De Januskop van de Nederlander Oorzaak grote sterfte onder hazen onbekend Wachtlijst voor ziekenhuizen groeit Samenwerking huisarts en fysiotherapeut nodig Dieren doodlmuppelen of doodlmuffelen, 7 eeuwen lief en leed WOENSDAG 22 NOVEMBER 1989 REGIO PAGINA 15 REGIO De oude bomen in Leiden en omgeving verkeren in redelijk tot goede gezondheid. De meeste oude beuken, eiken en Japanse notenbomen staan in stadsparken of op landgoede ren waardoor ze gunstige leefomstandigheden hebben. Op Endegeest zijn de bomen wel gezond, maar aanzienlijk kleiner dan op grond van hun leeftijd zou mogen worden ver wacht. Door bebouwing is de grond daar verdicht en is de grondwaterstand niet optimaal. Een en ander blijkt uit een onderzoek van de Bomenstich- ting naar de gezondheid en het voorkomen van oude bomen in Nederland. De oudste boom staat in het Noordbrabantse Sambeek. Deze 23 meter hoge Hollandse linde heeft de res pectabele leeftijd van 800 jaar. De boom is, ondanks zijn hoge leeftijd, niet de dikste van het land. Die eer valt te beurt aan een 14 meter hoge Vleugelnoot Oude bomen in Leiden en regio redelijk gezond in Middelburg. De 200 jaar oude boom heeft een omtrek van 780 centimer. De bomen in Leiden en omge ving behoren zeker niet tot de oudste van het land. De bomen in het Van de Werfpark en Het Plantsoen zijn bijna 150 jaar oud. Opvallend op deze plaatsen is de grote verscheidenheid. Er staan beuken, plantanen, kas tanjes, Japanse notenbomen en een enkele den. Oudere bomen zijn te vinden in de tuin van 't Gulden Vlies aan de Breestraat. Volgens een medewerkers van de Leidse plantsoenendienst, die in op dracht van de Bomenstichting de bomen in deze regio heeft ge ïnventariseerd, zijn deze bomen 'bijzonder oud voor Leiden'. Met 200 jaar, hebben ze ook een mooie leeftijd. Ook op bijvoor beeld landgoed De Horsten zijn bomen met hoge leeftijd te vin den. De Bomenstichting, die zich inzet voor behoud en opbouw van een gezond en evenwichtig bomenbestand in Nederland, heeft met inzet van 6000 vrijwil ligers het hele bomenbestand van Nederland in kaart ge bracht. Hoewel het onderzoek pas in februari volgend jaar wordt afgerond, is nu al te con stateren dat er voor het oplap pen van oude bomen veel geld nodig is. Van de onderzochte bómen is 45 procent minder vitaal en/of beschadigd. Ruim 10 procent van de 'oudjes' zijn niet meer te redden. Voor het onderhoud van de resterende bomen is naar schatting 3,6 miljoen gulden no dig. Studenten Leiden bekvechten om de eerste prijs LEIDEN - Studenten bestuurs kunde van de rijksuniversiteit Lei den gaan eind november onderling de strijd aan in een debattoernooi. Dit, uit Amerika overgewaaide, aca demie debating vormt een onder deel van het vaardigheidsonder- wijs. Er wordt gebekvecht over 'In Nederland moet het geen-bezwaar systeem van orgaandonatie worden ingesteld'. De deelnemers worden opge splitst in een groep voor- en tegen standers. Na een tijdje bekvechten wijst de jury een winnaar aan. Het toernooi is tevens een voor ronde van het interuniversitair de battoernooi dat in mei 1990 door de Stichting Holland Debate wordt ge organiseerd. De wedstrijd wordt 30 november gehouden. LEIDEN - Patiënten moeten in de toekomst nog langer wachten op opname in het ziekenhuis. Uit een onderzoek van twintig alge mene ziekenhuizen, waaraan die uit Leiden meewerkten, blijkt dat de wachtlijsten in de periode van september 1987 tot september dit jaar met 21 procent zijn gegroeid. Daar komt nog bij dat voor het eerst sinds 1984 weer een stijging wordt geconstateerd van het aan tal ziekenhuisopnamen. Een steeds groter deel van de ziekenhuispatiënten bestaat in de toekomst uit bejaarden. Zij heb ben langere en intensievere zorg nodig, hetgeen volgens de zieken huizen opnieuw een aanslag bete kent op de budgetten. De twintig ziekenhuizen con stateren dit na een bliksemenqué- te die ze de afgelopen dagen heb ben gehouden. Zij menen dat het huidige 'knellende budgetsys teem' niet meer te handhaven is. De ziekenhuizen willen daarom de discussie ovef het stellen van prioriteiten zo snel mogelijk hou den. Uit het onderzoek blijkt dat het aantal opgenomen 65-plussers sinds 1987 met 13 procent is toe genomen. De ziekenhuizen zijn aan medicijnen en medische hulpmiddelen dit jaar 12 procent meer kwijt dan in 1987, voor chi rurgische kunstmiddelen (pro theses etc.) is dit zelfs 19 procent Sinds 1984 was er jaarlijks spra ke van een daling van het aantal opgenomen patiënten. Vorig jaar kwam aan deze trend een eind en sinds de eerste negen maanden van dit jaar is er weer een stijging. De twintig ziekenhuizen zijn overigens lang niet allemaal noodlijdend. Het grootste deel kan tekorten nog opvangen, maar als de budgetten niet worden aan gepast. zullen steeds meer zieken huizen door hun reserves heen ra ken. De 'twintig' menen dan ook dat het huidige kenllende budget systeem niet meer te handhaven Voorzitter Schreurs van de Na tionale Ziekenhuisraad drong gisteren aan op het houden van een brede maatschappelijke dis cussie over de financiële proble men in de ziekenhuizen. Niet meer binnenskamers praten en ophouden met elkaar verwijten te maken. Bezuinigingen, zei hij, zijn te accepteren, maar dan moe ten kabinet en parlement wel aan geven dat er beperkingen in het zorgaanbod moeten plaatsheb ben. Diergeneeskundig instituut bezig aan onderzoek REGIO De sterfte onder hazen in de weidegebieden in het westen van het land ligt de laatste weken aan zienlijk hoger dan normaal. De exacte oorzaak is nog on bekend. Het Centraal Dier- weidegebied veel dood wild aange- beide symptomen dezelfde boos- troffen, terwijl er in een naastgele- doener aan te wijzen is. Longbloed- gen terrein juist extra hazen rond- ingen kunnen het gevolg zijn huppelen. Op grond daarva: bestrijdingsmiddelen. "Maar", kunnen worden geconstateerd dat merkt Van Dijk op, "we vinden ook de sterfte niet wordt veroorzaakt hazen met longproblemen in gras door een infectieziekte. Toch denkt landgebieden waar helemaal geen Van Dijk daar anders over. landbouw is. Toch zetten we het t j.-j. j. Voor het sterven van de hazen toxicologisch onderzoek voort", geneeskundig Instituut zijn drie vermoedelijke oorzaken Het is evenwel volgens van Dijk (CDI) in Lelystad hoopt bin nen enkele weken door on derzoek van de dieren hier over uitspraak te kunnen doen. Hoeveel hazen er het loodje leggen, is evenmin bekend. Voorlichter A. de Boer van de Ko ninklijke Nederlandse Jagers Vere niging (KNJVj krijgt meldingen uit het hele land van overmatige hazen- sterfte. In Groningen is een concen tratie aan dode hazen, maar ook bij voorbeeld in het puntje van Zee land. Als 'mannen in het veld' zijn de jagers de belangrijkste vinders en inleveraars van dode hazen. te wijzen. Gebruikelijk om deze ook zeer goed mogelijk dat tijd van het jaar is een uitbraak van parasitaire ziekten zoals leverbot. Omdat parasitaire ziekten met na me in een vochtige herfst de kop op steken, kan dit volgens van Dijk nu niet als oorzaak worden aange merkt. Blind De hazen die door de jagers t derzoek worden ingeleverd, verto- andere nen veelal afwijkingen aan de ogen termijn de en oogleden. Omdat de dieren hier door blind werden, zijn ze extreem middelen de boosdoeners zouden mager bij overlijden. Daarnaast zijn, dan kunnen die worden verbo- worden hazen ingeleverd die juist den. Mocht blijken dat meerdere virussen of bacterieën veroorzakers zijn van ziekten. Het feit dat de sterfte in een groot ge bied optreedt, wijst volgens de pa tholoog in de richting van een infec tieziekte. "Over de reden voor het ontbreken van regelmaat in de ver- spreidiing van de ziekte tasten we nog in het duister". Van Dijk hoopt door onderzoek, sectie en kweek van bacteriën en 3-organisme, op korte nger op de oorzaak te kunnen leggen. Als bestrijdings- Patholoog J.E. van Dijk van het CDI onderschrijft de constatering van de jagers omtrent de spreiding. Opvallend genoeg wordt in het ene ziekten veroorzaakt, dan valt niets aan te doen. "Enten van nogelijk". s absloot niet bang dat het vet zitten, longbloedingen en leveraandoenin gen leiden. Deze ziekte, waarvan de wildstand oorzaak onbekend is, is bekend on- Van Dijk der de naam European Brown Hare Nederland het binnenkort zonder Syndrom (hazensyndroom). hazen moet stellen. "We hebben dat Van Dijk weet nog niet of voor enkele jaren geleden gezien bij de uitbraak van myxomatose onder konijnen. Gevreesd werd dat de ziekte de hele populatie zou uitroei en. Dat bleek ook niet het geval te zijn". De jagersvereniging heeft nog geen advies uitgegeven over het be jagen van de gebieden met overma tige sterfte. Eerst moet de oorzaak bekend zijn. "Het kan een gevolg zijn van overbevolking en dan fysiothera- soortgelijke samenwerking tussen werkt het afkondigen van een jacht- De Holland Midden route krijgt binnenkort een facelift van de ANWB. Minder autorijdenn waardigheden bezoeken, fietsen en wandelen, zo is de bedoeling. (foto wim uukmai ANWB pakt toeristische routes Randstad aan huisartsen LEIDEN - Huisartsen peuten moeten gaan samenwerken om patiënten met bewegingspro- maatschappelijk werk. blemen beter te kuijnen behande len. De vakgroep huisartsengenees- kunde van de Leidse universiteit eh de Leidse Hogeschool hebben daar toe onderwijsprogramma's ontwor pen die beogen de studenten al in hun opleiding met eikaars werk te laten kennismaken. Vanmiddag presenteerde de Leidse Hogeschool het programma aan vertegenwoor digers van de 11 scholen voor fysio therapie in Nederland. "Het blijkt in de praktijk dat het grootste aantal verwijzingen van de hujsarts de fysiotherapeut betreft", zegt F. van den Broek, praktiserend fysiotherapeut en in deze richting docent aan de Leidse Hogeschool. "Nu komt het voor dat de huisarts bij zijn verwijzing een onjuiste of onvolledige diagnose meegeeft waar de fysiotherapeut weinig mee kan", vult de coördinator van dit project S. Spierdijk aan. "Daardoor kunnen bij de patiënt verwachtin gen worden gewekt die de fysiothe rapeut niet kan waarmaken. Of moet de fysiotherapeut de diagnose bijstellen wat tot irritatie bij de huisarts kan leiden. Er bestaat tus sen beide disciplines te weinig ken nis van eikaars vakgebied". In het gezondheidscentrum Stevenshof waar Van den Broek werkt, is al eni ge ervaring opgedaan met een sa menwerking arts-therapeut. Het nu ontwikkelde onderwijs programma gaat er vanuit dat de sa menwerking 'als een rode draad door de opleidingen van huisartsen en fysiotherapeuten loopt'. Dat be tekent ook dat de aankomende art sen en fysiotherapeuten gedurende hun studie bij elkaar stage lopen. Aan de Leidse universiteit en Hoge school gaat dit programma volgend jaar van start, de andere opleidin gen in Nederland kunnen hét over- ijk verpleging DEN HAAG De ANWB gaat samen met de betreffende weg- beheerders op korte termijn de toeristische routes Holland Midden en IJssel en Lek onder de loep nemen. De veel bereden routes zijn alweer enige tijd ge leden uitgezet en de ANWB wil naar een iets andere opzet en gebruik van de routes. Mede onder druk van milieu organisaties gaat de ANWB de a, die de toeristische rou tes rijden, tot meer activiteit aanzetten onder het motto 'Hoe krijg je de mensen meer uit de auto'. De bedoeling is om de au tomobilist er toe te bewegen het rijden van de route te onderbre ken voor het bezoeken van at tracties en bezienswaardighe den dan wel een stuk te wande len of te fietsen. Sommige routes zijn erg lang, soms meer dan 200 km, en zullen door de ANWB wore ingekort. De Holland Midden route is 97 km en de Lek en IJs- sel-route 110 km. Dat vindt de ANWB een aanvaardbare leng te. Eind volgend jaar hoopt de ANWB alle 48 toeristische rou tes een 'opknapbeurt' te hebben gegeven. Voor het project heeft het rpinis- terie van WVC subsidie verstrekt. Door het verbeteren van deze zoge heten eerstelijnszorg hoopt het mi nisterie dat het aantal verwijzingen naar specialisten in het ziekenhuis kan worden verminderd. De samen werking maakt het ook mogelijk dat de huisarts zijn patiënt voor een consult naar de fysiotherapeut ver wijst. Dan kan worden bekeken of een behandeling door de fysiothera peut sowieso zinvol is. Nu is het zo dat de huisarts bij zijn verwijzing er automatisch vanuit gaat dat er een behandeling plaatsheeft. werking in de gezond heidszorg hoeft hiermee echter niet op te houden, denkt Van den Broek. Hij ziet ook mogelijkheden voor Dieren als on derwerp in de schilderkunst (links). Een vroeg 'veestuk' van Lu cas van Legden uit 1510. Rechts een spot prent op de die renbescherming, uit Uilenspiegel, 17 april 1875. (afbeeldingen uit Nederlanders'. ii leed). LEIDEN - De mens heeft tegen over dieren altijd een tweeslachti ge houding aangenomen. Ener zijds worden dieren gerespec teerd, gekoesterd en aanbeden, anderzijds worden zij gebruikt of misbruikt ter verhoging van de welvaart of ter vermaak van de door Annemiek Ruygrok De Leidse historicus dr. C.A. Davids maakt hiervan gewag in 'Dieren en Nederlanders, zeven eeuwen lief en leed' dat hij schreef ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Neder landse Vereniging tot Bescher ming van Dieren. Het boek werd gisteren aangeboden aan oud staatssecretaris drs. J. van der Reijden. Davids stelt vast dat die Janus kop-houding niet tegengesteld hoeft te zijn. Een boer zal immers goed voor zijn vee zorgen, omdat dat zijn bron van inkomsten is. Maar aan de andere kant zal een boer zien te voorkomen dat hij zijn beesten te aardig gaat vinden, omdat het anders moeilijk wordt hen naar het slachthuis te bren gen. Paardenmarkten Paardenfokkerij werd na 1300 be langrijk en de strijd tussen Voor schoten en Valkenburg om de eer van de 'oudste paardenmarkt van Nederland' stamt uit die tijd. Bij de Enqueste van 1494 vertelden bewoners van Voorschoten de kost te verdienen met 'paerden te houden'. En dat dier werd ge- bruik$ als rij- en lastdier, maar niet voor de consumptie. Dat was pas later aan de orde. In de Middeleeuwen werd de veeteelt belangrijker, omdat de grond door inklinking en oxidatie te drassig werd voor de graan bouw. En in de 16de eeuw kwam de voor die tijd 'intensieve vee houderij' aan de orde, al beperkte de boer zich meestal tot een stuk of vijf runderen. Uit noodzaak werd ook de jacht op wild, herten, hazen en zwijnen belangrijk. En langs de Hollandse kust waren trekvogels een aan trekkelijk slachtoffer. Met lokvo gels, die eerst blind waren ge maakt zodat zij hard zouden zin gen, werden de vogels op de zoge naamde vinkenbaan gelokt. Daar streken zij neer en werden in één klap gevangen in eep groot net dat ineenklapte. Ook visserij en stroperij wer den belangrijke vormen van in komsten. Maar tegelijkertijd bleef de Nederlander bepaalde dieren koesteren als huisdier. Nu eens waren honden in de gratie, dan weer katten. Kwamen er te veel honden dan veroorzaakten zij, net als nu, soms overlast. Maar wordt anno 1989 de bezitter van het huisdier aangesproken op het gedrag van zijn beest, toen kwa men de kattemepper en of honde slager, ook wel 'creeft' genoemd, aan te pas. Die van Leiden sloeg in 1493 ruim 200 honden dood. Dieren dienden ook tot wreed vermaak. Hanengëvechten, kat knuppelen, gans- of palingtrek ken waren een geliefd volksver maak, waarop eind 16de eeuw in de meeste gebieden een verbod kwam. Is de Grand Nacional op de buis, een van 's we relds bekendste paardenraces, dan gaat bij Joop van der Reijden thuis absoluut de knop om. "De walgelijkste uiting van de relatie tussen mens en dier", noemde de voormalig staatssecretaris gis termiddag de paardensport, toen hij gistermiddag bij de 125-jarige Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren in Den Haag officieel het eerste exemplaar in ontvangst nam van het boek Dieren en Nederlanders. In zijn functie als 'tweede man' op het ministe rie van WVC ontving Van der Reijden in 1984 de onderscheiding 'Dierenbeschermer van het Jaar'. "We winden ons geweldig op over het tropisch regenwoud, de ozon. Maar als het over dieren gaat, hebben we het alleen over hoe we onze dierentui nen vol kunnen houden met exotische, zeldzame exemplaren", treurde hij. Al in de oudheid werden dieren gebruikt als proefdier. Enkele eeuwen was het dier in die hoeda nigheid minder in trek, maar in 1600 verrichtte Pieter Paauw aan de leidse universiteit de eerste proeven op dieren. Maken we een sprong naar het. begin van deze eeuw dan zien we dat postduiven in de Eerste We reldoorlog als koerier werden in gezet en dat in de mobilisatie van 1939 paarden werden gevorderd om deel te nemen aan het strijdto neel. In 1950 reed in Staphorst nog een kar. die door een hond werd getrokken. En anno 1989 is er sprake van legbatterijen, kal- vermesterijen, kettingzeugen en andere vormen van dieronvrien delijke veehouderij. En dit tot verhoging van de eigen welvaart. Aan de andere kant zijn er ruim 22 miljoen huisdieren, honden en vooral katten, die in de meeste ge vallen een prinsheerlijk bestaan hebben. De 'Dierenbescherming' probeert het spanningsveld tus sen die twee te verldeinen. En boekt daarin steeds meer succes. Maar de Nederlander is zijn Ja nuskop wat het dier betreft nog niet kwijt. Schiphol mag van gemeenten vleugels uitslaan HAARLEMMERMEER - De luchthaven Schiphol moet de kans krijgen zich optimaal te ontplooien. De aanleg van een vijfde landings baan en de bouw van een tweede stationsgebouw mogen dan ook niet worden gedwarsboomd. Tege lijkertijd moet de regio een interna tionaal imago van een schoon, orde lijk en veilig gebied krijgen. Het milieu moet eerder een positieve factor zijn van de vestigingsplaats dan een aspect dat ontwikkelingen blokkeert. Dat stelt het Regionaal Overleg Amsterdam (ROA), een samenwer kingsverband van 21 gemeenten (waaronder Haarlemmermeer) met Amsterdam, in de ontwerp-struc- tuurvisie 2015 'De grenzen verlegd'. De structuurvisie wordt de komen de maanden door alle 22 gemeente raden behandeld om tot officieel be leid te worden verheven. Er wordt in de nota een reeks maatregelen genoemd waarmee zo wel voor Schiphol als voor het milieu het beste kan worden be reikt. Zo wordt dè luchthaven ge vraagd de nachtvluchten en het ge bruik van de Zwanenburgbaan en de Bulderbaan (over Buitenveldert) te beperken. Het ROA-gebied, gelegen tussen Haarlemmermeer, Almere en Beemster, is volgens de betrokken gemeenten 'de economisch sterkste en snelst groeiende regio van Ne derland'. Naast Amsterdam en het in Haarlemmermeer gelegen Schip hol zijn de sterke punten de glas tuinbouw inclusief veiling in Aals meer, het industriecomplex in de Zaanstreek, Almere als snelst groei ende gemeente van Nederland en het nationaal landschap Waterland. De Haarlemmermeer neemt, zo valt uit de nota op te maken, een wat bijzondere positie in omdat er dicht naast elkaar een werkgebied (Schiphol) en een woongebied (Hoofddorp) liggen. Om deze struc tuur te verstevigen, moet volgens de nota de woningbouw worden ge concentreerd in het gebied rond Hoofddorp/Nieuw-Vennep. Provincie voert nieuwe manier financieren in DEN HAAG - Zuid-Holland heeft gisteren als eerste provincie het zo genoemde commercial paper pro gramma (CP) uitgebracht, een nieu we mogelijkheid om geld te lenen. Daarmee wordt voorzien in de be hoefte aan kortlopende financie ringsmiddelen. De omvang van het CP bedraagt honderd miljoen gul den. Dat is het maximale bedrag dat in één keer kan worden geleend. Zuid-Holland heeft een begroting van ongeveer een miljard gulden. Grootste voordeel, zo werd giste ren bij de ondertekening van het contract met de NMB Postbank ver teld, is dat de provincie niet vastzit aan een bepaalde looptijd. Die vari eert tussen twee weken en twee jaar. Het CP is verhandelbaar pa pier. zodat de belegging voor de geldgever weer in liquide middelen is om te zetten en de provincie door terugkoop van het papier haar 'le ning' geheel of gedeeltelijk kan 'af lossen'. Ander pluspunt is dat het enig rentevoordeel oplevert. Van het commercial paper pro gramma wordt sinds twee jaar in tensief gebruik gemaakt, vooral door lagere overheden. Een gunstig aspect is dat met het CP een bredere markt van inves teerders kan worden gevonden. Ze worden namelijk niet alleen door banken gekocht, maar vooral door institutionele beleggers en soms ook door pensioenfondsen. Afscheid directeuren LEIDEN - De directeur en de ad junct-directeur van het voormalige energiebedrijf Hillegom-Lisse-Sas- senheim, P. Tekstra en P. van Prooijen, nemen vrijdag afscheid. De beide functionarissen gaan met vut. Zowel Tekstra als Van Prooijen werden in 1986 benoemd in de di rectie van HLS. Dit nutsbedrijf is inmiddels opgegaan in de Energie- en Watervoorziening Rijnland. Tekstra was voor zijn benoeming hoofd van de technische dienst van HLS. Van Prooijen was tot 1986 ad ministrateur. Beiden nemen vrijdag afscheid met een receptie voor ge nodigden in 'De Oude Tol' in Sas- senheim.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15