Ik blijf liever gewoon Piet Rambergen 'Entertainers en hun voorbeeld'Piet Rambergen Antilliaanse 'betaalradio' CAMERA VOOR RUSSEN Jean Nelissen in conflict VRIJDAG 24 NOVEMBER 1989 door Hans Heesen en Lex Veerkamp AMSTERDAM (ANP) - Het radiostation Z-86 uit Curasao heeft plannen om in Neder land betaalradio te introduce ren. Het is de bedoeling op 31 december te beginnen met uitzendingen voor Antillianen en Arubanen. Medio volgend jaar wil het station starten met uitzendingen vanuit Surina me en medio 1990 vanuit Tur kije en Marokko. Het gaat om bestaande ra dioprogramma's die via de sa telliet naar Nederland worden gestraald. Zij komen in Ne derland op de kabel en voor 82 cent per dag kunnen abon nees de rechtstreekse uitzen dingen uit eigen land en in de eigen taal ontvangen. Het wordt de eerste abonnee-ra dio in Nederland. De programma's bestaan uit nieuws, informatie, mu ziek en sport. Radio-86 Curom zegt zo te willen pro beren een bijdrage te leveren aan de pluriformiteit van de nieuwsvoorziening van in Ne derland wonenende allochto ne groepen. Snip Snap was dat maar liefst vijfentwintig minuten! In de eer ste Mounties-shows hadden we zeven items in drie kwartier, in de laatste show tweeëntwintig. Het ging dus steeds sneller, tot er helemaal niets meer was". Tommy Cooper „Veel beter dan Benny Hill vond ik Tommy Cooper. Om hem moest ik altijd erg lachen. Wat een vakman! Ik heb hem ver schillende keren in Engeland aan het werk gezien en hij was echt één van de beste gooche laars van Engeland. Om zo'n goo- chelact te kunnen doen, moet je natuurlijk ook heel goed zijn. Je moet immers niet alleen kunnen goochelen, maar het ook kunnen parodiëren". „Maar absoluut de mooiste ko mische sketch die ik ken, is nog altijd Dinner for One, met die dronken butler, gespeeld door Freddy Frinton. Een hoogbejaar de gravin nodigt gasten uit voor haar verjaardagsdiner. Het tragi sche is alleen dat die gasten al ja- ran dood zijn, maar zij doet alsof alles heel normaal is. En de but ler speelt het spel mee. Hij schenkt telkens iedereen in en drinkt vervolgens zelf alle glazen leeg. Zoals die man dat doet, vind ik echt ongeëvenaard. Om te gillen". „Nou heeft die Freddy Frinton z'n hele leven ook niets anders gedaan dan alleen maar die ene rol in die ene sketch; keer op keer, over de hele wereld, dus dan mag 't ook wel goed zijn. Maar wat hij ervan weet te ma ken, is echt adembenemend knap. Hij heeft alle mogelijke va riaties en accenten in de loop der jaren kunnen uitproberen en dat zie je. Als jongen was ik diamant bewerker, want ik moest van m'n vader een vak leren. Eigenlijk kun je een rol vergelijken met een ruwe diamant: je moet net zo lang slijpen en polijsten tot hij puntgaaf is. Freddy Frinton heeft z'n hele leven lang aan éen enkele rol zitten slijpen en polijs ten. Geen wonder dus dat het re sultaat een meesterwerkje is". „Ze hadden mij gevraagd om de Nederlandse versie te doen, onder de titel Miss Sophie's Ver jaardag. Maar dat heb ik gewei gerd. Daar durfde ik niet aan te beginnen. Ik hou er van om er al tijd een schepje bovenop te doen, er net dat ietsje meer van te maken. Maar als dat niet gaat, dan gaat het niet". "Toen heeft Joop Doderer het gedaan. Ook goed, hoor, maar ja. je kunt het nooit beter doen dan die man. Voor mij is dat zoiets heiligs, daar moet je van afblij ven. Voor je er erg in hebt zit je iemand te imiteren. Dat is bijna net zo onvermijdelijk als dat het publiek je met het voorbeeld zal vergelijken. Dan laat ik met lief de alle eer aan Freddy Frinton en blijf ik gewoon Piet Bamber- gen". Voorbeelden hebben ook voorbeelden gehad. Aan wie spiegelde Fons Jansen zich, voordat hij zelf ging optreden? En in wiens voetsporen wilde Piet Rambergen treden, toen hij nog niet de bekende Piet Rambergen was? I Jf Rlokkcr kwam onlangs als eerste aan het woord in een serie interviews onder de titel 'Het Voorbeeld'. John Lanting en Fons Jansen volgden daarop en vandaag is het de beurt aan Piet Rambergen. "Ik heb een enorme waardering voor de meest uiteenlopende entertainers". AMSTERDAM - „Ik ben een jongen die altijd hard ge werkt heeft en serieus en gedisciplineerd met z'n vak is bezig geweest. Wat je doet, moet je goed doen. daar ge loof ik in. De mensen denken dat ik een lachebek ben, maar ik ben een ontzettend serieus mens. En verder, tja... Hebbie de tijd tot morgenavond?" Piet Bambergen (58) was dia mantslijper in de Amsterdamse Jordaan en in de avonduren helft van een serieus gitaarduo. ge naamd The Mounties, gestoken in de kledij van de Canadese bergpolitie. Hij deed één keer een komisch lied en de zaal ging plat. Er was een raskomiek opge staan. The Mounties konden hun gitaren aan de wilgen hangen, hun nieuwe instrument was de lach. „Toen The Mounties van een gitaarduo een komisch duo wer den, moesten we natuurlijk hele maal onder aan de ladder begin nen. Ineens ben je entertainer, komiek, maar wat is dat, hoe werkt dat, wat vinden de mensen wel en niet leuk? We moesten dat nog helemaal uitvinden. Maar we hebben daarbij bewust geen voorbeelden voor ogen gehad, want dan ga je anderen imiteren terwijl je jezelf moet zijn. Ben Turpin vond ik erg leuk, die oude filmkomiek. Maar je liet 't wel uit je hoofd om die na te doen. Sjon- gejonge wat was die man scheel! „We werden natuurlijk wel eens vergeleken met andere ko mische duo's uit die tijd. Snip Snap, Abbott Costello, Johnny Rijk. Dat hou je toch. Je vindt altijd wel overeenkomsten, al was het maar dat er altijd één de aangever is en één de grappen maker. Wij gebruikten vaak scè nes van het Britse duo Malcolm Wise en zij van ons. Dat was een soort samenwerkingsver band. Niet dat we pasklare sketches van elkaar overnamen, we gebruikten ze als basis-idee. Dingen die je niet leuk vond, liet je eruit. Je voegde er grappen aan toe. Je bewerkte het voor het Nederlandse publiek, dat toch op sommige punten een andere humor heeft dan het Engelse. We stuurden elkaar de teksten van onze sketches toe en daar bleef het wel zo'n beetje bij. Wij gingen bijna nooit naar Malcolm Wise kijken. Een keer kan ik me wel herinneren. Ze hadden een show gedaan en het publiek was wild enthousiast. Dus de gordijnen gingen weer open en toen kwam er ineens een wildvreemde vrouw het toneel op om het ap plaus in ontvangst te nemen, die in de hele show niet voor was ge komen. Niemand begreep er iets van. Dat was geweldig. Dat soort humor hadden ze, typisch En gels". Nieuwe generatie „Jammer dat dat niet meer be staat. die ouderwetse sketches. Ik heb het achtentwintig jaar ge daan en nu is de nieuwe genera tie aan de beurt. Maar sketches worden niet meer gedaan. De tekstschrijvers zijn er ook niet meer voor, want die kunnen meer verdienen met series. Toch denk ik dat er nog wel steeds een publiek voor is. Wat dat betreft is de humor niet veranderd. De eni ge die het tegenwoordig nog doet is André van Duin en daar zit dan een hoop oud materiaal bij. Nou weet ik wel dat Van Duin 't alleen maar kan doen omdat hij flink gesponsord wordt, want anders is het financieel niet meer te bol werken. Maar toch... kijk eens wat een succes hij ermee heeft. In het buitenland heb je dan nog Benny Hill". „Wat wel is veranderd is het tempo van de sketches. Ook dat zie je aan Benny Hill. Hij maakt een blokje van tien sketches en dat duurt een kwartier. Hup, tien 'quickies' achter elkaar, waarvan er vijf leuk, drie superslecht en twee redelijk zijn. Door de bank genomen denkt iedereen dan: nou dat was toch weer lachen. Hij moet het echt van de snelheid hebben, daardoor vergeet je de slechte grappen. En dan te be denken dat wij vroeger al snel waren. Een sketch van ons duur de zo'n veertien minuten, bij HILVERSUM (GPD) „Ik ga door met mijn werk voor de NOS, des noods neem ik ontslag bij mijn baas". Dat zegt Jean Nelissen, chef- sport bij dagblad De Limburger en tevens wielerverslaggever voor de NOS. Hoofdredacteur F. Wijnands van De Limburger heeft bepaald dat per 1 januari bijverdiensten niet langer zijn toegestaan. Nelissen zou om die reden moeten stoppen met zijn reportages van wielerklas siekers en van de Tour de France voor de NOS. De hoofdredactie van de Limburger baseert zich bij het besluit de schnabbels te verbieden op een artikel in de dagblad-cao. Volgens Nelissen, die al twintig jaar voor de NOS werkt, is de krant door zijn naamsbekendheid er alleen maar beter van geworden. DEN HAAG - Een opgeluchte Igor Borisov maakte gisteren triom fantelijk het V-teken toen hij en zijn collega Boris Velivlov - beiden naken deel uit van een Russische televisieploeg - een splinternieuwe videocamera overhandigd kregen. Tijdens opnamen enkele maan den geleden in Amsterdam voor de Russische televisie werd hun ap paratuur gestolen. De camera werd het tweetal aangeboden door een vertegenwoordiger van een bekende fabriek in het zuiden van het land. (foto ANP) Juke-box 100 jaar(l) De juke-box is na 100 jaar naar het museum verdwenen als gevolg van de opkomst van video en cd. Het eerste speelwerktuig, dat op 23 november 1889 op straat ver scheen voor de verraste inwoners van San Francisco werkte nog met akoestische buizen en produ ceerde een melodie naar keuze ten koste van 20 dollarcents. Deze aanpassing van de fono graaf van Thomas Edison werd bedacht door de Amerikaan Louis Glass. Zijn landgenoot Felix Gottschalk wierp zich ook op de produktie. In die tijd moes ten de toen nog kwetsbare gram mofoonplaten van een box twee maal per dag worden vernieuwd. In 1906 kwam John Gabel op het idee van een wisselaar. Ook waren voor het eerst geen akoesti sche buizen meer nodig, maar het bleef veelal piepen en krassen met het geluid. Met de vondst van de elektri sche geluidversterker in 1926 kwam Justus P. Seeburg, een Amerikaan van Zweedse af komst, met de „Seeburg Audio- phone", die weldra concurrentie kreeg van Automatic Phonograp Corp van Homer Capehart. Juke-box 100 jaar (2) In 1933 ging Farny Wurlitzer sa men met Capehart om de „Sim plex" op de markt te brengen en volgde een slag van 25 jaar halsaf- snijdende concurrentie met Da vid C. Rockola, een Canadees die de „Rock Ola" uitvond. De „Gouden Eeuw" voor de juke-box kwam met de rock-and- rollperiode van de jaren 50. Toen was er in de VS een box op elke 330 inwoners. Maar uiteindelijk viel in de tachtiger jaren de 45- toerenschijf, die aan het eind van de jaren 50 de oude 78-toerenplaat opvolgde, zelf ten prooi aan de cd en de video en verdween de juke box in het museum, ofschoon lief hebbers thans graag duizenden tot tienduizenden guldens voor een apparaat betalen. De Oostenrijkse 'airborne di visie' op manoeuvre? Nee, het is sergeant Manfred Hintringer, die onlangs de Europese water ski-titel in de wacht sleepte en het een aardige grapje vond om eens in volle bepakking op de latten te stappen. (foto epai Pruttelkoffie Koffie gezet r..et de oude pruttel- methode geeft meer kans op een hoger cholesterolgehalte dan fil- terkoffie. Dat is de conclusie van een onderzoek van dr. Diederick Grobbee van de Rotterdamse Erasmus-universiteit. Grobbee en zijn collega dr. An nette Bak stelden vast dat men sen die koffie dronken, gezet met de onder meer in Scandinavië en Zuideuropa nog gangbare prut- telmethode, 10 procent meer cho lesterol in het lichaam kregen, een verhoging die zich vertaalt in een 20 procent hogere kans op een hartaanval. Bij de proefperso nen die filterkoffie dronken of enige tijd helemaal geen koffie tot zich namen bleef het choles- terolpeil ongewijzigd. ÊXXÖAJ \5QfóT0PTmn6T OFRWMbto 1//IAJ 0l\6 /Al QG mcC flimMM' 'Al MÓK/I. HEB J-E A-L. &-E- U-O-O-R-P V-A-H H-E-T M-S-D-E-R-L-A-N-P-S E-L-F-T-A-L

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 28