TGV rijdt in 1998 naar Rotterdam Voor de liefhebber is-ie er ook in het zachtroze. Financiën zei mets tegen Kok Man wilde sterven, arts gaf nep-middel Primafoon Spoorbaan mag milieu niet aantasten Tatoeages bij jeugd uit de mode WOENSDAG 22 NOVEMBER 1989 .BBHEEHm. DEN HAAG (GPD) Pas in 1998 zal de hogesnelheidstrein TGV vanuit Parijs, via Antwerpen Rot terdam aandoen. Voordat het zover is, moet tussen Antwerpen en Rotterdam een speciale spoorlijn worden aangelegd. De kosten daarvan bedragen anderhalf miljard gulden. Vanaf Rotterdam zal de trein met normale snelheid op de Schiphollijn naar Amsterdam kunnen rijden. Pas na het jaar 2000 moet deze baan met hoee snelheid bereden kunnen worden. binet voor wat betreft de financie ring gemakkelijker gemaakt, door dat op de bijeenkomst gisteren is gebleken, dat Frankrijk en Duits land van hun hogere opbrengsten in het rendement van de trein een deel zullen overdragen aan Nederland en Belgie. Voor Nederland zou het gaan om enkele tientallen miljoe nen guldens. De Nederlandse verkeersminister Maij-Weggen heeft gisteren in Den Haag een aantal ontbindende voor waarden op tafel gelegd in de bij eenkomst met haar collega's van Duitsland, Frankrijk. Engeland, België, Luxemburg en Nederland. In de eerste plaats moet de Neder landse regering in de komende ja ren de financiering voor de aanleg van de hogesnelheidstrein zien rond te krijgen. Bovendien zal een studie moeten uitwijzen dat door de aanleg van de spoorbaan het milieu niet zal worden aangetast. Het defi nitieve besluit tot financiering en de aanleg zal door het volgende kabi net genomen moeten worden. Het wordt dit en het volgende ka- Dochter moest voor moeder en stiefvader een kind baren ARNHEM (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Arnhem, mr. L. van Zanten-Renders, heeft gisteren tegen een man en vrouw uit Grave ieder een gevangenisstraf van twee jaar geëist. De man zou in 1985 en 1986 in Nijmegen verschil lende malen gemeenschap hebben gehad met zijn toen 14-jarige stief- "wZidZ^taa^slcretariT^.. dochter. Het meisje zou als draag- keer Kjli iie kennelijk hever op moeder moeten fungeren voor het kind dat de man en vrouw samen wensten. Beide verdachten hadden een mislukt huwelijk achter de rug toen zij elkaar ontmoetten. Bij beiden - Minister Maij-Weggen passeert de Nederland, Belgie en Engeland zullen met steun van Duitsland en Frankrijk een beroep doen op het EG-fonds voor structuurverbete ring van het vervoer. Hieruit zullen de aanleg van de speciale lijn en de aansluitingen van de lokale lijnen op de TGV bekostigd moeten wor den. Op dit moment zit in dit fonds een bedrag van ongeveer 150 mil joen gulden. Minister Maij-Weggen hoopt dat het Europarlement be reid zal zijn dit fonds te verdubbe- Wat het milieu betreft zei de mi nister. dat de aan te leggen lijn tus sen Antwerpen en Rotterdam onge twijfeld schadelijke effecten zal hebben op het milieu in bepaalde gebieden. Daartegenover staat vol gens haar dat er straks minder fre quent gevlogen wordt tussen Am sterdam, Rotterdam, Brussel en Pa rijs. Bovendien hoopt ze dat veel autobezitters voor een bezoek aan Parijs de TGV-trein zullen nemen. De trein zal de afstand twee uur sneller overbruggen dan de huidige Intercity. Maij-Weggen wil met haar Belgi sche collega Dehaene verder over leggen over het te kiezen tracé. In België bestaat riög geen overeen stemming over het te volgen tracé. Wanneer de regeringen van de be trokken landen definitief besluiten tot aanleg, dan zal de TGV-lijn Pa rijs-Brussel in 1995 geopend kun nen worden, evenals de lijn Parijs- Lille-Kanaaltunnel. Drie jaar later volgen de lijnen Brussel-Antwer- pen-Rotterdam en Brussel-Aken en Keulen-Frankfurt. Veel jongeren blijken huiverig te zijn DEN HAAG (GPD) - Tatoeages zijn de laatste jaren steeds minder populair bij jongeren tussen de der tien en zeventien jaar. Het aantal jongeren dat tatoea ges laat aanbrengen bereikte een top in 1981 en 1982 maar is sindsdien gehalveerd. Dat blijkt uit eei derzoek uitgevoerd door de Haagse jeugdarts dr. A.H. Bergink. Bergink deed vier onderzoeken in de periode van 1974 tot 1989 naar tatoeages die hij tegenkwam tij dens het systematische schoolonderzoek bij jonge ren van een lts in Den Haag. Hij constateerde begin jaren tachtig dat 13,3 procent van de lts'ers een zelf- aangebrachte- of professionele tatoeage droeg. Vorig jaar bedroeg dat percentage nog slechts 5,2 procent. Jongeren noemden als reden voor de dalende po pulariteit van tatoeages de angst om aids op te lopen. Bergink: "Veel jongeren blijken huiverig te zijn voor naalden en bloed. Dat is een beetje irrationeel, want in de praktijk is de laatste jaren nooit meer vastge steld dat het virus door professionele tatoeërders is overgebracht". De voorstellingen die jongeren aanbrengen of la ten aanbrengen zijn meestal eenvoudig. Zelfaange- brachte tatoeages beperken zich tot de eigen initia len, de naam van de vriendin, drie puntjes (geloof, hoop en liefde), een anker of de woorden 'love' of 'moeder'. Professioneel aangebrachte tatoeages ko men minder voor bij de lts-jongeren. Bij het onderzoek heeft Bergink onderscheid ge maakt tussen autochtone en allochtone groepen. Het percentage allochtone getatoeërden is de afgelopen jaren vrij constant gebleven, rond de vijf procent. Voornamelijk Marokkanen en Hindoestaanse Suri- namers blijken vaak om godsdienstige redenen zelf kleine tatoeages aanbrengen. Professionele tatoea ges trof hij zelden aan. "Alleen Creoolse Surinamers hebben soms grote gëkleurde tatoeages. Bij Turkse jongens ben ik nog nooit tatoeages tegengekomen". In Nederland is geen wet zoals in Engeland, die verbiedt dat minderjarigen zich bij afwezigheid van vader of moeder laten tatoeëren. "Ik denk ook niet dat dat nodig is. Het komt wel eens voor dat 13- of 14- jarigen een tatoeage laten aanbrengen waar ze enorm spijt van krijgen, maar in het algemeen is het beter om goede voorlichting te geven over tatoeages", al dus Bergink. Kapotte zenuw herstelt sneller door bevriezing ROTTERDAM (GPD) - Het herstel van volledig doorgesneden zenu wen (bijvoorbeeld bij een ernstig ongeluk) kan worden bevorderd door beide 'rafelige' en 'spaghetti- achtige' uiteinden alvorens ze weer met elkaar te verbinden licht te bevriezen en dan glad af te snijden. Deze door de Franse chirurg dr. L. de Medinaceli ontwikkelde me thode is een van de nieuwe technie ken die in het Academisch Zieken huis Dijkzicht in Rotterdam wor den gepresenteerd op een symposi um. Drs. S. E. R. Hovius. chef de cli- nique van de afdeling Plastische en Reconstructieve Chirurgie van het AZR, is enthousiast. "Na de intro ductie van de microscoop in de neu rochirurgie dacht men het herstel len van beschadigde zenuwen te be heersen, dat het een kwestie was van het weer aan elkaar zetten van de beschadigde delen. Maar het is nog steeds niet perfect. Ondanks de enorme vergroting die een micro scoop biedt, is het nog lang niet al tijd mogelijk de uiteinden echt goed aan elkaar te krijgen". "Door de bundels die erin liggen, zijn zenuwen wel te vergelijken met telefoonkabels en dat maakt het herstel gecompliceerd; het pro bleem is om a op a. b op b. c op c te krijgen, enzovoort. Met deze nieu we techniek, is de kans op herstel en het terugkeren van gevoel en functies vele malen groter". Een andere nieuwe techniek is die van de Amerikaanse plastisch- chirurg dr. A. Lee Dellon. Hij ont dekte dat beschadigde zenuwein den door een geleidend buisje van polyglycolzuur 'naar elkaar toegroeien'. Bij beschadigingen, waarbij de te overbruggen afstand niet groter dan drie centimeter mag zijn, biedt deze methode het voor deel dat niet elders uit het lichaam een stukje zenuw hoeft te worden 'geleend'. Een voordeel van het ge bruik van polyglycolzuur is dat dit materiaal geleidelijk in het lichaam wordt opgenomen; gedurende de ongeveer zes weken waarin dit ge beurt, kan de beschadigde zenuw voldoende zijn hersteld. De methode Dellon zal in de naas te toekomst ook door chirurgen in Rotterdam op grote schaal worden toegepast. kwa i de i bove r de een kind te krijgen, had zich laten steriliseren. Het idee geopperd de dochter van de vrouw draagmoeder te laten zijn. Enkele malen per maand had de man daar op'een jaar lang gemeenschap met zijn stiefdochter. Uit angst deed het DEN HAAG (ANP/GPD) - Topamb- meisje wat de man w,1de Toen tenaren van Financiën hebben eind zwangerschap uitbleef ging de man. oktoj)er tijdens een kennismakings om zijn lustgevoelens te bevredi- gesprek met PvdA-fractievoorzitter gen, door met ontuchtige handelin- Kok als b d m,nister van Fi gen. - - De stiefdochter eiste via haar raadsman een schadevergoeding van 1.500 gulden voor de traumati sche periode. Zij is inmiddels Ambtenaren wilden meer over oorzaak tegenvallers weten dag eerder op de hoogte gesteld van de Financiële tegenslagen. De WD heeft inmiddels vragen gesteld over deze zaak. Fractievoor zitter Voorhoeve en financieel spe- de Wet Investeringsrekening (WIR) en tegenvallende kasinkomsten uit (i de dividendbelasting ter grootte bers weten of deze gegevens tijdens pleeggezin geplaatst De officier van circa anderhalf miljard gulden. •*"<-«••»- -n justitie was van oordeel dat de Volgens een woord^oertfer stelbaar dat de dividenbelasting achter zou blijven bij de ramingen. Belastingdienst Financiën ontkent dat er een ver band bestaat tussen de mogelijke tegenvaller bij de belastinginkom sten en slecht functioneren van de belastingdienst als gevolg 1 j net z worden als haar man. Zij zou niets hebben ondernomen hebben het kind te beschermen. Uitspraak 5 december. gestraft dient te pjnancign z,jn fmanciële tegen- .11 7r.11 me c allers eind oktober gemeld de- Lubbers op de hoogte stelde. Ru- signaleerd. De ontwikkeling was ding die niet bij het kennismakings- echter zo verrassend dat de ambte- heeft op 7 november met Kok over de tegen vallers gesproken. Kok was pas een de informatie dan wel de formatie ganisaties. Volgens een woordvc de huidige coalitie nog door der werkt nog 95 procent van de be lastingdienst op de oude manier en zijn slechts acht eenheden overge stapt op een gecentraliseerde werk wijze. "Die acht zouden door het la te versturen van aanslagen en na vorderingen verantwoordelijk zijn voor een vermindering van inkom sten van honderden miljoenen?" vraagt hij zich af. naren eerst meer over de oorzaak wilden weten. Gezien de sche groei was het voor hen UTRECHT {ANP) - Het Medisch Tuchtcollege in Amsterdam heeft een huisarts berispt omdat hij ten onrechte de indruk wekte mee te werken aan euthanasie. Hij gaf een man die wilde sterven een nep-me- rechter verwees de zaak opnieuw dicijn in plaats van pillen die zijn le- naar het tuchtcollege. Volgens 1 beeindigde. Volgens het college Tromp Meester is de man inmiddels de daarop een klacht in bij het tuchtcollege. Dat zag aanvankelijk van behandeling af omdat de arts beloofde niet meer zo op te treden. De door de familie ingeschakelde Minister Kok. heeft hij hiermee het vertrouwt de artsen geschaad. J. Tromp Meester, coördinator van de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie, heeft dit meegedeeld. Volgens haar ging het om een man die veel klachten had en kampte met een kampsyn droom. De arts schreef een 'cutha- nasie-pil' voor, die echter niet bleek te werken. Familie van de man dien- Gemeentegarantie Gemeenten krijgen sinds de ver scherping van de subsidieregeling op 1 januari 1989 minder aanvragen voor gemeentegarantie voor de aan koop van premie-A koopwoningen. Tot nu toe ligt het aantal aanvragen dit jaar zeventien procent lager dan vorig jaar. De Vereniging Neder landse Gemeenten vreest dat het bouwprogramma voor premie-A daardoor maar voor tweederde wordt gerealiseerd. Aidscampagne De Nationale Commissie Aidsbe- strijding heeft de jaarprijs ontvan gen van de vereniging voor Public Relations en Voorlichting. Recent onderzoek heeft uitgewezen dat 81 procent van de ondervraagden de voorlichtingscampagne over aids redelijk tot uitstekend vindt. Vol gens voorzitter Roscam-Abbing van de commissie is dat "helaas geen re den voor zelfgenoegzaamheid". On langs is een nieuwe campagne over aids begonnen. Hooglanders Het aantal Schotse hooglanders op de zuidelijke Veluwe wordt uitge breid van elf nu tot tussen de veer tig en vijftig over een paar jaar. De Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten heeft daartoe beslo ten omdat de grote grazers de ver- grassing van heide-gebieden tegen gaan. De heide kan dan weer bloei- Bossen De gezondheid van het Nederland se bos is dit jaar ongeveer gelijk ge bleven ten opzichte van vorig jaar. De helft van de bossen is volgens een onderzoek van Staatsbosbe heer, vitaal. Ten dode opgeschreven is 3,4 procent van de bossen. Asielzoekers Het voormalig bejaardenhuis Voor Anker in Hoogezand (Groningen) wordt een opvangcentrum voor 150 asielzoekers. De opvang geldt voor een jaar. waarna de bewoners wor den doorverwezen naar het defini tieve opvangcentrum in Veendam. Hel asielzoekerscentrum Groot Deunk In Aalten (Gelderland) heeft als eerste in Nederland een crèche gekregen voor de ongeveer veertig kinderen die er verblijven. Of u 'm nu m het wit, donkergrijs of in het zachtroze neemt, de Malmö 4 mag gezien worden. Z'n prachtige vormgeving en z'n handige eigenschap pen maken 'm tot een compleet toestel. Zo heeft-ie een nummerherhaal toets en onthoudt-ie vier nummers. Daar zijn vier toetsen voor waar u vier namen (dokter, uw broer etc.) achter kunt schrijven. Tijdelijk staat dit strak vorm gegeven toestel voor f 138,- (in plaats van f 169,-1) voor u klaar. Er is ook een Malmö zonder geheu gen. Die mag voor f 128,- de etalage verlaten. Komt u ze deze week 'ns alle twee bekijken? Graag tot ziens! *De aanbieding geldt t/m 30 december 1989. Voor telefoon ga je naar Primafoon. PRIMAFOON VAN PTT TELECOM IS GEVESTIGD IN: ALPHEN A/D RIJN, DREESPASSAGE 10 - GOUDA, KLEIWEG 108 - LEIDEN, HAARLEMMERSTRAAT 8 op natuurlijke wijze overleden. De euthanasie-vereniging heeft het afgelopen jaar in totaal 623 ver zoeken om informatie, bemiddeling en hulp bij euthanasie binnenge kregen. Dat is honderd meer dan het jaar ervoor. De stijging geldt vooral vragen om bemiddeling bij euthanasie voor ernstig zieken in (het zicht van) de stervensfase en om chronisch zieken. Ook psy chisch lijden heeft vaak tot gevolg dat mensen de N WE bellen. Het af gelopen jaar waren daarbij vijftien mensen met aids en zeven bij wie in de oorlog ondervonden leed een be langrijke rol speelde. De contacten met de NWE be staan uit telefonische en persoonlij ke gesprekken. De NWE stelt nooit te kunnen voldoen aan de steeds terugkerende vraag, midde len voor zelfdoding te verschaffen. Als het gaat om verzoeken om eu thanasie bij ernstig gehandicapte pasgeborenen is ook bemiddeling meestal niet mogelijk. Zo'n verzoek kwam het afgelopen jaar vijf keer binnen. Tweederde van de vragen om in formatie over of bemiddeling bi j eu thanasie komt uit de Randstad. Vol gens de NWE ontstaan er langza merhand meer mogelijkheden om de gewenste hulp te vinden, vooral - maar niet alleen - in de Randstad. De vereniging heeft er het afgelo pen jaar vijfduizend nieuwe leden bij gekregen - meer dan in enig voorgaand jaar - waardoor het totaal op 1 september 1989 was gestegen tot bijna 35.000. Het aantal verstuur de euthanasieverklaringen verdub belde van 4.000 tot 8.000. Proefproces over dood coma patiënt is niet zorgvuldig' DELFT (GPD) - Justitie treedt on zorgvuldig op door na tweeënhalf jaar nog een proces aan te spannen over het doden van een coma-pa tiënt. Dat vindt directeur G. Ker sten van het Reinier de Graafgast- huis in Delft. In zijn ziekenhuis be ëindigde een neuroloog ruim twee jaar geleden door actief ingrijpen het leven van een coma-patient. De arts meldde de ingreep destijd onmiddellijk bij justitie. Nu pas wordt een proces aangespannen, waarbij de neuroloog moord ten las te wordt gelegd. Kersten vindt dat de justitie daarmee de familie van de patiënt en de arts tekort doet. Kersten: "Laten ze dan de zaak-Sti- nissen aanpakken, want daar is het allemaal om begonnen. Men heeft kennelijk iets nodig en dan nemen ze maar een zaak die ze. nog op de plank hebben liggen".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3