D El 0 Een Belgische kickboxer met gevoel Seks, leugens en videobanden Verward leven van ontheemden Blinde Hauer karatekoning VRIJDAG 24 NOVEMBER 1989 PAGINA 25 BIOSCOPEN TELEVISIE FILMHUIZEN (OP)NIEUW - 'The kickboxer' - Lido, Leiden 'Sex, lies and videotape' - Lido, Leiden 'Blind fury' - Euro, Alphen 'Married to the mob' - Greenway, Voorschoten BLIJVERS 'De kassière' - meisje wordt zwanger en gaat overvallen plegen om aan geld te komen - Luxor, Leiden en Euro, Al phen 'The adventures of baron Munchau- - fantastische avonturen van ope retteheid - Greenway, Voorschoten 'Sea of love' - Al pacino onderzoekt moordzdak - Lido. Leiden 'Batman' - Jack Nicholson steelt de show als Joker - Lido, Leiden en Greenway, Voorschoten 'The unbearable lightness of being' - Trianon, Leiden 'Indiana Jones and the last crusade' - hoogtepunt in trilogie van Steven Spielberg - Lido, Leiden en Euro, Al- no evil, hear no evil' - Richard Pryor en Gene Wilder als blunderend duo - Lido, Leiden en Euro, Alphen 'A cry in the dark' - Greenway, Voor schoten 'Sister dearest' - Rex, Leiden 'Taran en de toverketel' - Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Jungle book' - Greenway, Voorscho- 'Frank en Frey' - Greenway, Voorscho- DEN HAAG 'Sea of love' - Asta (463500), 12 jr. 'Blind fury' - Asta, 16 jr. 'Batman' - Asta, 12 jr. 'Sex, lies and videotape' - Babylon (471656). al. 'New York stories' - Babylon, al. 'The cook, the thief, his wife and her lover' - Babylon, 16 jr. 'De kassière' - Cineac (630637), al. 'K-9' - Cineac, al. 'See no evil, hear no evil' - Cineac, al. 'Indiana Jdnes and the last crusade' - Metropole (456756), al. 'Parenthood' - Metropole, al. 'Last exit to Brooklyn' - Metropole, 16 jr. 'Skin deep' - Metropole, al. 'The dream team' - Metropole, 12 jr. 'Edge of sanity' - Odeon (462400), 16 jr. 'Lethal weapon 2' - Odeon, 16 jr. De leip van TV62' - Odeon, al. Indiana Jones and the last crusade' Odeon, al. Mystery train' - Studio (656402), 16 jr. Marquis' - Studio, 16 jr. A dry white season' - Studio, 12 jr. AMSTERDAM 'Leedvermaak' - Alfa (278806), 12 jr. 'Dangerous liaisons' - Alfa. al. 'New York stories' - Alfa, al 'The cook, the thief, his wife and her lover' - Alfa, 16 jr. 'Sex, lies and videotape' - Alhambra (233192), al. 'The adventures of baron Munchhau- sen' - Alhambra. al. 'Last exit to Brooklyn' - Bellevue Cine rama (234876), 16 jr. 'See no evil, hear no evil' - Cinerama, al. 'Sex, lies and videotape' - Calypso (234876), al. 'Lethal weapon 2' - Calypso. 16 jr. 'A drv white season' - Cinecenter (236615), 12 jr. 'Mystery train' - Cinecenter, 16 jr. 'Marquis' - Cinecenter, 16 jr. Bagdad café' - Cinecenter. 16 jr. 'Edge of sanity' - City, 16 jr. 'Batman' - City, 12 jr. 'The dream team' - City, al. 'Sea of love' - City, al. 'Blind fury' - City. 12 jr. 'De kassière' - City. al. 'Torch song trilogy' - Kriterion, 16 jr. 'Abschied vom falschen Paradies' - Kriterion, al. 'De geschiedenis van Asja' - Kriterion, 16 j: 'A dry white i (245790), 12 jr. High hopes' - The Movies, 16 jr. 'Mystery train' - The Movies, 16 jr. 'Dead calm' - Tuschinski (262633), 12 jr. 'Camille Claiidel' - Tuschinski, al. 'Parenthood' - Tuschinski, al. 'Indiana Jones and the last crusade' - Tuschinski, al. 'De kassière' - Tuschinski. al. 'Licence to kill' - Tuschinski Cineac (243639), al. 'Aelita' - De Uitkijk, al. 'Torch song trilogy' - De Uitkijk (237460), 16 jr. Sylvester Stallone speelt in 'Es cape to victory' (1981) een krijgs gevangene in een Duits kamp, an no 1943. Hij zit tussen veel inter nationale voetbalhelden in. Een nazi-officier daagt de gevangenen uit tot het spelen van een voetbal wedstrijd tegen hun bewakers. De gevangenen plannen de wed strijd zo, dat ze tijdens de pauze kunnen vluchten, maar dan ziet het er naar uit dat ze de wedstrijd kunnen winnen (zaterdag, BBC, 21.00 uur). 'Enemy mine' (1985) is een Amerikaanse science fiction-film over een ruimtepiloot die in ge vecht verwikkeld raakt met een wezen van een verre planeet, dat een diepe haat koestert tegen aardbewoners. Met onder ande ren Dennis Quaid (zaterdag, Ne derland 2, 21.25 uur). De voormalige 007-agent Sean Connery laat zich in 'The name of the rose' van een heel andere kant zien. Hij is de monnik Von Baskerville die een aantal moor den in een Italiaans klooster op lost. Hij kan echter niet voorko men dat dit in een catastrofe ein digt. Het verhaal is gebaseerd op het gelijknamige boek van Um- berto Eco (zondag, Duitsland 2, 21.05 uur). Een echte jongerenfilm is 'Footloose'. Een jongen verhuist naar een' provincieplaatsje waar dansen verboden is. Om dat te veranderen moeten er eerst korte metten worden gemaakt met een dominante dominee. Met onder anderen Lori Singer en Kevin Ba con (zondag, BBC 2, 23.20 uur). Monique van de Ven, te zien in- 'Iris'. (archieffoto) Gena Rowlands kruipt in 'First run' in de huid van Betty Ford. de vroegere Amerikaanse 'first lady'. De echtgenote van de president was bekend van haar strijd tegen alcohol- en drugsmisbruik (maandag, BBC 2, 22.00 uur). Monique van de Ven is in 'Iris' een veearts die te maken krijgt met een wantrouwige alcoholisti sche herenboer (John Kraay- kamp). Haar leven in het zo vre dig lijkende Friese dorp veran dert snel in een nachtmerrie (woensdag, Nederland 3, 20.25 uur). Twee muziekfilms draaien van avond in de LAK-cinema. In 'The graduate' is Dustin Hoffman net afgestudeerd en onderhoudt een relatie met het meisje Ross en haar moeder (LAK-cinema, van avond, 20.00 uur). Een beroemde Britse rock-mu- sical ligt ten grondslag aan de 'Rocky horror show'. Met onder anderen Tim Curry en Susan Sa- randon (LAK-cinema, vanavond, 22.00 uur). Komische gedeelten en weer zinwekkende scènes wisselen el kaar af in 'Fraser head'. Een zom- tye-achtige mislukkeling en zijn spastische vriendinnetje spelen de hoofdrollen (LAK-cinema, dinsdag, 20.00 uur). Later op de avond wordt 'Blue Velvet' ver toond. Isabella Rossellini is daar in de minnares van een sadist (LAK-cinema, dinsdag, 22.00 uur). Wegens enorme belangstelling is 'Betty blue' opnieuw in het Kijkhuis te zien, maar ditmaal voor de laatste keer. Het is een psychodrama over een schrijver en zijn geestelijk labiele vriendin (Kijkhuis, t/m donderdag, 20.00 en 22.15 uur). Verdorven adel speelt in 'Dan gerous liaisons' hoog spel op het gebied van de liefde. Een verhaal vol hartstocht en intriges, prach tig verfilmd door Stephen Frears (Kijkhuis. dinsdag, 20.00 en 22.15 uur). 'Something wild' is een komi sche film van Jonathan Demme over een jongeman die zich laat inpalmen door een vreemde vrouw (Kijkhuis, woensdag, 20.00 en 22.15 uur). De preutsheid van het Victori- Dustin Hoffman, te zien in 'The graduate'. (archieffoto) aanse Engeland staat centraal in 'A room with a view' van James Ivory. Een jonge vrouw krijgt moeilijkheden als ze betrapt wordt in de aanwezigheid van een man (Kijkhuis, donderdag, 20.00 en 22.15 uur). Twee jongeren - een skinhead en een Pakistani - beginnen in 'My beautiful laundrette' een wasserette. De compagnons wor den minnaaars. Het verhaal speelt tegen de achtergond van het Engeland onder Thatcher, met grote werkloosheid en veel racisme (Filmhuis LVC, donder dag en vrijdag, 21.15 uur). Prachtig debuut van Steven Soderbergh 'Sex, lies and videotape'; regie: Steven Soder bergh; hoofdrollen: James Spader, Andie Mac- Dowell. Peter Gallagher, Laura San Giacomo; theater: Lido, Leiden Steven Soderbergh geeft met de ti tel 'Sex, lies and videotape' precies aan waar zijn debuutfilm over gaat. Je zou kunnen denken dat het hier om een soort pornofilm gaat, maar dat is het niet. Soderbergh, een 26- jarige Amerikaanse regisseur, maakte een relatie-drama dat doet denken aan werk van Woody Allen. Laatstgenoemde regisseur combi neert onderwerpen als seks en rela ties meestal met een flinke dosis hu mor, Soderbergh geeft in 'Sex, lies and videotape' een meer moralisti sche visie op deze materie. Een van de vier hoofdpersonen in 'Sex, lies and videotape' is Ann (An die MacDowell), een jonge getrouw de vrouw die alles heeft (intelligen te, aantrekkelijke man, mooi huis), maar toch ongelukkig is. De relatie met haar echtgenoot John (Peter Gallagher) noemt ze 'goed', zij het dat hij haar al maanden niet meer aanraakt en zij dat eigenlijk wel best vindt. Ze weet niet dat John regel matig in bed ligt met haar zuster Cynthia (Laura San Giacomo), die alles probeert te doen om haar zus ter dwars te zitten. De vierde hoofd persoon is Graham (James Spader), die na negen jaar zijn oude jeugd vriend John komt opzoeken. Zijn komst is bepalend voor het verloop van de gebeurtenissen. Ann ontdekt dat Graham er een vreemde hobby op na houdt: hij on dervraagt vrouwen over seks en legt dat vast op videobanden. Ann, die wel is geïnteresseerd in de enigszins wereldvreemde Graham, vindt dat pervers. De verhalen van Ann wek ken daarentegen Cynthia's nieuws gierigheid op. Ze besluit hem op te zoeken en laat zich door Graham overhalen om haar seksuele verha len op videoband te registreren. Niet lang daarna ontdekt Ann het overspel van haar man. Ze wordt woedend op Graham als die zegt hier al enige tijd van op de hoogte te zijn. Het verhaal van 'Sex, lies and vi deotape' is bijzonder simpel. De meeste films gaan over relaties, in combinatie met leugens en seks. Maar door het gebruik van de video beelden heeft deze film toch iets heel aparts. Het heeft iets voyeuris tisch om te kijken en luisteren naar de gefilmde verhalen over seks. Dankzij de camera geven de geïn terviewden intieme details heel makkelijk prijs. In directe contac ten met mensen hebben de hoofd personen daar juist veel problemen Dat bijna alle problemen in de slotscènes van 'Sex, lies and vi deotape' weer opgelost zijn, is de enige zwakke kant aan deze film. Het is een béetje films eigen maar dat karakters zo snel veranderen na een 'persoonlijkheidscrisi' komt heel gek over. Vooral de omme zwaai in het gedrag van mannenver- slindster Cynthia is ongeloofwaar dig. Soderbergh kon het blijkbaar niet laten om ons een boodschap mee te geven in de trant van 'bezint eer ge bemint'. De filmstijl van Soderbergh is so ber. Veel lange shots en dialogen in een steeds vrij neutrale omgeving. Buitenopnames zijn er nauwelijks. De vier karakters worden goed uit gelicht, zonder overigens diep in te gaan op psychologische achter gronden. Dat 'Sex, lies and videotape' in Cannes is onderscheiden met de Gouden Palm is terecht. Steven So derbergh schept met dit prachtige debuut hoge verwachtingen voor de toekomst. James Spader ver dient eveneens zijn tijdens hetzelf de festival uitgereikte prijs voor de best vertolkte hoofdrol. Hij speelt heel 'naturel', net als zijn tegen speelster Andie MacDowell. ERNA STRAATSMA Andie MacDowell, te zien in 'Sex, lies and videotape'. (foto pd 'Blind fury'; regie: Phillip Noyce, hoofdrol: Rut- ger Hauer; theater: Euro, Alphen Eerder legde Rutger Hauer naar aanleiding van 'Blind fury' in deze krant al uit dat 25 jaar geleden er in Japan een serie van 26 films ge maakt is over de avonturen van een blinde zwaardvechter. De film die Hauer nu gemaakt heeft met de Australische regisseur Phillip Noy ce, werd gemodelleerd naar die Ja panse voorbeelden. Maar een en an der diende wel te worden aangepast aan Amerikaanse situaties. Dat jnoet een forse geestelijke inspan ning hebben geëist van scenarist Charles Carner, want wat moet je aan met een blanke blinde zwaard vechter in de States vandaag de dag? Carner had het volgende be- dacht: Nick Parker (Hauer) raakte tij dens de Vietnam-oorlog in het oer woud zwaar gewond en verloor zijn gezichtsvermogen. Voorstelbaar dat hij zo ook het contact verloor met de eigen linies. Leden van een vriendelijke inheemse stam vonden de stakker, verpleegden hem en leerden hem hoe hij zich ondanks zijn handicap aan hefleven kon aan passen. Door heel goed te luisteren bij voorbeeld. Ze leerden hem ook zwaardvechten als de allerbeste. Jaren later keert Nick terug in Amerika, waar iedereen schijnt te denken dat hij dood in Vietnam was gebleven. Hoe Nick zo ongemerkt vanuit de Aziatische jungle op de tast naar Texas kon terugkeren, blijft onopgehelderd. Maar hij heeft zich net bij de woonstede van een vroegere vriend gemeld, als een stel gangsters de vrouw des huizes komt vermoorden en aanstalten maakt om haar zoontje te kidnap pen. Dat laatste evenwel* weet Nick te voorkomen en samen met het joch begeeft hij zich dan op weg om de elders woonachtig geraakte va der op te zoeken. Die vader blijkt evenwel door een bende te worden gedwongen om drugs te fabriceren en om de druk op die man wat te verhogen had men graag ook diens zoontje bij de hand gehad. Nick evenwel, met een vlijmscherp zwaard in zijn wandelstok verbor gen, stelt zich tot taak om die vader te gaan bevrijden en gelijk korte metten te maken met het rapalje. Aardigste onderdeel van de film wordt gevormd door de niet van hu mor gespeelde verstandhouding tussen de blinde held en dat kleine jongetje dat allesbehalve een schat- teboutje is. Het had zoetsappiger gekund. Voor de rest valt er heel weinig bijzonders aan 'Blind fury' op te merken. Het is een uiterst pri mitief en kinderlijk actie-filmpje van video-niveau, zeer vergelijk baar met de karate-knokkers van een jaar of vijftien geleden. Waarom Rutger Hauer zich met dit soort pulp in laat? Vanwege ae speciale eisen die zo'n vechtfilm stelt. De fysieke inspanningen die ervoor nodig zijn, de trainingen om als zwaardvechter te kunnen over tuigen. Dat zei Rutger zelf. En: "Het is net dansen, toch?" Wat dat betreft mag onze landge noot dan dik tevreden zijn over zijn verrichtingen. In een finaal ge vecht, waar hij moet schermen met een Japanse samourai die wel kan zien, geeft Rutger hem flitsend en spectaculair van katoen. De opna men voor dat ene duel hebben een hele week in beslag genomen. Voor de hele film is de Nederlander twee volle maanden in training geweest. Hij mag tevreden zijn. Hij kan het. Ook dat hij blind is, weet hij heel aannemelijk te suggereren. Maar nou is het wel mooi geweest. Je moet er toch niet aan dénken dat 'Blind fury' de eerste aflevering wordt uit een reeks van 26 Ameri kaanse films met Rutger Hauer als blinde zwaardvechter. 'Kickboxer'; regié: David Worth; hoofdrol: Damme; theater: Lido. "Gewoon schoppen en slaan, dat is alles", vertrouwt Amerikaans kick- boks-kampioen Eric Sloane ons toe als hij naar Thailand vertrekt om uitdaging te zoeken. De meeste dialogen in 'Kickboxer' zijn om te huilen, maar daar slaat hij de spijker precies op de kop. Gelukkig is er tussen de gevechten door ruim schoots tijd om op adem te komen, en veroorlooft regisseur David Worth zich hier en daar een klein grapje. Daarmee zijn echter alle po sitieve punten wel opgesomd. Nadat Eric door een gemene Thaise duivel levenslang invalide is geslagen, kan de echte ster van de film in actie komen. Het is de ge spierde Belgische jongeman Jean- Claude van Damme die de rol van Erics jongere broertje Kurt speelt. Ook een vechter, maar met gevoel. Hij moest van zijn moeder eerst op karate mocht. ballet, voor hij i de schat. Kurt zweert wraak, maar voelt zich nog niet opgewassen tegen de Thaise reus. In het binnenland Vindt hij een komisch oud baasje dat hem inwijdt in de meer verhe ven aspecten van de oosterse vecht sport. Gewoon inademen en vast houden, daar komt het op aan. Zo kan het gebeuren dat Kurt onder water zijn oefeningen doet, terwijl de oude meester voor sfeervol fluit spel zorgt. Uiteraard is 'Kickboxer' geen film die erg serieus genomen moet worden, maar zelfs voor een kick- boksavontuur is dit onder de maat. Een eenvoudig verhaal vertellen, daar heeft Worth absoluut geen kaas van gegeten. Zodra hij buiten de ring komt vervalt hij in slappe stoplappen die afkomstig lijken uit een promotiefilmpje van de Thaise VW. Binnen de ring wordt hard ge slagen, maar spannend is het nooit. Ook niet als de combattanten voor het slotgevecht hun vuisten van glasscherven voorzien. Er vloeit bloed, maar ook weer niet te veel. De vechtsportliefhebbers mogen immers niet onpasselijk de zaal ver laten. Jean-Claude van Damme was eer der te zien in 'Predator' waar hij naast Arnold Schwarzenegger speelde. Een bescheiden rol in een gruwelijke film die technisch knap in elkaar zat. Nu heeft hij een hoofd rol in een klungelig niemandalletje. Het is maar wat je vooruitgang noemt. LEO BANKERSEN 'Mystery train'; regie: Jim Jarmush; hoofdrol len: Tom Waits, Joe Strummer, Screamin' Jay Hawkins; theater: Kijkhuis, Leiden Dè bedevaartplaats van de Verenig de Staten is Memphis, Tennessee. Duizenden mannen en vrouwen be zoeken daar Graceland, het kapitale huis en tevens laatste rustplaats van Elvis, The King. In diezelfde stad si tueerde de jonge held van de Ameri kaanse cinema, Jim Jarmush, zijn 'Mystery Train', een aangename film met een merkwaardige con structie. 'Mystery train' is een drieluik en volgens de regisseur zelf is het bo vendien het afsluitende deel van een trilogie. Dat hij aan een trilogie bezig was wist niemand, betwijfeld moet worden of Jarmush het zelf wel wist, maar terugkijkend kan worden gezegd dat 'Stranger than paradise' en 'Down by law' thema tisch min of meer aansluiten bij 'Mystery train'. De drie films heb ben als gezamelijk onderwerp het verwarde leven van vreemdelingen in de VS. Hoofdpersonen zijn ont heemde mannen en vrouwen die aan de rand van de maatschappij le- 'Mystery train' opent met beelden van zo'n prachtige Amerikaanse trein, die Memphis binnen davert. Van boord komen onder anderen een Japans stelletje, op zoek naar Graceland. Ze spreken bijna geen woord Engels en hebben vrijwel geen geld maar slaan zich met een geestige soort blijmoedigheid door de taalproblemen heen. Hun bede vaart eindigt in een derderangs ho tel. Hoewel het om een zwart hotel gaat - Screamin' Jay Hawkins in een afschuwelijk prachtig knalrood kostuum speelt nachtportier - zweeft ook hier de geest van Elvis door de gangen. Boven het bed hangt een schilderij van The King, een plaatselijk radiostation draait gouwe ouwen, discjockey Tom Waits kondigt een plaatje van Elvis aan. De nacht verstrijkt, in de vroe ge ochtend klinkt een pistoolschot, het Japanse stel vertrekt. In het tweede deel gaat het om een vrouw van Italiaanse afkomst, die de nacht in Memphis door moet brengen in afwachting van een vlucht naar Rome. Op het vliegveld wacht het stoffelijk overschot van haar echtgenoot. Haar Engels is uit stekend, ze beschikt kennelijk over veel geld, niettemin wordt zij aan de 'Mystery train' van Jim Jarmush lopende band in de maling geno men. (Zo komt ze, voor tien dollar, in het bezit van de kam van Elvis.) Na een moeilijke avond belandt ook zij in het hotel van Hawkins. Zij deelt haar kamer met een babbelzie ke, half hysterische vrouw die haar vriend heeft verlaten en de volgen de ochtend uit Memphis zal vertrek ken. Tom Waits kondigt Elvis aan, de nacht verstrijkt, in de vroege ochtend klinkt een schot, de twee vrouwen vertrekken. Het derde deel draait om Joe Strummer, voormalig zanger van The Clash, een Engelsman en dus ook al een vreemdeling op Ameri kaanse bodem. Hij is de zojuist ver laten vriend van het babbelende vrouwspersoon uit deel twee. De broer van die vrouw zit dronken in een kroeg met een pistool te spelen, Strummers haalt hem op. Met nog een derde man rijden ze door de nacht. De dronken broer vermoordt de exploitant van een nacht-slijterij. Ze moeten vluchten. De derde man weet een veilig onderkomen: het hotel van een kennis. De drie man nen drinken de hele nacht door, ze krijgen ruzie, het pistool gaat af. Opnieuw moeten ze vluchten. In een pick-up rijden ze onder een spoorwegviaduct door. Er nadert een trein, waarmee de twee Japan ners en de babbelaarster Memphis verlaten. De Italiaanse vrouw is in middels al op weg naar Rome. Een mooi afgerond verhaal, kortom. De drie story's raken elkaar op precies voldoende punten om een geheel te vormen. Die opmerkelijke con structie werkt perfect. 'Mystery train' is een typische Jarmush-film: warmbloedig maar toch afstandelijk. Zijn observaties van vreemdelingen zijn confronte rend maar mild en vertonen een ze kere betrokkenheid. Ze zijn geestig bovendien. Jarmush is een groot liefhebber van duistere, vervallen straten, rondwaaiend papier en re genplassen die het neonlicht van verlopen kroegen reflecteren. 'Mys tery train' is zijn eerste film in kleur, zodat die elementen nog beter tot hun recht komen dan in zijn oudere werk. In die zin lijkt de film inder daad een afsluiting van een tijd perk. Als 'Mystery train' werkelijk het slot van een trilogie is, mogen we aannemen dat de volgende film van Jarmush een geheel ander the ma zal hebben. We zijn benieuwd. PETER SLAVENBURG Screamin' Jay Hawkins (rechts) en C. Lee in 'Mystery train

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 25