'gelijl Economisch herstel in Afrika moi Verzekeraars wachten af in uitkijkpost en mijnenvelden Wereldbank vraagt meer ontwild^elingshulp Onvrede alom over bod Dales en De Vries trwsss'a'ss Diepe kloof tassen partijen bij cao-overleg wegvervoer DDR zet eerste stap naar hervormingen economie WOENSDAG 22 NOVEMBER 1989 ECONOMIE PAGINA 7 ZÜRICH (Rtr) - Functionarissen van de regering en van de centrale bank van Zwitserland hebben ban ken geprest om rekeningen te ope nen voor regeringsleiders van twij felachtig allooi. Ook zijn de banken aangezet tot het verstrekken van le ningen aan Derde-Wereldlanden terwijl de banken dat uit zakelijk oogpunt onverstandig achtten. Dit klaard dat Zwitserse banken is gisteren gezegd op de Zwitserse schatting 250 tot 300 radio. 'Zwitsers presten banken in zee te gaan met dictator' Japanse superbond De beweringen in de radio-uit zending zijn tegengesproken door de Zwitserse centrale bank en door Union Bank. Deze laatste verklaar de dat aanzienlijke delen van de re portage alsmede de conclusies niet grootste vakbonden klopten met de getuigenis van Stu- ben gisteren s, TOKYO (DPA/AFP) - De twee Japan heb- supérbond der. "Dat geldt vooral voor de ge- gevormd voornamelijk om de oppo- noemde druk van funtionarissen op sitiepartijen m het land te kunnen gehei- In de uitzending werd e< me getuigenis aangehaald bert Studer, topman van Union landen. Een van hen was Ferdinand Bank, de grootste commerciële Marcos, de vroegere president WASHINGTON (ANP) Op economisch herstel van Afrika is zicht, maar dat vraagt grote inspanningen zowel van Afrika zelf als van de industrielanden. Zo moeten de industrielanden hun ontwikkelingshulp in de komende tien jaar opvoeren van 15 mil- bank van Zwitserland. Studer de Filipijnen moest getuigen voor een parlemen- Studer taire commissie die bezig is met een onderzoek naar het witwassen Dat schrijft een studiegroep van de sche herstructurering. De bank Wereldbank na drie jaar studie en pleit intensief overleg met Afrikaanse ming wetenschappers, zakenlieden jard dollar in 1990 tot 22 miljard dollar in 2000. Om de Afrikanen te bevrijden van het hongerprobleem, om hun werk te verschaf fen en om de levensstandaard enigszins te agngespóërd om goede betrekkin- verbeteren is een economische groei van gen te onderhouden met landen die moeten wij daarv belangrijk waren voor de Zwitserse dus Studer. Studer exportindustrie. In de uitzending werd verder de Zwitserse bariken om geld politici te accepteren", aldus de ver klaring van Union Bank. De centrale bank verklaarde com merciële banken altijd te hebben de armste ontwikkelmgs- gemaand tot voorzichtigheid in het zakendoen met buitenlandse politi- CIO ci. De woordvoerder van de centrale bank ontkende dat banken onder druk zijn gezet. Wel zijn zij aange moedigd de omvangrijke fondsen uit het Middenoosten opn ljard Zwit- frank (320 tot 380 miljard gul den) in de kluizen hadden voor par ticuliere rekeninghouders uit mige vier tot vijf procent per jaar nodig. dat exportkrediet is [verstrekt aan Latijns-Amerikaanse landen voor Zwitserse goederen, zwart geld. De bankier zei dat de De banken hebben die kredieten circulatie te brengen. In de jaren banken in de jaren zeventig zijn toegekend nadat zij eerst drie tot ventig werd daar veel geld verdiend keer hadden geweigerd. "Nu met de oliehandel. Dat werd voor betalen", al- een groot deel op westerse bankre- i dat banken keningen gezet waardoor banken steunen in hun strijd tegen de rege rende Liberaal Democratische Par tij LDP. De nieuwe bond telt 8 mil joen leden en is daarmee de grootste niet-communistische vakbond ter wereld na de Amerikaanse AFL- de Britse TUC. De r druk v sche wisselkoersen, vrijere econo- grotere bescher- mie. positieve reële rente en een n en de kwetsba- strak begrotings- en monetair be de samenleving. Het rapport, leid. Al deze elementen maken deel de tot nu toe gehanteerde organisatie vertegen woordigt bijna tweederde van de 12,3 miljoen georganiseerde arbei ders in Japan. Zij wil de vier niet- communistische oppositiepartijen er toe aan zetten een coalitie te vor men. Deze coalitie moet de sinds 1955 regerende LDP van haar machtspositie vertiringen bij de verkiezingen die mogelijk in febru ari worden gehouden. autoriteiten. Het is het eerste rap- dat als titel heeft 'Van port van deze financiële instelling duurzame groei', doet de aanbeve- aanpassingsprogramma's. Dergelij ke maatregelen blijven onontbeer lijk voor Afrika's herstel. Zij moe ten ervoor zorgen dat Afrika beter kan concurreren op de internatio nale markt. waarbij zo veel Afrikanen zijn ge- ling de investeringen in mensen de raadpleegd. Die vier tot vijf procent komende tien jaar te vergroten, economische groei is een ambitieus De basisgezondheidszorg moet streefcijfer, maar haalbaar, aldus worden verbeterd en er is een bete re watervoorziening nodig. Ook is belangrijk dat de voedselproduktie Het 300 pagina's tellende rapport, wordt uitgebreid het streefcijfer dat ingaat op de ontwikkeling r procent per jaar en dat de het Afrikaanse continent ten zuiden kwaliteit van het onderwijs wordt van de Sahara (met uitzondering verhoogd. Verder moeten er sociale van Zuidafrika en Namibia) in de af- hulpprogramma's komen die meer gelopen dertig jaar en ook ongeveer op de gebruikers zijn afgestemd. 25 jaar vooruitblikt, bepleit aanpas sing van de economie 'met nuance'. De aanpassingprogramma's van de Wereldbank zijn tot dusverre te veel gericht op een zu: Tegelijk mët een grotere dacht voor de noden van de Afri kaanse bevolking blijft de Werel- bank vasthouden aan de oude re cepten van onder andere realisti- cent is voldoende. Vanaf inkomens rond 37.000 gulden (waar de achter stand op het bedrijfsleven begint) moeten de hogere inkomens meer extra krijgen, waarvoor in totaal 1,4 miljard gulden nodig is, aldus de CMHF. voorstellen Van Dijk. De door hen geëiste algemene De grootste bonden in de verple ging en verzorging AbvaKabo (FNV) en CFO (CNV) vinden het bod van minister De Vries t zegt de Abva- (vervolg van pagina 1) DEN HAAG (ANP) - De 'grote' ambtenarencentrales van FNV en CNV vinden de door minister Dales geboden ruimte voor 1990 volstrekt onvoldoende en beneden de maat. De ACOP (FNV) verwacht dat er rechtstreeks op een conflict wordt aangekoerst. Zij vragen ruim 2 mil jard gulden (5 procent), twee keer zoveel als Dales biedt. Het Ambte- narencentrum zit op dezelfde lijn als de twee groten. Deze centrale te3gèf BeWe b0nd™ ziet nauwelijks verschil met de hier zelfs 6 procent. De 2,3 procent „„„rctelien „an Dales voorganger die over X sectoren gXkelijk moet worden verdeeld is niet eens biedt en daarmee is dan meteen de i totale ruimte die de minister dins dag op tafel legt opgesoupeerd. Volgens de ACOP (FNV) en Zowel binnen AbvaKabo en CFO CCOOP (CNV) is een algemene kijken actiecomités naar mogelijk- loonronde van 2,5 procent nodig om heden om in sectoren als ziekenhui- niet nog verder op de lonen in het zen en bejaardenzorg het overleg bedrijfsleven achter te raken. De onder druk te zetten. Zaterdag hou- FNV-ers wijzen Dales' voorstel om voor de hogere schalen aparte ver beteringen door te voeren dan ook af. Het geld dat daarmee is gemoeid, is hard nodig om verder achterop raken te voorkomen. Beide hebben al laten weten dat hogere loonstijgingen in het be drijfsleven ook naar de ambtenaren dienen door te werken. Naast de 2,5 procent loonsverhoging, willen ACOP en CCOOP 2,5 procent voor onder meer werkgelegenheid. De middelbare en hogere ambte naren van de CMHF verwachten een harde dobber te krijgen aan mi nister Dales. Zij schenkt absoluut onvoldoende aandacht aan de nog steeds toenemende salarisachter standen van hoger personeel ten op zichte van de marktsector. Gelet op de achterstanden van hun achterban vinden ze een alge mene loonronde van 1,5 procent ei genlijk te veel. Een half tot één pro- Melkquota omhoog De Europese melkproduktie mag dit jaar met een procent omhoog. Dat hebben de EG-ministers van landbouw gisteren in Brussel beslo ten. Dat betekent dat er dit jaar bij na een miljoen ton melk meer mag worden afgeleverd, in Nederland 110.000 ton extra. De garantieprij zen van boter en magere melkpoe der gaan omlaag. De superheffing wordt verhoogd van 100 tot 115 pro cent van de prijs. Renault gesloten De oudste fabriek van het Franse staatsautomobielconcern Renault wordt in 1992 gesloten, zo heeft Renault gisteren bekendgemaakt. De in de jaren twintig gebouwde fa briek in Billancourt, gelegen op een eiland in de Seine bij Parijs, geldt als bakermat van de Franse auto mobielindustrie en was in het verle den herhaaldelijk een bolwerk van stakers. Hoeren bij de bond Een grote meerderheid van de bondsraad van de Dienstenbond FNV heeft gisteren in Amersfoort ingestemd met het voorstel, prosti- tuées toe te laten als lid zodra het bordeelverbod uit het Wetboek van Strafrecht verdwijnt. Lonen Electrorail De directie van Electrorail. in Utrecht, een dochteronderneming van NS, en de Vervoersbond FNV hebben overeenstemming bereikt over de lonen bij het bedrijf. Onder de 500 werknemers was onrust ont staan door het plan van de directie, de lonen in vijfjaar met tien procent te verlagen. De besparing zal nu worden bereikt door lagere lonen voor nieuwe werknemers en kleine re toekomstige loonstijgingen. Arm Text Lite zet aandelen uit voor overnames AMSTERDAM (ANP) - Text Lite, het al jaren tobbende be drijfje in zaktelexen en licht kranten, gaat aandelen uitgeven om geld binnen te krijgen, waar mee andere bedrijven kunnen worden opgekocht. Bij de bui tengewone vergadering gisteren gingen de kleine aandeelhou ders schoorvoetend akkoord met de nieuwe aandelenemissie in de hoop "dat ons alweer be schaamde vertrouwen nu einde lijk eens zal worden gehono reerd". Die uitgifte zal niet plaatsvin den tegen een lagere prijs dan de de geldende beurskoers, zoals het bestuur aanvankelijk van plan was. Sommige aandeelhou ders beschuldigden bij de roeri ge vergadering de directie ervan het verschil in eigen zak te wil len steken. "Rekent u ons eens voor tegen welke koers er is ge handeld, u bent toch accoun tant", vroeg bijvoorbeeld huis arts Reytenbagh uit Almelo. Vorig jaar verloor Text Lite 15 miljoen gulden op een omzet van 17 miljoen. De aandelen zijn een aantal jaren geleden op de effectenbeurs geïntroduceerd voor meer dan 50 gulden en brengen nu nog een schamele 5,60 gulden op. Volgens com missaris en registeraccountant A. van Wasbeek is de kans des ondanks groot is dat nog dit jaar een paar bedrijven worden over genomen. RIJSWIJK (ANP) Tussen de bleek gisteren na het eerste gesprek voorstellen voor een nieuwe cao in Rijswijk over de nieuwe cao. voor het beroepsgoederenvervoer De FNV-bond wil 2,5 procent over de weg (70.000 werknemers) loonsverhoging en de CNV-bond van de werkgeversorganisaties 3,5 procent. Daarnaast zetten de NOB, PCB en KVO en de vervoers- bonden opnieuw in op het invoeren bonden van FNV en CNV gaapt een van nieuwe arbeidsystemen gekop- diepe kloof. De werkgevers bieden peld aan nachttoeslagen. De toesla- 1 procent loonruimte, terwijl de gen, variërend van 1 tot 15 procent. bonden uitgaan van 5 procent, ADVERTENTIE Hervormingen in de DDR leiden tot dit staaltje van kapitalisme: David Schwartz verkoopt in Manhattan (New Yorkstukken Berlijnse muur, voor 5 tot 20 dollar. Stukken met graffiti zijn nog wat duurder. (foto afp> BERLIJN (Rtr/DPA/KRF) De re- voortaan niet meer te maken heb- gering van de DDR heeft gisteren ben met produktiedoelstellingen de eerste tastbare besluiten geno- voor een periode van tien dagen of men inzake de beloofde hervor- een maand. Verder krijgen lokale ming van de economie. De strakke overheden een eigen verantwoorde centrale planning wordt aanmerke- lijkheid bij de besteding van de be- lijk versoepeld en ook in andere op- schikbare financiële middelen. Tot zichten krijgen de bedrijven meer nu toe voerden zij slechts de in- vrijheid, zo blijkt uit een verklaring structies uit van de regering in Oost- de staatsplanningscommissie. Berlijn. De Westduitse regering heeft de DDR gisteren voorgesteld een geza- n'deDDR menlijk deviezenfonds te vormen waaruit Oostduitsers harde valuta kunnen krijgen. Dit zou volgend jaar in de plaats moeten komen van het 'welkomstgeld' van 100 mark dat de Bondsrepubliek nu betaalt aan elke bezoeker uit de DDR. Het is de bedoeling dat DDR-burgers jaarlijks maximaal driehonderd Westduitse marken uit het fonds kunnen krijgen in ruil voor Oost- duitse marken. Het aantal staatspla: zonderlijke industrietakken wordt met meer dan de helft verminderd Ook zullen de bedrijv Hongarije biecht zwaarste schuld van Oostblok op BUDAPEST (Rtr) Hongarije heeft jarenlang opzettelijk een te laag cijfer gepubliceerd voor zijn buitenlandse schuld. Eind augustus werd een bedrag van 17,8 miljard dollar (een dollar is 2,04 gulden) genoemd terwijl de schuld in werkelijkheid boven de 20 miljard dollar ligt. Dit heeft premier Nemeth gisteren verklaard in het Hongaarse par lement. "Wij hebben nu besloten dat de belangen van het land het beste zijn gediend door de pre sentatie van een volledig helder beeld", zei Nemeth. De premier verklaarde dat anderhalfjaar ge leden, toen partijleider Kadar de laan werd uitgestuurd, het Polit bureau in zijn nieuwe samen stelling de moed had moeten to nen om met de echte cijfers te komen. De leiding was echter bang voor een financieel debacle als het vertrouwen van de interna tionale monetaire wereld zou worden geschaad. Het Politbu reau had daarom besloten de cij fers achter te houden en te pro beren de verschillen weg te wer ken. De Hongaarse schuld is gere kend per hoofd van de bevol king de hoogste van Oost-Euro pa. Het Internationale Monetai re Fonds weigerde in mei een krediet aan Hongarije omdat het land de streefcijfers voor de be groting en de lopende rekening van de betalingsbalans niet haalde. moeten werkgevers dwingen het rijden in avond- en nachturen zoveel mogelijk te beperken. De drie werkgeversorganisaties voelen niets voor hogere toeslagen en wil len de huidige toeslag van 1 procent voor een ander doel gebruiken. "De kloof lijkt welhaast onover brugbaar. Van de kant van de werk gevers ontbreekt opnieuw elk ini tiatief om de bedrijfstak in sociaal opzicht te moderniseren", aldus de vervoersbond FNV. De drie werk geversorganisaties stellen op hun beurt dat de verlangens van de bon den onbetaalbaar zijn. Begin dit jaar werd na moeizame onderhandelingen en twee weken van stakingsacties een nachttoeslag van 1 procent afgesproken. Het ak koord leidde later tot een breuk in het werkgeversfront. De vervoers- bonden moeten daarom afzonder lijk onderhandelen met NOB, PCB en KVO (samen 7000 bedrijven) en met de KNVTO (60 grote vervoers bedrijven). Voorstellen van de werkgevers om meer vrouwen voor het chauf feursvak te interesseren en 1200 jongeren het groot rijbewijs te laten halen, zijn volgens de Vervoers bond FNV 'boter aan de galg' zolang de werktijden niet blijvend worden verbeterd. De 1 procent loonruimte van de NOB-club mogen de bonden zelf invullen zolang dat recht doet aan 'een rechtvaardige verdeling over alle werknemers en alle onder nemingen'. Dagbladjournalisten De journalistenvakbond NVJ zal bij de cao-onderhandelingen voor 1990 een loonsverhoging eisen van vyf procent, inclusief prijscompensa tie. De NVJ wil verder afspraken maken over een herziening van de salarisstructuur van de journalisten in de komende drie jaar. een verla ging van de vut van 61 naar 60 jaar en een plan om meer vrouwen in de dagbladjournalistiek in dienst te LEIDEN Poolse mijnwerkers krijgen voorlopig nog geen levens verzekering van een Westeuropese verzekeraar ei triëlen hoeven zekering niet aan te kloppen bij verzekeringsmaatschappij in Ne derland. Want terwijl Westerse on dernemingen begerig door de gaten in de Muur kijken naar de vrije markten die ontstaan in Oost-Euro pa en al contracten afsluiten, "wachten de verzekeraars belang stellend af in 'waarnemingspost' verzekeraars te beschermen. "Bui- gulden), tenlandse verzekeraars zijn hier spreiden nooit gediscrimineerd en daardoor Hongaarse indus- zijn hier al zo'n 150 buitenlandse schadever- verzekeraars actief en dat zullen er na 1992 niet heel veel meer wor den". ook i het r Tijgers Dat laatste gebeurt door naast scha deverzekeringen ('een zeer onzeke re verzekering, die-weinig oplevert') levensverzekering te hebben, door ook te beleggen in aandelen en door een spreiding over de gehele we- Wel zal volgens Van Rijn, die indi- reld. Bovendien zijn de mogelijkheden elders erg groot. Heeft Nederland relatief fors aandeel van 1 pro- Concurrentie reet ook de baas is van onder i Victoria Vesta en Vola, de rentie na 1992 feller worden. Ban- Westduitsland. Voorlopig blijft het ken en verzekeraars, die tot nu toe cent in het totale premie-inkomen bij de incidentele verzekeringen strikt gescheiden van joint ven in de Sovjetun door Karei Berkhout mogen in de wereld, de Verenigde_Staten goed voor 40 procent, 30 procent en Japan 1 banken kunnen procent. Daarbij komt de opkomst an de 'Aziatische tijgers' Taiwan Korea, die steeds meer geld heb- vendien zie je dat de Fransen die tot ben te besteden, nu erg op het eigen land waren ge- In Japan is Nationale Nederlan- richt door het jaartal 1992 zijn wak- den als enige Europese verzekeraar i de natuurlijk best al eerder hadden rikaanse maatschappijen. "De Ver vacht overigens verzekeringswereld, aldus topman kunnen doen". J. van Rijn van Nederlands grootste Van Rijn verzekeringsmaatschappij Nationa- geen le Nederlanden gisteren in de Leid- Westduitsland en Frankrijk zijn de se universiteit. De opkomst van de de landen in het Verre Oosten er het ontstaan van de interne Europe- markt in 1992 zijn daarentegen zekeraars zijn weliswaar enigde Staten hebben geprofiteerd de bezetting van Japan. Wij ame-go^f in Europa. In hebben jaren moeten wachten, daar kantoor moeten hebben om de meeste verzekeringsmaatschappij- goede wil te tonen. Uiteindelijk eenvoudig te duur om zomaar hadden we nog het geluk dat Japan op te kopen. Nederlandse ver- het Westen wilde tonen niet zo ge- wel belang vorden van de verzekeringswereld ;n de groei van de verzekeraars zelf. In zijn rede onder het wat oubolli ge motto oost-west thuis best? reken- stuk sloten te zijn als werd verweten het kleiner goedkoper en hebben doorgaans heeft Japan ons toegelaten". Het i alle ook tamelijk ongenaakbare Korea wer- werd genomen door een Amen- maar kaan se dochtermaatschappij. De kans dat de Japanse verzeke- i beurswaarde (de i aandelen) die ver ligt onder de kelijke waarde van het bedrijf, maar zijn evenmin te koop Dat komt WttJKÊ de de baas van het vierde bedrijf door de opeenstapeling van be- ringsgiganten zoals Nippon Life in Nederland (na Shell, Unilever schermingsconstructies. bij Natio- groter dan alle Nederlandse verzp- Philips) overigens af met de ge- nale Nederlanden maar liefst 5 Superconfex zorgt dat je goed voor de dag komt. ZOETERWOUDE. Hoge Rijndijk 313 (naast Leski en Casba. tegenover Heineken). dachte dat 'heel groot zijn' daarbij getal. Van Rijn: "Wij hebben vooral na 1992 noodzakelijk is. Van Rijn: "Verzekeren is een 'uitverko ren worden' door mensen, die in elk land anders zijn met een eigen cul tuur. Ik geloof dan ook niet dat een verzekeraar globaal heel groot moet dat hij op bepaalde deel- werking of door gewoon sterke positie moet z(jn, maa markten hebben". De EG-markt verandert pig niet veel, verwacht van Rijn, ker niet in Nederland, keraars bij elkaar Europa komen veroveren acht van Rijn niet groot, prikkeldraad aange- "Onlangs heb ik dezelfde vraag ge- eventuele vijandige steld aan de baas van Nippon Life en die* zei dat zijn polishouders, die Desondanks zullen verzekeraars tevens aandeelhouders zijn, daar el uitbreiden in andere landen al geen behoefte aan hebben. Boven- as het alleen maar door samen- dien zijn Japanners een beetje con- land servatief en hebben ze niet genoeg iets op te bou- kennis om te kunnen overnemen, namelijk groot, Als ze al iets doen, dan gebeurt dat op basis van samenwerking. Want als geen ander verstaan ze de kunst de ander in zijn waarde te laten en de grond af wen. De drang i: oorlo- niet alleen omdat er bij de verzeke raars een hoop geld voor handen is (Nationale Nederlanden heeft heid nooit de neiging heeft gehad de belegd vermogen van 75 miljard daar toch van te profiteren".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7