LEIDSCH DAGBLAD Adamec overlegt met Burgerforum ■■mm* hAv wM li Jy#wFWm v Diesel wordt 10.6 cent duurder Gegijzelde hotelgasten in San Salvador vrij Uuto huren?! Stinissen dreigt met gijzeling Bom in kantoor van anti-apartheidsgroep Tweede Kamer overladen met wetsvoorstellen Babyruil in VS pas na tien jaar aan het licht i MultiRent Nieuwe massale demonstratie in Praag Leidse peuter gestorven aan nekkramp - WOENSDAG 22 NOVEMBER 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39096 Prijs fl. 1,25 Bod 2,5 procent voor ambtenaren en trendvolgers DEN HAAG (ANP) Minister Da- les van binnenlandse zaken en haar ambtgenoot De Vries van sociale za ken bieden de 1,2 miljoen werkne mers bij de overheid en de trendvol gers een loonsverhoging van 1,25 procent. Vooral ambtenaren in ho gere rangen profiteren van twee maatregelen die de verschillen in beloning tussen ambtenaren ver groten en aan hogere loonschalen een hoger salaris verbinden. In totaal is er een loonruimte van 2,5 procent (1,1 miljard gulden), die overeenkomt met de geraamde con tractloonstijging in de bedrijven, die het kabinet 'verantwoord' vindt. De vorige ministers Van Dijk en De Koning boden op Prinsjedag twee procent. Nog eens een half procent van de ruimte voor loonsverhogingen wil minister Dales pas besteden nadat daarover overlegd is met de ambte narenbonden. Zij denkt dan vooral aan maatregelen ter bevordering van de werkgelegenheid. De minis ter heeft al besloten de vut-leeftijd ook volgend jaar op 60 jaar te hou den. (pagina 7: bonden vinden aanbod volstrekt onvoldoende DEN HAAG (ANP) - De Tweede Ka mer krijgt het volgende maand zwaar te verduren, tenzij ze het Kerstreces wil spenderen aan de be handeling van wetsvoorstellen. Pre mier Lubbers heeft de Kamer na melijk een lijstje met 24 "urgente" wetsvoorstellen gestuurd. Deze zouden op 1 januari in werking moeten treden. Voor de Tweede Ka mer wordt het kort dag: de vergade ringen beginnen op 5 december; het Kerstreces begint op 22 december. Onder de wetsvoorstellen bevin den zich wijzigingen op de nieuwe belasting- en premieheffing per 1 ja nuari, de verhoging van de accijn zen op diesel en LPG, beperking van het reiskostenforfait, verhoging van het huurwaardeforfait en de verhoging van de kinderbijslag. De CDA-senator Christiaanse heeft al gezegd dat de wetsvoorstel len niet meer door de Eerste Kamer kunnen worden behandeld als de Tweede Kamer ze niet vóór 14 de cember heeft aangenomen. DEN HAAG (GPD) - 1 organisaties zijn akkoord met een verhoging van de dieselprijs met 10,6 cent per 1 januari 1990. Op voorstel van minister Maij-Weggen (Verkeer en Waterstaat) wordt de geplande accijnsverhoging van 8,3 cent met 2,3 cent opgeschroefd. In ruil voor de prijsverhoging krijgen de vervoersorganisaties de garantie dat de opbrengst van de extra prijs verhoging terugvloeit naar de ver voerssector. Daarmee worden milieu-vriendelijke maatregelen in de transportwereld gesubsidieerd. Vorige week vrijdag ging de mi nisterraad akkoord met een wets voorstel van minister Kok (financi ën) om de dieselaccijns met 8,3 cent te verhogen. Daarvan was 2 cent be stemd voor uitvoering van het Na tionaal Milieu Beleidsplan in 1990. Tot 1994 zou de dieselprijs in het ka der van datzelfde Nationaal Milieu beleidsplan met nog eens 2,3 cent verhoogd worden. Op voorstel van Maij-Weggen wordt die prijsverho ging nu in één klap doorgevoerd. Het kostte de vervoersorganisa ties de nodige hoofdbrekens om ak koord te gaan. „Maar wij wilden aantonen dat wij ons verantwoorde lijk voelen voor het milieu. Dat heeft de doorslag gegeven", aldus woordvoerder Sleddering van de Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Transport Ondernemin gen (KNOVTO). „Bovendien zaten wij in de EG aan de lage kant met de hoogte van onze diessel-accijns. Nu kan men ons niet meer beschuldi gen van concurrentie-vervalsing", meent de woordvoerder van de KNOVTO. De vervoersorganisaties hebben met de minister van Verkeer en Wa terstaat een contract getekend over de prijsverhoging. Daarin is vastge legd dat van de prijsverhoging 4,3 cent terugvloeit naar de vervoer ders. Het gaat om een bedrag van 240 miljoen gulden, waarmee de in troductie van geluidsarme vracht wagens gesubsidieerd en het onder zoek naar schonere brandstoffen geïntensiveerd. Daarnaast hebben de vervoerders van minister Maij-Weggen de toe zegging losgepeuterd dat zij gecom penseerd worden als buurland Duitsland tot tolheffing overgaat. Minister Maij-Weggen werd vorige week vrijdag door haar collega-mi nisters gemachtigd om deze record- accijnsverhoging met de ders af te spreken. NEW YORK (DPA) - Tien jaar lang geloofde de Amerikaanse Kimberley Mays dat de man, bij wie zij opgroeide, haar va der was en dat haar moeder twee jaar na haar geboorte was overleden. Het afgelopen weekeinde kwam echter vast te staan dat Kimberley andere ouders heeft. Een genetische test wees uit wat Ernest en Re- gina Twigg al ruim een jaar vermoedden, namelijk dat hun dochter Arlena, die in augus tus 1988 stierf, niet hun kind was maar was verwisseld na de geboorte. Het drama begon toen Arle na medische tests moest on dergaan voor een hartoperatie die zij uiteindelijk niet zou overleven. Die tests wezen uit dat het meisje niet een natuur- lijke dochter van de Twiggs kon zijn. Het ouderpaar eist nu van het ziekenhuis in Florida, waar de twee meisjes werden geboren, een schadevergoe ding van een slordige 200 mil joen gulden. Omdat indertijd in de kli niek maar twee blanke baby's werden geboren leidde het spoor van de speuractie van de Twiggs al snel naar Kimber ley. Onder de voorwaarde dat de Twiggs haar niet zouden opeisen stemde Robert Mays in met een genetische test, die uitwees dat Kimberley voor 99.9 procent de dochter van Er- nest en Regina Twigg is. Hoe de verwisseling destijds is gebeurd, is een vraagteken. De komende weken zullen de advocaten van de betrokken ouderparen de koppen bijel- kaar steken wat verder te doen. De Twiggs, die nog zeven kinderen hebben, willen Kim berley wel bij Robert Mays la ten maar willen wel het recht om haar te bezoeken. Bezetting Sheraton loopt ten einde SAN SALVADOR/WASHINGTON buitenlanders en zijn ambassades (GPD/Rtr/AFP/DPA/UPI) Alles gevestigd. Bij de gevechten zijn ze- duidt erop dat de bezetting van het ker twee militairen van het rege- Sheraton Hotel in San Salvador ringsleger gedood en vier soldaten door het linkse verzet ten einde en drie burgers gewond geraakt. Daarna bestormden de verzets strijders het in de wijk gelegen She- raton-hotel. Na bijna 10 uur van schieten in en rond het hotel redden regeringstroepen 70 gasten, voorna melijk buitenlanders, uit het hoofd gebouw van het hotel. Onder hen was de secretaris-generaal van de organisatie van Amerikaanse Sta ten (OAS) Joao Baena Soares, die naar El Salvador was gekomen' om te proberen een bestand te bereiken in de strijd tussen de regering en de FMLN. Hij vertrok direct uit het loopt. De gisteren door het verzet verraste hotelgasten zijn vrijgelaten en de gevechten rond het hotel wer den vannacht beëindigd. Een mili taire woordvoerderverwachtte van morgen Nederlandse tijd dat de guerrillastrijders van de nacht ge bruik maken om er vandoor te slui pen. In een van hun meest gewaagde aanvallen in de 10 jaar oude burger oorlog vielen honderden guerrilla strijders gistermorgen de woonwijk Escalon binnen, de Salvadoraanse goudkust. In de wijk wonen veel land. De opstandelingen hadden op dat moment nog één van de twee torens van het hotel bezet. Radio Vencere- mos, de zender van het verzet, meld de dat daarbij onder meer vier Ame rikaanse militaire adviseurs gevan gen werden gehouden. Bovendien hadden zich op de zesde verdieping acht Amerikaanse Groene Baretten, elite-troepen, verschanst. Na onderhandelingen met het le ger lieten guerrilleros wel de gijze laars vrij, maar de Amerikaanse sol daten bleven achter op hun verdie ping. De manager van het hotel, de Nederlander Robert van Nieuw- veld, verklaarde vanmorgen dat het leger het grootste deel van het ge bouw weer in handen had, maar hij wist niet hoe de situatie op de ver dieping van de Amerikanen was. beurs-u«»W^;;erdagexbt. VONDELLAAN80 2332 AH LEIDEN BEL 071-310001 TOYOTA STARLET1.3XL12VIU.VE Tornadorood 36.000 KM sept. 1989 15.800,- ZEG MAAR(S^ TEGEN iv KAMSTEEG OCCASION Koude nacht Opklaringen en vooral dc dag enkeli mumlcmperat punt aan de kust tot min 3 graden in het binnenland. Middagtempcratuur onge veer 6 graden. Matige, aan de kust vrij krachtige, noordwestelijke wind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Enkele buien, sommige Golfclub zonder holes geopend STOKE-ON-TRENT (Reuter) - In de landelijke omgeving van de Engelse stad Stoke-on- Trent werd vandaag een golf club zonder holes aange bracht. Na de officiële ingebruikne ming van de club door de bur gemeester kon de eerste spe ler, de amateur Robert Hib- berts, zijn ogen niet geloven. Hij sloeg zijn bal mooi op de green maar kon met de beste wil van de wereld de hole niet vinden. Nader onderzoek leerde dat de greenkeeper op de meeste greens vergeten was de holes te graven. De man werd on middellijk aan het werk gezet. PRAAG (DPA/AFP/GPD) De Tsjechoslowaakse oppositiebeweging Burgerforum heeft gisteren een gesprek met premier Adamec gehad. Daarmee heeft de Tsjechische regering weliswaar het bestaan van een oppositie erkend, maar van een overwinning is "nog lang geen sprake", zo heeft initiatiefnemer Vaclav Havel vanmorgen verklaard. In Praag heerst vandaag een ge spannen toestand na de massale de monstratie gisteravond. In het cen trum verzamelden zich in de loop van de morgen ongeveer duizend mensen bij het standbeeld van de Heilige Wenceslas voor een nieuwe demonstratie vanmiddag. Ook in andere Tsjechische steden werden ^betogingen ^rwacht^Verder grote spanningen binnen de partij kestaan "De stalinisten komen Een vader met zijn dochter die bei- den gewond raakten tijdens gevech ten tussen regerings- en guerrilla troepen worden door een Sal- vadoraanse Rode Kruis-helper in veiligheid gebracht. (foto ap> wordt aan alle hogescholen land door ongeveer 80.000 gestaakt. Volgens een voorman Tsjechoslowaakse oppositie, Pavel Tigrid, zullen er binnenkort in de top van de communistische partij koppen rollen. Hij zegt van goed ge ïnformeerde bronnen te hebben vernomen dat er stevige menings verschillen leven binnen het Polit buro en dat met name premier La- dislav Adamec en partijleider Milos Jakes een knallende ruzie met el kaar hebben gehad. Tigrid zegt bin nen het Politburo wordt gedacht aan het installeren van "een Tsje chische Krenz" als president. Op een persconferentie vanmor gen hebben Vaclav Havel en andere Bomaanslag op president Libanon BAYRUT (AFP) Een bomaanslag op de Libanese president René Muawad heeft vanmiddag voor een grote ravage gezorgd in het westelij ke deel van Bayrut. Volgens oogge tuigen deed zich bij het tijdelijke paleis een enorme explosie voor op het moment dat daar een door mili tairen geëscorteerde stoet auto's passeerde. Daarin bevonden zich naast Muawad ook premier Selim Hoss en parlementsvoorzitter Hus sein Husseini. Volgens de eerste be richten is geen van de Libanese lei ders getroffen. leden van Burgerforum verklaard haaldelijk aan verklaringen van dat er steeds meer steun uit fabrie- partijleider Milos Jakes en de ken en bedrijven komt voor de lan- Praagse partijchef Miroslav Stepan. delijke proteststaking volgende Jakes verklaarde vanmorgen dat week maandag. Het forum, heeft in- "er grenzen zijn die niet mogen wor- middels een coördinerend stakings- den overschreven". Stepan verze- comité opgezet. kerde gisteravond de Praagse par- Volgens Vaclav Maly is het duide- tijafdeling dat "wij de bedoeling lijk dat onder druk van de acties hebben om orde te handhaven' Het forum heeft inmiddels brie- gestuurd aan president Bush en verzet. Ik sluit nog steeds de moge- partijleider Gorbatsjov. Havel. lijkheid van gewapende interventie de niet uit". (pagina 5: Een zwaluw maakt nog Havel en Maly refereerden her- geen Praagse lente) Ook geval in Oegstgeest LEIDEN - Een l-jarig Leids meisje is gisteravond in het Academisch Ziekenhuis Leiden overleden aan nekkramp. Een tweede meisje uit Oegstgeest, eveneens l jaar oud, ligt met nekkrampverschijnselen in het AZL. Volgens de Basisgezond heidsdienst staan de gevallen los van elkaar en is er geen reden voor speciale maatregelen. H. van der Grijp, werkzaam bij de Basisgezondheidsdienst, zegt dat er geen sprake is van een explosie van gevallen zoals in het voorjaar. Nadat de gevallen gisteren bekend wer den, is onmiddellijk onderzocht of de twee kinderen in contact zijn ge weest met leeftijdsgenoten, bijvoor beeld op peuterspeelzalen. Dat bleek niet het geval. De Basisgezondheidsdienst vindt speciale maatregelen niet nodig. Wel is 'enige waakzaamheid gebo den'. Gewezen wordt de verschijn selen: hevige hoofdpijn, misselijk heid en braken, plotselinge hoge koorts, sufheid, een stijve nek bij het optillen van het hoofd en hevige pijn wanneer de kin naar de borst wordt gebracht. V W 'Dc zal directeur verpleeghuis geen haar krenken' HAAKSBERGEN (GPD) - „Ik zie geen andere weg, naar justitie kan ik niet meer, naar de politie zogenaamde juridische gijzeling, ik geloof het eigenlijk niet". feitelijke gevangenhou- Gerard Stinissen zegt in Vrij Neder- ding. „Ik zal hem goed verzorgen en land het verpleeghuis desnoods te Omdat het verpleeghuis Het beslist geen haar krenken" laat de blokkeren met vrachtwagens. NEW DELHI - In India zijn van ochtend de stembussen geopend om de ongeveer 500 miljoen stemgerech tigde Indiërs in de gelegenheid te stellen een nieuw parlement te kie zen. De landelijke verkiezingen in de 25 Indische deelstaten duren vier dagen. De eerste uitslagen worden niet voor volgende week maandag verwacht. Volgens opiniepeilingen krijgt de regerende Congrespartij van premier Rajiv Gandhi een gi gantisch verlies te incasseren. Wiedenbroek mijn 1 feite gegijzeld houdt, rest mij niets weten. Ineke in tot wanhoop gedreven Groninger anders dan directeur Nij Bijvank gijzeling te nemen". Dat zegt Ge rard Stinissen uit het Groningse ring te tekenen, wa< Winsum, wiens vrouw Ineke Stinis- deert zijn vrouw niet i-Swagerman al 15 jaar en verkla- hij garan- haar einde te laten komen. Het verpleeghuis ligt in het Haaksbergse verpleeg- verlangt zo'n garantie, alvorens huis Het Wiedenbroek. mevrouw Stinissen laat ver- In het weekblad Vrij Nederland trekken. „Schofterig" meent Stinis- „die handtekening krijgen kondigt Gerard Stinissen vandaag in een interview aan dat hij binnen nooit".Raadsman mr. E.Sutorius 14 dagen wil overgaan tot aktie. Om Arnhem pleegde vanmorgen te bewerkstelligen, dat het ver- pleeghuis alsnog bereid is over te gaan tot levensbeëindiging van zijn dan wel haar zonder leg met zijn cliént en kon nog niet reageren op het voornemen van Sti nissen. Directeur Nij Bijvank zei in eerste reactie niet op de hoogte waarden laat gaan, wil Stinissen de te zijn van het dreigement. „Ik denk niet dat we op die manier een oplos sing moeten zoeken. Dit verbaast ij Donderdag 23 november zon op: 08.13 uur, zon onder: 16.39 uur: maan op: 02.59 uur, maan onder: 14.20 Waterstanden te Katwijk hoog water: 11.59 uur; laag water: 07.31 en 19.41 uur. 26 PAGINA'S UTRECHT (ANP) - De Explosieven Opruimingsdienst heeft vanmor gen om 11 uur een benzinebom on schadelijk gemaakt in het kantoor van de werkgroep Kairos in Utrecht. Kairos voert actie tegen apartheidspolitiek in Zuidafrika. Hoewel niemand verantwoordelijk heid voor plaatsing van de bom heeft opgeëist, vermoedt de politie dat het om een extreem rechtse Kromme Nieuwegracht een rugzak zak bevatte verder een tijdmecha- nisme dat defect is geraakt. "Het was dus geen nepbom maar een brand- of detonatiebom die welde gelijk had moeten afgaan", aldus politiewoordvoerder Meilink. groepering gaat. Medewerkers van Kairos, Chris tenen tegen Apartheid, vonden met twee flessen en een tijdmecha- binnen te blijven, nisme. Ze waarschuwden politie brandweer, die de omgeving Kairos verstrekt vooral informa tie over ontwikkelingen in zuidelijk Afrika, vooral op kerkelijk gebied, naburige school opdroegen De werkgroep is niet eerder be dreigd. Wel waren de huurders Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 26,50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 72,40* Wij nemen een jaarabonnement f 275,70* Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis! I (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats. Tel. De gealarmeerde EOD ontdekte het pand aan de Kromme Nieuweg- dat de flessen waren gevuld met een racht juist bezig een betere beveili- de het pand afgrendelde en scholieren explosief benzinemengsel. De rug- ging te treffen. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1