Bush zonder voorstellen naar Malta 'Mama geeft mij meer zakgeld' 'PLO niet als staat erkennen' 'De VS raken alleen het Vrijheidsbeeld niet kwijt ETA eist ontvoering op: onderhandelingen ver weg t\4000GRATIS PARKEERPLAATSEN! WOENSDAG 29 NOVEMBER 1989 BINNENLAND BUITENLAND PAGINA 11 Troepenvermindering niet op agenda WASHINGTON (GPD/Rtr/AFP/DPA) - De Amerikaanse president Bush gaat het komende weekeinde niet met spe cifieke voorstellen voor troepenvermindering in Europa naar de Maltese top met Sovjet-leider Gorbatsjov. Bush wil "waanzinnige speculaties" daarover de kop te indrukken en zei zich zorgen te maken over de "uitzinnige verwachtin gen over zo een akkoord". "Dat akkoord komt er niet", ver klaarde Bush tijdens een kort vraaggesprek met de pers in het Witte Huis. De Oostduitse leider Egon Krenz Tsjechoslowaakse partijleider, Ka- heeft in persoonlijke boodschappen rel Urbanek, gisteren bekend. Ur- president Bush en Sovjetleider banek Gorbatsjov juist de hoop geuit dat partijleden, hun top "een nieuwe impuls zal ge- tot bindende ontwapeningsak- toespraak tot 3.000 r Praag ontboden debat over de politieke cri- het land, dat hij bij die gele koorden in de nabije toekomst". Dit genheid "onderhandelingen zal met kameraad Gorbatsjov". Eerder op de avond zei een partij- echter: "De verrassing woordvoerder in Praag al dat Urba- verrassing zoekt, nek door Gorbatsjov was uitgeno- heeft het Oostduitse persbureau ADN gisteren gemeld Bush is, als t dat er in Malta geen verrassing zal digd zijn. Dat komt wellicht voor u als een verrassing. Want wij maken deel uit van een bondgenootschap, en dat bondgenootschap is erg sterk. Ik ga niet de NAVO-partners l hen tot iets verplich- Van der Leeuw in Libanon vrij ten. Dat is niet de manier waarop je DEN HAAG (GPD) - De Neder- i alliantie sterk houdt". landse journalist Charles van der gevangenschap vrijgelaten. Hij i ar de Syrische grens gebracht, nar de Nederlandse ambassadeur Damascus hem opwachtte om Syrië te ver- Maandag al zei de woordvoerder Leeuw is gisterochtend uit Libane- van Bush, Marlin Fitzwater, dat er geen sprake is van één specifiek ontwapeningsvoorstel, maar dat Bush met zijn naaste adviseurs 4ii "verschillende militaire opties met hèm verschillende cijfers" heeft bestu- schaffen. Een'woordvoerder deerd In Brussel vergaarde de het ministerie van buitenlandse za- Amenkaanse minister Cheney (de- ken heeft dat gisteren bevestigd, fensie) dat Amerikaanse plannen Van der Leeuw zat precies twee voor verdere reducties dan die bij maanden opgesloten in Bayrut. de onderhandelingen in Wenen Eerst in een militaire, de laatste over vermindering van de conven- wegk jn cen burgergevangenis. De tionelMniet-nucleaire) stnjdkrach- Libanese autoriteiten beschuldig- ten (CFE) zijn ingebracht, eerst den hem aanvankelijk van spiona- de NAVO-partners worden voorge- ge maar die aanklacht werd'de af- legd. Volgens hem zijn er ook geen geiopen week ingetrokken. De i plannen alle Amerikaanse troepen uit Europa terug te trekken. Wij blij- v Europa zolang onze bondge- Hstieke activiteiten in Bayrut. druk ontstond dat Van der Leeuw opgepakt wegens zijn journa- uc diuuasbducui 111 troepenvermindering met 100.000 mjnste twee maal tegensprak Bush zei gisteren in het Witte Huis dat hij zeker de situatie in Mid- den-Amerika ter sprake zal bren gen, Nederland geen ambassade meer heeft - om de vrijlating van Van der Leeuw bij de Libanese au toriteiten te bepleiten. Ook werd i dan in het bijzonder het ge- Libanese ambassadeur in Ne- Cuba en Nicaragua^ de derland op aangedrongen zijn in- v - vloed aan te wenden om de journa- bondgenoten van de sovjetunie i die regio. Hij verklaarde daarover vrjj krijgen. een telefoontje van de president Costa Rica, Arias, te hebben gekre gen. Arias vroeg Bush Gorbatsjov te verzoeken een eind te maken aan' de hulp aan Cuba, omdat dat land de linkse rebellen in El Salvador steunt, aldus Bush. "Ik zal er bij Gorbatsjov op aandringen te doen wat hij al eerder had moeten doen- ...steun te staken aan'degenen die aanzetten tot revolutie, de revolutie exporteren in dat halfrond". Na de top komen de partijleiders van de communistische landen in Moskou bijeen, zo maakte de Veiligheidsdienst in Zuidafrika aan de ketting JOHANNESBURG (AP) - De macht van het in Zuidafrika be ruchte Nationale Veiligheid Be- stuurstelsel, dat de acties van leger en politie tegen politieke activisten en guerrillastrijders van het ANC coördineert, wordt aan banden ge legd. De Zuidafrikaanse president F.W. de Klerk heeft gisteren onder meer de instelling aangekondigd van een speciale veiligheidscom missie van het kabinet, die toezicht gaat houden. De Klerk deed zijn bekendma king in een toespraak tot de politie na beschuldigingen dat doodseska ders van de politie in opdracht van hun superieuren tegenstanders van de regering vermoordden. Het stel- i het leger en de politie Die diplomatieke pressie heeft nu succes gehad. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zegt dan ook 'verheugd' te zijn over de vrijlating van Van der Leeuw. Verdere mededelingen wil de hij niet doen. Secretaris Ver- ploeg van de Nederlandse Vereni ging voor Journalisten is ook "zeer verheugd over en erkentelijk voor de succesvolle inzet van Buiten landse Zaken". Van der Leeuw wordt morgen terug in Nederland verwacht. Gescheiden leven, maar toch samen de kinderen opvoeden. Steeds meer gescheiden ouders voeden kind samen op DEN HAAG - Sander (15) vindt het af en toe wel vervelend dat hij twee dagen van de week bij zijn moeder woont en dan weer een paar dagen bij zijn vader. "Iedere keer ben ik al mijn spul len kwijt. Als het regent en ik woon bij mijn vader, dan ligt prompt mijn regenpak bij mijn moeder. Wil ik naar de bank, dan ben ik mijn bankpasje weer vergeten bij mama. Dan loop ik wel te vloeken en te tieren hoor! door Carine Neefjes Sander is één van de kinderen die aan het woord komen in het onderzoek over co-ouderschap in Nederland. Co-ouders zijn ou ders die na de scheiding beiden voor hun kinderen blijven zor gen. Het is het eerste onderzoek naar co-ouderschap en is gehou den in opdracht van de Neder landse Gezinsraad. De socioloog Jan Terpstra en psycholoog Truus Kersten van de universi teit in Nijmegen spraken met dertig ouders en veertien kinde ren over hun ervaringen met co- ouderschap. De moderne leefvorm 'co-ou derschap' lijkt heel mooi. Zoon lief logeert twee dagen bij vader en dan een paar dagen bij moe der. De weekeinden worden om beurten afgewisseld. Beide ou ders voeden het kind op en kun nen door deze gedeelde zorg ook nog blijven werken. Genieten van het kind en zelfontplooiing na echtscheiding is mogelijk met het co-ouderschap. In de praktijk valt dit ideale plaatje behoorlijk tegen, zo meent onderzoeker Terp'stra. Hij vindt het co-ouderschap ze ker niet beter dan de omgangs regeling die na een scheiding 'geldt. Dan woont het kind bij een van de ouders en brengt om de twee weken een weekeinde bij z'n vader of moeder door. Volgens Terpstra kan een co- ouderschap alleen maar slagen als de ex-partners in staat zijn om goede afspraken te maken. "Als een kind bijvoorbeeld ziek wordt, moeten de ouders wel zo volwassen zijn om hun zoon niet halverwege de week van het ziekbed te lichten. Ze moeten hun conflicten niet uitvechten over de hoofden van hun kinde- Problemen ontstaan als één van de ouders weer een andere partner vindt. Dat geldt vooral als de vader een nieuwe vrien din krijgt. Terpstra: "Het blijkt dat gescheiden mannen sneller dan vrouwen een nieuwe relatie aangaan. Vaak met een jongere vrouw. Als zijn nieuwe liefde bij hem intrekt, gaat deze zich auto matisch met de opvoeding van de kinderen bemoeien. Haar ideeën over opvoeding kunnen haaks staan op die van zijn ex- vrouw. Dat levert conflicten op. In zo'n geval wordt het co-ou- derschap vaak stopgezet." Uit het onderzoek blijkt dat de sociale dienst, hulpverle ningsinstanties en woningtoe wijzingsbureaus vaak niet op de hoogte zijn van het bestaan van co-ouderschap en houden er daarom in hun regelgeving geen rekening mee. Als gescheiden ouders werkloos zijn hebben zij volgens het principe van het co- ouderschap beiden recht op een één-ouderuitkering. De sociale dienst doet daar niet aan mee. Een van de ouders wordt inge schaald als verzorger en krijgt de één-ouderuitkering. De an der komt in aanmerking voor de alleenstaande-uitkering die toch ruim 300 gulden lager is. Om te beijveren dat de rege ring ook regelgeving voor co-ou- ders maakt, is enkele jaren gele den de Landelijke Werkgroep Co-ouderschap opgericht. Woordvoerder Roelof Wittink vindt het schandalig dat de rege ring wettelijk geen rekening houdt met co-ouderschap. "Co- ouderschap is in 1984 juridische erkend. Ouders die niet meer sa menwonen, kunnen gezamen lijk de ouderlijke macht behou den. De juridische regeling is er op gebaseerd dat beide ouders recht hebben op een gezinsle ven met hun kind. Dankzij deze uitspraak van de Hoge Raad is het co-ouderschap maatschap pelijk meer als leefvorm erkend. Door de beperkte overheids maatregelen wordt een van de gescheiden ouders om financië le redenen gedwongen het kind permanent in huis te nemen. Dat is in strijd met de rechts spraak." Het is onbekend hoeveel co- ouders er in Nederland zijn. Wel wordt het fenomeen co-ouder schap steeds populairder, om dat veel gescheiden ouders de weekeind-relatie met hun kind 'onbevredigend' vinden. De vraag is of kinderen door twee thuishavens niet in de war ra ken. In het onderzoek van Terpstra en Kersten vertelt Sjoerd (10) dat zijn ouders hem verschillend opvoeden. "Papa is veel strenger met douchen, tan den poetsen en televisie kijken. Bij mama moet ik vaker afwas sen. Als ik twee dagen bij papa ben, eet ik zeker een keer patat. Bij mama moet ik altijd gezond eten. Wel geeft zij mij meer zak geld." Volgens Wittink kan het geen kwaad dat kinderen verschillen de normen en waarden meekrij gen van hun ouders. "De schei ding zelf vinden veel kinderen heel vervelend. Voorafgaand aan de breuk wordt het huiselij ke leven verstoord door veel ge ruzie en geschreeuw. Ze vinden het fijn dat ouders na de echt scheiding beiden hun uiterste best doen om voor hen te zor gen. Dat het kind bij papa patat eet en bij mama slaboontjes maakt hem niet veel uit. Dat het door beiden verzorgd wordt, telt veel zwaarder voor het kind." SAN SEBASTIAN/MADRID een Spaanse regeringsdelegatie al (GPD/AP) De Baskische afschei- met de ETA in de Algerijnse hoofd- dingsbeweging ETA heeft de antwoordelijkheid opgeëist ontvoering, vrijdag, van een zaken- stad Algiers. Ook toen was er sprake 'wapenstilstand' van de kant van de ETA. Maar omdat deze Pamplona. Aangenomen onderhandelingen in april wordt dat de ETA geld wil hebben, jaar nog altijd geen concrete resul- De politie vermoedde al dat de taten hadden opgeleverd, hervatte ETA stak achter de ontvoering van de Baskische afschcidingsbewe- de 50-jarige Adolfo Villoslada Mar- ging zijn terroristische aanslagen, tin, de eigenaar van een bouwbe drijf in Pamplona. De organisatie heeft vaker zakenlui in Baskenland en Navarra ontvoerd met het doel losgeld te verkrijgen voor de finan ciering van haar campagnes. Met deze ontvoering lijken de on derhandelingen tussen de Spaanse regering en de ETA weer ver weg. De Spaanse regering is weliswaar bereid opnieuw onderhandelingen te beginnen met de ETA, op voor waarde dat de Baskische terreuror ganisatie zich een halfjaar lang ont houdt van elke aanslag en niet be trokken is bij de ontvoering van Vil- Dat maakte de minister Corcuera (binnenlandse zaken) gisteren in Madrid bekend na overleg met poli tieke leiders over de vraag hoe het terrorisme in Spanje moet worden aangepakt. Deze discussie, waarvan de Baskische politieke partij Herri Batasuna (HB) was uitgesloten, volgde op de moordaanslag op van een parlementariër van HB, Jous Muguruza afgelopen weekend. De HB wordt als de niet-verboden poli tieke vleugel van de ETA be schouwd. Een jaar geleden onderhandelde 'Goede informatie over hulp Tamils' DEN HAAG (ANP) - Buitenlandse Zaken verwerpt de beschuldiging van Vereniging Vluchtelingenwerk dat het ministerie het Amsterdamse gerechtshof onjuiste informatie heeft verstrekt. Het Hof gebruikte de informatie van BZ ter rechtvaar diging van het uitzetten van zes Ta mil vluchtelingen naar Sri Lanka. "Het ministerie treft absoluut geen blaam", aldus een woordvoer der van BZ. Hij verwijst naar een rapport dat het Uitvoerend Comité van de UNHCR (Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Vere nigde Naties) op 28 augustus aan de VN-vergadering heeft voorgelegd. Daarin stond dat tot aan maart 1989 42.900 uit India afkomstige Tamil vluchtelingen hadden geprofiteerd van UNHCR-hulp bij hun vrijwilli ge terugkeer. Voor de rest van het jaar werden nogmaals 20.000 perso nen uit India werden verwacht. Vluchtelingenwerk verklaarde onlangs over informatie uit het Ge- neefse UNHCR-hoofdkwartier te beschikken, die volstrekt in strijd is met een officieel ambtsbericht van minister Van den Broek. Volgens dit 20 juni 1989 gedateerde ambts bericht zou een UNHCR-terugkeer- project, dat Tamils de kans bood vrijwillig terug te gaan naar Sri Lanka, in maart 1989 zijn hervat. Het Hof zei te verwachten dat nu het project loopt, nog vele duizen- Niet minder dan 44 steden staan den Tamils zullen terugkeren, zodat te popelen om het prestigieuze i Giftig bronwater houdt Spaanse volk in zijn ban MADRID (GPD) - Flessen mi neraal- met bleekwater en ande re giftige stoffen blijven Spanje bezighouden. Tot nu toe zijn er 28 plastic flessen met 'giftig' mi neraalwater opgespoord, zonder dat er ook maar het geringste vermoeden bestaat, wie ervoor verantwoordelijk is en waarom de flessen vergiftigd zijn. Ook het Spaanse openbaar ministe rie en de politie tasten in het duister. De omzet van mineraal water is de afgelopen dagen aan zienlijk afgenomen en in som mige supermarkten is de drink waterafdeling onder speciale bewaking geplaatst. Het eerste geval van giftig mi neraalwater dateert van twee weken geleden. Het ging hierbij om een inwoner van de Baski sche plaats San Sebastian, die na het nemen van een slok mine raalwater met een aangetaste slokdarm in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Na laboratoriumonderzoek bleek dat er bleekwater aan de inhoud van de fles was toegevoegd. De mineraalwater-leveran ciers hebben hun cliënten aan geraden om eerst een slokje van een nieuwe fles te nemen om uit te vinden of er iets met de fles is 'uitgehaald'. EG-landen richten müieubureau op BRUSSEL (ANP) - Er komt bin nenkort een Europees Milieubu reau dat de gegevens over de ver vuiling van lucht, water en bodem verzameld en verwerkt. De instel ling staat ook open voor deelname van andere Europese landen. Daar over zijn de EG-ministers van milieu het gisteren in Brussel in principe eens geworden. Het milieubureau komt aan het hoofd van een netwerk van institu ten die in de lidstaten gegevens ver zamelen op basis waarvan de EG maatregelen ter bescherming van het milieu kan nemen. Niet-EG-lan- den kunnen ook lid worden van het bureau. het "redelijkerwijs ondenkbaar dat sprake zou zijn van een ernstige heeft Den Haag situatie. Maar volgens Vluchtelin- voren geschov genWerk had de UNHCR het pro ject dit vooijaar stopgezet, juist stituut binnen te halen. Nederland i Bilthoven naar Overigens is op de EG-begroting slechts 11,5 mil joen gulden voor het bureau uitge- wege "grootschalig politiek geweld troken en er worden voorlopig niet iligheid" op Sri dienst VS dreigen contributie VN niet te betalen WASHINGTON (IPS/AP) - De daarom uitgesloten," aldus woord- Amerikaanse regering zal de beta- voerster Tutwiler. ling van zijn contributie aan de Ver enigde Naties staken als de PLO bij de Volkenorganisatie 'waarnemend staat' mag worden waarnemende miss zoals nu. Een aantal Arabische lan den overweegt een voorstel om de land Palestijnse Bevrijdingsorganisatie pen (PLO) op deze manier in de VN offi cieel te erkennen als de vertegen woordiger van het Plestijnse volk. De Verenigde Staten betalen een kwart van de begroting van de Vere nigde Naties. De contributie voor plaats van 'de dit jaar is vastgesteld op 216 miljoen Palestina' dollar (440 miljoen gulden). De ach terstallige betalingen van het gast- an de Verenigde Naties belo- totaal 430 miljoen dollar (bij een miljard gulden). Ook de VN-Voedsel- en Land bouworganisatie (FAO) hangen Amerikaanse strafmaatregelen bo- het hoofd, als de organisatie Washington is van plan zijn volle politieke gewicht in de strijd te gaat samenwerken met de PLO. De gooien om het voorstel tegen te hou- Arabische landen willen dat de den. "De PLO voldoet niet aan de FAO de PLO betrekt bij de land bouwprogramma's internationale criteria i staat is. Lidmaatschap van de VN of bezette gebieden, de Westbank i van een van de VN-organisaties is de Gazastrook. Maandag is het jaarlijkse debat in de Algemene Vergadering van start gegaan over het Midden-Oosten. Tot dusver hebben de Arabische landen de gewraakte, resolutie nog niet formeel ingediend. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Perez de Cuellar, heeft het dreigement van de Vere nigde Staten illegaal genoemd. "De contributie is een verplichting die voortvloeit uit het lidmaatschap van de Verenigde Naties. Het is geen lening of liefdadigheid", zo liet Perez de Cuellar via een woordvoer der weten. Hij verwierp de koppe ling die Washington aanbrengt tus sen de contributie en beslissingen van de Algemene Vergadering. WEST-BERLIJN - Samen met de grote rol speelden, wordt door voormalige bondskanselier Brandt bezocht de Amerikaanse senator Edward (Teddy) Kennedy de Ber- lijnse muur. Het was 28ja.ar geleden dat de toenmalige president John Kennedy Edwards broer hier een toespraak begon met de uitroep: Ich bin ein Berliner". (foto ap) velen gezien als een soort schaduw kabinet dat aan niemand verant woording verschuldigd is. "Het is in feite een staat in de staat geworden om de staat te controleren," zei een politicoloog van de Witwatersrand Universiteit. De leidende taak van de Staats- veiligheidsraad wordt beperkt tot GRATIFICATIE - De gezamenlij- een adviserende rol. Verder wordt ke Nederlandse bierbrouwerijen het Nationale Gemeenschappelijke hebben de tapwachters die zorgen Verwachte overname-golf zal weinig winnaars en veel verliezers kennen Bestuurscentrum opgeheven. Bo vendien zullen de plaatselijke cen tra geleid worden door een ambte naar en niet meer door een militair. het schoonhouden van de bier leidingen in horecagelegenheden een gratificatie van 500 gulden netto gegeven. ROTTERDAM (GPD) - Aan de on derkant van de bank- en verzeke- ringsmarkt voor particulieren speelt zich een ware revolutie af. Traditionele grenzen tussen verze keraars en banken vervagen en lei den tot toenemende prijsconcur rentie. Vervolgens ontstaan door onvoldoende kostendalingen en overcapaciteit fusies en overnames. In de Europese banken- en verzeke ringswereld zal de helft van alle hui dige partijen binnen tien jaar be trokken zijn bij een fusie of overna- Dat voorspelde drs. R.W.P. Rei- bestein, firmant van het vermaarde onderzoekbureau McKinsey Co, vandaag op een symposium van de Erasmus Universiteit Rotterdam en het economenvakblad Economi sche Statistische Berichten (ESB). Op het symposium spraken en dis cussieerden topondernemers als Van der Klugt (Philips), Wagner (ex-Shell), Loudon (Akzo), De Soet (KLM), Van der Grinten (DSM) en Van der Zwan (ex-Vendex) over 'concurrentie en samenwerking' of wel de zogenoemde 'strategische hergroepering in het bedrijfsleven'. Reibestein kon als onafhankelijk bestuursadviseur nogal onbevan gen opmerkingen plaatsen. En dat was te merken ook. Méér dan alle andere inleiders schetste hij vlijm scherp en helder de ontwikkelingen in de banken- en verzekeringswe reld. "De structuur van de sector is aan bet veranderen: de grenzen ver vagen, een paar reuzen met een uit dijend produktenpakket gaan met elkaar in de slag en hebben nauwe lijks oog voor en aantal dwergen die zich specialiseren op geïsoleerde re gionale markten, specifieke pro- dukten en specifieke klanten." Verliezers Uit de fusies en overnames zullen volgens hem winnaars en verliezers rollen. De grote verliezers zullen de partijen zijn die in het midden te recht komen. Reibestein: "Te klein om als koper te winnen, maar te groot om zichzelf voor een aantrek kelijke prijs te verkopen. De voor naamste reden waarom veel onder nemingen in het midden terecht ko men, is dat ze worden aangestoken door het 'Eurovirus' in plaats van realistisch hun kansen te evalueren om een van de grote, universele aan bieders te worden. Zij zullen te gro te happen nemen en zich verslik ken." Als de "euroforie" voorbij is en een deel van het stof is opgetrok ken, verwacht de McKinsey-fir- mant vijf soorten winnaars. Aller eerst is er een beperkt aantal finan ciële instellingen dat een volledig produktenpakket aanbiedt via een groot aantal direct gecontroleerde distributiekanalen. Enkele van deze winnaars zullen grootschalige Eu ropese aanbieders van particuliere financiële diensten zijn, die hun fi nanciële kracht gebruiken om zich een positie te verwerven in de be langrijkste Europese regio's. Voor de grote banken, die brede Europe se ambities hebben, beveelt Reibe stein een dergelijke 'guerilla-aan- pak' aan. De andere winnaars in de banken- en verzekeringssector worden vol gens hem de gespecialiseerde in stellingen, de kleinere ondernemin gen die inspelen op de behoeften van de prijsbewuste consumenten, de regionale banken en verzeke raars met sterke klantencontacten en tenslotte de 'verkopers'. Met de laatste doelt hij op de banken en verzekeringsbedrijven die zich op het goede moment voor een aan trekkelijke prijs laten overnemen. De Philips-topman Van der Klugt voorspelt, nu de voltooiing van de EG naderbij komt, een tempover hoging in werken. Daarbij waarschuwt hij voor de "onvermijdelijke Japan ners". Die kopen volgens hem in de VS op het ogenblik "alles wat Ame rikanen lief is, hoewel ook weer niet zo lief dat ze het niet zouden willen verkopen". En daarop cynisch: "Het kan zijn dat het Vrijheidsbeeld het enige Amerikaanse bezit blijft, maar ik zou er voorshands niet op rekenen." Prof. dr. A. van der Zwan stelde in zijn inleiding dat een samenwer kingsverband het beste resultaat oplevert als de baten en lasten gelijk over de partners worden verdeeld en als de overeenkomst is aange gaan op basis van al eerder opgeda ne ervaring met samenwerking. In veel gevallen verdient volgens hem "strategische samenwerking" de voorkeur boven een fusie. "Het is minder kostbaar en ontwrichtend een slecht lopend samenwerkings verband te beëindigen, dan een fu-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11