'De problemen liggen onopgelost op straat' Kerkhof spant kort geding aan tegen taxicommissie Omroep Rijnsburg wil in mei 1990 beginnen met radio-uitzendingen WOENSDAG 22 NOVEMBER 1989 VAS ter ziele door gebrek aan vrijwilligsters LEIDEN - Omdat er geen vrij- zowel i willigsters meer beschikbaar dueel c zijn is het project Vrouwen Al leen Samen (VAS) opgeheven. Een treurige zaak, vinden de ^'""5 an]™r D,e jTv/r 1- coördinatrices Priem twee coördinatrices Marlies Priem en Barbara Bouman. "De problemen van gescheiden leenstaande tegenkwamen. In het begin waren er zeven vrijwillig sters, maar dit jaar bleven alleen de Bouman vrouwen en weduwen liggen proppen kwamen onopgelost op straat". De VAS, die jaarlijks Ongeveer 9000 gulden subsidie van de gemeente kieeg. werd begin jaren tachtig op- y mjC met na- op de voor veel "De enige de medewerksters wilden nadenken gericht. De bedoeling te begeleiden die uit opvangtehui zen weer de maatschappij in gin gen. Vanaf het begin werd er veel ge bruik gemaakt van de diensten van de instelling. Vrouwen spraken er Jonge Leidenaars bekennen groot aantal inbraken LEIDEN - De twee Leidse jongens (15 en 16 jaar) die in het weekeinde zijn aangehouden bij een inbraak in de Wasstraat, hebben nog ongeveer 23 inbraken gepleegd. Ze hebben inmiddels bekend samen met drie anderen voor ongeveer 10.000 gul den aan roofwaar te hebben wegge haald uit woningen in vooral de Professorenbuurt en de Burge- meesterswijk. Ze zijn hiermee in au gustus begonnen. De drie mededaders, een Leide- naar van 14 en twee van 16 jaar, zijn inmiddels door de politie aange houden. Het vermoeden bestaat dat het vijftal ook verantwoordelijk is voor een reeks inbraken aan de Vondellaan en in Leiderdorp. Het dit weekeinde gearresteerde duo wordt vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. De politie verwachtte al dat de jongens meer op hun kerfstok hadden. De gesto len goederen die ze bij de aanhou ding bij zich droegen waren name lijk niet afkomstig uit het huis waar in ze door buurtbewoners werden ontdekt. De knapen bekenden voor de inbraak in de Wasstraat al in vier andere woningen te hebben rond gesnuffeld. Het geld dat de inbra ken opleverde maakten ze op aan gokken, voedingswaren en kleding. vrijwilligsters te eis die wij aan stelden was dat over de positie samenleving", vertelt Bouman. de medewerksters waren zich van tevoren niet bewust van de enorme problemen \v werden geconfronteerd. Zo hadden veel de VAS kwamen bij voorbeeld in- cest-ervaringen. Anderen waren door hun ex-man verkracht of be dreigd. Veel vrijwilligsters stapten dan ook snel weer uit het werk. "Het waren veelal zelf gescheiden vrouwen die door het aanhoren van andermans problemen werden ge confronteerd met hun eigen minder prettige herinneringen", verklaart Priem het grote verloop. Iedere dinsdagochtend kwam in het Leidse Volkshuis aan de Apo- thekersdijk een praatgroep van de VAS bijeen. Daaraan namen gemid deld ongeveer tien vrouwen deel die ervaringen uitwisselden. Ande re dagen kon individueel met een vrijwilligster worden gepraat. Soms bleef het bij één gesprek, maar het gebeurde ook regelmatig dat lang durig contact nodig was. Het VAS kreeg ook veel vrouwen de vloer die elders al deskundi LEIDEN Het taxibedrijf Kerkhof gaat een kort geding aanspannen te gen de commissie taxivervoer Leid se regio. De inzet van het geding is de weigering van de commissie om het taxibedrijf nieuwe vergunnin gen te verlenen. Kerkhof eist naast de toewijzing van de vergunningen een schadevergoeding van een kwart miljoen gulden. Binnen twee weken wordt de zaak aanhangig ge maakt. Directeur A. Koot zegt veel in komsten mis te lopen door de be slissing van de commissie. Het be drijf is niet in staat volledig gebruik te kunnen maken van de busjes, die met de nieuwe vergunningen ge woon als straattaxi kunnen funge ren. Koot ziet evenwel een grote markt voor het busvervoer tot acht personen. Vooral voor het discover- voer in het weekeinde. "Na de sluitingstijden is er bijna geen taxi in Leiden te krijgen. Ik zou met de busjes aardig wat perso nen kunnen vervoeren. Nu kan ik alleen met een normale taxi de straat op. Ik loop hierdoor aanwijs bare inkomsten mis", aldus Koot, die de beslissing van de commissie typeert 'als een slag onder de gor del'. Koot wil niet in beroep bij het College van Beroep voor het Be drijfsleven, omdat dat volgens hem te veel tijd in beslag neemt. "Er is een gigantische markt voor een taxibedrijf in Leiden. Ik wil weer zo snel mogelijk aan de slag", aldus Koot. Hij verwacht dat de zaak voor de kerst is recht gezet. Y. Ulrich van de taxicommissie zegt verbaasd te zijn over het geding van Koot. "Koot wist van tevoren wat hij moest doen om de nieuwe vergunningen te krijgen. Het is niet de schuld van de commisie dat zijn aanvraag is afgewezen. Als hij cor recter had gehandeld, was er niets aan de hand geweest", aldus Ulrich. Zij voegt er aan toe dat het bedrijf eerst de beschikking van de com missie moet afwachten, want for meel is Kerkhof nog niet door de commissie in kennis gesteld. Over de eis van 250.000 gulden is Ulrich niet erg onder de indruk. "Het is een aardig bedrag dat wel, maar het lijkt me sterk dat Koot nu al schade lijdt. We wachten het rus tig af'. Oud-coördinatrices RIJNSBURG De Stichting Om- hulp kregen. "In de praatgroep roep Rijnsburg (SOR) wil in mei volgend jaar, op de dag dat de paar denmarkt wordt gehouden, begin niet uitzenden. Het bestuur v werd vaak gesproken gen met therapieën van bij beeld het Riagg", aldus Priem. Daarom vindt ze het ook zo jammer de SOR, dat bestaat uit acht vrij wil- dat de VAS niet meer bestaat. "We ligers, meent dat dit mogelijk is nu belangrijke functie de stichting de beschikking heeft Bouman en Priem weten niet of commissariaat voor de media in een de voorziening nu definitief ter ziele vergevorderd stadium verkeren en is. "Wanneer iemand opstaat die de de ideeén voor de inhoud van de uit VAS wil voortzetten, kan de draad te zenden radioprogramma's zijn zo weer worden opgepakt". Ze den- uitgewerkt, ken alleen dat er wel twee coördina trices moeten komen die een salaris krijgen. "Anders is het echt heel moeilijk vol te houden". Ze zien wel de representativiteitsverklaring, mogelijkheden om nieuwe vrijwil- die het gemeentebestuur van Rijns- mbo- burg om de vijf jaar afgeeft. Die v vijf jaar niet aan Rijnland, maar aan de SOR af te geven. De uitgenodigde wethouder W. Glasbergen (welzijn) en vier aanwe zige raadsleden, waren over het al gemeen zeer te spreken over de ini tiatieven van de lokale omroep. Wel wees met name wethouder Glasber gen de SOR erop dat het belangrijk is de Rijnsburgse bevolking achter de plannen voor de eigen omroep te het hoog tijd is dat Rijnsburg op de radio meer aandacht krijgt. Tot voor kort besteedde Omroep Rijnland ring te slechts een uur per week aan Rijns- burgs nieuws. Een uitbreiding van de zendtijd bij Omroep Rijnland bleek onmogelijk omdat deze zen der nog een groot aantal andere Noordwijker ernstig gewond NOORDWIJK - Een 48-jarige Noordwijkse automobilist is gister avond om kwart voor twaalf met een aantal gebroken ribben, een be schadigde rugwervel, een longper foratie en verwondingen in zijn ge zicht opgenomen in het Acade- diefstal misch Ziekenhuis in Leiden. Dat gebeurde nadat hij op de Herenweg in zijn woonplaats frontaal werd aangereden door een 26-jarige Rijnsburger. De Rijnsburger was aan het inha- meldde de politie op 11 len ter hoogte van de Tolhorn, maar ■ember dat uit zijn woning onder had zijn tegenligger niet in de gaten. Hij kwam er echter met de schrik Inbraak woning Opaalstraat is nooit gebeurd LEIDEN De aangifte var uit een studentenwoning aan de Opaalstraat is vals. Een 21-jarige be woner heeft bekend dat hij de dief stal verzon om geld van de verzeke- 130 cd's, een versterker verdwenen. Ook warei grote vernielingen aangericht meenten in haar pakket heeft. De zijn kamer en die Rijnsburgse medewerkers die uurtje op de woensdag- medebe krijgen. "Als je het gemeentebe- avond voor Omroep Rijnland stuur bewijzen kunt overleggen dat zorgden, hebben zich inmiddels i achterban hebt, sta je r Rijnland afgescheiden c De rechercheurs die de zaak onderzochten, vertrouwden de zaak niet en voelden de aangever nader aan de tand. Hij bekende de vernie- zich lingen zelf te hebben aangericht met andere vrijwilligers volledig te dat de diefstal De Frequentie In december loopt de representati- bedrijfsleven, de verkoop verwerven uit sponsoring door het kering. Hij heeft trouwens flink ligsters te krijgen. Met stagiares zouden hierin een belang rijke rol kunnen spelen Zelf wilen ze niet mee dinggevende funtie bij het project medewerkers altijd bij klaring is momenteel nog in handen van de Streekomroep Rijnland. De eerste officiële presentatie avond die het bestuur van de om- viteitsverklaring af die vijf jaar lang tijd en activiteiten als loterijen in het bezit is geweest van Omroep feestavonden. "Wat we niet willen. gaan verzorgen. De acht medewer- lid van de SOR. "Daarmee haal je kers van de SOR, zeven mannen en misschien wat geld binnen, maar een vrouw, willen niets liever, zo het kost enorm veel tijd aan boek- bleek gisteravond. Zij vinden dat houding en administratie". zend- huisgehouden in de kamer van zijn buurman. Er werd voor 2800 gulden schade aangericht. Uit het verhoor is gebleken dat de lid te worden, zoals de Leidenaar vaker valse aangiftes Katwijk doet," aldus heeft gedaan. In december van het vorige jaar ontving hij een schade loosstelling van 3000 gulden van de verzekering voor een inbraak die nooit is gepleegd. De man zegt te hebben gehandeld.uit geldgebrek. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Heerlijk avondje (I) Het moet gezegd: de Leidse WD is een keurige partij. Bekijk de dames en heren die tot de libera- le-raadsfractie behoren maar eens één voor één. U zult tot de conclusie komen dat er niets op aan te merken valt: altijd gekleed in een net kostuum of Thatcheri- aans mantelpak, bijpassende das of strass, goed gemanierd en al tijd met twee woorden spreken. Keurig netjes. Zegt u nu zelf: waar vind je tegenwoordig nog zulk personeel? Wij komen erop omdat de WD vorige week de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezin gen in maart presenteerde. Over de volgorde van de lijst gaat het afdelingsbestuur binnenkort in discussie met de leden van de partij. Dat doen ze in hotel restau rant Nieuw Minerva. Ook zo'n keurig etablissement. Je kunt er de auto niet voor de deur kwijt, maar voor de rest: keurig, keurig. We kunnen niets anders zeggen. Wat nu zo opmerkelijk is aan die nette WD is dat zodra de po sitie van bepaalde personen op de kandidatenlijst aan de orde wordt gesteld, het geheid heisa wordt. Er loopt namelijk altijd een aantal lieden rond in zo'n partij wier po litieke aspiraties primair zijn ge richt op het verkrijgen of instand houden van hun baantje, dan wel op de springplank naar het burge meestersambt. Bij de WD weten ze maar al te goed dat het om de knikkers gaat en niet om het spel. Dus, zodra het ernst wordt treedt er enige spelverruwing op: een beetje duwen hier en een elle- boogje daar. We roepen graag even in herin nering hoe het acht jaar geleden ging. Een kolonel b.d. (de eer biedwaardige Theo Wessels) en enkele bejaarde dames moesten WD-Leiden toen redden van iets dat verdacht veel leek op een coup in de eigen gelederen. Een aantal middenstanders en JOVD- ers hadden namelijk de buik vol van de WD-PvdA-samenwer- king en wilde voorstanders van het links-liberale pact op een zij spoor zetten. Om een lang verhaal kort te maken: dat lukte dus niet. De tweekamp tussen de linker- en rechtervleugel eindigde uiteinde lijk in remise. In '82 probeerde de toenmalige partijtop ook het raadslid Nico Langerak naar een onverkiesbare plaats te dirigeren "om de verjon ging en vernieuwing in de fractie te bevorderen". "Een rotsmoes", zei Langerak die verstand heeft van dat soort dingen. In de ogen van Langerak was het de bedoe ling van wethouder Kuijers (die twee kunnen elkaar niet luchten of zien) om hem eruit te schoppen en allemaal Minerva-ballen naar binnen te halen. De ledenverga dering stak daar een stokje voor en Nico kwam alsnog op een ver kiesbare plaats terecht. Menigeen zal deze actie nadien hebben be treurd want Langerak staat niet bekend als een vooraanstaand raadslid, tenzij er een bitterbal of borrel te halen valt. Dan hebben we bij de kandi daatstelling voor de verkiezingen in '86 de kwestie rond het toen malige raadslid Laken gehad. La ken had tot dan toe vooral be kendheid vergaard door een reeks clandestiene bouwactivitei ten. Na tussentijds in de raad te zijn gekomen werd hij in '86 door zijn partij op een onverkiesbare plaats gezet. Volgens eigen zeg gen omdat hij zich keerde tegen het pact dat de linkse clan in de WD had gesloten met de PvdA. Heerlijk avondje (2) Welnu, het heerlijk avondje is weer gekomen. Op 27 november - spreekt de WD-ledenvergade- ring over de nieuwe kandidaten lijst. Het belooft opnieuw een roe rige bijeenkomst te worden nu de WD, na de ongelukkige kabinet scrisis, nog altijd op verlies staat en vrijwel zeker één zetel in de Leidse raad zal moeten prijsge ven. Dat wordt dus dringen gebla zen om een verkiesbare plaats. Wij nemen de belangrijkste kandidaten graag even met u door om vast een indruk te geven van waar het maandag om draait. Om te beginnen: het duo Laken en Langerak is van het toneel ver dwenen. Van Laken hebben we niets meer vernomen en Lan gerak heeft gekozen voor een plaats in de luwte. Had hij dat niet gedaan dan zou hij, zeker na de onthullingen die hij vorig jaar deed over een machtsstrijd in de Leidse VVD, onvrijwillig naar een ereplaats onderaan de lijst zijn verdwenen. Vele anderen voelen zich wel geroepen. In het algemeen kun je zeggen dat de WD-kandidaten- lijst bestaat uit gevorderde derti gers onder wie u de autochtone Leidenaar vergeefs zult zoeken. De lijst wordt aangevoerd door wethouder Theo van der Nat. Hij wordt lijsttrekker voor de libera len, daar helpt geen moedertjelief meer aan. Of het een gelukkige keuze is? Och... Theo is zéér be kwaam, daarover willen wij geen twijfel laten bestaan. Alleen, het is geen feestvarken. Dat zie je zo en dat bleek onlangs ook uit een interview waarin de nieuwbak ken wethouder werd afgeschil derd als een saaie Piet. Daar moet je dan de markt mee op als WD. Je weet het natuurlijk nooit in de politiek, maar ons lijkt Theo van der Nat niet de meest geknipte fi guur om vanaf een zeepkist op de Vismarkt het liberale gedachten- goed te verkondigen. Dan hebben we wethouder Fred Kuijers, die al al heel wat jaartjes meedraait en altijd hard moet lachen om zijn eigen grap pen. Fred wil nog wel een paar jaartjes wethouder blijven tenzij hij zijn raadszetel kan inruilen voor het burgervaderschap van Bloemendaal of Blaricum. Vol gens Langerak, zo zei hij ruim een jaar geleden, doet Kuijers er ver standig aan om snel weg te ko men. De conservatieve vleugel van de partij vindt namelijk dat hij zich veel te veel laat inpakken door de PvdA-wethouders. Dan hebben we Gerard Bakker, nummer drie op de lijst. Moeten we ook even bij stil staan: keurige man, beetje stijfjes misschien, maar hij beschikt ongetwijfeld over een goed stel hersens. Alleen die stem van'um doet ons altijd een beetje denken aan een tand artsboor. Kan die man natuurlijk ook niet helpen, maar als toehoor der krijg je er geheid kiespijn van. Heerlijk avondje (3) Vijfde op de kandidatenlijst is Alexander Geertsema, zoon van de ex-minister en ex-commissaris van de koningin, Molly Geertse ma. Alexander kwam vier jaar ge leden door voorkeurstemmen in de gemeenteraad maar staat nu op een eervolle vijfde plaats. Dat zat er natuurlijk dik in. Als klein jongetje werd Alexandertje al door papa meegenomen naar de Tweede Kamer. Daar heeft hij nog bij Marcus Bakker en Joop Wolff (CPN) op schoot gezeten, zegt hij zelf. Erger nog, het waren zelfs goede vrienden van zijn va der. Dat weten ze bij de WD-Lei den natuurlijk niet. Nu wij daar ruchtbaarheid aan geven is ook Alexander nog niet zo zeker van zijn vijfde plaats. Hoewel... de jonge Geertsema heeft nog tal van pluspunten. Zo lezen we onder meer dat Alexan der diverse brandweerdiploma's heeft gehaald en lid is van het jeugd en vrijwillig brandweer korps van Wassenaar. Ach güt, zo'n kind gun je toch een raadsze tel. Op de vierde en zevende plaats prijken de namen van nieuwelin gen waarover we geen zinnig woord kunnen zeggen. De zesde en achtste plaats worden weer be zet door zittende raadsleden, Ma rijke Wijnbergen en Laila Driessen. Ach ja, Marijke Wijn bergen, wat zullen we van haar zeggen. Keurig, maar dat wist u al. Ze doet ons altijd een beetje denken aan een kostschooljuf frouw: streng doch rechtvaardig, heur haar in een knot, decent ge kleed in klokrok en blouson met jabot. Marijke heeft snel furore gemaakt in de WD. En toch maar op een zevende plaats? Daarover zal nog een hartig woordje gesproken worden. En dan Laila... ze zal altijd het hockeymeisje van de WD-fractie blijven, maar moet deze keer wel genoegen nemen met een (naar wij vrezen) onverkiesbare achtste plaats. Nog erger is het gesteld met het raadslid Van Cruijsen. Zijn raadslidmaatschap valt het best te karakteriseren als: erin, er uit, erin, eruit. Van Cruijsen zat in de vorige periode al in de raad maar werd in '86 door zijn partij op een onver kiesbare plaats gezet: eruit dus. De leden van de partij zette hem wel op een verkiesbare plaats. Maar omdat Geertsema met voor keurstemmen werd gekozen lag Van Cruijsen er weer uit. Pas na het vertrek van wethouder Fase keerde Van Cruijsen dit jaar terug in de boezem van de fractie. Maar niet voor lang, zo blijkt nu. Na de verkiezingen ligt Van Cruijsen er opnieuw uit. Het heeft alles weg van een spelletje ping-pong. Toe valligerwijs is Van Cruijsen ook een man die nogal eens een afwij kend standpunt inneemt, zodat ook over zijn plek op de lijst het laatste woord nog niet is gezegd. We zeiden het al: het wordt een heerlijk avondje. Anti-hondepoep In de strijd tegen de hondepoep heeft de gemeente Leiden nu de ide ale oplossing gevonden. De twee bruggen die de toegang verschaffen tot de speelweiden in de Stevenshof waar onze kinderen spelen, zijn om gebouwd tot onstabiele oversteek plaatsen. Vooral voor de grote hon den is deze oplossing bijzonder doeltreffend, want deze honden til je niet zomaar over de brug heen. Het aantal hondenuitwerpselen zal dus op deze speelweiden binnen korte tijd flink worden verminderd. Conclusie: een probleem verhol pen, maar een ander probleem ge creëerd. Want met verbijstering heb ik kennisgenomen van de roosters die op de bruggen zijn geplaatst. De spijlen van de roosters liggen circa zes centimeter uit elkaar en vormen zo een levensgevaarlijke situatie. Een hond is al slachtoffer gewor den. Het beestje, dat gewend was om in een draf over deze brug te lo pen, voelde plotseling de aardbo dem onder zijn inmiddels zwaar ge havende poten wegzakken en moest dit bekopen met een paar hechtingen. Het is dan wel zielig, maar als de maatregel zijn vruchten afwerpt, dan is-ie toch wel goed. Maar als we verder kijken zien we dat onze kin deren met Hun fietsjes eveneens de ze blokkade moeten overwinnen om op de speelweide te komen. Ie der kind dat op de brug een rondje wil maken, wordt keihard met zijn neus op de gemeentelijke feiten ge drukt. De spijlen zijn zo breed dat zelfs het voorwiel van een fiets er tussendoor kan. De wat oudere mensen die eens een stukje willen wandelen en daar bij een wandelstok of kruk gebrui ken lopen op de brug de kans hun been te breken. Als hondebezitter wil ik nog kwijt dat de overlast van hondepoep schrikbarend is, maar deze maatre gel is er een bewijs van dat je voor een baan bij de gemeente niet direct een schooldiploma behoeft te heb ben. Ik zou graag willen dat op zeer korte termijn deze situatie veran derd anders zijn over een tijdje de meeste Stevenshofbewoners te her kennen aan de prothese die zij dra gen. R. v. Schie, Maaike de Bruijnpad 8, Leiden. (door de redactie ingekort) Fietspad tussen Alphen en Hoogmade wordt opgeknapt DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - De provincie Zuid-Holland heeft 600.000 gulden uitgetrokken voor het opknappen van het fiets pad bij Koudekerk, dat een verbin ding vormt tussen Hoogmade en Al phen. De werkzaamheden worden het komende jaar uitgevoerd. Het pad wordt vooral gebruikt door scholieren en recreanten. Eenzelfde functie krijgt een nieuw fietspad tussen Rijpwetering en Nieuwe Wetering, dat in het in vesteringsschema van de provincie is opgenomen voor de periode van af 1994. Zuid-Holland trekt daar 800.000 gulden voor uit. Gisteren werd bekendgemaakt dat de provincie in 1990 8,2 miljoen gulden aan nieuwe fietspaden be steedt. Voor provinciale fietspaden wordt 7,4 miljoen gulden vrijge maakt, 0,8 miljoen is bestemd voor eenvoudige fietspaden die door ge meenten en waterschappen worden aangelegd.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14