LEIDSCH DAGBLAD Tsjechische partijtop EXTRA NODIG! Duizenden dansen op straat Bezuiniging geen halvering Betogers eisen aftreden centrale Sovjet-regering Koopsompolissen ZATERDAG 25 NOVEMBER 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39099 Prijs fl. 1,25 Oplossing in zicht voor Stinissen HAAKSBERGEN (GPD) - Er lijkt een oplossing in zicht voor de al jaren slepende controverse tussen Het Wiedenbroek en Gerard Stinissen, wiens vrouw Ineke al vijftien jaar als comapatiënte in dit Haaksbergse verpleeg huis wordt verzorgd. Nadat eerder deze week Stinissens raadsman mr, E. Sutorius zich optimistisch toonde over een voor alle partijen aanvaardbaar compromis, heeft ook het verpleeghuis zich gisteren in die richting uitge- laten. De oplossing, waarover zowel directeur E. Nij Bijvank als mr. E. Sutori us niet in detail wil treden, moet rekening houden met "de grenzen die de i wet stelt en met de gevoelens van andere familieleden". Want volgens di recteur Nij Bijvank heeft het verpleeghuis behalve met de opvattingen van Stinissen ook rekening te houden met die van de overige familieleden. Of j andere familieleden zich verzetten tegen een levensbeëindiging van Ineke Stinissen is niet bekend. (pagina 2: wet op euthanasie is enige uitweg voor coma-patiënt) (Vane r verslaggevers) LEIDEN/SASSENHEIM - De be woners van het wijkje rond het Koningshuys in Sassenheim kun nen het Sinterklaasfeest dit jaar zonder financiële zorgen tege moet zien. Het Hoogheemraad schap van Rijnland betaalt hun namelijk een bedrag van tussen de 300 en 400 gulden terug. Het schap doet dit omdat de bewo ners de afgelopen tien jaar ten on rechte polderlasten hebben afge dragen. De terugbetaling betreft onge veer 500 woningen in de zogehe ten Mottiger polder. Het geld Meevaller voor aantal inwoners in Sassenheim wordt uitgekeerd aan de eigena ren van de huizen. Dat betekent dat huurders de teveel betaalde polderlasten via de woningbouw vereniging moeten terugkrijgen. Met de teruggave is een bedrag gemoeid van in totaal 160.000 gul den. Het Hoogheemraadschap sloeg de huiseigenaren aan voor pol derlasten omdat het in de veron derstelling verkeerde dat de hui zen op het grondgebied van de polder Middengeest stonden. Be woners van die polder zijn ver plicht om, naast algemene water schapslasten van Rijnland, ook een speciale polderheffing te be talen. Een ambtenaar van de ge meente Sassenheim, die zich in het wijkje vestigde, ontdekte ech ter dat de huizen in de Mottiger polder liggen. En daar hoeft geen polderheffing te worden betaald. Het hoogheemraadschap heeft nu zijn fout erkend en zal de te veel betaalde lasten terugstorten. Urbanek nieuwe leider Alexander Dubcek spreekt een menigte v PRAAG (GPD/DPA/Rtr) - Het te rugtreden van het presidium (Polit buro) van het Centraal Comité van de Tsjechoslowaakse communisti sche partij heeft in Praag en vele andere steden geleid tot een enorme jubelstemming. Op het Wenceslas- plein in de hoofdstad, de afgelopen dagen het toneel van massale de monstraties voor democratie, werd spontaan gedanst. Vele tienduizenden mensen stroomden na het bekendmaken van de terugtreding door radio en televi sie uit hun huizen en dansten in de straten op de tonen van snel gevórm de muziekkapellen. Auto's toeter den, vlaggen werden gehesen en uit vele kelen klonk 'Svoboda, Svoboda' (vrijheid, vrijheid). Een aantal van de bekendste dis sidenten in het land vierde het nieuws met een glas champagne en bracht een toast uit op de vrijheid. Toneelschrijver Vaclav Havel en voormalig partijleider Alexander Dubcek vielen elkaar in de armen I toen zij tijdens een persconferentie i van het oppositionele Burgerforum op de hoogte werden gebracht. "Ik maak mij geen illusies over de mensen die degenen die zijn afgetre den gaan vervangen", zei Havel. "Maar dit is wel heel belangrijk. De deur is geopend en door deze deur zal de gehele samenleving naar bin nen stromen". Hij voegde daaraan toe dat de gebeurtenissen elkaar in een "fantastische snelheid opvol gen." Dubcek, de 'vader' van de Praag se Lente in 1968, was kennelijk zo overdonderd dat hij nog niet goed wist wat hij moest zeggen op de vraag wat er nu gaat gebeuren. "Ik weet het gewoon niet", zei hij. "Wat hebben zij (het Centraal Comité red.) in petto? Laat de ontwikkelin gen hun loop nemen, misschien zijn we morgen een stuk wijzer". In de filosofische faculteit, het ze nuwcentrum van het studentenver- zet, werdt gehuild, gelachen, ge danst. Hier vierden de jonge mensen feest die de bevolking van apathie hebben verlost, die idealistisch ble ven. Hun victorie was compleet toen Zonnig maar koud Eerst zonnig, later op de dag van het noorden uit toenemende bewolking, in de late avond gevolgd door regen of natte sneeuw. Middagtemperatuur on geveer 5 graden. Eerst weinig wind, in de loop van de middag en avond draai end naar west en toenemend tot matig, later op de kust tot hard. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Zondag regen cn wind, daarna perioden met zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 6 gra den. Vooral in de nacht van maandag op dinsdag lichte vorst met minima tot ongeveer min 3 graden. Zondag 26 november zon op: 08.18 uur. zon onder: 16.36 uur; maan op: 06.32 uur. maan onder: 15.02 Waterstanden te Katwijk hoog water: 01.52 en 14.09 uur; laag wa ter: 09.55 en 22.26 uur. Maandag 27 november zon op: 08.18 uur, zon onder: 16.36 uur; maan op: 07.45 uur, maan onder: 15.25 Waterstanden te Katwijk hoog water: 02.28 en 14.42 uur: laag wa terrl0:46en 23:06uur. 48 PAGINA'S PRAAG (GPD) - De gehele Tsjechische partijtop is gister avond afgetreden. Karei Urbanek (48) is onmiddellijk daar op in een geheime stemming benoemd tot secretaris-gene raal van de partij. Hij was sinds oktober 1988 lid van het Po litbureau en was directeur van het organisatiebureau van het Centraal Comité. Van Urbanek is bekend dat hij voortdurend conflicten had met de haviken in het Politbureau. De be noeming van deze compromisfi guur is verrassend omdat premier Adamec de beste kaarten leek te hebben. Urbanek is afkomstig uit Bojkovice in het zuiden van Mora- Het nieuws werd bekend enkele uren nadat de voormalige partijlei der Alexander Dubcek ruim 300.000 betogers had toegesproken die voor de zesde achtereenvolgende dag op het Praagse Wenceslasplein demon streerden. Het nieuws van het ontslag sloeg als een bom in tijdens de dagelijkse persbijeenkomst van het Burgerfo rum. Dubcek en Havel vielen elkaar huilend in de armen. Havel zei ver volgens dat het lang niet zeker is of een nieuw leiderschap werkelijk hervormingen doorvoert. "Maar in elk geval staat de deur naar een dia loog nu open". Dubcek was te geëmotioneerd om inhoudelijk commentaar te ge ven. "Ik weet absoluut niet wat de toekomst brengt", zei hij. Vervol- De ZATERDAGAMATEURS uit de Leidse regio staan prominent geklasseerd in de eerste klasse KNVB. Met twee bollenderby's op het programma stromen de velden vandaag weer vol. En de commercie helpt een handje. Een liefde die steeds inniger wordt. ZWITSERLAND weet geen raad met z'n junks. Het publiek loopt er met een grote boog omheen. Het failliet van het COMMUNISME lijkt nog een kwestie van tijd. De Leidse sovjetoloog dr. John Löwenhardt heeft een pessimistische visie op de toekomstige Sovjet-staat. Aangeboden: EICELLEN. De vrouw achter deze opmerkelijke advertentie doet haar retaas. DENKWIJZER: vergeten te vragen. MONACO: subtropisch lokaas voor topmanagers. Twee Tsjechische soldaten vieren in het centrum van Praag de politieke omwenteling, terwijl een derde hen breed lachend gade slaat. (foto ap) de televisie voor het eerst de beelden mannen tijdens de demonstratie toonde van de knuppelende politie- waar het allemaal mee begon. gens werd de champagne ontkurkt DEN HAAG (GPD) Een door r en proostte Havel op een vrij en de- nister Kok (fmanciën) voor 19ov PHMIB RR RPPRI mocratiBch Tsjechoslowakye aangekondigde 'halvering' van het de maatregelen die het nieuwe be- op de departementale begrotingen Tijdens de spoedzitting van het beleid zoals het derde kabi- leid treffen. Op de volgende beleids- Hip nm» door het vo- De bewindsman geeft de Tweede Kamer nu de preciese invulling Het kabinet wil nog voor 1 decem ber wijzigingsvoorstellen indienen r 1990 zoals die nog door het - - U1CUWC UC1C1U ZUdlj IlCl uciue lldUl- 'V'U 01 Viiai. VUP uc vuigcnuc uciciuo- vuui xni/v z-wa,.? uiv. -~ Centraal Comité dienden alle 16 le- net.Lubbers dat voorstaat, is in feite terreinen komt volgend jaar minder rige kabinet zijn gepresenteerd den van het presidium (dagelijks veel gerjnger Qp een bedrag van geld voor nieuw beleid dan eerder Ook wil men op korte termijn af- ="*1 de acht partijsecretaris- 1374 mijjoen guiden gaat het om 246 afgesproken: politie-justitie 25 mil- spraken maken o .n o rvrpci mm jljpen. Er worden zeven beleids- joen, onderwijs 46 miljoen, arbeids pools 25 miljoen, bijstand 50 mil- bestuur) sen die geen zetel in het presidium J f§UCI1 hebben hun ontslag m. Partij le.- terreinen door ge,roffen. der-af Milos Jakes had tijdens de bijeenkomst gezegd dat de partij de LENINGRAD (DPA) - Zo'n 20.000 betogers hebben in Leningrad het aftreden geëist van het Politburo en het Centraal Comité van de Sovjet- russische communistische partij en opgeroepen een bijzonder partij congres te beleggen. De betoging, die door de nieuwe partijleider van Leningrad Boris Gidaspov was ge organiseerd, werd door de plaatse lijke televisie .uitgezonden in een NISSAN MICBA GL BLAUW METALLIC, APRIL 84 88.000 KM 8.SOO. ZEGMAAR TEGEN KAMSTEEG OCCASION uitzending die ook in Moskou ont vangen kon worden. "Wij zijn van mening dat het Po litburo, het Centraal Comité en pre sident Gorbatsjov persoonlijk re kenschap moeten afleggen aan de basisorganisaties van de partij", zo luidde het protest. De betogers na men een resolutie aan waarin zij zich o.a. uitspreken tegen de "infpr- matie-terreur van de anti-commu nistische kranten". De afgevaardigden van de Op perste Sovjet (het parlement) in Moskou reageerden gelaten op het nieuws over de demonstratie in de tweede stad van de Sovjetunie. De afgevaardigde Sobtsjak uit Le ningrad zei: "Onze plaatselijke ambtenaren en partijfunctionaris sen hebben begrepen dat zij bij de komende verkiezingen geen enkele kans maken hun positie te behou den. Zij beginnen nu de centrale re gering te bekritiseren, om deze ver antwoordelijk te stellen voor de on tevredenheid onder de mensen we gens de slechte verzorgingsstaat". Dit blijkt uit een nota die Kok gis- ontwikkelingen in Polen, Hongarije teren aan de Tweede Kamer zond. en vooral de DDR heeft onderschat. jn het stuk geeft hij antwoorden op Ook Alexander Dubcek eiste gis- vragen die vanuit de Kamer over termiddag het vertrek van "dege- zjjn startbrief waren gesteld. In de nen in de partijleiding die A woordelijk zijn budgetdicipli- de sociale zekerheid, inclusief een uitgavenbeheersing in de ge- joen, kinderopvang 20 miljoen, cul- zondheidszorg. de partijleiding die verant- startbrief gaf Kok cijfermatig welke middelen het kabinet over de Kok stelt verder dat het alleen i 1990 gaat om een vermindering i de voorgenomen bestedingen i De PvdA vindt dat de najaarsnota van Kok de indruk bevestigt dat er geen reden is voor paniekvoetbal. De onzekerheid over de uiteindelij ke omvang van mee- en tegenval Iers is nog groot. Financieel woord 1968 gebeurde". De oud-partijchef, periode 1990-1994 nodig had. Aan- worden de uitgaven i beleid. Voor de jaren daarna voerder Melkert noemt het verstan augustus gezien met de eerdere plannen het het War- financieringstekort in 1990 niet op schaupact in de kiem werden ge- 5,25 procent zou uitkomen, kondig- smoord, zei tegen de demonstran- de Kok een halvering van het nieu- geraamd dig dat het kabinet wacht op de de zoals in het regeerak- finitieve uitkomsten over 1989 afgesproken. Er is dus voordat maatregelen worden geno Hij noemt "de zoveelste tegen Als onafhankelijk assurantiekantoor maken wij ieder jaar een selectie uit de meest concurrerende lijfrente-aanbiedingen tegen premiebetaling en koopsom. Met behulp van een gespecialiseerd computerprogramma worden de tarieven van de meest concurrerende verzekeringsmaatschappijen met elkaar vergeleken om zodoende tot de best mogelijke aanbieding te komen. Bel voor een vrijblijvende offerte naar: makelaardij o.g. en assurantiekantoor ten dat ook de "een socialisme met een menselijk gezicht wil". "Ik ben blij dat ik bij u ben", al dus Dubcek, "na een lange tijd ben ik hier en plaats me aan het hoofd van een volk dat zijn stem verheft". Hij riep politie en leger op zich aan de zijde van het volk te scharen, "net zoals in 1968". Een tweede ver wijzing naar 1968 was zijn beroep op de arbeiders om de volksbeweging voor democratie te steunen. Dubcek beloofde het oppositio nele Burgerforum zijn volledige steun. De bijna 70-jarige politieke balling was even later op het balkon te zien met de dissidente auteur Va clav Havel. De Tsjechische televisie liet beiden zien in een uiterst korte shot, maar noemde dit keer wel de naam van Dubcek als een van de sprekers. Het ligt voor de hand dat er nu een opening naar de oppositie komt. Onduidelijk is welke rol de huidige premier Adamec zal spelen. Hij was eveneens lid van het partij- presidium, maar stelde zich in twee gesprekken met de oppositie zeer formeel op en sprak slechts in alge mene bewoordingen over hervor mingen. Paus naar Curasao WILLEMSTAD (ANP) - Paus Jo hannes Paulus II brengt in mei 1990 een eendaags bezoek brengen aan Curasao. Dit hebben de bisschop van Willemstad, W. EUis, en de An tilliaanse premier Liberia gisteren bekend gemaakt. op het koord geen doorwerking Naar aanleiding van berekenin- vaüer rond de investeringspremies, gen in de startbrief dat het financie- zelfs ruimschoots na afschaffing ringstekort in 1994 mogelijk 0,4 tot Van de wir, overigens wel zorgwek- r latere jaren. Zelfmoordpoging ex-nazi mislukt ger uitkomt dan de afgsproken 3,25 procent, geeft Kok enige oorzaken aan. Het gaat dan vooral om stijgen de rente, meer uitgaven voor de ar beidsvoorwaarden van ambtenaren en trendvolgers, hogere lonen, be- LA PLATA (AFP/DPA) - De tot Ar- lastingen en milieuheffingen, gentijn genaturaliseerde Oostenrij ker Josef Schwammberger (79) is aan de beterende hand, nadat hij donderdag een overdosis slaapmid delen had ingenomen. Hij ligt nog wel op de intensive care van een zie kenhuis in La Plata, op 70 kilometer van Buenos Aires. Eerder op de dag had een hoge gerechtelijke instan tie het licht op groen gezet om Schwammberger aan de Bondsre publiek uit te leveren. Het uitleveringsverzoek van de Westduitse justitie dateert al van 1986. Het Simon Wiesenthal-cen- trum beschouwt Schwammberger als één van de vijf meest gezochte oorlogsmisdadigers. In de oorlog leidde hij de Poolse getto's Kwazdon en Szamenol, in welke functie hij verantwoordelijk was voor ettelijke duizenden deporta ties naar het vernietigingskamp Auschwitz. In 1946 emigreerde de in Tirol ge boren Schwammberger met een Italiaans paspoort naar Argentinië. Na enige jaren verkreeg hij de Ar gentijnse nationaliteit. Ongeveer twee jaar geleden werd Schwamm- berger gearresteerd in de buurt van Cordoba, op 700 kilometer ten wes ten van Buenos Aires. Daarheen was hij inderhaast gevlucht vanuit La Plata, waar hij veertig jaar rustig j had geleefd. 0,5 procent (2,5 miljard gulden) ho- kend". De overige partijen zeiden lÉtahun kruit te willen droog houden tot het debat over de regeringsver klaring, die maandag door premier Lubbers zal worden voorgelezen. óók om te weten wie er eerste viool speelt Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 26,50 Ik neem een kwartaalabonnement f 72,40* Ik neem een jaarabonnement 1275,70* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1