'Ik kan alleen maar zingen' PAGINA VOOR JONGEREN jJjyiiima (10 Ruim 50.000 leerlingen hardnekkige spijbelaars Populair tegen verdrukking in Basisscholieren als brandblussers Wedstrijd ontwerpen postzegels WOENSDAG 22 NOVEMBER 1989 PAGINA 9 op de foto van Henk Bouwman staan de laboratoriummedewerkers Deborah Stijsinger, Mark Zaalberg, An gela van Bruggen en Sandra van Lammeren onder leiding van José Bruysten Middelbare Laboratorium- school Rijnland) te midden van leergierige basisscholieren. Voor vragen, opmerkingen en suggesties met betrekking tot Big Deal kun je ons altijd bellen. Tel: 071 -161 442. Deze week vroegen we de Big Deall-lezers: Wat doe jij op een re- genachtige herfstdag? 1 (6) Met een boekje op de bank 2 (4) De foto's van de zo mervakantie inplakken 3 (-) Mijn vader vervelen 5 (7) Toch lekker met de hond het bos in 6 (9) Ook op regenachtige herfstdagen moet ik naar school 7 (-) Ik kruip in bed 8 (5) Op visite bij vriendin nen 9 (-) Middag-tv kijken 10 (2) Mokken VOLGENDE WEEK: Waar kun jij absoluut niet om lachen? Laat jouw stem ook gelden in de Hart stikke Top 10. Bel of schrijf even.. Het oude hitsucces Strcetlife van Randy Crawford en de Crusaders is door de groep Streetlife opnieuw ingezongen. De groep heeft alleen het ritme aangepast aan de jaren tachtig. Op hun debuutalbum Streetlife, Keep On Moving vind je alle maal oude nummers als Lost In Music, I Will Survive en Ain't Nobody. Chris Thomas, Tom Waits en Katrina hebben' met een aantal kinderen uit de SOS-Kinder- dorpen het album SÓS United opgenomen. De opbrengst van de plaat gaat in z'n geheel naar SOS-Kinderdorpen. De eerste track van het album heet Lulla by For Grownups. Randy Jackson, de jongste uit de Jackson-stal, heeft een zes- koppige band geformeerd. Het eerste project van dit gezel schap heet Randy The Gypsys. Een funk-rock-achtige plaat. Echte Carpenter-fans opgelet! Het nieuwe plaatwerk heet Lo ve Lines en werd door Richard Carpenter samengesteld. Op het album staan maar liefst tien nooit eerder op de plaat gezette nummers. Love Lines is een eer betoon aan de overleden Karin Carpenter. De heren van The Fat Boys heb ben het druk. Naast het zingen is het drietal ook druk bezig met de opnames van de voodoo-hor- rorkomedie Fat Tuesday. De film zal volgend jaar zomer uit komen. Het is nu helemaal zeker dat de jongens van Wet Wet Wet begin volgend jaar met hun Europese tour beginnen. Wanneer alles meezit, doen ze in februari Ne derland aan. POLITIE Wty vemCHTEN ItrOLieE-Pe (qRENSACHlteltt^eN TOT 10 KWM/IETER |[7I0TE|\)!! WIET TOT \0 MÉTER. MN*!W4- Echtgenoot helpt Jaki Graham aan solo-carrière Ze is bescheiden en geraffi neerd. Jaki Graham doet haar best zo saai mogelijk over te komen. De zangeres doet net alsof ze zichzelf volkomen wegcijfert. Wat te denken van deze gemeenplaatsen: "Aan het eind van het liedje heb ik alleen maar mijn stem"(..) "Let niet op mij, ik ben slechts de zangeres"(..) Maar ondertussen. Ze noemt haar derde elpee wel 'From now on', waarmee ze een streep zet onder een oude rekening met de bedoeling te gelijk een nieuwe te openen. De oude rekening is het management dat constant haar gangen naging. Haar op haar handen keek. Nu is Jaki Graham haar eigen manager, en beschikt ze over zichzelf. Bij nader inzien is ze niet echt saai, deze zangeres uit Birming ham. Brian Freshwater weet er van mee te praten, sinds hij door haar als manager aan de dijk is ge zet. En in iets mindere mate geldt dat ook voor producer Bramble en zangmaatje David Grant, met wie ze de goed verkopende duet ten 'Mated' en 'Could it be I'm failling in love' vertolkte. Met dank voor bewezen diensten wer den Bramble en Grant door Jaki Graham terug in de anonimiteit geplaatst. 'From now on'. van nu af aan bepaalt Jaki zelf aan wie ze zich wil binden. Haar meest re cente album heeft ze met drie pro- duktieteams opgenomen, en uit de grond van haar hart zegt Graham te hebben genoten van die artistieke wispelturigheid. Er is eigenlijk maar een con stante factor in haar leven, haar man Tony. "Ik ken hem al van school. We zijn al zestien jaar sa men. Hij kwam op het idee een professionele zangeres van mij te maken. Op een dag knipte hij een advertentie uit de krant met als tekst: 'Soulzangeres gevraagd'. Tony heeft ervoor gezorgd dat ik een auditie kreeg. Hij versierde bandjes waarbij ik kon zingen, hij hielp mij aan een solo-carrière. En toen Michael McDonald in Enge land was en iemand zocht voor een Patti Labelle-nummer, was Tony degene die mij een schop onder mijn achterste gaf en mij er op af stuurde". Doodzonde Intussen is echtgenoot Tony op geklommen van road-manager tot zakelijk leider. "Mijn oude manager Brian Freshwater schermde mij helemaal af. Ach teraf blijken er vele producers en songschrijvers geweest te zijn, die met mij wilden samenwerken. Maar ze konden mij nooit berei ken. Doodzonde. Door dit soort toestanden heeft het veel te lang geduurd voor deze plaat uit kwam. Er is een jaar lang niets ge daan. Dan zaten we met z'n allen te wachten tot Derek weer wat ging schrijven. Alles werd bin nenskamers bekokstoofd. Als er demo's binnenkwamen met idee ën voor nieuwe nummers was de reactie altijd: Derek kan dat be ter. Nu kunnen we tenminste zelf op zoek naar materiaal en mensen ontmoeten met nieuwe ideeën". Op 'From now on' klinkt Jaki's ferme stem tegen een achter grond die ook heel goed bij de stem van bijvoorbeeld Patti Aus tin had gepast. "Dat beschouw ik dus als een compliment. Jaren lang heb ik bepaalde artiesten vereerd en nu doe ik hun werk. Dat is toch fantastisch! Ze zetten mij in de platenwinkel op dezelf de plank als Patti Austin, terwijl ik een paar jaar geleden nog bij mezelf dacht: That woman can sing. Wat ik nu doe is meewerken aan een echt kwaliteitsprodukt. Niet zo maar iets om op te dansen, maar goed materiaal, met gevoel gezongen. Hoewel, dat mag ik niet zeggen. Dat moeten de men sen maar beoordelen". Geschrokken van haar 'groot spraak' laat ze er meteen op vol gen: "Ik neem geen verantwoor delijkheid voor zo'n hele elpee. It's bigger than me. Het enige dat ik kan is zingen. Ik kan niet mee praten over muzikale details. Ik moet alleen maar leren. Leren van de soul. Leren zingen zoals ik leef. Eerlijk gezegd ben ik er nog niet achter wat soul nou echt is. It' s deeper than me". DIRK WILLEM ROSIE Jaki Graham: "Ik kan niet meepraten over muzikale details". (foto GPD) Naar schatting 50.000 scholieren in ons land zijn hardnekkige spij belaars. Dat blijkt uit een onder zoek van de Rijksuniversiteit Lei den. Het landelijke cijfer werd on langs bekendgemaakt op een stu diedag in Den Haag. Volgens A. Hauber van de Leid- se universiteit spijbelen 200.000 leerlingen in meer of mindere ma te. De problemen doen zich het meest voor in de grote steden op scholen met veel leerlingen. Jon gens en meisjes blijken bij het spijbelen niet voor elkaar onder te doen. Uit het onderzoek blijkt verder dat in vergelijking met an dere leerlingen criminaliteit on der spijbelaars groter is. Hauber denkt dat spijbelen wel kan worden verminderd. "Een aantal gemeenten in ons land hebben de registratie van het spij belen ingrijpend verbeterd. Regi straties samen met straf zijn ech ter alleen effectief voor mensen die soms afwezig zijn. Jongeren die zeer regelmatig wegblijven van school moeten persoonlijke aandacht krijgen". In Den Haag werd een proef ge houden met een zogeheten spij- belmoeder. Zij sprak twee tot drie keer per jaar met hardnekkige spijbelaars, waarna de betrokke nen aanzienlijk minder spijbel den dan voorheen. Hardrockgroep Vengeance genegeerd door omroepen, geliefd bij publiek 'Vengeance' misschien op tournee in de Verenigde Staten. Ooit van een tuinvrouw gehoord of van een kraamverzorger? Om erachter te komen welke beroe pen zij over pakweg tien jaar kun nen kiezen waren zo'n 200 basis scholieren gisteren verzameld in 't Spoortje aan de Bernardkade in Leiden. Onder het motto 'kiezen na de basisschool' konden zij in formatie inwinnen over vijftien zeer uiteenlopende beroepen, van treinmachinist tot musicus, van laboratoriummedewerker tot journalist. De brandweer bracht de Leidse scholieren het meest in vervoe ring. Geen enkel ander beroep lokte de jongens en meisjes meer dan de in volle uitrusting aanwe zige vuurbestrijders. die. de brandslang, uiteraard op veilige afstand van 't Spoortje, bereidwil lig afstonden aan ieder die hem wilde vasthouden. Ook het zelf uitvoeren van proefjes onder toe zicht van leerlingen van de labo- ratoriumschool sloeg aan bij de toekomstige middelbare scholie ren, die vier van de vijftien beroe pen een half uur van dicht bij konden bekijken. De organisatie, in handen van Loes Ankersmit, Betty Overbeek en José van Poelje van de werk groep Basisonderwijs - Voorgezet onderwijs, had de leerlingen ove rigens geholpen bij het maken van een keuze. Behalve twee be roepen van hun eiegen voorkeur kregen jongens soms een 'vrou- wenbaan' voorgeschoteld en moesten meisjes maar eens een kijkje nemen bij tyiJisch 'man nenwerk'. Zo staken heel wat jon gens iets op van schoonheidsspe cialistes en lieten automonteurs ook aan meisjes zien hoe je aan een auto kunt sleutelen. Zo werd het nog altijd heersende rollenpa troon meteen een beetje doorbro ken. Journalist Het beroep van journalist kwam ook uitgebreid aan bod. Iedere scholier(e) van een jaar of twaalf weet wel hoe hij of zij een pen moet vasthouden. Maar om een dikke klant als het Leidsch/Alp- hens Dagblad vol te schrijven is meer nodig. Danny, Serita, Ton, Eddie, Abdellatif. Juliën, Ajda en een stuk of veertig leeftijdgeno ten weten inmiddels dat de tel^x, computer, printer, telefoon, en soms een cassette-recorder voor de (schrijvende) pers net zo be langrijk kunnen zijn als pen en papier. Maar die informatie vonden veel scholieren niet voldoende. jé kmm mioftj, urn. pat fóiprmr. m W?0ór Jt TMiUiei té emeu. Ze vroegen zich af of een journa list net als de brandweer of de la boratoriummedewerker speciale kleding draagt. 'Hij kleedt zich alsof hij een gewoon mens is', dachten de meesten. Reizen ma ken naar het buitenland hoort volgens hen ook bij het beroep, net als het interviewen van be kende personen. En het zou hele maal handig zijn als een journalist ook nog zelf foto's bij zijn artike len maakte. Over hoeveel mensen nodig zijn om het Leidsch/Alphens Dagblad elke dag vol te schrijven waren de meningen verdeeld. Voor de één was tien al een mooi aantal, een ander vond duizend journalisten pas voldoende. De waarheid ligt dit keer niet in het midden, want wij doen het op het ogenblik met ongeveer zestig vas te krachten. Hoe je journalist moet worden interesseerde bijna niemand. Lo gisch ook, als je nog aan de mid delbare school moet beginnen. Pas daarna ga je je afvragen of de school voor journalistiek je wat lijkt. Het is in elk geval een voor deel als je schrijven en lezen leuk vindt. Zoeken en puzzelen moet je ook kunnen, want nieuws ligt niet altijd voor het oprapen. Daar naast is nieuwsgierigheid onmis baar. Nieuwsgierig waren de meisjes en jongens allemaal wel naar de banen die in 't Spoortje voor het oprapen lagen. Maar het meest werd toch deze vraag gesteld: 'Ga je nou volgend jaar naar de Loui se of naar De Leidse?' TIM BROUWER DE KONING De Nederlandse hardrockgroe- pen worden nauwelijks gedraaid op de Hilversumse zenders. Des ondanks is de Waalwijk afkomsti ge formatie Vengeance er in be trekkelijk korte tijd in geslaagd een groot publiek voor zich te winnen. De groep is te ambitieus om het alleen in Nederland te zoeken. Voor Vengeance lonkt het buiten land. Nog dit jaar gaat de band op tournee door Duitsland en Bel gië; naderhand zullen ook Zwit serland en Oostenrijk nog wor den aangedaan. Het is niet denk beeldig dat begin volgend jaar de Verenigde Staten op het pro gramma komen te staan. "Want" is de uitleg van gitarist Aijen Lucassen, "daar krijgen hardrockgroepen nu eenmaal meer aandacht. Hier krijgen al leen de commercieel aantrekke lijke, goed uitziende en compu termuziek makende bandjes de kans zich aan een groot publiek te presenteren. Voor alle omroepen geldt dat. Alleen op de radio zijn er nog wat minder interessante uurtjes waar af en toe wat hard- rock-muziek wordt gedraaid. Het is allemaal niet eenvoudig voor een hardrockgroep. Wat dat be treft zouden we in Amerika veel beter zitten, daar is het wel goed verdeeld. Op televisie zie je even veel hardrock als reggae, hip-hop en disco. Maar in Nederland wordt onze muziek bijna gene geerd". Met de elpee 'Arabia' is on langs alweer de vierde elpee van Vengeance verschenen. Daaraan ging Take it of leave it' vooraf. Die plaat werd niet alleen in een aantal Europese landen uitge bracht, ook Amerika toonde inte resse. "We hebben niets over haast gedaan. Onze strategie is heel doordacht uitgestippeld. We worden steeds groter.. En op den duur kan men domweg niet m om ons heen", aldus Arjen Lucas- Vengeance is qua bezetting enigszins gewijzigd sinds de der de elpee. Gitarist Peter Verschu ren heeft de band "om privérede- nen verlaten en is intussen vangen door Jan Somer. De groep bestaat verder uit: Leon Goewie (zang), Aijen Lucassen (gitaar), Jan Bijlsma (bas) en John Snels (drums). In Nederland is de populariteit van de Brabantse hardrockers i tussen al tot grote hoogten geste gen. In populariteitspolls van muziekbladen prijkt Vengeance meestal bovenaan in de categorie 'hardrock'. De tournee brengt de groep vol gende maand in alle delen van het land. Gitarist Arjen Lucassen: "We hebben veel veranderingen doorgevoerd. De bühne-act compleet gewijzigd. We houden van afwisseling. De show die nu op de planken zetten is niet meer te vergelijken met wat 1 hiervoor hebben gedaan". PIETER PLOEG KATWIJK/RIJNSBURG De postzegeljeugdverenigingen 'Philateli es Junior' uit Rünsburg en de 'Katwijkse Postzegelvrienden' houden een postzegel-ontwerpwedstrijd voor de jeugd van 6 tot en met 16 jaar. De wedstrijd wordt eerst op 28 november voor de Rijnburgse jeugd gehouden in het gebouw de Voorhof aan De Vliet in Rijnsburg, daarna op 18 december in Katwijk in de zaal van de Triumfatorkerk aan de Piet Heinlaan. Postzegelliefhebbers kunnen zelf ontwerpjes maken en deze op de wedstrijddagen dagen inleveren. De ontwerpen worden nog dezelfde avond nog beoordeeld door een deskundige jury. Voor de mooiste en leukste ontwerpen zijn er aardige prijzen te winnen, als een voordruk- album van Nederland en een eerste dag-enveloppenalbum. Tevens is er een publieksprijs uitgeschreven voor de meest originele inzending Deze prijs bestaat uit een complete jaargang (1988) Nederlandse post zegels een stockboekje, een pincet en een loep. Voor meer informatie kun je bellen met Z. van Duijn, telefoonnum mer 01718-73167.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9