Toegangsroute raadhuis Wassenaar geblokkeerd Aanpassingen nemen bezwaren tegen vernieuwing gemeentehuis niet weg Warmonds oorlogsmonument en zijn omgeving flink opgeknapt WD Leiderdorp vernieuwt PAGINA 16 REGIO LEIDEN WOENSDAG 29 NOVEMBER 1989 Toeterprotest' bewoners oost-westroute WASSENAAR - Boze Wassen- aarders hebben gisteravond de enige toegangsweg naar het ge meentehuis korte tijd geblok keerd. De demonstranten wo nen langs de oost-westroute (Van Zuylen van Nijeveltstraat- /Van Oldenbarneveltweg/Lan- ge Kerkdam) en protesteerden tegen de overlast van het door gaande verkeer. De blokkade werd opgeworpen kort voor aanvang van de raadscommis sie algemene bestuurlijke 'aan gelegenheden en mondde uit in een minutenlang toeterconcert voor de ramen van de vergader ruimte. De commandant van de Wassenaar- se gemeentepolitie, J.C. van der Wolk, had 's morgens op de radio gehoord dat de actiegroep 'Oost- west-thuis-best' 's avonds in actie wilde komen. Actievoerders wei gerden mee te delen waar ze zouden opduiken, maar zodra hij gister avond gedrang zag trommelde hij twee agenten op. Samen keken ze de actie aan en besloten niet in te grijpen. Na een kwartier, om tien over ?even, reden de actievoerders weg. Uitgedeelde pamfletten bevatten scherpe kritiek. De gemeente zou hooghartig zijn, de overlast op de oost-westroute bewust onderschat ten, te weinig ondernemen en plan nen ondërsteunen die de overlast juist vergroten. Zo hebben de Was- senaarders er geen goed woord voor Noordwijkse (49) in ademnood na een aanrijding OEGSTGEEST - Een 49-jarige vrouw uit Noordwijk is gisteravond rond tien uur met ademhalings moeilijkheden en een gekneusde borstkas overgebracht naar het Dia- connessenhuis in Leiden. De vrouw raakte gewond bij een ongeluk op de Rijnsburgerweg in Oegstgeest. De Noordwijkse reed over de Rijnsburgerweg en remde voor het inrijden van een inrit. Een 29-jarige automobiliste uit Oegst geest reed achter haar en had te laat door dat de voorganger remde. De ze vrouw kwam met de schrik vrij. Beide wagens zijn volgens de poli tie behoorlijk beschadigd. over dat de PTT een regionaal dis tributiecentrum wil openen op het bedrijventerrein Hoge Klei, in de wijk achter de Van Zuylen van Nije- veltstraat. Verkeersveiligheid Burgemeester P.H. Schoute liet we ten dat zijn gemeente niet alles tege lijk kan doen. De desbetreffende af deling zou bulken van het werk en moet eerst de projecten voorberei den die de verkeersveiligheid ver hogen. Daarna komt Wassenaar pas toe aan projecten die het milieu ont zien en (ge.luids)overlast verminde ren. Als alles meezit kan in het voor jaar de Van Zuylen van Nijevelt- straat worden versmald en komen er borden met een adviessnelheid van 40 kilometer per uur op de weg die gebruikt wordt door woon werkverkeer en recreatieverkeer. WD en CDA onderschreven dat verkeersveiligheid voorop staat, maar WD-fractieleider Ch.B. Ap- troot toonde begrip voor het onge duld van de bewoners van de route tussen de wegen naar Katwijk, Duinrell en het strand, verschillen de sluiproutes naar Den Haag en de Rijksstraatweg: "Het duurt al met al bijna een jaar voordat daar écht wat gebeurt". Om de opmerkingen over de ver keersveiligheid kracht bij te zetten ging de raadscommissie vervolgens akkoord met het voorstel om een verhoogde oversteekplaats met middendruppel aan te leggen in de Schouwweg, ter hoogte van de nieuwe Montessorischool aan het Zanderijpad. Aan weerszijden van de oversteekplaats komen knipper lichten te staan en bij de kruising met de Storm van 's Gravesande- weg worden wegversmallende mid dendruppels aangelegd. De kosten bedragen 38.500 gulden. Duinrell Enige discussie was er over het voorstel om de kruising Storm van 's Gravesandeweg/Van Zuylen van Nijeveltstraat voor 20.000 gulden aan te passen. B en W willen de strook voor het rechtsafslaand ver keer langer maken om opstoppin gen binnen de perken te houden. D66 vreest dat de aanpassingen het sluipen in de hand werken en wei gert bomen op te offeren. Andere partijen steunden dat standpunt niet en de burgemeester legde uit dat het aanbod niet groter wordt door de aanpassingen. Wan neer zijn gemeente niets doet zou de toegangsweg naar Duinrell nog ja ren overbelast blijven en dat wil Schoute de bewoners niet aandoen. Ambtenaren en agenten hebben ge constateerd dat veel automobilis ten, wanneer die de file bij de krui sing zien, een lus maken 'en richting Schouwweg denderen'. Ook hoor den ze dat automobilisten twee uur moesten wachten op de parkeer plaats bij Duinrell en eveneens de rustige Schouwweg namen. De Vries (D66) was niet onder de indruk: "Als we zo bang zijn voor opstoppingen blijven we bezig met het steeds maar weer oprekken van het wegennet. En dat is niet de be doeling". Het raadslid onder scheidde twee soorten pieken: pie ken in het gewone verkeer en pie ken in het recreatieverkeer. En met die laatste pieken kon de gemeente absoluut geen rekening houden: "Als men dan twee uur vastzit op de parkeerplaats bij Duinrell, zeg ik: so what?" "Ook ik denk wel eens so what", antwoordde de burgemeester. "Ik wil evenmin alles laten beheersen door Duinrell. Maar we moeten de lasten en lusten afwegen. U denkt te grootschalig. Hier gaat het om een kleinschalige locatie waar een ern stig probleem leeft". Volgens de burgemeester past de gemeente het wegennet niet aan, maar wil ze wel voorkomen dat mensen na een dag je Duinrell het dorp verlaten via de doorgaande Van Zuylen van Nije veltstraat maar de rustige Storm van 's Gravesandeweg. De bomen bij de kruising hebben zijn 'grote zorg' en zouden geen hinder onder vinden van de langere strook voor rechtsafslaand verkeer. Zoeterwondenaren bijeen tijdens een voorlichtingavond in en over het gemeentehuis. Burgemeester Houdijk in het midden achter de tafelgemeentesecretaris Kruithof links en ambtenaar Scheren rechts op de foto. Architect Peetoom is de man met de aanwijsstok. (foto Henk Bouwn Grote voorgevel blijft Zoeterwoudenaren storen ZOETERWOUDE - De gemeen te Zoeterwoude krijgt een ver nieuwd gemeentehuis, maar voordat het zo ver is moet het gemeentebestuur de nodige be zwaren uit de weg ruimen. Dat bleek gisteravond in-het (oude) raadhuis, waar het gemeentebe stuur direct omwonenden voor lichtte over de nieuwe bouw plannen. Bedrijven Grote Polder richten stichting voor beveiliging op ZOETERWOUDE - De bedrij ven op het Zoeterwoudse indus trieterrein De Grote Polder heb ben een stichting opgericht die een pakket veiligheidsmaatre gelen voor het hele terrein zal vaststellen. Het gaat hierbij on der meer om elektronische be waking. De Stichting Beveiliging In dustrieterrein De Grote Polder zal contracten afsluiten met 'de beveiligingsindustrie'. Uitein delijk is het de bedoeling dat het terrein door één bewakings dienst wordt bewaakt. Nu zijn dat er vele. Aan de beveiligers worden straks hoge eisen ge steld. De bewakingsdienst zal nauw samenwerken met de po litie. De stichting krijgt een Raad van Toezicht waarin vertegen woordigers van gemeente, rijks politie en bedrijven zitting heb ben. Een directeur verzorgt de dagelijkse gang van zaken. Hij bezoekt de bedrijven en advi seert over de te nemen beveili gingsmaatregelen. Het ministe rie van justitie wil het project subsidiëren. Zakennieuws Snel-kassa AH OEGSTGEEST - Na de verbouwing heeft de Albert Heijn-supermarkt aan de Oegstgeester Irislaan de be schikking gekregen over een snel- kassa voor mensen met een beperkt aantal boodschappen. Om de prij zen af te lezen zijn elektronische ogen geïnstalleerd bij de kassa's. WARMOND - Zand en metalen pla ten domineren nog steeds de aan blik van het oorlogsmonument aan de Warmondse Herenweg, maar dat zal niet lang meer duren. Bij het op knappen van de doorgaande route worden ook de 'naald' en zijn omge ving onder handen genomen. Rond het monument komt een laag wit grint te liggen, het monu ment zelf komt op een kleine verho ging te staan van leisteen of'kinder hoofdjes'. Wethouder W.A.B. de Vos maakte tijdens de commissie openbare werken, eerder deze week, bekend dat vele oude leiste nen rond het monument zijn gebro ken. Nieuwe leien in dezelfde kleur zijn niet meer verkrijgbaar en de aanschaf van een grote hoeveelheid nieuwe leien in een andere tint is erg duur. Burgerlid P.C. den Ouden, secre taris van de plaatselijke CD A-afde ling, deed de suggestie om te kiezen voor 'kinderhoofdjes', ook wel Bel gische keitjes genoemd. Omdat ook de goede oude leistenen gebruikt kunnen worden voor de verhoogde rand rond het monument, moet het gemeentebestuur nog een keuze maken. Achter 'de naald' komen leilin den. "Wellicht komt er ook een plantenbak bij, maar het is niet de bedoeling dat de kleinere boscha- ges terugkomen. Dat vergde nogal wat onderhoud", vertelt directeur gemeentewerken H. Boelmans. Op welke termijn het monument ge reed is, durft hij niet te zeggen. "We streven er naar om voor Kerstmis de werkzaamheden aan dit gedeelte af te ronden. Daarna is het winter en zijn we afhankelijk van de weers omstandigheden. Maar als het weer meezit, gaat het hard", aldus de di recteur gemeentewerken. Een tweede verandering betreft de verkeerssituatie voor het gemeente huis. Het is de bedoeling dat in de Herenweg, aan weerszijden van de kruising met de Raadhuisdam, twee middengeleiders komen die met een sleutel kunnen worden ver wijderd. Deze mogelijkheid is ge schapen voor de jaarlijkse Korte- baandraverijen. Bij de start voor het gemeentehuis op de Herenweg heb ben de paarden de gehele weg- breedte nodig. Tussen de middengeleiders komt een oversteekplaats voor fietsers die daar naar een kant van de weg moeten. Het fietspad van en naar Sassenheim is verbreed. Het zebra pad op de Herenweg, rechts naast de Bloemistendam, zal volgens Boelmans hooguit iets naar rechts verschuiven. vel aan de Noordbuurtseweg door een groter exemplaar 'een steen des aanstoots'. Architect Peetoom kon de aanwezigen met schetsen niet duidelijk maken op welke punten hij tegemoet was gekomen aan eer dere klachten. Een 'duidelijke wijzi ging' noemde de architect de ver plaatsing van een opbouw waarin de liftschacht moet komen. Aan vankelijk was deze 'puist' aan de voorzijde van het gebouw gete kend, maar volgens de omwonen den was al eerder toegezegd dat de puist een ander plekje zou krijgen. In de nieuwe plannen wordt het voorste, gedeelte van het stadhuis afgebroken en geheel herbouwd. Deze nieuwbouw krijgt een, zoals de architect dat noemt, 'sobere, bakstenen gevel' met een breedte van 25,80 meter en een hoogte van 9,35 meter en 'verticale ramen'. Daar bovenop komt een schuin, blauw pannendak dat de totale hoogte van het drie verdiepingen tellende gebouw op 11,70 meter brengt. Enige versieringen zijn een gemeentewapen met natuursteen in het midden van de gevel en, rechts daarvan, een balkon voor de burge meesterskamer. Volgens burgemeester A.J.M. Hou dijk is er geen alternatief voor nieuwbouw. De verschillende ge meentelijke diensten kampen met een enorm ruimtetekort, het oude, voorste gedeelte heeft geen lift, is Zoeterwoude wil geen bedrijven voedingssector in Oosthoek ZOETERWOUDE - B en W van Zoe terwoude willen voorkomen dat zich in het gebied Oosthoek bedrij ven in de voedings- en genotmidde lensector vestigen. Het college vraagt daarom aan de gemeente raad om de bestemming van het ge bied, dat wordt omsloten door de Hoge Rijndijk, de Weipoortsevliet, de Oude Rijn en de grens met de ge meente Hazerswoude, te wijzigen. Het college stelt voor om in de ge meenteraadsvergadering van don derdag een voorbereidingsbesluit te nemen, om de ontwikkeling van het gebied te kunnen sturen. B en W vrezen een toename van autover keer door de vestiging van bedrij ven in de voedings- en genotmidde lensector. De afgelopen jaren heeft een nieuw bestemmingsplan voor het gebied diverse malen op de ge meentelijke agenda gestaan. Van wege het, volgens een woordvoer der van de gemeente, weinig urgen te karakter van de kwestie, werd de aanpassing van het dertig jaar oude bestemmingsplan steeds vooruitge schoven. Het bestaande plan reserveert het gebied voor industrie, handel en nij verheid. In Oosthoek zijn een aantal grotere detailhandelszaken geves tigd zoals een confectiezaak en een meubelzaak. Het door de gemeenteraad nog goed te keuren voorbereidingsbe sluit heeft een geldigheidsduur van een jaar. Een nieuw bestemmings plan is volgens een woordvoerder van de gemeente niet op korte ter mijn te verwachten. "Maar binnen een jaar moet het zeker lukken". Oversteek blinden rustiger gemaakt WASSENAAR - De gemeente Wassenaar heeft gisteren de rateltikkers tot zwijgen ge bracht die blinden duidelijk maken welke kleur de ver keerslichten bij de kruising Cranenburchlaan/Van Dui venvoordelaan hebben. De tikkers tikten zacht wan neer het licht op rood stond en hard wanneer de lichten op groen springen - 24 uur lang. Omwonenden klaagden steen en been. Na de aanpassing ban gisteren tikken de tikkers pas wanneer voetgangers, na het indrukken van een knop, groen licht krijgen. De andere plaat selijke rateltikkcr, op de krui sing Van Zuylen van Nijevelt- straat/Schoolstraat, heeft nooit problemen of klachten opgeleverd. slecht geïsoleerd en is bovendien aan het verzakken. De burgemees ter gaf toe dat het financiële aspect doorslaggevend is geweest bij het uiteindelijke besluit om niet te res taureren. Een omwonende stelde vervol gens vast dat 'de gemeente aan de burger allerlei eisen stelt bij een ver bouwing aan het eigen huis, maar zonder problemen de voorgevel van het raadhuis tegen de vlakte slaat'. Houdijk antwoordde dat het pand niet op dë monumentenlijst staat en dat aanvankelijk niemand bezwaar had gemaakt tegen nieuwbouw. Omwonende: "We dachten, zo gek kunnen ze toch niet zijn'. Hoüdijk: 'Dat is wat de gemeenteraad heeft besloten'. Andere bezwaarmakers zeiden licht geïrriteerd te raken, omdat de gemeente hun bezwaren 'onvol doende serieus' neemt. Daarbij noemden zij de massaliteit van het nieuwe gebouw, de schaduwwer king bij naastgelegen panden en de al dan niet vërmëende toename van geluidsoverlast voor de overburen, omdat de nieuwe gevel twee meter dichter bij de straat komt te staan. Volgens Houdijk blijkt uit metin gen dat het verkeerslawaai niet zal toenemen, maar een omwonende voelde het 'aan zijn water' dat dat wèl het geval zal zjjn. De gemeenteraad buigt zich in haar vergadering van morgenavond over de plannen en zal die naar ver wachting goedkeuren. CDA en WD hebben zich er positief over uitgelaten en alleen Progressief Zoeterwoude koestert bedenkin gen. Een aantal bewoners kondigde gisteravond aan de bezwaarschrif ten zeker te zullen handhaven. Klaverjassen Liefhebbers kunnen donderdag 30 no vember kaarten en sjoelen bij Tamarco aan de Leiderdorpse Splinterlaan. Kla verjassen is ook mogelijk bij De Buiten gewonen in de Frerikshof in Leiderdorp. Aanvang in beide gevallen om 20.00 uur. Toneel Peter Faber en Olga Zuiderhoek zijn op vrijdag 1 december te zien in het toneel stuk 'Een nacht ijs' van Terence McNally in de Muzenhof aan de Leiderdorpse Cor Qprdijnsingel. De voorstelling begint om 20.15 uur. Astrologie Drs. M. Zoon houdt woensdag 29 no vember in de Muzenhof aan de Leider dorpse Cor Gordijnsingel een lezing over psychologische astrologie. Hij zal ingaan op een aantal basisbegrippen zoals de dierenriemtekens, de planeten en de ele menten. Ook wordt besproken hoe astro logie kan worden gebruikt om meer in zicht in de eigen karakterstructuur te krij gen. Aanvang 20.00 uur. Terrein Mepaeo in Leiderdorp verontreinigd LEIDERDORP - De bodem van het Mepaco-terrein aan de Zijldijk in Leiderdorp is flink verontreinigd met trichlooretheen. Bureau Tuk kers uit! Woerden heeft verschillen de grondboringen verricht die uit wijzen dat ook het grondwater is vervuild. Om de grondwaterverontreini ging bij het metaalwarenbedrijf te bepalen moet nader onderzoek wor den gedaan,-meent bureau Tukkers. Daarbij moet vooal worden geke ken naar de verspreiding van de verontreiniging. Vooruitlopend opo dit naderte onderzoek stelt Tukkers voor om de verzameplplaats voor het bedrijfsafval zestig centimeter diep af te graven en deze grond tij delijk op te slaan. Dit voorkomt ver dere grondwaterverontreimiging. De provincie spreekt over een zeer behoorlijke vervuiling maar niet zodaniog dat dat de bodem op korte termijn moet worden gesa neerd. De gemeente heeft Mepaco verzocht de vervuiling zelf te ver wijderen. De Leiderdorpse VVD-ploeg: v.l.n.r. J. de Waard, P.J. Muller, mevrouw C.A. Huigen, A.P.A. Bindels, H.L. Zilverentant, mevrouw M.E. Nienhuis, P.F.A.M. Kolman, J. van Tilburg en C.'Cozijn. (foto Riet van staden) LEIDERDORP - De WD in Leider dorp komt na de gemeenteraads verkiezingen met een grotendeels vernieuwde fractie terug in de raad. Fractievoorzitter W. Scheffer stelt zich niet meer verkiesbaar, de zit tende raadsleden Th.C. Stuiven- berg en W. Kruidenier evenmin. De WD is met zes zetels de grootste partij in het plaatselijke parlement. De huidige wethouder welzijn, mevrouw C.A. Huigen, is lijsttrek ker. Ze wordt gevolgd dobr nieuw komer P.J. Muller. De derde en vier de plaats worden bezet door de zit tende raadsleden J. de Waard en mevrouw P.F.A.M. Kolman. Het huidige burgerlid in de raadscom missie bestuurszaken, H.I. Zilve rentant, staat vijfde op de lijst van de liberalen. De plaatsen zes en ze ven zijn voor A.P.A. Bindels en J. van Tilburg. Negen en tien op de lijst zijn respectievelijk mevrouw M.E. Nienhui,s en C. Cozijn. Fractievoorzitter Scheffer heeft twaalf jaar in de raad gezeten en vindt dat hij plaats moet maken voor een ander. WOENSDAG 29 NOVEMBER Leiden rommelmarkt in verpleeghuis Zuydtwijck, Aaltje Noorderwier- Spoonje, Bernhardkade. tot 16.00 nen, Gerestraat 20, tel: 121554. concert in de Vocalistenserie', musical-programma door koor en leerlingen van Thea Ekker-van Dinant Krouwel (piano), aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K &0, Oude Vest. voorstelling The Mousetrap', van Agatha Christie, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw- Leiderdorp bridgen in Bridgecentrum Lei derdorp, Bernhardstraat, aanvang 13.30 uur. lezing over 'psychologische as trologie' door drs. M. Zoon, aan vang 20.00 uur in de Muzenhof, Cor Gordijnsingel. finale Orgelconcours, aanvang 19.00 uur in de Scheppingskerk. zaal-voetbal (vanaf 18 jaar), van 21.30 tot £2.30 uur in Sjelter, Nieuwkoop kledinginzameling door Stich ting Inzameling Charitatieve In stellingen, vanaf 9.00 uur. Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 u n hotel Het Witte Huis. DONDERDAG 30 NOVEMBER Alphen verkoopmiddag handwerkclub dienstencentrum Westerhoven, van 14.00 tot 16.30 uur. voorstelling: 'Een nacht ijs', met Ölga Zuiderhoek en Peter Faber, aanvang 20.30 uur in het Parkthe- Bulima Nervosa: 'Om op te vreten', aanvang 9.00 uur in het Leids Volkshuis, Apothekersdijk. lunchconcert Joost van Boek hoven (piano), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O, Ou de Vest. video-avond LWH met presen tatie 'Safe Sex Video Show', aan vang 20.00 uur, Langegracht 65. dia-lezing over Tibet', door Hans van As, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O. laatste voorstelling van The Mousetrap', van Agatha Christie, door de Hollandse Comedie, 20.15 uur de Leidse Schouwburg. optreden van de King George Band in De Grote Beer aan de Rembrandtstraat. klaverjassen en sjoelen bij Ta marco, Splinterlaan, aanvang 20.00 uur. klaverjassen bij De Buitenge- klaverjas wonen, Fre CARA olv een fysiotherapeute, van 13.30 tot 14.15 uur en van 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer. Centrum Warenar, Kerkstraat. VRIJDAG 1 DECEMBER Alkemade toneelvereniging St. Theodul- fus speelt 'Terug naar Warschau', in De Alkeburcht, aanvang 20.00 film De Commissaris van Alexander Askoldow in Parkfilm huis, aanvang 20.30 uur. aanvang 20.00 uur. Leiden Leidse Schouwburg, 'Dwaas heid heeft haar eigen recht' door de Timdelerclub, 20.15 uur. vogelshow 'in het Vijfhoven- huis, aanvang 20.00 uur. ZATERDAG 2 DECEMBER Alkemade toneelvereniging St. Theodul- fus speelt 'Terug naar Warschau', in de Alkeburcht, 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16