LEIDSCH DAGBLAD 20% PvdA wil mes in defensie-uitgaven Grote braadpan gezocht. GEPRIJSD: KORTING. 99 lüi. Gratis Parkerset bii een complete bril of 'n paaLContactlenzen. I nm Ook Sihanouk wil Cambodja tijdelijk onder bewind VN Rundertartaar, Miljoenenfraude ontdekt bij Groesbeekse bouwer WD: plannen kabinet vaag en duur Enraf-Nonius en Oldelft samen: Delft Instruments T!NSDAC^ÏÏ5ÖVËMBËR!989" OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39101 Prijs fl. 1,25 Vijfjaar geëist tegen skinhead ALKMAAR (ANP) - Officier van justitie E. Bueno heeft vanmorgen voor de Alkmaarse rechtbank vijf jaar cel geëist tegen een 23-jarige skinhead uit Purmerend. Volgens de officier stond vast dat de skin head, eerder veroordeeld wegens doodslag op de Antilliaanse jongen Kerwin Duinmeijer, op 10 septem ber had geprobeerd een 30-jarige Purmerender dood te steken na een discussie over racisme en de sym pathie van de skinhead voor de Cen trum-Democraten. GROESBEEK (ANP) - Een Groesbeekse bouwonderne ming heeft de stichting Soci aal Fonds Bouwnijverheid en de fiscus voor ongeveer 2 mil joen gulden opgelicht. Ook de sociale diensten in Arnhem, Nijmegen en Den Bosch zijn voor tonpen geflest. Het bedrijf had op grote schaal zwartwerkers in dienst. Bovendien werden inkomsten verzwegen. Daarvoor werd ge bruik gemaakt van valse fac turen, meestal van niet be staande onderaannemers. Een speciaal fraudeteam heeft de zaak 10 maanden lang onderzocht. Dertig werkne mers van het bedrijf zijn in middels aangehouden en ver hoord. De (zwarte) admini stratie kon worden achter haald door 10 invallen in wo ningen in Groesbeek, Arnhem, Nijmegen, Huissen en Wij- chen, en later op drie adressen in het zuiden van West-Duits- land, waar het bedrijf ook een vestiging had. Alle aangehouden werkne mers werkten zwart bij het bedrijf als ijzervlechter. Al leen de 47-jarige eigenaar zit nog vast. Zijn onderneming is inmiddels failliet verklaard door de Haarlemse rechtbank. Radiopionier Guus Weitzel overleden HILVERSUM (GPD) - Op 85-jari- ge leeftijd is eind vorige week oud- AVRO-presentator Guus Weitzel na een hartaanval in zijn woonplaats Hilversum overleden. Weitzel werk te van 1928 tot 1946 als omroeper voor de AVRO. In zijn AVRO-tijd genoot hij be kendheid door zijn presentatie van De Bonte Dinsdagavondtrein. Voor de Wereldomroep, waar hij vanaf 1946 werkte, maakte Weitzel zo'n 2500 reportages in binnen- en bui tenland. PEKING (Rtr/UPI/AP) - Leider prins Norodom Sihanouk van het Cambodjaans verzet heeft zich ach ter het voorstel van Australië ge schaard om Cambodja tijdelijk on der het bewind van de Verenigde Naties te plaatsen. Sihanouk is be reid dan zijn zetel bij de VN op te ge ven, zo heeft hij gisteren gezegd in zijn ballingsoord Peking. De 67-jarige prins benadrukte dat hij de voorkeur geeft aan zijn eigen plan voor een vierpartijen-regering: de drie facties van de verzetscoali- tie, inclusief de Rode Khmer, en de huidige door Vietnam gesteunde re- Alleen morgenavond, van 18 00 tot 21.00 uur, geven wij op onze gehele CD-collectie een korting van 20%. Extra lange koopdagen bi) de Hofleverancier, as woensdag, donderdag, vri|dag en maandag tot 21.00 uur Vanaf 17.00 uur is er een 'wild- buffet' in restaurant La Ruche Van 14 75 Voor 1250 p.p.® Perioden met zon Perioden met zon en droog. In de nacht lichte vorst en een minimumtempera tuur van 0 graden aan zee tot -6 graden plaatselijk in het binnenland. Middag- temperatuur omstreeks 3 graden. Wei- De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: wolkenvelden en droog. In de nacht lichte vorst. Middag- temperatuur omstreeks 3 graden. Woensdag 29 november zon op: 08.23 uur. zon onder: 16.34 uur: 09.59, maai )g water: 03.39 en 11.46 en 23.56 uu onder: 16.4 vijk 26 PAGINA'S gering van Hun Sen. Vietnam en Hun Sen weigeren echter elke sa menwerking met de Rode Khmer, die verantwoordelijk is voor de dood van ten minste één miljoen Cambodjanen. Australië heeft voorgesteld om de verzetscoalitie en de regering Hun Sen te ontmantelen. Een over gangsregering van de VN zou dan vrije verkiezingen moeten organise- Sihanouk zei in grote lijnen ak koord te gaan met het Australische voorstel en dat ook leider Son Sann van het Volksbevrijdingsfront (de tweede niet-communistische factie in het verzet) ervoor te vinden is. De prins voegde daar echter onmiddel lijk aan toe het welslagen volledig afhangt van de medewerking van Vietnam en China, de belangrijkste steunpilaar van de communistische Rode Khmers. Volgens Sihanouk is "de tijd niet rijp een dergelijk plan aan China voor te leggen". Siha nouk meent dat China en de Rode Khmer zullen vasthouden aan de eis om samen met Phnom Penh een voorlopige regering te vormen tot aan de vrije verkiezingen. Volgens de prins is het geen pro bleem om de Rode Khmer in de in terim-regering op te nemen, omdat zij bij de daarop volgende verkie zing toch geen kans zouden maken Aoun ontslagen CHTAURA (AFP/Reuter) - De Liba nese regering van premier Salim Hoss heeft generaal Michel Aoun ontslagen als opperbevelhebber van het Libanese leger. In zijn plaats is generaal Emile Lahoud be noemd. Aoun beschikt over 15.000 meest christelijke militairen, die de chris telijke enclave inclusief Oost-Bay- rut en gebieden ten noorden en oos ten ervan beheersen. Aoun heeft ge zegd dat hij niet aftreedt. Kohl biedt DDR federatieve Duitse eenheidsstaat aan BONN (DPA/AFP) - De Westduitse bondskanselier Kohl heeft de DDR vanochtend tijdens het begrotings debat in de Bondsdag aangeboden op termijn samen een federatieve Duitse eenheidsstaat te vormen. Op de weg daarheen zouden beide Duitse staten eerst een confederatie met een gemeenschappelijk rege ringscomité en een gezamenlijke parlementaire commissie kunnen ontwikkelen. Het voorstel vormt de kern van een plan dat de CDU/CSU-FDP re gering heeft opgesteld voor de ,weg naar de eenheid'. Kohl zei bereid te zijn nog voor kerst besprekingen t£ voeren met de DDR-leiders, wan neer de studiemissies van de minis ter van de kanselarij Seiters de eer ste vruchten afwerpen. Hij liet in het midden of hij nog voor het staatsbezoek van de Franse presi dent Mitterrand (van 20 t/m 22 de cember) naar de DDR zal reizen. (zie ook pagina 11) BOGOTA - Ten zuiden van Colombiaanse hoofdstad Bogota explodeerde gisteren kort na het opstijgen een Boeing 727 van de Colombiaanse luchtvaartmaat schappij Avianca. Geen van de 107 inzittenden overleefde de ramp. Het toestel was onderweg van Bogota naar Cali. Het vlieg tuig spatte plotseling uiteen, het was een kwestie van seconden", zo zei een ooggetuige. Enkele uren 7ia de ramp belde een lid van de 'Extraditables' (leden van de drugsmafia wiens uitlevering de VS hebben gevraagd), een radiostation Bogota op en zei dat het vlieg tuig was opgeblazen omdat politie-informanten aan boord Taximeter defect: bevalling in auto HAARLEM (GPD) - Mevrouw F. Talbu uit Haarlem baarde gis terochtend een gezonde zoon in de auto van de buurman. Een bestelde taxi, waarvan de motor weigerde door een defect aan de meter, kon niet wegkomen. Sommige taxi's kunnen al leen passagiers vervoeren als de meter werkt om te voorkomen dat chauffeurs voor eigen reke ning mensen wegbrengen. Het bedrijf stuurde snel een tweede taxi maar de vrouw was inmid dels met de auto van een te hulp geroepen buurman vertrokken. Ziekenhuispersoneel knipte op de achterbank de navelstreng los en bracht moeder en kind snel naar binnen. DEN HAAG (GPD) - De PvdA wil meer op defensie bezuinigen dan is gesteld in de rege ringsverklaring. De CDA-fractie is daartegen en stelt verder dat eventuele meevallers niet mogen worden benut voor 'extra wensen' van werkgevers en werknemers. In plaats daar van moet het financieringstekort omlaag. De VVD verwijt het kabinet "mooi klinkende maar erg onduidelijke plannen die veel te duur zullen uitpakken". De nieuwe coalitiepartners CDA en PvdA toonden zich vandaag op de eerste dag van het kamerdebat over de regeringsverklaring tevreden over 'hun' kabinet. PvdA-fractie- voorzitter Wöltgens nam wel enige afstand van de afspraken over amb tenarensalarissen en defensie. Hij maande zijn partijgenoot minister Ter Beek in zijn nieuwe defensieno ta aan te geven op welke punten verder kan worden bezuinigd. "De ineenstorting van de Berlijnse rekenen met uit te trekken voor nieuw beleid. Het CDA wil volgend voorjaar eer precies overzicht van de meeval Iers. "Die willen wij dan graag beste den voor meer ruimte allers, of dat geld der Van Mierlo stelde wel dat de meeste beleidsvoornemens zijn fractie goed bevallen. Wel vroeg hij zich af de regering zich niet had moeten uitspreken over 'het vraag stuk van de Duitse hereniging'. Fractieleider Beckers van Groen kinderen. Minder rood op het pu- Links noemde het 'te gek' dat al r Muur blieke spaarboekje blijft de raai", aldus Brinkman, die daarmee prioriteit geeft aan verlaging van het financieringsterkort. Extra in komsten door verkoop van staats- de helft van het nieuwe beleid voor 1990 is geschrapt. "Het kabinet zal ernstig moeten overwe gen zijn speelruimte te vergroten". Zes doden bij oprollen groot drugstransport MEXICO-STAD (AP) - De federale politie van Mexico heeft ruim 4500 kilo cocaïne onderschept. Het was de grootste drugsvangst in Mexico tot nog toe. De cocaïne, per vlieg tuig aangevoerd door het Colom biaanse drugskartel van Medellin, was op weg naar de VS. De politie kwam de zending op het spoor bij een verkeerscontrole. In een vrachtauto werd een paar ki lo cocaïne ontdekt. De chauffeur en zijn bijrijder vertelden over een tweede zending en over de opslag plaats van de drugs. Deze tweede vrachtauto werd onderschept en bleek zo'n 540 kilo cocaine te ver- In het weekeinde deed de politie een inval in de opslagplaats in de bergen van Oaxaca. Bij een vuurge vecht met de smokkelaars kwamen er zes om het leven. Twee agenten raakten gewond. Timman-Karpov in Kuala Lumpur schaken tussen Jan Timman en Anatoli Karpov is door de interna tionale schaakfederatie (FIDE) toe gewezen aan Malaysia. De 12 partij en omvattende tweekamp begint, volgens de Nederlandse schaak bond, op 7 maart 1990 in Kuala Lumpur. De winnaar mag wereldkam pioen Kasparov uitdagen en ont vangt f262.500. De verliezer van de tweekamp die ongeveer een maan duurt krijgt f 157.500. Timman, die evenals Karpov een voorkeur voor Amsterdam had, is redelijk tevreden met de plaats ook al gezien zijn goede resultaten bij toernooien in warme landen. Vol gens schaakexpert Bouwmeester zal het duo zeker een week nodig hebben om te acclimatiseren. herfst hebben i i de fascinerende Praagse aandelen wil het CDA bestemmen t razend tempo aanschaf van investeringsgoe- werkelijkheid ge- deren. Daarnaast vroeg Brinkman zorgd. Een daling van de defensie uitgaven is nu nog wenselijker en nog beter mogelijk", aldus Wölt gens. Museumkaart tientje duurder Het staat voor hem ook nog niet vast of de ruimte van 2,5 procent voor verbetering van arbeidsvoor waarden in de collectieve sector voldoende is. Wöltgens meende dat daar eventueel meer geld voor moet worden uitgetrokken. Hij ergerde zich aan de extra loonsverbetering die PvdA-minister Dales aan de hoogste ambtenaren wil geven. CDA-fractievoorzitter E. Brink man stelde vanochtend "geen punt of komma" te willen veranderen aan de afspraken over defensie: ,,Of het met nog minder kan staat nu niet vast", zo sprak hij premier Lub bers na. Hij waarschuwde het nieu we kabinet zich niet te snel rijk te snelle verlaging van de btw. Daar moet niet tot 1993 mee worden HAARLEM (GPD) - De Museumjaarkaart wordt het komende jaar een gewacht. tientje duurder. De kaart, die gratis toegang geeft tot 375 musea in Neder- WD-fractieleider Voorhoeve uit- land gaat f40 kosten. De prijs voor houders van Pas 65+ wordt f25. De te vanmorgen felle kritiek op het grens van het jeugdtarief (f 15) wordt verlaagd naar 18 jaar. 'chaotisch financiële beeld' dat van- De prijsverhoging is het gevolg van een aangepaste verdeelsleutel. Met af de start van het kabinet zou zijn name Rotterdamse musea dreigden door de grote aantallen gratis bezoe gebleken en op verzwaring van de kers nogal wat inkomsten te missen. lasten voor middengroepen en be- De tiende jaargang van de Museumjaarkaart, waarvan er jaarlijks meer drijven. De WD is verklaard tegen- dan 200.000 worden verkocht, wordt donderdag gepresenteerd i stander van ingrepen in het reiskos- Boymans-Van Beuningen in Rotterdam. Een aantal musea doet niet r tenforfait en het huurwaardeforfait, en vreest dat het nieuwe kabinet ook gaat morrelen aan de aftrek baarheid van hypotheekrente. Vol gens de WD neemt het kabinet met de koppeling tussen lonen en uitke ringen "grote financiële risico's". Zowel WD als D66 toonden zich ongelukkig met de gang van zaken tijdens de formatie. D66-fractielei- i Apeldoorn en het Openlucht- S3-319 309 Showroom: Oudeweg 145 - Haarlem VW POLO CLASSIC ROOO METALLIC jan. "83 54 000 Km 7500,» ZEGMAAR®" TEGEN 'N— KAMSTEEG OCCASION 100 gram Xtt 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 2 december PARIJS - Hoewel het nog bijna een maand duurt voordat het Kerstmis is heeft Parijs zijn kerstverlichting al ontstoken. Dat leverde dit feèrie- ke plaatje op van de Champs Ely- sees. <foto EPA> Ziekenfondsen overwegen zelf ziekenhuizen te gaan opzetten UTRECHT (ANP) - De ziekenfond sen moeten overwegen zelf zieken huizen te gaan exploiteren. Dat idee lanceerde vanochtend voorzitter Weijers van de Vereniging van Ne derlandse Ziekenfondsen. „Als de exploitatie van ziekenhuizen ons in de weg zit om tot een goede zorgver lening te komen, dan moeten we ze zelf maar opzetten". Weijers heeft kritiek op de organi satie van de ziekenhuizen in Neder land. „Het zit mij dwars dat als er in Zwolle meer patiënten zijn dan men kan verwerken men niet naar Rot terdam gaat om omdat daar nog plaats is, maar naar Londen. Als we zelf een ziekenhuis exploiteren, dan kunnen wij laten zien hoe je dat wel soepel kunt laten marcheren". In België exploiteren ziekenfond sen 8 ziekenhuizen. „Daarmee heb ben ze voldoende kennis in huis om goed te kunnen oordelen over het doen en laten van ziekenhuizen. Wij zouden in Nederland die kant ook eens moeten uitdenken, zodat zie kenhuizen ons geen oor meer kun nen aannaaien", aldus Weijers. AMSTERDAM (GPD) - De Oldelft Groep en Enraf-Nonius gaan fuse ren. De twee ondernemingen, die hoogwaardige technische appara tuur maken, worden samengevoegd onder de naam Delft Instruments. Zo ontstaat een onderneming met een omzet van 420 miljoen gulden en 2200 personeelsleden. De onder Oldelft Groep ressorte rende ondernemingen houden zich bezig met de ontwikkeling, fabrica ge en verkoop van geavanceerde optische, elektronische en fijnme- chanische apparatuur. Die wordt onder meer toegepast in de medi sche diagnostiek, warmtebeeld- en helderheidsversterkertechniek. Oldelft krijgt veel militaire op drachten. Enraf-Nonius vervaardigt hoogwaardige technische appara ten. Vooral in de medische- en labo ratoriumsector en de meet- en infor matietechniek is het bedrijf actief. In 1988 maakte Oldelft een netto winst van ongeveer 12 miljoen gul den op een omzet van 243 miljoen. Voor dit jaar wordt een stijgende winst verwacht. In juni werd 40 van het aandelenkapitaal op de Am sterdamse effectenbeurs genoteerd. De Verenigde Instrumentenfa briek Enraf-Nonius haalde in 1988 een omzet van ruim 175 miljoen gul den en een nettowinst van 4.4 mil joen gulden. Over de eerste zes maanden werd een netto-resultaat geboekt van 1,9 miljoen gulden, een stijging van 10 procent ten opzichte van vorig jaar. Tegen inlevering van deze bon, een originele Parkerset (ballpen vulpotlood) gratis, bij aankoop van een complete bril of een paar contactlenzen. Parker-set is de "jotter-steel" uitvoering in een luxe doos Winkelwaarde f 32,50. t Aanbieding geldt niet voor zonnebrillen en kant-en-klare look-overs Aanbieding is geldig t/m 23 december a s. Slechts één aanbieding of korting tezelfdertijd. Gratis, of de helft van de winkelwaarde in contanten Leiden, Haar- lemmeistr 107 (tegenovef C&A) Alphen a/d Rijn, vMandeisloosti 9 on)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1