Over haalbaarheid cultuurplan wordt nog geen woord gerept Vergevorderde plannen voor brouwerij plaatselijk bier Meestal duurt het wel een jaar voordat je straf krijgt 'Lakenfeesten moeten tot internationaal evenement uitgroeien' Man dreigde naaktfoto's in omloop te brengen Forse schade bij brand in Sassenheimse kelderbox Monumentenzorg bepaalt kleur pand Nieuwe Rijn aeliel in vrije tijd LEIDEN - De Leidse Lakenfeesten moeten uitgroeien tot een evene ment van internationale allure. Dat blijkt uit het voorlopige programma voor de Lakenfeesten in 1990. In een begeleidend schrijven kondigt C. Hugens, directeur van de Stich ting Evenementenfonds, verdere uitbreiding van het festival aan. De Lakenfeesten worden volgend jaar van 5 tot en met 15 juli gehou den en kennen waarschijnlijk weer een grote theaterproductie waaraan 150 acteurs meedoen. Geprobeerd wordt in de Leidse Pieterskerk het Troje-project van Schliemann uit te Bovendien wordt door amateur- artiesten de musical My Fair Lady uitgevoerd, zijn er optredens van cabaretgroepen in Leidse cafés en wordt uitgezocht of een aantal be- drijfsorkesten of -koren lunchoptre- dens in de Hooglandse Kerk of op het waterpodium aan de Hoogstraat kunnen geven. Het voorlopige pro gramma kent verder allerlei beken de onderdelen als Leiden Culinair, het Nationaal Concours Straatmu ziek, de kermis en de peurbakken- tocht. Nieuw bedrijfspand Hemcar geopend LEIDEN - Renaultdealer Hemcar heeft een nieuw pand in gebruik ge nomen. Het nieuwe onderkomen, met een oppervlakte van 2700 vier kante meter, staat aan de Amphora- weg nabij de Churchillbrug. De showroom beslaat ongeveer 1000 vierkante meter. De overige ruimte wordt ingenomen door on der meer de receptie, de werkplaats en het magazijn. Hemcar nam in november 1987 de Leidse Renault-dealer ELAM over. Op 22 februari van dit jaar werd de eerste paal geslagen voor het nieu we pand. De Alphense en Leidse vestigingen van het bedrijf verko pen gezamenlijk ongeveer 1000 nieuwe en 800 gebruikte wagens per jaar. Het is overigens de bedoè- ling dat Hemcar begin volgend jaar ook een vestiging krijgt in Lisse. LEIDEN - Een jeugdige Leidse vandaal bewees gisteren bij de kantonrechter dat het helemaal niet zo moeilijk is om geen straf te krijgen. Een zielig verhaal over een gebroken kaak was voor rech ter Spijker voldoende om zijn doelloze agressieve uitspatting te vergeven. door Mark van der Kruyk Volgens het politierapport had de verdachte in september van het vorige jaar 'in een baldadige bui' eerst tegen één of meer fietsen ge schopt, vervolgens een ruit inge gooid en tenslotte een fiets opge pakt en neergesmeten. Maar de Leidenaar wuifde dit rapport, op gesteld door ambtenaren in func tie, weg en kwam met een uiterst merkwaardige verklaring op de proppen. Hij was helemaal niet baldadig geweest, maar "had enkel de fiets opgetild en teruggezet in het rek". Hij werd door de politie gepakt en had vervolgens op het bureau een onjuiste verklaring ondertekend, omdat hij "weg wilde". Toen hij het politiebureau weer verlaten had, werd hij vlak voor zijn huis wederom door een politieagent aangehouden, die hem deze keer prompt een gebroken kaak sloeg. Rechter Spijker had hierop een opmerkelijk commentaar. "Meestal duurt het een jaar voor dat je straf krijgt en u al dezelfde avond". De verdachte vertelde boven dien dat hij hiervoor 1250 gulden schadevergoeding van de politie had gekregen, maar dat daar niets meer van over was. Hij had dus geen geld om de boete te betalen. Opvallend is dat er over de kaakstoot niets is terug te vinden in de stukken. Volgens de rechter kwam dat doordat "het Openbaar Ministerie de stukken die aan de rechter worden voorgelegd nog wel eens wil selecteren". Deze cy nische opmerking was bedoeld voor de officier van justitie die volgens hem deze informatie be wust had achtergehouden. Dit werd echter tijdens de zitting niet geheel duidelijk. De officier van justitie Klopper- Gerretsen en de rechter hechtten overigens geen geloof aan het ver haal van de verdachte dat hij de verklaring op het bureau had on dertekend omdat hij weg wilde. De officier van justitie eiste des ondanks de laagst mogelijke straf: schuldig zonder boete. De rechter ging daarmee akkoord, de politieagent had immers al eerder voor rechter gespeeld... Ben Luykx neemt weer café over De Lakenhal: aan de ietwat oub worden. middelen en mankracht zo wei nig sprake kan zijn van wisselin gen in de opstelling van de oude kunst - zodat de prachtigste schil derijen soms jarenlang noodge dwongen in de magazijnen staan, door geen bezoeker ooit aan schouwd. Kort en goed: een 'generaal- plan' voor de komende tien jaren, waarin geen overspannen ideeën worden gespuid, maar nuchter wordt aangekeken tegen de mo gelijkheden en onmogelijkheden van een gemeente als Leiden, en dat dan vervolgens als een soort van blauwdruk voor activiteiten en inspanningen mag gaan funge ren - dat is waaraan De Lakenhal behoefte heeft. De hedendaagse kunst zou in zo'n blauwdruk best wat meer na druk mogen krijgen dan die in de afgelopen vijftien jaar heeft ge had. Maar laat dat, als er van ge meentewege naar een betere be sturing en kanalisering van de be- lige entree moet nodig iets gedaan (archieffoto) schikbare fondsen wordt ge streefd, toch in hemelsnaam niet ten koste gaan van datgene wat óók De Lakenhal is: die prachtige verzameling, waaraan te zien is dat Leiden in vroeger tijden een niet onaanzienlijk cultureel cen trum in den lande was. In de ze ventiende eeuw zelfs vooraan in de Hollandse gelederen. Als op zulke dingen wordt ge let, dan begrijpt een ieder dat er ook iets gedaan moet worden - en ook dat kost nu eenmaal het nodi ge - aan de ietwat oubollige entree van het museum: voor geregelde bezoekers heeft het misschien wel iets vertrouwds, die klop op de deur, en dan de ontvangsthal met lansen, harnasonderdelen, stenen kogels en tegeltableaus. Maar daar moet dan ook maar eens het mes in. L.D.COUPRIE (kunsthistoricus en tevens medewer ker van de rubriek 'De tijd van toen') LEIDEN - Cafébaas H. van der Reijden heeft plannen om in de Nieuwstraat een brouwerij voor Leids bier te beginnen. Wan neer de gemeente toestemming verleent en de financiering op tijd rond komt wil hij ongeveer in maart volgend jaar beginnen. Van der Reijden is momenteel eige naar van een bierwinkel aan de Har- testeeg en café de Plantage aan de Hogewoerd. Dit café heeft hij deze week verkocht aan Ben Luykx, ei genaar van tal van cafés in de bin nenstad, waaronder de Harmonie aan de Breestraat en Blind Date aan de Turfmarkt. Het geld dat de verkoop oplevert wil Vanv der Reijden gebruiken als startkapitaal voor de nieuwe klein schalige brouwerij in het pand van drukkerij Jac. Raar aan de Nieuw straat. Dat pand komt begin vol gend jaar vrij, waarna hij het wil hu ren. "Het is een ideale ruimte. Ik heb geen gigantische oppervlakte nodig, want de productie wordt met 500 hectoliter op jaarbasis ook niet Van der Reijden hoopt binnen kort toestemming te krijgen van de gemeente. Hij wil begin volgend NOORDWIJKERHOUT/DEN HAAG - Wegens een poging tot chantage is een 20-jarige man uit Noordwijkerhout gisteren door de politierechter in Den Haag, mr. R. van der Heide, veroordeeld tot hon derdvijftig uur dienstverlening en zes maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. De man had op 25 no vember vorig jaar getracht een plaatsgenoot vijfduizend gulden te ontfutselen, door te dreigen com promitterende foto's in de open baarheid te brengen. Op 12 november had hij uit een onafgesloten auto een fotokoffertje gestolen. Eigenlijk wist hij zich met het koffertje niet goed raad. Uitein delijk schreef hij de eigenaar een brief, waarin stond dat deze op een afgelegen parkeerterrein vijfdui zend gulden moest deponeren, an ders zouden bepaalde naaktfoto's in omloop worden gebracht. De gechanteerde ging direct naar de politie. Op het parkeerterrein legde hij voor de vorm vijfhonderd gulden neer. Toen de 20-jarige dit wilde ophalen, werd hij door agen ten ingerekend. Volgens het psychi atrisch rapport had de Noordwijker het delict gepleegd uit sensatie zucht. Het geld had hij niet nodig gehad. De officier van justitie, mr. H. van Verschuer, stelde vast dat van de chantage een enorme dreiging was uitgegaan. Zij was er in eerste in stantie verbaasd over geweest dat de Noordwijker bij de politierech ter was gedagvaard. De officier vond het eigenlijk een zaak voor de meervoudige rechtbank. Zij eiste zes maanden gevangenisstraf, waar van drie voorwaardelijk. "Het is een bijzonder ernstig feit. Hij heeft het alleen gedaan om zijn eigen sensa tiezucht te bevredigen en heeft er verder niet bij nagedacht". Raadsman mr. R. van der Plas schetste de spanning die zijn cliënt voor zichzelf had opgewekt. Hij was gewapend met een windbuks, op de brommer van zijn vader, naar het parkeerterrein gegaan, had een sporttas meegenomen om het geld in te doen en een verrekijker om de omgeving in de gaten te houden. Nadat hij de brommer had afge dekt, was hij met de verrekijker op een duintop gaan liggen. De raads man sprak van een eenmalig delict en bepleitte dienstverlening. On voorwaardelijke gevangenisstraf zou zijn doel voorbij schieten. De politierechter stelde vast dat het slachtoffer en zijn vrouw een ge weldige optater hebben gehad. Hij keek ook naar de vader van de ver dachte, die op de zitting aanwezig was. "De jongen moet aan de hand worden genomen", was de conlusie van Van der Heide. Hij vond wel dat de man moest boeten voor de chantage. Daarom legde hij de honderd vijftig uur dienstverlening op. De Noordwij- kerhouter heeft een drukke baan en kreeg daarom tot 1 januari 1991 de tijd de dienstverlening te verrich ten. jaar de financiering rond hebben, maar hoe het schema er verder uit ziet is nog niet precies bekend. "Ik wil eerst afwachten of de gemeente toestemming verleent. Als alles meezit hoop ik in maart te openen, maar daarover kan ik nog niets met zekerheid zeggen". De plannen voor een brouwerij bestaan al langer. Toen Van der Reijden werd benaderd met een bod op de Plantage was de zaak dan ook vlot bekeken. Hij had geld voor zijn bierplannen en Luykx voegde weer een exemplaar toe aan de in middels indrukwekkende verzame ling kroegen. Luykx, die officieel per 1 januari 1990 eigenaar wordt van de Planta ge, wil niets veranderen aan de for mule van het café. "De Plantage loopt prima, dus het lijkt me onver standig de boel op z'n kop te zet ten". SASSENHEIM - Bij een brand in een kelderbox van een flat aan het Kagerplein in Sassenheim is giste ren aan het begin van de avond voor ongeveer 300.000 gulden schade aangericht. De brand ontstond rond zes uur doordat onbekenden bran dende kranten in de box hadden ge gooid. Volgens een woordvoerder van de politie is het schadebedrag zo hoog omdat kabels van de PTT en Casema zijn gesmolten. Ook de kel derbox liep flinke schade op. De brandweer van Sassenheim heeft het vuur geblust. SEKSUEEL GEWELD - De werk groep VOS/V rouwenwijzer in Rijnsburg houdt donderdag in 't Centrum aan de Kerkstraat een the ma-avond over seksueel geweld. Ineke van den Bergh van het Sa menwerkingsverband tegen seksu eel geweld Leiden en omstreken, houdt een inleiding. Ook wordt er een video-film vertoond. De bijeen komst beeint om 19.45 uur. DEN HAAG/LEIDEN - J. hammers moet zijn monumentale, blauw-geel beschilderde woning aan de Nieuwe Rijn in Leiden verven in een kleur die monumentenzorg bepaalt. Dat is uitgesproken door de voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Begin deze maand vocht hammers in Den Haag aan dat hij niet zelf de kleur van zijn huis mag bepalen. Twee jaar geleden haalde hij al de woede van gemeente-ambtenaren en monumentenzorg op de hals door zijn huis blauw-geel te verven: voor de grap en het was toch maar grondverf. Later ging het gemeentebestuur akkoord met een andere kleurstelling, midden grijs, maar monumentenzorg wees ook die als 'te donker' af. De Raad van State stelt zich op het standpunt van monumentenzorg, dat de door hammers gewenste kleur grijs een aantasting is van het monument zelf en een verstorende invloed op het stadsbeeld heeft. (archieffoto wim Dijkman) LEIDÉN - Binnenskamers is de afgelopen maanden druk en hef tig gepraat hoe het in de nabije toekomst nu verder moet met de kunst en de cultuur in Leiden. 'Samen op zoek naar meer waarde' kwam er als mooie titel uit de bus voor een vorige maand verschenen rapport. Ruim tach tig pagina's telt het, en voor B en W moet het de basis gaan vormen voor het beleid in de komende ja- Als je het verslag van de werk groep leest, dan is één ding in elk geval wel duidelijk: het werd hoog tijd dat er op het administra tieve en organisatorische vlak eens een bezem door de stal werd gehaald. Op al te veel plaatsen kon je, als je de weg wist in de jungle van ambtenaren en deuren en loket ten, wel een subsidietje voor dit of een aardig bedragje voor dat veroveren. Er waren nog maar weinigen, die het hele tableau nog goed konden overzien. Ook zijn bepaalde takken van het culturele struikgewas vreemd met elkaar vergroeid geraakt. En evenals het snoeien van een boom bewerkstelligt dat verkommerde scheuten opnieuw kracht verza melen. Zo hoopt men dat dat ook hier zal gebeuren: als je het LVC bij voorbeeld bij 'Welzijn' weg haalt en onder 'Kunst en Cultuur' laat opereren, of als er wat meer gebundeld zou worden op het ge bied van de hedendaagse beel dende kunsten. De helderheid, die de werk groep wil bewerkstelligen, komt er in feite op neer dat alle gemeen tegelden en de overheidssubsi dies van elders, waarover de cul turele sector in Leiden kan be schikken, van nu af aan een soort centrale post moeten gaan passe- Daarmee ben je er nog wel niet helemaal uit. Om een voorbeeld te geven: naast de voorfinancie ring, die voor een toneelvoorstel ling in de Schouwburg van ge meentewege gewaarborgd is, zal er altijd sprake van zijn van in komsten: via de toegangsprijzen, die de burgers moeten betalen om de Schouwburg binnen te mogen. Dat is een soort 'natuurlijke' com plicatie waarmee rekening ge houden moet worden. Iedereen weet dat, en begrijpt dat dat zo moet blijven. De ene instelling heeft (je zou bijna zeggen) van nature meer ei gen inkomsten dan een andere - neem maar hét verschil tussen de goedlopende schouwburg aan de ene kant en de altijd wat noodlij dende Stichting De Burcht ter an dere zyde. Maar met elkaar ko men we er wel, zo lees je tussen de regels van het rapport door. Af en toe duiken er hooggestemde ver wachtingen op dat er, als de nu bedachte plannen onveranderd worden aangenomen en uitge voerd, voorlopig geen vuiltje meer aan de lucht zal hoeven te zijn. Kleine stad Als de natuurlijke concurrentie- drift van de culturele program mamakers financieel en admini stratief in goede banen is geleid, dan zullen museumdirecteuren, schouwburg en muziekzaalbe heerders, en de besturen van cul turele instellingen en verenigin gen onze goede stad tot onver wachte hoogten kunnen stuwen: dat beeld rijst uit het rapport op. Al zullen we, zo reëel is men dan gelukkig wel, hier nooit over een stedelijk symfonieorkest be schikken of over een stedelijk be roepstoneelgezelschap. Kortom, de hele sfeer is er een van: kunnen we met elkaar nu eens niet laten zien waarin een kleine stad groot kan zijn. Het is ernstig de vraag of het al lemaal wel zo mooi kan worden als de commissie (met de direc teur sociale dienst J.Kleijne aan het hoofd, een van buiten aange trokken 'inhoudelijk adviseur', mevrouw M.J. Grotenhuis, als de belangrijkste tekstschrijver en verder vooral uit de belangrijkste hoofden van dienst samenge steld) het doet voorkomen in het rapport. Men heeft buiten de tekst van het rapport weten te houden hoe er gebakkeleid is over het soort van topfunctiona rissen, dat voor de nieuwe con structie zal moeten worden aan getrokken. Het is een publiek ge heim dat de staf van De Lakenhal te hoop gelopen is toen B en W vonden dat de nieuwe directeur van het stedelijke museum een vrouw moest en zou zijn. Na de zomervakantie, toen er knopen doorgehakt en beslissingen geno men moesten worden was de eu forie van vóór die tijd af en toe ver te zoeken. Over de haalbaarheid van het plan voor een Centrum voor Beel dende Kunst, waarin vooral de hedendaagse kunst een waardig pied a terre zou moeten krijgen, wordt in feite niet gerept. Sterker nog: het lijkt net, als je niet beter wist, of het geld - reken maar op ettelijke miljoenen - ervoor al klaar ligt of dat het helemaal niet van belang is om aan de financie ring ervan aandacht te besteden. Onderzoeksrapport Ergens aan het eind van het rap port wordt wel even gesugge reerd dat er een extra injectie van 250.000 gulden zou moeten ko men voor experimenten en pro jecten, maar in het licht van wat men eigenlijk wel zou willen maakt dat de indruk van een ba gatel. Men moet goed begrijpen: vóór ons ligt geen cultuurnota, die dui delijke lijnen moet uitzetten, en prioriteiten moet stellen, en 'fi nanciële plaatjes' tevoorschijn moet toveren. Het is 'slechts' een onderzoeksrapport,., waarvan de opstellers hopen dat zó ongeveer als zij het beschrijven in de nabije toekomst de trend zal kunnen zijn. Maar toch gaan de dingen soms snel: er is al actie ondernomen, en er wordt al naar invulling van een paar van de gewenste posten ge streefd. Die van algemeen direc teur voor Kunst en Cultuur is er één van, en een 'halve' directeur voor de Lakenhal is de tweede. Realiteit en toekomstvisie, be leid en praktijk gaan dus op een manier dooreenlopen, die op den duur wel eens hinderlijk zou kun nen blijken te zijn. Daarom is het goed om bij een paar opmerkelijke punten van het rapport - met zijn status van discussiestuk en dus nog niet echt een cultuurnota - nog even stil te staan. Ik kies er twee uit, die met el kaar te maken hebben: de positie van De Lakenhal in het geheel en het als een fraai kasteel in de lucht hangende Centrum voor Beeldende Kunst. De Lakenhal staat, als het op uitbreiding aankomt, op een punt in de stad, dat mogelijkheden biedt. Dat is al lang geleden on derkend, want de aftandse hui zenwand aan de achterkant die uitkykt op Molen de Valk staat al lang op de nominatie om te wor den afgebroken: dat zou perfect ruimte bieden voor een nieuw bouw, waarin dan ruimte genoeg zou zijn voor het beoogde Cen trum, waarin de eigentijdse, en dan vooral de vandaag de dag in Leiden geproduceerde kunst een 'eigen gezicht' zou kunnen krij gen. Ook voor een moderne kunstvleugel van De Lakenhal zou dan plaats zijn. Daarin zou, via een eigen programmering maar in nauw contact met het Centrum, de gang van zaken in de moderne kunst in een wat ruimer perspectief moeten worden be handeld. Voorwaar een schone opzet. Kapitaalvernietiging Maar wat is de praktijk: een plan, door een architect daarvoor ooit ontworpen, is alweer zo'n tien jaar oud. Zo iemand doet dat niet voor niets. Omdat het gewis is dat het nog wel weer eens een jaar of tien zal moeten duren voordat dat Centrum echt van de grond komt moet er tegen die tijd een nieuwe architect een nieuw plan gaan maken. Kapitaalvernietiging heet zoiets. Dat wat er echt gebeurt, en is gebeurd, in en rondom De Laken hal heeft in het licht van wat men eigenlijk het liefst zou willen het karakter van kleine stapjes voor waarts: voor het personeel zijn nieuwe werkruimten geschapen in een stukje nieuwbouw links van het oude hoofdgebouw; er wordt momenteel gewerkt aan een hoognodige klimaatrege lingsinstallatie; straks zal er voor een miljoen of daaromtrent een lift gebouwd worden, zodat ook minder validen naar hogere ver diepingen kunnen; en men heeft (jaren geleden alweer) een pandje op de Oude Singel aangekocht. Het is het bekende beeld van 'roeien met de riemen die je hebt'. Daarom lijkt het me zo onwe- zenlijk dat er in het rapport een voorshands onhaalbaar toe komstvisioen is vastgelegd. Zou het niet verstandiger zijn geweest om wat minder ver te rei ken? En als dat dan voor De La kenhal moet worden gedaan, zou het dan niet verstandig zijn om de werkers daar eens een goede lijst van wensen en verlangens te la ten opstellen? Die zullen zeker niet de richting opgaan van een Centrum voor Beeldende Kunst, maar wel naar een mogelijkheid om de moderne kunst in het algemeen wat meer armslag te geven. Ze zouden stellig ook met een plan komen voor een 'facelift' van de stadshistorische afdeling. En ze zouden melden dat het toch te gek is dat er bij de huidige Safe Sex-video De Leidse Werkgroep Homoseksualiteit presenteert op donderdag 30 november een Safe Sex Video Show. Na de video kunnen vragen worden gesteld aan me dewerkers van de Stichting Aanvullende Dienstverlening die zich bezig houdt met preventie- en voorlichtingsactiviteiten, voor mannen met homoseksuele contac ten, op het gebied van geslachtsziekten en Aids. Aanvang: 20.00 uur, Lange- gracht 65. De toegang is gratis. 55-plus-excursie De afdeling ouderenwerk van buurthuis Vogelvlucht heeft voor 8 december een excursie georganiseerd voor 55-plussers in Leiden Zuid-West naar Schiphol en Aviodome. Vertrek van de Boshuizeriaan 5 om 10.15 uur. De terugkeer is om on- geveer 15.30 uur. Kosten: 12 gulden. Opgeven in het buurthuis of telefonisch 071-313648. Optredens Op 30 november is er een optreden van de King George Band in De Grote Beer aan de Rembrandstraat. Muziekcafé Mezzanotte (Pieterskerk- choorsteeg) presenteert op zondag 3 de cember een optreden van de salsagroep Los Guaracheros. Aanvang: 17.00 uur. Postzegels De Leidsche Vereeniging van Postzegel verzamelaars houdt op dinsdag 28 no vember haar maandelijkse bijeenkomst in het restaurant van zwembad De Zijl aan de Paramaribostraat 66. Naast een gratis verloting zal er een verenigingsvei ling worden gehouden. De zaal is open vanaf 19.00. Inlichtingen: 071-221629. Zelfverdediging In het Leidse Volkshuis start binnenkort een cursus zelfverdediging voor vrou wen van 55 jaar en ouder. De cursus be staat uit 12 lessen op de woensdagoch tend van 11.00 uur tot 12.30 uur. Kosten: 10 gulden voor de hele cursus. Voor op gave of informatie: Hilde Jansen, tel. 071-149180. PvdA-spreekuur Op donderdag 7 december houdt de PvdA haar maandelijkse spreekuur, van 19.00 uur tot 21.00 uur, in het Gulden Vlies aan de Breestraat 125. Het spreek uur is voor iedereen toegankelijk. De PvdA is gedurende die uren ook telefo nisch bereikbaar: tel. 071-254547

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14