Orions marine 1000 uur minder in lucht Leidenaar staakt gesprek met Philips DE T VAN TOEN PIET VAN DER LEE 'VEROVERT' LEIDEN Provincie trekt 175 miljoen meer uit voor zwakzinnigen Meer mankracht voor vreemdelingenpolitie Donorbloed kan veiliger Kosten bouw 'Parkstad' 16 miljard MAANDAG 20 NOVEMBER 1989 PAGINA 9 Norbert Veel: Als je je kennis hebt weggegeven, kun je haar later nooit meer terugvragen". (archieffoto Jan Holvast) Bedrijf wil eerst geheim weten van methode om cd's te verbeteren HAARLEMMERMEER - Het ge meentelijk politiekorps van Haar lemmermeer mag met elf formatie plaatsen groeien in verband met de enorme toename aan asielzoekers dit jaar op Schiphol. Dat heeft de minister van binnenlandse zaken de burgemeester van Haarlemmer meer meegedeeld. Het aantal vreemdelingen dat via Schiphol ons land binnenkomt, is dit jaar verdrievoudigd. In 1988 meldden zich 1020 vreemdelingen, dit jaar wordt een aantal van meer dan 3000 verwacht. De vreemdelin gendienst van de politie kan het werk dat de stroom asielzoekers met zich meebrengt, nauwelijks aan. De Haarlemmermeerse politie moet verzoekformulieren, identi teitspapieren en registratiekaarten voor de asielzoekers opmaken en heeft tevens de taak een eventueel VALKENBURG - De 13 Orions (opsporingsvliegtui gen) van de marine zijn vol gend jaar 1000 uur minder in de lucht dan nu het geval is. Dit is mogelijk, omdat het vliegkamp Valkenburg sinds kort de beschikking heeft over een vlucht- en tac tische simulator. Met deze trainings-apparatuur kan worden nagebootst wat ook in werkelijkheid kan gebeu ren. Volgens overste Berkhout - hij be paalt de inzetbaarheid van de vlieg tuigen - zal Valkenburg zeker mer ken dat de Orions direct na de jaar wisseling minder frequent vliegen. Voornamelijk de geluidsoverlast wordt teruggedrongen door het be perken van het aantal vluchten. Het aantal oefen- en opleidings- vluchten gaat drastisch omlaag, maar het deelnemen aan de buiten landse oefeningen blijft op hetzelf de peil als nu. Overste Berkhout is van mening dat het oefenen op de trainer geen enkele invloed zal heb- DEN HAAG De provincie Zuid- Holland wil 175 miljoen gulden meer besteden a^n de zwakzinni genzorg dan aanvankelijk de bedoe ling was. Op deze manier hoopt de provincie wat aan de hoge nood te doen waarvan al jaren sprake is. Het geld wordt gekort op de normale zorg in de algemene ziekenhuizen. De 175 miljoen gulden wordt voornamelijk gebruikt voor het bouwen van inrichtingen. De pro vincie hoopt zodoende iets te doen aan de ellenlange wachtlijsten. De wachttijd voor opname in een in richting is inmiddels opgelopen tot tweeëneenhalf jaar; de wachttijd voor een gezinsvervangend tehuis ligt zelfs hoger. Wat Zuid-Holland betreft komt zes procent van het geld dat voor de gezondheidszorg beschikbaar is ten goede van de zwakzinnigenzorg. Eerder deze maand liet provincie bestuurder W. Aalbers op een the madag over de zwakzinnigenzorg weten dit percentage met twintig Drocent te willen verhogen. Bedra- Overlast bij voorverkoop Prince-concert LEIDEN/ALPHEN AAN DE RIJN - De voorverkoop van kaartjes voor het concert dat Prince volgend jaar zomer in Rotterdam zal geven, heeft za terdag tot chaotische taferelen geleid op de VW-kantoren. Zo wel in Leiden als in Alphen la gen de kopers 's nachts al voor de déur. Dat leidde op het Leid- se Stationsplein tot klachten over overlast van bovenburen van de VVV. De politie kwam niet in actie. "Ik heb het zelden zo-druk ge zien", zegt de Leidse VW-di- recteur C. Hugens: "We waren binnen een uur door de kaarten heen". Hugens heeft binnenkort een gesprek met zijn bovenbu ren over de overlast. De Leidse VW verkocht zaterdag circa 700 kaarten. Ook in Alphen was het druk. maar daar deden zich geen problemen voor. Er wer den 250 kaarten verkocht. Bij het kantoor van de VW in Eindhoven dreigde de voorver koop vrijdagnacht geheel uit de hand te lopen. Een menigte van circa 500 fans dreigde daar de voorpui van het kantoor onder de voet te lopen. De politie moest alle beschikbare agenten inzetten om de menigte in be dwang te houden. De GGD kwam diverse keren in actie om flauwgevallen fans op de been te helpen. uitzettingsbevel ten uitvoer te bren gen. Veel andere politiediensten van het korps, surveillance, administra tie en uniformdienst nemen een deel van de taken van de vreemde lingenpolitie over. Het korps luidde al eerder de noodklok over de toege nomen werkdruk. De elf extra plaatsen zullen ten dele worden gebruikt om de dien sten te ontlasten van de taken die zij voor de vreemdelingenpolitie uit voeren. Daarnaast wordt het vreem delingenteam uitgebreid tot ten ben op de behendigheid en de kwa liteit van de bemanningen. "Ik denk zelfs dat oefenen op de simulator betere resultaten kan opleveren dan het maken van bepaalde vluchten. Tenslotte kun je op die apparaten meer nabootsen dan in werkelijk heid. Alleen, je moet die trainers dan natuurlijk wel goed gebrui ken". Voor de tactische training gingen de Orion-bemanningen tot voor kort naar Amerika, omdat het vlieg veld Valkenburg slechts de be schikking had over een vluchtsimu lator voor de piloten. Hierin is al leen apparatuur bevestigd die no dig is om te kunnen vliegen. De an dere apparaten zijn niet ingebouwd. Nu zowel vliegen als tactiek kan worden gesimuleerd, worden de be manningen in eigen huis getraind. Overste Berkhout ontkent dat het 'droog' trainen voor de vliegers als onaantrekkelijk moet worden aan gemerkt. Hij grijpt daarvoor terug op het kunnen creëren van situaties die zich in de praktijk wellicht nooit of hoogst zelden kunnen voordoen. Een voorbeeld daarvan is het laten uitvallen van twee van de vier moto ren en het landen op twee motoren. Het minder in bedrijf hebben van de dertien Orions heeft, aldus over- gen kon hij toen nog niet noemen, maar inmiddels is duidelijk dat de zorg kan rekenen op 175 miljoen gulden extra. Of de wachttijd drastisch kan worden teruggedrongen is de vraag. Maar de provincie wil in elk geval de groeiende wachtlijsten voor de inrichtingen te kunnen beperken. Wat echter nog niet effectief kan worden aangepakt is de nood bij de gezinsvervangende tehuizen en de dagverblijven. De financiën die hiervoor beschikbaar komen zijn bij lange na niet toereikend. Wat die zogenaamde GVT betreft zit Zuid- Holland met een historisch tekort, zoals een ambtenaar vanmorgen vertelde. Omdat vroeger de opvang voorzieningen voor hen in bosrijke streken tot stand werden gebracht. Dus werd er met name in Gelder land en Limburg gebouwd. Deze provincies hebben derhalve een overcapaciteit aan voorzieningen. De tendens is echter om zwakzinni gen in de buurt van de familie te huisvesten. Gevolg: Zuid-Holland heeft een schrijnend tekort. Daarbij komt nog dat het aantal aanmeldin gen alarmerend toeneemt. Het komt nogal eens voor dat het om urgente gevallen van zwakzinni gen gaat die niet langer in de huise lijke situatie kunnen wonen. Omdat ouders te oud zijn of de familie de psychische druk niet meer aankan. Daarom voorspelt Theo de Vries, di recteur van de provinciale raad voor de volksgezondheid in Zuid-Hol land, dat rond de eeuwwisseling de wachttijd voor een gezinsvervan gend tehuis wel eens opgelopen zou kunnen zijn tot een jaar of twaalf. Derhalve zegt hij dat er heel snel plaatsen beschikbaar moeten ko men. Een rol speelt bovendien de vergrijzing onder zwakzinnigen. Als gevolg hiervan is er weinig ver loop in de instellingen. Men schat dat het aantal bewoners van vijftig jaar en ouder de komende jaren zal toenemen van 30 tot 55 procent. In enkele gevallen komt het nu al voor dat zwakzinnigen soms wel een jaar of zeven moeten wachten alvorens ze kunnen worden ge plaatst in een gezinsvervangend te huis. Theo de Vries: "Indien je de wachttijden niet langer dan twee jaar wil laten zijn, dan moet de hui dige capaciteit met wel zeventig procent worden uitgebreid". Al in het begin van de jaren ze ventig waren deze ontwikkelingen te zien, zegt De Vries. Bij de politiek is wel aan de bel getrokken, maar die heeft zich er niet zo veel van aan getrokken. De provincie heeft nu een belangrijke keuze gemaakt die ten koste gaat van de zorg in de ge wone ziekenhuizen. Theo de Vries stelt dat hier zeker problemen zul len ontstaan, maar dat er een keuze is gemaakt voor een groep mensen die nóg meer in de moeilijkheden zitten. minste tien man. Er zijn nu zes poli tieagenten voor dit werk beschik baar. Hoewel A.L. Visser van de vreem delingendienst blij is met de uit breiding van 'zijn' dienst, kan hij nog niet zeggen of de extra elf for matieplaatsen voldoende zullen zijn. "Er valt niets te zeggen over het aantal asielzoekers in een be paald jaar. De enorme toename van 1989 had ook niemand verwacht". Een tweede onzekerheid is de defi nitieve inhoud van het zogeheten ste Berkhout, geen invloed op het budget van het vliegveld. "Ik bekijk het anders", zegt hij. "Er staan hier dure trainers die er uit moeten ko men. De simulators besparen vlieg uren en zorgen ervoor dat we betere bemanningen krijgen. Natuurlijk blijft het van belang dat de mensen die iets op de trainer hebben ge leerd, dit ook in de praktijk kunnen uitvoeren. Zoals bij een krachtige wind een honderd meter boven de zeespiegel vliegen en dan het gevoel van luchtziekte ondergaan". Eén ding is in elk geval zeker. De opsporingsvliegtuigen hoeven niet zo vaak de hangar in voor onder houd, omdat ze minder vliegen. De slijtage wordt beperkt met als ge volg dat de Orions langer zullen meegaan. LEIDEN - Donorbloed kan veiliger worden. Dankzij de introductie van een test op het vorig jaar geisoleer- de virus hepatitis C (een vorm van geelzucht) lopen patiënten tijdens een bloedtransfusie minder gevaar een leveraandoening te krijgen. Een in Amsterdam gehouden onderzoek heeft uitgewezen dat met behulp van de test 60 tot 70 procent van de eventuele besmettingen kan wor den voorkomen. Hepatitis C is het laatste belangrijke virus dat nog via een transfusie kan worden overge bracht. Volgens een woordvoerder van de Leidse bloedbank onder zoekt de gezondheidsraad momen teel of de test ook in Nederland toe pasbaar is. Dat zou niet eerder dan volgend jaar het geval zijn. Schengen-akkoord. Vooruitlopend op de eenwording van Europa in 1992 voeren de Benelux, Frankrijk en Duitsland onderhandelingen over het nu reeds openstellen van de grenzen tussen deze landen on derling. Visser: "Het is nog onduidelijk wat het akkoord gaat betekenen voor het vreemdelingenbeleid. De kans is groot dat we niet alleen moe ten gaan controleren of de vreemde lingen die op Schiphol arriveren, de Benelux binnen mogen komen, maar ook of zij gewenst zijn in Frankrijk en Duitsland. Dat zou op nieuw een fikse taakverzwaring be tekenen". In de brief van de minister aan de burgemeester van Haarlemmer meer, zegt zij toe het aantal forma tieplaatsen opnieuw te bezien zodra het Schengen-akkoord er is. Dierenboek voor 'dierenbeschermer' Van der Reijden LEIDEN - Oud-staatssecretaris J. van der Reijden krijgt morgen het boek 'Dieren en Nederlan ders' van de Leidse historicus dr. C.A. Davids overhandigd. Het boek is geschreven in het kader van het 125-jarig bestaan van de dierenbescherming. Da vids geeft hierin een beeld hoe de Nederlander door de eeuwen heen met zijn dieren is omge gaan. Bovendien beschrijft hij de geschiedenis van de dieren bescherming. Drs. Van der Reijden werd enige ajren geleden uitgeroepen tot 'dierenbeschermer van het jaar'. LEIDEN - De Leidse geluids technicus Norbert Veel, die een methode heeft ontdekt om com pact discs beter te laten klin ken, wil zijn onderhandelingen met Philips stopzetten. Volgens Veel weigert Philips het belang van zijn ontdekking te erken nen. Het bedrijf wil bovendier zijn rechten pas vastleggen als Veel de inhoud prijsgeeft var het door hem ontworpen kastje dat het 'slechte' geluid van cd's corrigeert; De Leidse geluids technicus voelt hier niets voor. Veel heeft Philips inmiddels ge schreven dat hij zich ontslagen voelt van alle verplichtingen die hij tegenover het bedrijf heeft. Philips wil echter verder praten. De onder neming heeft voorgesteld de eerder afgesproken onderhandelingster mijn van twee maanden met zes we ken te verlengen. Ze wil bovendien dat hij een nieuwe demonstratie geeft met zijn correctiemodule bij Phonogram. Tegen dat laatste heeft Veel overigens geen bezwaar. De onderhandelingen zijn vol gens de Leidenaar spaak gelopen omdat Philips louter belangstelling heeft voor de inhoud van zijn modu le. Ze meent dat de effecten van het kastje pas goed zijn te controleren wanneer Veel de werking ervan heeft prijsgegeven. Tot die tijd wil Philips geen toezeggingen doen. Veel voelt er echter niets voor om de inhoud van zijn kastje te onthul len. Daarmee zou hij namelijk ook het door hem ontdekte principe be kend maken. "En het is met kennis nu eenmaal zo: als je die eenmaal hebt weggegeven, kun je hem nooit meer terugvragen". Zeer miniem Veel vindt het kastje trouwens maar bijzaak. "Het verbetert de geluids kwaliteit van compact discs. Dat is mooi. Maar waar het mij om gaat is dat alle cd's tot nog toe op een ver keerde manier zijn opgenomen. Het is veel belangrijker dat daar verbe tering in komt. Philips wil dat ech ter niet erkennen". Het bedrijf houdt na de twee eer dere demonstraties vol dat de cor rectiemodule het geluid van cd's 'zeer miniem' verbetert. In enkele gevallen zou het kastje de kwaliteit zelfs verslechteren. Veel daarover: "Bij een gering aantal cd's voeren de fouten toevallig niet de boven toon. Wanneer het kastje die com pact discs corrigeert, verslechtert het geluid inderdaad. Het merk waardige vind ik nu dat Philips blijft verklaren dat de verschillen minimaal zijn, maar tegelijkertijd alle moeite doet om achter de in houd van het kastje te komen. Dat lijkt me wat tegenstrijdig" Veel veronderstelt dat Philips om zakelijke redenen zijn ontdekking weigert te erkennen. "Als ze toe geeft dat ik gelijk heb, zal ze ook moeten toegeven dat alle tot nog toe uitgebrachte cd's fouten bevatten. En dat zijn er nogal wat". Daarom ook wil de Leidenaar eerst duidelijk zijn rechten vastgelegd zien. "Ik ben bang dat, als ik mijn geheimen heb prijsgegeven en er daarna niet meer met anderen over mag praten, de zaak in de ijskast verdwijnt. Dat wil ik niet laten gebeuren. Daarvoor is mijn ontdekking te belangrijk". Alleenrecht De Leidenaar verlangt van Philips dat ze toezegt zijn methode te ge bruiken. Verder wil hij dat het be drijf een goede regeling met hem treft over eventuele opbrengsten. DEN HAAG - De aanleg van een parkstad in het gebied tussen Den Haag. Rotterdam, Zoetermeer en Delft lijkt financieel zeker niet on haalbaar. Maar het is nog te vroeg om te kunnen zeggen dat de plan nen voor dit zogenoemde Tussenge bied praktisch ook uitvoerbaar zijn. Vanmorgen presenteerde de pro vincie Zuid-Holland officieel het in richtingsplan voor het Tussenge bied. Uitgerekend is dat daar 65.000 woningen kunnen worden ge bouwd (veertig per hectare), terwijl er verder plaats is voor 525 hectare bedrijfsterrein en een plassen- en groengebied van 925 hectare. De kosten van uitvoering van het plan worden geraamd op 16 miljard gul den. Uit een grondkostenanalyse blijkt dat kan worden gerekend op een tekort van ongeveer 7500 gul den per woning. Naarmate het te verplaatsen glasareaal toeneemt, loopt het tekort flink op. De onstui mige groei van de glastuinbouw nu in dit gebied, moet dan ook worden ingeperkt. De provincie gaat op basis van dit plan overleggen met alle betrokke nen. Het provinciaal bestuur wil nog voor de zomer in 1990 een standpunt bepalen en een aantal principebesluiten nemen. Dergelijke afspraken kunnen op voorhand echter niet worden ge maakt, meent Philips-woordvoer- der J. Geel. "We kunnen niet over de commerciële toepassing praten zo lang niet duidelijk is öf de vin ding wel effect heeft". Philips betwist trouwens dat Veel het alleenrecht heeft over zijn ont dekking. De onderneming voert aan dat hij de correctiemodule heeft gemaakt met hulp van van een Phi- lips-medewerker. "Dat is waar", zegt Veel. "Al heeft deze man dat in zijn vrije tijd gedaan; niet in op dracht of met steun van Philips. Maar goed, juist het feit dat hij een Philips-man is, was reden om eerst naar dit bedrijf toe te stappen". De Leidse geluidstechnicus wil, nu hij de onderhandelingen met Philips heeft stopgezet, voorlopig niet met andere bedrijven gaan pra ten. "Ik heb een paar aanbiedingen gehad, maar daar ga ik voorlopig niet op in. De komende tijd blijf ik mijn module demonstreren. Ik wil eerst de audio-wereld overtuigen van de waarde van mijn ontdek king, voordat ik nieuwe stappen zet". Philips wacht af wat Veel doet, en zal zich daarna opnieuw bera den, aldus woordvoerder Geel. LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN Op 9 oktober 1811 bezocht Napo leon Amsterdam. Sinds 1810, het jaar waarin Nederland deel ging uitmaken van Frankrijk, de derde stad van het keizerrijk genoemd. Op zijn terugtocht deed de keizer ook Leiden aan. Napoleon toonde zich bij zijn terugkomst in Parijs bijzonder te vreden over de ontvangst in dit nieuwe stuk Frankrijk. Het ent housiaste onthaal had de keizer aangenaam getroffen. Grote groe pen mensen langs de weg hadden Napoleon toegejuicht. Volgens de dichter Bilderdijk was Napoleon de nieuwe Ceasar. Tijdens het bezoek van Napoleon aan ons land leek alle ellende even vergeten. Even maar, want daarvoor waren de maatregelen van Napoleon te impopulair. Door het verbod handel te drijven met Engeland, het zogenaamde Continentale stelsel, verslechter de de economische situatie. Fran se douaniers hielden toezicht op de uitvoering van deze maatregel. De gevolgen waren rampzalig. In 1810 kwarrien in Amsterdam nog 210 schepen aan. In 1811 niet een. Nieuw in Nederland was ook de dienstplicht. Nooit populair, maar in de jaren dat Nederland deel uitmaakte van Frankrijk bij zonder gehaat. Alle jonge man nen vanaf twintig jaar waren dienstplichtig. Niet iedereen hoefde ook daadwerkelijk een uniform aan te trekken. Er werd geloot, Napoleon had aanvanke lijk niet alle dienstplichtigen no dig. In 1812 namen zo'n 15.000 Ne derlandse dienstplichtigen deel aan de veldtocht naar Rusland. Slechts enige honderden keerden terug. De berichten over de ne derlaag van Napoleon veroor zaakte onrust in de Hollandse ste den. In Leiden werden biljetten aangeplakt met daarop de volgen de dichtregels: Den arend is geplukt De veeren zijn gevlogen Prince Willem is op weg Weldra Oranje boven' Terreur Een misschien grappig rijmpje, maar prins Willem van Oranje was nog lang niet op weg. Het ver zet groeide en daarmee de Franse terreur. In Amsterdam vielen doodvonnissen. In Oud-Beijer- land.werd het vuur geopend op dienstplichtigen die weigerden te loten. Zes doden waren het ge volg. Napoleon had na de ernstige verliezen van de Russische veld tocht nieuwe soldaten nodig. De Franse regering besloot tot de op richting van een nationale garde. Alle mannen tussen de twintig en zestig jaar moesten zich hiervoor melden. Deze maatregel viel helemaal verkeerd. In Alphen, Rotterdam, Boskoop en andere plaatsen bra ken relletjes uit. In de meeste ste- den en dorpen werd de orde vrij snel hersteld, maar niet in Leiden. Deze stad werd zelfs korte tijd door opstandige burgers bezet. Een merkwaardig verhaal. Op de avond van 20 april 1813 ver schenen grote groepen inwoners van naburige dorpen voor de stad en eisten dat de ophaalbrug zou worden neergelaten en de poort zou worden geopend. De autori teiten voelden er niets voor om zo'n grote groep plattelanders, opgewonden en gewapend met allerlei boerengereedschap, tot de stad toe te laten. Twee mannen slaagden er ech ter in Leiden binnen te komen en de brug omlaag te halen. Jui chend trok de menigte de stad binnen. De Leidse bevolking ver welkomde de indringers harte lijk. Onder leiding van Piet van der Lee, in rustiger tijden van beroep bakker, werd de nationale garde ontwapend. Het hijsen van de oranje vlag werd met enthousias me begroet. Het anti-Franse ka rakter van de aktie is duidelijk maar wat de opstandelingen nu april naderde vanuit Den Haag een groep van 200 soldaten. Deze militaire eenheid stond onder be vel van generaal Lorcet. De gene raal eiste toegang tot de stad en dreigde bij een weigering Leiden te bestormen. Zover kwam het niet, omdat met name de Leidse autoriteiten voor alles een bestor ming wilden voorkomen. Wat er daarna allemaal precies is ge beurd is onduidelijk. Zeker is in elk geval dat de Leidse stadsbe stuurders de sleutels van de koe poort in handen hebben weten te krijgen. Hoe, op welke manier, het is weer onduidelijk. Toen de poort eenmaal was geopend, was het voor Lorcet niet moeilijk om de stad binnen te komen. De op standelingen waren tegen echte soldaten niet opgewassen. Heer en meester Ze boden verzet, er vielen enkele doden en gewonden, maar bin nen korte tijd waren de Franse soldaten heer en meester in de stad. Met angst en beven wacht ten de Leidenaars op de Franse strafmaatregelen. Deze vielen mee, men had erger verwacht. Op 30 april werden vijf doodvonnis sen uitgesproken. Vijf opstande lingen werden gedeporteerd. Ook Van der Lee werd ter dood ver oordeeld. Op de een of andere ma nier wist deze echter te ontsnap pen. De aktie van Van der Lee en de zijnen is in meer dan één opzicht opmerkelijk. Leiden was in het begin van de negentiende eeuw een stad met 30.000 inwoners. Dat zo'n stad zo gemakkelijk door een groep opstandelingen kon wor den bezet is verbazingwekkend. Aktieve steun vanuit de Leidse bevolking vormt misschien de verklaring voor het succes van Van der Lee. Over deze steun zijn we evenwel slecht geïnformeerd. Duidelijk is wel, dat de opstande lingen afkomstig waren uit de la gere standen. De gegoede burge precies wilden bereiken niet. Hoopten Van der Lee en de zijnen op deze manier het sein te geven tot een landelijke aktie? We we ten het niet. Lang duurde de be zetting in ieder geval niet. Op 21 rij deed nog niet mee. De hoger standen voelden zich pas echt be dreigd toen het Franse bestuur de oprichting van de gardes d'hon- neur aankondigde. In totaal zou deze garde 10.000 man omvatten. Napoleon, geportretteerd door de schilder David. Verzet Nederland zou 435 man moeten leveren, afkomstig uit de hoogste belastinggroepen. Leden van de garde moesten zelf paard, uni form en verdere uitrusting beta len. Over de Franse motieven kun je discussiëren, maar velen zagen en zien in de gardes d'honneur een soort gijzelaarscorps. Mede door deze maatregel werd het verzet langzamerhand nationaal. Niet alleen de lagere, maar ook de hogere standen voel den zich nu bedreigd. Piet van der Lee, de bakker, die leiding gaf bij de 'verovering' van Leiden, slaagde er niet in een wer kelijk nationale opstand tegen de Franse overheesing tot stand te brengen. Pas na de nederlaag van Napoleon bij Leipzig (1913) ver loor het Franse leger de controle over Nederland. Een werkelijk nationale opstand werd mogelijk. BRAM VERHOOG Minder geluidsoverlast in Valkenburg

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9