Cristiani wil geen bestand met verzet Onderzoek naar Honecker 'Onduidelijkheid Gorbatsjov verwart VS' Thatcher wil partij nog twee keer leiden Eerste ontmoeting van Bouterse en Brunswijk Sovjetunie: punt achter Koude Oorlog LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 24 NOVEMBER 1989 Voorstel guerrilla's verworpen SAN SALVADOR (Rtr) - President Alfredo Cristiani van El Salvador heeft de oproep van de linkse verzetsbeweging FMLN voor een staakt-het-vuren onder toezicht van de Ver enigde Naties afgewezen. "Het is niet realistisch en zou de guerrilla's in staat stellen zich te hergroeperen en herbewa penen", aldus Christiani gisteren op een persconferentie. De regering wil in plaats van over een bestand praten over "een beëindiging van de vijandelijkheden". Maar daarvoor moet het verzet volgens Cristiani eerst de wapens neerleg gen. Het schieten met mortieren vlakbij de militaire club komst voor de pers maakte veel van Cristiani's den onverstaanbaar. Het schieten lijkt een duidelijke weerlegging van de verklaring van de regering in San I ideeën" strafbaar: alleen al op de bijeen- de verdenking van de verspreiding belegd, van zulke, denkbeelden staan lange gevangenisstraffen. De meeste burgerrechten in El Salvador zijn opgeschort tijdens de staat van beleg, die een dag Salvador dat het op 11 november begin van het FMLN-offensief, op gelanceerde offensief van het linkse 12 november, is ingegaan. Onder de verzet onderdrukt is. Gisteren voer- staat van beleg bepalen militaire den gevechtvliegtuigen en helikop- censors wat de Salvadoraanse me ters van de regering aanvallen uit op dia mogen publiceren of uitzenden, stellingen van het FMLN op de hel- E1 Salvadors populairste nieuws- lingen van de vulkaan bij San Sal- programma staakte gisteren zijn vador. uitzending uit protest tegen de Gisteren werd ook duidelijk dat jongste maatregelen, honderden Salvadoranen naar ver schillende ambassades - vooral van Spanje, Venezuela, Canada, Mexico en Frankrijk- in San Salvador zijn gevlucht. De meesten zijn leiders van maatschappelijke organisaties. Zij vrezen het slachtoffer te worden van vergeldingsacties van het leger en van rechtse doodseskaders. De radiozender van de het verzet, Radio Venceremos, meldde giste ren nieuwe aanvallen op legerstel- lingen bij bij San Miguel, Conde, Santa Maria en El Jacatel in het oos ten van het land. Daarbij is volgens de zender grote schade aangericht en een groot aantal slachtoffers ge vallen. Vlak voor de afwijzing Libanon wil snel opvolger voor Mouawad TEL AVIV (GPD) - In Libanon wordt met man en macht gezocht naar parlementsleden die durven deel te nemen aan de stemming over een opvolger van de woensdag vermoorde president Rene Mou awad. Vanmorgen vroeg hadden zich 39 afgevaardigden verzameld in de plaats Shtaura, maar voor een bestand door de president had het geldige presidentsverkiezing zijn Salvadoraanse parlement het kader voor een pakket van nieuwe strenge wetten tegen terrorisme goedge keurd. De maatregelen geven de re gering bijna onbeperkte macht bij het onderdrukken van afwijkende politieke opvattingen. De nieuwe wetten stellen niet alleen "subver- LONDEN (AP) - Premier Thatcher is "graag bereid" door te gaan als leider van de Conservatieve Partij. In een vraaggsprek met het dagblad The Times laat ze weten de partij nog bij twee verkiezingen te willen leiden. Eerder had Thatcher in de Sun day Correspondent gesuggereerd dat ze haar partij bij de komende verkiezingen niet meer zou leiden. De premier zegt in The Times dat ze tegen de Sunday Correspondent al leen heeft gezegd dat het "niet waar schijnlijk" is dat ze voor de vijfde keer de partij zal leiden bij de parle mentsverkiezingen. De premier heeft naar eigen zeggen na die uitla ting zoveel protesten te horen ge kregen, dat ze nu graag bereid is om door te gaan als de partij dat wil. Haar eerdere opmerkingen in de Sunday Correspondent werden ge zien als uitermate schadelijk voor haar positie, die toch al ondergra ven lijkt door de onvrede over de hoge inflatie, de hoge rente, en de recente wisselingen in haar rege ring. De onvrede over de economische ontwikkeling, en de ergernis over Thatchers onbuigzame optreden hebben de voormalige minister van defensie Michael Heseltine er toe gebracht om in een interview met de Amerikaanse televisie zijn kan didatuur voor de opvolging van Thatcher te stellen. Eerder deze week liet sir Anthony Meyer, een weinig prominent parlementslid, weten dat hij zich ook kandidaat zou stellen voor de opvolging. Meyer gaf toe dat hij geen schijn van kans maakt, maar hy zei te ho pen hoopte zo dat hij zo een kansrij ker kandidaat kon verleiden de stap te wagen. Al deze onrust in de partij bracht een groep vooraanstaande partijle den, onder wie sir Geoffrey Howe en partijvoorzitter Kenneth Baker en de "elder statesman" lord White- law, ertoe een speciale vergadering te beleggen, waarop alle pogingen om Thatcher te wippen krachtig werden veroordeeld. Zowel Howe als Baker gelden overigens ook als serieuze kanshebbers bij een opvol- gingsstrijd. Buitenland ko Zuid-Afrika :ort minstens 48 van de 72 leden nodig. Niettemin verklaarde parle mentsvoorzitter Hoessein Hoessei- Een delver maakt graven buiten het terrein i ni dat hij wil proberen vandaag nog Plaats meer door het grote aantal slachtoffers v een zitting te houden op het vlieg veld Kleat in het door Syrië beheer ste noorden van het land. Hoesseini en premier Salim al-Hoss hebben grote haast gezet achter de presi dentsverkiezing in een poging om een situatie van totale anarchie en een formele splitsing van het land te DEN HAAG/OOST-BERLIJN voorkomen. President Mouawad (GPD/Rtr/AP) De Oostduitse par- wordt morgen begraven in zijn ge- tijleiding is een officieel onderzoek boorteplaats Zgarta, in het noorden begonnen naar de handel en wandel van Libanon. van ex-partijleider Erich Honecker. Een tot nu toe onbekende groep Diens naaste economisch adviseur die zich het 'Christelijk Oppositie- Günter Mittag, die een maand gele front' noemt, maakte gisteren be- den uit het Politburo werd gezet, is kend dat iedereen die deelneemt gisteren geroyeerd als partijlid. De aan de verkiezing zal worden ver- Oostduitse staatstelevisie, die dit moord. Generaal Aoun heeft gezegd gisteren meldde, zei niet welke dat hij niet in staat is parlementsle- maatregelen de ernstig zieke 77-jari- dat Honecker hem by diverse tele- zienlijk deel van de bevolking, e foongesprekken gezegd het bijzonder de arbeidersklasse" grote mate verantwoordelijk te zijn vertegenwoordigt. Een vertegenwoordiging van. hel Russische Afro-Aziatisch Solidari- teitscomité gaat komende maand naar Zuid-Afrika. Het is voor het eerst dat een officiële delegatie van de Sovjetunie een bezoek brengt aan het land. Het is niet duidelijk of het bezoek moet worden gezien als den te beschermen tegen wat hij "ge Honecker boven het hoofd han- een voorzjchtige toënaderingspo- noemde 'ondermijnende elemen- gen. ten'. Hij heeft christelijke parle- Honecker zal op medisch advies mentariërs die meewerken aan de verkiezing van een opvolger van Muawad met de dood bedreigd. Aoun blijft ook de voornaamste ver dachte van de moordaanslag. r de huidige situatie" vraaggesprek met de par- Hij gaf wel toe dat veel van de 2,3 ij oen SED-leden hebben afge- tijkrant Neues Deutschland heeft haakt omdat ze "in hun waarden ge- Krenz vandaag verklaard dat de kwetst, en in hun idealen bedro- -n degen" zijn. In partijkringen wordt 5? W?*?* YÖ*Se?' f niet uitgesloten dat het op het par- tijcongres vólgende maand tot splitsing komt. PARAMARIBO (ANP/GPD) - De Surinaamse legerbevelhebber Desi Bouterse en de leider van het Jung lecommando Ronnie Brunswijk hebben elkaar gisteren ontmoet op een jacht op de Commewijne-rivier in Oost-Suriname. Na afloop van het gesprek werd alleen bekendge maakt dat beiden hopen op een snelle vrede. De ontmoeting tussen Bouterse en Brunswijk vond volgens inge wijden plaats onder de paraplu van de Franse autoriteiten. De bevel hebber ging op een legeijacht naar de ontmoetingsplaats, terwijl de lei der van het Junglecommando er met zijn motorboot naar toe ging. De bespreking vond plaats op het vaartuig van Bouterse. Beiden maakten een zeer ontspannen in druk op de tv-beelden van de ont moeting, die door de legervoorlich- ting aan de televisie waren aangebo den. Brunswijk zei op de televisie dat "iedereen in het land bang is" en "dat we niet kunnen doorvechten, omdat dan Suriname kapot gaat". Bouterse: "Aan beide kanten zijn doden en gehandicapten gevallen. Het maakt niet uit wie de vrede brengt, belangrijker is dat er echte vrede komt, zonder dat een van de partijen verbitterd achterblijft". Inhoudelijk werden geen mede delingen gedaan. Bouterse had al aangekondigd de gesprekken met Brunswijk te willen voeren in een sfeer van geheime diplomatie, om te voorkomen dat "iedereen zich met alles gaat bemoeien". Wel houdt hij dagelijks president Shankar op de hoogte. Ook Brunswijk heeft geen ruchtbaarheid gegeven aan de ont moeting. Het gesprek verraste zelfs Stanley Rensch van het mensen- rechtenbureau Moi Wana '86, dat nauwe banden onderhoudt met het J unglecommando. Zaak doodseskaders brengt De Klerk in verlegenheid JOHANNESBURG (IPS) - De ont- hullingen over het werk van doodseskaders in Zuid-Afrika kan tot een breuk leiden in de regering van president De Klerk. Het rechtse dagblad The Citizen, dat over goede contacten met politie en leger be schikt, heeft dat gisteren bericht. De regering zou de de politie zwaar bekritiseren omdat zij door het werk van de doodseskaders in grote verlegenheid is gebracht. Het steeds groter wordende schandaal is volgens The Citizen in Pretoria besproken in het kabinet en in de machtige veiligheidsraad, waarin ook de politie en het leger zijn vertegenwoordigd. Om de scha de aan De Klerk's hervormingsge zinde imago te beperken, kan de af faire volgens de krant leiden tot het ontslag minister van politie Adriaan Vlok. President De Klerk geeft geen commentaar totdat een officieel rapport is opgesteld. ging. De Sovjets zijn uitgenodigd door het Instituut voor een Demo cratisch Alternatief voor Zuid-Afri ka. Zakkenrollers In de Nigeriaanse stad Port Har- court heeft een uitzinnige menigte gisteren drie vermeende zakkenrol lers gelyncht. Vanaf eind juli tot september dit jaar zijn in Port Har- court al meer dan 20 verdachten ge lyncht door mensen die hen met ste nen en brandende vodden bekogel den. Zakkenrollen is in-de stad in korte tijd uitgegroeid tot een vol waardige broodwinning voor hon derden werklozen. Drugsmoord Het lijk van de Amerikaanse journa list Todd Smith is dinsdag in Peru op 415 kilometer ten noordwesten van de hoofdstad Lima gevonden. Smith werd sinds vrijdag vermist. Hij was onderweg voor een serie ar tikelen over drugshandel. Smith is voor zijn dood gemarteld. Het is on duidelijk of drugshandelaren of guerrilla's van Sendero Luminoso voor de moord verantwoordelijk zijn. Hongersnood Volgend jaar worden vier miljoen Etiopiërs door hongersnood be dreigd als er niet een half miljoen ton voedselhulp komt, zo heeft de directeur van het VN-Wereldvoed- selprogramma David Morton ver klaard. Het gaat niet alleen om men sen in Eritrea en Tigraymaar ook in Wollo-Noord, het oosten van Harrar en het zuiden van Gamo Gofa. Drijfnet Afgevaardigden van 20 landen in het zuiden van de Stille Oceaan heb ben vandaag een conventie gete kend die het vissen met grote drijf netten verbiedt. Uit deze netten, ook wel "muren des doods" ge noemd, kan geen vis ontsnappen. Dat brengt grote schade toe aan de visstand. De grootste boosdoeners zijn nu nog vissersschepen uit Ja pan en Taiwan. Veerbootramp Een rechtbank in Brugge heeft be paald dat in België geen rechtszaak zal worden gewijd aan de veer bootramp van 1987 bij de haven van Zeebrugge, omdat schip en alle 193 slachtoffers Brits waren. In Groot- Brittannie is een proces aangespan nen tegen de eigenaars van de ge kapseisde Herald of Free Enterpri se en zeven werknemers van de re derij. De rechtszaak zal mogelijk be gin volgend jaar plaatsvinden. leidende rol. "Als het slechts kwestie is van verwijdering vai tikel een, dan is daar volgens geen discussie over nodig. We wil- Kohl len het schrappen", aldus Krenz. i elk geval geen verklaringen afleg gen over de tegen hem ingebrachte beschuldiging van overtreding van de partij regels. Partijleider Krenz zei gisteren voor de Westduitse tv Tegelijkertijd maakte Krenz dui- Modrow heeft gisteren besloten dat dehjk dat de SED wel als politieke vanaf vandaag voedsel, kleding en party actief blyft. Volgens hem zal bepaalde industriële produkten al- zijn partij zich "met alle kracht energie" met het dagelijks leven be- omdat de SED "een aan- MOSKOU (UPI/Rtr) - De Sovjetu- chail Gorbatsjov definitief moet uitspraken nie is verheugd over de verklaring worden afgerekend met het con- van de Amerikaanse president Ge- cept van de containment. "De ont- orge Bush dat er een punt moet wikkelingen in de wereld, en vooral worden gezet achter de Koude Oor- in Europa, gaan een nieuwe fase in log en de politiek van "contain- nu de onzichtbare muren van onbe- ment". Dit beleid, gericht op het in- grip en foute inschatting, zoals de dammen van de Sovjet-expansie, president het noemde, worden afge- vormde de kern van de Amerikaan- broken en vervangen door gemeen- se buitenlandse politiek tijdens de schappelijke menselijke waarden", Koude Oorlog. aldus Gerasimov. ren. Bush Sovjetwoordvoerder Gerasimov Bij het naderen van de eerste top- elkaar 2 zei gisteren dat op de komende top ontmoeting tussen Gorbatsjov en tussen Bush en Sovjetleider Mi- Bush grossieren beide partijen irt leen nog mogen worden verkocht aan Oostduitsers of in het land werkzame buitenlanders. Die zul len in de winkels hun persoonsbe wijzen moeten tonen. Ook aan de grenzen, in treinen en langs de door gaande autowegen wordt de contro le verscherpt. Daarmee wil men voorkomen dat (voornamelijk Pool- opgeroepen se) 'toeristen' met wagenladingen wordt tot de definitieve beëindiging goedkope, zwaar gesubsidieerde van de Koude Oorlog. Gisteren Oostduitse goederen naar huis sloot het legerblad Krasnaja Zvezda gaan. zich aan bij het koor met het mentaar dat de twee supermogend- heden begonnen zijn de struikel blokken uit de Koude Oorlog en de lijn. Eerder periode van.confrontatie aan het be- gende maand 3 december op twee logsschepen voor de kust Bondskanselier Kohl zal waar schijnlijk pas na de jaarwisseling bezoek brengen aan Oost-Ber- or medio vol- w i. Volgens re de jaren tachtig te verwijde- geringswoordvoerder Klein wordt gpwacht tot na afloop van het spe- Gorbatsjov ontmoeten ciale SED-congres. De Franse presi dent Mitterrand brengt van 20 tot 22 Mal- december een bezoek aan Oost-Ber- lijn. 'Held van de natie' Ceausescu weer herkozen als partijleider BUKAREST (AP) - De aartsconser vatieve Roemeense partijleider Ni- colae Ceausescu zit nog rotsvast in het zadel. Ceausescu werd vanmor gen op het 14e partijcongres herko zen herkozen tot algemeen secreta ris van de Communistische Partij. Ceausescu's herverkiezing mag nauwelijks een verrassing heten. Ook gisteren werd hij op het con gres bewierookt als "de held van de natie". De zitting van gisteren was voor namelijk gewijd aan loftuitingen aan het adres van de 71-jarige Ceau sescu, rond wie een persoonlijk heidscultus is gegroeid die zijn weerga niet kent in het huidige Oost-Europa. Nadat Ceasescu de zaal had verla ten haastten de afgevaardigden zich om de grote leider op alle mogelijke manieren op te hemelen. Politburo- lid Emil Bobu - de derde man in de leiding - leidde prees de "briljante" rede die Ceausescu op de openings dag van het congres, afstak als "een grote bijdrage aan het proces van wetenschappelijk socialisme (de Roemeense versie van het nismè)". Volgens dissidente Roemenen in Parijs is de dissidente schrijver Dan Petrescu kort geleden vrijgelaten. Petrescu werd op 30 oktober gear resteerd nadat hij in hongerstaking was gegaan uit protest tegen zijn ontslag als bibliothecaris. De Roe meense dissidente Doina Cornea zou besloten hebben een eind te ma ken aan de hongerstaking waaraan ze op 7 november begon om de vrij lating van Petrescu af te dwingen, zo zei Mihnéa Berindei die lid is van de liga voor de mensenrechten in Roemenië. Berindei, die niet weet wanneer Petrescu precies is vrijgelaten, meent dat de maatregel bewijst dat de Roemeense leiders gevoelig zijn voor druk van buitenaf ten gunste van de mensenrechten in Roeme nië. Petrescu en Cornea hadden met andere oppositionelen een brief on dertekend waarin zij zich uitspra ken tegen de herverkiezing van Ni- colae Ceausescu als leider van de communistische party. DEN HAAG - "De NAVO", zo zei president Bush kort geleden, "ver schilt fundamenteel van de cyni sche machtspolitieke allianties van het verleden. Het is veel meer dan een verbond tegen een gezamenlij ke vijand. Het is een band van cul tuur, verwantschap en identieke waarden en door Sjaak Smakman Die woorden kwamen op een merkwaardig moment in de nu 40- jarige geschiedenis van het atlanti- sche bondgenootschap. Enerzijds is de steun in de VS voor de NAVO na jaren van wederzijdse irritatie weer op een ongekend hoog niveau - 75 procent van de Amerikanen acht de NAVO onmisbaar - maar aan de an dere kant doemt de vraag op wat de functie van de NAVO nog is. Wat moet je met een militair bondge nootschap zonder vijand om je te gen teweer te stellen? "Juist nu de steun voor de NAVO groter is dan lange tijd het geval is geweest, staan de kranten vol over een nieuwe veiligheidsordening in Europa", zo schetste gisteren Her man Schaper, hoofd Politieke Za ken en Wapenbeheersing van het ministerie van buitenlandse zaken, de situatie tijdens een symposium over de Amerikaanse veiligheidsbe langen in de wereld op het instituut voor internationale betrekkingen Clingendael. Eén ding is duidelijk, zei hij: de VS hebben geen andere keuze dan steun geven aan de ontwikkelingen in Oost-Europa. De ideologische na druk op zelfbeschikking en men senrechten die de Amerikaanse bui tenlandse politiek altijd hebben ge kenmerkt laat geen andere keuze toe, aldus Schaper. Maar daarbij moeten de VS wel uiterst behoed zaam manoeuvreren. In Washing ton heerst bezorgdheid over de drei gende instabiliteit in het Oostblok - met in het achterhoofd de spreek woordelijke kat die in het nauw rare sprongen maakt - en de VS willen de veiligheidsbelangen van de Sov jetunie niet ondermijnen om de be trekkelijke stabiliteit op wereld schaal niet in gevaar te brengen. De aarzelende reacties uit Was hington zijn in de hand gewerkt door de onduidelijkheid van Gor batsjov over waar zijn grenzen lig gen. Enerzijds heeft de Sovjetleider met zijn 'Sinatra-doctrine' het recht op zelfbeschikking vastgelegd, maar aan de andere kant lijken uit treding uit het Warschau-pact en een Duitse hereniging niet aan vaardbaar. Bovendien blijft nog al tijd onduidelijk hoe Gorbatsjov zijn 'Gemeenschappelijke huis Europa' concreet denkt in te vullen. Het is nu vooral een negatieve definiëring, zei Schaper: "Hij heeft het over geen kernwapens en geen bondge nootschappen, maar hij heeft nog nooit gezegd wat dat huis wél moet zijn en hoe de veiligheid in dat nieu we Europa moet worden verze kerd". Fort Europa Schaper zei te verwachten dat Euro pa een centrale rol in de Amerikaan se buitenlandse politiek zal blijven spelen. "Er is geen sprake van een as Wasington-Tokyo, maar veel meer van een driehoek VS-Japan- EG". De band met Europa is, zo be nadrukte hij in navolging van Bush, namelijk heel sterk. Hij is veel meer moreel/ideologisch dan politiek/mi litair. "De fascinatie met Europa is nog toegenomen door de onver wachte economische veerkracht van de EG. Er heerst bewondering over het herwonnen Europese elan. Dat geldt ook, al wordt het effect daarvan vaak onderschat, op het ni veau van de individuele Ameri kaan. Er gaan drie keer meer Ameri kanen naar Europa dan naar Azië, en van de studenten in het buiten land studeert tweederde in Europa tegen nog geen 5 procent in het Ver re Oosten". "Maar dat de VS de Europese sa menwerking zo sterk bezien vanuit het perspectief van een brede wes telijke samenwerking, betekent ook dat de economische integratie via Europa 1992 een negatief overloop effect kan hebben op de politieke en militaire samenwerking. De Ameri kaanse vrees dat '1992' leidt tot een hernieuwd isolationisme in 'Fort Europa' verdient daarom bijzonde re aandacht", aldus Schaper. Hoe groot die vrees is, bleek vorig jaar toen de historicus Paul Kenne dy met een omvangrijke studie kwam waarin hij het einde van de leidende rol van de VS in de wereld politiek voorspelde: het boek werd een enorme bestseller. Terwijl, al dus Schaper, de Amerikanen daar voor niet bang hoeven te zijn. Hij ci teerde tenminste met grote instem ming de Amerikaanse historicus Huntington, die in een reactie op Kennedy zei dat de ideologische aantrekkingskracht, de militaire en economische macht, de politieke stabiliteit, het potentieel aan grond stoffen en het opleidingsniveau er voor garant staan dat er "voor de voorzienbare toekomst geen alter natief voor de VS als leidend machtscentrum is". DflM JA, IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR M'N EIGEN STOK DUI 1 VAN NEDERLAND Ik neem het Leidsch Dagblad 7 weken op proef voor maar 26,50 Noteer mij voor een kwartaalabonnement 72,40 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (Aankruisen wat van toepassing is) Naam: Adres: t Postcode: Plaats: I Telefoon: J- Opsturen in envelop (zonder postzegel) naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5