Onderzoek naar knelpunten op route van bloemencorso Leiden actief bij bevorderen werk voor allochtonen 11 li 11 ii hui Protesten tegen bouw jachthaven Zwammerdam Voorhout bespaart 400.000 gulden op raadhuis door belastingconstructie NIEUWE TRIBUNE VOOR KATWIJK 'Vertragingen zijn negatief punt' HILLEGOM/REGIO - Er komt een onderzoek naar de knelpunten op de kilometerslange route die het corso van de bollenstreek jaarlijks tussen Haarlem en Noordwijk af legt. Afhankelijk van die uitkomst zal worden bekeken waar eventuele veranderingen worden ingepast. door Koes van Kuilenburg Dat zegt Henk Westerhof, be stuurslid van het corso en verant woordelijk voor de portefeuille pers en propaganda. Het onderzoek en de eventuele veranderingen in de route zijn noodzakelijk omdat het steeds moeilijker wordt om de stoet stipt op tijd te laten rijden. "Dit jaar kwam het corso drie kwartier te laat aan op de Boulevard in Noordwijk. Dat is een slechte zaak, vooral ook omdat er daardoor al bussen met corso-bezoekers weer naar Duitsland waren vertrokken, zonder dat ze de verlichte wagens op de Boulevard hadden gezien. Dat was een negatief punt voor het corso. Vooral omdat het weer die za terdagavond zo slecht was. Dan komt het nog harder aan", aldus Westerhof. Het is nog niet bekend op welke termijn het zogenoemde knelpun ten-onderzoek wordt gehouden. "Maar het komt wel, dat staat als een paal boven water. Daarnaast voeren we nu al overleg met de rijks- en gemeentepolitie om vertra gingen bij het volgend corso te voorkomen". Wereld Het corso dat volgend jaar op 28 april wordt gehouden, heeft als motto een 'wereld in beweging'. "Het gaat daarbij om ontwerpen die typerende situaties in landen zoals Japan, het Verre Oosten en de Vere nigde Staten uitbeelden", legt Wes terhof uit. Evenals in voorgaande ja ren maakte de in het Engelse Spaul- ding wonende Kees van Driel de ontwerpen voor het 43ste corso. De 20 deelnemers aan het corso kun nen vanavond hebben gisteravond één van de ontwerpen uitgezocht. In overleg met Van Driel en het cor so-bestuur is het mogelijk het ont werp aan te passen. Evenals twee jaar geleden het ge val was, wordt ook volgend jaar de schooljeugd uit de streek bij het corso betrokken. Was het twee jaar geleden een tekenwedstrijd, vol gend jaar staat naar alle warschijn- lijkheid een opstelwedstrijd met als thema 'De wereld in beweging' op het programma. Westerhof: "We denken aan leerlingen uit de hoog ste klassen van het basisonderwijs en uit de laagste klassen van het voortgezet onderwijs. Het lijkt me een prachtig thema, vooral gelet op de huidige ontwikkelingen in Oost- Europa". Commercials De afdeling pers en propaganda van het corso is voortdurend aan het werk om het corso onder de aan dacht te brengen. Nu al zijn er vele honderden folders de deur uit naar reisbureaus, touroperators en ande re toeristische organisaties in bin nen- en buitenland. Bovendien heeft het corso-bestuur alvast een optie genomen op reclamezendtijd bij het commerciële station Véroni- que. Het is de bedoeling dat er in de week voorafgaande aan het corso acht tot tien reclamespots worden uitgezonden om de bloemenstoet onder de aandacht van de televisie kijker te brengen. Het is de bedoe ling dat deze commercials gespon- sored worden door het bedrijfsle ven. "Lukt dat niet, dan vervalt on ze optie op deze zendtijd", legt Wes terhof uit. Verdachte van brandstichting aangehouden LEIDEN - De Leidse politie heeft vannacht een 51-jarige Leidenaar gearresteerd die wordt verdacht van brandstichting. De man zou omstreeks drie uur vannacht een hoop afval in de poort van het St. j Michelshofje in brand hebben ge- I stoken na een ruzie met een aantal personen in het hofje. De brand leverde gevaar op voor de boven de poort gelegen woning. I Deze woning heeft een houten vloer. Bovendien is de enige toe gangsdeur tot de bovenwoning aan de poort gelegen. De bewoonsters maakte zich snel uit de voeten maar liepen daarbij geschroeid haar en brandwonden op aan de handen. BRAND Een kledingbedrijf aan de Dorpsstraat in Benthuizen is door brand volledig verwoest. De schade wordt geraamd op twee mil joen gulden. De brand werd bestre den door de brandweer van Bent huizen. Assistentie werd verleend door de brandweer van Zoetermeer. De rijkspolitie van Hazerswoude vermoedt dat de brand is aangesto ken en stelt een onderzoek in. Vissers tonen interesse in saneringsregeling van ministerie DEN HAAG/KATWIJK - Vissers hebben op grote schaal gebruik ge maakt van de saneringsmaatregel voor de vissersvloot. Dit jaar zijn 42 schepen aangemeld bij het ministe rie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Hiervan zijn er vijf afge wezen, 15 afgehandeld en 22 nog in behandeling. Volgens een woord voerder van de Vereniging van Schipperseigenaren hebben zich drie Katwijkse rondvissers aange meld. Het vorige kabinet heeft zich tot taak gesteld de vloot voor 1 januari 1992 met 160.000 PK te verminde ren. In 1988 kwam de sanering prak tisch niet op gang. Toen werden slechts 13 schepen met 11.272 pk's motorvermogen uit de vaart geno men. Tot nu toe zijn dit jaar 15 sche pen met in totaal 47.700 pk's ge schrapt. Hiervoor werd een bedrag van 22 miljoen gulden betaald. De gehele sanering vergt 110 mil joen gulden. Hiervan neemt de Ne derlandse overheid 60 miljoen gul den voor haar rekening. De Europe se gemeenschap geeft 40 miljoen gulden en het visserij-bedrijfsleven draagt 10 miljoen gulden bij. Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij zegt inge nomen te zijn met het tot nu toe in 1989 aangemelde aantal PK's. "De doelstelling van dit jaar, namelijk 10 procent van het totaal te saneren aantal pk's, is meer dan gehaald". Het ministerie wijst er ook op dat de vissers dit jaar hebben ingezien dat blijven doorvissen nadat de toe gekende quota waren opgevist, geen enkele zin heeft. Voor de over schrijding van die quota zijn de af gelopen jaren tientallen vissers door de rechter fors beboet. Volgens het ministerie blijkt uit controles dat de vissers zich nu strikt houden aan de quoterings maatregelen. "Vorig jaar om deze tijd hadden we vreselijke toestan den in vrijwel alle aanvoerhavens door quota-overschrijdingen. Nu is de situatie zo, dat vissers extra quo ta toegekend hebben gekregen uit de door de minister achtergehou den reserves. Als het op deze ma nier doorgaat, hoeft de visserij dit jaar niet te worden stilgelegd voor dat het seizoen voorbij is". LEIDEN - De gemeente Leiden is( vergeleken met andere steden vrij' actief waar het gaat om het bevorde ren van werkgelegenheid voor al lochtonen. Dit kan worden afgeleid uit een onderzoek van het Landelijk Bureau Racismebestrijding (LBR). Onderzoeker C. Choenni van LBR is nagegaan welke maatrege len twintig grote gemeenten heb ben getroffen om meer mensen van buitenlandse afkomst in dienst te nemen. Samen met vijf andere ste den, waaronder Den Haag, Amster dam en Nijmegen, kent Leiden vol gens de onderzoeker het meest ont wikkelde werkgelegenheidsbeleid. De gemeente heeft momenteel ongeveer 35 allochtonen in dienst, ongeveer anderhalve procent van de totale ambtenarenbevolking. Bij de opvulling van vacatures krijgen ze bij gelijke geschiktheid de voor keur boven andere- sollicitanten. Dat geldt overigens ook voor vrou wen. Het afgelopen jaar zijn negen personeelsleden van buitenlandse afkomst aangesteld, de gemeente hoopt dit aantal voorlopig ieder jaar te kunnen halen. Het percentage al lochtonen in gemeentedienst moet over een aantal jaren gelijk zijn aan dat van de buitenlanders in de stad, ongeveer zes procent. Daarnaast krijgen de allochtonen de gelegenheid om cursussen te vol gen. Op die manier kunnen ze de kans op een andere baan of promo tie vergroten. Ze doen nu vooral nog lager geschoolde arbeid, bij voor beeld bij de stadsreiniging. Het af gelopen jaar werden ook drie maat schappelijk werkers van buiten landse afkomst aangesteld bij de so ciale dienst, binnenkort komt er daar nog een bij. Ten slotte probeert de gemeente zo veel mogelijk buitenlanders te krijgen voor de werkervaringsplaat sen. Daarbij snijdt het mes volgens een woordvoerder aan twee kanten. "Ze doen ervaring op en later kun nen we ze misschien in vaste dienst nemen". x de Oude Rijn/Ziende waar de jachthaven moet komen. D66 wil nieuwe vorm arbitrage 170 bekeuringen bij controles bromfietsen LEIDEN - Bij bromfietscontroles die dit jaar in het voor- en najaar zijn gehouden zijn totaal 170 processen- verbaal opgemaakt. Bij deze subregionale controles door de Leidse gemeentepolitie en rijkspolitie van omliggende ge meenten, zijn ongeveer 1600 brom fietsers aangehouden om hun brommer aan een inspectie te on derwerpen. Zo'n 550 brommers werden op het bureau uit elkaar ge haald en nader onderzocht. Aanleiding voor de grootschalige acties was dat bromfietsen steeds vaker betrokken zijn bij verkeers ongevallen. Daarbij bleek boven dien dat de brommers waren opge voerd of in een slechte staat ver keerden Engelsman uitgewezen HILLEGOM - De Hillegomse poli tie heeft vannacht een 25-jarige En gelsman aangehouden, die wordt verdacht van het ernstig mishande len van een politieman in zijn ge boorteland. De man woonde al eni ge tijd in Hillegom en werd aange houden, omdat hij werd verdacht van een poging tot inbraak in Ben- nebroek. Na zijn aanhouding bleek dat Scotland Yard veel belangstelling voor de 25-jarige Engelsman had. Nog vannacht is de man overge bracht naar Schiphol en overgevlo gen naar Engeland en daar in 'ont vangst' genomen door de politie. ALPHEN AAN DEN RIJN - De jachthaven die de Bodegraafse wa tersportvereniging Den Ouden Rhijn wil bouwen bij de Ziende- brug in Zwammerdam stuit op pro testen van omwonenden (Lindeho- vestraat en omgeving). Bezwaar schriften zijn in de maak, onderweg of reeds op het Alphense stadskan toor gearriveerd. De bezwaarma kers vrezen verschillende soorten overlast en de teloorgang van een populair stukje Zwammerdams groen. De plannen voor een jachthaven (zonder clubhuis) bij de splitsing Oude Rijn/Ziende zijn al twee jaar oud maar worden concreter nu de watersportvereniging, die in Bode graven zelf nergens terecht kan met haar jachthaven, verschillende ver gunningen heeft aangevraagd. Alp hense gemeente-ambtenaren heb ben de aanvragen in behandeling genomen. Adviezen aan B en W zijn nog niet uitgebracht. Woordvoerster van de bezwaar makers is mevrouw Van Zanten, die aan de Lindehovestraat woont. De bezoekers van de jachthaven, die zo'n zestig ligplaatsen zal tellen, ko men en gaan met hun auto, rede neert zij. In het plan zijn geen par- Nog ernstiger vindt Van Zan- belangen va gesprongen. Mevrouw I. Cavé, bestuurslid van de belangenvereniging, toont be grip voor de bezwaarmakende om- moet worden afgegraven ernstig wonenden: "Een jachthaven gaat den" geleegdDagelij ks~ zullen de vervuild. De watersportvereniging ten koste van de rust en het parkje drollen onze huizen voorbij drii- heeft behalve een bouwvergunning verdwijnt volledig. Anderzijds en een ontgrondingsvergunning brengt een jachthaven wat leven in ook een vergunning aangevraagd om de vervuilde bagger in het Braassemermeer te kunnen storten. keerplaatsen opgenomen bijgelegen parkeerplaatsen zijn be- ten het dat aan de jachthaven 'een stemd voor vrachtwagens. van de laatste stukjes Zwammer- "Verder is er geen riolering. Dat dams êroen moet worden opgeof- betekent dus zestig chemische toi- ^rc^- Volgens haar is de grond die letten die allemaal in de Rijn Gemeente kapt populieren bij Zijlsloot LEIDEN - De populieren tussen de IJsselmeerlaan en de Zijlsloot wor den gekapt. Ze dreigen de hoog spanningskabels aan de zuidkant van de Slaaghsloot te raken, waar door storing kan ontstaan. De directie groen heeft samen met het electriciteitsbedrijf Zuid- Holland besloten de bomen niet meer af te toppen omdat ze dan minder stabiel worden. In het verle den werden al eens kronen uit de bomen gehaald, maar dat had tot ge volg dat de nieuwe takken breukge- voelig werden. De opengevallen plaatsen worden beplant met strui ken. De essen onder de kabels kun nen worden de brouwerij. Veel Zwammerdam mers zijn lid - - - watersportvereniging en verder dat de omwonenden wel wat LEIDEN - De raadsfractie van D66 wil het overlegstelsel tussen de ge meente als werkgever en de ambte naren als werknemers op de helling zetten. De democraten willen graag opstellen en stug een zogenaamd 'final-offer arbitra- vasthouden maken ge' wanneer de partijen niet tot el kaar kunnen komen. Aanleiding voor het voorstel is het conflict tussen de vakbonden en de gemeente over de arbeidsvoor waarden voor de ambtenaren. De democtraten denken dat een zoge- deTodeSse naamde '^-offer arbitrage' nnlncQino Iran hipHpn T-Tp>t iHpp Brug Van Zanten heeft nog een bezwaar: "Ik woon zelf niet zo dicht bij de brug maar de mensen die daar wél wonen worden straks helemaal gek van die brug die alsmaar open en dicht moet voor al die plezierjach ten". De Zwammerdamse heeft ook veel kritiek op de rol die de Belan genvereniging Zwammerdam (BVZ) tot dusverre heeft gespeeld. Het bestuur stelt in het BVZ- krantje 'Dorpssignaal' van deze maand dat van de jachthaven een positief effect op Zwammerdam zou kunnen uitgaan. De BVZ'ers denken daarbij vooral aan de plaat selijke middenstand. Volgens Van Zanten is de belangenvereniging in deze kwestie niet zorgvuldig met de iaat "zijn" met "hun "bezwaren. "Toch W j? dat„h« "ear"'' de eerste plaats om de Hu moet een keuze maken tussen zijn wij belangen van de Zwammerdam mers te behartigen. Het bestuur heeft standpunt ingenomen beren de partijen bij elkaar te bren- °e.3gens het hele pakket gen' het laatste aanbod van de werkge- de werknemers. Bij deze kwestie Sen keihard zijn besluitvorming moet hij ?ich af. deze kwestie geen ke hard vfagen wje de mees( redelljke j*standpunten heeft ingenomen en stellen v Dat dwingt beide partijen volgens D66 tot zo redelijk mogelijke onder handelingen. Wanneer ze zich hard hun ideeën mmers geen kans de zaak te x Bij gewone arbitrage geldt vol gens de raadsfractie het tegenge stelde. "De partijen zullen niet echt onderhandelen, de ervaring leert immers dat een arbiter vaak een standpunt inneemt dat ongeveer het midden houdt tussen de opinies van beide partijen". D66 denkt dat het daarom in niemands belang is om water bij de wijn te doen in het conflict over de arbeidsvoorwaar den. Het is de bedoeling dat het voor stel tijdens de volgende commissie vergadering financiën, personeel en organisatie aan de orde komt. VOORHOUT Om te komen tot een besparing van 400.000 gulden op de bouwkosten van het nieuwe gemeentehuis, wil het Voorhoutse college van B en W een constructie opzetten waarbij het raadhuis wordt gehuurd van een zogenaam de commanditaire vennootschap (CV). Deze vennootschap heeft recht op vooraftrek van de in de bouw begre pen omzetbelasting. De gemeente neemt in deze constructie als stil vennoot deel in de CV, die exploita tiemaatschappij Foreholte gaat he ten. De vennootschap wordt be heerd door de Nationale Investe ringsbank. Als de gemeente het nieuwe raad huis gaat huren van de in Den Haag gevestigde CV, wordt een huurprijs van 398.500 gulden per jaar (exclu sief omzetbelasting) betaald. De ge meente huurt in principe voor een periode van tien jaar, met een optie voor nog eens zo'n periode. Na tien jaar heeft de gemeente een optie om het gebouw te kopen. De grond waarop het raadhuis wordt neergezet, is eigendom van de gemeente en wordt voor een symbolisch bedrag van een gulden per jaar in erfpacht uitgegeven aan de vennootschap. Om een goede sa menwerking tijdens de bouwperio de te garanderen moet met de ven nootschap een aantal samenwer kingsovereenkomsten worden ge sloten. De bouwkosten van het gemeen tehuis bedragen, exclusief omzet belasting, ruim 6,7 miljoen gulden. Van dat bedrag brengt de gemeente 72 procent (ruim 4,8 miljoen) in, geld dat overigens wordt geleend van de Nationale Investeringsbank. De beheersmaatschappij Foreholte legt 100.000 gulden op tafel en de commanditaire vennootschap leent -van de NIB nog eens ruim 1,8 mil joen. Besparing Voorhout heeft al eerder overwo gen om door het nieuwe raadhuis te leasen of te huren, een belangrijke kostenbesparing te bereiken. In de constructies waaraan tot nog toe is gedacht, bleek echter dat de jaarlas- ten hoger zouden zijn dan bij eigen dom. Verder bestond het gevaar dat bij het oprichten van een rechtsper soon die het gebouw zou gaan ver huren, de belastinginspectie de huurovereenkomst zou aanvech ten. In het nu gekozen model, dat vol gens de gemeente nog niet eerder is toegepast, worden dergelijke pro blemen niet verwacht. Mocht het toch komen tot een geding bij de be lastingrechter, dan komen de pro ceskosten voor rekening van de Na tionale Investeringsbank. Deze bank neemt bij een nadelige uit spraak ook de helft van het finan cieel nadeel voor haar rekening. Verder wordt door de NIB de garan tie gegeven dat de kosten van deze financieringsvorm nooit hoger zul len zijn dan bij een vergelijkbare fi nanciering wanneer de gemeente eigenaar van het gebouw zou zijn. Het voorstel van het college van B en W wordt op 23 november bespro ken door de raadscommissie voor financiën van het bollendorp. KATWIJK De nieuwe tribune .van voetbalvereniging Katwijk op het complex aan De Krom nadert z'n voltooiing. Deze week levert de bouwer het ruim 600 plaatsen tellen de bouwwerk op. De vereniging heeft dan nog een week de tijd om zelf nog enige werkzaamheden uit te voeren, zoals het monteren van de kuipstoelen, het leggen van tegels en het afzetten van de ingang. De vereniging wil op zaterdag 2 december de tribune officieel ope nen, wanneer een competitiewed strijd met voetbalvereniging Lisse wordt gespeeld. De tribune kost on geveer 225.000 gulden, waarvan vo rig jaar meer dan een ton door de gemeenteraad is bijgedragen. De oude, veel kleinere tribune, is de afgelopen zomer door sterke han den van een aantal leden naar de noordkant van het veld verplaatst. De 50-jarige voetbalclub, die dit jaar naar de eerste klasse promo veerde, had gehoopt de nieuwe tri bune al in september te kunnen ope nen. De aannemer kon die wens ech ter niet waarmaken. (foto Wim Dijkman) i ANP) Het corso liep vorig jaar op de route door de streek flinke vertraging op.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14