Pasta's steeds meer in trek 'Als reserve zitje niet echt lekker' Italianen vrezen Marco van Basten Piepshow in Barnevelds pluim veemuseum Koekepan van het jaar gaat lang mee Ramboetan Feestelijke accessoires voor de tafel '.'•'VER DE GRENZEN' WOENSDAG 29 NOVEMBER 1989 Het pluimveemuseum in Barne- veld, volgens de betrokkenen uniek in de wereld, toont het hele traject van de kip tot het ei, maar geeft geen antwoord op de klassieke vraag welke van de twee er nu het eerst was. Verder heeft het museum volgens produktschapsvoorzitter ing. J. T. van Ginkel antwoord op al le vragen. "Wij laten de hele pluim veewereld zien van het verleden tot aan het heden. We hebben een heu se eierveiling ingericht, er zijn ver schillende huisvestingssystemen te zien en we besteden aandacht aan de culinaire aspecten van de kip en het ei". Het meest enthousiast is Van Gin kel over de piepshow, waarbij de oezoeker door een kijkgaatje de buitenissige ongelukjes van de leg hen kan zien zoals gekreukelde schalen, duo-eieren, enz. "Alle za ken in ons museum zijn vanuit de praktijk aangeleverd. Ook het antie ke leghok en de moderne legbatte rij. Wij tonen alles en we laten de be zoeker zelf bepalen aan de hand van een test wat ze voor het ei uit de ver schillende huisvestingssystemen overhebben. Het museum geeft in formatie en geen oordeel", bena drukt hij. Het idee voor het museum zou ooit in de Barneveldse gemeente raad zijn ontstaan. Want als de Bol lenstreek een bollenmuseum heeft, wat is dan Barneveld zonder pluim veemuseum? Van Ginkel: "Boven dien weet men maar bijzonder wei nig van de kip en het ei. Het uit gangspunt was dan ook om letter lijk alles eens goed in beeld te bren gen. Zo laten we ook zien wat er al lemaal van het ei wordt gemaakt. T>aar staat men versteld van". Kort voor de opening kreeg het museum nog authentieke kiprecep ten aangeleverd. "Die willen we straks gaan vergelijken of combine ren met de moderne receptuur van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren. We gaan dan aandaeht besteden aan demonstraties op culi nair gebied in het museum", vertelt de woordvoerder. Overigens kampt men nu al met een nijpend ruimtegebrek. "We hebben maar 20 procent van al ons materiaal kunnen uitstallen. We hij. Zelfs de ruimte-buiten het mu- hebben meer ruimte nodig", zegt seum wordt benut. Daar scharrelen op dit moment acht bijzondere ou de kipperassen. Het museum is in «ie winter voor groepsbezoeken ge- Goede vervanger van aardapels bij warme maaltijd Nadat hij bij de opening van het pluimveemuseum uit het ei is ge kropen, neemt dit Barneveldse jongetje eien kijkje in het museum. jpend. Vanaf volgend jaar draait umkalender, die loopt van 1 april tot iet mee in de Nederlandse muse- <*ind september. Hoewel wij nog lang niet zulke grote pasta-eters zijn als de Italianen (daar eet men nog altijd tien keer zo veel), worden de pasta's in ons land toch steeds populairder. In 1978 at de gemiddelde Nederlander bijvoorbeeld nog maar één kilo pasta per jaar, in 1988 was dat evenwel al bijna 3,5 kilo per persoon. Behalve spaghetti, macaroni-elle- boogjes, vermicelli en lasagne zijn er tegenwoordig allerlei specialitei ten en fantasievormen te koop. De ze hebben of Italiaanse namen als tagliatelle, cannelloni, farfalle en gnocchi, of Nederlandse fantasiena men als spirali, vlinderrond en kronkoli. Ze behoren echter alle maal tot de deegwaren. Het woord pasta betekent deeg. Het wordt gemaakt van griesmeel, bloem of meel van tarwe, water en eventueel zout. Uitzondering hier op is de flinterdunne mihoen uit China, die van rijstemeel wordt ge maakt. De Italiaanse pasta's be stemd voor de binnenlande markt, worden gemaakt van harde (durum) kwaliteit tarwe. Het gebruik van harde tarwe is daar zelfs wettelijk verplicht, evenals in Frankrijk. De pasta's bestemd voor de export be vatten soms ook zachte tarwe. Zacht De pasta's Het zal niemand verbazen dat in een land dat auto's van het jaar kent en voetballers en politici van het jaar vroeg of laat ook kookgerei van het jaar krijgt. Het Kookgilde, heeft een koekepan van de Israëlische fabri kant Algat uitverkoren tot "Pan van het jaar 1990". De pan, Cuisinno, is gemaakt van geanodiseerd alumini um. Het materiaal is zo sterk dat im- porteur Homecraft in Dordrecht (tel 078-147000) de pannen 100 jaar durft te garanderen. Het aluminium ge leidt warmte goed en dank zij de dikte van de bodem kunt u ook re kenen op een gelijkmatige verhit ting. De pan, die geschikt is voor ko ken op gas, elektrisch of kerami sche kookplaat, is te koop vanaf 65,95. 'EXOTISCH FRUIT' De wildgroei aan Chinese res taurants heeft ook zijn positieve kanten. De litchi is redelijk inge burgerd geraakt. Het is de witte ronde en vooral zoete vrucht die zelden bij een chinees toetje ont breekt. De ramboetan is familie van de litchi. Ramboet betekent in het Maleis 'haar'. Van de ramboetan en de litchi is de vrucht die we eten eigen lijk het vruchtvlees. Het is wit tot geelwit en wat glazig. Bin nenin zit een langwerpige pit. Het vruchtvlees van de litchi is zoet met een heel apart aroma. De ramboetan is wat minder zoet, maar daardoor ook wat frisser van smaak. De vrucht is rijk aan vitamine C. De litchi wordt in veel landen geteeld, onder meer in Israël. De ramboetan komt vooral uit Zuidoost-Azië. Ze zijn het hele jaar door verkrijgbaar. Zoals zoveel tropische vruch ten zijn ook ramboetans niet be stand tegen te lage temperatu ren. De ideale bewaartempera- tuur is ong. 12 graden. De vrucht is simpel te eten. Met twee dui men op het midden van de schil drukken en de schil breekt open. Ramboetans en litchi's lenen zich uitstekend voor een des sert, in een fruitsalade of in com binatie met geconfijte gember en slagroom. Als borrelhapje: een halve ramboetan (waar de pit uit is) vullen met een pittige kaas. Nederlands fabri kaat worden meestal gemaakt van zachte tarwe of een mengsel van harde en zachte tarwe. Voedings- kundig is er weinig of geen verschil tussen de beide tarwesoorten. Pas ta's van harde tarwe zijn van nature veel steviger na het koken, de Italia nen noemen dat 'al dente', en de kleur is geler. Het meel wordt gemengd met wa ter en gekneed. Vervolgens wordt het uitgerold en worden de diverse vormen geknipt of uitgestoken. Men kan het deeg ook door een ma trijs in de gewenste vorm persen. Tenslotte wordt de pasta gedurende drie tot vierentwintig uur gedroogd bij een temperatuur van 50 tot 100 graden Celsius. Dat moet heel nauwkeurig gebeuren. Vroeger deed men dat op rekken op straat in de zon. Vooral Napels was hier in de vorige eeuw om bekend. Na het dro gen kan de pasta worden verpakt. Momenteel zijn er veel verschil lende vormen met onbekende na men te koop. Ze zijn min of meer te onderscheiden in lintvormige, draadvormige, buisvormige en ge vulde pasta's. Tot de lintvormige worden onder meer gerekend tagli atelle, noedels (mie), fettucine en lasagnette. Voorbeelden van draadvormige pasta's zijn spaghetti, capellini, fe- delini en vermicelli. Als buisvormi ge pasta's worden aangemerkt ma caroni, cannelloni, penne, enz. Ge vulde deegwaren zijn onder andere ravioli en tortellini. Daarnaast zijn er nog vele vormen te koop die niet in bovenstaande indeling passen, zoals lasagne, dat gebruikt wordt als deeglap of -vel. Voorkeur De groene kleur van sommige pas ta's (paste verde) ontstaat door spin aziepuree of -poeder toe te voegen aan het deeg en de rode kleur (pasta rossi) door tomatenpuree of -poe der. Ook kunnen eieren zijn toege voegd met als gevolg dat de pasta geler van kleur is. Verder zijn er vol koren deegwaren te koop. Deegwaren vormen een bron van zetmeel. Ze kunnen aardappelen vervangen bij de warme maaltijd. Ze leveren echter geen vitamine C. Omdat men vitamine C voldoende kan halen uit groente en fruit, hoeft dit geen probleem te zijn. Naast koolhydraten leveren deegwaren ook eiwitten, vitamines van het B- complex en mineralen. In de volko ren-deegwaren is het gehalte aan B- vitamines, ijzer en voedingsvezel hoger dan bij de geraffineerde of witte soorten. Daarom verdienen de volkorenprodukten de voorkeur. INEKE VOLKERS, diëtist Voorlich tingsbureau voor de Voeding. Zelf pasta maken is niet moeilijk en heel lekker. Bij de klassiek gedekte tafel voor een feestelijk diner hoort zilver. Nu is echt zilver voor de meesten niet weggelegd, maar we kennen alle maal verzilverd, dat in goede kwali teit voor massief nauwelijks onder doet. Keltum introduceert bij het be stek Melina een aantal tafelaccesoi- res in dezelfde zwaar verzilverde uitvoering en identiek, fraai acht hoekig design, die voor een smaak volle tafel werkelijk het puntje op de i zijn. te koop zijn servetbanden, messeleggers, peper/zoutstel, olie- /azijnstel, lage en hoge onderborden en een champagne koeler. Om u even een indicatie van prij zen te geven. Voor zes messeleggers betaalt u bijna tachtig gulden, een servetband kost 23,50, de compo- teschaal tegen de zestig gulden, een onderbord ruim 160 gulden en de champagnekoeler het pronkstuk vgn de serie rond de 430. Voor nadere informatie Van Kem pen Begeer, Zoctermeer, telefoon (079) 611141. LONDEN - Die hartverscheuren de beelden van wankelende spe lers, geraakt aan het hoofd maar te trots om het veld af te stappen, hebben in Engeland een discus sie losgemaakt*. Liverpool-mana ger Kenny Dalglish en John O'Hara, arts van de FA, spraken zich er het eerst over uit. Dalglish zag zijn speler Barry Venison afgelopen zaterdag te gen Arsenal versuft ronddolen. Eerder dit seizoen riepen soortge lijke beelden van Glenn Hysen, David O'Leary, Alan Hansen en Nial Quinn, allen aan het hoofd geraakt, al afschuw op. Valhelm straits verplicht? Dalglish ging tekeer tegen de media, die met hun „overspannén reacties" het publiek zouden be spelen. „Hoe vervelend ook, dit soort dingen horen bij het voet bal". O'Hara pleitte ervoor dat spelers om gezondheidsredenen na soortgelijke incidenten auto matisch voor drie weken ge schorst zouden worden. Nu staan de meesten, hoofdpijn of niet, al na een paar dagen weer op het veld. Of de actie veel kans van slagen heeft, valt overigens te betwijfe len. Immers, hoe minder tanden een spits heeft, hoe beter het is. Engeland is gek op tragedies in het veld, zoals international Terry Butcher twee maanden geleden nog eens aantoonde. Butcher raakte tegen Zweden gewond aan het hoofd, speelde, hevig bloed end, de wedstrijd uit en kreeg in Engeland een heldenontvangst. Slaapmiddeltje TOULON - Philippe Anziani, aanvaller van Toulon en vijf maal opgenomen in de Franse nationale ploeg, werd onlangs betrapt op het gebruik van sti mulerende middelen. Nou ja, stimulerend... In de urine van Anziani werden spo ren van een slaapmiddel ont dekt, toch geen spul waar je har der van gaat lopen... GRAND PRIX EINDSTAND Mannen, enkelspel: 1. Frost (Den), 2. Kusuma (Ind); 3. Guobao (Chi). Vrouwen, enkelspel: 1. Jiuhong (Chi). 2. Susanti (Ind). 3. Lingwei (Chi). 0. Coene (Ned), 10. Van der Knaap (Ned). Vrouwen, dubbelspel 1. Lmg/Weizhen (Chi). 2. Bengtsson/Magnusson (Zwe), 3. Coene/Van Dijck (Ned). Gemengd dubbelspel: 1 Hartono/Pajrin (Ind). 2. Paulsen/Gowers (Den/Eng), 3. Park/Chung (Zko), 10. Meijer/Van Dijck (Ned). GRAND PRIX HENGELO Van Bracht (Waalwijk) 50 39 5 Kriekaard (Utrecht) 28 39 5 (GPD) Nee. zo leuk is het allemaal niet meer. Vorig sei zoen, onmiddellijk na zijn overgang van Willem II naar Aberdeen, dat was pas genieten. De Schotten gingen uit de bol voor die lange spits uit Nederland en Aberdeen won acht maal op rij. Willem van der Ark (ook ex-Cambuur) kon niet meer stuk. Leek het. Nederlandse spitsen in den t Foeke Booy (Club Brugge) valt de, het blijft soms tobbpn Piet den geen opgewekt verhaaltje Boer, held van Bordeaux, en Marco van Basten hoor je niet klagen, maar met Remco Boere (AA Gent) maken. Met Van der Ark, reserve sinds de komst van Hans Gilhaus, ook niet meer. Celtic laat Aitken gaan GLASGOW (Reuter) - De macht van de media is groot in de voetbalwe reld. Celtic maakte gisteren bekend het verzoek van de Schotse interna tional Roy Aitken om naar een an dere club te mogen uitkijken in te willigen. De speler voelt zich het slachtoffer van een hetze van de Schotse pers tegen zijn persoon. Zijn gezin is helemaal ontdaan door de constante stroom van negatieve publiciteit. Billy McNeill, manager van de de Schotse club, probeerde twee we ken lang zijn aanvoerder tot andere gedachten te brengen. Maar giste ren verklaarde hij: „Ik ben er niet in geslaagd Aitken over te halen te blijven. Hij wil persé weg. De speler en zijn gezin hebben de afgelopen maanden te veel te lijden gehad on der de aantijgingen van de pers. Cel tic wil hem niet langer laten lijden. We zullen elk acceptabel bod over wegen". Van der Ark: „Dat kun je wel zeg gen. Ik heb van m'n leven nog nooit op de bank gezeten, dus het komt hard aan. Vooral ook omdat er aan deze situatie niet zo snel een eind zal komen. Aberdeen draait als een trein, won vorige week van Glas gow Rangers en staat bovenaan. Dan zit je als reserve niet echt lek ker". De aanval wordt nu gevormd door Hans Gilhaus en Charlie Ni cholas. Die Nicholas wilde toch weg? „Die wilde zelfs héél graag weg. Tegen St. Mirren scoorde-ie afgelo pen zaterdag drie maal, maar deson danks geeft hij nog steeds te kennen dat hij wil vertrekken. Hij hoopte steeds op een Franse club. Die gren zen gingen vorige week echter dicht. Ook vervelend voor mij, ja. Ik weet zeker dat ik dit niet lang kan volhouden". - Je wil dus weg. „Eh, ja, tenminste, ik moet het al lemaal nog eens op een rijtje zetten. MILAAN (GPD) De Italiaanse sportpers maakt zich ernstig zor gen dat Marco van Basten en niet Franco Baresi tot Europees voet baller van dit jaar wordt uitgeroepen. Deze week dienen alle jury leden van deze uitverkiezing een stemformulier in. Baresi was de meest constante uitblinker van de Europa Cup I-winnaar en is het symbool van de club. Iedere Italiaan gunt hem deze persoonlijke onderscheiding, maar waarschijnlijk strijkt Van Basten met de eer als gevolg van zijn vele belangrijke doelpunten. De 'Italiaanse lobby' waaraan Gullit meeste investeert twee jaar geleden zijn uitverkiezing moet ook i had te danken, lijkt dit keer te r moetingen de sterkste vertegen- Willem Wat ik moet kosten? Tja, Aberdeen betaalde vorig seizoen ruim een mil joen voor me en ze zullen wel niks aan me willen verliezen". - FC Twente ziet wel wat in je. Trainer Vonk noemde tenminste jouw naam afgelopen zondag. En die van Foeke Booy trouwens. „Foeke Booy? Ze zoeken toch een lange spits, naast die kleine Niel sen? Dat is Booy dus niet. Maar goed, ik ben in ieder aanbod geïnte resseerd. Ook in één van Twente, al had die club me vorig jaar al kun nen kopen. Toen was er op het laatste moment echter geen belang stelling r „Tuurlijk niet. Ik neem niemand iets kwalijk. Met Hans heb ik het uitgebreid over bankzitten gehad, die weet daar sinds zijn PSV-tijd al les vanaf. De sfeer is hier fantas tisch. Met Snelders, Gilhaus en ik in de selectie, zou je misschien een Ne derlandse kliek verwachten. Daar is echter geen sprake van, 't is een enorm hechte groep. Dat is ook zo vervelend; als het hier nou een grote puinhoop was, had ik al lang aan de bel getrokken. Nu wacht ik liever nog even af. Misschien dat die Ni cholas..." lukken. Het Italiaanse jurylid woordiging hebben" meent: „Van Basten en Baresi zijn Oftewel, als het aan Andreoti ligt gelijkwaardige kandidaten. Als Ita- spelen Gullit, Van Basten, Rijkaard liaan vind ik dat je niet op Baresi en Mattheus vanaf 1993 in de Squa- kunt stemmen, we hopen alleen dat dra Azzurra en mogen de Argentijn het Nederlandse jurylid (Jaap de Groot van De Telegraaf) er net zo over denkt. Want onze stemmen team spelen] zouden wel eens doorslaggevend kunnen zijn". Een troost voor Italië: het ziet er naar uit dat de beste vier spelers bij deze verkiezing van AC Milan zijn: Baresi en het Hollandse trio. Andreotti Giulio Andreotti, de premier van Italië, meent dat de buitenlanders Russische international van Juven- in de Italiaanse competitie nooit tus zegt dat zelf in een interview zouden mogen spelen tegen de na- met de partjjkrant van Minsk. „De tionale ploeg van zijn land. „Voor organisatie bij de Italiaanse clubs i: Aleinikov in het paradijs het geld dat ze hier verdienen e in feite wordt geëxporteerd is dat het minste wat we van ze kunnen verlangen". De politieke leider zei dat gister avond voor de televisie. Als de gren zen binnen de EG verdwijnen, wor den alle spelers uit de mede-lidsta ten vanzelfsprekend niet meer als een buitenlandse speler be schouwd. „Dat zou betekenen dat ze dan ook beschikbaar zijn voor het Italiaanse elftal. Het land dat het perfect. Je hoeft zelf aan niets te denken, want dat wordt allemaal voor je gedaan. We moeten alleen zorgen dat we als spelers in vorm blijven. Voor de rest mogen we alles doen. Door de week trainen we hooguit anderhalf uur per dag. In Minsk was ik gewend vijf a zes uur per dag te trainen. En we mogen ro ken en wijn drinken waar de trainer bij zit. De eerste keer dat ik een siga ret weigerde, dachten mijn mede spelers dat ik ziek was". I. Groener 3, Schuurs 3. Nederland Frankrijk 6-0 (2-0). 2 Bovelander (strafcomer) 1-0,11. Weterings 2-0,49. Parlevliet 3-0, 59. Bovelander (sc) 4-0, 61Bovelander (sc) 5-0, 65. Delissen 6-0. HILVERSUM Eerste koers. 2000 m: 1. Clara Bella (A. Groene- wegen) 2.43,2 -1 21.6.2 Diamond Tonka, 3. Drie- ka Hanover. Toto winnend 24,70, plaats 3,70 2,80 1,60, koppel 104.60. trio 757,80 Tweede koers. 1609 m: 1Ebely W (K. Woudstra) 2.10,1 -1.20,9, 2. Elia Buitenzorg, 3. Eno B. Niet gestart: El Pe- gaso. Exact Kievitshof. Toto: winnend 4,90. plaats 3,20 2,30 4,90, koppel 7.70. tno 339,20. Derde koers, 2000 m: 1Dave Shoeing (C. Schalkers) 2.41,9 - 1.21,0, 2. Diamond Space, 3. Dream Pearl. Toto: winnend 1,40 1,40, koppel 2,80, trio 35,10. Vierde koers. 1609 m: 1 Card Shark (E. Korrel) 2.09,7 -1.20.6.2. Cola» Pride, 3. D'Urie Je- anet. Niet gestart Carola K. Toto: winnend 5.40. plaats 2,20 2,60, koppel 10,70, trio 94.60. Vijfde koers. 2000 m: 1 Baiazet W (Ao. de Wrede) 2.40.3 -1.20,2, 2. Claudia's Dream. 3. Dynalinde. Toto: winnend 4,00, plaats 1,901,40 3,40, koppel 8,80, trio 115,80. Zesde koers, 1609 m: 1Chokey Treen (R van Gent) 2 07.3 - 1.19.1. 2 Meadowbranche Clara, 3. Carin Buitenzorg. 4. Carma Buitenlust. Toto: winnend 5,20, plaats 1,601,40 1,40, koppel 20,70, tno 153,40, kwartet 1.137,70. Zevende koers, 2000 m. 1. Carelyn Space (B. Dapper) 2.41.0 - 1.20,5. 2 Celest Greenacre. 3. Condor Hendrika Niet gestart: Buddy. Toto: winnnend 1.60. plaats 1101101.40. koppel 4,00. tho 16,10. Achtste koers, 1609 m: 1. Charming Pearl (A. Mol- lema) 2.05,2 - 1.17,8, 2. Zilco Buitenzorg, 3, Bo van de Lente. Niet gestart. Bertinette Duke. Toto: winnend 2,80, plaats 1,201.201.20. koppel 10,70, trio 63,70. Negende koers. 2000 m: 1Charly Lud- wig (H. grift) 2.39,8 -1.19,9,2. Be Be. 3. Aquavit. 4 Bajonaire Veha. Niet gestart: Cervmo Montana. Toto- winnend 1,90, plaats 1,101,501,30, koppel 8,00, trio 64,30, kwartet 192,80. Tiende koers. 2000 m: 1 Zora Volomon (J. Pool) 2.37,7 -1.10,8, 2. Taxcoh A. 3 Zonnestraaltje. Toto: winnend 1,70, plaats 2,80 4.80 1,80, koppel 17,40. trio 389,50 Elide koers. 2440 m 1 Benza (Ao de Wrede) 3.15,2 -1 20,0, 2. Zipper Spencer, 3. Ys- hamo Lerona. Toto: winnend 1,40, plaats 1,20 1,40 2,50, koppel 4,30, tno 43.70 Uitbetaling W5- spel (3-1-6-4-5) 253,80. Omzet totalisator: TENNIS MASTERS Groep llie Nastase: Edberg (Zwe/3) - Agassi (VSt/6) 6-4 6-2. Groep Rod Laver: Lendl (VS) - Chang (VS) 6-3,6-1

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19