'Hervorming moet volgend jaar lukken' Politietop Zuidafrika was op hoogte van moordcommando's Sovjet-minister in Brussel: staking van Basken Rellen bij Forse winst extreem rechts in Denemarken Overleg Zuidafrikanen duister DONDERDAG 23 NOVEMBER 1989 BINNENLAND BUITENLAND PAGINA 23 BRUSSEL (ANP) - De regering van de Sovjetunie heeft nog vijftien maanden om verbetering te brengen in de economi sche situatie en het vertrouwen van de bevolking in de poli tieke leiding te herstellen. Dat heeft de vice-premier voor economische hervormingen van de Sovjetunie, M. Abalkin, Duizenden Basken demonstreren in Bilbao tijdens de begrafenis van de i gisteren gezegd in Brussel. ■de parlementariër Muguruza. Volgens Abalkin zal de Opperste Sovjet de regering de laan uitsturen als er binnen dat tijdsbestek geen resultaat wordt geboekt. "U weet hoe dat bij ons gaat. Je wordt dan om gezondheidsredenen overge plaatst". Volgens Abalkin is niet te voorspellen wie vervolgens het roer zullen overnemen, de radicalen of de conservatieven. Over de positie van partijleider Gorbatsjov liet hij zich evenmin uit. De Sovjet-minis ter zei het niet eens te zijn met de uitspraak van president Mitterrand dat de economische situatie in de Sovjetunie het dieptepunt heeft be reikt. "De situatie is zeer slecht, maar het kan nog slechter". Volgens offi- 'Politiek reageert niet te traag op Oost-Europa' DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Dankert (buitenlandse zaken) is het niet eens met een meerderheid van de Tweede Kamer dat 'de poli tiek' te traag reageert op de gebeur tenissen in Oost-Europa. In de Ka mercommissie voor Europese Za ken zei hij gisteren dat het niet rechtvaardig is politici en betogers in Oost-Europa te vergelijken, waarbij de politici, mede als gevolg van indringende televisiebeelden, overkomen als technocraten. De kamerleden van de grote par tijen constateerden dat de Europese Gemeenschap kennelijk nog niet helder voor ogen staat hoe moet worden gereageerd op ontwikkelin gen in Polen en Hongarije. Nog steeds is niet duidelijk hoe de 700 miljoen gulden die de EG als zoda nig wil uittrekken voor hulp aan Po len en Hongarije, op de EG-begro- ting zullen worden ondergebracht. (De 700 miljoen staat los van de ruim 230 miljoen die de twaalf EG- landen voor hulp aan deze twee lan den beschikbaar willen stellen). Tij dens de informele Parijse top is niet over bedragen gesproken. Volgens Dankert is het verlenen van voedselhulp betrekkelijk een voudig omdat voor de coördinatie van dergelijke hulp mechanismen bestaan. Voor het verlenen van an dere hulp, bijvoorbeeld bij de oplei ding van managers, zal de Gemeen schap nauw moeten samenwerken met individuele EG-landen. De staatssecretaris gaf toe, dat Nederland heeft geaarzeld bij het toekennen van handelsvoordelen aan Polen en Hongarije. Kamerle den suggereerden, dat de aarzeling was ingegeven door de angst dat Nederlandse boeren en tuinders concurrentie van bepaalde Oost- europese produkten vrezen. Hirsch Ballin: Euthanasie moet strafbaar blijven DEN HAAG (ANP) - "Mij komt het voor dat het in de huidige verhou dingen beter is om de bestaande strafbaarheid van euthanasie te handhaven. De aandacht zou zich beter kunnen richten op een ver sterking van de procedures binnen de medische organisatie, om zo een uit de hand gelopen toepassings praktijk tegen te gaan". Dat zegt minister Hirsch Ballin (justitie) in een interview in het de cembernummer van het maandblad Manna. Het onderhoud vond half augustus plaats, dus voor hij tot mi nister werd benoemd. De CDA'er zegt dat hij meer heil ziet in de ont wikkeling van een afdoende pijnbe strijding en een klimaat in de ge zondheidszorg waarin niemand zich tot last van een ander hoeft te voelen. "Euthanasie brengt onont koombaar met zich mee dat artsen zich een oordeel vormen over de zin van het leven. En dat gaat ver boven hun bevoegdheden uit". - De minister zegt in het interview de huidige abortuswetgeving ter discussie te willen stellen. De prak tijk leert dat de wet "een ongebrei delde abortuspraktijk" tot gevolg heeft. De christen-democraten stre ven volgens Hirsch ballin naar een situatie die meer met hun principes overeenstemt. "De beschermwaar digheid van het ongeboren leven" kwam weliswaar destijds in de wet geving tot uitdrukking, maar in de praktijk werd dat minimum echter al snel overschreden". STINISSEN - Raadsman Sutorius werkt aan een „voor alle betrokken partijen aanvaardbare" oplossing voor comapatiënte Ineke Stinissen. Hij wil niet zeggen hoe die oplos sing eruitziet. Wel is de Coma Vere niging Nederland erbij betrokken. ciële cijfers leven al 40 miljoen Sov jet-burgers onder de armoedegrens. Abalkin, die een centrale rol speelt bij de hervorming van de Sovjet economie, zei te streven naar grote re produktiviteit door de, ontwikke ling van het marktprincipe. Als de economische basis is ge legd moet de roebel zo snel moge lijk convertibel worden. De markt economie is echter geen doel op zichzelf, maar een middel om een vrije democratische samenleving te bereiken, aldus Abalkin, die zich niet afkerig toonde van wat het "Zweedse model" wordt genoemd. Hij verklaarde geen behoefte te hebben aan Westerse hulp, zoals die nu in ruil voor democratisering wordt geboden aan andere landen in Oost-Europa. "De Sovjetunie is aan niemand iets verschuldigd, al leen aan haar eigen bevolking," al dus Abalkin. Onderhandelingen met de EG over economische samenwerking kunnen alleen op basis van gelijk waardigheid tot resultaten leiden. Het door Mitterrand naar voren ge brachte plan voor een Oosteuropese ontwikkelingsbank kan volgens Abalkin alleen op basis van een con creet voorstel worden beoordeeld. De Sovjetunie is geïnteresseerd in het lidmaatschap van de GATT (Algemene Overeenkomst inzake Handel en Tarieven), maar moet eerst weten welke prijs daarvoor moet worden betaald, aldus de vice- premier. MADRID (GPD) Aan de staking die gisteren in Baskenland en Na- varra was uitgeroepen door de Bas- kische politieke partij Herri Batas una uit protest tegen de moord op de parlementariër Josu Muguruza, is gedeeltelijk gehoor gegeven. In de dichtbevolkte deelprovincie Guipuzcoa was de staking nage noeg algemeen, maar in de twee an dere Baskische deelprovincies, Viz- caya en Alava, gingen veel arbei ders niet in op de stakingsoproep. Ook in aangrenzende provincie Na- varra werd niet massaal gestaakt. De staking ging gepaard met tal rijke incidenten tussen radicale jon geren en de politie. Gedurende de nacht van dinsdag op woensdag wa ren vooral in de grote steden weg versperringen opgericht, die ervoor moesten zorgen dat werkwilligen niet op hun plaats van bestemming konden komen. Bussen, treinen en bankgebouwen werden met stehen en molotov-cocktails bekogeld en in brand gestoken personenwagens werden als obstakels gebruikt. In Baskenland werden zeven jon geren gearresteerd en een aantal ke ren maakten zwaarbewapende agenten gebruik van de wapenstok en traangas. Vooral de steden San Sebastian en Bilbao in Baskenland en Pamploma en Vitoria in Navarra hadden van de onlusten te lijden. In Bilbao verzamelden zich in de loop van de dag enige tienduizen den aanhangers van HB om de maandagavond in een Madrileens restaurant doodgeschoten parle- DEN HAAG (ANP) - In Parijs pra ten volgende week zo'n 100 tot 120 zwarte en blanke Zuidafrikanen met elkaar over de toekomst van hun land. De bijeenkomst is omge ven met een waas van geheimzin nigheid. Zo zijn de namen van de meeste deelnemers niet bekend, wordt de plaats van het overleg angstvallig geheimgehouden en worden de onderwerpen van ge sprek alleen in grote lijnen aange duid. "Veiligheidsredenen", zegt een woordvoerder van de mensenrech- tengroepering France Libertés, die geleid wordt door mevrouw Daniel le Mitterrand, de echtgenote van de Franse president. Want zowel de in Zuidafrika formeel nog steeds ver boden anti-apartheidsbeweging Af rican National Congress (ANC) als de blanke zakenwereld stuurt een zware delegatie. mentarier Josu Muguruza de laatste eer te bewijzen. De Madrileense po litie zoekt de daders van de moord op Muguruzap vooral in kringen van rechtse jongeren, die blijkbaar met de moordaanslag de dood van dictator Franco, precies 14 jaar eer der, wilden herdenken. Voor het ANC gaan er 25 mensen naar Parijs, onder wie de bekende verzetsstrijdster Albertina Sisulu, vrouw van de onlangs vrijgelaten zwarte leider Walter Sisulu, en twee van hun zonen. Walter Sisulu zal zelf waarschijnljk niet komen "we gens verplichtingen in Zuidafrika". Er wordt druk gespeculeerd dat ook dominee Allan Boesak en Zola Skweyiya, hoofd van de juridische afdeling van het ANC, aan de be sprekingen zullen deelnemen. De Zuidafrikaanse regering heeft van de gelegenheid gebruik ge maakt om te laten zien dat zij het se rieus meent met de door president Frederik de Klerk aangekondigde hervormingen van de apartheid. Dinsdag werd bekend dat Pretoria van 24 november tot 3 december de beperkingen op de bewegingsvrij heid van anti-apartheidsactivist -A-i °jli—lm DURBAN (IPS) - De politietop in Zuidafrika was"volledig op de hoog te van het bestaan van moordcom mando's die jacht maakten op poli tieke tegenstanders van het regime. Dat zegt een ex-majoor van de vei ligheidspolitie die anoniem wil blij ven. Hij bevestigt het relaas van de drie ex-veiligheidsagenten Butana Nofomela, Dirk Coetzee en David Tshikalanga, die onlangs hebben bekend dat ze deel uitmaakten van commando's die prominente anti- apartheidsstrijders hebben ver moord. Volgens de majoor die enkele ja ren geleden vanwege gezondheids redenen de politie verliet, kwamen de leden van de commando-eenhe den regelmatig op bezoek bij de po litie in Durban. "De mensen van Pretoria zijn er weer", werd dan ge zegd, aldus de ex-majoor "en ieder een wist wat dat betekende". Toen in 1981 de mensenrechtenadvocaat Griffiths Mxenge was vermoord, hoorde de majoor veiligheidsagen ten zeggen: "de klus is geklaard". Coetzee en Tshikalanga zijn naar het buitenland gevlucht. Nofomela is ter dood veroordeeld wegens de moord op een blanke boer. De rege ring van Mauritius, waar Coetzee deze maand enige tijd heeft doorge bracht, heeft de ex-kapitein van de veiligheidspolitie tot persona non grata verklaard en een onderzoek gelast naar de contacten die de ex- Mohammed Valli Moosa heeft op geheven, zodat hij precies naar het overleg kan dat van 27 november tot 2 december plaatsvindt. Van de door sancties geteisterde Zuidafrikaanse zakenwereld wor den vertegenwoordigers verwacht die, zoals het ANC het formuleert: "niet noodzakelijk deel uitmaken van de anti-apartheidsbeweging in Zuidafrika, maar die in een positie zijn om een stap in de goede rich ting te doen". In de Zuidafrikaanse pers circule ren de namen van Gavin Relly, de directeur van Anglo-American, één van de grootste bedrijven, en Ni cholas Oppenheimer. van Anglo- AmericanyDe Beers mijnbouw- maatschappij. Ook de hoofdredac teur van de regeringsgezinde krant "Business Daily", Ken Owen, wordt genoemd. - 9 <3 5 A oooi*5!l_- kapitein op het eiland heeft gehad. De zoon van Mxenge heeft giste ren om een onderzoek gevraagd naar de moord op zijn vader en zijn moeder, die in respectievelijk 1981 en 1985 werden gedood. Intussen blijft de vraag open of ook de poli tieke top van het land weet heeft ge had van het bestaan van de moord commando^. Aanklacht spionage Van der Leeuw wordt ingetrokken BAYRUTH (AFP) - Een militaire rechter in Libanon heeft de aan klacht wegens spionage tegen de Nederlandse journalist Charles van der Leeuw laten vallen. Volgens een zegsman in Libanon heeft de mili taire rechtbank de beschuldiging niet ontvankelijk verklaard. Vol gens de militaire onderzoeksrechter moet een civiele rechtbank zich bui gen over de andere aanklachten te gen de journalist. Charles van der Leeuw zit bijna twee maanden vast in de Libanese plaats Roumieh, in het deel van het land dat wordt gecontroleerd door de troepen van de christelijke gene raal Michel Aoun. Hij wordt be schuldigd van spionage en van het in bezit hebben van verdovende middelen. Vermoed wordt echter dat zijn arrestatie het gevolg is van berichtgeving over de christelijke militie. Bij een huiszoeking bij Van der Leeuw werden vier gram hasj aan getroffen en een kaart van Libanon waarop een militaire post was aan gekruist. De zegsman zei dat tijdens het vooronderzoek echter bleek dat Van der Leeuws huisbaas de plaats op de kaart had gemarkeerd om het de Nederlander gemakkelijker te maken zijn weg terug te vinden. Het huis waar de correspondent van on der meer Veronica, VARA, Haag- sche Courant en BRT logeerde lag vlakbij de militaire post. Hij voegde daaraan toe dat de beschuldigingen wegens drugsbezit en overtreding van een besluit van de directie van nationale veiligheid blijven staan. STRAALJAGER. - Justitie en po litie weigeren elk commentaar op de geheimzinnige vlucht die een F- 16 straaljager dinsdagmiddag maakte boven recreatiegebied Spaarnwoude nabij Haarlem. De F- 16, uitgerust met fijngevoelige in- fra-rood apparatuur, vloog bijna een half uur in cirkels boven het ge bied op een hoogte van 150 meter. KOPENHAGEN (Rtr/AFP/U- PI/AP) Bij de gemeenteraadsver kiezingen in Denemarken heeft de extreemrechtse Vooruitgangspartij forse winst geboekt ten koste van de Conservatieve partij van premier Poul Schlüter. De Vooruitgangs partij, die tegen immigratie en be lastingverhoging is, wist gisteren 7 procent van de stemmen in de wacht te slepen tegenover 2,3 pro cent in 1985. De conservatieven, die aan het hoofd staan van een minderheidsre gering, wisten slechts 14,6 procent van de stemmen binnen te halen. Een verlies van 6,4 in vergelijking met de lokale verkiezingen van 1985. De belangrijkste oppositiepar tij, de sociaal-democraten, wisten zich met 35 procent van de stem men te handhaven. De liberalen wisten hun positie met 1,7 procent te verbeteren en hebben nu 17,7 procent van de kiezers achter zich. De conservatieven, de liberalen en de Vooruitgangspartij vormen samen Schlüters coalitieregering. "Wij verwachtten een slecht verkie zingsresultaat, maar het is geen ca tastrofe en het zal geen gevolgen hebben voor de situatie in het parle ment", zo verklaarde Schlüter in een eerste reactie. Waarnemers zien de gemeenteraadsverkiezingen echter als een graadmeter voor de stemming onder de hele Deense be volking, die met een lage opkomst van 70 procent blijk gaf van afkeu ring van het huidige economische beleid van de regering. De minderheidscoalitie van pre mier Schlüter, die slechts 65 van de 179 zetels in het parlement bezet, zal door de verliezen van de conserva tieven waarschijnlijk veel harder moeten onderhandelen om de be groting voor 1990 door het parle ment te krijgen. Na mislukte onder handelingen met de socialisten Voedselhulp van EG naar Etiopië BRUSSEL (ANP) - De Europese Gemeenschap zal met spoed 30.000 ton graan en 500 ton melkpoeder naar Etiopié zenden. Dat is gisteren in Brussel meegedeeld. Door de droogte dreigt een hongersnood in de noordelijke provincies Eritrea en Tigray. In het gebied wonen twee miljoen mensen. In totaal is er bijna een half miljoen ton graan nodig. Ook het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, West-Duitsland en de Verenigde Staten hebben hulp toe gezegd. De hulp aan Etiopië is dinsdag in Brussel besproken door de EG-mi- nisters van ontwikkelingssamen werking. Volgens minister Jan Pronk reageert de EG nu heel'wat alerter op de nood in Tigray dan in 1987. Alle EG-landen zullen trach ten te voorkomen dat de Etiopiërs de voedselhulp naar andere gebie den doorsluizen. Pronk zei dinsdag dat de EG bij het geven van voedselhulp meer aandacht moet schenken aan het vergroten van de lokale voedselpro- duktie. heeft Schlüter nu steun voor zijn be grotingsvoorstellen gezocht bij de Vooruitgangspartij. Volgens de wet moet het budget voor het nieuwe jaar nog voor Kerstmis in het parle ment worden behandeld. Indien Schlueter voor die tijd geen steun in het parlement kan vinden zou hij vervroegde verkiezingen moeten uitschrijven. Als dat gebeurt moet het land in januari voor de derde keer in 30 maanden naar de stem bus. 'Zuivering' van Bouterse maakte corruptie erger vervolg van pagina 1 PARAMARIBO (GPD) - De zuive ring en vernieuwing van het over heidsapparaat in Suriname na de machtsovername door legerleider Bouterse in 1980 verergerde juist de corruptie en wanorde, die Bouterse te lijf wilde gaan. "Het gebrek zon der kennis van de bestaande regels vergrootte de onordelijke toestand die men op wilde heffen". Dat schrijft de Surinaamse Re kenkamer in het vandaag versche nen rapport over de periode 1980 tot 1987. Menige overheidsdienst of staatsbedrijf houdt er. een gebrekki ge debiteurenadministratie op na en zit met enorme vorderingen. De ambassades lopen jaren achter met hun financiële verantwoording. De zelf opgelegde personeelsstop werd omzeild met 2600 ontheffingen en er werd een groot aantal ambtena ren aangetroffen "dat geen arbeid verricht". Bij de Centrale Bank van Surina me vertienvoudigden de reis- en verblijfkosten van de bankmede werkers in zeven jaar en ook de ad ministratie van de bank toonde "elementaire gebreken". Drie jaar geleden werden de Surinaamse bankbiljetten tijdens een bliksem actie verruild voor nieuw geld. "Door het ontbreken van proces sen-verbaal van ontvangst en op slag van nieuwe bankbiljetten kan niet eens met zekerheid worden vastgesteld om hoeveel bankbiljet ten het gaat", schrijft de Rekenka- Arnhem verstrekt gratis heroïne ARNHEM (GPD) De gemeente Arnhem wil een experiment begin nen met gratis heroïneverstrekking aan zeer zwaar verslaafden, zogehe ten terminale gebruikers. In de Gel derse hoofdstad zwerven ongeveer tien tot twintig tot deze groep beho rende verslaafden rond. Arnhem is al maanden bezig met een nieuwe aanpak van de drugs hulpverlening. Achterliggende ge dachte van het gratis verstrekken van heroïne is dat overlast (autokra ken, woninginbraken e.d.) van zwaar verslaafden sterk vermin derd kan worden.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23