TAD LEIDEN Haagsche Schouwbrug niet open tijdens spits Een truitje voor een taartje Provincie wijst bezwaren af tegen verplaatsing van LBC Oriëntatiejaar viert jubileum Meer Leidenaars actief in clubs -IkM* I/AR 1 ftedpwéer Kamsteeg Auto Rental s LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 22 NOVEMBER 1989 Autoverkeer krijgt voorrang op scheepvaart LEIDEN - De Haagsche Schouwbrug blijft na 7 de cember tijdens de spitsuren gesloten voor scheepvaart verkeer. De gemeente en de provincie Zuid-Holland heb ben daarover vrijwel over eenstemming bereikt. De re geling is volgens verschil lende instanties noodzake lijk wanneer de spoorweg overgang De Vink straks we gens werkzaamheden voor vier jaar wordt gesloten. Grote verkeersproblemen worden verwacht wanneer de brug op de enige toe gangsweg van de Stevens hof tijdens de spitsuren voor scheepvaart verkeer ge opend zou worden. Dat er afspraken komen op dat ge bied is volgens politie-woorvoerder Graveland essentieel. "Het zou an ders goed fout kunnen lopen op die plaats. Op dit ogenblik is het zo dat daar het scheepvaartverkeer voor rang heeft boven het wegverkeer en dat de brug de gehele dag kan wor den geopend. We moeten er niet aan denken dat tijdens de spits daar 10 boten moeten passeren. Wanneer de enige toegangsweg een tijdje ge blokkeerd wordt, ontstaan er grote files". Tijdens de eerste maand schakelt de politie tijdens de spits de motor brigade in om het verkeer te rege len. Daarnaast zal aan de hand van hun bevindingen de verkeerslich ten aan de Haagse Schouwweg wor den aangepast. De politie verwacht dat de afsluiting de eerste tijd de no dige gewenning vergt. Daarna zal het wel druk blijven, maar de situa tie leidt vermoedelijk niet tot grote opstoppingen. Spoorviaduct De wijkvereniging Stevenshofjes- polder maakt zich op dit moment grote zorgen over de komende vier jaar, de periode die de bouw van een het spoorviaduct vergt. "We voelen ons behoorlijk in de val zitten, maar we moeten erkennen dat er geen re delijke uitweg is", zegt de voorziter van de wijkvereniging, P. Ham. De vereniging wilde aanvankelijk dat in de plaats van de huidige spoorwegovergang bij De Vink voor auto's een andere doorgang kwam, zodat de wijk voor auto's van kanten bereikbaar is. Zij pleitte voor verbreding van het tijdelijke fietspad dat nu in het verlengde van de Stevenshofdreef over het spoor wordt aangelegd, zodat ook auto's daarvan gebruik konden maken. Na een bezoek aan de overweg bij de Rijndijk met ambtenaar M. Ku- zee van directie verkeer en vervoer, is ook de wijkvereniging overtuigd DEN HAAG/LEIDEN - De bezwa ren die bij het bestuur van de pro vincie Zuid-Holland zijn ingediend tegen het bestemmingsplan 'Tus sen Rijn en Rail' van de gemeente Leiden, vinden geen gehoor bij de provinciale planologische commis sie (PPC). De bezwaarmakers, die zich vooral richten tot de verplaat sing van de Leidse Betonmortel Centrale (LBC), worden volgende maand nog wel door de provincie gehoord, maar de PPC stelt het pro vinciebestuur voor de bezwaren on gegrond te verklaren. Het genoemde bestemmingsplan heeft betrekking op een gebiedje dat wordt begrensd door de Rijn, de Dr. Lelylaan en de NS-gronden al daar. Er is een bedrijfsterrein in op genomen met een betonwarenfa- briek en, binnenkort, een beton- mortelcentrale. Omwonenden heb ben bezwaar aangetekend, onder meer omdat de voorgenomen vesti ging van de Leidse Betoncentrale uit oogpunt van werkgelegenheid niet aanvaardbaar is. Zij herinneren de gemeente aan de doelstelling om bij uitgifte van bedrijfsterrein te streven naar versterking/uitbrei ding van de werkgelegenheid. De PPC noemt dit argument niet ter za ke doende. "Het gaat om de verplaatsing van een bestaand bedrijf. De grote ge luidsoverlast die het bedrijf aan de Zoeterwoudseweg veroorzaakt, is door maatregelen en geluidsbeper- kende voorzieningen niet weg te ne men. Verplaatsing is noodzakelijk en daarmee wordt in elk geval de werkgelegenheid voor de gemeente behouden", aldus de PPC. Ook uit planologische en milieu technisch oogpunt zijn omwonen den tegen de betoncentrale. Een mogelijke bouwhoogte tot 25 meter doet afbreuk aan het open karakter van de omgeving. De PPC acht die evenwel aanvaardbaar. Een bewoner van de Morsweg is tegen goedkeuring van het bestem mingsplan, omdat woningen aan die straat moeten worden gesloopt. Onder meer gezien de geluidshin der in het gebied die wordt veroor zaakt door rail- en wegverkeer, heeft Leiden de woningen wegbe- stemd. De provincie gaat daarmee akkoord. De hoorzitting bij de provincie is op 21 december. van de onhaalbaarheid van de plan nen. Het fietspad zal in de komende jaren verschillende keren moeten worden verlegd wegens de werk zaamheden. Het is niet haalbaar om de weg elke keer ook geschikt te maken voor auto's. Bovendien is er door de werkzaamheden aan de spoorweg en de daarbij horende bouwverkeer geen ruimte voor een stroom auto's. Ook het openstellen van de brug die alleen bestemd is voor openbaar vervoer en noodverkeer, de Ste- vensbrug, is geen oplossing. Wan neer ook daar een file zou ontstaan, is er voor alarmverkeer geen moge lijkheid om de Stevenshof te berei ken. "Dat is ook het laatste wat wij willen. We beseffen nu dat de ge meente geen ijzer met handen kan breken", zegt Ham. Verkeerschaos Dat neemt niet weg dat bewoners van de Stevenshof een grote ver keerschaos bij de Haagse Schouw weg verwachten. Zij wijzen erop dat in de wijk nu al 9000 mensen wonen en dat dat aantal in de toekomst al leen nog maar groeit. "Wij houden ons hart vast", zegt C. Brussee, se cretaris van de wijkvereniging. Ze vindt het onaanvaardbaar dat de wijk op dit moment vier jaar lang worden opgezadeld met verkeers problemen. "De Nederlandse Spoorwegen geven toe dat de werk zaamheden al jaren eerder begon nen hadden kunnen worden, maar dat projecten in Rotterdam en Gouda voorrang hebben gekregen. Ik vind dat wel een schande. Vier jaar geleden was de Stevenshof nog lang niet zo groot als nu en dus wa ren de problemen ook veel kleiner geweest", aldus Brussee. Ook hebben de bewoners klach ten over de wijze waarop de wijk is geïnformeerd over de voor hun zeer ingrijpende maatregelen. Er is voor de bewoners nooit een avond be legd waarop de maatregelen wer den uitgelegd. De schriftelijke in formatie werd pas anderhalve week geleden huis-aan-huis in de Ste venshof verspreid. "Dat vinden we behoorlijk laat. We hebben ook bij wethouder Van der Molen al eerder daarop aangedrongen. Wanneer de informatie eerder was gekomen had dat toch veel ergernis bij bewoners weggehaald", zo legt Ham uit. Kood-lichtcamera De wijkvereniging vraagt de ge meente nu om de slagbomen op de Stevensbrug te vervangen door een rood-lichtcamera. Dit heeft het voordeel dat ook particulieren in een noodsituatie gebruik kunnen maken van de brug om zo eventuele files te ontwijken. Daarnaast wil de buurt dat bij de afslag op de A44 op het bord de aanduiding Leiden- Zuid wordt afgeplakt, zodat men sen die niet in de Stevenshof moe ten zijn, maar in andere delen van Leiden, de volgende afrit (Holiday Inn) nemen. LEIDEN - Het Oriëntatiejaar, een initiatief van de Stichting Sociaal Diakonaal Jaar West, bestaat vijf jaar. Het project is opgezet voor langdurig werklozen. Sinds het be gin in 1984 hebben er meer dan 100 jongeren aan meegedaan. Langdurig werklozen, in leeftijd variërend tussen de 17 en 26 jaar, met een onafgemaakte LBO-, MAVO- of HAVO-opleiding, kun nen via het project drie dagen per week werkervaring opdoen. Ook kunnen ze een cursus volgen. De jongeren werken bijvoorbeeld in een bejaardenhuis, peuterspeel zaal, dierenasiel of een gemneente- huis. Eén keer per week komen de jongeren bij elkaar om ervaringen uit te wisselen. Wie meer wil weten over het Ori ëntatiejaar kan bellen: 071-149446 of 130494. 'Het ik-tijdperk is een beetje voorbij' LEIDEN Het aantal Leidenaars dat in clubverband sport, groeit nog steeds. Begin van dit jaar telde Lei den 38.856 georganiseerde sporters. Dat is 35.6 procent van de gehele be volking. In een jaar nam het aantal sporters in clubverband met ruim 2000 toe. Het totaal geeft enigzins een vertekend beeld. Het hoofd van de afdeling sport en recreatie J. Duivesteijn conclu deert dat de hang naar georgani seerde sport steeds groter wordt. "Het ik-tijdperk is een beetje voor bij". Vooral bij de jongste jeugd ziet Duivesteijn de ledentallen van de clubs groeien. Het totaal van bijna 39.000 geeft overigens een verte kend beeld. De 7500 leden van de Nederlandse Skivereniging zijn er bij opgeteld. Velen zijn lid van die club vanwege de goedkope verze keringsmogelijkheden. In de 'Enquête omvang sportbe oefening' concludeert de afdeling sport en recreatie dat er weinig sporten zijn die met ledenverlies te maken hadden in het afgeloen jaar. In de voetbalsport zit de groei er weer in. De meeste ledenaanwas was er voor LDWS, w Leiden, Leidsche Boys, Lugdunum, VNA en ZLC. De gymnastiekverenigin gen groeiden met 200, tennis met 100 en de atletiekverenigingen met 100 leden. Contributies tot elf procent. Alleen de zwem- clubs verhoogden het lidmaat schapsgeld niet. De tarieven voor de huur van de zwembaden werden dan ook aanzienlijk omlaag ge bracht. Een flink aantal verenigingen geeft in de enquête aan met kader problemen te kampen, namelijk 22 procent. Er zijn zowel problemen om voldoende mensen te krijgen voor bestuurs- en technische func ties, maar ook om kwalitatief vol doende geschoold kader te vinden. "Eén op de vijf verenigingen kampt met kaderproblemen en dat stemt tot waakzaamheid", schrijft 'sport en recreatie' bij de toelichting op de enquête. Daarin legt de afdeling ook een koppeling tussen het onderhouds budget waarover de gemeente be schikt en het toenemende aantal sporters. "De extra sporters zorgen voor een intensiever gebruik van de sportaccommodaties en dit leidt tot een grotere slijtage en meer onder houdskosten", aldus de toelichting. Volgens Duivesteijn is het onder houdsbudget voor de sportaccom modaties in Leiden uitgesproken laag. Hij wijst erop dat de gemeente Leiden 43 gulden per hoofd van de bevolking aan sport besteedt. "In de grotere steden is dat gemiddeld 66 gulden, terwijl in Utrecht de ge meente 94 gulden per houd achterwege dat al lang had moeten plaatshebben". Sommige clubs proberen zelf oplossingen te vinden. Zo wil voetba-vereniging UVS het trainingsveld van gravel, dat zich in slechte staat bevindt, vervangen door een kunstgrasveld en dat grotendeels zelf financieren. Dat er in de meeste verkiezings programma's van de plaatselijke partijen niets is opgenomen over het onderhoudsbudget doet Dui vesteijn "het ergste vrezen voor de toekomst". Alleen D66 heeft in het concept-programma opgenomen dat onderzocht moet worden of het onderhoud van de accommodaties aan de sportverenigingen kan wor den overgelaten. Duivesteijn ziet dat plan echter niet zitten. "Vrijwilligers hebben te weinig kennis van zaken om dat goed te doen. Het kan alleen maar als de verenigingen er meer geld aan besteden dan de gemeente nu doet, dat kan nooit de bedoeling zijn. Bovendien leidt deze vorm van privatiseren tot zwartwerken, waar de voetbalwereld al bol van staat. Ik geloof niet dat je dat als overheid moet stimuleren". Wereldrecord handenschudden 'studentengrap' LEIDEN - Op de Haarlemmer straat waren vanmorgen weinig handenschuddende mensen te bekennen. Vijfentwintig stu denten zouden vandaag op de winkelstraat een aanval doen op op het wereldrecord 'handen schudden'. Ze wilden in een pe riode van twaalf uur 21.500 men sen de hand drukken. Een nota ris zou de gebeurtenis een offi cieel tintje geven. Althans, zo was aangekon digd. Om 9.00 uur was het een drukte van belang door fietsen de mensen die naar hun werk spoedden, maar geen studenten. Was het te koud, of betrof het een klassieke studentengrap? Zo van: wedden dat we de krant halen? Het lijkt erop dat het met studenten en het breken van re cords nooit iets wordt, gezien het fiasco van de zomer met de poging om het wereldrecord 'polonaise lopen' te len. Oek de Jong in De Burcht LEIDEN - Burcht Literair organi seert in samenwerking met een aantal boekhandels in Leiden morgenavond om 20.15 uur in so ciëteit De Burcht een gesprek tus sen de schrijvers Oek de Jong en Hans Maarten van den Brink. Het onderwerp van het gesprek is: de beeldende kunst in het literaire werk van Oek de Jong. De auteur heeft in zijn boeken 'Opwaaiende zomerjurken' en 'Cirkel in het gras' bijzondere belangstelling getoond voor schilders als Mon driaan, Titiaan en Carvaggio. verhogingen variëerden van twee staat'bevinden. "Wel blijft er onder- Werkruilbeurs voor vrouwen uit de binnenstad LEIDEN - Bent u goed in breien, maar wat minder be dreven in bakken? Vanaf vol gende week bestaat de moge lijkheid een zelfgemaakte taart op tafel te hebben zon der dat ook maar een onsje deeg uw oven is ingegaan. Er moet dan wel even een truitje in elkaar worden gezet. door Roy Klopper Een groep van vijf vrouwen opent donderdag de werkruilbeurs 'Voor wat hoort Wat' in het buurt huis Pancrat aan de Middelste gracht. Hier kunnen vrouwen be paalde diensten aanbieden in ruil voor een tegenprestatie van ande- Het idee is niet nieuw, soortge lijke projecten draaien al jaren vrij succesvol in steden als Am sterdam, Utrecht en Gouda. Hoog tijd voor een Leidse vestiging, vonden initiatiefneemsters Iris de Ruiter en Luit Buven. Vlak voor de zomervakantie zetten ze plannen voor de ruilbeurs op pa pier en werkten deze met drie an dere vrouwen uit. De voorberei dingen zijn nu afgerond. Na de opening van deze week staan de deuren van de ruilbeurs op maan dag, woensdag en vrijdag aantal uren open v< uit de binnenstad. Verschillend Wie zich inschrijft komt met twee vermeldingen in een kaartensys- teem terecht waarbij op het ene formulier wordt gemeld welke dienst de belangstellende aan biedt, en op het andere welk werk ze graag voor zichzelf wil laten verrichten. De aard van het aan geboden werk kan volgens De Ruiter heel verschillend zijn. "Dat kan variëren van koken tot iemand met de auto naar een the atervoorstelling brengen". Er wordt alleen niet bemiddeld in professionele klussen zoals ver bouwingen, schilderen en gezins verzorging. De werkruilbeurs is in eerste instantie alleen bedoeld voor vrouwen uit de binnenstad. Dat is volgens De Ruiter een bewuste keuze. Omdat het nog een experi ment is, wil de organisatie niet te veel hooi op de vork nemen door mensen uit de hele stad in te schrijven. Het besluit dat heren niet welkom zijn, is ingegeven door de verwachtingdat veel vrouwen er moeite mee hebben een vreemde man over de vloer te krijgen. Maar het is niet uitgesloten dat in de toekomst zowel mannen als uit de hele stad welkom zijn. "Dat is zeker mogelijk wan neer het project goed loopt en in dien we meer medewerkers kun nen vinden. In Amsterdam bij voorbeeld staan 500 mensen gere gistreerd in het kaartensysteem, dat loopt prima", aldus De Ruiter. Ze hoopt dat binnen een jaar de gegevens van ongeveer zestig vrouwen in de kaartenbak zitten. Balans Iemand die werk verricht voor een ander, hoeft de tegenprestatie niet per sé van dezelfde persoon te krijgen. Iedere ingeschrevene krijgt een soort strippenkaart waarop medewerksters van 'Voor wat hoort Wat' nauwkeurig het aantal gewerkte uren afzetten te gen de tijd waarin diensten zijn ontvangen. Het is de bedoeling dat de balans in evenwicht komt. De Ruiter: "Op die manier voor komen we dat bepaalde mensen alleen werken voor anderen, maar niets terugkrijgen en omge keerd". De financiering van het project baart De Ruiter weinig zorgen. Het grote voordeel is dat het is op gezet vanuit de afdeling vrouwen werk van de Stichting Buurtwerk Binnenstad. Dat betekent dat huisvesting geen probleem is en ook een fianciële bijdrage kan los komen. De investeringen beper ken zich dus tot de kosten van te lefoon, papier en de kopieën. De initiatiefneemster denkt per Initiatiefneemster Iris de Ruiter van Voor wat hoort Wat: "We moeten n het begin niet te veel hooi op de vork nemen". (foto Henk Bouwman» jaar ongeveer 4000 gulden nodig te hebben. Dat geld komt deels op tafpl door het geld dat de zoge naamde strippenkaarten opbren gen, die een rijksdaalder per stuk kosten. Dat zijn de enige kosten voor de deelneemsters. "We wil len het echt heel goedkoop hou den, juist omdat de werkruil beurs vooral is bedoeld voor vrouwen met een wat mager inko men. Het is een initiatief waarmee niets wordt verdiend, maar dat wel wat oplevert". Twee verdachten van diefstal aangehouden na achtervolging niet meer op tijd instappen. Deze man, een 20-jarige inwoner van Zoetermeer, kon kort daarna worden aangehouden door de poli tie. Die kende inmiddels ook het kenteken van de vluchtauto, waar na korpsen in de omgeving werd ge vraagd naar de wagen uit te kijken. Agenten in Wasssenaar kregen de auto in het vizier en reden hem in het plaatselijke Rozelaantje klem. Ze arresteerden de bestuurder, een 23-jange Hagenaar. Hij had slechts één van de gestolen horloges op zak. De politie vermoedt dat de derde dader door hem onderweg is afge zet. Hij moet het leeuwendeel van de roofwaar in zijn bezit hebben. LEIDEN - De politie heeft gister middag twee mannen aangehouden die worden verdacht van een dief stal bij een juwelier op het Bevrij dingsplein. Een derde dader wordt nog gezocht. Het trio brak rond een uur de vitrine voor de ju weiiers win kel open en griste daaruit ongeveer twintig horloges weg. De eigenaar van de zaak zag dit en rende naar buiten, waarbij hij luid om hulp riep. Twee collega-winke liers zetten vervolgens per fiets en auto de achtervolging in op de weg rennende daders. Twee van hen sprongen op de Churchilllaan in een gereedstaande vluchtauto, de derde was achtergebleven en kon Files na ongeval op rijksweg A4 LEIDEN - Een zwaar ongeval heeft gistermiddag geleid tot lange files op de rijksweg A4. Ter hoogte van het spoorwegviaduct bij Zoeter- woude reed een personenwagen te gen een inhalende vrachtwagen combinatie. De 27-jarige bestuurder van de auto verloor de macht over het stuur toen de aanhanger achter zijn wagen begon te slingeren. Hij reed tegen een vrachtwagen op de lin kerweghelft. Die botste eerst tegen de vangrail links van de weg. waar na de combinatie schaarde en aan de rechter weghelft tot stilstand kwam. Er vielen geen gewonden. De personenauto is volgens de politie rijp voor de sloop, de vracht wagen liep aanzienlijke schade op aan de rechterzijde. De rijksweg was ongeveer twee uur geblok keerd, wat leidde tot files met een lengte van 15 kilometer. Gaat u verhuizen of wilt u een dagje uit? Dan is een auto huren bij KAMSTEEG AUTO RENTAL jrté ideale oplo: - y/x- 071-177158 01720-21521 Oegstgeesl. Katwijk I STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13