Nieuwe initiatieven Omroep Rijnland 'Groene Hart beter benutten' Arbeidsbureau ziet niets in lease-auto's voor werklozen Provincie subsidieert emancipatiewerk regio Kamer van Koophandel wil meer ruimte voor bedrijven Leiderdorper promoveert op schuimkraag van een biertje Tildbad en Schelft warmtekrachtcentrale WOENSDAG 29 NOVEMBER 1989 REGIO PAGINA 15 LISSE/LEIDEN - Het Lissese arbeidsbureau is niet van plan lease-auto's in te zetten voor het voer van werklozen naar bol- lenbedrijven in de bollenstreek. Directeur C.A.J. van der Zwet het Lissese arbeidsbureau re ageert daarmee op het voorne men van Amsterdam, waar men werklozen wil motiveren in de glastuinbouw in het Westland te gaan werken door hen een auto ter beschikking te stellen. Van der Zwet vindt het princi pieel onjuist. "De overheid gaat er hiermee vanuit dat werklozen al leen verder gelegen werk aan vaarden als ze ook een auto krij gen. Bovendien is in de arbeids- >rwaarden vastgelegd dat de werkgevers in elk geval ten dele de kosten van het woon/werk-ver- keer op zich dienen te nemen". De directeur denkt bovendien dat het vervoersprobleem in de bollenstreek niet zo groot is. De bollenbedrijven zijn met het openbaar vervoer redelijk bereik baar. Hij sluit echter niet uit dat, mocht het vervoer ooit een pro bleem worden, ook het Lissese ar beidsbureau zich over verbete ring hiervan zal buigen. "Dan zou je moeten denken aan busjes die op twee of drie plaatsen in Leiden mensen oppikken. Lease-auto's komen er in elk geval niet aan te pas". Mocht het Lissese arbeids bureau zich met vervoer gaan be zighouden, dan zullen de werkge vers een deel van de kosten daar van voor hun rekening moeten nemen, is de mening van Van der Zwet. "Voorlopig denken we ech ter abslouut niet aan pendeldien sten, eenvoudigweg omdat het niet nodig is". Onaanvaardbaar Enkele weken geleden poneerde oud-minister van sociale zaken, J. de Koning, de stelling dat langdu rig werklozen maar in de bollen 'te werk moeten worden gesteld'. Het is, naar de mening van de oud-bewindsman, onaanvaard baar dat er onder meer in Amster dam en Leiden zoveel werklozen rondlopen terwijl er in de onmid dellijke nabijheid (de bollen streek) werk te over is. De bollentelers worden jaar op jaar geconfronteerd met een gi gantisch tekort aan tijdelijke werknemers voor het rooien, pel len, hollen, inpakken en verzen den van de miljoenen bollen. Om dat het niet lukt voldoende ar beidskrachten te vinden, worden mensen uit het buitenland aange- Van der Zwet staat niet onwel willend ten opzichte van het idee van de minister. Hij heeft zelf zit ting in de werkgroep die het plan verder moét uitwerken. Eind ja nuari 1990, ruim voor het begin van het nieuwe bollenseizoen, komt de werkgroep met een aan beveling. LEIDEN/ALPHEN - De Stich ting Sociale Projecten in Leiden en de Alphense vrouwengroepe ring Nuso Bupolo ontvangen van de provincie Zuid-Holland subsi die voor emancipatie-activiteiten in 1990. Sociale Projecten krijgt eèn bijdrage van 5840 gulden in de kosten van het leerproject 'Werken met je handen'. Ge vraagd was een bedrag van 8252 gulden. Nuso Bupolo, een groe pering voor Molukse vrouwen, krijgt wel het gevraagde bedrag (2150 gulden) voor een voorlich tingsproject over de gemeente raadsverkiezingen. De provincie heeft de bedragen bekend gemaakt in een verde lingsvoorstel van emancipatiegel den. Daarin zijn nog meer instel lingen uit de regio opgenomen. De in Leiden gevestigde Provin ciale Werkgroep VIDO krijgt 5000 gulden voor kadertraining. Een zelfde bedrag valt de vereniging VOS in Leiden ten deel voor trai ning van begeleidsters. Voor het zelfde doel krijgt het bestuur van de provinciale Gereformeerde Vrouwenbond ZH-noord in Voor schoten 1200 piek. Voor de telefonische hulp- en luisterdienst van Vrouwen bellen vrouwen in de duin- en bollen streek wordt een bedrag van ruim 6700 gulden uitgetrokken. Een aanvraag van de Oppascentrale in Leiden voor 9100 gulden subsidie wordt niet gehonoreerd, omdat dit niet direct een emancipatie activiteit betreft. De stichting Sa menwerking tegen sexueel ge weld in Leiden krijgt voor de hulpverlening aan slachtoffers 8000 gulden, terwijl 2570 gulden gaat naar het Leidse meidenop vanghuis, ten behoeve van des kundigheidsbevordering van de medewerksters. Tot slot kan de Stichting Ho- mosexualiteit Alphen aan den Rijn een bedrag tegemoet zien van bijna 5000 gulden voor publi citeit. voorlichting aan scholen en andere activiteiten. Meer radio en televisie moeten streekomroep oppepper geven LEIDEN/REGIO - Omroep Rijnland probeert met nieuwe initiatieven de dreiging van te loorgang tegen te gaan. In een beleidsplan wordt aangekondigd volgend jaar apart radio programma's te gaan maken voor de Leidse regio en de duin- en bollenstreek. Ook de in- fokrant zou voor de twee regio's moeten worden gesplitst en worden uitgebreid met een vorm van teletekst. De frequentie van de televisieuitzendingen, nu een keer per maand, zou omhoog moeten. De omroep gaat er voor de komende drie jaar vanuit dat de organisatie blijft draaien op vrijwilligers. Pro fessionele krachten in dienst ne men is alleen mogelijk als de lokale omroep de mogelijkheid krijgt re clame te maken. Rijnland rekent hier niet op en wil de uitgaven van uitbreiding van zendtijd op andere manieren dekken. Zo zou men wil len proberen radiozendtijd en tèle- tekst-pagina's aan derden te verko pen. De infokrant moet 24 uur per dag te zien zijn. Tot nu toe deelt Rijn land het kanaal op de kabel met de kabelkrant van het Leidsch "Dag blad. De krant zou, zo stelde Rijn land-voorzitter J. van Leeuwen gis termiddag tijdens de presentatie van het beleidsplan voor, het kanaal van Belgiè 2 voor haar kabelkrant kunnen gebruiken. De gesprekken over zendtijd-verdeling tussen het Leidsch Dagblad en Rijnland en het bestuur van de kabelvoorziening zijn nog gaande. Via het teletekstsignaal zou de in fokrant kunnen worden aangevuld met 900 pagina's teletekst, waarvan een deel nieuwspagina's. Om tele tekst financieel haalbaar te maken, zou de. helft van de pagina's aan commerciële bedrijven moeten worden verkocht. De Mediawet staat dit volgens Rijnland-voorzit ter Van Leeuwen toe. Met ingang van 1990 wil Rijnland een keer in de twee weken een tele visie-uitzending verzorgen. De om roep zoekt voor de produktie aan sluiting bij zowel videoclubs als bij instituten zoals het AZL, Sancta Maria en dé Rijksuniversiteit. Deze Horeca Nederland komt met nieuwe gedragscode alcohol RODEN/ALPHEN AAN DEN RIJN - Horeca Nederland, waarbij het merendeel van de horeca-onder- nemers is aangesloten, gaat ak koord met afspraken om ongewenst alcoholgebruik tegen te gaan. De or ganisatie zal hiprvoor op korte ter mijn een gedragscode onderteke- De gedragscode is mede opge steld door de organisaties van pro ducenten en importeurs van alco holhoudende dranken (Stiva) en de rijksoverheid. In de gedragscode staan onder meer afspraken over het niet schenken van alcohol aan degenen die al duidelijk te veel heb ben gedronken en aan jongeren (be neden de IQ jaar). Daarnaast zal de promotie van al coholvrije dranken extra aandacht krijgen in de horeca. Bovendien zul len horecabedrijven zoals disco's regelmatig spotjes vertonen van Veilig Verkeer Nederland en zullen ze bezoekers voortdurend wijzen op hun eigen verantwoordelijkheid waar het om het alcoholgebruik gaat. Erico van der Horst van de Alp hense disco Maribaya kan de ge dragscode onderschrijven, omdat hij al zoveel mogelijk probbeert jon geren onder de 18 jaar te weren. "En als ze al een glaasje teveel op heb ben, komen ze er bij mij niet in". Hij spreekt van begeleiding van jongeren. "Als ze een paar glaasjes bier op hebben, proberen wij ze op alcoholvrije drankjes* over te laten schakelen". Spotjes van VVN vertoont hij niet. Wèl worden soms plaatjes ge draaid in de trant van 'Rijd voor zichtig, denk aan mij'. "En we waar schuwen jongeren natuurlijk als er mist is. Wanneer iemand drie of vier biertjes opheeft, proberen we hem ervan te overtuigen een taxi te ne men. Vaak hebben ze daar geen geld voor, maar als ze met meer mensen zijn lukt het meestal wel". Een discobus, zoals afgelopen zo mer in Noordwijk reed, ziet hij voor Alphen niet zo zitten. "De meesten wonen hier niet ver vandaan en bo vendien tappen wij bier, terwijl in Noordwijk veelal flessen worden verkocht. Dat brengt vernielingen met zich mee. Wij proberen hier op sluitingstijd de boel zo rustig moge lijk af te voeren. Ik wil niet zeggen dat dat altijd lukt. maar vaak heb ben we het toch aardig in de hand". instituten hebben eigen audiovisue le studio's. In de televisie-uitzen dingen wordt plaats ingeruimd voor het bedrijfsleven. Bedrijven krijgen de gelegenheid nieuwighe den in het kader van een 'in de markt-programma' aan te prijzen. Meer Uitsplitsing van het radiogebied in een Leidse regio en een regio voor duin- en bollenstreek heeft grote consequenties. Het bestuur van de omroep gaat vooralsnog niet uit van uitbreiding van het aantal zenduren omdat hiervoor professionele krachten zouden moeten worden aangetrokken. Opsplitsing in twee gebieden be tekent dat er twee etherfrequenties moeten komen. De kabelfrequentie is voor het hele ge.bied gelijk. Door het instellen van twee frequenties verdubbelt de hoeveelheid zendtijd voor de lokale omroepen in de 14 gemeenten. De omroepen hoeven het kanaal met minder anderen 'te delen' en kunnen daardoor elke week twee uur gaan uitzenden. Noordwijk Lokaal neemt hierbij een uitzonderingspositie in. Voor zitter Van Leeuwen stelde gisteren vast dat deze omroep als enige heeft bewezen een lokale omroep op po ten te kunnen zetten. Rijnland is be reid mee te werken aan een aan vraag voor een eigen radiofrequen tie voor deze omroep. Overigens be staat in enkele andere gemeenten de wens om ook eigen lokale radio te brengen, omdat men Omroep Rijnland onvoldoende uit de verf vindt komen. De indeling in twee regio's maakt het noodzakelijk ergens in de regio een kleine uitzendstudio in te rich ten. Overigens moet nog worden onderzocht of splitsing van het uit zendgebied wel mogelijk is zonder dat er twee onafhankelijke zendge machtigden nodig zijn. Door de uitbreiding van de activi teiten is Rijnland uit het pand aan de Nieuwe Rijn gegroeid. Met Ra dio West wordt momenteel onder handeld over gezamenlijke huisves ting aan het Ir. Driessenplein in Lei den. Rijnland wil ook de mogelijk heid van samenwerking op redac tioneel gebied bekijken. Broeksma (links) en Berkhout van de Kamer van Koophandel in de Oostvlietpolder tusst de, een terrein dat volgens een studie uitstekend als bedrijfsterrein kan worden ingericht. Kinderopvangregeling Heineken wil meer vrouwen in dienst ZOETERWOUDE Medewerkers van Heineken Nederland kunnen vanaf 1990 hun kinderen naar een kinderopvang brengen. De bier brouwer heeft 20 volledige plaatsen 'gekocht' bij kinderdagverblijven, verspreid over het land ten behoeve van de verschillênde vestigingen. De kinderopvang is in eerste in- stantie bedoeld om het voor vrou wen makkelijker te maken weer te gaan werken. Heineken wil meer vrouwen in dienst nemen. Onder de 5755 medewerkers zijn slechts 740 vrouwen. Ook alleenstaande man nen kunnen bij de kinderopvang te recht. De ouders moeten zelf 300 tot 650 gulden bijdragen. De 20 plaatsen zijn voor een proefperiode van twee jaar gekocht. Over de verdeling van de plaatsen over Nederland valt vol gens een woordvoerder van Heine ken nog niets te zeggen. Uit een en quête is gebleken dat er bij de me dewerkers animo bestaat voor kin deropvang, maar hoe groot deze precies is en in welke delen van het i Leiden en Zoeterwou- land, is nog niet uitgezocht. (archieffoto Jan Holvast) LEIDEN - Het Groene Hart van Zuid-Holland is lang niet zo groen en leeg als de overheid wil doen ge loven. Om maar een voorbeeld te noemen: een van de oudste indus triegebieden ligt aan de Oude Rijn langs de as Leiden-Alphen, in het middengebied van datzelfde Groe- 'Als het niet stijf genoeg is, zakt 't in elkaar' LEIDERDORP/WAGENIN- GEN Als er twee vingers schuim op zijn pilsje zitten zon der dat het onmiddellijk inzakt, is de gemiddelde bierdrinker al heel tevreden. Dat geldt niet voor de Leiderdorper Lex Ron- teitap. Hij bekeek de afgelopen tijd het pilsje van alle kanten en hoopt vrijdag aan de Land bouwuniversiteit in Wagenin- gen te promoveren op 'de schuimkraag van het pilsje'. Hoewel schuim geen directe invloed heeft op de smaak van het bier, speelt het wel een be langrijke rol. "Een goede schuimkraag is een kwaliteits kenmerk", aldus Ronteltap. "Het oog wil ook wat. Als een biertje er niet lekker uitziet, smaakt het automatisch min der". Wat dat betreft is er geen verschil tussen bier en andere levensmiddelen. Met genoegen verhaalt de onderzoeker over een proefje waarbij mensen konden kiezen tussen normale en blauw gekleurde cake. Voor het laatste was weinig animo, hoewel de kleurstof volstrekt smaakloos was. Een goede schuimkraag ver hoogt dus het genot van de bier drinker. Als het bier 'doodslaat' en de schuimkraag verdwijnt, is de lol eraf. Zolang er bier in een glas zit, moet er schuim zijn. En als het bier op is, hoort er aan de zijkant van het glas een dunne sluier achter te blijven. Als het bier niet deugt of als het glas vet is, werkt het zo niet. Iedere kas telein kan vertellen dat de schuimkraag dan snel inzakt en in het glas geen sporen nalaat. De wetenschapper weet in middels precies hoe het staat met de oplosbaarheid van kool zuur en gewone lucht in het schuim. Hij weet hoeveel bellen er in een goede kraag zitten, hoe groot die zijn en welke invloed ze hebben op de stijfheid van de schuimlaag. "Als het niet stijf genoeg is, zakt 't in elkaar". Wat dat betreft lijkt bier wel een beetje op slagroom. Als er te veel lucht in zit, wordt het niets. Maar er mag ook niet te weinig in zitten. Hetzelfde geldt voor brood, gatenkaas en zelfs voor worst, dat nog altijd voor vijf procent bestaat uit voor het oog niet waarneembare luchtbellen. Anders Ronteltap bevestigt de veel ge- i biertje er niet lekker uitziet, smaakt het automa- (foto GPD) hoorde opmerking dat tapbier anders smaakt dan bier uit een flesje. Volgens de wetenschap per moet een verklaring daar voor niet gezocht worden in de samenstelling van het bier, het komt immers uit dezelfde kraan, maar in de samenstelling van het schuim. Tapbier bevat kleinere koolzuurbelletjes en minder lucht dan bier uit een flesje. En dat beïnvloedt de ma nier waarop het bier de binnen kant van de mond prikkelt. Zelf prefereert de wetenschapper de prikkeling van een tapbiertje boven die van bier uit een flesje. "Het is heel moeilijk net zo'n mooi glas uit een flesje te schenken". Zijn werkgever, Heineken, is zeer ingenomen met de weten schappelijke arbeid van Ron teltap, maar dat betekent niet dat de brouwer nu gelijk nieu we wegen inslaat. Haast ge schrokken reageert de promo vendus: "Er gebeurt zeker niets met het bier van Heineken. Het recept, dat al meer dan honderd jaar oud is, blijft zoals het is". Toch vindt Ronteltap niet dat hij zijn werk voor niets gedaan heeft. "Heineken is het aan zijn stand verplicht zoveel mogelijk kennis te verzamelen over bier en schuim. Hoe meer we weten, hoe gemakkelijker het is bier te brouwen van een constante kwaliteit". Dat lijkt eenvoudi ger dan het is, want de kwaliteit van de grondstoffen wisselt - als gevolg van meer en minder suc cesrijke oogsten - nogal eens en dat moet in de brouwerij steeds worden gecompenseerd. ne Hart. De overheid zou dan ook moeten toelaten dat in het gebied tussen Schiphol, Alphen aan den Rijn, Leiden en de kust meer ruimte komt voor bedrijven. Daarbij moe ten wèl de milieu-aspecten in het oog worden gehouden. Dit schrijft de Kamer van Koop handel van Rijnland in een studie 'Kader voor Kwaliteit' die vandaag tijdens een seminar ter gelegenheid van het gereed komen van de ver bouwing en nieuwbouw aan de Sta tionsweg werd gepresenteerd. De studie, een kritische beschouwing van het dogma van het Groene Hart, is verricht door de Amsterdamse hoogleraar prof.dr. J.G. Lambooy. Wil de regio Rijnland in de toe komst economisch vooruitkomen, dan moet het Groene Hart beter worden benut, zo is de conclusie. Ook is het nodig nader te bezien of de zogenaamde groene sector als landbouw en veeteelt wel zo groen "Er is nooit gedefinieerd wat het Groene Hart nu eigenlijk inhoudt. De Bollenstreek is een van de sterkst bebouwde en beteelde ge bieden van ons land. De agrarische sector wordt als groen beschouwd, maar het veenweidegebied vormt een ecologische woestijn. Het idee om dit gebied open te houden da teert uit de jaren vijftig en zestig, toen men er nog van uitging dat Ne derland tegen het einde van de eeuw 20 miljoen inwoners zou heb ben. Maar dat aantal is inmiddels achterhaald", aldus directeur drs. A. Berkhout en secretaris drs. C.A. Broeksma van de Kamer van Koop handel. "De Randstad is de enige wereld stad die we in dit land hebben en daarom moeten de overheden het dogma van het Groene Hart laten varen", vindt Berkhout. "We heb ben onze mond vol over het schep pen van werkgelegenheid. Welnu, hier ligt een geweldig potentieel". Broeksma spreekt in dit geval van duizenden arbeidsplaatsen. Assen De studie wijst op een beter benut ten van de mogelijkheden langs be langrijke assen in dit gebied: langs rijksweg 44, het gebied tussen Hille- gom, Lisse en Sassenheim, langs rijksweg 4, de Oostvlietpolder en het gebied bij Roelofarendsveen en ten slotte de as Alphen-S^hiphol. Wegennetten moeten worden ver beterd of uitgebreid en daarbij noemt Berkhout de oude wens van de Kamer van Koophandel: rijks weg 11 moet vierbaans worden. Ook zou er een NS-station in Hazers- woude moeten komen om de be staande mogelijkheden voor het be drijfsleven uit te breiden. "Het is niet de bedoeling dat het Groene Hart maar wordt volge bouwd met bedrijfsterreinen. Maar het gaat erom langs de bestaande wegen en daarmee bedoelen we ook vaar- en spoorwegen mogelijkhe den voor bedrijven te scheppen. Te gelijkertijd moet worden bekeken hoe verouderde bedrijfsterreinen kunnen worden heringericht", al dus Broeksma. In de studie wordt een soepele in vulling van het Groene Hart bepleit. Verouderde woonwijken zouden kunnen wijken voor bedrijfsterrei nen en andersom en daarbij mogen dan de milieu-aspecten niet worden vergeten. In dit verband spreekt de nota van 'sanctuaria', stiltegebieden die als heilig moeten worden be schouwd, zoals de Nieuwkooopse plassen waar het nu al bestaande stiltegebied zou moeten worden uit gebreid, het natuurgebied Ofwegen achter Koudekerk, de Rietveldse polder tussen Hazerswoude en Al phen aan den Rijn en het duinge bied. Daarnaast wordt gedacht aan uitbreiding van de toeristische mo gelijkheden van de nu al drukke Ka- gerplassen en Braassemermeer. "Door meer aanlegplaatsen te ma ken spaar je ook het milieu. Want nu vernielen mensen rietkragen door daar met hun boot te gaan liggen. Ook zou de doorvaarba^rheid tus sen de plassen kunnen worden ver beterd, waardoor de waterrecreatie beter gespreid wordt". De Kamer van Koophandel wil vooral ook inspelen op de giganti sche uitbreidingsplannen van Schiphol: in een straal van 30 kilom- ter is het interessant voor bédrijven die zaken met de luchthaven doen om zich te vestigen. "De Oostvliet polder en Roelofarendsveen zijn gunstig gelegen ten opzichte van Schiphol. Maar ook de Bollenstreek en Alphen liggen op een steenworp afstand". Berkhout en Broeksma verwach ten voor hun plannen nog heel wat tegenwerpingen van de kant van de overheid. Maar: "Dergelijke barriè res moeten op termijn worden ge slecht Nu is er ineens sprake van de bouw van een parkstad in Zuid-Hol land. Daar was een aantal jaren gele den nog geen denken aan. Daaruit blijkt maar weer dat ook bij de over heid de bereidheid bestaat om van platgetreden paden en dogma's af te wijken". Leimuidenaar betrokken bij verdwijning Fries LEEUWARDEN/LEIMUIDEN - Een 33-jarige inwoner van Lei- muiden en twee Haarlemmers van 20 en 33 jaar zijn vanochtend door een arrestatieteam van de rijkspolitie Friesland aangehou den. Het drietal wordt ervan ver dacht een rol te hebben gespeeld in de verdwijning van Lieuwe van der Valk uit het Friese dorp Ex- In de woningen van de verdach ten is vanochtend huiszoeking verricht. De resultaten daarvan zijn nog niet bekend gemaakt. Het drietal was op de dag van de ver dwijning van Van der Valk in het dorpshuis van Exmorra aanwezig, zo hebben diverse getuigen ver klaard. De man is daar voor het laatst gesignaleerd. De politie was al in een vroeg stadium van het onderzoek op de hoogte van de identiteit van de verdachten. Voordat werd beslo ten tot aanhouding is eerst ge tracht het slachtoffer en zijn auto op te sporen. Dat gebeurde vorige week met behulp van een fotover kenningsvlucht van een F-16 bo ven het recreatiegebied Spaarn- woude bij Haarlem, een actie die door de waas van geheimzinnig heid nogal de aandacht trok. De 61-jarige Van der Valk ver dween op 11 november. In zijn woning werden bloedsporen ge vonden, de politie neemt aan dat Van der Valk het slachtoffer is ge worden van een misdrijf. alle stroom zal door de Ursula-kliniek worden ge bruikt. De overtollige stroom vloeit weer terug in het centrale net. LEIDEN/REGIO - Het Tikibad in Duinrell en zwem bad De Schelft in Noordwijkerhout gaan deze maand hun zwemwater verwarmen met warmte uit een eigen warmtekrachtcentrale. Deze centrales worden geïn stalleerd door het EWR en zijn bedoeld óm de belas ting van de elektrische centrale te verlichten. Volgèns Koos Burgmeijer van het Energieprojec tenbureau van het EWR, dat bezig is meer van dergelij ke warmte-terugwinprojecten op te zetten, gaat het er om de energiecentrales zoveel mogelijk te ontlasten. Deze centrales verbruiken enorm veel warmte om stroom op te wekken, warmte die voor het merendeel verloren gaat. Door energieverslindende instellingen van een eigen warmtekrachtcentrale te voorzien, kan warmte worden teruggewonnen. Die warmte kan dan bij voorbeeld worden benut om het zwemwater op temperatuur te brengen. Zo zal ook het Wassenaarse Sterrenbad van een dergelijke installatie worden voor- Tevens komt er bij de Ursulakliniek in Wassenaar een warmtekrachtcentrale die zowel stroom als warm te opwekt, waardoor de warmte direct aan het gebouw kan worden geleverd. De stap via een centrale verwar mingsketel wordt dan grotendeels overgeslagen. Niet Het energieprojectenbureau van het EWR bekijkt op het ogenblik ook de mogelijkheden bij tuinbouw bedrijven. Zo wordt er met een tuinder m Zevenhui zen bekeken of op proef de lampen die de kassen ver lichten en verwarmen in de centrale in Leiden kunnen worden bediend. Slaagt de proef dan wordeq meer tuinbouwbedrijven centraal in- en uitgeschakeld. In Woubrugge komt, op initiatief van een parties lier, een milieuwoning. Volgens Burgmeijer zal deze woning niet alleen met milieuvriendelijke materialen worden gebouwd en energiezuinig zijn, maar zal ook het eigen afval verwerken. "Wij adviseren deze parti culier bij een volledig recycling-systeem, waarbij ook de riolering wordt betrokken". Tenslotte is het Energieprojectenbureau bezig met een proef om de auto's van het energiebedrijf op aard gas te laten rijden. Aardgas is schoner dan benzine en diesel en goedkoper dan lpg. Slaagt de proef dan over weegt men een proef met de bussen van het openbaar

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15