'Belasting steeds vaker ontweken' Treinreizigers niet langer veilig Demonstraties bij PLO-dag Ambtenaar: moraal bedrijven verandert Goed jaar voor bossen geen reden optimisme 'Leerlingen ontberen elementaire kennis' VRIJDAG 24 NOVEMBER 1989 jhsfim'K IQ SV. iff PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) - Ondanks de economische groei zijn er verdere tegenvallers in de be lastingopbrengsten te verwachten. Oorzaken daarvoor zijn de omvorming van de belas tingdienst en een veranderende belastingmoraal bij de bedrijven, die "steeds meer bereid zijn de waarheid opzij te schuiven". Dat zei voorzitter L. H. Wiermans Uit gezamenlijke antwoorden van van Vereniging van Referendaris- minister Kok (financiën) en premier sen en Hoofdcontroleurs van de be- Lubbers op vragen van de VVD-ka- lastingdienst (VRH) vanmorgen op merleden Voorhoeve en De Grave zijn jaarrede in Armhem. Hij zei te blijkt dat overigens Kok pas op 7 beseffen dat het ministerie van Fi- november bij zijn aantreden op Fi nanciën de relatie tussen de omvor- nanciën van zijn voorganger Ru- mi ng van de belastingdienst en de ding hoorde van de tegenvallers bij fiscale tegenvallers ontkent. "Ik de uitvoering van de lopende begro- heb ook geen sluitend bewijs voor ting. Ruding kende de eerste tegen- deze uitlating, maar ik meen wel vallers al op 26 oktober. Op 2 no- een algemeen gevoelen bij grote vember bracht hij premier Lubbers groepen van de belastingambtena- op de hoogte, maar tijdens de infor- ren te verwoorden". matie/formatie zijn ze piet ter spra- Nederland zou een 'nieuw belas- ke gebracht, tingparadijs' worden omdat de in krimping van de belastingdienst Begin oktober werd nog een lich- leidt tot een geringere pakkans bij te verbetering voor het financië- fraude. Bedrijven gaat er steeds ge- ringstekort voorzien. Tijdens de op- makkelijker toe over die mogelijk- stelling eind oktober van de volgen heden te benutten, meent Wier- de nota, gebaseerd op de cijfers tot mans. En juist, dat bedrijfsleven en met september, ontstond de in- heeft volgens hem al optimaal ge- druk dat er minder inkomstenbe- profiteerd van wir- en andere pre- lasting en dividendbelasting zou mies voor investeringen, lagere binnenkomen. De omvang van de vennootschapsbelasting en lagere loonkosten. Eerder is al gesuggereerd dat de tegenvallers die minister Kok (fi nanciën) de afgelopen weken meld de deels voortvloeien uit de reorga nisatie bij de belastingdienst, die zou achterlopen bij het innen van belasting. Woordvoerder Weeda van Financiën ontkent dat ten stel ligste. "Er is eerder sprake van een versnelling". laatste tegenvaller was veel kleiner dan de eerste. Ruding hoorde hier 20 oktober van. De definitieve nota begrotingsbeeld van eind oktober bereikte de minister de 26ste. Behalve de eerder genoemde te genvaller, stonden daar de dreigen de overschrijding van de wir in, licht meevallende andere uitgaven, een meevaller op de derdenreke- ning en een per saldo tegenvallende ontwikkeling van het tekort over geheel 1989. Uit de stand van het schatkistsaldo per 31 oktober bleek het tekort van de overheid Demonstranten bij de ingang van het Congresgebouw in Den Haag. DEN HAAG (GPD) - In Israëlische de uitnodiging het logo v te vallen ten opzichte van sep- vlaggen omhulde demonstranten gedrukt. Daarop wé Thuiszorg bijna nooit goedkoper dan opname in een ziekenhuis UTRECHT (ANP) - "Wilt u voor mij 200 gulden thuiszorg per dag beta len in plaats van 560 gulden zieken huiszorg per dag?" Wanneer een verzekerde met deze vraag aankomt j bij een verzekeraar lijkt dat een gunstige overeenkomst. Thuiszorg is veel goedkoper dan een opname, is de algemeen heersende gedachte. Maar die blijkt echter bijna nooit te kloppen. Alle factoren afwegend spreekt het absoluut niet vanzelf dat deze vorm van substitutie tot lagere kos ten leidt. Tot deze conclusie komt de overkoepelende organisatie van ziektekostenverzekeraars KLOZ in een rapport over thuiszorg dat giste ren is gepresenteerd. Ondanks de negatieve conclusies gaan de verze keraars wel door met het stimuleren van thuiszorg omdat ze er grote waarde aan hechten, zo meldt het KLOZ. Bovendien zet de tendens voor meer thuiszorg zich toch voort. Thuiszorg staat in de belangstel ling, dus ook bij de verzekeraars. Patiënten kunnen eerder naar huis om te herstellen of juist om er in de eigen omgeving te sterven. Het KLOZ heeft de kosten ervan nu uit gebreid op een rijtje gezet. Conclu- n de PLO van hun fracties af. Als reactie daar- sje: thuiszorg blijkt in veel gevallen i de staat op stelde de socialistische Europar- 2e]fs aanzienlijk duurder te zijn dan en betogers met Palestina-sjaals Palestina te zien op het grondge- lementariër Metten zich als spreker verzorging in" een ziekenhuis. Dit schreeuwden elkaar gisteren voor bied van Israël met de bezette ge- beschikbaar, uit onvrede met het komt onder meer door de zeer hoge In de brief van Ruding wordt be- het Congresgebouw in Den Haag bieden. Safieh heeft altijd ontkend standpunt van de PvdA. halve van tegenvallers oók melding toe. De Joodse en christelijke beto- dat dit betekende dat de PLO het Tweede-Kamerlid Andrée van Es gers protesteerden tegen de PLO- recht van de staat Israël niet erkent, (PSP) keurde de houding van de •na zich een te- maar juist streeft naar een twee-sta- partijen en de sprekers die toegaven PLO-aanhan- ten oplossing. aan de druk af en noemde dit "hy- gers had gevormd. Diverse sprekers zoals Norbert pocriet en halfhartig". Zij riep het PLO-vertegenwoordiger Afif Sa- Schmelzer (CDA) en Jacob Kohn- nieuwe kabinet op formele gesprek- fieh, leek niet van de wijs gebracht stamm (D66) zegden onder druk ken met de PLO aan te gaan. door de demonstraties. "Ik hoop dat gemaakt van meevallers en dus x onverklaarde tegengestelde ont- solidariteitsdag, wa wikkelingen, die nader onderzoek gendemonstratie vergen. Dat onderzoek vindt plaats. Wachtgeld is op: geen ontslagen universiteiten op DEN HAAG (GPD) Een goed jaar voor de bossen betekent nog niet dat de algehele situatie niet zorg wekkend is. "Het is voor de bossen een gunstig jaar geweest, met een zachte winter en een zomer waar ie dere keer op het juiste moment re gen viel. Maar het optimistische beeld van het ministerie van Land bouw over de toekomst van de Ne derlandse bossen leeft bij ons abso luut niet", stelt Bart van Tooren van de Vereniging tot Behoud van Na- seerd. In 1987 was 42,6 procent de bomen vitaal te noemen, n dat 50,1 procent. Twee jaar geleden ^aal was 4.7 procent op sterven na dood. komstop Op dit moment is dat 3,4 procent. te nemen Dat dit laatste cijfer is gedaald, is geen bewijs dat het beter gaat, hooguit dat een deel van de zeer zie- geroepen hebben: Safieh, ga r huis! Voor het eerst zouden joodse en Palestijnse intenties dan parallel lopen", aldus de organisator van de solidariteitsdag met het Palestijnse volk. De bijeenkomst had ook het doel de stichting van de Palestijnse staat een jaar geleden te vieren en her dacht de twee jaar oude Palestijnse opstand. Safieh riep de afgeladen ^■Ihet begin van de bijeen- [minuut stilte in acht r de slachtoffers van de intifadah. In de zaal zaten diverse j staande politici DEN HAAG (GPD/ANP) - "Als we niet oppassen, verwordt het ge- prof.dr. J.C.H. Blom van de Univer- havo e o wordt niet aan deze n DEN HAAG (GPD) - De teiten moeten van minister Ritzen tuurmonumënten (onderwijs) 'uiterste terughoudend heid' betrachten bij het ontslaan Woensdag stelde W.F.S. Duff- van personeel, omdat er geen geld hues> directeur bos- en landschaps- meeL 1S, ,jVO£r udkeren van bouw van het ministerie van Land- wachtgeld. De overheid heeft de bouw dat de Nederlandse bossen ontslagen zelf uit bezuinigingsover- vitaler zijn dan werd gedacht bruikelijk afgestorven bomen te la- partij niet mochten spreken. Wel ten liggen en het aantal daarvan werd het woord gevoerd door Dick deze vakken, deugen niet. Vanmor- het onderwijs in geschiedenis en maatschappijleer. De boeken die havo en vwo gebruiken neemt duidelijk toe. Er zou dan ook Mulder, voorzitter van de Raad geen reden zijn te twijfelen aan het Kerken. Volgens hem betekent Nationaal Milieu Beleidsplan dat deelname niet dat de Raad haar ervan uitgaat dat in het jaar 2000 dariteit met het joodse volk opgi nog maar 20 procent Van de bossen "Maar wegingen opgelegd. De 70 miljoen gulden die jaarlijks aan wachtgel den wordt uitgekeerd, is .ruim schoots overschreden. Het is nog onduidelijk het eind van de eeuw het groot ste deel van de bossen nog zal staan. Duffhues verwees naar een onder zoek van Staatsbosbeheer, waaruit ,A1 - blijkt dat de vitaliteit van het bo- ontslaguitkeringen het begrote be- menbestand zich de afgelopen twee drag overschrijden. Mogelijk heb- jaar heeft hersteld en gestabili- ben de ministeries van mancien en Onderwijs verschillende ramingen gehanteerd. Ook is niet bekend hoe groot de overschrijding van de post De universiteiten zijn onaange naam verrast door het verzoek van Ritzen om niet te hard van stapel te lopen bij het aanzeggen van ontslag. Die zijn al aangezegd en zouden nu vertraagd moeten worden doorge voerd. zijn nu dubbel solidair, gezond zal zijn. De rest is dan welis- De ene vriendschap hoeft de andere waar niet dood, maar, volgens Na- niet te vervangen", aldus Mulder, tuurmonumenten wel ziek en daar door kwetsbaar door een reeks van factoren als extreme weersomstan digheden, verzuring, aantasting aanstaande kerkelijke figuren door insecten en schimmels verdro- de herdenkingsdag werd door gheid vanuit joodse kring fel was bekritiseerd. Deelname van politici Volgens de groep kan de onbevre digende situatie niet alleen aan uit gevers en auteurs van schoolboe- minister Ritzen ken worden verweten. Het aantal van lesuren voor geschiedenis en m'aat- van schappijleer wordt te gering geacht. Hij Daardoor "kunnen leraren en schoolboeken-voor die vakken on- lan de in redelijkheid te isen voldoen". Gepleit )r een drastische verho- het aantal lesuren. Ook moeten geschiedenis en maat schappijleer voor alle soorten Dl) ter discussie gesteld, omdat op Terrorisme in treinen loopt de spuigaten uit DEN HAAG - Treinreizigers wor den steeds vaker met geweld be dreigd door hun mede-passagiers. Injectienaalden, messen of barrica- ---wdes voor het toilet worden gebruikt Dierenbescherming als wapen waardoor de reiziger zich De Dierenbescherming heeft geen niet meer veilig voelt. Het terroris- misleiding gepleegd met de adver- me in treinen loopt volgens de tentie waarin een afbeelding werd Spoorwegpolitie de spuigaten uit. gebruikt van een sterk vermagerde De Spoorwegpolitie zelf voelt zich hond achter tralies.' Dat vindt het machteloos tegen het gewelddadige college van beroep van de Stichting gedrag. Reclame Code naar aanleiding van een klacht in hoger beroep van mi nister Braks (landbouw). De adver tentie was onderdeel van een cam pagne van de Dierenbescheming te gen Braks' ontwerp-wet Gezond heid en Welzijn van dieren. door Carine Neefjes Gedetineerden "Als we de treinreiziger honderd procent veiligheid willen garande ren, zouden we in iedere trein een Gedetineerden in het Amsterdamse spoorwegagent moeten laten mee- huis van bewaring aan- de Haven- reizen. We hebben inmiddels vijf- straat mogen van de vice-president honderd mensen in dienst. Fer dag J. Vrakking van de Amsterdamse rijden er 4200 treinen die duizenden rechtbank niet langer dan anderhalf reizigers vervoeren. Wij kunnen de Een afgedankt treinstel van de NS. Supporters vernielden het treinstel z per week vergaderen. De gede- kwaadwilligen onder hen niet her- danig dat het rijp werd voor de sloop. (foto gp gen bood Blom van onderwijs een verslag aan een onderzoek naar de kwaliteit veelverkochte schoolboeken, pleitte voor uitbreiding van het i tal uren dat in die vakkendes wordt mogelijk gegeven. stellen Het onderzoek werd uitgevoerd wordt vc in opdracht van de Atlantische ging van Commissie. De onderzoekers ken op dat van het onderwijs e< menhangend historisch verhaal derwijs tot in de hoogste klassen Infor- mag worden verwacht over de Kou- verplichte vakken worden. de Oorlog en het naoorlogse veilig- Volgens de studiegroep blijft, heidsbeleid. Daarbij moet ook de doordat het vak geschiedenis m de hoogste klassen van havo en vwo fa- -cultatief is, de helft van de toekom stige intellectuele en maatschappe- lijk-culturele elite in deze fase van haar vorming verstoken van ge schiedenisonderwijs. De deskundi gen vragen in dat verband ook bij zondere aandacht voor de pedago gische academies, omdat de toe komstige onderwijzers de elemen tairste historische vorming ontbe ren. Naar het oordeel van de studie groep gaat het hier om een politiek vraagstuk van de hoogste urgentie. uurprijs van de wijkverpleging: 109 gulden per uur. Het KLOZ draagt een aantal argu menten aan waarom het betalen van 200 gulden thuiszorg in plaats van 560 gulden ziekenhuiszorg per dag voordelig lijkt, maar dat niet is. Een patiënt die het ziekenhuis verlaat om thuis te sterven is in feite geen ziekenhuis- maar een verpleeghuis patiënt. Uitgangspunt bij de verge lijking met thuiszorg moeten dan de verpleeghuiskosten zijn die rond de 200 gulden per dag liggen. Verpleeghuiszorg valt nog onder de volksverzekering AWBZ. Substi tutie van verpleeghuiszorg in de thuissituatie zou dan ook uit de AWBZ betaald moeten worden en niet door de verzekeraars. Probleemgevallen uit Schutterswei ALKMAAR (GPD) Het ministe rie van justitie neemt op korte ter mijn maatregelen om de onhoudba re toestand met illegale buitenlan ders en uitgeprocedeerde asielzoe kers in gevangenis Schutterswei in Alkmaar onder controle te krijgen. Dat heeft staatssecretaris Kosto gis teren meegedeeld na een bezoek aan Schutterswei. Vreemdelingen, die vanwege hun dreigende uitzetting neurotisch ge drag vertonen en aanleiding geven tot onrust, zullen naar andere peni tentiaire inrichtingen worden over gebracht om daar een passende be handeling te krijgen. Daarvoor zijn vier plaatsen beschikbaar. Welke dat zijn, is nog niet bekend. Kosto erkende dat zowel het ge bouw als het personeel van Schut terswei niet is ingesteld op proble men die uitgeprocedeerde vreem delingen met zich meebrengen. Hij verwacht dat volgend jaar april een besluit wordt genomen over het rapport van directeur-generaal de- linquentenzorg Greve. Daarin wordt voorgesteld aparte ruimtes aan te wijzfen om de toenemende stroom asielzoekers op te vangen. droegen de passagiers zich minder agressief. Mulder erkent dat gewelddadige acties niet alleen door supporters worden gepleegd. Ook daklozen en verslaafden bedreigen de passagier door hen bijvoorbeeld om geld te ALKMAAR (GPD) - Het Alkmaar- door de PvdA aangevraagde inter- college van B en W kan het onder-, pellatie. ermeende meineed door De PvdA wil duidelijkheid heb- Onderzoek naar meineed in raad vragen. "Het gaat hier om maat- schappelijke problemen. Die kun- zoek niet allemaal in de trein opge- acht de negen fractieleden ben r geldbedragen die de acht lost worden. De overheid moet pre- de Alkmaarse gemeenteraadspartij raadsleden zouden hebben betaald tineerden spanden een kort -geding aan tegen de directie, die om veilig- lichter heids- en organisatorische redenen wegen langer overleg niet verantwoord r vond. zegt D. Dragstra, ;n de Nederlandse Spoor- Utrecht. De discussie over de veiligheid de trein is opnieuw opgelaaid terroristische actie va: voetbalsupporters tegen een gezin vond probeerden de supporters in Dragstra Bommengooiers Drie Dordrechtse mannen die vori ge week werden aangehouden om dat zij van plan zouden zijn bom men te gooien tijdens de voetbal wedstrijd Nederland-Finland, zijn woensdag op vrije voeten gesteld. 15-jarige De voorlopige hechtenis is ge- jes en bierflesjes tegen de ruiten schorst op voorwaarde dat de de deur. De vader is toen vooi mannnen zich niet schuldig maken coupé-deur gaan staan aan strafbare feiten en zich niet ont- dringers te weren. Dat h rekken aan berechting. porters buiten, maar desalniettemin heeft het gezin twintig de Verveling Bedreigingen tegen passagiers loeien voort uit groepsgedrag. Ge- delijk voor het wangedrag van haar passagiers". André Mulder, voorzitter van de vereniging Reizigers Openbaar Ver voer (ROVER), een belangenvereni ging voor openbaar-vervoergebrui- uit Apeldoorn. Afgelopen zondag- welddadige acties worden volgens kers, vindt dat de Spoorwegpolitie Auteursrechten lang doodsangsten uitgestaan. Het Enschedese bedrijf ECR heeft De spoorwegpolitie noemt dit aanzienlijk meer gefraudeerd met weliswaar een 'uitzonderlijk terro- auteursrechten dan aanvankelijk ristische actie', maar gewelddadige gedacht. Uit een "tussenstand', die bedreigingen in de trein komen va- de politie gisteren bekendmaakte, ker voor. Vorig jaar hebben 431 rei- blijkt dat het schadebedrag hoger zigers zich 'hoogst onveilig ge- dan een miljoen ligt. Tijdens de in- voeld'. Ook het NS-personeel zelf val bij ECR op 14 november zijn wordt bedreigd in de trein. In de trein van Groningen naar Den door voetbalsupporters, verslaaf- Haag de coupé binnen te dringen, den of jongeren onder invloed van waarin een vader, moeder en hun drank. Verveling en de kick zaten. Ze gooien blik- mand in het nauw te drijve motivaties om medepassagiers te bedreigen. Dragstra verwacht niet dat de 'Dat hield de sup- Spoorwegpolitie gaat uitbreiden het reizigersgeweld tegen te honderd procent ventieve maatregelen treffen' Veel reizigers houden trauma's over aan gewelddadige bedreigin gen in de trein. Voor steun kunnen ring gisteravond, zij terecht bij de Landelijke Organi- satie voor Slachtofferhulp (LOS) in Utrecht. Deze organisatie helpt slachtoffers van vermogensdelicten en gedupeerden van verkeersonge vallen en -misdrijven. Vorig jaar zochten ll.OOO.cIienten steun bij de LOS, waarvan tien procent slacht offer was van een verkeersongeval. Bij passagiers die in trein of bus I bedreigd zijn, komen soms zeer ern stige angsten voor. LOS-voorzitter Edith Gerritsma: "Ze worden las tiggevallen op een plek waar zij het absoluut niet verwachten. De pro blemen die daarna ontstaan, zijn voor veel slachtoffers niet te over zien. Sommigen durven de straat niet meer op, omdat ze voortdurend bang zijn voor een aanval. Op die manier raken ze in een sociaal isole ment". Stadsbelang, "zo mogelijk" van- aan hun fractievoorzitter A. Lind daag afronden. Dat zei burgemees- om in de raad te komen. Gesproken ter J. Pop tijdens de raadsvergade- wordt over een bedrag van onge- reactie op een veer 6.000 gulden per raadslid. ADVERTENTIE melijk gepleegd wel zou moeten uitbreiden. De NS is verantwoordelijk voor de veilig- fvan heid van de reiziger, meent Mulder, i ie- Het extra-personeel moet niet be- zijn taald worden door de passagier, s te maar door de overheid. De spoor wegpolitie zou volgens hem moeten meereizen in 'risico-treinen'. Uniformen Mulder: "Het gebeurt te vaak dat Hen garanderen, moeten supporters geen gebruik maken we in iedere trein een spoorwega- van de speciaal voor hen rijdende aandoen. Daarom'heeft het Landed gent mee laten reizen. Dat betekent 'supporterstrein'. Ze proberen zo lijk Bureau Slachtoffer Hulp nu een Wraak "Veel slachtoffers durven ook niet hun schade voor de rechter te ver halen. Ze zijn bang voor wraak van de dader. Een medewerker van het bureau slachtoffershulp woont in zo'n geval het proces bij". Volgens Gerritsma realiseren de daders niet wat zij hun mede-mens [uitbreiding van 4200 werkne- aan de extra bewaking te ontsnap- mers. Dat zal nooit gebeuren. Meer pen. Na een voetbalwedstrijd zou er personeel houdt in dat de tarieven in een gewone trein een spoorwega- omhoog gaan. Dan pakt niemand gent-in-burger moeten meereizen, meer de trein". Uniformen lokken agressie uit. De Dragstra voelt er niets voor om agent moet zich 'verdekt' opstel- niljoen bespeelde kwam dat 339 keer voor, de spoor- bijvoorbeeld de verkoop van sterke 'len cassettes en cd's Snelheid NS-voorlichter Dragstra: "Con-| Minister Maij-Weggen' (verkeer en flicten met het personeel ontstaan treinreiziger dat hij waterstaat) heeft in Parijs gepleit als de passagier geen kaartje heeft voor één maximum-snelheid in Eu- gekocht. Hij wordt kwaad als de ropa. Zij denkt daarbij aan de in Ne- conducteur met een boete dreigt, derland geldende maximum-snel- Het gebeurt dat een verslaafde met heid van 120 kilometer per uur. injectienaalden dreigt of dat een projecten drank in treinen te verbieden, waar- Ook zou de NS door het aantal bedreigingen zou moeten opstarten kunnen worden teruggebracht, "kwaadwillende passagiers" wor- Het is juist aantrekkelijk voor de den beziggehouden. Zo heeft de NS pilsje kan onlangs FC Den Haag-supporters pakken. In een auto is dat onmoge- laten werken in de restauratie-wa- lijk. Wij zijn een dienstverlenend gon. Op de koffiebekertjes was het bedrijf en moeten ervoor waken dat logo van de voetbalclub gemar- per trein durft te bezoeken. Mis- de trein geen politiestaatje keerd en de supporters zelf stonden schien heeft zo'n confrontatie ef- niet verantwoor- achter de bar. Volgens Mulder ge- fect". project opgestart voor daders. Het leerproject 'Slachtoffer in beeld' is een alternatieve straf voor plegers van diverse delicten. In overleg met de rechter wordt deze straf opge legd. Aan plegers van delicten in de trein wordt verteld wat zij hun me de-passagier aangedaan hebben. Gerritsma meent dat daders be hoorlijk schrikken als ze merken wat ze anderen aandoen. "Ze scha men zich als ze bijvoorbeeld in een voorlichtingsfilm zien dat een oude haar dochter niet De NS i

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3