HEMCAR LEIDEN IS ONTZET- Gorbatsjov vraagt snelle hervorming Een zwaluw maakt nog geen Praagse lente 'NAVO moet soepeler inspelen op Oostblok' HEMCAR LEIDEN B.V. Tv-debuut Brits Lagerhuis stelt teleur Regering van nationale eenheid in Griekenland De Klerk: onderzoek doodseskaders w(e straks nog betaalbaar wil rijden, J^vT^AN nu beter leasen., j03 dat ,s voordeliger! WOENSDAG 22 NOVEMBER 1989 BUITENLAND PAGINA 5 Onverbloemde oproep aan Tsjechen MOSKOU (Rtr/DPA/AP) De communistische leiders in Moskou en de Oosteuropese landen hebben tien jaar gele den de situatie verkeerd beoordeeld. Om die verloren tijd goed te maken, zijn er nu snelle'veranderingen nodig, heeft Sovjetleider Gorbatsjov gisteren gezegd op een bijeen komst met journalisten. Nog nooit heeft Gorbatsjov zich zo onomwonden uitgesproken over de hervormingen in het Oostblok. Het was ook een duidelijke aansporing aan het bewind in Tsjechoslowakije om toe té geven aan de eisen van de bevolking. De staats- en partijleider merkte op dat de communistische landen ina dequaat hebben gereageerd op de energiecrisis van de jaren zeventig. Het Westen heeft door de oliecrises van de jaren '70 alle zeilen moeten bijzetten en is daardoor econo misch en technologisch gegroeid, de landen van Oost-Europa hebben in diezelfde periode niet veel onder nomen en zijn achterop geraakt. "De Sovjetunie en de Oost europese landen leken er destijds beter voor te staan, maar dat was een misrekening. We hebben toen tijd verspild. De verloren tijd moe ten we nu inhalen en dit betekent dat de noodzakelijke veranderingen in een sneller tempo moeten wor den doorgevoerd", aldus Gor batsjov. De ontvangst van journalisten was ter gelegenheid van het maan dag begonnen, zesdaagse bezoek van de Canadese premier Mulro- ney. In diens gevolg reizen zo'n 200 Canadese zakenlieden mee, die de mogelijkheden voor investeringen willen onderzoeken. In een inter view met de regeringskrant Izvestia verklaarde Mulroney dat het Cana dese zakenleven zo'n 1,5 miljard gulden in de Sovjetunie wil investe- Mulroney zei te geloven dat Gor batsjov zijn hervormingen zou kun nen doorvoeren, ondanks de sterke politieke en economische tegen stand die de Sovjet-leider daarbij ondervond. Naar de verwachting van de Canadese premier zullen de meeste Westerse landen hun han delsbeperkingen ten opzichte van de Sovjetunie opheffen als de her vormingen duidelijke politieke en economische resulaten opleveren. ADVERTENTIE Ütend leuk bezig. 24 en 25 november a.s. feest en voordeel in ons nieuwe pand. Het plezier van persoonlijke service. Amphoraweg 2-4, 2332 EE Leiden.Tel. (071) 7692 26. LONDEN Voor het eerst zijn gisteren directe televisiebeelden uit het Lagerhuis uitgezonden. De Britten zelf spraken over de 'Greatest Show' van het Westend. Dat kon ook best, want de aan loop naar deze historische ge beurtenis werd geheel gevuld door de plechtige opening van het parlementaire jaar door koningin Elizabeth. door Haye Thomas De miljoenen Britse tv-kijkers die jaarlijks hun toestellen in schakelen voor de Britse Prins jesdag, konden nu voor het eerst in de zaal van het Lagerhuis kij ken, vier jaar nadat televisieca mera's officieel werden toegela ten tot het Hogerhuis. Behalve opschudding over de verboden beelden van vier protesterende feministes die zich daar aan tou wen vanaf de publieke tribunes lieten zakken en de kritiek op beelden van in slaap gevallen lords, heeft het optreden van 'Mr. Tele' in het Hogerhuis nooit enige opschudding veroorzaakt. De bedoeling was dat Labour- leider Neil Kinnock het spits zou afbijten met commentaar op het programma van de regering- Thatcher, dat in de troonrede van koningin Elizabeth werd uitge dragen. Maar zijn partijgenoot Bob Cryer ontnam hem deze his torische eer door de grijs gepruik- te speaker, de voorzitter van het Lagerhuis, een vraag te stellen over de toegankelijkheid van het Paleis van Westminster voor par lementsleden. Saai Vervolgens kreeg ook nog de ka lende conservatief Ian Gow het woord, die onmiddellijk de la chers op zijn hand kreeg met de mededeling dat hij door een tv- adviesbureau was benaderd met de welgemeende raadgeving om een haarstukje te nemen. Maar daarna was het inderdaad de beurt aan Kinnock en vervolgens mevrouw Thatcher voor het be antwoorden van liefst zo scherp en moeilijk mogelijke vragen. Maar als het de bedoeling is dat dit tweemaal wekelijkse treffen de hoogtepunten van het nieuwe avontuur in het Lagerhuis wor den, viel hun debuut danig tegen. Wat nu getoond werd, stemde op geen stukken na over een met de indruk die over het Lagerhuis is ontstaan door de vaste radioreportages. Het woes te geschreeuw van de afgevaar digden en vooral het wanhopige "orde-orde"-geroep van de spea ker er nauwelijs verstaanbaar bo venuit, deden maar al te vaak denken aan een wilde bende. Uit de eerste reacties van kijkers bleek dat dit beeld al snel is ver dwenen. Zelfs waren er kijkers die het eerste optreden ronduit saai noemden. "Ik kan me voor stellen dat een echt pittig en fel debat best de moeite van het be kijken waard zal zijn. Maar wat er nu uit de bus kwam, heeft mij geen moment kunnen boeien", sprak een jongeman. DEN HAAG/BRUSSEL/WAS HINGTON (GPD/Rtr/AFP) - De Navo moet nu inspelen op de ont wikkelingen in het Oostblok en zich constructief opstellen bij onderhan delingen over wapenreducties. Dat zei Max Kampeiman, de voormalige Amerikaanse wapenonderhande laar in Genève, gisteren tijdens een lezing in Den Haag. "Het westen heeft de verantwoor delijkheid zich constructief in te zetten voor het vredesproces. Het moet zich openstellen voor de mo gelijkheden van meer vrijheid en democratie, die de Sovjetunie en de Oostbloklanden nu lijken te bieden. Maar de Navo moet tegelijkertijd voorzichtig zijn en mag de kracht en eenheid die het nu heeft niet verlie zen", aldus Kampeiman. Hij waarschuwde voor de instabi liteit van vooral de Sovjetunie. Vol gens hem kunnen landen die ver scheurd worden door interne eco nomische en sociale problemen maar beschikken over een grote mi litaire kracht, een gevaar opleveren voor hun omgeving. Het vergt daar om alle inzet van het westen het vre desproces in de goede richting te sturen, aldus Kampeiman. Verlaging De Amerkaanse minister van defen sie Richard Cheney heeft met de aangekondigde grote verlaging van het defensie-budget als reactie op de hervormingen in Oost-Europa de NAVO-bondgenoten overrompeld, zo blijkt uit de eerste reacties in Brussel. Die hebben alles uit de krant moeten vernemen. Een nade re uitleg zou dan ook zeer welkom zijn, zo verklaarde gisteren een Eu ropese NAVO-diplomaat. Hij gaat ervan uit dat Cheney de nodige de tails zal verstrekken tijdens de ver gadering die 28 en 29 november in Brussel zal worden gehouden door de NAVO-ministers van defensie. De minister zelf zinspeelde er zondag in een televisie-interview op dat de vermindering van het aantal troepen in Europa wel eens zou kunnen uitgaan boven de 30.000 man die president Bush wil terug trekken in het kader van een ak koord met het Warschaupact over vermindering van de conventionele strijdkrachten in Europa. Bush diende daartoe een voorstel in Op de NAVO-top van mei dit jaar. In een binnenkort te publiceren studie van het invloedrijke Brookings-instituut wordt gesteld dat de VS de komende tien jaar hun defensie-uitgaven met 50 procent kunnen verminderen zonder hun positie in gevaar te brengen. Vol gens de^uteur van de studie, Willi am Kaufmann, zal er geen behoefte meer bestaan aan allerlei geavan ceerde wapensystemen voor het slagveld als de verbetering van rela tie met de Sovjetunie doorzet. JOHANNESBURG (Rtr/AP) - De Zuidafrikaanse president De Klerk heeft gisteren een officieel onder zoek gelast naar het bestaan van doodseskaders bij de politie. De po ging om de zaak af te doen met een intern onderzoek door een politie officier en een openbare aanklager werd eerder deze week eensgezind door advocaten, parlementariërs van de oppositie en alle kranten ver worpen. Zij eisen een onafhankelijk open baar onderzoek onder leiding van een rechter van de Hoge Raad, met de bevoegdheid hoge politiefunc tionarissen als getuigen op te roe pen in een openbare rechtszitting. De druk op de Zuidafrikaanse rege ring nam toe nadat de ex-politieka- piteiri Johannes Coetzee in een krante-interview vrijdag vertelde dat hij van 1980 tot 1982 een doodseskader leidde. Zijn verkla ring wordt ondersteund door twee voormalige politie-agenten, die eer der bekenden dat zij betrokken wa- ger bestaande verdenkingen dat de ren bij de moord op mensenrech- Zuidafrikaanse regering haar goed- tenadvocaat Mxenge in 1981. keuring.gaf of in ieder geval ooglui- De politie spreekt de beschuldi- kend toestond dat de afgelopen tien gingen tegen. Maar de aantijgingen jaar 60 politieke activisten in eigen geven nieuw voedsel aan de al lan- land werden vermoord. Opschudding na zelfmoord sergeant Israël JERUZALEM (AP) In Israël is grote beroering ontstaan over de dood van een 20-jarige sergeant, die zo door zijn collega's werd getrei terd dat hij zelfmoord pleegde. Een pelotonscommandant en vijf solda ten zijn inmiddels uit het leger ontslagen. Eli Shahar, die diende bij de Givatibrigade die regelmatig wordt in gezet in de bezette gebieden tegen de Palestijnen, werd zaterdag door zijn collega's gedwongen voor een schijntribunaal te verschijnen nadat de commandant opdracht had gegeven hem een lesje in motivatie te geven. Shahar, die al herhaaldelijk om overplaatsing had gevraagd, schoot zich na afloop door het hoofd. Een psycholoog zei voor de radio dat het getreiter verklaard kan wor den uit de harde wijze van optreden tegen de Palestijnse opstand. "Het kan beginnen met mensen die als vijand worden gezien, maar wordt geprojecteerd op mensen die geen vijanden zijn maar op een bepaald moment niet zo goed liggen", zei hij. ATHENE De leiders van de drie grote partijen van Griekenland zijn het gisteren na dagenlang beraad eens geworden over de vorming van een 'oecumenische regering'. Deze mag aanblijven tot half april, wan neer het parlement een nieuwe pre sident kiest. Premier wordt de 85-ja- rige oud-president van de Centrale Bank Xenofon Zolotas. De namen van de andere ministers zouden vandaag bekend worden. Het zal gaan om vertegenwoordigers van de drie partijen van rechts tot com munistisch, maar ook om een aantal a-politieke technocraten. door Frans van Hasselt Zoals na de verkiezingen van juni een rechts-links kabinet-Tzanneta- kis tot stand kwam, met als priori teit de 'katharsis', de aanpak van al le schandalen onder de voorafgaan de socialistische regering van An dreas Papandreou, zo is nu deze minstens even opmerkelijke rege ring van de drie grote partijen ont staan, met als prioriteit de economi sche noodsituatie. Het was kenmer kend dat tijdens de persconferen ties van de partijleiders Mitsotakis (Nieuwe Demokratie), Papandreou (Pasok) en Florakis (Coalitie van links en vooruitgang) in het geheel niet meer werd gevraagd naar de verdere juridische afwikkeling van de katharsis. Des te meer ging het om de eco nomische maatregelen waarover een team van experts van de drie partijen het tevoren in grote lijnen eens was geworden in de vorm van een 'minimumprogramma'. Zo zal Buitenland kort Hereniging Volgende maand zal voor de tweede maal in 36 jaar een uitwisseling plaatsvinden tussen familieleden uit Noord- en Zuid-Korea. Sinds de Koreaanse oorlog van 1950-1953 le ven ongeveer 10 miljoen Koreanen gescheiden van hun families, waar bij telefonisch contact of briefwis seling niet mogelijk is. Op 8 decem ber zullen 350 Zuidkoreanen naar Noord-Korea reizen, terwijl 300 Noordkoreanen in omgekeerde richting trekken. Toekayana's De opstandige Toekayana-indianen in Suriname hebben gisteren ge dreigd het Junglecommando "uit alle plaatsen waar onze mensen zijn" te verdrijven als de Surinaam se regering niet zorgt dat het Jung lecommando zich uit het mijnstadje Moengo terugtrekt. Indianenleider Thomas heeft president Shankar la ten weten dat de Surinaamse politie terug moet keren in Moengo omdat nu "terroristen" in politiewagens rondrijden. Riool In het Australische Sydney is grote opschudding ontstaan nu de zee dermate vervuild blijkt door het stadsriool dat zwemmen gevaarlijk is geworden. Bekende surfers heb ben al aangekondigd dat zij niet mee zullen doen aan de surfwed- strijden bij het wereldberoemde Bondi-strand. "Het is niet goed dat we door het vieze water met kramp en spuugaanvallen en oor- en keel- infecties mee moeten doen aan de surfevenementen", aldus surfer Tom Carroll na een wedstrijd zon dag. ETA De Baskische partij Herri Batasuna, die nauwe banden heeft met de ETA, heeft gisteren de beëdiging van het nieuwe parlement geboycot omdat een collega de avond tevoren was doodgeschoten in een Ma- drileens restaurant. Volgens ano nieme telefoontjes naar verschillen de radiostations in Baskenland is de aanslag uitgevoerd door de Anti- Terroristische Bevrijdingsgroepen (GAL). PRAAG "Tot morgen, zelfde tijd, zelfde plaats", schalde de mega- foonstem over de menigte. Even daarvoor verstilden de laatste woor den van het Tsjechische volkslied. Een zoveelste moment van ontroe ring op een toch al zo bewogen dag. Want het volkslied werd vanaf dat balkon aan het Wenceslasplein ge zongen door Martha Kubisova, een zangeres die twintig jaar lang geen toon mocht laten horen. door Hans Geleijnse De honderdduizend, of waren het er weer meer, niemand telt de hoof den, bejubelden De Doorbraak. "Nu gaat het bij ons ook gebeuren, net als in de DDR, Polen en Honga rije", roept de scholier Pavel opge togen. Een oudere student, met het nodige cynisme: "En liefst snel, want wat ter wereld is er leuker dan een doodvervelende democratie?" Het optimisme is onmiskenbaar. Na De Doorbraak, het eerste ge sprek tussen regering en oppositie in Tsjechoslowakije, is nu het wach ten op De Grote Val. Partijleider Milos Jakes, ideoloog Jan Fojtik, kampioen havik Alois Indra, zij al len hebben nog hun fluwelen zetels in het presidium van de almachtige partij. "Weg met Jakes en zijn ben de", luidt onveranderlijk de eis op het Wenceslasplein. "Het is nog niet zover, maar mor gen kan het gebeurd zijn", zegt een actievoerder op het sociologisch in stituut. 's Morgens nog was hij veel minder optimistisch. "De politie mag dan na die verschrikkelijke vrijdag op afstand zijn gehouden, een Peking-variant blijft hier moge lijk", hield hij me voor. De aanlei ding voor dat pessimisme waren de geharnaste verklaringen van rege ring en partijpresidium na de mas sale demonstrantie van maandag. In die verklaringen wordt uit drukkelijk het politiegeweld van vrijdag verdedigd. Het klonk caba- ratesk: "Het optreden van de politie was noodzakelijk om leven en goed Opniew 150.000 demonstranten in Praag. Met de aankondiging van èen dialoog is er mogelijk een doorbraak naar hervormingen in gang gezet. (foto EPA) partners van Adamec "provoca teurs die het land willen destabilise ren". Maar de ommezwaai is een et maal later volledig: "Niemand is uitgesloten van de dialoog, inclusief Charta", zegt de regeringsleider. Het gesprek en die woorden van Adamec betekenen een feitelijke er kenning van de oppositie. Ze bete kenen ook de eerste stappen op de ongetwijfeld moeizame weg naar een legale tegenmacht. Wie maalt er dan nog om, dat be loften over het niet-uitroepen van de noodtoestand, zoals dat in 1981 in Polen gebeurde, later zijn ver dwenen in de berichtgeving van de staatsmedia. En datzelfde geldt voor de toezegging van Adamec, al thans volgens de oppositie-delega tie, dat het "concept van de leiden de rol van de partij moet worden veranderd". Winnaar De massa's op het Wenceslasplein voelen zich al winnaar. En wie weet, is dat ook wel zo. Het ijshockeyteam van Sparta Praag betuigt voor een competitietreffen steun aan de stu dentenacties. Applaus van het pu bliek. Onder de mijnwerkers gist het, er zijn geruchten over stakin gen, die door officiële ontkennin gen alleen maar worden bevestigd. Het is die verbreding van het pro test die de ommezwaai van de rege ring verklaart. Niemand weet nog een antwoord op de vraag wie nu de charismati sche en vooral vertrouwenwekken de politicus moet worden die de moed heeft stevige stappen voor waarts de maken. De technocraat Adamec wil misschien wel, maar hij blijft voorlopig nog binnen de ideo logische perken. Hij benadrukt dat "het socialisme", wat dat tegen woordig ook mag wezen, in Tsjechoslowakije "niet ter discussie mag worden gesteld". Maar aan de oppositiekant is het voorlopig niet veel beter gesteld. De enige die nationale bekendheid ge niet en vertrouwen inboezemt, is Vaclav Havel. Hij lijkt niet te willen. Zijn eerste optreden voor Het Volk op het Wenceslasplein is onthuts end kort: "Ik ben maar een schrij ver, geen redenaar. Ik praat niet lang want anders wordt de elektrici teit afgesneden. U weet het mis schien nog niet, maar er is een Bur gerforum opgericht. En ik heb goed nieuws: we zijn ontvangen door premier Adamec". Sympathiek, maar niet alleen dat. De waarheid schuilt in de verkla ring die acteur Jiri Bartoska voor de duizenden op h^t Wenceslasplein. "Wij, het Burgerforum, zijn nog geen politieke partij. Wij hebben concrete doelen nodig. Als die in een program zijn geformuleerd, is het risico dat één zwaluw nog geen zomer maakt mogelijk verdwenen". de glijdende loonschaal, oogappel van socialisten en communisten, volgend jaar niet worden aangetast. Er komt ook geen devaluatie van de drachme. De schrikbarende tekor ten van de staatsbedrijven op korte termijn moet 250 miljard drachme (3 miljard gulden) worden gevonden om de salarissen in de feestmaand december te kunnen uitbetalen zullen voornamelijk uit belastinghervorming worden gedekt en met betere bestrijding van de belastingontduiking. Maar het lijdt geen twijfel dat de regering daarna zeer onpopulaire maatrege len zal moeten nemen. Het is ikant dat de oppositie in het nieuwe parlement uitsluitend zal worden uitgeoefend door de enige en eerste groene afgevaardigde, me vrouw Marina Dizi. Hoewel haar po pulariteit kan worden bedreigd door het feit dat haar groepering als enige tegen het houden van de Olympische Spelen van 1996 in Athene is, moet zij wel hopen op een flinke winst bij de verkiezingen die voor april op het programma staan. Overleg tussen Nicaragua en Contra's mislukt WASHINGTON (AFP) - Nicara gua wil een spoedoverleg van de Middenamerikaanse landen over de ontmanteling van de Contra's na het mislukken van vredesbespre kingen gisteren in Washington. Vol gens onderminister van buitenland se zaken Victor Hugo Tinoco moe ten de regeringsleiders maar beslis sen wat er moet gebeuren met de Contra's, die het volgens hem "ont breekt aan de wil om te onderhan delen en vredesakkoorden na te le- Nicaragua besloot het overleg te stoppen toen de Contra's niet wil den ingaan op een nieuw vredes voorstel. Daarbij zouden de 2300 re bellen die de afgelopen weken Nica ragua zijn binnengetrokken, binnen twee weken terug moeten keren naar hun bases in Honduras. De overige Contra's zouden in speciale zones in het land kunnen blijven tot hun ontmanteling. De Contra's stelden daarop voor dat alle rebellen, hun aantal wordt door de VS momenteel geschat op rond de 5000, in Nicaragua mogen blijven en pas worden ontmanteld na de verkiezingen op 25 januari. Verder zou de Nicaraguaanse rege ring dan eenzijdig een bestand in acht moeten nemen, wat gecontro leerd moet worden door een inter nationale vredesmacht. Ze stemden er wel in toe niet nog meer man schappen het land binnen te bren gen en de uitslag van de verkiezin gen te respecteren. Tinoco noemde dat "absurd" en verweet de Verenigde Staten de Contra's niet genoeg onder druk te zetten om serieus te onderhandelen over het vredesakkoord van de vijf Middenamerikaanse landen. Vol gens Contra-delegatieleider Enri que Bermudez hebben de Contra's "positieve" concessies gedaan. De rebellen zullen nu een eenzijdig staakt-het-vuren in acht nemen, zei hij. van burgers te beschermen", luidde het. Vierentwintig uur later is de tekst bijgeschaafd: er komt een on derzoek naar de gang van zaken en de verantwoordelijken. En voor het eerst meldt de televisie dat er acht gewonden zijn gevallen, van wie er vier nog steeds in het ziekenhuis verblijven. Roes Premier Adamec mag, als we verte genwoordigers van de oppositione le delegatie mogen geloven, laten doorschemeren dat de partij bereid is met anderen regeringsverant woordelijkheid te delen. Dit soort beloften blijven achterwege in de verslaggeving van radio en televis- me over het gesprek. En direct afge wezen is de eis van het Burgerfo rum voor een onafhankelijk onder zoek naar de gebeurtenissen van vrijdag. In de roes van vreugde op het Wenceslasplein blijft de leegheid van Adamecs beloften totaal onder geschikt. En misschien kan dat ook niet anders. Want in dit Tsjechoslo wakije, waar het trauma van 1968 voor iedereen die het meemaakte nog speelt (en dat geldt ook voor de genen die op tanks naar de absolute macht werden gedragen) is niet veel nodig voor een Doorbraak. Maandag nog waren de gespreks- ADVERTENTIE Kamsteeg Auto Lease 071-317436

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5