Malta niet onder de indruk van drijvende top Bush- Gorbatsjov Rome stelt teleur REPORTAGE i oost. hong. Malta GEESTELIJK LEVEN VALLETTA MALTA Niet het gebruikelijke 'rustgeven de' deuntje, maar stevige marsmuziek klinkt door de cabine van het Air Malta-toestel als we landen op het eiland. Malta is niet meer dan een kleine rots midden in het hart van de Middellandse Zee. Zevenentwintig kilometer van oost naar west, en veertien kilometer van noord naar zuid. Dan heb je het gehad. De totale bevolking telt iets meer dan 300.000 mensen, van wie de meesten in het dichtbebouwde oostelij ke deel van het eiland wonen. gers uit Jeruzalem en later van Cy prus waren verjaagd. Paus Karei V had de ridders Malta gegeven, "te gen betaling van één valk per jaar", zodat deze "onverschrokken ver- breiders van het woord van God" de christelijke wereld vanuit Malta, zou verdedigen tegen de "opruk kende barbaren". Het eiland is door hun bouw meesters omgetoverd tot een on neembaar fort. Tweehonderd jaar later was er van de "onverschrok kenheid" en ook de "godsvruchtig heid" van deze ridders echter niet veel meer over. Toen Napoleon in 1798 het eiland binnenviel, stond Malta erom bekend de beste borde len van Europa te hebben, en de rid ders gaven zich zonder slag of stoot over op het moment dat ze Napo leon zagen. door Marjon van Royen Het is deze ministaat die door de Amerikaanse en Russische leiders Bush en Gorbatsjov is uitgekozen om volgend weekeinde hun top- overleg te houden. De heren zullen vergaderen op beurtelings een Rus sisch en een Amerikaans oorlogs schip, dat voor anker zal liggen in de territoriale wateren van Malta. Als we uit het vliegtuig stappen, slaat er een bijna tropische lucht op ons neer. In de aankomsthal contro leert de douanebeambte in dikke, beduimelde cahiers of er passagiers op de zwarte lijst staan. "Have a ni ce holiday", zegt hij glimlachend terwijl hij de paspoorten teruggeeft. Van bijzondere veiligheidsmaatre gelen is op het kleine vliegveld van Malta nog niets te merken. Het is een vreemd volkje, die Mal tezen. Ze zien eruit als een beetje pipse Italianen, maar hebben toch ook iets onmiskenbaar Brits. Hun taal i£ een mengelmoes van Latijn, Engels en de harde klanken van het Arabisch. Mdina, Bahrija, Qrendi en Ta'Xbiex zijn een paar van de on uitsprekelijke plaatsnamen op weg wijzers. De taal is een overblijfsel- van de onafzienbare reeks vreemde overheersingen: Foeniciërs, Romei nen, Perzen, Noormannen. Ze ves tigden zich daar vanwege de strate gische ligging. De glooiende heuvels zijn volge bouwd met lage, vierkante huizen. De stoffigheid heeft iets Arabisch, de vorm van de huizen iets Zuidita liaans. Overal balkonnetjes. Tussen de geelgrijze kleur van het puim steen, waaruit alle gebouwen op Malta bestaan, zijn af en toe kleine akkertjes te zien. Ze zijn in onregel matige lappen verdeeld door lage stenen muurtjes. Overal waar je kijkt, rijzen tussen de huizen de to rens van kerken en kathedralen op. Schijntje "Wij hebben 300 kerken op het ei land", zegt de taxichauffeur. "Wij zijn heel erg katholiek", zegt hij trots. "De Bush-Gorbatsjov sum mit". Ja, daar heeft hij wel van ge hoord. Hij haalt zijn schouders op. "Ik denk dat het wel goed is dat ze komen. Het is voor de vrede, zeggen ze. Misschien is het wel goed voor Malta. Meer toeristen is meer werk. Als ze hier komen en het betekent money, dan is het goed. No money, no good". De eerste kennismaking met de lauwheid waarmee de Maltezen rea geren op de mogelijkheid dat de naam van hun kleine eiland door de Bush-Gorbatsjov-top voor altijd zal worden bijgeschreven in de wereld geschiedenis. Ook in Valletta is niets te merken van driftige voorbereidingen voor de top. "Er komen tweeduizend journalisten", zegt de eigenaar van een groot hotel bij de hoofdstraat. "Tweeduizend mensen die in deze periode naar Malta komen, dat is voor ons een schijntje ten opzichte van wat we in het zomerseizoen aan toeristen te verwerken krijgen. Nee, we kunnen het allemaal makkelijk bergen". Het vestingstadje Valletta werd meer dan vier eeuwen geleden ge bouwd door Maltezer Ridders. Zo'n 250 jaar zwaaide deze militaire orde van kruisridders op Malta de scep ter, nadat ze door de Ottomaanse le- Toch is de invloed van de orde van Malta op het eiland nog goed te merken. Het gerucht gaat dezer da gen zelfs dat het door de tussen komst van de Maltezer Orde is ge weest dat de topconferentie tussen Bush en Gorbatsjov in de territoria le wateren van Malta plaats heeft. De Orde bestaat namelijk nog steeds, en heeft leden onder de machtigen en de rijken van de hele wereld. Bingo De grote kathedraal van St. John zit die middag tot aan de nok toe vol. En dat terwijl het al de derde achter eenvolgende mis is. Een oude vrouw met kaplaarzen aan heeft haar eigen stoeltje meegenomen. Duwen en dringen tussen de menig te. Er zijn ook veel jongeren, en hele gezinnen. De muren van de kathe draal zijn bezaaid met het speciale kruis van de ridderorde, dat nu nog steeds het wapen van Malta is. Na de kerkdienst haasten de meeste Maltezers zich naar de over kant, om zich te wijden aan hun tweede grote passie: gokken. Schuin tegenover de kathedraal ligt een gebouw dat de sfeer van verval len Engelse glorie uitademt. In de hal hangen, op grote witte papieren, de uitslagen van de Grand Lottery, de Weekly Lottery, Tritombola en Saterday Lottery. Aan lange houten tafels zitten honderden mensen bingo te spelen. De nummers worden in hoog tempo afgeroepen. De mensen strepen ijverig de cijfers op hun papiertje af. Ze zijn niet uit hun concentratie te halen. Dan wordt het laatste cijfer omgeroepen: sixteen. Er klinkt een oorverdovend geschreeuw, en meteen daarna stuwt iedereen door de deuren naar buiten. Er is geen tijd voor een praatje. "Bush-Gor- batsjov? Ja, dat is wel leuk hè, denk ik", zegt een vrouw met een rode trui in het voorbijgaan. "Maar nu moet ik naar mijn man". De enige plek waar echt iets is te merken van de voorbereidingen voor de topconferentie op Malta, is het 'Mediterranean Congress Cen tre', een gigantisch, oud complex aan de rand van Valletta, dat uit kijkt over de haven. Vroeger was daar het ziekenhuis van de Maltezer Ridders gevestigd. De gepensio neerde Paul Naudy sloft door de donkere gangen van het gebouw. Onder de stenen gewelven lijkt het alsof de geur van de middeleeuwen Een Maltees kijkt met zijn dochtertje weekeinde besprekingen <p' PP rrai ië <T^ Lv.S4clMé UWRands» Ze* de air-conditioning", legt Naudy uit. Zenuwcentrum Naudy heeft van de Maltese rege ring opdracht gekregen het gebouw om te toveren tot het zenuwcen trum van waaruit de hele wereld pers binnenkort zal berichten over de besprekingen tussen Bush en Gorbatsjov. We lopen een ruwe stenen trap op. "Hier komt de Kremlin-pers",, wijst Naudy, "en daar beneden de Witte-Huispers". Overal liggen losse kabels en snoeren. Er wordt druk getimmerd, geboord en gezaagd. "We hebben een speciale satelliet aangevraagd met duizend extra telefoonlijnen", legt Naudy uit. "Daarop kunnen ook computers worden aangeslo ten, en er zullen faxapparaten zijn om de berichten in korte tijd over de hele wereld te sturen". We komen tenslotte in een im mense zaal van honderdzestig me ter lang. "En hier komt de rest van de persbatterij", zegt Naudy terwijl hij een weids gebaar met zijn armen maakt. In de muren zijn de nissen nog te zien waar de bedden ooit stonden. "Eeuwenlang is dit het grootste ziekenhuis van de wereld geweest". Onder deze zaal is er nog eens een even grote zaal waar vroe ger het 'gewone volk' verpleegd werd. Naudy heeft daar nu een res taurant gepland "om er voor te zor gen dat de pers goed doorvoed en goed uitgerust is om te berichten over de gebeurtenis die Malta voor eens en altijd op de wereldkaart zal zetten". Of hij niet zenuwachtig is dat niet alles op tijd klaar komt? Nauday lijkt de vraag niet te horen en zegt in de rood pluchen theaterzaal met een podium en 1400 zitplaatsen: "We hebben geen idee of Bush en Gorbatsjov hier zullen komen. Dat zoeken ze zelf maar uit. Maar als ze willen, dan kunnen ze in deze zaal een gezamenlijke persconferentie geven". Dan klinkt het: "Natuurlijk ben ik niet zenuwachtig. Ik weet wat ik doe, en ik weet waar ik naar toe ga. Er is geen twijfel over dat al les ruim op tijd klaar zal zijn. Schrijf dat maar op". Cadeautjes Hetzelfde vertrouwen in de burelen van de Maltese premier Fenech Adami. Zelf is de premier dezer da gen op staatsbezoek in West-Duits- land. Maar zijn woordvoerder, Ar thur Pace, straalt een en al rust uit. "Nee, ik weet niet of meneer Bush en meneer Gorbatsjov in Malta aan wal zullen gaan. Ik weet ook niet of de Lady's mee zullen komen. En ik weet ook niet hoe de twee oorlogs schepen zullen heten". "Het programma is nog niet hele maal bekend", herhaalt Pace keer op keer. "We zullen pas op het laatste moment weten dat er echt gaat gebeuren". Ook over de veilig heidsmaatregelen komt men op Malta niets te weten. "Zij organise ren hun eigen veiligheid, en daar be moeien wij Maltezen ons niet mee", is het enige commentaar van de re gering. De lokale pers klaagt dan ook steen en been. "Wij weten nog min der dan jullie", zeggen ze tegen hun buitenlandse collega's. "Het enige dat we weten is dat de oorlogssche pen met Bush en Gorbatsjov voor anker zullen gaan in de Baai van Marsaxlokk". In de haven dobberen prachtig beschilderde vissersbootjes in fel geel, groen en blauw. Langs de wa terkant staat een rij lage huisjes en in het midden de kerk. Vissers repa reren op de wal hun netten, vrou wen haken kleedjes om aan de toe risten te verkopen. Marsaxlokk is wat je noemt een onbedorven plek je. "Wat vind u ervan als straks in uw baai de oorlogsschepen van Bush en Gorbatsjov komen te liggen?", vragen we aan een vrouw met grote gouden oorringen. Ze zit op een krukje met een bos met touw op haar schoot. "Het is goed als die mannen hier komen", zegt ze. "Ie dereen zal weten waar Malta ligt. Dat is goed voor Malta, en dat is goed voor het toerisme". "Het is wel een beetje ongewoon voor ons", lacht de dochter van de vrouw. "Bij na net zoiets als Kerstmis. Straks kan je zo naar ze zwaaien". Dan proest ze het uit van het lachen. "Misschien nemen ze wel cadeau tjes voor ons mee". Het hele dorp is er intussen bij ko men staan. Een visser biedt ons zijn boot aan "dan kun je ze straks van dichtbij bekijken". Nee, van veilig heidsmaatregelen hebben ze niets van gehoord. "Ze moeten het niet wagen om ons het vissen te verbie den", zegt een gerimpelde visser dreigend. Centrale Al gauw komt het gesprek op iets heel anders: de elektriciteitscentra le die de nationalistische regering van Malta op de oostflank van de baai aan het bouwen is. "Wij willen die centrale hier niet", zegt de vrouw met de oorbellen. "Ze zetten die centrale hier alleen om de socia listen te pesten", zegt een ander. De discussies lopen hoog op. Toegege ven, het is een vreemd gezicht. Een volledig kale heuvel, met daarop de bouwplaats van de centrale, op nog geen honderd meter afstand van het enige huis dat er staat. Het huis is de villa van de be roemde Maltese socialistenleider Dom Mintoff. Hij is de man geweest die na de Britse onafhankelijkheid in 1964, van Malta een 'neutrale' en 'niet-gebonden' republiek heeft ge maakt. Hij heeft de Engelse oorlogs vloot zijn land uitgezet, en de Navo verboden om er militaire bases te hebben. Dom Mintoff sloot verdra gen met Libië, Italië, de Sovjetunie en Noord-Korea. Twee jaar geleden kwam er na een heftige verkiezingsstrijd, die aan beide kanten uitmondde in gro te gewelddaden, een einde aan het zestien jaar durende bewind van de socialistische partij in Malta. Met een voorsprong van nog geen 3000 stemmen behaalde de Nationalisti sche partij van Fenech Adami de absolute meerderheid. Adami be schuldigt de socialisten er nu van dat ze teveel hebben geflirt met ko lonel Khadafi van Libië, en te in tiem zijn geworden met de Sovjetu nie. Toch zet Adami de neutrali teitspolitiek van de socialisten voort, al is het nu met een wat meer westers tintje. Maar daarmee zijn echter de hooglopende ruzies tussen socialis ten en nationalisten op Malta nog steeds niet geluwd. Elke Maltees is of nationalist of socialist, en ze gun nen elkaar het licht in de ogen niet. "En dat zal wel altijd zo blijven", zegt de Maltese schrijver Francis Ebejer lachend. "Het zou zo saai worden op zo'n klein eiland als er niets was om over te ruziën". 'Peace' Zo zeggen de socialisten nu dat de elektriciteitscentrale van Mar saxlokk bedoeld is als 'monument van vergelding' tegen Dom Mintoff en zijn familie, terwijl de nationalis ten zeggen dat de baai van Mar saxlokk "de enige geschikte plek van het eiland" voor de centrale is. De vissers van Marsaxlokk vinden het onderwerp van de centrale in elk geval boeiender dan dat van de komst van Reagan en Gorbatsjov. Die avond komen we in de zee manskroeg 'Six Bob Pub' een jon gen tegen. Op de linker knie van zijn spijkerbroek heeft hij de Ame rikaanse vlag genaaid, en op de rechter knie, wat kleiner, de Russi sche vlag. Op zijn T-shirt staat met grote letters 'PEACE' geschreven. Eindelijk een Maltees die uitbundig doet. "Nee", antwoordt de jongen echter op de vraag of hij deze uit monstering aanheeft ter ere van het aanstaande topoverleg. "Dit draag ik al jaren, en veel van mijn vrien den dragen het ook". "Malta is een eiland van vrede", legt hij uit. Malta heeft zoveel oorlo gen meegemaakt, en zoveel onder drukking, dat het nu een eiland van vrede wil zijn. "We willen rust, we willen toerisme en we willen vrien den zijn met iedereen". De conferentiehal in het perscentrum op Malta, het overleg bekend worden gemaakt. Deelname in conciliair proces klein GENEVE - De Wereldraad van Kerken heeft een forse te leurstelling te incasseren ge kregen: Rome heeft besloten om niet vijftig maar slechts twintig waarnemers naar de wereldbijeenkomst van het conciliair proces in Seoul, maart volgend jaar, te sturen. Al eerder had het Vaticaan be dankt voor de eer om als me de-organisator op te treden van dit hoogtepunt in het pro ces rond gerechtigheid, vrede en behoud van de schepping. Hoewel de Rooms-Katholieke Kerk geen lid is van de Wereld raad, had men er op het hoofd kantoor in Genève toch goede hoop op dat het conciliair proces de eerste forse stap van het Vati caan zou zijn op het oecumeni sche pad. Maar de ongerustheid nam het afgelopen jaar toe, omdat Rome blijkbaar niet in staat was om snel een beslissing te nemen over de deelname aan de 'Wereld convocatie' in Seoul. Dat die beslissing moeizaam was, blijkt nu wel uit het feit dat de rooms-katholieke afvaardi ging voor de happening zeer afge slankt is. Het bestuur van de We reldraad trekt uit dit besluit de conclusie dat "er voor ons nog een lange weg te gaan is als we sa men getuigenis willen afleggen van ons geloof in Jezus Christus bij het aanpakken van de kwes ties waarbij ons overleven op het spel staat", zo schrijft secretaris- generaal dr. Emilio Castro in een communiqué. Al in september 1988 was het Vaticaan gevraagd vijftig waarne mers te benoemen voor Seoul. Pas eind vorige week hebben kar dinaal J. Willebrands, voorzitter van de Vaticaanse raad voor de eenheid onder de christenen, en kardinaal Roger Etchegaray, voorzitter van de Vaticaanse raad voor gerechtigheid en vrede, op dit verzoek gereageerd. Het lange uitblijven van een reactie moet volgens de kardinalen worden ge zien als een teken van "het be lang" en "de ernst" dat in het Va ticaan aan het conciliair proces wordt gehecht. De kardinalen noemen geen re denen voor het besluit om het aantal rooms-katholieke waarne mers tot twintig te beperken. Vol gens Nicolas Buttet, die namens het Vaticaan meewerkt aan de voorbereiding van de bijeen komst in Seoul, heeft de leiding van de RK Kerk ervoor gekozen slechts zoveel waarnemers te stu ren als er werkgroepen zijn. En de deelnemers worden in Seoul over twintig werkgroepen verdeeld. Rabbijn klaagt Jozef Glemp aan om uitlatingen CZESTOCHOWA (Reuter) - Twee Amerikaanse advocaten hebben namens de militante rab bijn Avi Weiss uit New York een aanklacht wegens laster inge diend tegen de primaat van de Poolse RK Kerk, kardinaal Jozef Glemp. Glemp zei op 26 augustus, dat een actie van Weiss en zes andere joden uit de Verenigde Staten bij het omstreden Karmelietessen klooster in Auschwitz tot de dood van de zusters of de verwoesting van het klooster had geleid, als Poolse arbeiders niet hadden in gegrepen. De Amerikanen wer den toen met geweld van het ter rein van het klooster verdreven. „Wij willen geen schadevergoe ding. We willen alleen dat Glemp zijn opmerkingen intrekt", aldus advocaat Joseph Lipner bij de rechtbank van Czestochowa, de stad waarin Glemp zijn omstre den uitlatingen deed. Het is onduidelijk of het tot een rechtzszaak tegen de kardinaal zal komen. De aanldacht zou vol gens Lipners collega Jack Za- remski als "te frivool" terzijde kunnen worden gelegd. "Het is een zeer politieke kwestie. Zij kunnen besluiten de aanklacht te negeren. Het is nu in hun han den". aldus Zaremski. AMSTERDAM De Armeense Kerk 'De Heilige Geest', die van 1714 tot 1856 dienst deed, is weer in gebruik genomen. Het is het enige kerkge bouw van de Armeens Apostolische Kerk in ons land. De inzegenings plechtigheid werd zondag geleid door aartsbisschop K. Nakachian uit Parijs, afgevaardige voor West-Europa van patriarch Vasken I, die ze telt in Etsjmiadzjin in Armenië. Momenteel wonen er ongeveer 3500 Ar- Nederland, die vrijwel allen godsdienstig zijn. Kerk BRD heet vluchtelingen via kranten welkom BONN De protestantse bis schop Kruse en de rooms-katho lieke bisschop Lehmann laten via een advertentie in een aantal Westduitse bladen, de vluchtelin gen uit Oost-Europa weten dat zij "van harte in onze gemeenschap opgenomen" worden. Tegelijkertijd roepen de twee kerkleiders de Westduitsers op zich te realiseren dat vluchtelin gen niet zo maar alle banden ver breken en alle steun kunnen ge bruiken. Else Vlug. De bekende schrijf ster Else Vlug spreekt woensdag op een thema-avond over kind en geloof in het hervormd gebouw 'De Voorhof in Rijnsburg. Aan vang acht uur. Gereformeerde Bond. 'Het Rentmeesterschap' is het thema waarover dr. M. J. Paul (Wijk en Aalburg) woensdagavond spreekt voor de afdeling Boskoop van de Gereformeerde Bond. De bijeenkomst vindt plaats in 'De Stek' (Puttelaan 148) en begint om kwart voor acht. Beroepingswerk bedankte voor De Krim, te Broek in Waterland H. J. Ekker Utrecht, te Piershil D. Schreurs kand. Amster dam. naar Borssele en Driewegen A. Freund kand. Vogelwaarde; benoemd te Tiel J. W. ten Kate als geestelijk ver zorger van verpleeghuis aldaar; aange nomen naar Zwolle L. Westland Al melo; bedankt voor Harderwijk M. Goudriaan Apeldoorn. Lemele-Lemelerveld drs. C. J, Harryvan kand. Groningen; be dankt voor Hoogkerk M. H. de Boer Gramsbergen, voor Vollenhove- Kadoelen T. Wendt Bunschoten, Christelijke Gcref. Kerken: beroe pen te Emmeloord A. Wagenaar Mus sel, te Ulrum i.c.m Lutjegast J. M. Viergever kand. Ede; aangenomen naar Harderwijk-Zeewolde H. R. H. A. de Boer Eemdijk Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Terneuzen L Huisman Vlaar- dingen; bedankt voor Ouddorp G. J. van Aalst Benthuizen, voor Aagteker- ke A. B. van der Heiden Doetinchem, voor Amsterdam-Noord i.c.m. Zaan dam D. Rietdijk Moerkapelle, voor Ca- pelle aan den IJssel (wijk West) M. Mondria Waardenburg, voor Ooster- land (Zeeland) E. Venema Elspeet. Gercf. Gemeenten in Nederland: be dankt voor Terneuzen W. Verhoeks Arnemuiden.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2