Thomas. Uitgeverij Sjaloom, 19,90. Marc is ziek, Eiko Kadono en Ma- ko Taruishi. Uitg. Gottmer, 18,50. Tim is op tijd, Kathryn Cae en Terry Mckenna. Klok-kijk-(voor)- leesboek. Uitg. Gottmer, 18,50. Mijn grote zus, Siv Widerberg en Cecilia Torudd. Prentenboek over jaloers zijn. Uitg. Gottmer, 18,50. De bal. Bekende Nederlanders en voetballers over voetbal. Uitgeverij Parnassus, 24,90. WOENSDAG 29 NOVEMBER 1989 grafie over Warhol. Voor mij was dat een prachtig compromis: op die manier kon ik onze relatie in mijn hoofd voortzetten". Bockris begon in '83 aan de bio grafie te werken en vanaf dat mo ment heeft hij Warhol niet meer ge sproken. "Dat was de enige manier om een objectief boek te schrijven. Anders zou Andy mij te zeer hebben beinvloed, want hij was een dwin gende persoonlijkheid. In het open baar negeerde hij mij volledig, maar hij informeerde wel regelmatig bij vrienden hoe ik vorderde en speel de mij via die kanalen ook allerlei informatie toe". 'Warhol' is zeker de moeite waard. Bockris heeft in zijn boek prachtige anecdotes verzameld en laat zien hoe Warhol zich ontwikkelde van een schuchtere reclametekenaar die zijn moeder vanuit het grote New York dagelijks een ansicht kaart stuurde ('Met my gaat het goed en ik schrijf morgen opnieuw') tot een kunstenaar die de wereld op zijn kop zette. In de vijf jaar dat hij aan de bio grafie werkte, leerde Bockris War hol "steeds beter kennen. Ik sprak met tientallen vrienden en familie leden, waardoor ik hem van allerlei kanten kon bekijken. Op het eerste gezicht leek Andy misschien geluk kig, maar in werkelijkheid zat hij vol twijfel en angst en voelde hij zich voortdurend afgewezen door zijn minnaars. Hij was het voor beeld van de klassieke schizofreen: aan de ene kant aardig en lief, maar aan de andere kant een compleet monster, egoïstisch en uitermate onvriendelijk. Maar in een relatie gaf hij zich helemaal en dat ver wachtte hij ook van jou. In mijn ogen was hij vooral een moedig mens, omdat hij dwars tegen alle vooroordelen en kritiek in altijd zijn eigen weg is gegaan". "Andy was niet in staat er een normaal privé-leven op na te hou den, hoe graag hij dat ook wilde. Hij had voortdurend de waardering van zijn omgeving nodig, moest steeds horen hoe geweldig hij was. In zijn eentje was hij vaak diep ongeluk kig. Ook het vele geld dat hij met zijn kunst verdiende, kon daar niets aan veranderen. In die zin was hy een tragische figuur. Maar als kun stenaar was hij voor mij een van de grootste figuren van de twintigste eeuw. Het was loodzwaar om in mijn hoofd vijf jaar lang dag in dag uit met Andy op te trekken. Maar het was de enige manier om hem nog een tijclje voor mijzelf te hou den. Pas nu ben ik toe aan een vol gend boek. Dat wordt weer een bio grafie. Over wie kan ik nog niet zeg gen: diegene weet het zelf nog niet eens, maar het is wel weer een be roemdheid". Toen Andy Warhol in 1982 hoorde dat de Amerikaanse popzangeres Debbie Harry haar groep Blondie had ontbonden, vroeg hij Victor Bockris verbaasd waarom ze was opgehouden 'Blondie te zijn'. Boc kris, die een boek over Blondie had geschreven, antwoordde: "Omdat Debbie te intelligent is om altijd de rol van een personage in een strip verhaal te blijven spelen. "De ge prikkelde reactie van Warhol was veelzeggend: "Wat denk je dat ik de afgelopen vijfentwintig jaar heb ge daan?" En bij een andere gelegen heid zei hij: "Soms is het geweldig om thuis te komen en mijn Andy- pak uit te trekken." Andy Warhol was reeds tijdens zijn leven een mythe. In zijn Factory in New York produceerde hij - met de hulp van een groot aantal assis tenten - aan de lopende band kunst (schilderijen, zeefdrukken, films, boeken), die vrijwel altijd grote op schudding veroorzaakte. Waren zijn overbekende afbeeldingen van Campbell-soepblikken echter top- kunst van een profeet "wiens vi sioenen het ware, vluchtige karak ter van onze tijd tot in details bloot legden", of juist het werk van een uitgekookte charlatan? Bockris houdt het op het eerste, maar schrijft tegelijkertijd in de proloog van zijn biografie: "Zijn beroemd ste kunstwerk was hij zelf'. Alles wat Warhol deed, werd tot kunst verheven. Hij was de hoofdrolspe ler in een doorlopende publieke film. Was de in 1987 op 58-jarige leeftijd overleden Andy Warhol een charlatan of juist een van de belangrijkste kunstenaars van de twintigste eeuw? Vier jaar lang - van '77 tot '81 - werkte de Ameri kaanse journalist Victor Bockris intensief met Warhol samen. Ver volgens schreef hij diens biografie, waarvan de Nederlandse verta ling ('Warhol', uitgeverij De Kern) zojuist is verschenen. "Andy was een drug waar je aan verslaafd raakte". Victor Bockris (40) - nerveus pra tend, parmantige, zwartfluwelen handschoentjes aan - leerde Warhol in het begin van de jaren zeventig kennen, toen hij hem voor een of an der onbeduidend tijdschrift inter viewde. "Ik kan mij herinneren dat ik bang voor hem was. Alsof je met een zombie zat te praten: zijn ge zicht was doodsbleek en zijn mage re lijf trilde als een riet. Pas in '77 raakten we bevriend en vroeg Andy of ik lid van zyn staf wilde worden. Vier jaar lang trok ik heel intensief met hem op. In die tijd hebben we onder meer een fotoboek ('Exposu res') gemaakt en deden we diverse film- en televisieprojecten. Verder schreef ik voor zijn tijdschrift 'In terview', en legde ik contacten met beroemde personen van wie hij een zeefdruk wilde maken. Zo heb ik Andy in contact gebracht met de bokser Mohammed Ali, over wie ik zelf al eerder een boek had geschre- Verslaafd "Met Andy kon je alleen maar heel intensief optrekken, een tussenweg was er niet. Als hij zich niet meer met je amuseerde, kon je vertrek ken. Na vier jaar merkte ik dat onze relatie verslapte. Tegelijkertijd zag ik er tegen op om weg te gaan: Andy was een drug waar je aan verslaafd raakte. Ik had net een boek over de Velvet Underground afgerond en zat na te denken over een volgend boek. Toen bood Bantam Books mij een lucratief contract voor een bio- "Je moet het misschien gewoon zien als een hernieuwingscrisis. Maar ik geloof wel dat ze er door heen komen. Het wordt gewoon een heel andere zakelijke stijl. Een soort beleggingsmaatschappij als moe deronderneming, met een dozijn di visies zoals dat tegenwoordig ge noemd moet worden. En een van die divisies is het warenhuis". Dat zegt een familielid tegen Antoinette Mandersen in het zojuist versche nen boek 'Het erfgoed - roman rond een warenhuisdynastie' van Cecile Dreesmann. Die Antoinette Mandersen is nie mand anders dan Cecile Drees mann zélf, zuster van Vendex-com- missaris Anton Dreesmann en het warenhuis is V&D. Misschien wordt het toch nog wel wat met 'Het erfgoed', rpet die warenhuisketen die door vader en grootvader op po ten werd gezet, hoopt Cecile aan het eind van de roman. Maar eerst krijgt broer Anton er ongenadig van langs. Het is niet voor het eerst dat Ceci le Dreesmann haar ideeën over het wel en wee van het familieconcern op papier zet. Precies tien jaar gele den verraste ze vriend en vijand met de roman 'De Mandersens - roman van een warenhuisdynastie'. Ook hierin werden al diverse kritische noten gekraakt over de leiding van het bedrijf, die de Nederlandse wa renhuisketen toentertijd ombouw de tot een internationaal concern voor allerhande dienstverlening. 'Het erfgoed' gaat verder waar 'De Mandersens' ophield. Vanuit het knusse, huiselijke en liefderijke gezinsleven van de Wal- dens in de VS en deels vanuit een al even geslaagde en liefderijke Man- dersen-familie in Engeland - even eens in warenhuizen - wordt met zorg gekeken naar de ontwikkelin gen bij het Nederlandse erfgoed, Mandco International en de waren huisdivisie Mandersen Co. De beide Angelsaksische takken voe len zich erg goed thuis bij elkaar en de jonge generatie zal daar later in het verhaal nog extra romantische steentjes aan bijdragen. "Heel an ders dan bij Fred en Elly Manders en" (Anton Dreesmann en echtge note - red.) in Nederland, verzucht Carla Mandersen in Londen als het verhaal nog maar nauwelijks be gonnen is: "Bij Fred thuis is alles nu eenmaal wat grootser, met net wat meer kunst en zilver, meer perso neel, meer statusgedoe... Zo'n vriendelijke maar toch wat superi eure houding, weet je wel. Ik kan daar, eerlijk gezegd, slecht tegen Opvattingen De verschillende filosofieën binnen de Dreesmann-familie komen ook al snel aan bod. Waar Mandco (Ven dex) een hele reeks nevenbedrijven opkoopt, wordt in de Amerikaanse tak gewerkt aan nieuwe concepten voor warenhuizen, naast de be staande. Maar het gaat veel verder: "Dienstverlening, van uitzendbu reaus tot hostess-training, van gla zenwasserijen tot een soort beperk te medische zorg, van snelvervoer tot afvalverwerking, dat alles schijnt het toverwoord van het ogenblik te zijn. Zelfbedieningsza ken, vooral in de levensmiddelen sector, postorderbedrijven, dat ligt allemaal vrij voor de hand. Maar bungalowparken, handel in motor en zeiljachten, onderhoud van boor- platforms, dat zijn toch wel waren- huisvreemde activiteiten". Intussen wordt in Amerika bij de Waldens gewerkt aan een heel nieuw concept-warenhuis, waar Ce cile Dreesmann een veel hogere pet van op heeft. Met alles gelijksvloers en "niets te roltrappen of te liften". Hoog, ruim en met veel licht van bo ven, meer voor een 'uitje', waar mensen een hele dag genoeglijk in door kunnen brengen. Wie ooit het werkvertrek van An ton Dreesmann op het Vendex- hoofdkantoor heeft betreden, kan zich de verbazing voorstellen die zich ook van Antoinette meester maakt bij een bezoek aan haar broer Fred Mandersen. "De panelen met organisatieschema's van de ver Cecile Dreesmann: liefdes, relaties en verwikkelingen bij Vendex. (foto schillende bedrijven bedekten zo wat alle muren van onder tot boven en het viel haar op dat de sectie Wa renhuizen daar een relatief beschei den plaats bij innam". Meneer Anton Nog vele malen zal Fred Mandersen een plaats krijgen binnen - of eigen lijk meer buiten - de familie. Zijn hekel aan de jaarlijkse vergadering van aandeelhouders bij voorbeeld, allemaal familie en aangetrouwde familie. "Al die non-valeurs die zich op die ene dag in het jaar weer be langrijk voelden, wat wisten ze he lemaal af van zijn bedrijf', denkt de romanfiguur hardop. Ook de van moederszijde geërfde aanleg tot ho ge bloeddruk, het gebrek aan li chaamsbeweging, de 'crisispillen', het lijdt geen twijfel wie bij Cécile Dreesmann model heeft gestaan voor de alleenheerser bij het Mand- co-concern. Zélfs de betiteling van Mandersen binnen het concern als 'meneer Fred' is rechtstreeks afge leid van 'meneer Anton', ter onder scheiding van 'meneer Ton' (Drees mann) in de directie van de waren huisdivisie. Nadat eerst een van zijn mede-di recteuren en vervolgens ook zijn zelf uitgezochte kroonprins (prof. dr. Arie van der Zwan misschien hun ontslag indienen, duurt het niet lang of Fred Mandersen stort in. Het nieuws over de ernstige ziekte slaat bij de familie in Londen en New York in als een bom. Hoe nu verder met 'Het erfgoed'. Dat de kroon prins vertrokken was, had weinig emotie by de familie in het buiten land teweeggebracht. In de tijd dat de ruzie over de toe komst van de Mandersen Co-wa renhuizen in de top van het Mand- co-concern op straat lag en het per soneel niet wist of er al dan niet massa-ontslagen zouden gaan val len, bezocht Antoinette (min of meer op doorreis in Nederland) het vroegere parade-paardje van de wa renhuizen, de vestiging in Den Haag. Het personeel klaagt, vooral de ouderen onder hen die Antoinet te van vroeger kennen. "Ja maar, mevrouw Antoinette, er wordt hier zoveel gepraat over ontslagen en er wordt zoveel in de hogere regionen van plaats gewisseld dat niemand meer weet waar we aan toe zijn. Het vroegere vertrouwde gevoel van 'bij Mandersen te horen' is er gewoon niet meer bij". Mandco Toch eindigt het boek - voor wat het familieconcern betreft - niet in mi neur. "Mandco Int. is globaal gezien een middelgroot bedrijf met veel, misschien wel te veel facetten. Daar zal nog veel geschaafd en gestroom lijnd moeten worden", zegt een Hol lands familielid in het slot van de ro man. Na de aandeelhoudersverga dering van afgelopen zomer - waar in ook de nieuwe topman voor het concern zijn opwachting maakt - meldt hetzelfde familielid aan An toinette "geen enkele aanwijzing te zien dat er aan opheffen van de wa renhuizen gedacht wordt. Stroom lijnen, vereenvoudigen, dat wel, maar tegelijkertijd ook investeren. Zo rond de honderd miljoen gul den". Antoinette is dan al weer terug in de warme familiekring van de Wal dens, waar de weduwnaar Walden senior steeds meer aandacht voor haar heeft en zij - de zestig gepas seerd - inmiddels zelfs twee aanbid ders heeft. Of de vele liefdes, relaties en fami lieverwikkelingen even waarheids getrouw zijn als de beschrijvingen van Vendex en Vroom Drees mann is voor een niet-ingewijde in de familie niet te beoordelen. Wel begint de naald- en draadkunstena res Cécile Dreesmann nu ook als in cidentele schrijfster van familiero mans een zekere eigen stijl te ont wikkelen. Inclusief gevoelige sna ren en roerende momenten. MARIEN VAN DEN BOS ('Het erfgoed - Roman rond een wa renhuisdynastie' van Cecile Drees mann wordt uitgegeven door De Boe kerij in Amsterdam en is overal te koop - ook bij V&D - voor f24,90) In de onverwacht warme nacht van 11 op 12 oktober werden in New York elf mensen vermoord. Dat is ongeveer twee keer zoveel als nor maal in een nacht. Zelfs de gedegen New York Times kon echter niet achterhalen of het om een nieuw re cord ging. De krant beperkte zich tot wat details en de mededeling dat de nieuwe moorden het totaal aan tal moorden voor 1989 (tot dan toe) op 1059 bracht. De reeks moorden van de elfde kwam net te laat voor het boekje Li- li Marleen in New York van journa liste/columniste Ineke van den Ber gen. Dat is spijtig, want met haar opmerkelijke aandacht voor alles wat bizar en gewelddadig is, had de nieuwe reeks moorden de ultieme toevoeging aan het boekje kunnen zijn. Lili Marleen in New York is een brei van ellende uit de grote stad, die door Van den Bergen zonder adempauze wordt opgediend. New York is geen leuke stad. Aids, kin dermishandeling, moorden, het komt er buitensporig veel voor. Zo veel, dat televisieploegen zich vaak niet beperken tot de simpele mel ding, maar op zoek gaan naar de goorste details. Alleen zo denken ze de aandacht van het grote publiek vast te kunnen houden. Van den Bergen kijkt veel televi sie. Bovendien heeft ze een map 'moorden' in haar Newyorkse hotel kamer liggen die zichzelf razend snel vult met knipsels uit sensatie kranten. En als er even geen sensa tionele moord voorhanden is, blijkt een vriendin het slachtoffer van een weerzinwekkende verkrachting. Alles bij elkaar is Lili Marleen in New York dus niet bepaald een luchtig boekje. Eigenlijk bevreemdt het dat Van den Bergen zelf zo prettig in haar dierenvelletje door de stad kan lopen. Een bezoek aan de probleem wijk South Bronx, waar taxichauf feurs liever niet rijden, verloopt zelfs geheel zonder problemen. Even lijkt het erop dat Van den Ber gen tijd neemt voor de broodnodige relativering. Maar dan keert de el lende weer terug en is Van den Ber gen opnieuw onmiskenbaar een Hollandse meid uit Hilversum die een keertje in de grote stad rond loopt. JEROEN DIRKS

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21