TAD LEIDEN Gemeente wil in 1991 proef met referendum Meer toezicht op opslagplaats vervuilde grond in Roomburg 'De politiewagen was toch niet te traag om u bij te LEIDSCH DAGBLAD Dit donzen dekbed is f 100,- afgeprijsd. Problemen bij centrales nog altijd raadsel GEWONDEN BIJ AANRIJDING s DINSDAG 21 NOVEMBER 1989 Volksraadpleging over 'belangwekkende, Leidse kwestie' LEIDEN - Het college van B en W wil in 1991 een proef nemen met een raadplegend referendum. Deze moet sa menvallen met de verkie zing van provinciale staten. Het onderwerp van de volks raadpleging moet gaan over een 'belangwekkende, Leid se kwestie', zo schrijft B en W in een notitie aan de ge meenteraad. Aanleiding hiertoe is de motie over dit onderwerp die eerder dit jaar door D66 is ingediend en door de gemeenteraad is aangenomen. Het is de bedoeling dat Leidenaars een oordeel vellen over een uitge werkt raadsvoorstel dat alleen nog maar hoeft te worden aangenomen. Dat zou bij voorbeeld kunnen gaan om het besluit de Breestraat defini tief voor verkeer af te sluiten. D66 stelde in de motie dat het moet gaan om een onderwerp van 'groot be lang voor de Leidse gemeenschap', een zaak waarvoor de bevolking ook warm loopt. Bij een referendum krijgen bur gers de kans om over een specifiek onderwerp hun oordeel uit te spre ken. Bij het voorstel van B en W gaat het om een raadplegend refe rendum, wat wil zeggen dat de uit komst juridisch gezien niet bin dend is. Toch is het hoost onwaar schijnlijk dat de raad uiteindelijk zal afwijken van de uispraak van de bevolking. Een voorwaarde bij het voorstel van B en W is dat het onderwerp zich moet lenen voor een duidelijke vraagstelling. Bovendien komen za ken met een spoedeisend karakter en onderwerpen waarbij de positie van minderheden in het geding zijn, volgens de notitie niet voor een refe rendum in aanmerking. Combinatie Er is gekozen om de raadpleging te gelijkertijd te houden met de ver kiezing van de provinciale staten. Het college denkt dat door deze combinatie de opkomst van Leide naars veel groter is dan bij een apart referendum. Behalve dat de gekozen oplossing praktische voordelen heeft, is het ook veel goedkoper dan een afzon derlijke raadpleging. Zo kost een apart referendum 177.000 gulden, terwijl een combinatie ruim 43.000 gulden kost. De kiezer krijgt dus in het stemlokaal naast het normale stembiljet een kaart voor het refe rendum. Volgens B en W zijn mal versaties op deze manier beslist uit gesloten. Het referendum is een kwestie die al lange tijd hoog op het wensen- lijstje van D66 staat. De partij is van mening dat de bevolking meer in vloed moet krijgen op openbaar be stuur. De partij denkt ook dat een referendum de betrokkenheid van burgers bij de politiek verhoogt. Daarnaast kan een volksraadple ging een oplossing bieden in geval len waarbij opinies dwars door de partijen heenlopen en er moeilijk een besluit kan worden genomen. Volgens de Leidse D66-fractie kan een referendum ook leiden tot een vernieuwingsimpuls, wat het Leidse politieke systeem volgens de partij heel goed kan gebruiken. Het college is het overigens met de ze motivering niet eens. Het gaat er volgens B en W om dat de burgers meer invloed krijgen op belangrijke onderwerpen en niet dat kiezers de verhoudingen tussen de partijen kunnen verbeteren. LEIDEN De afdeling voorlich ting van de gemeente heeft een nieuw boekje samengesteld on der de titel 'Kijk op Leiden'. In de ruim twintig pagina's tellende uitgave wordt in zeer kort bestek een globaal overzicht gegeven van de stadsgeschiedenis. Het boekje, dat een oplage heeft van ongeveer 9500 exemplaren is be halve in het Nederlands ook ver schenen in het Duits, Frans en Engels. De produktiekosten van de totale oplage bedragen onge veer 18.000 gulden. De uitgave is bedoeld voor indi viduele belangstellenden en groe pen. Bij afname van grote hoe veelheden berekent de gemeente Nieuw boekje over Leiden een prijs van twee gulden per stuk. Het boekje wordt gratis op gestuurd naar bijvoorbeeld kin deren die een werkstuk moeten maken voor school. Bedrijven die zijn geïnteresseerd in bedrijfsves tiging in de stad kunnen het ook in de brievenbus verwachten. Verder hebben het AZL en de universiteit een groot aantal exemplaren aangekocht om te verspreiden onder relaties. In het boekje is onder meer aandacht voor de Romeinse tijd, de tachtigjarige oorlog en de gou den eeuw. Verder komen de ramp met het kruitschip in 1807 en de ontwikkeling van de stad sinds het einde van de Franse tijd aan de orde. Aangekomen bij de hui dige tijd wordt de lezer op de hoogte gesteld van het stadsher stel en de verwachtingen voor de toekomst. Daarbij wordt veel aan dacht besteed aan initiatieven als het bio-science park. Ook worden de stationsplannen van de ge meente aangehaald. Het boekje is te verkrijgen bij het buro voorlichting in het stad huis. BOUW AAN HAVENKADE LEIDEN De eerste contouren van veertig nieuwe woningen aan de Havenkade zijn inmiddels zichtbaar. Indien alles volgens plan verloopt worden de woningen ongeveer in augustus van het volgende jaar opgele verd. Op vier premiewoningen na zijn alle huizen inmiddels verkocht. Er wordt gebouwd op het voormalige terrein van de bouwmaterialenhandel Van Dijk Co. Deze firma is inmiddels verhuisd naar een terrein in de Merenwijk. De bouw wordt uitgevoerd door projectontwikkelaar Erica Beheer uit Leiden. (foto Henk Bouwman) ADVERTENTIE (Voordat geld kun je een hele mooie overtrek kopen.) Lits-jumeaux van 649,- voor 499,- 2-persoons van 549,- voor 429 - Bijpassend halfdons hoofdkussen van 89- voor 59,- Prachtig tweedelig all-season dekbed van 65% eendedons en 35% eendeveertjes. D.m.v. klitteband samen ideaal voorde winter. 1-persoons van 359.- voor 259,- LEIDEN - Op de kruising Willem de Zwijgerlaan/lJs- selmeerlaan zijn vannacht twee personenauto's met el kaar in botsing gekomen. Een 28-jarige autobestuur der uit Waddinxveen stak de kruising over zonder voorrang te verlenen. Beide autobestuurders moesten naar het Acade misch Ziekenhuis worden overgebracht. De Waddinx- vener liep een hersenschudding op. De andere bestuur der, een 37-jarige man uit Hoogmade, heeft bij de bot sing een hersenschudding en enkele gekneusde ribben opgelopen. Motie van Socialistiese Partij aangenomen LEIDEN - De gemeente Leiden gaat de tijdelijke opslagplaats voor vervuilde grond in RoQm- burg beter in de gaten houden. Een motie van het raadslid Ver geer (Socialistiese Partij), waar in werd verzocht om strikte na leving van de voorschriften, Student gewond bij ontgroening op Minerva LEIDEN - Een 24-jarige Hagenaar heeft gisteren bij de Leidse politie aangifte gedaan van mishandeling in de studentensociëteit Minerva. Hij raakte gewond tijdens een ont groeningsavond op 16 november j.l. De Hagenaar moest een roeide- monstratie geven op de bar in de so ciëteit. Daarbij werd gepoogd de man van de bar af te slaan. De Hage naar kreeg daarbij een klap tegen het hoofd en liep een gescheurd trommelvlies op waarvoor hij de af gelopen weken in het ziekenhuis moest worden behandeld. Op verzoek van het SP-raadslid was het depot gisteravond aan de agen da van de gemeenteraad toege voerd. Vergeer constateerde dat in het verleden de voorschriften uit de provinciale ontwerp-vergunning, die krachtens de afvalstoffenwet wordt verleend, klaarblijkelijk niet zijn nageleefd. Uit een eigen onderzoek ter plaat se was hem gebleken dat er gaten en scheuren in de folie zaten waarmee de vervuilde grond werd afgedekt. En dat er een grote plas regenwater in het depot lag, waardoor de ver vuiling zich vrij gemakkelijk kon verspreiden. Vergeer vroeg het col lege de problemen te verhelpen en in de toekomst ook de voorschriften beter na te leven. PvdA-wethouder Bordewijk, die milieuwethouder Van der Molen verving, erkende dat de afdekfolie vol gaten en scheuren zat. Er zijn 17 grote gaten gevonden. "Maar daar naast zijn er ook altijd een hele hoop kleine gaatjes", aldus Bordewijk, die vertelde dat de gaten ontstaan door "de inwerking van zand, wind en regen en door het uitlopen van de onkruidzaadjes die in de vervuil de grond zitten". De wethouder benadrukte dat al het (regen)water dat via het gescheurde folie met de vervuilde grond in aan raking was geweest, is opgevangen. En dat het water niet was vervuild. Ook de 10.000 liter water die door de Heidemij was overgebracht naar een depot in de Stevenshof bleek na analyse schoon te zijn. "Zo schoon als regenwater is", aldus Borde wijk, die verder zei dat de grond vooral met lood is verontreinigd. "Dat zit heel vast aan aardedeeltjes. Dat krijg je ook niet zo makkelijk uitgeloogd". Al met al is er volgens de wethou der dan ook geen reden voor onge rustheid. Zeker niet nu met de pro vincie is afgesproken dat het opper vlaktewater vaker wordt verwij derd, de gaten en scheuren worden gedicht en het onkruid wordt ge wied. Volgens Bordewijk is een fre quentere controle van het depot ook niet echt nodig. Dat is pas het geval als er weer wat wordt gestort. Vergeer vond de uitleg van de wethouder niet ver genoeg gaan en diende een motie in waarin het col lege werd verzocht de voorschriften uit de ontwerpvergunning strikt na te leven. Een grote meerderheid van de raad schaarde zich achter de mo- het college haar over- Ambulance betrokken bij aanrijding LEIDEN - Een ambulance van de Eerste Hulp Dienst (EHD) is gister middag op het Levendaal boven op een personenauto gebotst. De be stuurder van de personenauto sloeg linksaf toen de ambulance hem links probeerde te passeren. Beide auto's raakten flink beschadigd. De bestuurders kwamen er zonder kleerscheuren af. De ambulance was, toen het on geval gebeurde, op weg naar de Burggravenlaan waar een 86-jarige Leidse vrouw in een bushokje on wel was geworden. De vrouw over leed ter plekke. Artsen hebben nadien vastge steld dat de vrouw vrijwel direct is overleden en niet ten gevolge van de vertraagde komst van de EHD. De vrouw leed aan een hartaandoe- ning. LEIDEN De dienst telecommu nicatie van de PTT heeft geen ge breken kunnen vinden in de tele fooncentrales van boekhandel Kooyker en het Diaconessenhuis. Ook de openbare centrales waarop ze zijn aangesloten vertonen vol gens de PTT geen mankementen. Ze zijn doorgemeten na klachten over onder meer dode lijnen en wegvallende gesprekken. De PTT vreest dat de problemen worden veroorzaakt door defecte telefoonleidingen. Het onderzoek hiernaar wordt bemoeilijkt doordat de klagende PTT-klanten niet pre cies kunnen aangeven wanneer de problemen ontstaan. "Medewer kers van de boekhandel en het zie kenhuis kunnen niet vertellen wan neer de problemen ontstaan. Als we bijvoorbeeld weten dat het alleen bij inkomende gesprekken mis gaat of juist bij uitgaande zijn we al heel wat verder. Verder willen we graag weten of bij bepaalde nummers va ker problemen opdoemen dan bij andere", aldus een woordvoerster van de PTT. Ze wijst er op dat het een zeer tijdrovend werk is alle tele foonkabels bij het ziekenhuis en de boekhandel door te meten. 'Minder overlast bij muziekcafé Mezzanotte' LEIDEN - Het café Mezzanotte aan de Pieterskerkchoorsteeg heeft an dere eigenaren gekregen. Het café gaat op 24 november weer open. In het verleden waren er veel klachten over het café. Door de nieuwe opzet denken de eigenaren dit de kunnen voorko men. De bedoeling is dat Mezzanot te een gezellig muziekcafé wordt. 't Wordt steeds leuker bij V&D "U was niet een beetje aangescho ten, nee, u was stomdronken", sprak rechter H. Morshuis tot de beklaagde gisteren in het kanton gerecht op het Rapenburg, vlak nadat hij hem tot een boete van 500 gulden had veroordeeld. "Als de wetgever had voorzien in een hogere straf, had ik deze zeker overgenomen", siste de rechter de beklaagde nog toe. door Mark van der Kruyk Volgens het politierapport was de verdachte op 5 juni 1988 in zwaar beschonken toestand zigzaggend met zijn boot door het water geva ren. Tijdens het verhoor had hij "bloeddoorlopen ogen" en was er geen gesprek met hem te voeren, omdat hij "onverstaanbaar sprak met een dubbele tong". De ver dachte ontkende gisteren in de rechtzaal de aard van het misdrijf dan ook niet, maar voerde 'slechts' ter verdediging aan dat dit maar één keer is voorgekomen in de 22 jaar dat hij vaart. De officier van justitie D. van der Broek vond dit argument niet erg sterk. "Dat u dit strafbare feit in 22 jaar nooit eerder heeft ge pleegd, is geen excuus. U was een groot gevaar voor de veiligheid van andere mensen". De officier stelde dat het 'in dronkenschap bevaren van een vaartuig' vol gens zijn interpretatie van de wet gelijk staat aan het dronken rij den op de openbare weg, waar voor loodzware straffen kunnen worden geëist. De wet voorziet echter niet in specifieke richtlij- nën voor het dronken varen. Daarom eiste hij 'slechts' 500 gul den boete. "Meneer komt er gena dig af, gelet op het gevaar dat hij heeft veroorzaakt''. Wapenstok Een andere verdachte had zich volgens de rechter "in het hol van de leeuw begeven" toen hij in ja nuari van dit jaar bij de politie aangifte had gedaan van diefstal. Een agent vond toen in zijn auto een wapenstok en maakte we gens verboden wapenbezit een procesverbaal op. Het argument dat de verdachte nooit de bedoeling had gehad om dit wapen te gebruiken en dat hij de wapenstok anders wel beter zou hebben opgeborgen, mocht niet baten. "Wanneer iemand een verboden wapen in zijn bezit blijkt te hebben, gaan wij er altijd van uit dat de eigenaar dat wapen heeft om het te gebruiken", aldus de officier. "En daar houden wij niet van". De rechter legde de ver dachte 155 gulden boete of vier dagen hechtenis op. Keuringsbewijs De klassieke argumenten: 'Heb ik niet gedaan', 'kon ik niet weten' 'en heb ik niet ontvangen' bleken de rechter niet te kunnen vermur wen. De verdachte had tot twee keer toe zijn auto zonder keu ringsbewijs laten staan, maar ont kende in eerste instantie alles. Toen bleek dat de rechter uit stekend gedocumenteerd was, tot een foto toe, zocht de man zijn toevlucht tot het magere smoesje dat de auto weliswaar voor zijn deur stond, maar dat hij deze niet gebruikte. Zonder hard te schate ren wees de officier de beklaagde er op dat de wetgever hier natuur lijk nooit vanuit gaat. "Als-ie op de openbare weg staat, wordt er ook mee gereden", aldus de offi- Ook zijn laatste troef die de ver dachte in de strijd wierp, name lijk dat hij weliswaar twee keer door de politie was bekeurd we gens het ontbreken van een keu ringsbewijs, maar dat hij vond dat hij toch maar één keer een boete moest betalen, vond bij de rechter geen gehoor. "Iemand die in één maand tijd twee keer wordt be keurd wegens te hard rijden, be taalt toch ook twee keer een boe te", aldus de edelachtbare. Op de reactie van de verdachte dat we "hier meer met moraal dan met logica te doen hebben" werd niet te diep ingegaan. De rechter, die even later een knappe dame voor een enigszins vergelijkbaar geval 50 gulden boete oplegde met de woorden "ik kan moeilijk nog lager gaan", waarop enige hi lariteit in de zaal ontstond, week af van het gebruikelijke tarief van 180 gulden en veroordeelde de man tot 155 gulden boete. Snelheidsmeter Hoe betrouwbaar zijn niet geëikte snelheidsmeters? Deze vraag leg de een verdachte gisteren aan het juridische duo voor toen hem een overschrijding van vijftig kilome ter per uur op de motorfiets ten laste werd gelegd. De politieagent die de man had aangehouden had hem aanvankelijk een snelheid van 173 kilometer per uur onder de neus gewreven op een weg waar maar honderd gereden mocht worden, maar later werd dat teruggebracht tot 150 kilome ter. De snelheidsmeter bleek niet te zijn geeikt en de politie trekt dan 10 procent af van de tenlaste gelegde snelheid. "Maar hoe komt de politie aan dat percentage van tien procent? Dat is helemaal niet bewezen. De afwijking van zo'n niet geeikte snelheidsmeter is veel groter want ik reed 120 kilomter per uur", aldus de verdachte. De rechter legde de verdachte uitein delijk 175 gulden boete op, terwijl deze volgens de wet veel hoger zou moeten zijn tegen 7 gulden per te hard gereden kilometer. Bijna ging de man in zijn bril jante betoog in de fout. Toen hij zei dat de verkeerssituatie zo was dat de politie volgens hem nooit een goede snelheidsmeting kon verrichten, antwoordde de rech ter: "U bedoelt toch niet dat de politiewagen te traag was om u bij te houden?" STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13