Verbod op anonieme Kapitaalmarkt- renterekening Auto nog te vaak niet veilig genoeg ANWB schrapt autoroutes door natuurgebied 'Feiten over aids moeten hoofdrol blijven spelen' DINSDAG 21 NOVEMBER 1989 PAGINA 3 lijke schatting te kunnen maken van het aantal besmette mensen. Er moet snel een oplossing worden ge vonden voor de problemen met de verzekeringsmaatschappijen en daarnaast moet volgens hem het testen worden toegestaan i het beeld comoleet te kriieen. Boeren betrapt op milieudelicten met helikonter lijke schatting te kunnen maken van het aantal besmette mensen. Er moet snel een oplossing worden ge vonden voor de problemen met de verzekeringsmaatschappijen en daarnaast moet volgens hem het anoniem testen worden toegestaan om het beeld compleet te krijgen. "Ik zie daar echt'het schadelijke niet van in. Integriteit van het li chaam?" Schouderophalend: "Dat vind ik zo'n abstract begrip. Ik voel dat niet aan". De commotie rond het anoniem testen van bloed vindt hij des te merkwaardiger omdat het jaren lang veelvuldig gebeurde. "Je kon zo ingevroren bloed uit de kast trek ken voor een onderzoek. Ik heb zelf in 1983/1984 nog in samenwerking met het AMC het bloed van twee honderd drugsverslaafden onder zocht op aids. Dat heeft ons heel be langrijke informatie opgeleverd. Maar regels voor het gebruik waren er niet. In die zin heeft de discussie verhelderend gewerkt. Om het nu volledig te verbieden is niet juist". Ritzen op werkbezoek GRONINGEN - De nieuwe on derwijsminister Ritzen (PvdA) legde gisteren een werkbezoek af bij bij de in formatiserings bank in Gronin gen. De proble men bij de stu diefinanciering bezorgenden zijn voorganger Deetman gere geld hoofdbre kens. Boeren betrapt op milieudelicten met helikopter ALKMAAR (ANP) - In een week van dagelijkse milieucontroles per helikopter hebben de gezamenlijke politiekorpsen in de noordkop van Noord-Holland vorige week 129 vermoedelijke milieudelicten vast gesteld. Het overgrote deel van de vermoedelijke delicten vond plaats rond landbouwbedrijven en had economische motieven. Het over grote deel van de vermoedelijke de licten vond plaats rond landbouw bedrijven en had economische mo tieven. Volgens de rijkspolitie was de surveillance-week in deze vorm de eerste in Nederland. De 129 waarge nomen delicten zullen de komende weken nader worden onderzocht. Daarbij treden justitie, politie, hoogheemraadschappen, de Alge mene Inspectiedienst van het mi nisterie van landbouw, natuurbe heer en visserij en gemeenten geza menlijk op. Het openbaar ministe rie heeft inmiddels laten weten de milieudelicten versneld te zullen vervolgen. Alle vermoedelijke overtredin gen zijn vanuit de politiehelikopter op foto's vastgelegd. Volgens de woordvoerder was de heli onmis baar, omdat geen van de delicten vanaf de openbare weg waarneem baar was. Bij ernstige delicten werd onmiddellijk een politiewagen naar de plaats van de overtreding gediri geerd om geconstateerde vervuiling zo snel mogelijk te beeindigen. Overtredingen waren onder meer het uitrijden en het illegaal lozen van mest op sloten, het illegaal op slaan of lozen van chemisch afval, het illegaal opslaan of verbranden van vuil, het dempen van sloten en illegale opslag in tanks. De politie zegt tevreden te zijn over het grote succes van de surveillance-metho de, maar betreurt de onverschillig heid en de grote schaal, waarop vooral landbouwers milieudelicten plegen. BVD betrokken bij onderzoek naar corruptie Minister Hirsch-Ballin (justitie) kondigde vanmorgen aan mogelijk met een wetsvoorstel te komen waarin het gebruik van anonieme getuigenverklaringen toch wordt geregeld. In september 1982 werd de toen 30-jarige man door de Utrechtse rechter veroordeeld voor een gewa pende bankoverval die hij negen maanden eerder in Baarn had ge pleegd. Arrestatie van de man en twee medeplichtigen was mogelijk dankzij twee getuigen die, uit vrees voor represailles, anoniem mochten blijven. De drie kregen zes jaar cel straf opgelegd zonder dat de getui gen in de rechtszaal verschenen. De Onderwijs wacht te lang met wachtgeld DEN HAAG (ANP) - Nationale Om budsman M. Oosting vindt dat het ministerie van onderwijs veel te veel tijd neemt om te beslissen over wachtgelden bij ontslag van onder wijzend personeel. De wettelijke termijnen bij de afhandeling van beroeps- en bezwaarschriften wor den met maanden overschreden. Mr. Oosting zegt dit in een giste ren gepubliceerd rapport dat hij op eigen initiatief naar aanleiding van één geval opstelde. De minister van Onderwijs heeft in zijn reactie aan de Ombudsman toegegeven, dat er sprake was van een "incidentele piekbelasting" die leidde tot "verhoogde werkdruk" bij de behandelende afdelingen op het departement. De minister ver wacht de achterstanden bij de af handeling van de bezwaar- en be roepsschriften voor het einde van dit jaar te hebben weggewerkt. Politiezaken De politie laat grote zaken liggen omdat er niet voldoende teams zijn, die zijn gespecialiseerd in observe ren van verdachten. Het is vooral de georganiseerde misdaad die daarbij garen spint, want daar is 'schadu wen' vaak de enige manier om vol doende bewijsmateriaal te verzame len. De Tielse hoofdcommissaris W. Velings pleit daarom voor een ob servatieteam in elke politieregio. Krakersrellen RPF-kamerlid Leerling heeft minis ters Dales (binnenlandse zaken) en Hirsch Ballin (justitie) gevraagd waarom gisteren bij de krakersrel len in Amsterdam niemand is opge pakt. Ook andere kamerleden zeg gen 'teleurgesteld' en 'verbaasd' te zijn over het uitblijven van arresta ties na de aangerichte vernielingen. De politie zegt daartoe te hebben besloten om de ongeregeldheden niet verder te laten escaleren. PLO-bijeenkomst De PvdA is toch vertegenwoordigd op de PLO-bijeenkomst, die don derdag in Den Haag plaatsvindt. Al- man Metten zegt "niet als PvdA-er, maar als lid van de socialistische fractie in het Europees Parlement" het woord te zullen voeren. Zijn aanwezigheid bij de PLO-bijeen komst mag van Metten worden op gevat als een 'politiek signaal' naar zijn partij. Euthanasie De afgelopen vier jaar zijn er mini maal tien gevallen van levensbeëin diging van patiënten in een onom keerbaar coma voorgekomen, waar van justitie niet op de hoogte is ge steld. Dat zegt voorzitter P. van der Molen van de Coma Vereniging Ne derland. In enkele gevallen zou sprake zijn geweest van actieve eu thanasie door middel van een injec tie. Gehoorgestoorden De ringleiding voor gehoorgestoor den die in steeds meer gebouwen en woningen wordt aangebracht, kan in het ziekenfondspakket worden opgenomen. Dat adviseert de Zie kenfondsraad donderdag aan staatssecretaris Simons van Volks gezondheid. Gebruikers moeten wel een eigen bijdrage betalen voor het hulpmiddel, waarmee ze bij voorbeeld in een schouwburg de voorstelling kunnen volgen. Ontucht Twee gemeenteambtenaren uit Zaanstad en Rijswijk moeten elk 3.000 gulden schadevergoeding be talen aan twee AlkmaarSe meisjes, met wie zij in 1978 ontuchtige han delingen hebben gepleegd. Die von den plaats in de Alkmaarse flat van de voorzitter van de Cliff Richard Fanclub. verdachte ging tegen het vonnis in beroep maar ving bot bij het Hof van Beroep in Amsterdam en de Hoge Raad. Daarop legde hij de zaak voor aan het Hof in Straatsburg. Dit spreekt in zijn arrest van gisteren uit dat de onderdelen van de bewijsvoering in een openbare zitting aan de ver dachten moeten worden geprodu ceerd door middel van een kruisver hoor. Dat was in dit geval niet ge beurd omdat de getuigen niet in de rechtszaal waren verschenen. De verdediging kan zich daardoor be roofd zien van het recht vast te stel len dat de getuigen partijdig, vijan dig of ongeloofwaardig waren. Het Hof hield een uitspraak aan over de door de man geëiste schade vergoeding van 150.000 gulden we gens ongerechtvaardigde detentie. De man zelf, die nu in Zweden een straf uitzit, heeft laten weten van de schadevergoeding af te zien wan neer de vier jaar die hij destijds in Nederland ten onrechte heeft uitge zeten, in mindering worden ge bracht op zijn straf in Zweden. De Nederlandse justitie heeft van het hof in Straatsburg drie maanden de tijd op dat voorstel te reageren. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Justitie wordt de uitspraak nu bestudeerd. Hij ver wacht dat Hirsch-Ballin met een wetsvoorstel komt waarin het ge bruik van anonieme getuigenver klaringen wordt geregeld. Het is nog niet bekend hoe lang het zal du ren voordat het voorstel er ligt. Cel voor meisjes die vriendinnetje (14) martelden ROTTERDAM (GPD) - De Twee Rotterdamse meisjes die ervan ver dacht werden een 14-jarig vriendin netje een dag lang te hebben gemar teld, zijn gisteren door de rechtbank in hun woonplaats veroordeeld tot vijftien maanden gevangenisstraf. Van deze straf werd voor het jong ste meisje vijf maanden en voor de oudste drie maanden voorwaarde lijk opgelegd. De officier van justi tie had veertien dagen geleden res pectievelijk anderhalfjaar (waarvan een half jaar voorwaardelijk) en 21 maanden (waarvan zeven voorwaar delijk) geëist. Aanleiding voor de folterpartij was dat het vriendinnetje de twee vriendjes van de verdachten had 'af gepakt'. Het kind werd met een heet mes, een brandende sigaret en een heet strijkijzer brandwonden op ge zicht en lichaam toegebracht, ter wijl het vastgebonden op een stoel zat. Het slachtoffer werd bovendien met een mes gesneden, geslagen, geschopt en gestompt. De echte oorzaak van deze daad was volgens de rechtbank (die de opvattingen volgde van psychia ters) dat de twee zich hadden willen wreken op allen die hèn eerder tot slachtoffer hadden gemaakt. Bei den zouden door hun vaders zijn misbruikt en ernstig mishandeld; de oudste was bovendien door een van haar vorige vrienden bijna ge dood. De Rotterdamse rechtbank achtte de twee jonge vrouwen nog net niet toe aan gedwongen psychi atrische behandeling. AMSTERDAM (ANP) - De moge lijkheden voor aids-onderzoek in Nederland zijn te beperkt. Verzeke ringsmaatschappijen frustreren vrijwillig onderzoek, door cliënten die hun bloed laten onderzoeken op de aanwezigheid van het virus, van bepaalde verzekeringen uit te slui ten. Anoniem testen is uit den boze. De aids-bestrijding dreigt in toene mende mate te worden overheerst door morele, ethische en maat schappelijke opvattingen en steeds minder door nuchtere feiten. Die verwachting sprak R. Coutin- ho vanmiddag uit in zijn oratie ter gelegenheid van zijn installatie tot bijzonder hoogleraar in de Epide miologie en bestrijding van infec tieziekten aan de Universiteit van Amsterdam. Coutinho is werkzaam bij de Amsterdamse GG GD. De recente ontwikkelingen ver vullen Coutinho met zorg. Hij vindt het logisch dat zorgvuldig manoeu vreren in het geval van een dodelij ke ziekte vereist is. "Een puur ratio nele benadering van seksueel over- DEN HAAG (GPD) - De veilig heid van auto's laat nog veel te wensen over. Fabrikanten be knibbelen te vaak op zaken die bij een botsing de kans op letsel flink beperken. Tot die conclusie komt de Consumentenbond die onder zoek deed naar de 'passieve vei ligheid' van elf veel verkochte au to's. De Volvo 340 DL kwam het beste uit de bus met een score van 4,92 punten, gevolgd door de Opel Kadett 1.6i met 4,85. In totaal wa ren er tien punten te verdienen. Hekkesluiter was de Citroën BX 14 RE met 3,21 punten. In het decembernummer van de Consumentengids doet de bond verslag van het onderzoek. Het richtte zich op meer dan vijf tig punten, waarvan werd nage gaan in hoeverre de auto's be scherming bieden bij een aanrij ding. De belangrijkste elementen waren stuurwiel, veiligheidsgor dels, stoelen, ruimte onder het dashboard, deuren, hoofdsteu nen, benzinetank, elektrische in stallatie en de hoogte van de bum per. Geen van de onderzochte au to's bleek perfect. Bij slechts drie is het stuurwiel zo geconstrueerd dat bij een aanrijding de kans op borst- en gezichtsletsel tot een mi nimum is beperkt. Overigens vin den de onderzoekers dat de Eu ropese veiligheidsnormen op dit vlak te kort schieten. Ook de kwaliteit van veilig- DEN HAAG - De ANWB wil de ko mende jaren het mes zetten in toe ristische autoroutes om het milieu te sparen. Mede onder druk van draagbare ziekten is heel moeilijk. Ethische opvattingen zullen altijd invloed op de discussie blijven uit oefenen. Dat moet je accepteren. Maar je moet er wel voor zorgen dat de feiten altijd op tafel liggen, an ders verlies je elke basis voor een re alistische discussie. De voorzichtig heid moet niet zo ver gaan dat je de waarheid verzwijgt". Dankzij het "open karakter van de Nederlandse samenleving" kon hier zowel serologisch als sociaal wetenschappelijk onderzoek uit zonderlijk goed worden verricht, vindt Coutinho. Het begint er ech ter steeds minder rooskleurig uit te zien. Hij kritiseert de grootschalige voorlichtingscampagne bedoeld milieu-organisaties werkt de ANWB aan plannen om, als het even mogelijk is, recreatief autover keer om natuurgebieden heen te lei den. Lange routes worden korter en er komen meer mogelijkheden om de autorit te onderbreken. Route- rijden per auto is dan geen doel meer op zich. Dat zegt ir. F.J.M. de Kok, beleidsmedewerker dagrecre atie. door Ruud Klumpers/ANP Of het de ANWB lukt de auto te weren uit kwetsbare natuurgebie den is nog de vraag, want plannen voor het schrappen van autoroutes ontmoeten nogal eens weerstand van gemeenten en anderè wegbe- heerders die de recreatieve routes willen handhaven wegens het be lang voor hun economie. Ir. De Kok: "Dat is wel begrijpe lijk. Immers: toeristen en recrean ten die de routes rijden, brengen geld in het laatje van horecabedrij ven, recreatieparken en noem maar op. Maar het is wel de vraag hoe lang de automobilisten nog van die natuur kunnen genieten als de rou tes door natuurterreinen blijven gaan." «Het recreatief toeren met de auto kwam in Nederland eind jaren vijf tig, begin jaren zestig door de sterke groei van het wagenpark goed op gang. Massaal gingen de Nederlan ders er met de auto op uit om mooie recreatiegebieden te bezoeken. Re creanten parkeerden niet zelden lukraak in de natuur of langs de we gen. Het was de tijd van het berm toerisme. voor de gehele bevolking, terwijl er onvoldoende voorlichting is gericht op de echte risicogroepen. Reden voor Coutinho om te stel len dat het gevaar bestaat dat de overheid gaat optreden als zeden meester die het gedrag van mensen wil beïnvloeden, zonder dat daar een feitelijke onderbouwing aan ten grondslag ligt. "Dat vind ik onjuist. Het handelen van de overheid komt waarschijnlijk voort uit angst voor discriminatie en dat is begrijpelijk. Maar het gaat te ver als je daardoor dingen niet meer bij naam kunt noe men en het onmogelijk wordt om bepaalde onderzoeken te doen". Dat is noodzakelijk om een rede- Ip- J Naarmate het autobezit toenam groeide de problematiek op en rond routes. Natuur en landschap kregen het steeds zwaarder te verduren en ook de verkeersveiligheid kwam in het gedrang. Er ontstond een grote behoefte aan uitgestippelde auto routes die het mogelijk zouden ma ken de stroom recreanten te leiden. Op verzoek van de rijksoverheid startte de ANWB in 1962 met be wegwijzering van trajecten door aantrekkelijke gebieden. Het eerst kwamen de routes aan bod die van oudsher bij recreanten geliefd wa ren: Veluwe, Mergelland in Zuid- Limburg en Drentse Hondsrug. De tocht die in 1960 was uitgestippeld op de Utrechtse Heuvelrug, stond model voor de opzet van de ANWB- routes. Fietsroutes In de jaren zestig en zeventig kwa men er in Nederland 42 routes tot stand, met een totale lengte van bij na 5.100 kilometer. In 1979 zette de ANWB een punt achter het uitzet ten van auto-routes omdat alle re gio's waren voorzien. Bovendien liep de belangstelling voor recrea tief autorijden terug na de energie crisis en de stijging van de brand stofprijzen. Nederland ging fietsen en wandelen. Voor de ANWB was dat reden over te schakelen op de ontwikkeling van fietsroutes. Hier van bestaan er inmiddels 150. Daar komen er de eerste jaren nog eens zo'n 100 bij. De ANWB heeft alle auto-routes tot op de dag van vandaag in stand gehouden. Ook verstrekt ze advie zen ten behoeve van een nieuw tra ject. Op dit soort initiatieven rea geert de ANWB in principe afhou- (foto ANP) gordels op de achterbank heb ben. Met ingang van 1 januari wordt dat verplicht. Autostoelen zijn vaak te zwak. Ze verliezen bij een botsing hun vorm, waardoor degene die er op zit gemakkelijk uit de autogordel glipt. Ook in dit geval zijn de gel dende eisen niet streng genoeg, aldus de bond. Hetzelfde geldt voor de ruimte onder het dashboard. Daar mo gen geen uitstekende delen zit ten, om letsel aan benen te voor komen. Maar nog steeds zit er te veel scherps verstopt achter loze sierpaneeltjes. Hoofdsteunen In niet meer dan twee van de on derzochte merken beschermen kokerbalken in de portieren de inzittenden bij een aanrijding van opzij. Met de hoofdsteunen - niet verplicht, maar in alle auto's op de voorstoelen aanwezig - is het slecht gesteld. Bij negen van de onderzochte wagens deugen de steunen niet of waren ronduit ge vaarlijk. Verder was er kritiek op de berscherming van de brand stoftanks en de elektrische instal latie. De onderzoekers pleiten ervoor auto's uit te rusten met een extra zijspiegel. Ze noemen automati sche transmissie, een derde rem licht, een ballon in de stuurkolom die zich bij een aanrijding auto matisch opblaast en het voeren van licht overdag. dend. Ir. De Kok: "Maar het blijkt dat men veelal doorzet, vaak om een streek aantrekkelijker te maken voor toerisme. En dan treedt de ANWB toch als adviseur op, om de routes te toetsen aan onze criteria. Omwille van uniformiteit zorgen we ook voor bewegwijzering, uiter aard op kosten van de initiatiefne- De laatste tijd krijgt de ANWB steeds vaker te maken met opposi tie tegen de autoroutes. Milieude fensie in Drenthe wil bijvoorbeeld dat er snel een einde komt aan het recreatief autorijden op de Beek- en Brinkroute. "De natuur is al zo ern stig aangetast dat het niet meer ver antwoord is deze route voor het au torijden open te houden", aldus Milieudefensie. Vergelijkbare geluiden komen uit Utrecht en Gelderland. De ANWB ervaart de signalen vanuit de milieu-organisaties als positief. Ir. De Kok "Het besef breekt door welke schadelijke gevolgen de uit laatgassen voor het milieu hebben. Men ziet nu met eigen ogen hoe de bossen door de zure regen worden aangetast Druk Op tal van toeristische autoroutes is het regelmatig zo druk dat overige recreanten zich aan al het blik sto ren. Op de Mergelland Route in Limburg en de route over de Sal- landse Heuvelrug staan de auto's bij mooi weer zelfs bumper aan bum per. Ir. De Kok: "Dat kan toch niet de bedoeling zijn. We hebben daarom in overleg met de provincie Overijs sel en de betrokken gemeenten ge probeerd onze route van de toeris- DEN HAAG (ANP) - In het buiten land wordt het verschijnsel waarge nomen dat de georganiseerde mis daad de overheidsapparaten syste matisch corrumpeert. Dat is voor de binnenlandse veiligheidsdienst (BVD) en de ministeries van justitie en binnenlandse zaken reden ge weest oriënterende gesprekken te voeren over dergelijke situaties in Nederland en de rol die de BVD daarin moet spelen. Minister Dales van binnenlandse zaken heeft dat gisteren geant woord op vragen van het Tweede- Kamerlid Willems (Groen Links). Dales heeft Willems beloofd dat zo dra de besprekingen over dit onder werp - waarbij ook Dales' voorgan ger Van Dijk was betrokken - tot conclusies hebben geleid, de vaste commissie voor inlichtingen- en veiligheidsdiensten op de hoogte wordt gesteld. Willems was gealarmeerd door kranteberichten waaruit zou zijn gebleken dat wordt overwogen de BVD in te schakelen bij bestrijding van corruptie bij de overheid. Hij wilde weten of de omvang zo groot was dat de BVD moest worden in geschakeld. Ook vroeg hij zich af om welke overheden het ging. Volgens Dales gaat het om uit spraken van het hoofd van de BVD. Mr. A.W.H. Docters van Leeuwen, die op 25 oktober tijdens een beslo ten bijeenkomst de taak van de BVD en de positie binnen het mi nisterie van binnenlandse zaken be lichtte. Daarbij sprak Docters van Leeuwen bij wijze van voorbeeld over de corruptie van overheidsap paraten in het buitenland. tenweg over de Sallandse Heuvel rug weg te halen om de streek te ontlasten. .Maar vergeefs. De econo mische belangen wegen het zwaarst. Hetzelfde geldt voor de Mergelland Route". Voor het op grote schaal schrap pen van autoroutes voelt de ANWB overigens niet omdat ze een goede mogelijkheid bieden de recreanten op een verantwoorde wijze door een bepaalde streek te loodsen. Ir. De Kok: "Mensen kunnen daar worden gebracht waar ze gewenst zijn en waar de inrichting van een gebied op hun aanwezigheid is ingesteld. We kunnen de automobilisten zo weg houden van kwetsbare streken en van wegen waar ze in conflict kunnen komen met andere recrean ten zoals fietsers en wandelaars." Nog een reden om de routes te handhaven is hun grote betekenis voor de recreatie van ouderen en minder-validen. Oudheidkamer De milieuvriendelijker autoroute die de ANWB voor ogen staat zou niet langer dan 100 kilometer mo gen zijn. De gemiddelde lengte be draagt op dit moment 126 kilome ter. Dat is te lang om regelmatig uit te stappen om een museum, oud heidkamer of kerk te bezoeken of een wandeling in een stadje of na tuurgebied te maken. Wegen die al in gebruik zijn als fietsroute of daar zeer geschikt voor zijn, moeten wat de ANWB betreft niet in de auto-route-nieuwe- stijl worden opgenomen. Dat geldt eveneens voor nationale parken, er kende stiltegebieden en andere waardevolle terreinen die in het Na tionaal Natuurbeleidsplan zijn op genomen. Een spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapitaalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vast gesteld. Het tegoed is dagelijks opvraagbaar met 2% retourrente. Het minimumsaldo bedraagt f 1.000,-. Hetrentepercen- tage voor de maand j Vt (J/f\ december is - 1 1 Met ingang van 1 december 1989 wordt het reglement van de Kapitaalmarktrenterekening gewijzigd. De nieuwe reglementen zijn ver krijgbaar bij uw kantoor van de Nutsspaarbank. De Nutsspaarbank doet meer voor spaarders. nu,„pjjrBjnt STRAATSBURG (AFP/ANP) - Het Europese Hof voor de rechten van de mens heeft gisteren Nederland in het ongelijk gesteld we gens het veroordelen van een verdachte op basis van verklaringen van twee anonieme getuigen. Elk vonnis dat op die manier tot stand komt, staat op gespannen voet met de Conventie voor de rechten van de mens, zo sprak het hof uit. Consumentenbond in onderzoek: heidsgordels laat te wensen over. Ze schieten te gemakkelijk open en zijn niet goed verstelbaar, waardoor ze slecht passen. Tevre den constateert de organisatie dat de meeste auto's nu standaard

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3