LEIDSCH DAGBLAD Tsjechen massaal straat op in Praag HET LAATSTE NIEUWS IN DE NIEUWSTE SHOWROOM NODIG! Lubbers wist van tegenvallers Naar rechter voor dotterbehandeling Kippebouten, Tv-dominee Bakker zamelt geld in vanuit gevangenis Hervormingen en hoofden partijtop geëist Proef met hormonen tegen heroïnegebruik Ook inkomsten wao en aaw-premie lager dan gedacht HEMCAR LEIDEN B.V. Heineken stoot automatisering Zoeterwoude af DINSDAG 21 NOVEMBER 1989 OPGERICHT 1 MAART 1E No. 39095 Prijs fl. 1,25 WASHINGTON (GPD) Dominee Jim Bakker kan het niet laten. Vanuit de gevangenis waar hij wegens fraude een straf van 45 jaar uitzit, heeft de voormalige tv-dominee via een herderlijk schrijven zijn volgelingen gevraagd om zijn vrouw Tammy geld te sturen. Tammy probeert in Orlando in Florida de tv-kerk van de Bakkers op bescheiden schaal voort te zetten, maar heeft haar activiteiten vanwege een huurschuld van 800.000 gulden stop moeten zetten, al dus Bakker. "Tegenover God kon ik niet toestaan dat de schulden verder toenemen. Met Uw hulp kunnen we daar snel een eind aan maken". Jim Bakker, eens een van de machtigste tv-dominees in Amerika bij wie presidenten en politici op audiëntie gingen, werd vorige maand schuldig bevonden aan oplichting van zijn volgelin gen voor een bedrag van ruim 7,5 miljoen gulden. DEN BOSCH (ANP) - De 60-jange Eindhovense hartpatiënte C. van de Krol wil zo snel mogelijk in aanmer king komen voor een zogenoemde dotterbehandeling. Zij eiste dat gis teren voor de rechtbank in Den Bosch in een kort geding dat zij heeft aangespannen tegen het zie kenfonds en het Catharina Zieken huis in haar woonplaats. De vrouw is door haar cardiologe verwezen naar het Catharina Zie kenhuis voor een dotterbehande ling, waarbij vernauwde bloedvaten worden verwijd om het bloed te la ten doorstromen. Het Eindhovense ziekenhuis is echter voor de rest van het jaar gestopt met dotteren omdat er in 1989 in plaats van de 550 al 850 behandelingen zijn richt. Begin deze maand bood de Vere niging van Nederlandse Zieken fondsen aan om het aantal te ver goeden dotterbehandelingen met duizend te verhogen naar 6.500. De gezamenlijke hartcentra vinden dat nog te weinig en willen eerst met de staatssecretaris van volksgezond heid praten over de capaciteit. Overplaatsing van mevrouw Van de "Als het Catharina Ziekenhuis deze mevrouw morgen behandelt en in december een rekening stuurt, dan betaalt het ziekenfonds dat", zei advocaat mr. B. Ütermark na mens het ziekenfonds. "De proble men ontstaan dan volgend jaar, om dat de budgetoverschrijding van 1989 wordt verrekend met het bud get voor 1990". De beslissing van de rechter, hoe die ook uitvalt, zal verstrekkende gevolgen hebben. Toewijzing van de vordering tegen het ziekenfonds zou zelfs 'eert bom leggen' onder het huidige streven de kosten in de ge zondheidszorg te beheersen, zo stel de het ziekenfonds. De raadsman van het Catharina Ziekenhuis bena drukte dat het niet gaat om het rela tief geringe bedrag voor de operatie van de eiseres (7.500 gulden) maar om "miljoenen die afgaan van het budget van volgend jaar, of die moe ten worden bezuinigd op andere af delingen". De uitspraak wordt uiterlijk vol gende week woensdag verwacht. PRAAG/WASHINGTON (GPD/Rtr/AP) Naar schatting 200.000 mensen hebben gister avond bij een demonstratie op en rond het Wenceslasplein in het hart van Praag het aftre den geëist van partijleider Jakes. Ze gaven daarmee gehoor aan de oproep van stakende studenten en oppositiegroeperingen om een massaal protest te laten horen tegen het brute politie-optreden van vrijdag en het uitblijven van hervormingen. Politie en ordetroepen hielden zich afzijdig. Vanmorgen verzamelden zich weer mensen op het plein voor een nieuwe demonstratie. De Verenigde Staten hebben hun protest tegen het geweld van vrij dag gisteren kracht bijgezet door het voorgenomen bezoek van Jan Fojtik, de Tsjechische partij-ideo loog, aan de VS af te gelasten. Ook het bezoek van de nieuwe Oostduit- se partijleider Krenz aan Praag gaat niet door. Hij zou vandaag komen, maar zegde gisteren op het nipper tje af. De ongekroonde koning van de oppositie, de toneelschrijver Vaclav Havel, meldde gisteren bij het begin van de demonstratie dat de partij nu contact zoekt met de democratische oppositie. Het gaat om persoonlijke contacten, het is niet meer dan een begin, zo bleek uit zijn woorden. Havel: "Ik hoop dat er nu bij ons veranderingen komen zoals eerder in Polen, Hongarije en recent in de AMSTERDAM (GPD) - De Jelli- nekkliniek in Amsterdam probeert heroïnegebruikers van hun versla ving af te helpen door ze een middel te geven dat nauw verwant i het hormoon vasopressine. Bij rat ten is aangetoond dat dit middel een duidelijke rem zet op gedrag dat tot verslaving leidt. Vasopressine is een eiwit-hor moon dat geproduceerd wordt in de hypofyse. Het speelt een belangrij ke rol bij de nierfunctie en daarmee bij de waterhuishouding in ons li chaam en is in staat de bloeddruk te verhogen. In de hersenen blijkt het vasopressine het aanleren van ver slavingsgedrag aanzienlijk te on derdrukken, aldus prof. dr. J.M. van Ree. Hij is hoogleraar psychofarma cologie aan de universiteit in Utrecht en verbonden aan het Rudolf Magnus-Instituut, waar het vooronderzoek is verricht. Om eventuele ongunstige bijwer kingen op de nieren en de bloed druk te voorkomen, wordt niet het volledige eiwit-hormoon gegeven. Van Ree: "Van het oorspronkelijke eiwit dat uit negen aminozuren be staat, is er één afgehaald. Daardoor houd je alleen het directe effect op de hersenen over". Over de resultaten van het Am sterdamse experiment valt nog niets te zeggen. Van Ree: "Het on derzoek is blind. Dat wil zeggen dat noch de gebruiker noch degene die het onderzoek doet, weet welke ver slaafde wat krijgt: methadon of dit eiwit of beide. Het onderzoek zal ze ker nog een jaar in beslag nemen". DDR. Maar voorspellen durf ik niets, ik weet alleen dat er iets te ge beuren staat". Havel heeft een hem aangeboden paspoort geweigerd. Daarmee zou hij persoonlijk in Stockholm de Het Wenceslas- Olof-Palmeprijs in ontvangst heb- plein in het een- ben kunnen nemen. "Maar ik wens trum van Praag niet te fungeren als liberaal uithang- was gisteren het bord van een knuppelende rege- toneel van een ring". De Zweedse minister van massale demon- buitenlandse zaken Sten Anders- stratie tegen het son maakte daarop bekend dat hij Tsjechoslo- later deze maand naar Praag komt waakse bewind. om Havel de prijs te overhandigen. Rond de 200.000 De Tsjechoslowaakse media ble- mensen eisten ken vandaag verdeeld over de de- hervormingen monstratie van gisteren. Terwijl de en het aftreden partijkrant de Rude Pravo de partij- van de partij lijn weergaf, publiceerden andere top en de rege- officiële bladen naast de officiële le- ring. Vandaag zing ook eigen verklaringen waaruit zou er een nieu- blijkt dat ze op de hand zijn van de we demonstra- actievoerders. Zelfs het vakbonds- tie worden ge- blad Prace ondersteunde de eisen houden. (foto van de demonstranten. anp> Apk-keuring bepleit voor grote gebouwen LEIDEN Grote kantoorgebou wen zouden - net als bij auto's het geval is - een apk-keuring moeten ondergaan. Dit zou het ziektever zuim kunnen terugdringen. Het milieubedrijf Winton in Die- men zegt dat er een groot onderzoek moet worden gehouden naar het ontstaan van het zogenaamde sick- building syndroom (SBS). Daarbij moet worden gekeken naar de maximaal toelaatbare hoeveelheid micro-organismen in de binnen- lucht. Winton concludeert dat uit de resultaten van een onderzoek dat de Utrechtse universiteit in zijn op dracht heeft uitgevoerd. Een miljoen Nederlanders is ge regeld ziek als gevolg van de werk- omstangdigheden op kantoor. On derzoek in andere landen heeft aan getoond dat vijftig procent van de kantoorwerkers last heeft van éën of meer symptomen en dat veertig procent die klachten ook uit. Voor twee miljoen Nederlanders die in een kantoorgebouw werken bete kent dat, dat één miljoen mensen daaraan lijden en er 40.000 klagers zijn. De klachten zijn niet willekeurig, maar steeds hetzelfde: irritatie van de slijmvliezen van de luchtwegen en ogen; roodheid en jeuk van de huid; hoofdpijn; vermoeidheid en lusteloosheid; last van spieren en gewrichten; vaker verkouden, mis selijk en duizelig. SRI LANKA Het aantal doden als gevolg van de gevechten het afgelo pen weekend in het oosten van Sri Lanka is al opgelopen tot 160. De doden vielen in gevechten tussen het Srilankaanse leger en het niet- officiele TNA, het leger van de pro vinciale regering in het noordoos ten, waar de Tamil-minderheid woont. Hoofdredactrice ontslagen na foto plassend prinsje LONDEN (Rtr/UPI) - Het af drukken van foto's van het plas sende zoontje van prins Charles en prinses Diana op de voorpa gina van de zondagskrant The People heeft de hoofdredactrice van de krant haar baan gekost. Het boulevardblad liet in kleur zien hoe prins William zijn rits openmaakte en vervolgens een plasje deed in het park te genover zijn school. Robert Maxwell, de eigenaar van het blad, zei gisteren dat hij Wendy Henry de laan had uitgestuurd omdat de foto's veel mensen diep hadden gekwetst. De foto's, die heimelijk waren genomen, riepen ook een ver ontwaardigde reactie op van prins Charles en prinses Diana. Zij noemden de publicatie "on verantwoordelijk" en "een in menging in hun privé-leven". Volgens Wendy Henry waren de foto's "aardige plaatjes die op een openbare plaats waren ge nomen". De ontslagen hoofdre dactrice had pas zes maanden geleden de leiding bij The Peop le op zich genomen. Het blad heeft een oplaag van 2,7 miljoen exemplaren. OPEL KADEÏÏ 1.3, MERMETALLIG 31.000 KM FEBR. 1989. 20950,- ZEGMAAR(3B) TEGEN KAMSTEEG OCCASION Bewolkt Veel bewolking en mogelijk wat regen. Minimumtemperatuur omstreeks 3 graden, middagtemperatuur ongeveer 7 graden. Zwakke tot matige wind. eerst oostelijk, in de loop van de dag draaiend naar noordelijke richtingen, aan de kust toenemend tot vrij kraeh- DEN HAAG (GPD) - Premier Lub bers was nog voor de installatie van het kabinet op de hoogte van de te genvallers in de belastingopbreng sten. De toenmalige minister van fi nanciën, Ruding, had de premier daarvan al op 2 november op de hoogte gebracht. Vice-premier Kok hoorde er pas op 7 november van, toen hij werd geïnstalleerd als mi nister van financiën. De tegenvaller (minder belasting opbrengsten van 1,5 miljard, hogere uitgaven voor de wir 1 miljard) werd door Kok pas eind vorige week aan dé ministerraad gemeld. Volgens Ruding staan er meevallers van on geveer twee miljard gulden tegen over. Dat laatste zou kunnen verkla ren, waarom Kok niet met voorstel len is gekomen om de tegenvaller op te lossen. Overigens kwam de brief van Ru ding aan Lubbèrs te laat om nog wijzigingen in het regeerakkoord te kunnen aanbrengen. Dat program ma was reeds enkele dagen daar voor definitief vastgesteld. Op het moment dat de brief kwam, waren Lubbers en Kok bezig met het wer ven van nieuwe bewindslieden. Binnen het CDA wil men alle nieuwe financiële informatie be trekken bij de inbreng voor de de batten over de regeringsverklaring, volgelde week in de Kamer. Woord voerder Terpstra wil slechts kwijt dat het "nooit leuk" is dit soort tij dingen te moeten vernemen. Bij de PvdA geeft financieel woordvoerder Melkert aan onaan genaam verrast te zijn voor de be richten van Kok. Binnen de WD worden naar aanleiding van de te genvallers de messen reeds gesle pen voor het debat van volgende week. "Het wordt nog heel leuk zo", aldus een betrokkene. De christelijke werkgeversorga nisatie NCW heeft inmiddels be pleit de wir-tegenvaller te laten on derzoeken door de Algemene Re kenkamer, het onafhankelijke con troleorgaan van rijksuitgaven. Vol gens NCW-directeur Weitenberg kan alleen zo worden voorkomen dat weer de ondernemers de schuld krijgen van de tegenvaller. In 1988 was dat onder meer reden de WIR- regeling te staken. Weitenberg schrijft de tegenvaller nu toe aan een slechte administratie bij de overheid. Sociale fondsen Ook bij de sociale fondsen dreigen inmiddels tegenvallers. De premie inkomsten van de arbeidsonge schiktheidsfondsen (wao en aaw) vallen in 1990 1,2 miljard gulden la ger uit dan in juni van dit jaar werd geraamd. Tot die slotsom komen de fondsen in een nota die morgen wordt besproken. Op basis van de Miljoenennota en de Macro-Economische Verken ning (MEV), die nog onder het kabi net Lubbers-De Korte zijn opge steld, worden de premie-inkomsten in 1990 geraamd op 22,5 miljard gul den. In juni was dat nog 23,7 mil jard. De uitgaven blijven ongeveer in lijn met de prognose van juni, zo dat het overschot van 275 miljoen gulden omslaat in een tekort van 762 miljoen gulden. De definitieve vaststelling van de premies voor 1990 zal pas eind no vember plaatsvinden. Het kabinet staat daarbij voor een moeilijke af weging omdat in de Macro-Econo mische Verkenning die onder het vorige kabinet werd opgesteld werd uitgegaan van lagere premies dan de Sociale Verzekeringsraad had geadviseerd. De adviezen waren 6,3 procent voor de aaw en 11,9 procent voor de wao. In de MEV werden premiepercentages van achtereen volgens 5,95 en 11,35 aangehouden. Daarnaast is het wachten op de vergadering van de bijzondere ka mercommissie Oort van deze week woensdag. Daar moeten politieke knopen doorgehakt worden over het afgrendelen van aanspraken van 65-plussers op aaw-voorzienin- gen. Als de deur daar niet goed op siert gaat kan dat in de papieren gaan lopen, waarbij bedragen van honderden miljoenen op het spel staan. tig- Dc vooruitzichten tot en met zondag: Af 1 enkele bui. mogelijk met sneeuw. Nachts lichte vorst. Middagtempel tuur ongeveer 6 graden. Woensdag 22 november zon op: 08.12 uur, zon onder: 16.40 maan op: 01.4» 1 donderdag 1 onder: 1 Waterstanden te Katwijk hoog Water: 10.53 en 23.18 uur: laag ter: 06.36 en 18.42 uur. 26 PAGINA'S □23-319 309 Showroom: Oudeweg 145 - Haarlem 0Een primeur: 24 en 25 november a.s. de nieuwe Renault 19 F eest en heel veel voordeel in onze nieuwe showroom. Het plezier van persoonlijke service, Amphoraweg 2-4, 2332 EE Leiden.Tel. (071) 769226. ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse bierbrouwer Heineken is van plan zijn afdeling automatise ring af te stoten. De 60 betrokken werknemers moeten mee verhuizen naar Electronic Data Systeem (EDS) in Spijkenisse. Met EDS is de afspraak gemaakt dat iedere werk nemer de overstap kan maken. Een woordvoerster van Heineken vertelde vandaag dat in de loop van januari ook andere afdelingen on der de loep worden genomen. Col lectieve ontslagen worden niet ver wacht. Duidelijk is wel dat het tota le personeelsbestand in Zoeterwou de, 4.000 man sterk, inkrimpt. Om hoeveel mensen het in totaal gaat wordt pas in januari duidelijk als de andere afdelingen aan bod komen. Heineken beraadt zich op de toe komst en richt zich daarin puur op het brouwen van bier. Taken die buiten deze sfeer vallen wil de brou wer aan andere bedrijven overdoen. Er wordt aan de pilsmarkt geknab beld, omdat er de laatste jaren nogal wat nieuwe biersoorten worden ge produceerd. Beraden op de toe komst. noemt de Heinekenwoord- voerster de herbezinning. Als er speciale bieren worden gedronken, moet je je daar ook op richten, zegt kilcu5r9ir 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 25 november óók om mee te kunnen praten over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 v/eken en betalen slechts f 26,50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 72,40* Wij nemen een jaarabonnement f 275,70* Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres - Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen. 071-161400

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1