De 'vuilnisbak' van Zwitserland 'Nog steeds zijn er mensen die denken dat wij vermogens betalen aan spelers' 'Am Platzspitz': de etterende wond van een welvaartsstaat ZATERDAG 25 NOVEMBER 1 door Ruud de Wit "Ik ben verpleegster en ik weet maar al te goed waar ik mee bezig ben. Ik wil er ook van af, maar makkelijk is dat niet". Indroeve berusting tekent het witte ge zichtvan de 32-jarige Erika. Achter haar wijden tientallen jongeren en 'niet-meer- zo-jonge' mensen zich vol overgave aan het inspuiten van allerlei soorten hard drugs, alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. Erika begon vijfjaar geleden met spui ten. Verveling en spanningen lagen er aan ten grondslag, zegt ze nu. De spuiten waren in het ziekenhuis, waar ze werkte, niet zo moeilijk te krijgen en de heroïne in de donkere steegjes van Zürich even min. "Ik zou willen dat ze het ons niet zo makkelijk maakten". Daarom gaat ze enige keren per week naar 'Am Plat- zspitz'. De verleiding is onweerstaan baar. Een knap meisje van niet ouder dan zes tien jaar meldt zich bij de kiosk waar de spuiten worden verstrekt. Ze vraagt en krijgt er een paar, met de bijbehorende watjes. Omdat ze geen gebruikte spuiten inlevert en haar gezicht niet bekend is bij de hulpverleners, moet ze eerst tonen of ze ermee kan omgaan. Ze toont haar arm en hanteert de spuit als een ervaren ver pleegster. Gedooggebied Erika is een van de 1200 Zwitserse drugs verslaafden die sinds een jaar een eufe mistisch 'thuis' hebben gevonden in 'Am Platzspitz'. Aanvankelijk trad de politie hier tegen de verslaafden op, maar nu worden ze met rust gelaten. Af en toe een actie om weggelopen kinderen op te spo ren of klachten na te trekken over bero vingen, maar dat is alles. De gemeenteraad van ?ürich besloot in december vorig jaar op aandringen van doktoren en sociaal werkers om van 'Am Platzspitz' een gedooggebied te maken en vrijwilligers kregen in samenwerking met het Zwitsere Rode Kruis toestem ming om schone spuiten onder de ver slaafden uit te delen. De eerste maanden ging het nog om enige honderden naal den, maar de afgelopen zomer liep het aantal op en nu worden er tussen de zes- en achtduizend per dag gratis verstrekt. Een van de vrijwilligers in het park is Conrad Alvo. Hij verzorgt de administra- Vervolg van de vorige pagina Dat lijkt meer op een kist appeltjes voor de dorst. Piet van Egmond: "Dat is een behoorlijk bedrag. Maar in de praktijk vloeit dat geld niet direct naar de club. We willen een bedrag van 15.000 gulden aanwenden zoals dat in het verleden ge beurde met het geld van LIAM. Vooral voor de selectie. Wat overblijft wordt ge bruikt voor andere dingen. De hele club profiteert daarvan, van het eerste tot het laagste team. Je kunt met dat geld ge woon wat extra's doen Rijnsburgse Boys worstelt nog altijd met het imago van schatrijke club die elders spelers weghaalt. "Schatrijk zijn we dus niet", zegt Van Egmond. "Nog steeds zijn er ook mensen die denken dat wij vermogens betalen aan spelers. Maar er gebeurt hier niets dat door de amateurre- gels van de KNVB wordt verboden", praat hij collega Guyt na. De onderkant van de tafel kan volgens de bestuurders het daglicht net zo goed ver dragen als de bovenkant, al zetten velen daar nog steeds hun vraagtekens bij, ge zien de komst van enkele ex-profs in het verleden. Van Zuylen: "Wij willen de Rijnsburgers iets bieden op zaterdag middag. Dat is volgens mij aardig gelukt. Als je in de top van het amateurvoetbal speelt ontkom je niet aan vreemde spe lers. Maar dat betekent allemaal nog niet dat wij ze geld geven. Alleen een reiskos tenvergoeding bieden we, meer niet". Hechte relatie Net zo min als dat in Katwijk en Rijns burg het geval zal zijn, valt ook Noord- wijk niet meteen in een zwart gat als sponsor Menken van Grieken de geld kraan dichtdraait. Voorzitter Leen Kor- bee: "Het zou gevaarlijk zijn als je de club afhankelijk maakt van de inkom sten van een sponsor. Maar als de geld schieter wegvalt en alle subsponsors zouden er ook nog mee stoppen, dan wordt het moeilijk. Bij elkaar opgeteld gaat het toch om een aanzienlijk be drag". De zuivelfabrikant en de voetbalvereni ging zijn bij wijze van spreken sinds mensenheugenis met elkaar verbonden. "De geleerden zijn er niet over uit, maar volgens mij liep het eerste team al met de naam van het toenmalige De Landbouw op de rug", graaft Korbee diep in het ver leden. Een hechte relatie dufc, Menken en Noordwijk, maar de club van Noordwijk laat zich als een van de weinige toppers niet in baar geld uitbetalen. Korbee: "Wij maken gebruik van de faci liteiten die de sponsor biedt. Zoals het drukken van aanplakbiljetten, het ver vaardigen van de clubkrant. Rekeningen van wedstrijdkleding en trainingspak ken worden door mij ondertekend en doorgezonden. Hoeveel we precies krij gen is dus moeilijk te zeggen, maar het is niet méér dan een vergelijkbare club. Ik denk zelfs minder", aldus de Noordwijk- se architect, die nimmer het achterste van zijn tong laat zien. Zonder externe geldbronnen valt vol gens Korbee op sportpark Duinwetering te leven. "In dat geval zou de club wèl met minder genoegen moeten nemen. Want het kost vandaag de dag nogal wat om in de top te kunnen meedraaien. En dan heb ik het niet over het betalen van spelers. Dat gebeurt hier niet. Spelers van buitenaf krijgen wat reiskosten toe gestopt, de rest niet. Het klinkt ongeloof waardig, maar het is zo. Op zaterdag krij gen ze op kosten van de club een bief- stukkie. Dat verdienen ze, want tenslotte komt er door hen op zaterdag weer volk naar ons veld. En dat levert ook de nodi ge centen op". Vruchten Met name dit seizoen stroomt de kas vol, nu Noordwijk als vanouds weer is terug te vinden aan de top en er bovendien een recordaantal derby's wordt gespeeld. "Dat is verdomd belangrijk. Ik denk dat we de KNVB ook in de toekomst weer zullen verzoeken om de clubs uit de regio weer in dezelfde klasse te stoppen. Hoe je het ook wendt of keert, elke gulden is er een. Deze indeling scheelt ons reiskos ten en levert simpelweg veel meer toe schouwers op". En dus geld. Korbee bezweert een al te glorieuze kijk op de zaken evenwel on middellijk: "Maar de kosten zijn aan de andere kant enorm. Neem alleen maar de trainersstaf. Naast hoofddtrainer Eel- man werken bij ons betaalde jeugdtrai ners. Dat zijn overigens verantwoorde investeringen. Het peil van de jeugd van Noordwijk is de laatste tijd enorm voor uit gegaan. Daar plukje later de vruchten De jeugdafdeling bloeit trouwens als nooit tevoren. Volgens Korbee heeft de realisering van de sporthal daar in be langrijke mate toe bijgedragen. "Het is nogal wat als je besluit een sporthal van een miljoen neer te zetten. Maar we zijn niet over één nacht ijs gegaan. Onze bere keningen zijn goed geweest, want die hal is rendabel". Arie Guyt, voorzitter Quick, Boys: "Er is binnen de vereniging nog al tijd een groep leden die deze ontwik kelingen met de nodige bedenkingen beziet". (foto Dick Hogewoning) Noordwijk een sporthal, Katwijk een fonkelnieuwe tribune. Adel verplicht. Het heeft even tegengezeten, maar op 2 december tegen FC Lisse wordt de over dekte tribune (officieus) geopend. Kos ten 225.000 gulden, waarvan de gemeen te een ton voor haar rekening heeft geno men. "Als je je op dit niveau wilt blijven handhaven moetje meedoen", zegt voor zitter Gerrit de Best, voormalig speler van Katwijk-1. "De mensen verwachten een stukje service. Je kunt ze niet, zoals onlangs tegen IJsselmeervogels, in de re gen laten staan. Dan blijven ze een vol gende keer weg". Veel opgestoken Katwijk is volop in beweging. Twee jaar geleden nog derdeklasser, nu een sub topper in de eerste klasse. Praeses De Gerard van Zuylen, secretaris van Rijnsburgse Boys, zegt verongelijkt: "Waar wij jarenlang om werden ge kritiseerd, dat heet nu opeens mo dem te Zijn". (archieffoto) Best kan de ontwikkelingen nog steeds bijhouden, maar stuit geregeld op onver wachte situaties. "Neem de aanleg van telefoonlijnen. Tot voor kort hadden we één lijntje. Kom daar nu maar eens om. Tegenwoordig zitten er bij een topper vijf radioverslaggevers op de tribune. Daar moetje wel op inspelen". De Best maakt daarbij gebruik van de know-how van de concurrentie. "Waar om niet? Rijnsburgse Boys en Quick Boys spelen al jaren in de top. Ik heb me bij die clubs laten informeren over het sponsorbeleid. Ik heb daar verschrikke lijk veel van opgestoken. Bij Katwijk doen we het ongeveer op dezelfde ma nier. Eigenlijk is het een bedrijf', een woord dat overigens ook door collega- praeses Guyt verscheidene malen in de mond werd genomen. "Maar je moet wel", vervolgt De Best. "Nu we dit be- Leen Korbee, voorzitter Noord wijk: "Als de geldschieter wegvalt en alle subsponsors zouden er ook nog mee stoppen, da?i wordt het moei lijk". (foto Loek Zuyderduin) reikt hebben, willen we in de top beslist niet meer afhaken". De 950 leden tellende club beschikt over één hoofdsponsor (Van der Plas BMW) en een groep van 25 subsponsors. De be dragen die binnenkomen worden onder meer aangewend om trainers te betalen en (sommige) spelers een reiskostenver goeding te verstrekken. Sinds Katwijk zich verbond aan het au tomobielbedrijf is het de club zeer voor de wind gegaan. Saillant detail: Van der Plas was destijds ook in de markt om sponsor bij Quick Boys te worden. Direc teur Cees van der Plas: "Of ik nu een lan ge neus trek richting Nieuw Zuid? Wel nee. Ik kijk alleen maar naar mijn eigen club. En daar gaat het goed mee, dat is het belangrijkste. Het is moeilijk te pei len of ik goede waar krijg voor mijn geld. Hoeveel ik erin stop? Dat zal je, denk ik, Gerrit de Best, voorzitter Katwijk: Als je je op dit niveau wilt blijven handhaven moet je meedoen. De mensen verwachten een stukje ser vice". (foto Wim Dijkman) van geen enkele sponsor horen. Ach, je moet het zien als een stukje hobbyisme. Het is echt niet zo, nu het Katwijk goed gaat, dat er ineens rijen mensen in mijn zaak staan". Partner nodig "Uiteraard", voegt ook De Best er op zijn beurt ongevraagd aan toe, "geschiedt al les binnen de normen die de KNVB heeft gesteld". En ook hij benadrukt in navol ging van zijn confraters dat het voortbe staan van de club niet staat of valt bij de inbreng van de sponsors. Maar daardoor blijft de top natuurlijk wèl in zicht. Prestige telt vandaag de dag dus bedui dend zwaarder dan emotie. Of eigenlijk: "Het moet een samenspel zijn", vat Quick Boys-voorzitter Guyt dat verhaal samen. Om te kunnen dansen heb je der halve een partner gewoon nodig. Hulpverlener helpt heroïnever- slaafde: ongeveer de helft van de 15.000 heroïneverslaafden in Zwit serland is met het aids-virus besmet. Zowel de Zwitserse politiek, de gezond heidsautoriteiten als de politie staan machteloos en sluitén de ogen. Slechts een enkeling is bereid de etterende wond van de Zwitserse welvaartsstaat bloot te leggen en waagt een poging om een con structieve oplossing aan te dragen. Een van hen is het gemeenteraadslid Emilie Lieberherr: "De huidige wetten hebben de consumptie en de handel in drugs niet binnen de perken weten te houden. Een stad als Zürich heeft daar om te maken met steeds meer misdaad, aids en prostitutie. We moeten naar an dere manieren zoeken om het drugspro bleem - en ik denk dan aan het hele spec trum. van hasj tot heroïne - aan te pak ken. Als enige mogelijkheid zie ik de le galisering van alle vormen van drugsge bruik, de door de staat gecontroleerde verschaffing van heroïne en een betere opvang voor verslaafden die willen af kicken". Geschokt Vooralsnog staat mevrouw Lieberherr alleen. De ordentelijke burgers in de Zwitserse steden negeren het probleem en lopen met een boog om het vroeger zo populaire en fraaie 'Am Platzspitz' in Zü rich heen. Idem dito is dat het geval bij de z.g. parlementstuin in Bern. Maar hoe lang is dat nog mogelijk? Politie-inspecteur Hauser wil over dit di lemma wel een anekdote kwijt: "Niet zo lang geleden ontvingen wij een brief van een Amerikaanse toerist. Deze moest, noodgedwongen, een bezoek brengen aan het openbare toilet bij de ingang van de tuin naast het parlementsgebouw. Hij trok de deur van de toilet open en trof daar een jongen aan die net een naald in zijn arm stak. De man was zo geschokt dat hij onmiddellijk naar zijn hotel terug keerde, uitcheckte en Zwitserland ver liet. Hij schreef de brief met de vraag waarom wij er niets aan doen. Ik heb hem niet teruggeschreven. Want wat moet ik hem vertellen? Dat wij op de hoogte zijn en dat we niet weten hoe we dit probleem moeten aanpakken? Ik denk niet dat die toerist dat begrijpt". Vrije verkoop van heroïne in 'Am Platzspitz': "De meeste gebruikers zijn niet te helpen. Het enige wat wij hopen te bereiken is dat de ziekte aids niet ver der om zich heen grijpt". (foto-s gpi tie en valt zo nu en dan in als hulpverle ner. "Wij maken ons geen enkele illusie. De meeste gebruikers zijn niet te helpen. Het enige wat wij hopen te bereiken is dat de ziekte aids niet verder om zich heen grijpt". Met de hand bedient hij een tellertje om bij te houden hoeveel personen er per dag een beroep doen op de hulpverle ning en hoeveel naalden er worden uitge deeld. De gebruikte naalden en de be bloede tissues gaan in een vuilnisbak, en de vrijwilligster die daarop toezicht houdt heeft extra stevige leren hand schoenen aan om te voorkomen dat ze besmet wordt. Aids is volgens Alvo een groot probleem onder de verslaafden. De meeste meisjes werken als heroïne-prostituée en vor men een risicogroep. Zwitserland heeft een van de hoogste aids-percentages in de westerse wereld. Voor dit jaar wordt door de Zwitserse gezondheidsautoritei ten een aantal van 6 nieuwe aidsgevallen per 100.000 inwoners aangehouden. On geveer de helft van de 15.000 heroïnever- slaafden in Zwitserland is met het HIV- virus besmet. Optelsom Niemand in Zwitserland heeft een pas send antwoord op de vraag waarom dit schone en welvarende land van elektri sche treinen, swatch-horloges en koe koeksklokken zo'n extreem drugspro bleem kent. Chris Hauser, een inspec teur van de Bernse politie: "Voor mij is het een simpele optelsom. Er is hier ge noeg geld en de werkloosheid onder de jongeren is hoog". Marcel Bertschi, een openbare aanklager in Zürich die veel te maken heeft met drugsverwante misdaden, denkt er ook zo over: "Zwitserland is aantrekkelijk voor dealers. De drugs zijn relatief mak kelijk binnen te brengen via Italié en via de luchthavens van Zürich en Genève. De welvaart hier is hoog, dus de r kunnen zich een nieuwe, dure gewoonte veroorloven". Sociologen leggen eveneens een relatie met de welvaart, maar geven een andere draai aan de verslavingsexplosie. Bruno Hohl, die belast is met de gemeentelijke coördinatie voor drugsverslaafden in Zü rich: "Omdat veel ouders zich alleen maar interesseren voor geld is de familie band verwaarloosd. Kinderen werden in de steek gelaten en toen daar ook nog de werkloosheid bovenop kwam, hebben de jongeren hun ouders voorgoed de rug toegekeerd en hun toevlucht genomen tot drugs".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 27