Groenstructuurplan Leiden vol waanzin' W mingbou wve renigi ngen lijken bereid asielzoekers op te vangen in Voorschoten Veel Leiderdorpers klagen over zakken voor ophalen groenvuil Subsidie in aantocht voor dorpsbusproject Oegstgeester ouderen NAM begonnen met opruimen van gesloten olieveld Wassenaar Exhibitionisten gesignaleerd in Leiderdorp en Oegstgeest Maneges mogen nog één jaar op terrein Duinrell blijven DINSDAG 21 NOVEMBER 1989 REGIO LEIDEN Leiderdorpse wethouder Den Boeft: LEIDERDORP - Het on- Leiden in het plan voorstel- langs door Leiden gepresen- len over de inrichting van teerde ontwerp-groenstruc- tuurplan hoort thuis in een rariteitenkabinet. Dat vindt de Leiderdorpse wethouder J. den Boeft. 'Zonder ook maar enige vorm van in spraak' doet de gemeente Leiderdorps grondgebied. "Regionaal beleid is prima", zei Den Boeft gisteravond tijdens de raadscommissie ruimtelijke orde ning, "maar zo moet het natuurlijk helemaal niet". De wethouder ruim telijke ordening had geen goed woord over voor het Leidse plan. Milde kritiek op gebrek aan overleg VOORSCHOTEN - De twee maatschappelijke en politieke druk wordt uitgeoefend op gemeenten om de toenemende stroom asielzoe kers te huisvesten. Dan ontstaat er toch een nadere overweging", legt de welzijswethouder uit. Voorschotense woningbouw verenigingen zullen waar schijnlijk meewerken aan een regeling \^aarbij zij elk maxi maal twee woningen beschik baar stellen voor asielzoekers. Hoewel de voorzitters, B.R. De nieuwe lijn betekent volgens n.Tuc aL*- Marselis niet dat de gemeente in de Barten en T.H.C. Angenent, nog toekomst mjnder wil doen voor er- geen overleg met hun bestuur kende vluchtelingen. "We zullen hebben gehad, verwachten zij hetzelfde voor ze blijven doen. De geen problemen. woningen voor asielzoekers zijn ex tra. We zullen afwachten wat de ont- In een notitie die vanavond door de wikkelingen in het vluchtelingen- niet-economisch raadscommissie welzijn wordt be- beleid zijn. De mogelijkheid be- Leiderdorp tot handeld, stellen B en W voor om staat, maar dan spreek ik zeer prore- acht woningen beschikbaar te stel- tisch, -dat we de twee koopwonin- len voor asielzoekers. Naast de vier gen in de toekomst ooit voor erken- woningen van woningbouwvereni- de vluchtelingen zullen gebruiken", gingen, wil de gemeente twee wo ningen onttrekken aan het gemeen telijk woningbezit en twee huizen kopen. Beide voorzitters noemen de toe wijzing 'een zaak van de gemeente'. "Wij hebben niet de vrijheid om wo ningen aan te bieden. Dat doet de Woning Advies Commissie. Hoewel wij wel zouden willen, hebben wij niets te zeggen over het toewijzings beleid", aldus Angenent van de Christelijke Woningbouwvereni ging Voorschoten. De woningbouwverenigingen kunnen huurders wel weigeren. "Maar dat doen we alleen als we van tevoren weten dat er problemen ontstaan, bijvoorbeeld bij ernstige financiële problemen en huurach terstand. Maar die criteria hanteren we heel zelden, het komt praktisch nooit voor", aldus Barten van de Al gemene Woningbouwvereniging Voorschoten (AWV). "Als het ge meentebestuur vindt dat het het continent van asielzoekers een dak boven het hoofd moet geven, denk ik dat de AWV zal helpen om dat be leid te realiseren". Vervelend Een dag voordat de notitie van avond aan de orde komt, hebben beide voorzitters nog niets van de plannen vernomen. Angenent noemt het 'vervelend' dat hij het nieuws over de toewijzing in de krant heeft moeten lezen. Barten re ageert vrij laconiek. Hij noemt het 'niet fraai' dat de plannen eerst in de krant staan en dat vervolgens wordt overlegd met de AWV: "Maar ik zal er niet wakker van liggen". In de notitie staat dat het college er 'voorshands vanuit gaat dat het overleg voor 21 november zal zijn afgerond'. Maar volgens CDA-wet- houder L.L. Marselis was het hele maal niet de bedoeling om het over leg vóór 21 november te houden. "Een paar maanden geleden vroe gen raadsleden om een dergelijke notitie. We willen nu eerst kijken of WASSENAAR - Een jaar nadat de de raadscommissie het vanavond Nederlandse Aardolie Maatschap eens is met de lijn uit het stuk. Daar- PÜ (NAM) het Wassenaarse aard- na volgt overleg met de woning- olieveld sloot, wordt de eerste vind- bouwverenigingen". plaats opgeruimd. Van bovenaf is er De gemeente heeft tot nu toe in niets meer te zien en vanmiddag haar beleid vooral aandacht besteed praten NAM en Wassenaar over het aan erkende vluchtelingen, die in verwijderen van de ondergrondse pijpen. Nederland mogen blijven. Het lijkt Volgens de Mijnenwet moet alles alsof de gemeente nu een nieuwe worden verwijderd, maar sommige weg zal inslaan. "U weet dat er gemeenten hebben praktische be- "Ik lees er in dat de Boterhuispol- der wordt ingericht als waterplas en het Does-gebied een aantrekkelijke woonlocatie is. Ook in de Kleine Zandput moeten we in de toekomst gaan wonen", aldus Den Boeft. "Ja zeg, laat Leiden van het Stations plein een waterplas maken met een op afstand bedienbare brug er over heen", schertste de wethouder. Den Boeft benadrukte dat de ge meente Leiderdorp niet is betrok ken bij de totstandkoming van het groenstructuurplan. Hij karakteri seerde het plan, dat door bureau Bakker en Bleeker bv uit Amster dam is opgesteld, als 'een stuk pri vatisering waarin de waanzin welig tiert'. Groen blijven De Boterhuispolder, die volgens het Leidse plan een waterplas moet worden, dient volgens de Leider- onder de indruk dorpse partijen groen te blijven. Be bouwing van dit terrein langs de Zijl is nauwelijks bespreekbaar, al is de behoefte aan bouwlocaties in de Leidse regio groot. Ook de Acht- hovenerpolder langs de weg naar Koudekerk moet beschermd ge bied blijven, opperden de fracties tijdens de bespreking van de Nota Hoofdlijnen Volkshuisvesting regio Leiden. (midden op de archieffoto) en een probleem zijn'. PPR/PSP maakten LEIDERDORP - Bijna eenderde woorden binnengekomen, deelde ken'een probleem zijn'. Naar alter- de grote toeloop uit andere gemeen ten. De drie partijen pleitten voor regeling die de vestiging van gebondenen in i de Leiderdorpers die heeft ge- wethouder J. den Boeft gisteravond natieven wil hij echter nog niet z ken. reageerd op een enquête van de ge- mee tijdens de raadscommissie meente, is ontevreden over de zak-, ruimtelijke ordening. Zijn gemeen- ken die worden gebruikt bij de te heeft 1400 formulieren verspreid proef met het gescheiden ophalen onder de bewoners van de proef- van huisvuil in de wijk Voorhof. De wijk. perkt. Wethouder De Boeft meldde klagers kwalificeren de zakken als Den Boeft, die een paar weken ge- dat de gemeente al bezig is met een 'slecht'. leden nogal laconiek reageerde op de gevallen gebeurt dat omdat de aanpassing van de regeling voor klachten over lekkende vuilniszak- kwaliteit van de zakken te woonruimteverdeling. Op de vragenlijst zijn 570 ant- ken, gaf gisteravond toe dat de zak- overlaat. Van de 570 mensen die de vragen lijst hebben ingevuld, laten 82 Lei derdorpers weten niet meer aan de proef deel te nemen. In de helft OEGSTGEEST - De gemeente Doel van het dorpsbusproject i: Oegstgeest geeft het dorpsbus- bus beschikbaar te hebben die v project het eerste jaar een start- J subsidie van 13.000 gulden. ouderen op afroep beschikbaar is. Voor 1,75 gulden-per rit kan de ou- Daarna trekt de aemeente onee- dere Oegstgeestenaar zich naar ie- DaarnatreKt ae gemeente onge dere gewenste bestemming binnen veer 8.000 gulden per jaar uit. de gemeentegrenzen laten vervoe- Dit stelden B en W van Oegst- ren. Waarschijnlijk wordt de bus ge- geest gisteravond onverwacht huurd van de vervoersmaatschap- voor aan de raadscommissie al gemene en bestuurlijke aange legenheden. Ook de gesloten oliewinplaats in het Wassenaarse Meyendel moet worden opgeruimd. LEIDERDORP/OEGSTGEEST - Twee inwoners van regiogemeenten zijn gisteren benaderd door exhibitionisten. Rond vijf uur gistermid dag jaagde een man op de Leiderdorpse Nieuweweg een inwoonster van Oud Ade de stuipen op het lijf door ongevraagd zijn mannelijkheid te tonen. De man is door de Leiderdorpse politie ingerekend. Zijn leef tijd en woonplaats worden niet vrijgegeven. Een tweede schennispleger was gisteravond actief in de Oegstgees ter Geversstraat ter hoogte van restaurant De Beukenhof. De man toonde zijn geslachtsdeel aan een voorbijfietsende inwoonster van Oegstgeest. Volgens de politie was het slachtoffer niet bijster onder de indruk van de demonstratie: "Zij toonde zich eerder geamuseerd dan geschokt". Ondanks een nauwkeurige inspectie van de Geversstraat vond de politie korte tijd later geen spoor van de man. tegen het uit de grond halen van de lange pijpen. De vraag dringt zich dan op wie juridisch aanspra kelijk is voor de achtergebleven pij pen en de NAM heeft een jurist in geschakeld voor de eerste ontman teling van een Nederlands olieveld. In totaal moeten zeven andere winplekken van het veld worden opgeruimd, terwijl de NAM drie plaatsen in handen wil houden. Proefboringen tot een diepte van 3000 meter hebben de aanwezig heid van aardgas aangetoond en de maatschappij wil de bewuste plek ken pas teruggeven wanneer duide lijk is dat winning onrendabel is. De drie locaties bevinden zich achter motel De Bijhorst aan de Wasse naarse Rijksstraatweg. Een van de locaties ligt vlak achter het motel, twee anderen liggen wat verder het weiland in, aan weerszijden van de gemeentegrens met Voorburg. Volgens een woordvoerder van de NAM ligt een van de plekken op het tracé van de Verlengde Land- scheidingsweg en is overleg met overheden nodig. Een eventuele aardgaswinning hoeft de komende tien jaar niet te worden verwacht. Met andere aardgasprojecten in de provincie is de NAM al veel verder. Het vorig jaar gesloten olieveld strekte zich uit van de Meyendelse- weg tot de rijksweg A4 bij Leids- chendam. Vanaf acht Wassenaarse, een Haagse, een Voorburgse en een Leidschendamse locatie gaan in to taal 43 pijpen het inmiddels geslo ten veld in. Bedrijf Benthuizen volledig uitgebrand BENTHUIZEN - Een kledingbe drijf aan de Dorpsstraat in Benthui zen is door brand volledig verwoest. De schade wordt geraamd op twee miljoen gulden. De brand werd be streden door de brandweer van Benthuizen. Assistentie werd ver leend door de brandweer van Zoe- termeer. De rijkspolitie van Hazers- woude vermoedt dat de brand is aangestoken en stelt een onderzoek INBRAAK - Inbrekers hebben gis teren tussen drie uur 's middags en tien uur 's avond een set girokaarten en een pasje meegenomen uit een woning aan de Marjoleintuin in Lei derdorp. De politie denkt dat de die ven met een valse sleutel via de aan gebouwde schuur de woning zijn binnengekomen. Er werden geen sporen van braak aangetroffen. Telefoonkabels in wijk Voorschoten later vervangen VOORSCHOTEN - Op het laatste moment heeft de PTT een omvangrijk kabelproject uitgesteld in de Voorschotense wijk Adegeest. Zouden technici gisteren beginnen met het ver vangen van alle telefoonkabels in de wijk, door urgente klussen in Alphen en Leiden gebeurt dat vier tot zeven dagen later. Het aantal storingen in de Voorschotense wijk is al jaren uitzonderlijk hoog. Abonnees klagen over geruis en gekraak en horen stemmen van anderen. Regelmatig verving de PTT een stukje kabel, maar dat kostte meer dan het opleverde. Alleen een vervanging van het hele, 14 kilometer lange leidingnet zou zoden aan de dijk zetten. De operatie neemt ongeveer een jaar in beslag en loopt door tot in de woningen. Bij hoog bouw komen de technici langs in de onderbouw en bij eenge zinswoningen bezoeken ze het aansluitpunt. In het gunstigste geval kunnen bewoners dan en kele uren niet bellen, in het on gunstigste geval zitten ze een dag met een 'dode lijn'. In 1958 is de PTT begonnen met de aanleg van niet-gepant- serde kabels in Adegeest. In de loop der jaren' zijn bij werk zaamheden verschillende lei dingen beschadigd, zonder dat dat is gemeld. De beschadigde leidingen liepen langzaam vol water en pas jaren later kwamen de problemen. De voorlopige route van de werkzaamheden zien er als volgt uit: Straussplantsoen (nummers 2 tot en met 24), Brahmslaan, Richard Wagner- laan (nummers 1 tot en met 69), Haydnlaan, Bartoklaan, Debus- sylaan, Gustav Mahlerlaan, de flats aan de Chopinlaan en Tsjaikovskilaan, en Mozartlaan. pij NZH. Het dorpsbusproject een initiatief van het Dorpsberaad Ouderen Oegstgeest (DOO) en een werkgroep van de Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest (SWOO). Voorschoten wil shoarmazaak toch vergunning geven VOORSCHOTEN - B en W van Voorschoten hebben de bezwaren van omwonenden tegen de shoarmazaak in het pand Voor straat 57 verworpen en een hinder wetvergunning afgegeven. Omwo nenden vinden dat de bezoekers van de zaak overlast veroorzaken. Bovendien zou de winkel vooral in het weekeinde te lang open zijn en zou er alcohol worden geschonken. De Voorschotenaren die eerder bezwaren indienden, kunnen tot 23 december beroep aantekenen tegen de beslissing bij de afdeling geschil len van bestuur van de Raad van State. Natuurgeneeskunde In het Leiderdorpse sociaal-cultureei centrum Sjelter zal Els van Wissen van avond vanaf 20.00 uur spreken over 'na tuurgeneeskunde en medische astrolo- Unicef De wereldwinkel Zoeterwoude en Unicef verkopen deze week wenskaarten en ca deau-artikelen in de bibliotheek aan de Schenkelweg. De opbrengst van de pro- dukten komt ten goede aan de Derde Wereld. De verkoop start vanavond van 19.00 - 21.00 uur. De overige verkooptij- derf zijn: woensdag van 14.00 - 16.30 uur, donderdag van 19.00 - 21.00 uur en zaterdag van 10.30 - 12.00 uur. Aura De heren H.M. Buter en I.R.M. Immels organiseren een praktische cursus over de menselijke aura in cultureel centrum Warenar in de Wassenaarse Kerkstraat. De eerste van de vier bijeenkomsten is vanavond. Inlichtingen op tel. 01751- 13580 en 071-218302. Affiches Het Witte Huis aan het Wilhelminapark in I is vanavond het toneel van audiovisuele presentatie over affi ches. Vanaf 20.00 uur stelt de Alliance Francaise belangstellenden in de gele genheid kennis te maken met de grote schilders die de afgelopen eeuw het da gelijks leven in affiches vastlegden. M.S. De psychologe mevrouw M. Frissen spreekt vanavond in Oegstgeest over de problemen die kunnen ontstaan voor de partner van een multiple sclerose-pa- tiënt. Vanaf 19.00 uur zijn belangstellen den welkom in het verpleeghuis Van Wijckersloot aan de Van Wijckersloot- laan. Inlichtingen tel. 071-896957. Buitenplaatsen De stichting Oud Zoeterwoude organi seert vanavond een lezing over 17e- en 18e-eeuwse buitenplaatsen aan de Rijn. De Haarlemse historica M. Kolthof begint haar uiteenzetting om 20.00 uur in 'de Eendenkooi' aan het Kooikerspad. Sinterklaas De gemeente verleende de DOO Poppentheater Wellus-Nietus presen- deSWOOalenigeondersteuning teert morgenmiddag om half drie i 1 u~* theater aan de Voorschotense prinses Marijkelaan Sinterklaasvoorstelling De Batmanpiet. Inlichtingen tel. 01717- 8361. bij de voorbereiding van het pro ject, waarbij beide ouderenorgani- saties voorzichtig te werk zijn ge gaan. Zo kregen de taxi-onderne mers in Oegstgeest een brief in de bus met het verzoek overleg te ple gen over de oneerlijke concurrentie die van het project zou kunnen uit gaan. Geen enkele vervoersonder- nemer bleek echter behoefte te heb ben aan overleg. Het voorstel van B en W wordt be gin december behandeld door de raadscommissies Orgelconcours De voorronden' van het Leiderdorpse or gelconcours beginnen vanmiddag om 16.00 uur in de Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan in Leiderdorp. Het publiek is welkom tot 21.00 uur. Morgen is de kerk voor het slot van de voorron den geopend van 15.00 tot 20.00 uur.- WASSENAAR - De twee manages op het terrein van het Wassenaarse at tractiepark Duinrell mogen nog één jaar blijven. De Westkustruiters moe ten dan wel intrekken bij de paarden van De Nerée tot Babberich en deze De Nerée dient zijn koetsen op een andere plek te stallen. De directie van Duinrell wil al jaren dat de maneges plaatsmaken voor attracties en gasten niet langer worden gehinderd door paarden en hun ontlasting. Het leverde een juridische strijd ,op en de edele viervoeters mochten van de Haagse kantonrechter tot februari 1990 blijven. Omdat de twee maneges enkele maanden na' die datum naar andere plekken kunnen verhuizen, streek eigenaar/directeur H.R. graaf van Zuy- len van Nijevelt over zijn hart: "Ik wil het ze, in het zicht van de haven, niet onmogelijk maken". Hij eist wel dat het terrein van De Nerée, rond de stal len van het gesloopte kasteel Duinrell, voor 1 januari 1991 'totaal is ont ruimd'. Op de kwart hectare van de Westkustruiters, gelegen langs de cen trale weg, moeten januari volgend jaar attracties komen. Om welke attrac ties het gaat, wil de directie nog niet zeggen. Een droge glijbaan staat hoog op de verlanglijst. Politie Wassenaar zoekt doorrijder WASSENAAR - De Wassenaarse gemeentepolitie is op zoek naar de identi teit van een automobilist die gistermiddag rond half vijf is doorgereden na het veroorzaken van een aanrijding op de rotonde Lange Kerkdam/Prin- senweg. Het betreft de eigenaar of bestuurder van een grijze personenauto, voorzien van een imperial met daarop enige ladders. In het kenteken is waarschijnlijk de combinatie KK-85 opgenomen. Een 18-jarige bromfietser uit Wassenaar reed over het fietspad langs de rotonde toen de auto naar rechts zwenkte, richting Prinsenweg. De auto mobilist verzuimde de bromfietser voorrang te verlenen waarop deze te gen de auto opreed. De Wassenaarder smakte tegen het wegdek en liep een gebroken arm op. Het slachtoffer kon na behandeling in het Haagse Bron- ovo-ziekenhuis naar huis. Telefoonnummer van de Wassenaarse politie is 0175)1-19244. DINSDAG 21 NOVEMBER Alkemade voorlichtingsavond over 'de mentie', aanvang 20.00 uur in de Alkeburcht, Roelofarendsveen, prijsuitreiking jaarlijkse tuin- keuring en diapresentatie, 20.00 uur in café-bar 't Veen, Langeweg. Alphen demonstratie volksdansvereni ging Plasjati, aanvang 19.30 uur in bejaardencentrum Driehoorne. musical: 'Cabaret', met o.a. Willem Nijholt en Alexandra van der Marken, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp fotoclub voor mensen vanaf 18 jaar, van 19.30 tot 22.30 uur in Sjelter, Heemraadlaan. lezing: 'Natuurgeneeskunde en medische astrologie', door Els van Wissen, aanvang 20.00 uur in Sjelter. Oegstgeest informatieavond Nederlandse Multiple Sclerose Stichting, vanaf 19.00 uur in verpleeghuis "Van Wijckersloot'. audiovisuele presentatie Alli ance Francaise: 'Cent ans d'Affi- ches FrancaiSes', aanvang 20.00 uur in Het Witte Huis. Wilhelmina park. Zoeterwoude dia-lezing: 'De buitenplaatsen aan de Rijn', door Stichting Oud Zoeterwoude, aanvang 20.00 uur in De Eendenkooi. WOENSDAG 22 NOVEMBER Leiden informatieochtend voor vrou wen over 'afvallen en lijnen', met diëtiste J. Meiman, aanvang 9.30 uur in Dijk 33, Apothekersdijk. gezellige middag voor ouderen mmv cabaretier Theo van den Oe ver, aanvang 14.00 uur in Leids Volkshuis, Apothekersdijk. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tol 21.00 uur bij Verening Centraal Wonen, Gerestraat 20, tel: 121554, informatieve bijeenkomst Borstvoeding Begeleidingsgroep, vanaf 20.00 uur bij Ineke van der Leek, Marie Jungiusstraat 7 (Ste venshof). tel: 312967/312556. concert in de Divertements-se- rie door het 'Hanson Slrijkkwartet' mmv Janny Lobbezoo (piano), aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal van K&O, Oude Vest. musical: 'Cabaret', met o.a. Willem Nijholt en Alexandra van der Marken, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp voorronde orgelconcours Streekmuziekschool Rijnakkoord, vanaf 15.00 uur in de Scheppings kerk, Van Polgeestlaan. bridgen in Bridgecentrum Lei derdorp, Bernhardstraat, aanvang 13.30 uur zaalvoetbal voor 18 jaar en ou der. van 21.30 tot 22.30 uur in Sjelter, Heemraadlaan. Oegstgeest bridgen DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Voorschoten Sinterklaasvoorstelling door Poppentheater Wellus Nietus, DONDERDAG 23 NOVEMBER 12.45 tot 13.30 uur in de Kapel zaal van K&O, Oude Vest. lezing over ontwikkeling op het pro? A. Querido, aanvang920°00 uur, Centraal Faciliteitengebouw, Cleveringaplaats. lezing over 'De Nar', door He- lèen Abelsma, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O. Oude Vest. musical 'Cabaret', met o.a. Wil lem Nijholt. Guus Verstraete sr. en Lia Dorana, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. 1 prijsuitrijking Voortuinkeuring, 20.00 uur in de Muzenhof. klaverjassen en sjoelen bij Con Bravura, aanvang 20.00 uur in clubgebouw Beukenschans. klaverjassen bij de Buitenge wonen, 20.00 uur in Frerikshof.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16