'Onzekerheid over EMU doorbreken' Sint en kerstman geven stapels OUDJES ONDER DË HAMER Nederland en Franloijk bundelen lo-achten Steeds meer mensen lenen om belasting te betalen DINSDAG 21 NOVEMBER 1989 Sir Leon Brittan, lid van de Europe se Commissie belast met concur- rentie-aangelegenheden, is van me ning dat Groot-Britannië moet toe treden tot het Europese Monetaire Stelsel (EMS). Wanneer het pond buiten het EMS blijft is dat schade lijk voor de Britse industrie, zo heeft Brittan gisteren verklaard op de jaarvergadering van de CBI, de grootste Britse werkgeversorgani satie. Economie kort Cao-eis zeelui De FWZ, de vakbond voor zeeva renden, zal zich in de komende cao- onderhandelingen harder gaan op stellen dan de afgelopen jaren. "De gedachte dat de Nederlandse zee scheepvaart op haar achterste be nen loopt als de zeevarenden niet blijven inleveren, moet nu maar eens naar het rijk der fabelen wor den verwezen." Dat zei voorzitter P. Trommel van de* FWZ gisteren op de jaarvergadering van de FWZ in Utrecht. City ontslaat In de City, het financiële centrum van Londen, wordt rekening gehou den met grote ontslagen. Verschei dene banken zullen deze week be kendmaken dat zij personeel op straat zetten. In totaal dreigen 10.000 banen te verdwijnen, zo is maandag vernomen in financiële kringen. De namen van Barclays Bank, Midlands Bank en TSB Bank zijn genoemd. TSB, een in 1986 ge privatiseerde bank, .zou 4000 men sen ontslaan. Zloty devalueert Polen heeft zijn munteenheid, de zloty, voor de zesde keer sinds sep tember gedevalueerd, nu met 8,8 procent. Sinds gisteren moet er 3400 zloty worden neergeteld voor een Amerikaanse dollar tegenover 3100 zloty op vrijdag. Dit heeft de Poolse regeringskrant Rzeczpospo- lita bekendgemaakt. De officiële koers geldt alleen voor buitenland se toeristen, handelstransacties met het buitenland en voor officiële sta tistieken. Sovjetrepubliek niet economisch zelfstandig nog MOSKOU (Rtr) In de Sovjetunie krijgen de 15 verschillende repu blieken voorlopig niet meer zeggen schap over hun eigen economie. Het parlement heeft een voorstel daartoe van de regering, omdat het voorstel niet ver genoeg zou gaan. Vooral de Baltische republieken waren van mening dat in het voor stel geen sprake is van echte soeve reiniteit. Bovendien zou Moskou nog teveel zeggenschap behouden over sommige industriële sectoren. De republieken Estland, Letland en Litouwen willen vanaf begin vol gend jaar economisch geheel onaf hankelijk zijn. Het parlement heeft gisteren in gestemd met een reeks economi sche noodmaatregelen, waarmee verschillende prijzen worden be vroren en de export van schaarse goederen wordt verboden, teneinde de levensstandaard te verbeteren. Met de maatregelen worden de prij zen bevroren van verschillende es- sentiele levensmiddelen, van kle ding en van schoenen, en wordt een maximum gesteld op de export van schaarse goederen als visproduk- ten, bont en huishuidelijke artike len. De kompels in de laatste drie nog stilliggende mijnen in de stad Vor- koeta zijn vannacht weer aan het werk gegaan. Daarmee komt een einde aan een staking die drie we ken heeft geduurd. Zondag was het werk in een aantal andere mijnen in de noordelijke stad al hervat. Volgens het stakingscomité heeft premier Nikolaj Ryzjkov de eisen ingewilligd. De mijnwerkers in Vor- koeta legden hun werk neer om de regering te dwingen in juli beloofde economische verbeteringen door te Feestelijke blouses met kant, 100% viscose. Keuze uit 5 actuele modellen. In wit, zwart, oudroze en donkerroze. Normaal 129- en 119- Nu voor de ver bijsterende prijs van [PU 'Attention' de Bijenkorf 0 WEESP - "Eigenlijk heb ik geen tijd". Bedrijfsleider C. Stam van compact disc-fabriek Dureco in Weesp staat gejaagd op uit zijn stoel. De afspraak met de verslagge ver is hem in de drukte ontschoten. De cd-fabriek die sinds een paar maanden zes dagen in de week 24 uur per etmaal draait, eist al zijn aandacht op, want Sinterklaas en de kerstman zijn van plan de nieuwste geluiddrager ruimhartig te schen ken. door Theo Haerkens De vraag naar de zilverkleurige schijfjes is nog nooit zo groot ge weest. Zelfs de meest optimistische verwachtingen zijn overtroffen. Meer mensen dan verwacht hebben zich de afgelopen tijd een cd-speler aangeschaft, zodat nu bij veertig procent van de huishoudens zo'n apparaat staat. Duidelijk is, dat wie zo'n ding koopt, gelijk een handvol plaatjes aanschaft. De verwachting is dat over een jaar achter de helft van de Nederlandse voordeuren een cd-speler is te vinden. Daarna zal de groei niet meer zo stormach tig zijn, waarna de cd-verkoop zich stabiliseert. Zover is het echter nog niet. Voor de medewerkers van de fabriek in Weesp, de grootste van het land, is het nog een paar weken flink buffe len. Elke acht seconden rolt er een cd van de band, zodat er aan het eind van de dag een dikke 20.000 klaar staan voor afnemers in bin nen- en buitenland. Bedrijfsleider Stam wurmt zich- in een piepkleine ruimte langs een serie machines die via pijpen en dikke kabels met elkaar verbonden DEN HAAG (ANP) - Nederland en Frank rijk willen samen vaart zetten achter de Economische en Europese Monetaire Unie (EMU). Dit is nodig om de onzekerheid om trent De EMU te doorbreken: nog lang niet alle EG-leden zullen als de Europese top van Straatsburg een datum vaststelt om in de tweede helft van 1990 te beginnen met de voorbereiding van een Economische en Monetaire Unie zo'n besluit steunen. De Franse president Mitterrand, die gisteren in Den Haag deze topconfe rentie met premier Lubbers heeft besproken, verklaarde dat moet worden afgewacht of de overtui gingskracht van Nederland en Frankrijk, die het er in beginsel over eens zijn dat een conferentie over wijziging van het EEG-verdrag in de tweede helft van 1990 van start moet gaan, voldoende is om de an dere EG-landen te overtuigen. Mit terrand noch Lubbers noemden de Britse premier mevrouw Thatcher, die fel is gekant tegen de EMU die andere EG-landen voor ogen staat, met name. Den Haag en Parijs zijn het in principe eens over het houden van een conferentie van de twaalf EG- regeringen over de wijzigingen van het EEG-verdrag die nodig zijn om een EMU met één enkele munt en één enkele centrale bank te vormen. Voor verdragswijziging is eenstem migheid vereist, maar het Verenigd Koninkrijk kan het bijeenkomen van een conferentie over zo'n wijzi ging niet blokkeren. Nederland, aldus premier Lub bers, is het er mee eens dat de Eu ropese Raad van Straatsburg een datum voor het begin van de zoge noemde intergouvernementele con ferentie vaststelt, op voorwaarde dat deze conferentie goed is voorbe- reid, en de inwerkingtreding per 1 juli 1990 van de eerste fase van een EMU die onder meer vrij kapi taalverkeer omvat goed is gere geld. Hij wilde niet zeggen, of aan deze twee voorwaarden is voldaan. Lage inflatie en een lage rente zijn werkgevers willen dat het pond fundamenteel voor het succes van vanaf begin volgend jaar een vaste elk bedrijf. Al tien jaar lang is bewe- wisselkoers krijgt ten ópzichte van zen dat het EMS kan zorgen voor de andere Europese valuta in het deze zaken, aldus Brittan. De Britse EMS. Concurrentie Cao-overleg in transport belooft harde confrontatie DEN HAAG (GPD) - De cao-on derhandelingen in het beroepsgoe- derenvervoer beloven opnieuw een hard gevecht te worden. Werkge vers willen dat de nachttoeslag waar vorig jaar voor is gestaakt weer van tafel gaat, terwijl werkne mers juist uitbreiding van deze on regelmatigheidstoeslag eisen. Cao- onderhandelaar Van de Berg van de Vervoersbond FNV zegt het risico te willen lopen snel uitgepraat te zijn, 'want de nachttoeslag wordt niet meer prijs gegeven'. De vandaag begonnen cao-onder handelingen worden in twee ge scheiden circuits gevoerd. Vandaag overleggen de vervoersbonden FNV en CNV in Rijswijk met de vertegenwoordigers van de kleine vervoerders: NOB-wegtransport, de prostestantse PCB en de katho lieke KVO. Donderdag wordt er in Den Haag gesproken met de KN- VTO, die de grote transporteurs ver tegenwoordigen (naar eigen zeggen 12.638 werknemers). De breuk m het werkgeversfront ontstond in fe bruari van dit jaar bij de onderhan delingen over een nachttoeslag ens cheidt de grote van de kleine trans porteurs. De KNVTO wil nu een aparte cao afsluiten met de bonden. Die zeg gen 'gek te worden van de verdeeld heid onder de werkgevers'. "Wij moeten nu twee keer onderhande len over hetzelfde", aldus Van de Berg. Oostenrijk Het door de Oostenrijkse regering afgekondigde nachtelijk rijverbod zal niet zonder incidenten op 1 de cember worden ingevoerd. Duitse media speculeren al over blokkades door geïrriteerde vrachtwagen chauffeurs bij de diverse grenspos ten. Ook de Nederlandse chauffeurs zijn furieus over de maatregel. Het verbod gaat de transporteurs han denvol geld kosten omdat lading, vrachtwagen en chauffeur langer onderweg zijn. Door het verbod kunnen zij niet langer in eén week de route Nederland-Italië-Neder- land rijden. Uit gegevens van NOB- Wegtransport blijkt dat per nacht zo'n 100 Nederlandse vrachtwagens door Oostenrijk naar Italië rijden. zijn. De oorverdovende herrie die er wordt geproduceerd, doet in niets denken aan muziek. Hier staat de cd-pers, het hart van de fabriek. In een gestaag ritme knalt de matrijs die de plaatjes hun vorm geeft, met een kracht van zestig ton tegen een aambeeld dat bedekt is met trans parant polycarbonaat (plastic). Onder die enorme kracht krijgt de stroperige massa, die een tempe ratuur heeft van 360 graden Celsius, exact de vorm van het glazen proto type waar met behulp van een laser straal de putjes in zijn aangebracht die de cd-speler zo fraai omzet in ge luid, muziek dus. Van het model wordt via een ingewikkeld che misch proces een aantal nikkelen matrijzen gemaakt waarmee de cd's uiteindelijk worden geperst. Dat ge beurt onder 'overdruk' om stofjes en andere ongerechtigheden weg te blazen. De doorzichtige plaatjes die uit de pers rollen, zijn pas bruikbaar als ze bedekt zijn met een laagje alumini um. Het metaal reflecteert de laser, zodat de cd-speler die kan 'lezen'. Zonder het aluminium zou de laser straal er dwars doorheen schieten. Stofvrij Het hele produktieproces wordt ge stuurd uit een stofvrije ruimte die slechts toegankelijk is voor enkele medewerkers. Elk stofje kan de cd's waardeloos maken en dat moet te allen tijde worden voorkomen. Pas als het aluminium bedekt is met een beschermend laklaagje, is de cd klaar en kan er niets meer mee ge beuren. Nu hoeven de plaatjes al leen nog maar bedrukt te worden, zodat de consument ziet welke hij in handen heeft. Het stempel wordt op de achterkant van het zilverkleuri ge schijfje aangebracht. De voor kant blijft onbedrukt. Meestal worden teksten in één of twee kleuren aangebracht, maar een foto in vierkleurendruk kan ook: op de zomerhit 'Chica Cabana' figureert zangeres Tatjana in een minuscuul, kleurrijk rokje. Stam is geen liefhebber van deze aanpak. Als er iets misgaat met het druk werk, moet het plaatje ook al is het geluid perfect alsnog naar de afvalbak. "Hoe meer drukgangen, hoe meer er fout kan gaan", formu leert de bedrijfsleider bondig. Bij elke etappe van het produktie proces wordt gecontroleerd of de plaatjes voldoen. Foutloos zijn ze nooit. Maar dat hoeft ook niet, want de cd-speler is in staat het een en an der te corrigeren. Maar het moet na tuurlijk niet te gek worden. Als er in één minuut speeltijd meer dan 220 foutjes moeten worden verdoezeld, lukt het niet meer. Cijfers De ijle klassieke muziek die uit een boxje in de controlekamer komt, is nauwelijks hoorbaar. Het geweld van de machines smoort alle muzi kaal genot. "Dat geeft niets. Wij luis teren niet naar die muziek. Wij zijn alleen geïnteresseerd in cijfers", stelt Stam zakelijk terwijl hij naar een rijtje computerschermen wijst. Een printer tekent een keurig gra fiekje waarop precies te zien is, hoe veel foutjes er zitten in de eerste schijfjes van een nieuwe serie. Als het er te veel zijn, moet er een nieuw prototype worden gemaakt en dat betekent zo'n 2500 gulden extra kosten. Aan het eind van de produktielijn worden de compact discs nog eens gecontroleerd. Van elke serie van 300 worden de eerste en de laatste cd beproefd. Omdat niet elk plaatje apart wordt getest, zijn de marges smaller. Bij meer dan 120 foutjes per minuut, gaat de alarmbel. Aan de hand van extra steekproeven wordt dan bepaald of de hele serie rijp is voor de prullenbak. "Eén ingebed stofje op een ma trijs kan een hele serie bederven. Het komt ook voor dat de mal na in tensief gebruik versleten is", legt Stam uit. "Maar het kan van alles zijn. Dat moetje elke keer weer uit zoeken". Over het algemeen blijft de uitval beperkt tot drie of vier pro cent en dat stemt hem tevreden. Vrouwenhanden Jaarlijks worden er in Weesp bijna 7 miljoen cd's gemaakt, maar de vraag groeit en dus moet de produk- tie nog verder omhoog. Vanaf april verwacht Stam een kwart meer te kunnen produceren, onder meer door zeven dagen in de week, non stop door te draaien. Het wachten is op nieuwe machines voor het lak ken en bedrukken van de cd's. De huidige pers kan nog wel wat snel ler draaien, maar dat heeft geen zin, zolang de andere machines dat tem po niet halen. Onrustig beent Stam door de fa briek waar overigens ook nog steeds langspeelplaten worden ge fabriceerd. Voortdurend wordt hij weggeroepen. "Ik ben niet de enige die het zo druk heeft. Niemand heeft dit succes voorzien", zegt hij. Nog in januari van dit jaar was het vrij rustig. Dureco draaide toen zelfs nog met een twee- in plaats van drieploegendienst. "Over een maandje is de topdruk te achter de rug. Hoogstens komt er m verband met carnaval nog een uitloper naar januari". Daarna wordt de tweeploegendienst her steld en is er tijd de machines een onderhoudsbeurt te geven. De mu ziekindustrie is vertrouwd met pie ken en dalen. In maart en april trekt de markt weer wat aan. De grote ar tiesten weten ook wel dat het grote geld tegen het eind van het jaar moet worden verdiend en houden daar rekening mee bij het uitbren gen van hun muziek. In juli en au gustus gebeurt er vrijwel niets. "Hoogstens als het flink regent, want dan komt er wel iemand met een zomerhit". LONDEX Veilinghui So theby's in Londen beeft op 4 december een grote verkoop van 'Important en Early Clas sic Motor Vehicles', John Cary laat op de kijkdag vast wat ju weeltjes zien: zelf zit hij op een Brough Superior SS 1000 cc motor, die naar verwachting tussen de 60.000 en 80,000 gul den moet kosten. Be Phantom Marlbourough Town Car Lan- daulette komt naar schat ting tussen 700.000 en 800.000 guldenterwijl voor de Rolls Royce Silver Ghost Pollman Limousine 2 tot 2,3 miljoen golden zal worden neergeteld. (foto AP) ROTTERDAM (IPS/ANP) - De eerste nieuwe lading citrusvruch ten uit de door Israël bezette Gaza- strook komt half december in Rot terdam aan. Vandaag wordt in de Is raëlische haven Ashdod het eerste vrachtschip geladen met 1.000 ton grapefruits van Palestijnse fruit handelaren, aldus fruitimporteur M. Overkleeft uit Rotterdam. Het vrachtschip, de Santa Maria, komt op 10 of 12 december in de Rotterdamse haven aan. Volgende zendingen met onder andere sinaas appels zullen arriveren met tussen pozen van een tot twee weken. Het fruit wordt in Nederland verkocht onder de merknaam 'Gaza-top', dat vorig jaar werd geintroduceerd. De fruitimport uit de Gaza-strook is een initiatief van de Europese Ge meenschap (EG) die de economi sche ontwikkeling van de bezette gebieden wil stimuleren. Onder druk van de EG gaf Israël vorig jaar voor het eerst toestemming voor de export van 16.000 ton Palestijns fruit. Slechts zo'n dertig procent daar van is in het vorig seizoen uiteinde lijk in Europa terechtgekomen. Dat Tweede lading Palestijns fruit komt met kerst is onder meer te wijten geweest aan afzetproblemen. De Gaza-expor- teurs konden niet in alle gevallen de door hen verwachte prijs krijgen, waardoor een groot aantal ver schepingen werd geschrapt. In één geval moest een in de havenplaats Ashdod klaarliggende boot onver- richterzake terugkeren omdat als gevolg van een uitgaansverbod in de Gaza-strook het fruit niet aan boord kon worden gebracht. Door alle strubbelingen van de al twee jaar durende intifadah - de op stand werd er maar 2.400 ton fruit geimporteerd. Volgens Overkleeft liggen de le veranties nu op schema en leggen de Israëlische autoriteiten de Pales tijnse exporteurs geen moeilijkhe den in de weg. Overkleeft heeft goe de hoop dat dit jaar het hele quotum wordt gehaald van ongeveer 20.000 ton. De marktverwachtingen voor de Palestijnse grapefruits en sinaas appelen zijn-volgens hem verbe terd. De Rotterdamse handelaar, die al jaren contacten heeft met Palestijn se fruithandelaren, trad vorig jaar op als coordinator voor Europese importeurs. Dit jaar hebben meer importeurs uit Nederland en andere Europese landen interesse getoond. Ze zijn nu zelf in onderhandeling getreden met de Palestijnse fruit- verkopers. De coördinatie is nu in handen van EG-gedelegeerde W. Cellarius die op dit moment in de Gazastrook verblijft. Tot voor 1988 waren de Palestij- nen in de bezette gebieden ver plicht om hun fruit en groenten via Israël te exporteren. Die produkten werden dan automatisch Israëli sche produkten. Om politieke rede nen verzette Israel zich tegen zelf standige Palestijnse export. Dat verzet werd opgegeven toen het Eu ropees Parlement de ratificatie van handelsakkoorden tussen de EG en Israël tegenhield. AMSTERDAM (ANP) - Steeds meer mensen lenen geld om hun be lasting of andere schulden te beta len. De Gemeentelijke Kredietbank Amsterdam heeft vorig jaar 1944 kredieten verleend voor betaling van schulden, 251 meer dan vorig jaar. In het jaarverslag schrijft de bank dat mensen in de toekomst steeds meer in de schulden raken de klan- ten(winkel)pas of creditcard. Het gemak van die kaarten kan mensen met een krappe beurs gemakkelijk verleiden tot het doen van finan cieel onverantwoorde aankopen. Een nog groter gevaar voor de huis houdportemonnee is het feit dat klanten bij hun bank voor flinke be dragen mogen 'rood' staan. Steeds meer mensen met een hy potheek op het eigen huis denken dat 'Oort' voor hen een belasting voordeeltje in petto heeft. Het mi nisterie van financien verwacht dat meer mensen dan de 650.000 van vo rig jaar zullen verzoeken om een zo geheten 'loonbeschikking', wat in dit geval neerkomt op een voortijdi ge aftrek van de loonbelasting. Per 1 januari 1990 moet de werk nemer namelijk zelf de opslagpre mies AAW en AWBZ betalen, die tot nu toe door de werkgever werden betaald. In ruil daarvoor krijgt nu de werknemer het belastingvoor deel dat de werkgever altijd genoot, te weten de zogeheten 'overheve lingstoeslag'. Elke maand kan de werknemer namelijk zijn hypo theekrente aftrekken van het be lastbare inkomen, waardoor hij over dat verlaagde inkomen minder opslagpremie hoeft te betalen. De werknemer kan dus al bij voorbaat verzoeken om een zogehe ten 'vooraftrek' van die rente, waar door hij dus meteen minder belas ting hoeft tebetalen. De Consumen tenbond benadrukt echter dat ie dereen met deze aftrekpost dat voordeel in de wacht sleept, ook als er geen 'vooraftrek' is aangevraagd. Aan het eind van het jaar wordt de rente dan gewoon als aftrekpost verrekend. Het enige voordeel van vooraftrek is de rente die de werk nemer in een jaar over dat al eerder uitgekeerde geld kan krijgen. Zwitserse banken kunnen fluiten naar geleend geld ZURICH (Rtr) Zwitserse commerciële banken kunnen voorlopig fluiten naar het geld dat vijftig actievoerders hebben geleend, zolang de banken de verantwoordelijkheid niet ne men voor de schuldenlast van de Derde Wereld. De Zwitserse actievoerders, verenigd in de Groep Verklaring van Bern, hebben elk een lening van 1000 Zwitserse frank (1274 gulden) opgenomen. "Banken zijn medeverant woordelijk voor deze crisis en moeten dus ook delen in de kos ten", zei secretaris van de groep Peter Bossherd gisteren. De vijftig kredietnemers, on der wie enkele parlementariërs, zullen hun leningen terugbeta len zodra de banken een com missie oprichten die hun verant woordelijkheid voor de schul dencrisis onderzoekt. Tot die tijd zullen de vijftig hun geld storten in een fonds dat schul denlanden steunt. Werk in groothandel De werkgelegenheid ontwikkelt zich in de groothandel het snelst. Sinds 1985 is zij met dertien procent gegroeid tot 350.000 arbeidsplaat sen, terwijl de werkgelegenheid in de rest van het bedrijfsleven met zes procent is toegenomen. De groei komt neer op 14.000 nieuwe banen per jaar. Dit staat in een dinsdag verschenen onderzoek van het Eco nomisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM). Forse schuld China China heeft een binnenlandse schuld van 80 miljard yuan (44,9 miljard gulden), zo heeft een hoge regeringsfunctionaris gisteren be kendgemaakt. Om de afbetalingen op deze en andere schulden te kun nen voldoen zal China nieuwe le ningen afsluiten. Volgend jaar zal China 30 miljard yuan (16,8 miljard gulden) moeten aflossen op de bin nenlandse schuld. Ontslag in zuivel De Voedingsbond FNV wil dat DM- V/Campina en Melkunie een harde re garantie geven dat er geen ge dwongen ontslagen zullen vallen na de fusie tussen deze twee zuivelcon cerns. De bonden moeten voor 4 de cember een advies geven over de voorgenomen fusie, waarbij in to taal 6600 werknemers in west- en zuid-Nederland zijn betrokken.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7