Kohl lanceert plan voor confederatie Stijging van kosten maakt eigen huis onaantrekkelijk Formulieren te ingewikkeld, toelichting onduidelijk Nevaso probeert wantoestanden met Spaans onroerend goed te voorkomen Minder vet eten niet zo moeilijk Minder reclamedrukwerk Bondskanselier: hereniging op termijn Moskou trekt atoomwapens terug uit Middellandse Zee Frans extreem-rechts wint door 'hoofddoek' Een eigen huis komt naar je toe. En voor een huurhuis blijf je betalen. Zo beargumenteert half Nederland bij verjaarsdiscussies de aanschaf van een eigen woning. Niets tegen in te brengen. Maar als het aan de re gering ligt, zullen de maandelijkse lasten van kopers en huurders veel minder sterk van elkaar verschillen dan nu het geval is. Daarom stijgt het huurwaardeforfait van 1,3 naar 2,3 procent. Tot grote woede van de vereniging Eigen Huis. Achterliggende gedachte bij de forfaitverhoging, legt een woord voerder van het ministerie van volkshuisvesting uit, is dat op die manier het voor huurders gemakke lijker wordt gemaakt een huis te ko pen. En om de verhoging van dat forfait op te vangen, gaat de over drachtsbelasting omlaag van 6 naar 4,76 procent. Dat stimuleert ook de doorstroming van kopers, zo stelt de regering. Probleem is echter dat de laatste maanden de hypotheekrente lang zaam maar zeker weer omhoog kruipt. Een andere belemmerende factor voor de aspirant-koper is op dit moment de stijging van de hui zenprijzen. Daarbij is in bijna alle Nederlandse gemeenten de onroe rend goedbelasting tot aan het maximum opgetrokken. Dat alles maakt een eigen huis toch wel tot een kostbare grap. De verhoging van het forfait en de verlaging van de overdrachtsbelas ting vloeien voort uit de nota volks huisvesting. De regering wilde dat er een gelijke ontwikkeling zou ont staan in de stijging van woonkosten voor kopers en huurders. Onder in vloed van de miljarden kostende so ciale woningbouw dreigden de hu ren namelijk schrikbarend te stij gen. De Sociaal-Economische Raad (SER) vond de forfaitverhoging als instrument voor een gelijke kosten ontwikkeling beter dan het sleute len aan de renteaftrek. Het ministe rie van financiën kreeg de opdracht een juiste formule voor dat gelijke- lijkheidsprincipe uit te denken. De vorige regering beloofde dit najaar een nota daarover te presenteren. De kabinetscrisis gooide roet in het eten. Het is niet alleen het uitblijven van die nota die de woede heeft ge wekt van de vereniging Eigen Huis. Het feit dat de regering het forfait verhoogt zonder eerst met de be loofde nota te komen, noemt de ver eniging schandalig. In het kader van de belastinghervorming was het forfait al van 1,3 naar 1,8 procent gegaan. Daar komt nu nog eens een verhoging naar 2,3 procent boven op. Bij de recente verhoging heeft de regering volgens adjunct-directeur Van Loon van Eigen Huis alleen ge keken naar de hogere huurkosten en op grond daarvan ook het forfait omhoog geschroefd. "Er is geen re kening gehouden met de sterk ge stegen kosten van onderhoud". De verhoging van het forfait, de stijgende rente en de hoge onroe rend goedbelasting maakt het er voor aspirant-kopers uit de lagere en gemiddelde inkomens niet ge makkelijker op de wens van een ei gen huis te verwezenlijken. Juist de groep die de regering zo graag uit het huurhuis en in een koophuis wil hebben, valt door die stijgingen uit de boot. Dat zal volgens Van Loon uitein delijk leiden tot een inzakken van de huizenmarkt. Zonder het invullen van formulieren komt niemand door het leven. De nieuwe loonbelastingverklaring, aanslagbiljetten, het formulier voor de vooraftrek van loonbelasting, subsidieformulieren enzovoorts. De meeste mensen ervaren dat als een gruwel. Veel formulieren staan bol van de onduidelijkheden en de toelichtingen roepen vaak meer vragen op dan ze beantwoorden. Samenstelling Raymond Peil Het invullen van een formulier is voor veel Nederlanders een moeizame kwestie. (archieffot De kwaliteit van schriftelijk voor lichtingsmateriaal en formulieren laat duidelijk te wensen over, zo concluderen drs. Carel Jansen en drs. Michael Steehouder in hun proefschrift 'Taalverkeersproble men tussen overheid en burger'. Jansen en Steehouder hebben acht jaar onderzoek gepleegd aan de vakgroep toegepaste taalkunde van de Universiteit Twente naar de kwaliteit van overheidsdocumen ten. Volgende week vrijdag promo veert het tweetal in Utrecht op een gezamenlijk proefschrift. Al eerder dit jaar kwam onder redactie van de twee promovendi de Formulieren- wijzer, een handboek voor het ma ken van formulieren, van de pers. "Uit de conclusies van een on langs verschenen rapport van het ministerie van Sociale Zaken met de titel 'Niet-gebruik van sociale ze kerheid' blijkt dat Nederlanders veel minder gebruikmaken van so ciale voorzieningen dan waarop ze recht hebben. Een belangrijke fac tor die meespeelt, is een gebrekkige communicatie tussen overheid burger. Vaak is de informatie voor handen, maar komt ze niet over. De mensen lezen veel informatie niet, want ze willen als^ze een formulier invullen, recht op hun doel af gaan", weet Steehouder. Het invulgedrag kan volgens de doctoren in spe met drie steekwoor den worden omschreven. Ten eer ste hebben invullers vaak 'haastige spoed'; mensen oriënteren zich niet, maar ze zoeken naar het eerste stippellijntje of aankruishokje en vullen daar direct wat in. Ten tweede gaat men dikwijls uit van 'de eerste keer meteen goed'; als ze eenmaal een bepaald ant woord hebben gegeven, controle ren ze nog maar zelden of het ant woord goed is. Na het zetten van de handtekening lezen velen het for mulier niet meer door. Ze sturen het vaak meteen op. Ten slotte reageren ze regelmatig met 'dat weet ik zo ook wel'; men gunt zich nauwelijks tijd om bij een vraag precies te lezen wat er staat. Als mensen ook maar een vaag ver moeden hebben van wat de bedoe ling zou kunnen zijn, vullen ze on middellijk een antwoord in. Toe lichtingen, aanwijzingen en derge lijke slaan ze bij voorkeur over. De Nederlandse formulieren ver eisen echter dat de invullers be dachtzaam, precies en nauwkeurig te werk gaan. Volgens Steehouder moet je vragen regelmatig drie tot vier maal doorlezen om ze echt goed te begrijpen. "Natuurlijk kun je geen formulier maken dat mensen gedachteloos invullen, maar een voudigere documenten zijn zeker mogelijk. Het is vooral belangrijk dat zowel formulieren als voorlich tingsteksten leerzaam zijn". Er zijn nog steeds mogelijkheden vaso), waarin vijftien grote Neder- om op een tweede woning in Spanje landse makelaars en agenten in aan een zonnige kust rendement te Spaans onroerend goed samenwer- maken. Zelf kan men er dan drie of ken. Het doel van de vereniging is vier weken voor vakantie gebruik volgens Riteco uitwassen te voor van maken. Maar voor een koopje komen, de klant voor oplichting of kan men ook in Spanje niet meer te- stroppen te behoeden en om het recht. Het gevaar van een forse vertrouwen van de consument in strop is er nog steeds als men niet deze branche die regelmatig ne- met degelijke makelaars en project- gatief in de publiciteit is te her- ontwikkelaars in zee gaat en men stellen. geen goede contracten afsluit. De Nevaso licht projecten door Dat stelt voorzitter P.M. Riteco op hun betrouwbaarheid. Aan de le- van de medio dit jaar opgerichte den worden strenge normen ge- 'Nederlandse Vereniging van Agen- steld. Zij verplichten zich voor al ten in Spaans Onroerend Goed'(Ne- hun projecten gebruik te maken Tachtig procent van de Neder landers eet te veel vet. Nog niet één procent van de bevolking eet eéht gezond en houdt zich aan een voeding die voldoet aan de juiste hoeveelheden vet, cho lesterol, suikers, voedingsvezel en de gewenste verhouding van de vetzuren. De stichting Voe ding Nederland concludeert dit uit een onderzoek onder 6000 Nederlanders. De resultaten van deze enquête werden onlangs bekendgemaakt op een sympo sium over vetten 'in en uit de voeding. De belangrijkste eindconclu sie van het symposium geeft aan dat het algemene voedingsad vies, zoals neergelegd in de 'Al gemene Richtlijnen Goede Voe ding', nauwelijks wortd opge volgd. Het lukt 65 procent van de ondervraagden om minder suiker en cholesterol te consu meren. Minder vet blijkt echter een stuk problematischer: slechts 20 procent haalt dat. Volgens het Centraal Insti tuut voor Voedingsonderzoek van TNO, dat voor Voeding Ne derland het onderzoek uitvoer de, is het niet zo moeilijk om de voedingsrichtlijnen een heel eind te naderen. Men hoeft daar voor alleen minder vette melk- produkten of kaassoorten te consumeren. Ook het choles terolgehalte kan daardoor flink worden teruggedrongen. Volgens voedingsepidemio loog dr. ir. F. Kok van het CI- VO/TNO zijn sterke aanwijzin gen dat beperking van de vet- consumptie de kans op kanker verkleint. Japanners eten bij voorbeeld de helft van de hoe veelheid vet die de gemiddelde Nederlander dagelijks consu meert. De sterfte aan vooral borst- en dikke darmkanker in Japan is vergeleken met ons land een stuk lager. van standaard-koopcontracten. De ze zijn op hun juridische, fiscale en financiële merites getoetst en bie den de (adspirant)koper wettelijke garanties. Volgens een schatting van de Ne vaso bezitten 250.000 Nederlanders thans een tweede woning onder de Spaanse zon. Om er hun vakantie door te brengen, te overwinteren of om zich na pensionering mettertijd te vestigen. In het verleden zijn ko pers van onroerend goed aan de Spaanse kust nogal eens bedrogen uitgekomen. Volgens Riteco gaat het nu beter. "Contracten worden steeds meer opgesteld zoals wij in de EG gewend zijn. In het verleden kon je bepaald niet zo goed bouwen op notariële actes in Spanje". Riteco: "Met het standaard-koop contract dat wij bieden is dat vol strekt uitgesloten. De eigenaar is in gedekt. In het contract is ook een bouwplicht opgenomen dat binnen zes maanden met de bouw moet worden begonnen. Er worden tallo ze zekerheden geëist. Onze organi satie is juist ook opgericht om al die negatieve zaken te voorkomen. Steenrijk zal men niet worden van de aankoop van onroerend geod in Spanje. Riteco: "Een goed ingericht appartement ligt al gauw in de prijsklasse van rond de 200.000 gulden. Een chalet of villa kost vier tot vijf ton. Als je er zelf niet perma nent in kan wonen, dan moetje het onderbrengen in een beheersorga nisatie met goede condities voor be waking, onderhoud en verhuur. Je kunt nog best rendement maken. Iemand die zelf drie of vier weken zijn eigen onroerend goed gebruikt kan vijf tot zes procent rendement per jaar maken op je koopprijs na aftrek van alle kosten. Heus niet de tien tot elf procent die sommige ad vertenties suggereren". Veel reclamedrukwerk belandt ongelezen in de vuilnisbak. (foto GPD) De consumentenorganisaties zijn het eens geworden met de vier grootste verspreiders van ongeadresseerd reclamedrukwerk over beperking van de bezorging van ongewenste folders. Waarschijn lijk al per 1 januari 1990 komt er een brievenbussticker die een groot deel van het reclamedrukwerk uit de brievenbus zal houden, zo meldt het maandblad Koopkracht van Konsumenten Kontakt (KK). KK heeft met een rechtzaak gedreigd om het overleg goed op gang te krijgen. PTT, Interlanden Spreigroep, Vierhand en het Direct Marketing Instituut Nederland (DMIN), die 70 procent van het reclamedruk werk verspreiden, zijn het met KK, Consumentenbond en de Ver eniging Milieudefensie ervoor te zorgen dat er een regeling komt waardoor geen reclamedrukwerk wordt bezorgd bij mensen die dat niet willen. Jaarlijks worden ruim 3 miljard folders in Nederland verspreid. Deze plegen een grote aanslag op het milieu door gebruik van energie en grondstoffen voor de produktie en de belasting met drukinkt en kleurstoffen van het milieu. Volgens een PTT-onder- zoek gooit 21 procent van de mensen reclamedrukwerk ongelezen in de vuilnisbak. Schulden nemen toe door klantenpasjes Klantenpasjes, zoals die worden uitgedeeld in radio- en televisiewin kels en sommige warenhuizen zijn gevaarlijke verleiders. Gemeentelij ke Kredietbanken krijgen steeds meer mensen over de vloer die tot over hun oren in de schulden zitten omdat ze zich hebben laten verlei den tot overmatig gebruik van dit 'plastic geld'. De klantenpasjes worden hand over hand ingevoerd in allerlei de tailhandelszaken voor luxe artike len. Klanten die in het bezit van zo'n pasje komen kunnen ermee soms voor bedragen tot enkele duizenden guldens aan spullen kopen. Ze kun nen televisietoestellen kopen voor 'slechts' 40 gulden per maand, maar vergeten de prijs die ze er alles bij elkaar voor moeten betalen vanwe ge de torenhoge rente (soms tot 40 procent) die wordt gerekend. Bij het verstrekken van de pasjes letten de winkeliers er nauwelijks op of de klanten het financiële risico wel aankunnen. Uiteindelijk krijgt de klant immers de rekening van zijn dure aankopen gepresenteerd. Winkeliers die een pasje uitdelen verzuimen vaak zich op de hoogte stellen van de betalingsproblemen van de klant. Dat kunnen ze opvra gen bij het Bureau Kredietregistra tie in Tiel. Maar de indruk bestaat dat men gemakkelijk liever wat meer pasjes afgeeft en het risico op de koop toeneemt. Gemeentelijke kredietbanken ne men vaak het klantenpasje in van mensen die om een schuldenrege ling komen vragen om hen tegen zichzelf te beschermen. Maar ook dat blijkt niet afdoende, omdat het verleidelijk is om weer bij een ande re audio-videozaak een pasje aan te vragen. BINNENLAND/BUITENLAND/ECONOMIE BONN/LEIPZIG (Rtr/DPA/AP) Bondskanselier Kohl wil de DDR voorstellen doen voor een confederatie, met als uiteindelijke doel de hereniging. Vandaag zou de bondskan selier zijn plan presenteren in het parlement, zo hebben regeringspartijen gisteren beves tigd. Kohls voorstellen behelzen een re ferendum in de DDR over eenheid en het instellen van intprduitse commissies die de weg moeten ba nen in sectoren als de economie, verkeer, milieubescherming en an dere kwesties van binnenlandse po litiek. De beide Duitslanden blijven wel een eigen buitenlands en defen siebeleid voeren. Op de lange ter mijn ziet Kohl de beide staten naar elkaar toe groeien, uitmondend in een hereniging in een nieuw Euro pees vredesbestel. De Westduitse regeringsleider zal waarschijnlijk toch nog voor de Franse president Francois Mitter rand een bezoek brengen aan de DDR. Het ligt in de bedoeling dat Kohl pal na het speciale SED-partij- congres van 15 tot 17 december een bezoek aan Berlijn brengt. Kohl zou Hongarije bezoeken van 16 tot 19 december, maar breekt dat bezoek nu op 18 december af en wil dan zo snel mogelijk naar de DDR. Desge vraagd zei regeringswoordvoerder Klein dat dit "ook de negentiende" kan zijn. Mitterrand wordt op 20 de cember in Oost-Berlijn verwacht. Krenz Egon Krenz moet het op dat specia le partijcongres wellicht opnemen tegen burgemeester Berghofer van Dresden. Hij overweegt zich kandi daat te stellen, zo heeft hij gisteren in het Westduitse weekblad Stern verklaard. Ook de DDR-actualitei- tenrubriek Aktuelle Kamera meld de diens mogelijke tegenkandida- tuur. Berghofer zei dat de SED niet lan ger aanspraak kan maken op de lei dende rol in de DDR. „Het volk heeft ons onze macht ontnomen. De leidende rol van de SED is in wezen al geschiedenis", zo zei hij. Bij de vrije verkiezingen van 1990 zal vol gens de Dresdense burgemeester WASHINGTON (RTR) - De Sov jetunie trekt aan de vooravond van de topontmoeting tussen president Michail Gorbatsjov en diens Ameri kaanse collega, George Bush, mari neschepen met kernwapens en met een nucleaire aandrijving terug uit de Middellandse Zee. Dit heeft het Amerikaanse dagblad 'Washington Post' maandag gemeld. gisteren krant citeert functiona rissen van het Amerikaanse minis terie van defensie. Dezen zeiden dat de maatregel geldt voor bijna alle met kernwapens of een kernaan drijving uitgeruste Soyjetonderzee- ABU NIDAL Abu Nidal, de lei der van de terreurgroep Fatah Re volutionaire Raad, is door de Libi sche autoriteiten onder huisarrest geplaatst. Volgens het bericht in de Post zou de terugtrekking erop kunnen dui den dat Gorbatsjov tijdens de top met een voorstel komt over een be perking van het aantal marinewa pens. De Sovjetleider zou mogelijk zijn verklaring kunnen herhalen dat de Middellandse Zee een kernwa- penvrije zone zou moeten zijn, al dus de krant. Daarin staat verder dat een Pen- tagonfunctionaris zich afgelopen week liet ontvallen dat een derge lijk op de publieke opinie toegesne den initiatief "veel van ons nacht merries bezorgt". De regering-Bush is een tegenstander van elke contro le op marinewapens, zo schrijft de Washington Post. Het Witte Huis heeft nog niet op het bericht gereageerd. 'Honecker is gebroli [ten man WANDLITZ (Rtr) - Erich Honecker is een gebroken man. De 77-jarige voormalige partij leider is nauwelijks in staat de reusachtige veranderingen te volgen die zich voltrekken in het land dat hij 18 jaar lang leid de. "Hij heeft er moeite mee al les te begrijpen. Zijn gehele we reld is ingestort", aldus gisteren zijn veiligheidschef Günther Wolf tegen westerse journalis ten. Wolf stond 26 jaar lang borg stond voor de veiligheid van Honecker. Nu is hij verantwoor delijk voor het welzijn van Egon Krenz en de andere leden van het politburo. Honecker leeft in het vooruitzicht van een disci plinair onderzoek wegens machtsmisbruik. "Wat heeft hij nog om voor te leven? Hij zou niet meer in het openbaar kun nen verschijnen", aldus Wolf na een bezoek aan Honecker. TAIPEI (Rtr) Op de effecten beurs van Taiwan zijn vandaag de koersen in een vrije val beland. De gewogen index daalde met 547,98 punten ofwel 5,72 procent tot 9040,09. Het was het grootste verlies in de historie van de beurs. Oorzaak van de daling is het gebrek aan ver trouwen van beleggers in de rege ring van Taiwan. Zaterdag zijn er verkiezingen op het eiland. De regerende Nationalistische Partij plaatste deze maand een ad vertentie in een financieel dagblad waarin grote winsten en een lang durige koersstijging werden be loofd. De advertentie is maar één keer verschenen en dat heeft het Verkiezingskoorts veroorzaakt crisis op beurs Taiwan vertrouwen van de beleggers ge schokt. Op de beurs werd vandaag opgeroepen tot een protestmars. Verder werd onrust gezaaid op de markt door geruchten dat een grote belegger zijn rekeningen van giste ren niet zou kunnen voldoen. Het daarmee gepaard gaande verlies voor effectenmakelaars zou oplo pen tot 80 miljoen gulden. Naar schatting wordt een derde deel tot de helft van alle transacties op de beurs gefinancierd door le ningen. Officieel is het verboden te handelen in aandelen met behulp van geleend geld. Kleine beleggers lenen hun geld vaak van lieden die banden hebben met de onderwe reld. Deze vragen contanten zodra de beurs tekenen van moeilijkhe den vertoont. Daardoor zijn kleine beleggers genoodzaakt hun effec ten te verkopen als de index daalt waardoor de daling wordt versterkt. De index op de beurs van Taipei is in twee jaar tijd verviervoudigd. Meer dan duizend beleggers heb ben zich vancohtend voor het hoofdkwartier van de Nationalisti sche Partij verzameld om het ont slag van de regering te eisen. Zij voelen zich bedrogen door de Natio nalistische Partij in verband met de advertentie waarin grote winsten werden beloofd. Beleggers werden opgeroepen op de oppositie te stemmen. Zaterdag neemt voor het eerst een wettelijk toegestane oppositiepartij deel aan de verkiezingen. Er zijn vele kleine beleggers in Taiwan die de opposi tie aan een flinke stemmenwinst kunnen helpen. ook de samenstelling van de rege ring drastisch worden gewijzigd. Alleen de huidige premier Hans Modrow kan daarin nog een belang rijke functie bekleden, aldus Berg hofer. In de DDR is gisteren in vijf ste den opnieuw massaal gedemon streerd. In Leipzig alleen al gingen naar schatting 200.000 mensen de straat op. Tijdens een bijeenkomst op het Karl-Marx-plein riep een spreker op tot een referendum over hereniging. Sommige betogers had den spandoeken en borden bij zich met daarop de tekst: "Duitsland, verenigd vaderland". Daarnaast werd aangedrongen op hervormin gen in het rechtstelsel en werd een diepgaand onderzoek geëist naar corruptie en machtsmisbruik tij dens het bewind van Erich Honec ker. Regering Spanje stelt kerncentrale buiten bedrijf MADRID (AFP) De Spaanse au toriteiten hebben de exploitatiever gunning ingetrokken van de kern centrale Vandellos I in.verband met de brand die er half oktober is ge weest, zo is gisteren vernomen in Madrid. Het duurt waarschijnlijk nog wel twee jaar duren voor de centrale wordt opgestart. Een woordvoerder van de Spaan se Nucleaire Veiligheidsraad (CSN) noemde de brand "het ernstigste ongeluk in Spaanse kerncentrales". Een lid van de CSN verklaarde maandag dat Vandellos zeker twee jaar buiten bedrijf zal blijven, de ter mijn die nodig is om de veiligheids maatregelen te treffen die de CSN in haar voorlopige rapport verlangt. Volgens dat rapport is aan bepaalde veiligheidseisen niet voldaan. Bij de brand is volgens officiële bron geen radioactiviteit vrijgeko men, maar een rapport van de milieu-organisatie WISE noemt het het eerste weer ongeluk in de centrale het ernstig- met de omstre- ste incendent met een kerncentrale den hoofddoek. (foto EPA) •De meisjes ver schenen giste- iCreili sinds Tsjernobyl (1986). PARIJS (GPD/DPA/ANP) - Het al weken durende rumoer in Frank rijk over de vraag of kinderen op openbare scholen een islamitische hoofdoek mogen dragen heeft het extreem-rechtse Nationaal Front flink in de kaart gespeeld. Het Front National, dat de afgelopen weken onder het motto 'Immigratie, open de ogen' campagne voerde tegen de aanwezigheid van immigranten in Franjcrijk, heeft zondag bij tussen tijdse verkiezingen voor het parle ment forse winst geboekt. Marie-France Stirbois, weduwe van de vorig jaar bij een verkeerson geval om het leven gekomen alge meen secretaris van het FN, kreeg in Dreux met 42,49 procent van de stemmen zelfs de meeste kiezers achter zich. In Marseille belandde Marie-Claude Roussel met 33,05 procent op de tweede plaats achter Jean-Francois Mattei van de libera le UDF die 39,20 procent scoorde. De beide uitslagen zijn vooral voor de regerende socialisten een teken aan de wand. Ze komen te midden van de onrust op de scholen over de vraag of meisjes die geïnte greerde mohammedanen zijn in de klas de religieuse hoofddoek (chador) mogen dragen. De Franse Raad van State heeft gisteren be paald dat dit niet in strijd is met het principe, dat openbaar onderwijs neutraal moet zijn. Maar de dracht van zo'n tooi mag niet als dat ge schiedt als provocatie. De affaire begon toen een paar is lamitische meisjes weigerden om in de klas de hoofddoeken af te doen en daarom van school werden afge stuurd. Er ontspon zich een debat tussen de Fransen die waken voor de neutraliteit van het onderwijs en hen die daarbij een zekere toleran tie aan de dag willen leggen. De kwestie was zo koren op de molen van zowel de islamitische funda mentalisten als de extreem-rechtse elementen in de Franse samenle ving, die al jaren waarschuwen voor wat genoemd wordt de 'fundamen talistische dreiging' in Frankrijk. Met de uitspraak van de Raad van State is de bal weer terug in het doel van de schoolbesturen, die voortaan opnieuw zelf over toela ting of verwijdering van shawl-dra gende (en dus fundamentalistische) meisjes kunnen beslissen. In af wachting van de uitspraak liet mi nister Jospin (onderwijs) al eerder de gedragslijn over aan de directies van de betreffende scholen. In feite illustreert de affaire de politiek van de socialisten tegenover het immi grantenprobleem waarvoor zij nooit een oplossing hebben gevonden. De houding van de Franse minis ter wordt door de meeste Fransen als veel te wankelmoedig be schouwd. De felle uitlatingen van Le Pen tegen in diens ogen 'slappe houding' zijn bij de kiezers kenne lijk in goede aarde gevallen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11