Barcelona stuntelt tegen Milan Michels wil alleen een praatpaal zijn in Italië SPOoTTV LSF-bestuur maakt machteloze indruk Oranje geen groepshoofd lens WK tijd* 'De bondscoach moet een steunpunt hebben' 'Geef die doping nou maar gewoon vrij' Volgelingen Cruijff blijven op 1-1 steken V.V. NOORDWIJK-V.V. KATWIJK Hockeysters spelen gelijk VRIJDAG 24 NOVEMBER 1989 SPORT PAGINA 19 Gemeente slaat advies in de wind LEIDEN Het enige vuurwerk dat LSF-voorzitter Phil Ver- straaten afstak, bluste zijn medebestuurslid Gé van Strien nog voor het was ontploft. Verstraaten wilde de ongeveer veertig aan wezigen gisteravond in de knusse kantine van korfbalvereniging De Danaïden wel inlichtingen verschaffen over de langverwachte uitkomsten van de enquête onder de verenigingen, maar Van Strien, koud terug van de vergadering van de commissie Volks huisvesting en Sport, herinnerde hem aan de afspraak die het LSF-bestuur met zijn achterban had gemaakt: eerst uitwerken, dan bespreken en vervolgens publiceren. Ongeacht het resultaat van het on derzoek onder de Leidse sportvere nigingen gaat politiek Leiden toch jaar afgeweken van de sportbeleids- nota van de LSF. Eigenlijk zaten de Leidse sport- zijn eigen gang, deelde Van Strien bestuurders gisteravond ook op de tevens mee. In plaats van de door de verkeerde plaats. Terwijl elders meente takken van mee wordt r het eerst sinds LSF voorgestelde tariefverhoging Leiden de commissie Volkshuis- 1,00 per sporter wil de ge- vesting en Sport zich met belangrij k-regeling voor alle ke zaken bezighield, werkte de sport toepassen. Daar- Leidse Sport Federatie in de knusse kantine van korfbalvereniging De Danaïden plichtmatig haar algeme ne vergadering af. Uitgehold Hoewel volgens Verstraaten het laatste woord over de tariefverho ging nog niet is gesproken, lijkt de positie van de LSF voor zover mo gelijk nog verder te worden uitge hold. Om het tij te keren hoopt het bestuur met het nieuw gekozen be stuurslid Kees van der Molen (De Zijl/LGB) in elk geval wat meer ZEIST (ANP) - Nederland, bij de greep te krijgen op de (noodlijden- kwalificatie voor het wereldkam- de) Leidse zwemverenigingen. Ook pioensc) ap voetbal groepswinnaar, wil de LSF betere contacten met de zal niet worden geplaatst als achterban (via de koepels per tak sport) en met sportraden i „groepshoofd" bij de loting eindronde. De Bondsrepubliek, dere grote steden, tweede in de groep achter Neder land, wel. Sectie-voorzitter v< betaalde voetbal Maarten Rooijen maakte gisteren te Zeist be kend dat Nederland is ingedeeld Verstraaten kondigde da&rnaast dens de WK ook het geval zal zijn. het de nieuwjaarsreceptie van 12 janua- aanstaande aan. De verkiezing n Leids sportman/sportvrouw het jaar wordt strakker geregle- ZEIST - Wekenlang geplaagd door een spervuur van aanvallen op zijn positie als bondscoach, ge looft Thijs Libregts ineens heilig 'in de macht van het zwijgen'. Terwijl 'meneer Michels omstandig uitlegt wat hem er buiten een aantrekkelijke onkostenvergoeding toe heeft bewogen zich bij het WK op te werpen als steun en toeverlaat van de vaderlandse bondscoach, blikt Thijs stoïcijns de zaal in. Het doet hem, de nationale kop van jut, zichtbaar goed dat Maarten van Rooijen, de nieuwe sectie- voorzitter betaald voetbal, andermaal het volle vertrouwen heeft uitgesproken in de technische staf, in casu Thijs Libregts. Ondertussen doet Rinus Michels op die altijd aanwezig en beschikbaar Van Basten duidelijk gemaakt hoe de eerste persconferentie in de loop r de technisch directeur, en de kaarten liggen. Daar hebben r het WK een verwoede po- die zichzelf weg wil cijferen. Die zich i de achterdocht' s bij het EK helaas niet te vinden. geconformeerd". Zonder volgens Van Rooijen. bij een deel van de Ik was daardoor gedwongen het Libregts, sinds de entree van Mi- niet wil geloven dat team te beschermen tegen allerlei chels in het sectiebestuur murw ge- Italië genoe- negatieve invloeden". beukt door alle 'suggesties en insi- Prnatnaal nuaties'. hoorde het zwijgend aan. ■riddT'Pddl „Ik hoef het niet meer uit te leggen, bobo', die de portefeuille techni- Met instemming van Libregts en de dat heb ik nu al zo vaak gedaan. Mij sche zaken in beheer heeft, moeten spelers wordt Michels in Italië de geloofde toch niemand". Hoe op- we hem geloven op z'n woord. „Het praatpaal van Oranje. „Verder gaat recht de uitleg van Michels ook mag komt voort uit eigen wens en erva- mijn inbreng niet. Mijn rol is louter zijn, toch valt niet te loochenen dat ring; daarvoor heb ik lang genoeg passief. Ik heb absoluut niet de be- Libregts een stapje terug heeft moe met dat bijltje gehakt". Eerder bij hoefte mezelf te profileren". In een ten doen. Vooral naar de spelers toe. het WK '74, daarna bij het EK '88. aantal gesprekken met Libregts Zij weten Michels in de buurt, en Michels doelt vooral op het recen- heeft Michels zijn opvolger duide- kunnen altijd op hem terugvallen te Europees kampioenschap. Daar lijk gemaakt, „dat ik geen behoefte als dat nodig is. had hij naar eigen zeggen meer last heb om als leider of supervisor op te i het sectiebestuur, treden, en dat ik evenmin een door- L/ptlIT1831 'erhoop slaggevende stem heb. Ik zit niet op Libregts denkt niettemin dat de ging de 'twijfel weg te nei media, die de 'generaal' straks gen zal nemen met een rol op het tweede plan. Volgens de 'kersv met Hogewoning en de zijnen. Als de bank, 'jonge bobo' wil hij z'n voordeel rijke stem in de opstelling. Alleen doen met de 'negatieve ervaringen als Thijs daar behoefte aan heeft. Thijs Libregts zij-aan-zij in Zeist, zoals da Duitsland heb opgedaan', wil ik meepraten Michels: „Bij een groot toernooi Dat heb ik precies heb je als bondscoach behoefte de opstelling, lan de spelers 'erteld. In Oegstgeest hebben wij steunpunt. Aan een bestuurder, Gullit, Van Breukelen, Wouters de tweede van de vier groepen, die menteerd 'dan voorheen het geval voor de loting zullen worden gefor- was en gekozen door een commissie meerd. met Lodewijk Kallenberg (financië- De FIFA hanteert bij de plaatsing le commissie LSF), Ruud Paauw in eerste aanleg de posities die bij (Leidsch Dagblad) en Joop Rietho- het vorige eindtoernooi verworven ven (Leidato). zijn. Dat betekent een uitzonde- Op 30 april organiseert de Vereni- ringspositie voor de finalisten (Ar- ging Koninginnedag Leiden in sa- gentinië en de Bondsrepubliek) en menwerking met de directie Sport de halve finalisten (alleen België, en Recreatie voor het eerst de Oran- want Frankrijk viel in de voorronde je Sportmarkt Leiden, die vereni- af). De groep wordt aangevuld tot - gingen de gelegenheid geeft het pu- zes met organisator Italië en twee bliek sportieve prestaties te tonen, landen op basis van prestaties in TIM BROUWER DE KONING eerdere toernooien. Brazilië ver dient daardoor een voorkeursbe- handeling en Engeland of Spanje. TAFELTENNIS - Het duel tussen In groep 2 worden ingedeeld de Veluwe en Partizan Belgrado, in Spanje of Engeland, Nederland, de kwartfinale van de strijd om de Schotland, Sovjetunie, Joegoslavië Europese beker voor landskam- en vermoedelijk Uruguay. pioenen, is voorlopig uitgesteld. De De groepshoofden zullen hun ontmoeting stond voor zaterdag op drie wedstrijden uit de voorronde in het programma. Twee spelers van het zelfde stadion spelen, met uit- de Joegoslavische club zijn, wegens zondering van Argentinië dat pas na deelneming aan een World Cup- de openingswedstrijd in Milaan toernooi, verhinderd, naar standplaats Napels zal vertrek ken. De zes landen uit groep twee zullen één keer, voor de ontmoeting met de hoogst geplaatste tegenstan der, moeten verkassen. AMSTERDAM Drie oudere he ren, nauwelijks zichtbaar door een gordijn van sigarettenrook, in een passend decor; de sociëteit van het Olympisch Stadion, ook al niet zo kakelvers meer. Verga ne glorie temidden van vergane glorie. Geheel links ex-scheids- rechter Frans Derks, geheel rechts voormalig voetbalbestuur der Dé Stoop. En in de hoofdrol, tevens regisseur: Jimmy van Rompu. De 'dopingarts' deelde gisteren apetrots zijn flinterdun ne boekje 'De bal als oogklep' uit en maakte van de gelegenheid ge bruik om nog maar eens te pleiten voor legalisatie van doping in de sport. Van Rompu, als bedrijfsarts bü Hoogovens in 1963 de sport inge rold en achtereenvolgens als clubarts werkzaam bij Telstar, Xerxes, DWS, FC Den Haag en het 'grote' AZ, deed in Amster dam een geforceerde poging do ping uit de taboesfeer te halen. „Prostitutie, abortus, euthenasie is gelukkig niet geheimzinnig meer. Nu doping nog. Pas als dat gebeurt, krijg je er goed zicht op, pas dan verdwijnen de uitwassen en krijgen de schimmige randfi guren geen kans meer. Iedereen moet over zijn eigen lichaam kun nen beslissen". Dat vonden Derks en Stoop ook. Stoop, die Van Rompu in dertijd van Telstar naar DWS haalde, bekende eveneens niets tegen pilletjes te hebben „en vroeger dacht ik er niet anders Geen woord over sporters die, jaren na het slikken van tabletjes, klagen over een verminderd spraakvermogen, impotentie en slapeloosheid. Van Rompu: „Van die gevallen is mij niks bekend". „Geef die doping nou maar ge woon vrij", aldus Van Rompu. "Tegenstanders hebben het altijd over competitievervalsing. Hypo- crieter kan haast niet. Die compe titie is toch al vals. Vergelijk al leen het budget van Telstar maar eens met dat van PSV". Het gebodene in het boekje, verdeeld over zestien 'brieven', riekt naar sensatiezucht 'Ro nald Koeman is er zo één. Een fer me wip voor de wedstrijd werkt bij hem alleen maar stimulerend' en is, ondanks de wervende taal op de flaptekst, nauwelijks onthullend. Of de niet onder bouwde aantijging dat Ajax in de gloriejaren veelvuldig naar pille tjes greep en de beschreven ge woonte van Feyenoorder Cor Veldhoen om in het slipje van zijn vrouw te spelen, moeten dat zijn. Eén hoofdstuk ontbreekt bo vendien. In 1976 verbijsterde Van Rompu, toen clubarts van AZ'67, de voetbalwereld met uitspraken over vermeend gebruik van do ping van de Roda-spelers Blatter en Ehlen. „Schandalig", vond hij het slikken of spuiten van verbo den waar toen nog. „Doping is fu nest voor het lichaam en als zoda nig is het nodig dat de voetballers via controles worden be schermd". Hoezo, de bal als oog klep? PAUL ONKENHOUT Duur interview BIRMINGHAM (RTR) - Paul McGrath, verdediger van Aston Villa, is-door de Engelse voet balbond beboet met bijna 30.000 gulden. De FA gaf nooit eerder een dergelijk hoge geldstraf aan een voetballer. De Ierse international had in een interview zijn vorige vereni ging Manchester United en clubmanager Alex Ferguson zwaar, bekritiseerd. McGrath verruilde na het vorige seizoen Aston Villa voor Manchester United. McGrath werd voor het vraag gesprek ruim beloond. Mede daarom, zo verklaarde een woordvoerder van de FA, viel de boete zo hoog uit. Zes wedstrijden voor John Moore BARCELONA (ANP) - AC Milan is te sterk voor de trotse top-twee van Spanje. In de eerste wedstrijd om de Super cup mislukte Barcelona's voornemen om het beter te doen dan Real tegen Milan in de Europa Cup. Cruijffs volgelin gen kwamen in Nou Camp niet verder dan 1-1. Zelfs zonder belangrijke spelers als Baresi, Filippo Galli, Ancelotti en Gullit had Milan meer kwaliteit dan het vrijwel complete Barcelona. De Italianen speelden met een rust, len werd de bal breed gelegd of te- alsof ze vier van dergelijke potjes op rug gespeeld naar de doelman. Veel een dag voetballen. Barcelona had te vaak ook liep deze of gene buiten- duidelijk last van nervositeit. Na de spel. duels om de Supercup is het voorlo- De eerste minuten waren hoopge- pig afgelopen met internationale vend. Al na zestig seconden had contacten, waar Milan nog voor de Frank Rijkaard, die zich als mid- Wereldbeker en de Europa Cup. I denvelder veelvuldig met de aanval gaat. In dat rijte is de Supercup de bezig hield, de score kunnen ope- ZEIST (ANP) - Het gebruik van zijn den de raarste fratsen uit. Cruijff Bakero met een kopballetje kregen kansen voor Barcelona, zodat vuisten in een voetbalwedstrijd moet wel bijna gek worden heeft John Moore van FC Utrecht veel falende afmakers. Salinas, Ba- een schorsing opgeleverd van zes kero, Beguiristain misten kansen ontstaan, wedstrijden, waarvan twee voor- die een spits uit de onderbond met Vervolgens viel het tempo waardelijk en een boete van 250 gul- zijn verkeerde been zou hebben be- den, aantrekkelijke wedstrijd leek te la- Moore werd bij de wedstrijd MW i j - FC Utrecht van woensdag 8 no- GnKUnae ter het publiek, stil. Een aantal fana tieke jongeren achter het doel van Galli zorgden voor het meeste la waai, door een aantal oorverdoven- Voor rust viel die onkunde nog niet de rotjes tot ontploffing te brengen. FC Utrecht van woensdag vember van het veld gestuurd, i dat hij met een vuistslag had gerea- zo op. Toen wekten de acteurs v geerd op een onheuse bejegening al slaap op bij het volk. Van de toch werk binnen de lijnen. Zo speelt Ro- zijn tegenstander Thai. ruime grasmat in Nou Camp werd nald Koeman veel te ver terug. Het spoorde niet Doelman Werner Kooistra van eigenlijk alleen de strook op het AZ kreeg voor de grove overtreding middenveld gebruikt. Talloze ma- in de wedstrijd AZ - NAC van 12 no- vember ewen schorsing van vier \t i wedstrijden en een boete van 150 V OOFVerkOOD VOOr gulden. Gerschorst voor één wed- i i i rvr» strijd: Van Corstanje (Eindhoven), StrCekueFDV Kd-Ud Peeper, De Koning, Schmidt, Duif J x (allen FC Twente), Ophof (FC LEIDEN - Voor de morgen te spe- tik i Utrecht), Loupatty (Wageningen), len streekderby Rijnsburgse Boys - Roth (Feyenoord), Liesdek (Fortu- Quick Boys worden vanaf 's och- na Sittard), Schuman (Helmond tends 9.00 uur al kaarten verkocht. Sport), Thai (MW), Van de Dungen Beide clubs verkopen vanaf dat (NAC), Meijer (RBC), Sparta tijdstip in hun eigen kantine kaart- (Schuurhuizen), Brouwer, Dusbaba jes om 's middags gedrang bij de Wie anders dan de 25-jarige spits (beiden Telstar) en Nienhuis (Veen- kassa's in Rijnsburg te voorkomen. dam). Het duel begint om 14.30 uur. afstand uit te halen. Alleen bij hoekschoppen, vrije trappen en strafschoppen sjokt hij naar de frontlinie. Hij tekende wel voor de mooiste Catalaanse actie voor rust. Na een hoekschop lobde hij fraai, Galli tikte de bal nog net over. Van Basten kreeg vlak daarna een k in zijn gezicht van Serna. Nau welijks was hij opgelapt, of hij zag een voorzet van Rijkaard net achter zijn rug langsgaan. Koel k heb ook geen belang- omstandigheden waaronder hij Italië aan het werk gaat optimaal zijn. „Als je tenminste uitgaat van wederzijds vertrouwen en niet van wantrouwen. Er zal nog gesproken moeten worden over de afbakening van ieders terrein, maar we gaan met z'n drieën het WK runnen, Mi chels, De Ruiter en ik. Ieder met z'n eigen verantwoordelijkheid". Eenzelfde verantwoordelijkheid verwacht Michels van de spelers, en met name van Ruud Gullit. Met zijn kritiek op Libregts medio mei in een landelijk ochtendblad stak de aanvoerder van Oranje de lont in het kruitvat. Sindsdien bleef het on rustig rond Oranje en Libregts. Mi chels: „Ik heb er geen bezwaar te gen als Gullit op een gepaste wijze een column schrijft. Je kunt er ech ter eindeloos over discussiëren of het verstandig is. Maar als-ie het doet, moet Gullit zich wel realise ren, dat hij een zekere macht heeft en dat daar bepaalde verantwoorde lijkheden aan verbonden zijn. Dat geldt echter net zo goed voor andere spelers. Maar ook voor mij. Als het de verkeerde kant opgaat, moet dat gezegd worden". De persconferentie gisteren in Zeist was de eerste in een lange reeks naar het WK voetbal volgend jaar in Italië. De beleidsgroep (Van Rooij en, Michels en KNVB-directeur Harrie Been) buigt zich in de ko mende weken over het draaiboek en de WK-begroting, tegelijk zal worden gesproken over uitbreiding van de technische staf. Die zal vol gens Libregts worden aangevuld met trainers, die op dit moment al voor de KNVB werkzaam zijn. Hef eerste gesprek staat voor vandaag op de rol met de Oranje-raad. Het gaat daarbij om de commerciële as pecten. Dat kan nog een hele kluif worden, nu Van Breukelen al op voorhand heeft laten weten dat de spelers vijftig procent van de in komsten opeisen. Daarna is het dé beurt aan de hofleveranciers, die eveneens een flink deel van de 'buit' willen binnenslepen. ALBERT GEESING ADVERTENTIE Zaterdag 25 november 14.30 uur Sportpark Duinwetering Kassa open: 13.00 uur Aangeboden door Admiraal Schilders B.V. scoorde. De Franse scheidsrechter Quiniou gaf een strafschop, toen Aloisio de kansrijke Massaro, op weg naar Zubizarreta, onderuit haalde. Quiniou trok een sprintje om de protesterende spelers te ont lopen, maar kreeg bijna een gegooid stuk fruit tegen zijn hoofd. Van Bas ten bleef koel en scoorde na een paar fraaie heupbewegingen. Barcelona ging na de pauze vro lijk verder met het verknoeien van de spaarzame mogelijkheden. Sali nas bestond het zelfs, voor een leeg doel over te schieten. Een kopbal van hem werd fraai geplukt door Galli. Cruijff vond het daarop tijd Salinas te wisselen, net als in het Europese treffen met Anderlecht. Met een vloek en bijna een traan Michael Laudrup (rechts) passeert verdween hij ten gunste van Rober to. De verandering bleek een suc ces. Na nog geen twee minuten maakte Amor gelijk, na werk van Roberto. weer eens voorin verscheen om ee kansrijke vrije trap te nemen, wa een ploegmaat hem voor. Geheel i Catalaanse stijl, ging de bal over. Philippe Anzani, aanvaller i Barcelona ging vol op de aanval, Toulon, is de eerste Franse voetbal- Milan voelde zich wel in de rol van Ier die geschorst is wegens het ge- de tegenaanval. Massaro miste twee bruik van verboden stimulerende middelen keer op aangeve Roberto maakte zich kant belachelijk door lijke positie veel te hoog te vuren. Tot ergernis van Ronald Koeman, die al eerder geel kreeg teren en in het verdere verloop op Quiniou bleef mekkeren. Gek was dat niet echt. Toen hij vlak voor tijd t Van Basten, middelen. De strafcommissie Bij Anzani werd het kalmerings middel Di-Antalvic aangetroffen. De speler zou het als medicijn heb ben ingenomen tijdens een maaltijd bij vrienden, toen hij last kreeg van pijn in de rug. Het middel komt ech- op de lijst van verboden het Internationaal Olympisch Comité en die lijst de andere de Franse voetbalbond sloot de vijf- door de voetbalorganisaties overge- gemakke- voudige international uit voor één nomen, maand. Anzani was positief bevonden na- De contra-expertise, aangevraagd protes- dat hij op 30 september op doping door de 28-jarige Anzani en de club- was gecontroleerd bij de wedstrijd arts van Toulon, heeft dezelfde uit- Metz - Toulon uit de eerste divisie van de Franse voetbalcompetitie. WASSENAAR (ANP) - De derde testwedstrijd van de Nederlandse hockeysters tegen Engeland is gis teravond geëindigd in een gelijk spel. Na de overwinningen in Cuyk (3-2) en Leiderdorp (1-0) leed Oranje in Wassenaar het eerste puntverlies: 2-2. De Engelse coach Sue Slocom- be was er blij mee, het Nederlandse trainersduo Roelant Oltmans en Franklin Dikmoet mocht zich ge lukkig prijzen met weer nieuwe ont dekkingen in de nog prille selectie. Oltmans had Carole Thate als laatste verdedigster geposteerd. De speelster van Kampong kweet zicii voorbeeldig van die taak. Doordat routinier Carina Benninga beter schakelde dan woensdag en aaa- valster Wietske de Ruiter met steuji van bliksemafleider Ingrid Wolff steeds beter kan laten zien waartoe ze als technisch vaardige individua- liste in staat is, oogde het Neder lands team veel gevaarlijker. De Ruiter zorgde twee keer voor een voorsprong. Engeland kon bij halen door toedoen van Mandy Langridge en Sandra Lister, die du- bante Esther Kemink kansloos lié ten in het Nederlandse doel. VRIJDAG 18.00-19.00 EURO: Tafeltennis: Groot- Brittannie-Sovjetunie. 18.50-19.20 RTL V: Match. 19 00-20.00 EURO Turnen: internationa le kampioenschappen in Oostduitsland. 20.00-22.00 EURO: Tennis: Masters voor vrouwen in Essen. 20.15-22.00 Did 1: Sport extra: Masters I voor vrouwen in Essen. 22 00-23.00 EURO: Skiën: World Cup 22.35-23.05 Ned 2: Sport. I 22.50-23.15 Did 2: Die Sport-Reportage: met o.a. Bundesligavoetbal (Dortmund- I Leverkusen) en paardesport (indoor con cours hippique in Berlijn). 23.00-00.30 EURO: European Basketbal. 23.25-23.50 Did 1: Sportschau. 00 30-01.00 EURO. RAC Rally.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19