Stadsverwarming ook in Leidse Slaaghwijk Als je een deuk in iemands auto rijdt, regel je de schade toch ook fatsoenlijk' Wachttijd terug naar half jaar Mogelijk nog 1 gevonden op bommen phol-Oost Uitbreiding met 1300 aansluitingen Hergebruik plastic met 'versnipperaar' Leidse jurist schreef boek over toegeven medische fouten DINSDAG 21 NOVEMBER 1989 PAGINA 15 Zuid-Holland wil achterstand zwakzinnigenzorg wegwerken Kwart van huurders krijgt huursubsidie LEIDEN - Een kwart van de huur ders in de Leidse regio heeft vorig jaar huursubsidie gekregen. Dat blijkt uit cijfers van de provincie Zuid-Holland. De Leidse regio no teerde daarmee het hoogste percen tage bewoners met huursubsidie in de provincie. Een vijfde van deze huurders ontving maandelijks meer dan 250 gulden. In de Duin- en Bollenstreek en de Rijnstreek bedroeg het percentage huurders dat huursubsidie ontving respectievelijk 21 en 22 procent. In beide regio's lag het gemiddelde be drag aan huursubsidie hoger dan in de Leidse regio. LEIDEN De Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) wil haar stadsverwar- mingsnet uitbreiden naar de Leidse hoogbouwwijk de Slaaghwijk. Daarmee krijgt het net er ongeveer 1300 aan sluitingen bij. De directie en de raad van commissarissen hebben inmiddels inge stemd met dit plan. Het wordt binnenkort voorge legd aan de twee betrokken woningbouwverenigingen De Sleutels en Leiden. Deze zullen op hun beurt de be woners raadplegen. Als alles meezit, kunnen volgend jaar de eerste huizen in deze wijk worden aangesloten. De flats in de Slaaghwijk worden nu nog verwarmd met centrale verwar mingsketels. Deze ketels, die onge veer vijftien jaar oud zijn, moeten echter dringend worden vervangen. Bewoners klagen namelijk over te hoge stookkosten en de apparaten HAARLEMMERMEER - De Ex plosieven Opruimingsdienst (EOD) heeft op Schiphol-Oost nog twee plekken ontdekt, waar mogelijk on- ontplofte bommen uit de Tweede Wereldoorlog liggen. De EOD vond vorige week al een blindganger van 250 pond van Amerikaanse makelij. Pas als de twee nieuwe lokaties na der zijn onderzocht, wordt een plan gemaakt voor de demontage. Naar verwachting zal daarmee begin vol gend jaar kunnen worden begon- De EOD zoekt al sinds februari naar blindgangers op Schiphol- Oost. Eerst werd een terrein van on geveer een hectare groot onder zocht waar Transavia een nieuwe hangar wil bouwen. Dit gebied werd in september vrijgegeven. Het tonnen kostende en maanden du rende onderzoek leverde niet meer op dan wat onschadelijke scherven. Bij het onderzoek op het tienmaal grotere terrein van de KLM, waar een afvalcentrum, een parkeergara ge en de grootste hangar van West- Europa moeten komen, is bij het schoonmaken en afgraven van het terrein een honderdponder van Britse makelij gevonden. Eind vori ge week sloegen de wijzers van de detectoren plotseling uit. Op de plaats waar de nieuwe parkeergara ge mpet komen, werd op een diepte van vier meter een blindganger ge vonden van 250 pond. Op een diepte van vier en zes meter registreerden de sondes van de EOD later nog twee mogelijke bommen. Uit veiligheidsoverweging zal tij- Vraagtekens over financiering plan parkstad DEN HAAG De Zuidhollandse Milieufederatie (ZHM) heeft grote twijfels over de financiële haalbaar heid van het plan 'Een parkstad tus sen hof en haven?' dat de provincie Zuid-Holland gisteren presenteer de. De ZHM is bang dat bestaande natuurgebieden in het 'tussenge bied' zullen worden opgeofferd aan woningbouw om het plan betaal baar te maken. Volgens het plan moet in het ge bied tussen Rotterdam, Den Haag, Zoetermeer en Delft een parkstad komen, met afwisselend woning bouw, stedelijke voorzieningen en groen. De stad zou plaats moeten bieden aan 65.000 nieuwe wonin gen, 500 hectare is bestemd voor be drijven. Het plan zou een investe ring vergen van 16 miljard gulden. Menko Wiersema van de ZHM is bang dat het uiteindelijke plan zal tonen dat veel van het geplande groen ten koste zal gaan van wo ningbouw. Daarom moeten eerst de groene gebieden worden vastge legd. Volgens Wiersema is het de vraag of de nieuwe woningen wel nodig zijn tegen de tijd dat ze er staan, omdat studies aantonen dat de woningmarkt rond 2020 instort. DEN HAAG De provincie Zuid- Holland wil de wachttijd voor opna me in een zwakzinnigeninrichting terugdringen tot maximaal een half jaar. Nu is de wachttijd tweeënhalf tot drie jaar. Acute gevallen mogen niet langer op wachtlijsten worden geplaatst, maar moeten direct kun nen worden opgenomen. Die voornemens wil Zuid-Hol land tussen 1991 en 1994 waarma ken, aldus M. Dirx, hoofd van het bureau maatschappelijk zorg van de provincie. Een vierjarenplan om de historisch gegroeide achterstand een draaglijker aanzicht te geven. De wachtlijsten helemaal wegwer ken zal volgens haar niet lukken. Maar het merendeel van de 800 wachtenden wordt in die jaren ge plaatst. Om het grootste gedeelte van die achterstand weg te werken wil worden steeds gevoeliger voor sto ringen. Het voormalige Energiebedrijf Rijnland stelde enkele jaren gele den al voor om de ketels niet te ver nieuwen, maar de flats aan te slui ten op stadsverwarming. De wo ningbouwverenigingen toonden zich geïnteresseerd, maar wilde eerst nader onderzoek afwachten. Dat heeft nu uitgewezen dat een aanleg van stadsverwarming naar de Slaaghwijk verantwoord is. De uitbreiding van het stadsver- warmingsnet wordt een fors kar wei. De EWR moet namelijk een volledig nieuwe transportleiding aanleggen van de centrale aan de Langegracht naar de Slaaghwijk. Het karwei kost in totaal ongeveer acht miljoen gulden. De EWR denkt dit bedrag te kunnen opbrengen zonder dat de verliezen op het pro ject toenemen. Overigens zal de stadsverwarming door deze uitbrei ding evenmin rendabeler worden. Tenminste, als de gasprijzen, waar aan het stadsverwarmingstarief is gekoppeld, niet drastisch verande- Risico's De raad van commissarissen van de dens de demontage wellicht het he le technische areaal op Schiphol- Oost moeten worden ontruimd. Hierin bevinden zich de hangars van de KLM, Martinair en Transa via, de technische dienst van de KLM en diverse tankinstallaties. Het vliegverkeer zal geen hinder van de demontage ondervinden. LEIDEN "In feite is een arts die na een foute ingreep zijn mond houdt tegenover de pa tiënt te vergelijken met iemand die doorrijdt na een aanrijding. Dat is hard gezegd, maar toch is het zo". De Leidse jurist mr. C.J.J.M. Stolker heeft een boek geschre ven over aansprakelijkheid voor medische fouten in Ameri ka. 'Van arts naar advocaat' is de titel en de aanleiding was het verzet dat artsen bieden tegen publikaties over medische fou ten. Velen vinden dat je hier mee Amerikaanse toestanden uitlokt. Artsen zouden de verze keringspremies niet meer kun nen betalen en patiënten soms letterlijk halfdood laten liggen uit angst aansprakelijk te wor den gesteld. door Annemiek Ruygrok Is dat nu werkelijk waar, vroeg Stol ker zich af en hij ging in de VS op onderzoek. En wat bleek? Dat in be paalde delen in de VS inderdaad een crisis heerst. "In sommige sta ten zie je dat het uit de hand loopt. In Florida bij voorbeeld heerst een regelrechte crisis. Artsen kunnen hun premies, die soms tot 100.000 gulden per jaar oplopen, niet meer betalen en weigeren daarom be paalde ingrepen te doen. Maar er zijn ook staten waar het allemaal niet zo'n vaart loopt. In Arkansas is de hoogste premie voor een arts 10.000 dollar". Stolker heeft zijn boek niet alleen voor artsen geschreven, maar ook voor andere werkenden in de ge zondheidszorg. "Het vreemde is dat in verpleegopleidingen meer infor matie wordt gegeven over juridi sche aangelegenheden dan in de artsenopleiding. Ik pleit er in mijn boek dan ook voor dat in die artsen opleiding meer aandacht aan juridi sche aspecten van de gezondheids zorg wordt besteed". Ook is 'Van arts tot advocaat' bedoelR om artseh en juristen eikaars taal beter te laten spreken. "Wij staan toch niet als vij anden tegenover elkaar". Het voordeel van het systeem in Amerika is volgens Stolker dat het fouten in de gezondheidszorg kan voorkomen. "Men is vaker geneigd een tweede mening van een collega te vragen, medische dossiers wor den zorgvuldiger behandeld en be- Zuid-Holland in regio's waar de nood het hoogst is niet alleen nieu we inrichtingen tot stand brengen, maar ook verouderde vervangen. Hoewel de gemeenten nog niet be kend zijn waar iets verrijst, komen er in elk geval voorzieningen in Den Haag, Midden-Holland en Rijn mond, aldus mevrouw Dirx. Vol gens het hoofd van bureau maat schappelijke zorg heeft er in Mid den-Holland intensief overleg plaats met de initiatiefnemers die al instellingen beheren. De provincie trekt 250 miljoen EWR - het dagelijks bestuur - is naar verluidt schoorvoetend akkoord ge gaan met de uitbreiding. De raad voelt er niet veel voor om al te grote risico's aan te gaan met stadsver warming. Vooral ook omdat het project op dit moment zwaar ver liesgevend lijkt - zoals het er nu voorstaat wordt het in 2011 afgeslo ten met een tekort van 150 miljoen gulden. Dat verlies kan overigens voor het overgrote deel worden 'af gedekt' met leningen en subsidies. Onder meer het feit dat met stads verwarming energie kan worden bespaard en er een geringere aan slag op het milieu wordt gepleegd, was voor de raad reden om toch ak koord te gaan met het J5lan. Voordat met de aanleg wordt be gonnen, wil de EWR wel de garantie van de woningbouwverenigingen dat ze inderdaad stadsverwarming gaan gebruiken in de Slaaghwijk. Alleen op die manier zijn de investe ringen van het nutsbedrijf te verant woorden. De corporaties waren gis teren nog niet op de hoogte van het besluit van de de EWR. De Slaaghwijk is niet de eerste uitbreiding van het stadsverwar- mingsnet. Eerder werd de flat aan de Agaatlaan op het net aangeslo ten. Die uitbreiding was vrij een voudig omdat deze flat langs de transportleiding naar de Stevens hof ligt. De EWR bepaalde eerder dat uitbreidingen naar nieuwbouw wijken met eengezinswoningen niet lonend zijn. De kosten voor af zonderlijke leidingen naar de wo ningen zijn namelijk te hoog. Het doortrekken van het net naar de Slaaghwijk opent ook de moge lijkheid flats in Leiderdorp op stadsverwarming aan te sluiten, een lang gekoesterde wens binnen het voormalige EBR. Op dit moment zijn er echter geen plannen om zo'n aansluiting inderdaad tot stand te brengen. Mr. C. Stolker: "Veel patiënten wille waard. Rommelige dossiers zijn voor de arts riskant, want komt het tot een rechtzitting dan is het oor deel van de jury dikwijls: 'Dat is een rommelig dossier, dus zal die arts ook wel rommelig te werk gaan'. En dan wordt de fout al snel de arts in de schoenen geschoven". In Nederland is niets, volgens de auteur. Geen onderzoek naar de gulden uit om haar doel te bereiken. Dat is 175 miljoen meer dan thans het geval is. Het geld wordt wegge haald bij de algemene ziekenhui- Een van de grootste knelpunten in de zwakzinnigenzorg, het dagver blijf en het gezinsvervangende te huis, kan nog niet echt worden aan gepakt. De wachtlijsten hier baren de provincie zorgen. De rijksover heid heeft de laatste jaren fors ge kort op de financiën terwijl de vraag om plaatsing in deze tehuizen alar merend stijgt. Dikwijls gaat het om namelijk helemaal niet het onderste u stand van de dossiers, geen cijfers over (bijna)fouten, over aantallen schadeclaims en dergelijke. "De verzekeraars zeggen ook dat ze geen gegevens hebben. Die zijn er wel, maar die liggen in elk ziekenhuis apart. Terwijl gegevens centraal ge registreerd zouden moeten wor den". Hij denkt daarbij aan een sys teem waarbij artsen, ziekenhuizen urgente gevallen die in de huiselijke sfeer niet langer kunnen worden verzorgd omdat of de ouders te oud zijn of het gezin er psychisch niet meer tegen opgewassen is. Geld voor deze categorie moet uit een an der potje komen. Dirx zegt dat er het afgelopen jaar ongeveer honderd plaatsen in de GVT's bij zijn gekomen. Op de wachtlijst staan 900 wachtenden. Voor 1990 heeft de provincie vijf miljoen gulden gekregen om daar wat aan te doen. Een druppel op een t de kan hebben", (foto wim Dijkman) èn verzekeraars betrokken zouden moeten worden. Dat er in de Nederlandse gezond heidszorg fouten worden gemaakt staat wel vast. Maar naar de aard en de hoeveelheid kan slechts worden gegist. "Dan kom je op een congres te horen dat er 20.000 fouten per jaar in ziekenhuizen worden gemaakt. Dat is natuurlijk natte-vingerwerk, gloeiende plaat, omdat met dit be drag bedrag ook niet meer dan hooguit honderd plaatsen kunnen worden gecreëerd. Mevrouw Dirx zegt met zo weinig geld bepaald niet te kunnen doen wat de provincie eigenlijk voor ogen staat. Het hoofd van bureau maatschappelijk zorg noemt het dan ook ronduit frustrerend dat er zo weinig voor de gezinsvervangen de tehuizen kan worden gedaan. De politiek moet, aldus mevrouw Dirx, meer financiële armslag geven. Zuid-Holland zal daarop blijven ha meren. Omdat de toestand als schrijnend wordt ervaren, moet er flink aan de bel worden getrokken, stelt mevrouw Dirx. Geleidelijk lijkt het tot de politiek door te drin gen dat de situaties rond de gezins vervangende tehuizen onhoudbaar van het aantal claims tot gevolg. Veel patiënten willen namelijk he lemaal niet het onderste uit de kan hebben". Groeimarkt Stolker spreekt over de medische aansprakelijkheid als een groei markt. Hij verwacht dat in de toe komst het aantal schadeclaims ze ker zal oplopen. "Maar een van de grootste verschillen tussen Neder- Eredoctoraat voor vier Amerikanen LEIDEN - Ter gelegenheid van het 415-jarig bestaan van de Leidse uni versiteit worden volgend jaar vier eredoctoraten toegekend. Prof.dr. Z.A. Cohn, prof.dr. P.H. Raven, prof.dr. E. Reiner en prof. E.F. Lof- tus zullen deze eredoctoraten tij dens een academische zitting op 8 februari krijgen uitgereikt. Prof. Cohn is verbonden aan de Rockefeller University in de VS. Als hoofd van het laboratorium voor cellulaire immunologie en fy siologie heeft hij zich gericht op de bestrijding van infectieziekten, vooral van lepra. Sinds 1965 bestaan er banden tussen Cohns laboratori um en de Leidse faculteit der ge neeskunde. Prof. Raven is directeur van de Missouri Botanical Garden en hoogleraar in de plantkunde aan twee universiteiten in St. Louis (VS). Hij heeft een internationale re putatie als wetenschapsbeoefenaar op het gebied van de botanie. Als geen ander heeft hij de rol van bota nische tuinen in het wetenschappe lijk onderzoek gestimuleerd. Ook heeft hij een actieve bijdrage gele verd bij de samenstelling van de Leidse Flora Malesiana. Prof. Reiner is sinds 1955 verbon den aan het Instituut voor oriënta listiek van de universiteit van Chi cago. Zij doet onderzoek voor de Chicago Assyrian Dictionary, een woordenboek dat als het meest vol ledige woordenboek van de oude Semitische talen geldt. Het Assyrio- logisch Instituut van de Leidse uni versiteit werkt mee aan de totstand koming van dit woordenboek. Prof. Loftus ten slotte is hoogle raar psychologie aan de Universi teit van Washington in Seattle. Zij is één van de toonaangevende onder zoekers op het gebied tussen recht en psychologie, de rechtenpsycho- logie. Voor dit vakgebied bestaat aan de Leidse universiteit veel be langstelling. Gemeentebestuur Frascati bezoekt Estec Noordwij k i NOORDWIJK Burgemeester R. Romani en loco-burgemeester F.P. Rosa van de Italiaanse plaats Fras cati hebben vandaag een bezoek ge bracht aan Noordwijk en Leiden. De Italianen werden ontvangen door het Noordwijkse gemeentebe stuur. Doel van het bezoek was het versterken van de contacten tussen de gemeentebesturen van plaatsen die betrokken zijn bij de Europese ruimtevaart. Noordwijk biedt plaats aan Estec, in Frascati is het computercentrum Esrin van de Eu ropean Space Agency gevestigd. De Noordwijkse burgemeester J.M. Hoffmann bracht met hetzelf de doel begin juni van dit jaar een bezoek aan Frans Guyana waar de lanceerbasis van ESA is gevestigd. Gisteren hebben de bestuurders van Frascati een bezoek gebracht aan de Estec-vestiging in Noord wijk, vandaag stond een door de VW's van Noordwijk en Leiden ge organiseerde trip op het program- Even geen BBC 1 en 2 LEIDEN Door werkzaamheden aan de antennes in Engeland zijn de programma's van BBC 1 en BBC 2 woensdag en donderdag tussen 9.00 en 13.00 uur in de gehele regio niet te ontvangen. Bij slecht weer in En geland gaan de werkzaamheden niet door. NOORDWIJKERHOUT De voorzitter van de Agrarische Struktuurcommissie Bollen streek, mevrouw Zandwijk-Van Hage, heeft gistermiddag in Noordwijkerhout de eerste ver werkingsmachine voor plastic in gebruik genomen. De machi ne, gebouwd door de firma Holinplast, versnippert plastic waardoor het kan worden her gebruikt. In de land- en tuinbouw komt veel plastic bij het afval terecht. De potten waarin planten wor den opgekweekt, waterleidin gen, vaten van bestrijdingsmid delen en voedingsslangen van de teelt op substraat komen tot nu toe allemaal bij het huisvuil terecht. De Agrarische Struk tuurcommissie signaleerde dit probleem en zocht contact met Holinplast. Deze slaagde erin een oplossing te vinden. De machine versnippert op de tuinbouwbedrijven het plastic afval en neemt vervolgens de resten mee. Bij grote hoeveel heden, zoals twee ton aan polys tyreen kweekbakjes, is de op haal- en verwerkingsdienst gratis. Om ervoor te zorgen dat zo veel mogelijk plastic op deze manier wordt verwerkt, zullen de agrarische organisaties de tuinders oproepen gezamenlijk vuil in te leveren. Volgens een woordvoerder van Holinplast bestaat er geen gevaar voor resten van bestrij dingsmiddelen tussen het plas tic. Sinds 1 oktober zijn agrari ërs verplicht de vaten van be strijdingsmiddelen direct uit te spoelen. Bovendien heeft de machine zelf een extra beveili ging. maar iedereen schrikt zich lam". Bovendien is een arts, als hij een fout heeft gemaakt, geneigd dat niet toe te geven. Omdat hij denkt dat de verzekeraar dat van hem eist. Dat nu, is volgens Stolker niet aan de or de. "Een arts mag alleen geen toe zeggingen doen over een een even tuele schadeclaim". Anders dan in de Verenigde Sta ten, waar jaarlijks miljarden dollars aan schadevergoedingen worden toegekend, is hier in Nederland sprake van zeer geringe bedragen. Het gaat hooguit om een paar mil joen per jaar. "En dat is zeer on rechtvaardig tegenover patiënten die schade hebben geleden. Als je een deuk in iemands auto rijdt, dan regel je de schade toch ook fatsoen lijk. Ik ben niet tegen artsen, maar wil met hen meedenken. Het is zeer onredelijk zoals het nu gaat. Een pa tiënt loopt tegen een muur van stil zwijgen op". Uit het onderzoek is gebleken dat het veel patiënten niet eens om die schadevergoeding gaat. Ze zijn er vaak meer op gebrand om aan de weet te komen hoe het verkeerd is kunnen gaan. "Ook gaat het vaak om dezelfde arts. Dokter A zal veel fouten maken, terwijl dat bij dokter B niet of zelden voorkomt, zo blijkt uit onderzoek naar de Amerikaanse situatie. Bovendien blijkt die dok ter B dikwijls beter met zijn patiën ten te overleggen. En daarom pleit ik ervoor dat artsen de communica tie met patiënten op peil houden. Dat heeft in Amerika een verlaging land en de VS is Het sociale sys teem. Wanneer daar iemand door een fout zijn werk niet meer kan doen, moet hij de financiële gevol gen zelf opbrengen. Door de arts aansprakelijk te stellen, draait deze voor de gevolgen op. Maar als in Ne derland zoiets gebeurt draait voor een belangrijk deel de samenleving er voor op". Rechtsbijstand is in de VS koste loos en zo zou het in Nederand ook moeten zijn, vindt Stolker. "Veel mensen laten zich hier afschrikken door de kosten van een advocaat. Zelfs als je een pro deo-advocaat krijgt en je verliest een zaak, dan nog moet je een deel van de kosten voor rechtsbijstand zelf betalen". Amerikaanse toestanden bij een dergelijke gratis rechtsbijstand-sys- teem verwacht Stolker niet in Ne derland. "Procederen, zo vinden de Amerikanen zelf, is daar een natio naal tijdverdrijf geworden. En dat is hier niet het geval". De les die de Nederlandse ge zondheidszorg uit de Amerikaanse toestanden zou moeten trekken is, vindt de jurist, dat we nu eens af moeten van de 'succesformule' die gezondheidszorg heet. "Door de vooruitgang in de medische weten schap krijgen mensen steeds meer het idee dat ziekte niet meer hoeft. Daarom worden fouten door het pu bliek niet geaccpteerd. Maar we moeten artsen niet zien als geslaag de dames en heren die niets fout kunnen doen. Artsen meoten aan vaarden dat ze niet alles kunnen". i

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15