LEIDSCH DAGBLAD 'Definitief einde Koude Oorlog' Spaanse zon in een netie. 'Wijzigingen in top Tjechische partij' Speciale teams gaan koelkasten aftappen Oproep van Bush aan Gorbatsjov Gigantische fraude bij Belgische laboratoria Bouterse liet parket leggen van f 150.000 SPOEDONTRUIMING KNSM-EILAND Samsom verbiedt scriptie over eigen oorlogsverleden 2.99 CARMNfCAMPjNCRiUAMSTERDAM. WILKOM! 24115 26127 28129 Iets voor in uw schoen? DONDERDAG 23 NOVEMBER 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39097 Prijs fl. 1,25 WASHINGTON(GPD) - De Amerikaanse president Bush heeft vannacht tijdens een tv-re- de Sovjet-leider Gorbatsjov opgeroepen 'voor eens en voor altijd een einde aan de Koude Oorlog te maken' en hem te helpen bij het 'neerhalen van de laatste barrières naar een nieuwe wereld van vrijheid'. BRUSSEL (GPD) - De Bclgi- sche justitie is een gigantische fraudezaak rond laboratoria op het spoor waarbij het zou gaan om honderden miljoenen guldens. Het betreft laborato ria waar bloed, ontlasting en andere menselijke lichaams- produkten worden onder zocht. Gisteren vielen 120 politie agenten, belasting- en gezond heidsinspecteurs het gebouw van Biorim in de Brusselse voorstad Sint-Gillis binnen. Meer dan 20 mensen werden aangehouden en de hele nacht verhoord. Enkelen blijven voorlopig in hechtenis. Biorim maakte gebruik van fictieve vestigingen in Pana ma, Luxemburg. Liechten stein en Spanje. Het kocht tal loze artsen om, diende valse declaraties in bij ziekenfond- sen en deed valse belas tingaangiften. De Belgische klinische bio logie is geheel op commerciële leest geschoeid. Een arts of ziekenhuis die bloed, ontlas ting of weefsels wil onderzoe ken laat dat altijd bij zo'n par ticulier laboratorium doen. Daarvan zijn er tientallen, die winst maken als hoofddoel hebben. dergelijk onderzoek. In Ne derland. waar meer laborato ria door de overheid, universi teiten of ziekenhuizen worden geëxploiteerd, werd in dat zelfde jaar voor dit onderzoek 1,1 miljard gulden uitgegeven. De laatste jaren gingen her haaldelijk geruchten dat Bel gische laboratoria dc zaak flesten. Nu denkt justitie vol doende bewijzen in handen te hebben om een eind aan de misstanden te kunnen maken. Niet alleen declareerde Bio rim uitgaven bij het Rijksin stituut voor de Ziekte- en In validiteitsverzekering (RI ZIV) die het nooit gedaan had, ook betaalde het hoge com missies aan artsen en gaf het cadeau's zoals reizen, compu ters en zelfs auto's aan artsen die bereid waren de laborato ria werk te bezorgen. Er werden daardoor veel meer analyses uitgevoerd dan nodig was. De laboratorium uitgaven in België verdubbel den in 7 jaar. Volgens justitiële onderzoe kers is in België sprake van een 'laboratoria-maffia'. Bij de invallen werden artsen, be stuursleden en lab-personeel gearresteerd evenals artsen die relaties onderhielden met Biorim. Bush zei dat hij de topontmoeting met Gorbatsjov, op 2 en 3 december nabij het eiland Malta, mede zal ge bruiken om van de Sovjet-leider de verzekering te krijgen dat het pro ces van hervormingen in Oost-Eu ropa kan doorgaan. De president voegde daaraan toe dat hij Gorbatsjov op zijn beurt zal verzekeren dat Amerika verdere hervormingen niet zal gebruiken 'als een tegenstander die voordeel zoekt', maar als iets dat alle steun verdient. Hij noemde de verande ringen in het Oostblok een vreugde vol einde van één van de droevigste hoofdstukken van de geschiedenis. Bush zei Gorbatsjov ervan te zul len verzekeren dat er geen grotere voorstander van perestrokjka is dan de president van de VS. Hij zwaaide Gorbatsjov alle lof toe toen hij de Sovjetleider 'de dynamische archi tect' van de hervormingen in het Oostblok noemde. Het was voor het eerst dat Bush met duidelijk enthousiasme over de gebeurtenissen in Oost-Europa sprak. Dat was zeker mede bedoeld als een antwoord op de veelvuldig gehoorde kritiek dat hij zich tot nu toe wel erg afstandelijk ten opzichte van Oost- Europa heeft opgesteld. De president verdedigde zich rechtstreeks tegen de ook veel ge hoorde kritiek dat hij te weinig ac tief heeft gereageerd op de omwen telingen achter het IJzeren Gordijn. Hij zei dat voorzichtigheid juist nu Eeuweling geplukt HEEMSTEDE (GPD) De pleegdochter van een 100-jari- ge inwoonster van Heemstede is gearresteerd omdat zij zon der toestemming 224.000 gul den van de rekening van de be jaarde vrouw opnam. De bejaarde vrouw ontdekte in juli dat er geld van haar re kening was gehaald. Uit on derzoek bleek dat de pleeg dochter met valse machtigin gen steeds geld opnam. Een 53- jarige accountant-beheerder van een Haarlemse bank, die door de bejaarde was gemach tigd, is betrokken bij de op lichting. Voorts bleek dat de pleegdochter een groot bedrag cadeau deed aan haar vriend. geboden is, en dat dit 'geen tijd is voor roekeloosheid'. Bush stelde verder dat, ondanks de golf van vrijheid die door de we reld gaat, landen als Panama, Nica ragua en Cuba uitzonderingen zijn. Hij zei Gorbatsjov om hulp te zullen vragen bij het bevorderen van vrij heid en democratie in heel Latijns- Amerika. In een vandaag gepubliceerd in terview in de Franse krant Le Figaro sluit Bush de mogelijkheid niet uit dat Amerikaanse militairen uit Europa worden teruggetrokken. Hij onderstreepte echter dat de VS daarbij geen "voorbarige of eenzij dige beslissingen" nemen. Bush ziet in de toekomst voor de NAVO mogelijk een andere rol weggelegd. Het bondgenootschap is volgens .hem niet overbodig, maar binnen de organisatie zou misschien wel over economie kunnen worden ge sproken. PARAMARIBO (GPD) - Suri naamse legerleider Bouterse heeft als regeringsleider op staatskosten een ambtswoning gekocht voor bij na 4,4 miljoen Nederlandse gul dens. Bouterse liet het pand in '83 voor 1,7 miljoen kopen en gaf in '86 1 miljoen gulden uit aan een hoge muur om de tuin. Een parketvloer kostte 150.000 gulden. Dit blijkt uit een rapport dat de Surinaamse Re kenkamer vandaag publiceert. Het rapport omvat de periode '80- '87, waarin Bouterse een aantal ja ren regeringsleider was. Als 'voor zitter van het militair gezag' kreeg Bouterse de ambtswoning, net als een drietal minister-presidenten en de minister van buitenlandse zaken daar recht op hadden. Maar de Re kenkamer ontdekte dat het finan cieel beheer bij de overheid een aan eenschakeling was van gesjoemel, weigeringen om verantwoording af te leggen en laksheid. (pagina 23: Vernieuwing Suriname verergerde problemen) AMSTERDAM - De Amsterdamse politie is vanochtend vervroegd be gonnen met de ontruiming van het KNSM-eiland in het oostelijk haven gebied. De circa 250 bewoners van woonwagens, zelfgemaakte bouw sels en krotten werden overgebracht naar een terrein in het westelijk ha vengebied. De gemeente wil in 1990 beginnen met de bouw van huizen op het ei land,dat vroeger laad- en losterrein van schepen was. Tot de vervroegde ontruiming werd besloten na een brandstichting en geruchten dat het komende weekeinde opnieuw bran den zouden worden gesticht. Nadat de ME een cordon had ge legd om het terrein verliep de ont ruiming vanochtend vrij rustig. Er werden drie arrestaties verricht, on der wie een 36-jarige Westduitser die werd gezocht voor de roofmoord op een 75-jarige vrouw uit Vinke- Op de foto wordt een weerspanni ge eilandbewoner door de politie weggevoerd. (foto anp> PRAAG (GPD/DPA)- lige Tsjechische partijleider Alexander Dubcek, die zich achter waarschijnlijk vandaag i om de demonstranten voor hervor mingen toe te spreken. Gisteren gingen in Praag voor de zesde ach tereenvolgende dag zo'n 200.000 mensen de straat op. Er zijn belangrijke wijzigingen in de Tsjechische partijtop op til, Libregts blijft de baas tijdens WK ZEIST (ANP) - Bondscoach Thijs Libregts blijft de eindverantwoor ding houden over Oranje tijdens het WK-voetbal in Italië volgend jaar zomer. Rinus Michels, KNVB-be- stuurslid technische zaken, zal Li bregts indien nodig van advies die nen. Nol de Ruiter wordt assistent van Libregts. Op een bijeenkomst in het Zeister KNVB-centrum bleek vanochtend dat er geen sprake van is geweest dat Michels de 'baas' zou worden. „Ik heb daar geen enkele behoef te aan", aldus Michels. „Ik bemoei me ook niet met de samenstelling van het elftal. Alleen als Libregts mijn raad vraagt zal ik als klank bord fungeren. Meer niet". De spe- lersraad heeft zich met de werkwij ze akkoord verklaard. Natte sneeuw Veel bewolking. Af en toe vooral in het oosten ook n Minimumtemperatuur ongeveer 3 gra den. Middagtemperatuur tussen 7 gra-> den in het westen en 3 graden langs de oostgrens. Wind uit west tot noordwest, matig, aan dc kust af en toe krachtig, wind in de namiddag of avond draaiend naar noordoost. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Zaterdag vrij zonnig, daarna wisselvallig met wat regen of Middagtemperatuur de AMSTERDAM (ANP) - Uitgeverij zegt hij dat de Samsoms „uitgespro- Samsom in Alphen aan den Rijn ken tegen antisemitisme waren, heeft een scriptie over haar eigen omgang met joden ter plaatse had- oorlogsverleden verboden. Dit den en zonder enige bijgedachten heeft een medewerkster van de uit geverij bevestigd. De student Dou- we S. van Randen kreeg opdracht zijn scriptie van de bibliotheken te rug te vragen en haar niet verder te verspreiden. Voorts is hem een spreekverbod opgelegd. Van Ran den studeert geschiedenis en werkt bij Samsom. Het Nieuw Israëlitisch Weekblad van deze week schrijft over de zaak.' De uitgeverij had Van Randen toen stemming gegeven een onderzoek in te stellen naar de geschiedenis van Samsom in de Tweede Wereld oorlog. In zijn scriptie komt naar vo ren dat Samsom nauw met de Duit sers samenwerkte. Het Alphense bedrijf heeft de for mulieren gedrukt waarop de joden zich moesten aanmelden. Het heeft bovendien voor de stempels ge zorgd waarop de J in de paspoorten werd gezet. Ook op andere manie ren heeft Samsom diensten aan de Duitse bezetter verleend. Oud-directeur mr. dr. R.H. Sam som, sinds 1932 waarnemend direc teur en in 1944 tot directeur be noemd, schreef een aantal relaties een apologie waarin hij zegt niet te hebben gedacht .dat de door nazi- Duitsland ondernomen segregatie voor de joden verder zou gaan dan internering voor zekere tijd'. Ook joden onder hun relaties hadden". CITROEN VISA LEADER ZILVER METALLIC juli 1986 57.000 km 995<Ks ZEG MAAR TEGEN KAMSTEEG OCCASION Het mag dan steeds sneller donker worden, maar bij ons schijnt de Spaanse zon. In de vorm van heerlijke Navelinas handsinaasappelen van Chico. Twee kilo kost t/m aanstaande zaterdag maar 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. tussen 3 en 6 graden. Tijdens het week' einde cn midden volgende week nacht lichte cn mogelijk matige i Vrijdag 24 november >p: 08.15 uur, zon onder: 16.38 uur; i op: 04.09 uur, maan onder: 14.31 08.26 en 20.47 ti 28 PAGINA'S VRIJDAG j ZATERDAG j ZONDAG j MAANDAG 1 DINSDAG 'WOENSDAG NOVEMBER NOVEMBER NOVEMBER NOVEMBER I NOVEMBER NOVEMBER Alles over caravannen en kamperen en veel toeristische informatie. Meer meows via de RAI-Infolijn 020 -5466990. Dagelijks geopend van 10-18 uur. Gratis pendeldienst: volg borden [f] RAI. Trein Toegangbilietten bi| NS-stations. komst meegedeeld. Bovendien komt er vandaag zeer waarschijn lijk een tweede ontmoeting tussen de oppositie heeft geschaard, komt premier Adamec en een oppositio nele delegatie. De bron nieuws is een 'zeer hoge partijfunc tionaris', die volgens Jiri Horacek, een lid van de groep Most (Brug), anoniem wilde blijven. De intellectuele groepering Most onderhoudt nauwe kontakten met de partij en heeft ook de eerste ont- LEIDEN Zuid-Holland formeert speciale teams die volgend jaar be ginnen met het aftappen van koel systemen in afgedankte ijskasten. De koelkasten worden op diverse punten verzameld en ontdaan van olie en cfk's om te voorkomen dat ze in het milieu terechtkomen. Cfk's tasten onder meer de ozonlaag aan Het overlaadstation in Alphen van de gemeenschappelijke vuil verwerking Midden-Holland/Rijn land is daarvoor onder meer in beeld. Het aftappen hier doen spe cialisten van de gemeente Gouda, die ook het daarvoor benodigde ma teriaal levert. De 10 samenwerkende gemeen ten in de Bollenstreek zeggen de GeVuLei (Gemeentelijke Vuilver branding Leiden) onder druk te zet ten om hun ijskasten in ontvangst te nemen. Het samenwerkingsver band is te klein om zelf een ploeg af tappers in stand te houden. De Ge VuLei wacht een voorstel van de provincie - eind dit jaar - af alvorens concrete stappen te zetten. Op dit moment tapt de Rotter damse vuilverwerking Roteb in de hele provincie koelkasten af en voert dat voor verwerking af naar 6 Tclebingo-kaarten in een speciale Sinterklaas-envelop met een speciaal geluksnummer Met de kaarten 6 weken lang kans op o a. F loo.ooo,-. Met de envelop 6 weken lang extra kans op mooie extra prijzen. Voor koop bit Albert Heijn en heeft het oppositionele Burgerfo- moeting met premier Adamec gear- gisteravond op een persbijeen- rangeerd. Volgens de informatie van Ho racek vergaderde het presidium van de partij over 'belangrijke be sluiten' die in de loop van vandaag bekend zouden worden. Officieel bevestigd is dat er vrijdag een bui tengewone vergadering van het Centraal Comité van de partij is. De Tjechische partijkrant Rudo Pravo meldt vandaag dat gisteren is overwogen de bewapende 'partijmi litie' in te zetten tegen de honderd duizenden betogers op het Wen- ceslasplan in Praag. Tsjechische politie bezet televisiestation PRAAG (RTR) - De Tsjechoslo- waakse staatsveiligheidspolitie heeft vandaag de gebouwen van de staatstelevisie in Praag bezet, aldus Jiri Krizan, een activist van het Burgerforum. „We werden opgebeld door mensen vanuit de studio die ons vertelden dat zojuist de veilig heidspolitie, die onder bevel staat van vice-premier Matej Lucan, de studio's hebben bezet". Tv-medewerkers dreigden in staking te gaan als ze niet de gele genheid kregen de demonstraties op het Wenceslas Plein uitgebreid te verslaan, waar de afgelopen da gen honderdduizenden mensen tegen de communistische rege ring betoogden. Stakingsoproep en rouw na dood van president Muawad BAYRUT (UPI) - In Libanon werd vandaag in moslim- en christelijke gebieden een dag van rouw gehou den om de dood van president Muawad, die gisteren werd ver moord. Overal waren zwarte vlag gen te zien. Alleen in de enclave van de christelijke generaal Aoun werd niet gerouwd. De rouwperiode bij moslims duurt zeven dagen. Moslimfunctio narissen riepen ertoe op vandaag de hele dag te staken. PTT Postkanioren. T* ELEKINCO Politie arresteert in Hille: gom pyromaan HILLEGOM De rijkspolitie heeft een 20-jarige Hillegommer aange houden die wordt verdacht van di verse brandstichtingen. De grootste was de enorme brand op 2 oktober bij de firma Maas Van Stein, waarbij voor enige miljoenen scha de werd aangericht. Verder wordt de man verdacht van nog drie brandstichtingen in de gemeente. Volgens de politie worden er nog meer arrestaties verwacht. Nadere bijzonderheden wilde de politie nog niet kwijt. De verdachte is vandaag voorgeleid voor de officier van justi tie in Haarlem. Akzo Weert. De provincie heeft de afgelopen maanden de afvoer van afgedankte koelkasten in Zuid-Hol land in kaart gebracht nadat Gouda op eigen houtje was begonnen met het inzamelen en aftappen, Ook an dere gemeenten zoals Voorschoten en Oegstgeest hebben inmiddels initiatieven ontplooid. De provincie wil voorkomen dat er een wildgroei ontstaat. Als het aftapproject aanslaat wordt er ook begonnen met het ver wijderen van isolatie-materiaal uit deuren en wanden van koelkasten. Vijf leden van Turks gezin bij brand gedood ROTTERDAM (ANP) - Bij een brand in een etagewoning in de Rot terdamse Grasstraat zijn de afgelo pen nacht vijf mensen om het leven gekomen. In de woning woonde een gezin van Turkse afkomst. De vrouw en haar drie kinderen en een broer van haar echtgenoot kwamen om het leven. De vader van het ge zin wist zich via de dakgoot in vei ligheid te brengen. De omgekomen 38-jarige vrouw had twee dochters van 16 en 19 jaar en een zoontje van 11 jaar. Tevens kwam om het leven de 22-jarige broer van haar 41-jarige echtgenoot. De laatste was de enige die de brand overleefde. Over de oorzaak van de brand tast de brandweer nog in het duister. De melding van de uitslaande brand kwam 's nachts kort na één uur. De brandweer rukte met groot materieel uit, maar het duurde toch nog een uur voordat men de brand geheel onder controle had. Het ge troffen gezin bewoonde de tweede etage, die geheel uitbrandde, even als de daarboven gelegen zoldereta ge. De omliggende woningen liepen rook- en waterschade op. De 'Maybury House' kollektie brengt lijn in klassiek. Een kollektie die het klassieke meubel op z'n mooist brengt: 'Maybury House'. Stijlvol en kwali teitsbewust. Tot in detail perfekt afgewerkt. Opvallende bekledingsstolfen en superieur leder geven de zitmeubelen een bijzondere charme. Humphrey Zitkombinatie in een oersolide lederkwaliteit. Royaal en hoogst kom fortabel. Hardhouten romp. Soepele zitting. Leverbaar in 3- of2-zits en fauteuil. Kombinatie 3-1-1, als afgebeeld, vanaf 7450,-. Kombinatie3-2 vanaf6450,-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1