Acht woningen extra voor circa 25 asielzoekers Oegstgeest niet onder de indruk van bezwaren tegen kunstwerk in gazon Stichting tegen doorgaand verkeer door Wassenaar Ambtenaar met opsporingsbevoegdheid kamt volkstuinencomplex Oegstgeest uit WOENSDAG 22 NOVEMBER 1989 REGIO LEIDEN Politiek Voorschoten akkoord VOORSCHOTEN - Alle Vnorschotense raadsfracties steunen het voorstel van B en W om acht woningen be schikbaar te stellen voor asielzoekers. Ook de Werk groep Vluchtelingenwerk Voorschoten is blij met het voorstel. Dit bleek gister avond tijdens een vergade ring van de raadscommissie welzijn. WD en CDA drongen er op aan de woningen geleidelijk voor asielzoe kers te bestemmen. Ze vrezen dat de opvangorganisaties, de Vereni ging Vluchtelingenwerk Nederland 'Intocht Sint moet beter in Voorschoten' VOORSCHOTEN - De intocht van Sinterklaas in Voorscho ten moet volgend jaar beter worden geregeld. Daar waren de leden van de raadscommis sie welzijn het gisteravond over eens. Of de gemeente hiervoor geld beschikbaar zal stellen, werd niet duidelijk. Verschillende raadsleden noemden het vreemd dat Voorschoten een van de weini ge gemeenten in Nederland is waar Sinterklaas niet 'offi cieel' wordt binnengehaald. De winkeliersvereniging Cen trum Winkeliers maakte vori ge week bekend dat zij door de aanschaf van feestverlichting geen geld meer had voor de in tocht van de Goedheiligman. Raadslid G.P. Both (Pvd A/PPR) wierp tegen dat win keliersvereniging Noord-Hof land beledigd was geweest door het bericht dat de ge meente Sinterklaas niet fees telijk binnenhaalde. De vere niging heeft de Sint zaterdag wel degelijk feestelijk be groet. Door verkeerde berich ten waren er minder kinderen geweest dan de winkeliers hadden verwacht, wist hij te melden. Wethouder L.L. Mar selis en gemeentevoorlichter M. van Bruggen waren ver baasd. Zij hadden niets ge hoord over de plannen van de winkeliersvereniging in de aan Leiden grenzende wijk. en de Werkgroep Vluchtelingen werk Voorschoten, niet plotseling 25 extra asielzoekers kunnen op vangen. Welzijnswethouder L.L. Marselis kon hiermee instemmen. Volgens de plannen stellen het gemeentelijk woningbedrijf en de Algemene en Christelijke Woning bouwvereniging elk maximaal twee woningen beschikbaar en koopt de gemeente twee woningen. Marselis maakte duidelijk dat B en W bewust voor dit beleid kiezen. "De ene wo ningbouwvereniging heeft vooral woningen in de wijk Noord-Hof land, de andere in Bijdorp, het ge meentelijk woningbedrijf in de Vlietwijk. Als we toch meer wonin gen beschikbaar stellen, verdelen we ze mooi over de gemeente". Met dit beleid willen B en W Vlietwijk, die al veel buitenlandse bewoners telt, 'ontzien'. De meeste raadsfracties vonden het vreemd dat de woningbouwver enigingen niet op de hoogte waren van de gemeentelijke plannen. Mar selis verwees naar de uitlatingen die hij gisteren deed in deze krant. Na het akkoord van de commissie wil hij contact opnemen met de wo ningbouwverenigingen. D66 Voorschoten verlaat vergadering VOORSCHOTEN D66 in Voor- schoten is gisteravond opgestapt toen de raadscommissie welzijn achter gesloten deuren verder praatte over de problemen rond het veldje van handbalvereniging HW achter de sporthal. Fractievoorzitter J. Aikens vrees de voor een 'richtinggevende dis cussie' en opperde dat de discussie openbaar moet zijn. De PvdA/PPR- fractie deelde deze bezwaren, maar bleef toch. CDA en WD waren bang dat openbaarheid zou leiden tot 'misverstanden en ten onrechte gewekte verwachtingen'. Zij kozen voor beslotenheid. Een proefopstelling van het omstreden kunstwerk 'Doorgaande Beweging' op het Oegstgeester Hofdijck-ga- zon. Van B en W mag de proef werkelijkheid worden, (archieffoto) OEGSTGEEST - B en W van Oegstgeest hebben gisteren de bezwaren van omwonenden ver worpen tegen plaatsing van het kunstwerk 'Doorgaande Bewe ging' op het Hofdijck-gazon. Daarmee handhaven de gemeen tebestuurders hun eerdere be sluit om een bouwvergunning te verlenen voor de zeven rechthoe kige poortvormen, opgetrokken uit balkstaal, die het plantsoen op de hoek Hazenboslaan/Laan van Alkemade moeten verfraaien. Het wachten is nu op de afde ling rechtspraak van de Raad van State. Naar verwachting zal die over enkele maanden een uit spraak doen over het geschil tus sen gemeente en burgers. Vol gens wethouder A.J.W.F.M. Ko- hlbeck van openbare werken zal de gemeente het kunstwerk niet plaatsen, voordat de afdeling rechtspraak zich over de zaak heeft gebogen. Tot die tijd blijft het kunstwerk op het terrein van de gemeentewerf wachten op een bestemming. B en W hebben zich laten advi seren door de Leidse kunstenaar Frans de Wit, de ontwerper van het beeld. De suggestie van om wonenden van gazon Hofdijck om zijn beeld te plaatsen op het gazon tussen de Kennedylaan en het Oegstgeester Kanaal vindt in zijn ogen geen genade. De kunste naar schrijft B en W dat dit gazon 'niet die ruimtelijke kwaliteit be zit die het beeld nodig heeft. Een bijkomend nadeel is dat het ga zon aan het kanaal grenst. Het ka naal heeft een zuigende werking, waardoor het beeld niet in even wicht staat op het gazon'. De ge meentelijke kunstcommissie deelt de bezwaren van de kunste naar en steunt het besluit van B en W. 'Doorgaande beweging' stond tot september vorig jaar bij de jonge- renflat in Haaswijk, maar moest verdwijnen bij de aanleg van een rotonde op het kruispunt Haas wij klaan/Kleyn Proffijtlaan- /Kerckwervelaan. De Wit mocht op zoek gaan naar een andere lo catie voor zijn bouwwerk en dacht die gevonden te hebben in het plantsoen Hofdijck. Daarmee gooide hij de knuppel in het hoenderhok. Omwonenden van het karakteristieke, langge rekte plantsoen met bomenrijen schreven B en W 'tot in het diepst van hun ziel getroffen te zijn door de geopperde plannen'. De onge veer 70 bewoners eisten dat tuinarchitecte Mien Ruys, die het plantsoen zo'n 30 jaar geleden ontwierp, zou worden gehoord. Zij toonde zich - tegen de ver wachting van de omwonenden in - enthousiast over de plannen van De Wit. Acties gaan volgende week van start WASSENAAR - Om de acties tegen het doorgaande verkeer door Wassenaar financieel in goede banen te leiden, richt het actiecomité Stop Doorgaand Verkeer Wassenaar een gelijk namige stichting op. Volgende week woensdag plaatst Stop Doorgaand Verkeer adverten ties in huis-aan-bladen die ver schijnen in gemeenten waar de sluipers wonen. Vooral de bol lenstreek wordt 'bewerkt'. In de ochtendspits van 4 december krijgen de sluipende automobilis ten een afdruk van deze adverten tie. 'Het is allereerst de bedoeling om met een tamelijk vriendelijke benadering de sluipers te wijzen op de ergerniswekkende overlast die zij in onze gemeente veroorzaken', schrijven de actievoerders in brie ven aan de fractievoorzitters in de gemeenteraad. 'Onder het motto 'Blijf met uw banden van ons dorp af worden au tomobilisten gemaand een andere route te kiezen. Volgende acties zul len een meer opvallende vorm krij gen, waardoor er ruime tot zeer rui me publiciteit mag worden ver wacht'. De actievoerders wensen het sluipverkeer te concentreren op de Rijksstraatweg en later ook van de Rijksstraatweg zien af te krijgen. Subsidie Naast directe acties wil Stop Doorgaand Verkeer 'zware pressie' uitoefenen op Rijk en provincie om de hoogste prioriteit te geven aan wegen die de Wassenaarse ver keersdruk kunnen verminderen. De actievoerders houden vast aan de Verlengde Landscheidingsweg bij Voorburg en zullen niet toestaan dat de aanleg van de omstreden rijksweg All-west door Voorscho ten op de lange baan wordt gescho- Opvallend is de zinssnede dat 'een aantal buurtverenigingen' adhesie heeft betuigd. Twee weken geleden zei een woordvoerder nog dat alle buurtverenigingen achter zijn ac ties stonden, maar verschillende buurtverenigingen namen daar la ter afstand van. Op gemeentesubsidie moeten de Wassenaarse verkeersremmers nog even wachten. Nadat de raadscom missie voor algemene bestuurlijke aangelegenheden eerder deze r.iaand vraagtekens zette bij de ac tiegroep en haar methoden, hebben B en W voorlopig het voorstel terug getrokken om 10.000 gulden subsi die te verstrekken. Op de agenda voor de komende raadsvergadering komt het niet voor. Jongens betrapt bij bekladden van school Leiderdorp LEIDERDORP - Een 15- en een 16- jarige jongen uit Leiderdorp zijn gistermiddag door de politie be trapt bij het bekladden van een schoolgebouw aan het Van Alphen- plein.'Met viltstift schreven de jon gens allerlei leuzen op de deuren en kozijnen en van basisschoool De Schakel. De politie heeft proces verbaal opgemaakt en de verdere afhandeling van de zaak overgedra gen aan het bureau HALT, een in stantie die zich bezighoudt met al ternatieve straffen. Leiderdorpse WD pleit voor meer woningen jonge ouderen LEIDERDORP - In Leiderdorp moeten meer woningen komen voor ouderen en 'jonge' ouderen. Dat schrijft de plaatselijke WD in haar verkiezingsprogramma. In de nieuwbouwwijk Buitenhof-mid- den-west moeten meer woningen voor 'jonge' ouderen komen. Daarnaast moeten bestaande hui zen worden aangepast om ze ge schikt te maken voor senioren. Wo ningen die al door ouderen worden bewoond, dienen in sommige geval len ook te worden aangepast aan de behoeften van ouderen. Voorts stelt de WD dat de huidige regeling voor woonruimteverdeling te wei nig rekening houdt met verhuizing op latere leeftijd. De partij verwacht dat het aantal bejaarden flink zal toenemen. Nu is tien procent van de bevolking ou der dan 65 jaar en heeft 17 procent van de Leiderdorpers een leeftijd tussen de 45 en 60 jaar. - t jf -A Een van de vijf lage, niet geïsoleerde volkstuinhuisjes aan de Haarlemmertrekvaartweg, die tegen hoge prijzen worden verhuurd aan studenten en andere woningzoekenden. De gemeente laat het complex binnenkort uitkam men. (archieffoto) OEGSTGEEST - Een ambtenaar met opsporingsbevoegdheid gaat binnenkort het volkstuinencom plex aan de Oegstgeester Haarlem- de loep genomen. B iets al langer van plan, Van afstand bezien leek het hem 'wonderlijk geheel'. "Zo ont- Hersenschudding na val van heftruck in fabriek Leiderdorp LEIDERDORP - Een 23-jarige truck. Op de vorken had hij een Leiderdorper is gistermorgen ge- losse bak geplaatst om in te staan, wond geraakt na de val van een heftruck. De man was in een fa- oe bak ging echter schuiven en bnek aan de Zijldyk bezig met viei naar beneden. De Leiderdor- het vervangen van lampen op een per ijep een hersenschudding op hoogte van vier meter. en is overgebracht naar het zie- Daarvoor gebruikte hij een hef- kenhuis. mertrekvaartweg uitkammen en al le (illegale) activiteiten registreren Ook de woonboten worden onder wikkelen volkstuintjes zich wel aren zo- ker", zegt hij. "Er is nu eenmaal hebben grote druk op het onderzoek vervroegd naar aan leiding van een artikel in deze krant, Uit dat artikel bleek dat een War de Rand stad". Gesprekken met de afdeling bevolking maakten hem duidelijk dat sommige bewoners geregi- monder vijf lage, niet geïsoleerde streerd stonden mèt hun huisnum- "Officieel kregen ze geen huis nummer, maar per ongeluk is dat gebeurd". volkstuinhuisjes in tweeën had ge deeld en tegen hoge prijzen huurde aan studenten en andere be- wel woners. Wethouder A.J.W.F.M. Ko- hlbeck is er sindsdien langsgefietst, maar heeft het hek met het op schrift 'verboden toegang' niet ge- het op zal uitdraaien, durft Kohl- mij de toegang kunnen toelaten. Het college wil niets weten weigeren en los daarvan lijkt het geen goede zaak c der te werk gaan". commerciële uitbating speur- commodaties die gevaar opleveren de volksgezondheid. IJsclub tracteert raadsleden op ijs en oogst kritiek VOORSCHOTEN - IJs met slag room en vruchtjes. Dat kregen de le den van de Voorschotense raads commissie welzijn gisteravond voorgeschoteld door leden van de plaatselijke ijsclub. De schaatsers waren blij dat hun voorstel voor de bouw van een nieuw clubgebouw in de commissie aan de orde werd ge steld. Het lekkere hapje kon niet voor komen dat alle fracties kritische vragen stelden over de wijze waar op de ijsclub een en ander denkt te betalen. De raadsleden ontdekten in het overzichtje van de club wei nig ruimte om tegenvallers op te vangen. B en W hebben voorgesteld de club een eenmalige subsidie van ton te geven, 25.000 gulden min der dan de vereniging vroeg. De raadsleden zijn benieuwd hoe de club dat gat wil dekken. Voorzitter R. Hemmers legde uit dat de club vrij voorzichtig heeft be groot. "Wanneer de club blijft groei en, en dat zal zeker gebeuren wan neer we een nieuw clubhuis heb ben, verwachten we geen proble men", zei hij. Door nog eens te pra ten met de bouwer, meer zelfwerk zaamheid van de leden of door het schrappen van enkele voorzienin gen, denkt de club het gat van 25.000 gulden te dichten. Aan eerde re bezwaren dat het gebouw alleen in de wintermaanden wordt ge bruikt, wordt tegemoet gekomen door verhuur aan derden en het ge ven van binnentrainingen geduren de de rest van het jaar. Tijdens de vergadering werd dui delijk dat de club aanvankelijk een goedkoper clubgebouw op het oog had. De gemeentelijke welstands commissie heeft dit plan echter af gekeurd, waarnd de club een duur der plan indiende. Deze gang van zaken verbaasde PvdA/PPR-frac- tievoorzitter mevrouw M.J. Breu- nesse. Zij vreest dat de gemeente hierdoor meer moet bijdragen. Hemmers verklaarde dat de vorige opzet goedkoper was, maar slechter dan de huidige. Wethouder Marselis steunde hem hierin. In januari wordt duidelijk of het clubgebouw komend jaar kan wor den gebouwd. Dan stellen de frac ties hun prioriteiten. Poelmans lijsttrekker bij verkiezingen D66 Oegstgeest voor nieuwe basisschool en 'milieucorners' OEGSTGEEST - De ledenvergade ring van D66-Oegstgeest heeft gis teravond M. Poelmans met algeme ne stemmen aangewezen als lijst trekker voor de gemeenteraadsver kiezingen van maart volgend jaar. Op de tweede en derde plaats staan H. Vissers en mevrouw B. van Oort- -Schutte. Poelmans en Vis- sinds 1986 de twee- marisfractie in de raad van Oegst geest. Poelmans is fractievoorzitter. De ledenvergadering stelde ook de hoofdlijnen van het verkiezings programma vast, dat de titel 'Na tuurlijk Oegstgeest' meekreeg. Het voorstel om een referendum te hou den over de vraag of de Oegstgees ter Broek- en Simontjespolder met buurgemeente Leiden moet wor den geruild voor de Raadsheren- buurt, werd door de leden overge- Enkele andere opvallende punten uit het programma van de Oegst geester Democraten zijn: Mensen met honden moeten zelf de rommël van hun viervoeter opruimen. Als dat werkt, kan de hondenbelasting verdwijnen. Doorgaand verkeer bij het kruispunt Lange Voort/Irislaan wordt onderbroken om plaats te maken voor een voetgangersge bied. De gemeente plaatst een tiental 'milieucorners' in de gemeente, waar het publiek alle soorten afval gescheiden kan aanbieden. lijsttrekker van D66 Oegstgeest, M. Pnelmans (eigen fi Vanwege de groei van de ge meente Oegstgeest is stichting van één extra basisschool 'onontkoom baar. De 3,5 miljoen gulden die vorig jaar aan de exploitatie van Haaswijk zijn onttrokken moeten voor de wijk gereserveerd blijven. Jongeren moeten een eigen on derkomen krijgen, betaald uit de 'Haaswijkpot'. Langstraat Wassenaar afgesloten wegens gevaar instorten muur WASSENAAR - De Wassenaarse Langstraat is gisteren een groot deel van de dag afgesloten geweest voor alle verkeer. De zijgevel van een winkel in huishoudelijke appa raten bleek *s ochtends om half elf op instorten te staan. Een bouwbedrijf uit Oegstgeest dat in een naastgelegen pand bezig was met funderingswerkzaamhe den merkte dat de zijgevel van de buren in beweging kwam. Om in storting te voorkomen werd het werk gestaakt en de winkelstraat voor verkeer afgesloten. Om explo sies te voorkomen werden gas en elektriciteit eveneens afgesloten. Vervolgens werd de muur gestut. Omstreeks vijf uur 's middags was de straat weer toegankelijk voor het verkeer. Waardoor de muur is gaan wijken is nog onbekend. Inmiddels is be sloten de zijgevel te slopen. De be woners van het pand zijn tijdelijk el ders ondergebracht en de winkel blijft voorlopig gesloten. 'Leiderdorp kan Gevulei niet terugroepen' LEIDERDORP - De Stichting Leefbaar Leiderdorp wordt waarschijnlijk niet ontvankelijk verklaard in haar meest recente procedure tegen de ge meente. De stichting protesteert tegen een weigering van B en W van Lei derdorp om de Gemneenschappelijke Vuilverwerking Leiden en omge ving (Gevulei) te dwingen de werkzaamheden op de toekomstige stort plaats de De Does te staken. De stichting beschuldigt het gemeentebestuur er van in strijd met de wettelijke regels bouwvergunningen te hebben afgegeven aan de Gevulei, de beheerder van de stortplaats. Wethouder J. den Bpeft zei gisteravond tijdens een zitting van de commissie beroep- en bezwaarschriften dat hij de Gevulei 'met de beste wil van de wereld' niet had kunnen terugroepen. Alle vergunningen zijn volgens de wethoudèr afgegeven na het doorlopen van de normale inspraakprocedures. WOENSDAG 22 NOVEMBER Leiden informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Verening Centraal Wonen, Gerestraat 20. tel:, 121554. informatieve bijeenkomst Borstvoeding Begeleidingsgroep, vanaf 20.00 uur bij Ineke van der Leek. Marie Jungiusstraat 7 (Ste venshof). tel: 312967/312556. concert in de Divertements-se- rie door het 'Hanson Strijkkwartet' mmv Janny Lobbezoo (piano), aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal van K&O, Oude Vest. musical: 'Cabaret', met o.a. Willem Nijholt en Alexandra van der Marken, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp zaalvoetbal voor 18 jaar en ou der. van 21.30 tot 22.30 uur in Sjelter, Heemraadlaan. Oegstgeest bridgen DOS. aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. DONDERDAG 23 NOVEMBER Leiden lunchconcert Coralies Noske (viool) en Hans Spruit (piano), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapel zaal van K&O. Oude Vest. lezing over ontwikkeling op het terrein van de geneeskunde, door prof. A. Querido, aanvang 20.00 uur. Centraal Faciliteitengebouw. Cleveringaplaats. lezing over 'De Nar', door He- lèen Abelsma, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. musical 'Cabaret', met o.a. Wil lem Nijholt, Guus Verstraete sr. en Lia Dorana, aanvang 20.15 uur in Leiderdorp prijsuitrijkin aanvang 20.0 hof. i de Muzen- klaverjassen en sjoelen bij Con Bravura, aanvang 20.00 uur in clubgebouw Beukenschans. klaverjassen bij de Buitenge wonen, aanvang 20.00 uur in Fre- rikshof. Nieuwkoop oud-wethouder Battjes vertelt over Johan de Bruyn van Buy- tewech, aanvang 20.00 uur in de Kosterij, Dorpsstraat 133. CARA olv een fysiotherapeute, van 13.30 tot 15.15 uur en van 14.15 tot 15.00 ui Poelmeer. VRIJDAG 24 NOVEMBER Alkemade uitvoering: Terug naar War schau', door toneelver. St. Theo- dulfus, 20.00 uur in de Alkeburcht. vogeltentoonstelling De Dia- mantvink, van 20.00 tot 22.00 uur in clubgebouw Weteringlaan, Ou- Alphen antiekbeurs in Avifauna, van 16.00 tot 21.00 uur. optreden countryzangeres Cee Cee Chapman, aanvang 20.30 uur in De Bron. film: The accidental tourist', aanvang 20.30 uur in het Parkfilm huis. cabaretvoorstelling: 'Beste Maatjes', van Paul de Leeuw, aanvang 20.30 uur in het Parkthe- Linde, Herenstraat, aanvang 20.00 uur. uitvoering van de operette 'Vic toria und ihr Husar', door Operette Vereniging Cresendo, aanvang door D. Steenhuis uit Nijver- dal, 20.00 uur in de Streekschool, Lammenschanspark. musical-show: 'Cabaret', met o.a. Willem Nijholt en Alexandre van der Marken, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. concert in de 'Pianistenserie', met Steven Mayer, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K &0. Oude Vest. swingavond met optreden van The Ramonas'. aanvang 22.00 uur in het LVC, Breestraat. Leiderdorp klaverjassen supportersvereni ging RCL, 20.00 uur in de kantine, sportpark De Bloemerd. Warmond uitvoering van de klucht: 'De onbetaalbare loodgieter', door to neelvereniging St. Matthias, aan vang 20.15 uur in 1 Trefpunt.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16