MHl—mlIll I" I ki I I II Ml Elektronica slechts hulpmiddel bij beveiliging De kleinste schootcomputer heeft een afwijkende floppy Volleyballers RW heroveren koppositie "Du I VE NTI L Titel Vanderlijde roept ergernis op Beeldtelefoon kost 1000 S-VHS-C videomovie: maximale beeldkwaliteit DINSDAG 28 NOVEMBER 1989 I PAGINA 19 "Wat voor een woning geschikt is, voldoet niet voor een raffinaderij" zegt ing. L.H. Pols. Een voor een re gistreert de computer welke van de batterij rookmelders aan het pla fond alarm slaat boven het nog smeulende, warme hout. Wanneer de temperatuur zo hoog wordt dat het hout spontaan ontvlamt, volgen al snel de hitte-detectoren. In het 'brandlaboratorium' van de firma Cerberus aan het Meer van Zürich worden de diverse soorten brandalarm-installaties bij voortdu ring op prestatie getest. In een grote zaal moet de alarm-apparatuur nu eenmaal gevoeliger zijn dan in een directiekamer waar de ene sigaar na de andere wordt aangestoken. Maar in beide gevallen moet wel tijdig alarm worden geslagen. Leendert Pols is hoofd verkoop van de afdeling beveiliging van Sie mens Nederland n.v., een van de grotere leveranciers van systemen ter beveiliging tegen brand en in braak in ons land. Betrouwbare cijfers over de om vang van de markt zijn niet voor handen. De vraag daarbij is natuur lijk wat je wel of niet meerekent. Het marktonderzoekbureau Frost Sullivan schat de markt voor par ticuliere beveiligingsapparatuur in de jaren 1988-1993 voor Nederland op een kleine 100 miljoen gulden. Daar zitten de deurgrendel en die venklauw niet bij, evenmin als de particuliere bewakingsdiensten. Reken je die manbewaking er wel bij, dan denkt Pols eerder aan een bedrag van 300 tot 400 miljoen dat jaarlijks aan beveiliging wordt uit gegeven. Het brandlaboratorium van Cer berus is een voorbeeld voor de voortgaande ontwikkelingen en verfijningen op het gebied van brand- en inbraakmelding. De tech nieken worden verfijnd en meer en meer aangesloten op centrale meld- centrales. "Het wordt steeds gebrui kelijker om een stil alarm te installe ren, met een melding naar een cen trale, in plaats van de toeters, bellen en zwaailichten. Van de ongeveer 220.000 installa ties voor inbraakmelding in Neder land geven er nu zo'n 80.000 het alarm direct door aan de politie. De Centrale Politie Surveillance Com missie verwacht dat dit aantal in 1990 tot 100.000 zal zijn opgelopen. Bij de brandweer wordt een derge lijke groei verwacht, nadat in 1988 het aantal installaties met direkte melding groeide van 15.000 naar 19.000. Behalve snelheid kan een aanslui ting op een centrale computer ook meer efficiëntie leveren. "Als je de hele levensloop van zo'n installatie centraal registreert, kun je ook de effecten beter meten: loze meldin gen worden geregistreerd, maar ook gegevens per branche, per ob ject en zelfs per monteur zijn leer zaam. Niet om die vent een draai om z'n oren te geven, maar om te recon strueren wat in een bepaalde winkel - waar normaal gesproken weinig problemen mee zouden moeten zijn - aan de hand is. Misschien zijn er onvoldoende instructies gegeven aan de gebruiker of zou het onder houd beter moeten", aldus Pols. dat relateren aan wat er voor risico achter je staat", aldus Pols' collega J.W.M. van Dijk. "Het is natuurlijk onzin om je tv en videorecorder te beschouwen als het hoogste goed in deze wereld. Maar je hebt in ieder geval een andere tegenstander dan het Kröller-Möller-n Het gaat ook om het overwegen van de effecten van beveiliging. "Stel dat een rijtje winkels continu wordt overvallen. Het is een vrij drukke straat, ook 's avonds en op zondag. Als je dan voor elke winkel een rolluik plaatst zodat het een on gezellige rotstraat wordt, komt er bijna niemand meer, gaat zich daar gespuis ophouden en krijg je een andere tegenstander. Je moet dus zo'n soort compromis vinden dat je niet juist grotere schade aanricht door beveiligings-maatregelen". Pols en Van Dijk pleiten dan ook sterk voor samenwerking in de mid denstand. "Het is de onzin ten top geweest dat vroeger op één portiek vier melkboeren kwamen. Zo is het ook onzin dat in eén winkelstraat zeven of acht beveiligingsdiensten aan de gang zijn. Dat vraagt toch om een gezamenlijke aanpak". Open deur Hoewel de elektronika in de beveili ging een steeds grotere plaats aan het innemen is, is beveiliging voor de Duitse elektronika-fabrikant toch vooral een kwestie van organi satie. "Je kunt natuurlijk een hele goede deur nemen met een heel goed slot. Maar als je die open laat staan...". De winkelier of andere klant moet de offertes van installateurs volgens de beide Siemens-mensen dan ook vooral inhoudelijk beoor delen. "Als twee installateurs het al eens zouden zijn over de risicoklas se en de maatregelen die ter beveili ging genomen moeten worden, kun je die maatregelen ook nog verschil lend interpreteren. Vaak wordt er dan toch voor de laagste prijs geko zen, in plaats van de meest adequate beveiliging of de beste prijs-presta- tieverhouding". Voor de brede markt van kleine re, te beveiligen, objecten als win kels en scholen zou een neutraal in stituut moeten komen waar je als klant te biecht kunt gaan, vinden de beide verkopers. Niet ten aanzien van de prijs, maar op de inhoud van de aanbieding. Ook verzekeraars zouden gezamenlijk regels voor risi co- en veiligheidsklassen op kun nen stellen. Zentih lanceert prettigste complete portable: 2,7 kilo Zenith Data Systems heeft een schootcomputer ontwikkeld die zo'n vijf uur onafhankelijk van het lichtnet kan worden gebruikt. Hij weegt nog geen drie kilo (inclusief oplaardbare batterij 2,7 kilo) en is daarmee een van de allerkleinste computers van dit moment. De computer is maar 3,3 cm dik en heeft de afmetingen van een telefoonboek van een klein district. Hij heeft van Zenith de naam Minisport meegekregen en een heel bijzondere diskdrive. De aktentas-computer heeft een permanent eigen geheugen van 1 of 2 Megabyte, waarin een nieuwe ver sie van het MS-DOS operating system is ingebouwd: 3,3 plus. Een bijzonder LCD-scherm met achter- grondlicht maakt het mogelijk de computer ook 's avonds in het half donker te gebruiken. Men noemt de Minisport terecht een complete MS-DOS-computer. Dat blijkt ook uit de gebruikte ener giezuinige versie van de 8088-pro- cessor. Omdat DOS en de program matuur in het permanent geheugen staat is het apparaat (op 8 Mega- Hertz) ook zeer snel. Een ding klopt echter niet met de standaard: de dis kdrive is anders. Omdat het echt de kleinste schootcomputer van het moment is heeft men een nieuwe 2 inch-drive van Panasonic moeten benutten. De 2-inch floppies meten maar 5,5 bij 6 cm en wegen slechts 7,5 gram! Aansluitingen Om met de buitenwereld te kunnen communiceren kan een externe 3,5 of 5,25 inch diskdrive worden bijge- kocht en aangesloten. De computer heeft echter ook de standaard prin ter- en communicatie aansluiting, evenals de mogelijkheid een ge woon beeldscherm aan te sluiten. Maar toch gaat het hier om een typi sche reiscomputer (tweede compu ter) met ook een behoorlijk stoot vastheid en bescherming tegen on gewenst gebruik (passwoord) en diefstal. De prijs voor een Minisport zal bijna vijf- of zesduizend gulden bedragen, exclusief btw, afhanke lijk van het interne geheugen van 1 Of 2 Megabyte. Of het afwijkende, maar superkleine ding een eventue le standaard wordt, valt nog te be- Zenith brengt de komende maan den ook een reeks andere, bijzonde re draagbare computers op de markt brengen. Zij zijn uitgerust met de nieuwste micro-processoren zoals de 80286 en 80386 van fabri kant Intel. Voor het eerst is de hoog ste grafische mode (VGA) uitge voerd op een portable, die ook op batterijen kan werken. Kloksnelhe- den van 12, 16 of 20 MegaHertz zijn op deze wat forsere schootcompu- ters haalbaar. Harddisks van 40 tot 100 Megabyte behoren verder tot de mogelijkheden. Prijzen van ƒ11.700.- tot 17.500.- voor deze portables. De primafoonwinkels van PTT hebben nu ook een beeldtele foon. Het is een door Sony ont wikkeld produkt 'Viewphone', aangepast voor de Nederlandse situatie. PTT Telecom brengt het apparaat in de handel voor ƒ995. Het toestel kan geen bewe gende beelden overzenden en de plaatjes op het scherm van 6 bij 8 cm zijn in zwart/wit en heb ben een betrekkelijk grof raster. Ondanks deze beperkingen is het toch aardig om de kleinkin deren in Australië of Canada met oma in Nederland te laten bellen en over en weer beelden te verzenden. De Viewphone kan gewoon in combinatie met elke goedge keurde telefoon worden ge bruikt. Er zit' een beeldscherm pje en een camera in. Wie belt kan zichzelf met een druk op de knop vastleggen. Bevalt het beeld niet, dan maakt men een nieuwe opname. Is men tevre den met het beeld, dan seint men het in enkele seconden naar de andere kant, waarvoor de conversatie moet worden on derbroken. De techniek die PTT en Sony gebruiken heet Slow Scan-TV- techniek, bekend van bewaking op afstand. Het (stilstaande) beeld blijft op het scherm staan totdat men het wist of een nieuw beeld worden overgezonden, dat het oude vervangt. Mocht zich tijdens de transmissie van het beeld een storing voordoen dan kan de afzender opnieuw hetzelfde beeld verzenden. De ontvanger kan op zijn beurt een beeld terugzenden van de situa tie aan de andere kant. Mitsubishi Electric Europe heeft een opmerkelijke, maar compacte camcorder gelanceerd die semi- professioneel beeld kan opnemen. De camera- recorder, type HS-C40E, gaat ongeveer 4500 kosten. Het is de enige S-VHS-C-recorder meteen grote koppentrommel. door Hugo van der Heem Wegens de betere kwaliteit zijn Su per-VHS-camcorders erg gewild. De S-VHS-kwaliteit vereist welis waar een duurdere camera van ruim 4000, maar de beeldkwaliteit is er naar: meer dan 400 lijnen inplaats van 250 van het gewone VHS-sys- teem. Montage achteraf is zo goed als niet zichtbaar en doet nauwe lijks afbreuk aan de scherpte. Semi-profs, die er op uit zijn om de maximale haalbare kwaliteit met Super-VHS te bereiken nemen daarbij de grote camera S-VHS-ca- mera's van Technics, JVC of Phi lips. Een ingebouwde tijdcode-mar kering maakt dan monteren per fra me mogelijk. De particulier, die niet de met zo'n enorm grote camera wil lopen (hoe kleiner en lichter hoe be ter), kiest voor de compacte Video movie. Videomovie-camera's gebruiken, juist om kleiner en lichter te kun nen zijn, VHS-compact cassettes, met tegenwoordig een maximale opnameduur tot 45 minuten. Die compacte camcorders gebruiken echter ook een kleinere koppen- teit. Standaard Mitsubishi heeft in de HS-C40E camcorder een standaard koppent rommel ingebouwd van 62 mm, zoals die ook in huiskamerrecorder voorkomt. De truc was echter om de camcorder toch niet veel groter te maken, wat gelukt is. De S-VHS-C camcorder heeft door deze kruising van huiskamermachine en portable geen last van b.v. beeldjitter. Wan neer de maximale kwaliteit op de Standaard Play-mode niet noodza kelijk is, kan ook de LP-stand wor den gebruikt. In de grote koppent rommel zijn daarvoor extra geluids een beeldkoppen ingebouwd, met nog twee 'vliegende' wiskoppen voor beeld-voor-beeld lassen. To taal aantal koppen: zes. De camcorder heeft een 8x zoom- objectief, met variabele zoomsnel- heid. Met F 1.4 lens, en macro-in stelling, heeft de camera genoeg aan maar 9 Lux. Van inbranden is geen sprake dank zij de 1/2-inch CCD- beeldchip. Een high-speed sluiter zorgt voor scherpe beelden van snel bewegende voorwerpen. [UQ4e)(clfofcl(clil In de topscorerslijsten van de zaterdag en zondagclubs begint zo langzamerhand enige tekening te komen. De goaltjesdief van Kagia, Richard Trompert, breidde zijn voorsprong uit tot twee doelpunten op Rob Bink (Leiden) dank zij zijn treffer van afge lopen zaterdag. Jacques Keij van ARC, die opnieuw tweemaal doel trof, zit echter op het vinketouw. Net als Bink staat hij nu op negen doelpunten. Achter het trio bleef het vrij rustig. Bij de zondagploegen had Stan Uljee van Foreholte een goede dag. Hij scoorde tweemaal en staat nu achter het duo Ro nald de Rijk (Kickers) en Marcel Valk (UVS) op de derde stek. Beide spelers haalden een keer doeltreffend uit. In de subtop pikten ook Steef Roodakkers (SVLV), Frank Bakker (Alphense Boys. 2x), Marcel van der Burg (Roodenburg), Pieter van Zoest (Alphense Boys), Nico van Rijn (Foreholte) en Robert Pont (SJC) hun doelpunten mee. ZATERDAG Richard Trompert (Kagia) 11 Rob Bink (Leiden) 9 Jacques Keij (ARC)9 Marcel van der Blom(RCL) 8 Rick Abma (Voorscholen) 6 Rocky Pitti (Ter Leede)6 Johan Jonker (Quick Boys)6 Ron Paling (Koudekerk)6 Veertien spiers met 4 doelpunten ZONDAG Ronald de Rijk (Kickers)12 Marcel Valk (UVS) 11 Stan Uljee (Foreholte)9 Steef Roodakkers (SVLV)8 Frank Bakker (Alph.Boys) 7 Pieter van Zoest (Aiph.Boys) 7 Hans van Marwijk (Docos) 7 Nico van Rijn (Foreholte) 7 Marcel van der Burg (Roodenb 6 Robert Pont (SJC)6 Rob Retel (SJZ) 6 Vier spelers met 5 doelpunten LEIDEN - In de regionale volleybal competitie zijn de mannen van RW weer alleen op kop van de eer ste klasse gekomen omdat Aspasia een punt inleverde aan Graficon 2. De Rijnsburgers wonnen zelf sim pel van Leython 4. De vrouwen handhaafden zich gemakkelijk door een 3-0 winst op VCS. De re serves van Leython volgden in hun spoor met een nog snellere winst op In Up Go. De mannen van RW waren tech nisch veel sterker dan Leython 4. Sterk serveren was voldoende om Leython 4 niet aan de bak te laten komen. De score geeft dat ook dui delijk aan 15-6, 15-5 en 15-4. De concurrent Aspasia had het daaren tegen erg moeilijk om niet tegen een nederlaag op te lopen. Het was de defensie van Aspasia die erger voor kwam. Na 2-0 in sets voor Aspasia, 16-14,en 15-3, zette Graficon alles op de aanval. Het systeem 4-2 werd ver vangen door een 5-1. "Dat moest ge woon, want die jongens brachten al les terug. Om gek van te worden", aldus Rob van Bemmel van Grafi con. De derde set leek toch naar As pasia te zullen gaan toen de stand 10-5 in hun voordeel was. Maar sterk serveren van Graficon en en kele spaarzame fouten van Aspasia in de slotfase van de set bracht de winst toch aan Graficon, 15-17. In de vierde set was Graficon aanvallend te goed voor Aspasia dat met 12-15 een kostbaar punt moest inleveren. Een bijzonder boeiende wedstrijd met aan weerszijden vaak prima spel dat het niveau van de eerste klasse herhaaldelijk ontsteeg. DAC 2 serveerde Ridderveld 2 kansloos naar een 0-3 nederlaag, 9- 15, 6-15 en 10-15. Aarlanderveen klopte Gemini/ Kangeroes met 3-1 dank zij sterk serveren en goed blokkeren en Orion won van met 3-1 van DAC 3. De strijd tussen RW en Leython 2 gaat bij de vrouwen onvermin derd voort. RW stuitte alleen in de eerste set op verweer van VCS, dat nog met 0- 3 voorkwam. Tot 9-8 voor RVV ging de strijd nog gelijkop. Toen bleek dat VCS teveel van zijn krachten had moeten geven om de snelle aan vallen van RW af te stoppen. Na 15-12 was het verzet volledig gebro ken, 15-6 en 15-1. Leython 2 liet van In Up Go hele maal geen spaan heel. Het werd een demonstratie van sterk serveren en afmakend aanvallen, 1-15, 3-15 en 2- 15. LUSV won met 3-0 van Leython 4, S'70 speelde gelijk tegen Salvo na een 0-2 achterstand, Leython 3 ver loor van VCO, 1-3 en Blok' 70 won met 3-0 van Liusna maar wel onder protest van Liusna. De stand by de mannen is RW 7-13, Aspasia 7-12, SKC 7-11, Graficon "2 7-10, VCO 7-10, Orion 7-8, DAC 2 8-5, DAC 3 8- 5, Aarlveen 7-4, Gemini-K 3 7-4, Rid.veld 2 7-3, Leython 4 7-1. De stand bij de vrouwen is RW 7-14, Leython 2 6-12, Blok' 77 6-8, Liusna 6-8, LUSV 7-8, VCS 7-8, VCO 7-5. Leython 4 8-5, In Up Go 7-4, Leython 3 7-4, S'70 7-4, Salvo 7-2. ARNHEM (GPD) Er moet heel wat gebeuren om Arnold Van derlijde kwaad te krijgen, maar gisteravond had Floris Dekker het dan warempel voor elkaar. Anders dan eerder op de avond bij 'landgenoot' Silvio Mezzenga sneuvelden er nog net geen ruiten, maar verontwaardigd als hij was over het kunstje dat de Dordte- naar hem wilde flikken, liet de Limburgse gentleman de deuren van de Rijnhal voor zijn doen behoorlijk klapperen. Martin Centrum bedwingt Leidse zaalvoetballers KATWIJK Martin Centrum heeft- gisteravond het Leids zaalvoetbal team goed in bedwang gehouden. Hoewel de eindstand (4-3) weinig krachtsverschil doet vermoeden, was het Martin Centrum dat het spel in de goed bezette sporthal Cleijn Duin dicteerde. Martin Centrum kwam tegen de Leidse selectie door doelpunten van Kees van Tongeren en Edwin Verhoogt op een 2-0 voorsprong. Leiden, dat onder andere Jeffrey Foree moest missen, kwam weer op gelijke hoogte dank zij Van der Burg en Gottmer, maar moest Mar tin Centrum daarna andermaal la ten gaan. Jan van der Reijden en Piet Sloos zorgden voor 4-2 en met een wat betere afwerking was «en groter verschil mogelijk geweest. Nu kon leiden tien seconden voor tijd nog tegen scoren: 4-3 door Wim Bouckaert. In de hoofdklasse haalde FC Lis- se flink uit tegen Eigeman: 8-2. Aan het eind van een rondje, dat door Dekkers toedoen weinig met boksen had te maken, haalde Van derlijde zijn tegenstander met een linkse onderuit. De vraag was niet zozeer of de treffer na het comman do 'break!' kwam (dat had iedereen luid en duidelijk gehoord), maar wel of de favoriet al dan niet een stapje achteruit had gedaan alvo^ rens toe te slaan. Dekker loopt lang genoeg mee om de situatie te her kennen en liet zich, zittend in zijn eigen hoek, ijskoud uittellen in de stellige overtuiging dat Vanderlijde vervolgens zou worden gediskwali ficeerd. Inderdaad waren er al juryleden die dat op hun briefje wilden invul len, maar scheidsrechter Hemelrijk oordeelde anders. „Knock out!" klonk het gedecideerd en tot erger nis van een flink deel van het 2000- koppige publiek werd die uitslag aangehouden. De zesde Nederlands titel dus voor Vanderlijde, zijn eer ste in het superzwaargewicht. „Hij probeerde me gewoon een oor aan te naaien", luchtte de Lim burger, terug in de kleedkamer, zijn hart. „Hij had wel even last van die stoot, maar hij was best in staat om Floris Dekker hangt uitgeteld in de touwen. De bokser verwachtte diskwa lificatie van Vanderlijde, maar kreeg uiteindelijk een knock-out. (foto anp) verder te boksen. Maar hij begreep natuurlijk dat hij het op een norma le manier nooit van me zou winnen, dus probeerde hij het zo. Niet leuk, nee. Maar ik wist van te voren dat er hier geen eer was te behalen voor me. Dekker bokst niet, het is een rommelaar, een straatvechter. Maar hij is moeilijk te zetten en zelf moet SPORTPRIJSVRAGEN Lotto 47: eerste prijs: een winr 355.850,50; tweede prijs: een win 150.00,00; derde prijs: 76 winnaars 1944.60: vierde prijs 4306 winnaars vijfde prijs: 69681 winnaars, elk 5,00. Cijferspel: geen winnaar hoofdprijs. Toto 47: eerste prijs: 6 winnaars 3713,60, tweede prijs 177 winnaars derde prijs: 1715 winnaars, elk 21,60. Toto-gelijk 47: Eerste en tweede prijs geen naar; derde prijs: 10 winnaars, elk 156,00; vi prijs: 263 winnaars, elk 9,10. NK boksen amateurs Arnhem Bantam: Dias (Rotterdam) w.o.p (5-0) van Akcan (BrD) (prestatiepartij) Veder- Herts (Nieuwegein) wint door knock out in de tw« par(Den Haag) ar, oru o Licht: Santana (Rotterdam) wint door knock o ia[' 0 de eerste ronde van Mezzenga (Munstergeleen) 7,™° Lichtwelter: Prins (Zaandam) w.o.p (5-0) van Ca- Blk 34,30; re(s (Vught) Weiter: Vos (Amsterdam) w.o.p (4-.1) van Van Eg- ®'k Zwaarwelter: Delibas (Arnhem) wo.p (5-0) van elk 83,90, veurink (Landgraaf) MiddenBrink (Arnhem) w.o.p (3-2) van Lany Sed- ney (Zeist) Halfzwaar: Zwezerijnen (Nieuwegein) w.o.p. (5-0) van Wetemans (Den Haag) Zwaar: Van Berkel (Arnhem) w.o.p (5-0) van Bouley (Vught) Super-zwaar: Vanderlijde (Sittard) wint door knock out in de eerste ronde van Dekker (Dordrecht) Belgrado, elfde en laatste ronde: Kasparov (Sov) Nikolic (Joe) 1-0, Short (GBr) Joesoepov (Sov) 0-1Hjarlarson (Usl) Popovic (Joe) 0-1Ko- zul (Joe) - Damjanovic (Joe) 1-0. Ehlvest (Sov) Timman (Ned) 1/2-1/2, Ljubojevic (Joe) - Agdes- tein (Noo) 1-0. Endstand: 1. Kasparov 9 1/2 punten. 2. Timman en Ehlvest 6 1/2, 4. Joesoepov en Ljubojevic 6.6. Hjartarson 5 1/2,7. Kozul en Agdestein 5,9. Short en Nikolic 4 1/2,11Popovic 4,12 Damjanovic 3. je toch oppassen voor die wilde zwaaistoten van hem". Terug naar de gesneuvelde rui ten, terug naar Silvio Mezzenga. De amateur uit Munstergeleen liep al na twintig seconden vol op een link se hoek van Arthur Santana, viel voorover tegen het canvas en mocht blij zijn dat hij bij 'acht' weer over eind was. Maar op de been is nog iets anders dan bij z'n positieven, en dat was Mezzenga, zelfs nadat scheidsrechter Van der Zee hem had uitgeteld, bij lange na nog niet. „Is dat nou een knock out?" zei hij schamper tegen Aad Jansen, de trainer van Santana, en net toen de uitgelaten Rotterdammers in hun kleedkamer een feestje wilden bou wen, begon twee deuren verder het gegooi in de glazen. Het was dan ook een hard gelag voor de 23-jarige 'Italiaan', die in Arnhem min of meer zijn rentree vierde. Wilt u iets melden? Bel 071- 161424 (Wim van Duivenbode) zondag tussen 20.15 en 21.15 uur. Of schriftelijk naar Postbus 54 2300 AB Leiden. Wat is er aan de hand met het Nederlandse jeugdvoetbal. Uit slag oefenwedstrijd SW-UEFA- elftal: 11-0 Hans Minnebruiker uit Spijkenisse heeft op een Vlaadingse bowlingbaan een zo genaamde 'perfect game' gewor pen. De 49-jarige bowler gooide twaalf keer op rij alle tien kegels omver, goed voor 300 punten In het komende jaar zal in de buurt van Maastricht een race voor de Mountain Bike World Cup 1990 worden verreden. In 1989 bracht de Westduitser Volker Kruken- baum in Cannes de ATB-wereld- titel op zijn naam. De veldrijders René Guyt en John Kuijvenho- ven staan ook regelmatig op de deelnemerslijsten van de nieuwe tak van wielersport FC Lisse zoekt nog zaalvoetbalteams voor de recreatiecompetitie 1990/91 op dinsdag en donderdagavond. Aanmelden bij Gerard van Dijk, telefoon 02521-15937 De Rijns- burgse basketbalvereniging De Rijnvalken is door sponsor Van der Meij Volume Markt in het nieuw gestoken Sporthuis Landwer Johan weet niet van op houden. Nu kreeg de Ter Leede Al prachtige nieuwe shirts De Warmondse tafeltennisclub Steeds Vooruit houdt op 30 no vember in de zaal Klim Op een groot jeugdtoernooi De beken de wielerreporter Jean Nelissen moet van de hoofdredacteur van het dagblad De Limburger, na 20 jaar, zijn activiteiten bij de NOS staken. Nelissen overweegt nu ontslag te nemen bij het dagblad De kans is groot dat de jaarlijk se Olympische Jeugddagen in 1990 geen doorgang zullen vinden De kortebaan-agenda voor 1990 is gereed. In de Leidse regio kre gen de volgende organisaties een datum toegewezen: Warmond (7 juli), Voorschoten (28 juli), Stompwijk (30 juli), Hillegom (14 september) en Lisse ((27 septem ber) De Koninklijke Nederland se Zwem Bond organiseert begin volgend jaar een cursus tijdwaar- nemer. Opgeven voor 1 december Renbaan Nootdorp heeft mor genmiddag vanaf 14.30 uur weer een uitgebreid programma De data van de eerste nieuwjaarsre cepties zijn bekend. De voetbal verenigingen UVS en Lugdunum 'schudden' op 1 januari. De voet balvereniging Katwijk doet dat op 2 januari. De KNVB afdeling Leiden houdt maandag 8 januari aan. En de Leidse Sport Federatie koppelt haar receptie op vrijdag 12 januari aan de verkiezing van de sportprijzen van het jaar SVLV vergadert vanavond in hpt clubhuis. Aanvang 20.30 uur De voetbalwedstrijd ZLC-VTL werd afgelopen zondag op het veld van de v.v. Leiden gespeeld. De mate riaalman van ZLC had vergeten de lijnen te kalken De gymnas tiekverenigingen Sparta (Leider dorp) en Excelsior (Roelofarends- veen) zijn op zoek naar leiders Bij de voetbalvereniging Leiden gaat men onder de naam De Schuffelaars meedoen aan het ge handicaptenvoetbal De NKS- sportinstuiven worden gehouden op 16 en 17 december en 13 en 14 januari a.s. Gerrie Muhren heeft het clubje VZV uit 't Veld een vriendendienst aangeboden. De club stond met nul punten onder aan de ranglijst. Het debuut van de Volendamse balgoochelaar le verde VZV het eerste punt op (0- 0) Johnny Rep is gezakt voor het diploma oefenmeester I. De oud-international krijgt een her examen Marianne Vlasveld uit Oud Ade kan niet alleen goed overweg bij het langlaufen. Ook ATB-fietsen beheerst zij prima. In Vlaardmgen won zij een vrou- wenkoers Woensdag worden in zwembad De Zijl (Leiden) school- zwemwedstrijden gehouden. Aanvang 12.30 uur De Bowling Bond Leiderdorp is bezig met de organisatie van een dubbel handi- captoernooi op 24 en 25 februari De Leidse voetbaljeugd onder de 16 jaar speelt woensdagavond om 19.30 uur bij Docos tegen Rotter dam Zaterdag gaat de jongste voetbaljeugd massaal de zaal in Volleybalvereniging Aspasia uit Koudekerk zoekt met spoed een trainer/coach Vanavond vindt bij het bondsbureau van de KN VB afdeling Leiden een zaalvoet- baloverleg plaats Het wereld kampioenschap voetbal wordt volgend jaar gespeeld in de perio de van 8 juni en 8 juli. Alleen op 22, 27, 28 29 juni en 2, 5 en 6 juli wordt er niet gespeeld. Over het algemeen zijn de wedstrijden om 17.00 en 21.00 uur De voetbal club GWS uit Sassenheim heeft een keurig jeugd winterboek sa mengesteld met daarin de activi teiten van 1 december tot en met 29 februari In tegenstelling van eerdere berichten kan Randstad Sport zondag nog geen periode kampioen worden. Het afgelaste wedstrijdprogramma uit de twee de periode wordt pas op 14 janua ri gespeeld. Zondag wordt dus eerst begonnen aan de derde pe riode Ex-Alphense Boys-voet baller Mario Captein (PSV) is op nieuw geslecteerd voor het Ne derlands elftal tot 18 jaar. Het UE- FA-team speelt woensdag in Ba koe tegen de jeugd van de Sov jetunie De wielervereniging Swift/Casba liet het lelijk afweten bij de Fietscrossdag in de Leidse Groenoordhallen

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19