'Voetbal of hockey, het is de benoemde burgemeester even lief Polder ruilen voor Raadsherenbuurt Big Band Oegstgeest stelt zich voor Leiderdorp schrapt drie speelplaatsen na protesten DE SINT IS WEER GEKOMEN Zoeterwoude-dorp te klein voor echte markt PAGINA 8 REGIO LEIDEN MAANDAG 20 NOVEMBER 1989 Scheenstra wil Oegstgeest nog vele jaren blijven leiden OEGSTGEEST - "Ik voel niet de behoefte om nog naar een andere gemeente te gaan. Ik ben nu 56 jaar, werk in een overzichtelijke ge meente met niet al te grote problemen en een zeer ge noeglijk woonklimaat. Oegstgeest ligt midden in de Randstad, met alle voorzie ningen van de grote steden binnen handbereik". On langs vierde de christen-de mocraat mr. Sj.H. Scheen stra in stilte zijn tweede lus trum als (tevreden) burge meester van Oegstgeest. Zijn tweede ambtstermijn loopt tot 1992. door Eric-Jan Weterings De gemeenteraad van Oegstgeest staat niet bekend als een arena waarin heftige politieke veldslagen worden uitgevochten. Van Scheen stra mag er af en toe best wat meer vuurwerk komen: "De gemeente raad is hier af en toe tè harmonieus. Men geneert zich bijna als besluiten niet met algemene stemmen wor den genomen". De paar heikele kwesties die de afgelopen jaren wel voor enige op schudding zorgden, waren volgens hem te wijten aan het gemis van een politiek akkoord over deze zaken: "Het beleidsprogramma voor de af gelopen vier jaar was gewoon te Je dun, de college-partijen hadden te Dijkman) weinig afspraken gemaakt. Denk aan de Endegeest-affaire, die kwam twee jaar geleden pas voor het eerst ter tafel. Daarnaast spelen er zaken die niet zijn te voorzien, zoals de Klinckenbergerplas, de nieuw bouw van het raadhuis en de ge meente werf Uitgekleed Een van de weinige rimpelingen in de Oegstgeester bestuursvijver ont stond na de raadsverkiezingen van 1986. Scheenstra, een jaar tevoren herbenoemd, moest een aantal ta ken afstaan aan de drie wethouders. Politiek gevoelige onderwerpen ho ren te worden behandeld door ge kozen bestuurders, zo redeneerden de collegepartijen. Voor de teleurgestelde Scheen stra bleef niet veel meer over dan de taken die hem door de wet zijn op gedragen, zoals het leiden van poli tie en brandweer. Na het vertrek van WD-wethouder mevrouw T. Blom, in april van dit jaar, werden portefeuilles herverdeeld. Scheen-' stra kreeg er kunst en cultuur, ver keer, mediabeleid en ontwikke lingssamenwerking bij. De burgemeester was behoorlijk gepikeerd over het uitkleden van zijn portefeuille en vindt de toen malige argumenten nog steeds wei nig overtuigend: "Die zogenaamde politieke verantwoordelijkheid van de wethouder vind ik een acade misch argument, want de gemeen teraad kan ook de burgemeester aanspreken op zijn beleid. B en W vormen een collegiaal bestuur en in Oegstgeest is dat geen dode letter, wij denken écht na over eikaars por tefeuilles. Een tweede argument om mij flink aan het werk te zetten is het feit dat ik de enige full-time be stuurder van Oegstgeest ben. Ik ben hier de duurste arbeidskracht, dus het is zonde om die met een lege huls af te schepen". Toen Scheenstra tien jaar geleden zijn ambt aanvaardde was de benoe ming van burgemeesters nog een zaak van een kleine groep notabe len. Kandidaten konden solliciteren bij de Commissaris van de Konin gin, die daarna zonder veel overleg met de gemeenten zijn kandidaat aan de minister van binnenlandse zaken kon voordragen. Nu zijn pro fielschetsen en vertrouwenscom missies uit de gemeenteraad ge meengoed en komt het zelden voor dat een burgemeester tegen de zin van de raad wordt benoemd. "Ik ben hier inderdaad niet door de volksgunst gekomen", verklaart Scheenstra. "Toen ik werd be noemd was ik één van de laatsten die niet voor een vertrouwenscom missie verscheen, omdat die nog niet bestond". Oegstgeest baarde in 1979 opzien door na het aangekondigde vertrek van burgemeester Van Eysinga huis-aan-huis een vragenlijst te ver spreiden, waarop inwoners konden aangeven welke eigenschappen zij van een nieuwe burgervader ver wachtten. Scheenstra vindt die en quête 'een leuk idee', maar consta teert dat de bevolking uiteindelijk niets in de melk te brokkelen had. "De respons was heel gering. De Commissaris van de Koningin heeft nog wel netjes de spullen in ont vangst genomen, maar verder kon hij er ook niets mee". Scheenstra blijkt een warm voor stander te zijn van een benoemde burgemeester en vindt niet dat dit politici 'parkeert' in een functie waar zij niet altijd op hun plaats zijn. Een benoemde burgemeester kan volgens hem zijn onafhanke lijkheid veel beter bewaren dan een gekozen functionaris. "Een geko zen burgemeester zal altijd met een half oog naar de belangen van zijn kiezers kijken", legt hij uit. "Om het heel simpel te stellen: voetbal of hockey, het is de benoemde burge meester even lief, want hij is er voor iedereen". Scheenstra ziet een bur gemeester liever als een soort 'ge meentelijke ombudsfunctionaris', dan als een politicus. Aan het huidige systeem met ver trouwenscommissies kleven ook bezwaren, geeft Scheenstra toe: "De politieke kleur van een te be- burgemeester kan binnen al aanleiding zijn tot een verdeeld advies en dan kan de Commissaris van de Koningin zijn eigen gang gaan. Daarnaast bestaat het gevaar dat kandidaten langs een Wassenaarders slaan en stompen zes jonge scouts WASSENAAR - Een groepje Wassenaarse scouts is vrijdag avond in elkaar geslagen door twee 18-jarige plaatsgenoten. Zes jongens en meisjes met een leeftijd van 13 en 14 jaar liepen omstreeks half negen over de Wittenburgerweg toen ze werden aangevallen. De twee jongens, die op een bromfiets langs reden, begon nen de scouts zonder aanlei ding in het gezicht te slaan eh in de maag te stompen. Twee scouts moesten zich later voor verwondingen aan het gezicht onder doktersbehandeling stellen. De politie kon de twee aanvallers later op de avond aanhouden. Ze verklaarden de scouts uit balorigheid te heb ben aangevallen. te smalle meetlat worden gemeten. Niet ieder raadslid heeft een vol doende brede horizon om de func tie-eisen van een burgemeester goed te kunnen inschatten. Dat is geen verwijt, want ze zijn tenslotte niet opgeleid als personeelsfunctio- Een sterk argument vóór de be noemde burgemeester vindt Scheenstra de 'continuïteit van be stuur'. "Een gemeenteraad die om de vier jaar wisselt kan beslissingen nemen zónder kennis van de histo rische achtergronden". Alleen wet houder Kohlbeck is langer actief dan Scheenstra, maar ook die politi cus is niet overal bij: "En als dan ie mand in een commissievergadering gaat roepen om een verkeersplan, ben ik de enige die kan vertellen dat de gemeenteraad dat in 1980 al heeft vastgesteld". Met enige droefenis constateert de eerste burger dat de ambitie om raadslid te worden 'niet overweldigend' is en iedere zittings periode een groot aantal personele wisselingen te zien geeft. De betrokkenheid van de burgers bij de gemeentepolitiek is in Oegst geest sterk afhankelijk van het on derwerp. Scheenstra: "Toen ik nét was benoemd waren het verkeers plan en de nieuwbouw van basis school De Springplank hot items. In beide gevallen lieten groepen die nauw bij het onderwerp waren be trokken hun aanwezigheid zeer na drukkelijk blijken. Voor De Spring plank was er een tekort van zeven ton. Op een gegeven moment kwam er een muziekkorps bij mij de straat inmarcheren en kreeg ik voor mijn tuin zeven lege tonnen aangeboden. 'Frappant' noemt Scheenstra het verschijnsel dat burgers van Oegst geest luid en duidelijk voor hun be langen opkomen, "maar als hun problemen zijn opgelost zie je ze nooit meer terug". D66 Oegstgeest wil bevolking raadplegen over discussiepunt De Big Band Oegstgeest speelde gisteren in partycentrum La France. Afsplitsing van harmonie-orkest De Burcht OEGSTGEEST - Oegstgeest heeft plaatselijke partycentrum La Fran- sinds kort een Big Band. Het nieu- ce. we orkest, de Big Band Oegstgeest Vooral door een botsing met het (BBO), is een afsplitsing van harmo- bestuur van De Burcht heeft een nie-orkest De Burcht uit Leiden, deel van het orkest besloten zelf- Gisteren presenteerde de BBO zich standig verder te gaan als Big Band, officieel aan het publiek in het zegt Ben Limburg, de secretaris van LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp ziet af van de geplande speelplaatsjes aan het Burgemeester Brugplein. de Anna van Buren- straat en de Beatrixstraat. De bewoners hebben de gemeente laten we ten bezwaren te hebben tegen de aanleg van de speelplekken. In de Anna van Burenstraat komt nu helemaal geen speelplaats, in de andere twee buurten zoekt de gemeente naar een betere plek voor speelplaatsjes. Aan de bewoners is voorgesteld om daarvoor de hoek van de Eikenlaan en de Kastanjelaan (tegenover de Lindelaan) uit te kiezen en de groenstrook tussen het Frederik Hendrikplantsoen en de Frederik Hendriklaan. Omwonenden kunnen tot eind november rea geren op deze plannen. de nieuwe muziekgroep. De BBO bestaat uit ongeveer 15 mannelijke en 15 vrouwelijke musi ci, in de leeftijd van 16 tot 60 jaar. De Big Band speelt onder meer werken van Glenn Miller en Count Basie, maar ook rock en latin zijn opgeno men in het repertoire. De vaste diri gent is Mathijs Minderman. Vol gens de oprichters heeft de band een eigen stijl ontwikkeld door het toevoegen van muziekinstrumen ten die officieel niet in een Big Band thuishoren, zoals klarinetten en een dwarsfluit. De raadscommissie welzijn is on langs akkoord gegaan met een sub sidie van 10.000 gulden aan de BBO. Het bestuur van de Big Band is te vreden over deze financiële steun, die ongeveer eenderde van alle be- ginkosten dekt. De rest moet ko men uit optredens, sponsoring door het bedrijfsleven en andere subsi dies, bijvoorbeeld van het Anjer fonds. OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest moet de Broek- en Simontjespolder afstaan aan Leiden. In ruil daarvoor dient de gemeente Leiden de Raads herenbuurt over te dragen aan Oegstgeest en een groene buffer aan te leggen rond het nieuw te bouwen NS-station Meren wijk. In een referendum mag de be volking zich uitspreken over deze grondruil. Dit stelt D66-Oegstgeest voor in haar serie 'discussiepunten', die het uitgangspunt vormen voor het pro gramma voor de gemeenteraadsver kiezingen van maart volgend jaar. In 'Natuurlijk Oegstgeest' stellen de Democraten vast dat 'Oegstgeest langzamerhand vol is'. De polders rond het dorp mogen daarom niet worden bebouwd. Met zorg constateren de Democraten dan ook dat provincie en rijk Am sterdam, Rotterdam en Den Haag 'aan elkaar willen knopen'. Volgens D66 is de Broek- en Simontjespol der tussen Oegstgeest en de Leidse Merenwijk al niet meer te redden, omdat daar een nieuw NS-station komt. Als Oegstgeest aan deze plannen meewerkt behoudt de gemeente weliswaar enige invloed, maar 'laat ze wel een tweede Buitenlust ont staan'. Buitenlust is het wijkje aan de westkant van het dorp, dat door rijksweg A44 grotendeels wordt geï soleerd van de rest van Oegstgeest. De Democraten staan de polder lie ver af aan de gemeente Leiden, zo dat het gebied als verlengstuk van de Merenwijk kan worden ontwik keld. Volgens de partij ligt de Raadshe renbuurt 'voor Leiden excentrisch' en is de wijk tussen Rijnsburger- weg, Houtlaan en Poelgeest 'geheel op Oegstgeest georiënteerd'. Zestig jaar geleden is de buurt van Oegst geest naar Leiden gegaan en tijdens de algemene beschouwingen van 1984 sprak een D66-raadslid al eens over een grondruil. Maandagavond Raadscommissie algemene en be stuurlijke aangelegenheden Oegstgeest: 20.00 uur in het raadhuis. Gesproken wordt over de uitbreiding van de brand weerkazerne. Raadscommissie ruimtelijke ordening Leiderdorp: 20.00 uur in raadhuis. Het gemeentelijke milieuplan staat centraal. Raadscommissie maatschappelijk welzijn en onderwijs Warmond: 20.00 uur in raadhuis. Dinsdagavond De voor vanavond geplande vergade ring van de commissie welzijn Voorscho ten is verplaatst naar 1 november. MAANDAG 20 NOVEMBER Leiden introductielezing Emin-Foun- dation. 'Het mysterie aura'. 19.00 uur in de Koolzaal van de Centrale Bibliotheek. Nieuwstraat. film in kader van cyclus van Ja panse klassieken: 'Harikiri', van Kobayashi (1962), aanvang 20.00 uur in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde. lezing 'Varen op de reuzenri- vier. een cruise op de Yangtse Kiang'. door Karin Schaedtler, aanvang 20.15 uur in de Kapel zaak van K&O, Oude Vest bijeenkomst Spintisch Genoot schap Leiden, thema:'Parafine- werk of Een groet uit Gene Zijde', aanvang 20.00 uur in zaal Lage Morsweg 14a. Leiderdorp sociëteitsavond De Buitenge wonen, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof. Oegstgeest bridgen voor met-rokers, aan vang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. lezing NCVB, afd. Oegstgeest, 'Geloof en Natuurweten- '0.00 uur in i, Lijtweg. DINSDAG 21 NOVEMBER Alkemade voorlichtingsavond over 'De mentie'. aanvang 20.00 uur in de Alkeburcht, Roelofarendsveen. prijsuitreiking jaarlijkse tuin- keuring een diapresentatie, aan vang 20.00 uur in café-bar 't Veen. Langeweg. Katwijk sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeute, van 15.30 tot 16.30 uur in sportzaal Boorsma, Zwanenburg. Leiden thema-ochtend over: 'Als je man weer de hele dag thuis is....', aanvang 9.30 uur in het Leids Volkshuis, Apothekersdijk. cursus filigraan voor 55-plus- sers, aanvang 10.00 uur in dien informatieochtend voor oude- we belastingwetgeving, door me dewerker Rechtswinkel, van 10.00 tot 11.00 uur in bejaarden flat Rosenburch, Rosenburch 71. lezing in kader van spellingswij zigingen, over spelling en lezen, door dr. Van Heuven (RUL), aan vang 16.15 uur in het Centraal Fa ciliteitengebouw, Cleveringa- ir Marken, aanvang 20.15 u i Leidse Schouwburg. .ww. mensen vanaf 18 19.30 tot 22.30 uur in bjeuer, neemraaoiaan. lezing: 'Natuurgeneeskunde e medische astrologie', door Els va Wissen, aanvang 20.00 uur i informatieavond Nederlandse Multiple Sclerose Stichting, vanaf 19.00 uur in verpleeghuis 'Van Wijckersloot'. audiovisuele presentatie Alli ance Francaise: 'Cent ans d'Affi- ches Francaises', aanvang 20.00 Zoeterwoude dia-lezing: 'De buitenplaatsen aan de Rijn', door Stichting Oud Zoeterwoude, aanvang 20.00 uur in De Eendenkooi. WOENSDAG 22 NOVEMBER Leiden informatieochtend voor vrou wen over 'afvallen en lijnen', met diëtiste J. Meiman, aanvang 9.30 uur in Dijk 33, Apothekersdijk. gezellige middag voor ouderen mmv cabaretier Theo van den Oe ver, aanvang 14.00 uur in Leids Volkshuis, Apothekersdijk. informatieve bijeenkomst Borstvoeding Begeleidingsgroep, vanaf 20.00 uur bij I. van der Leek, Marie Jungiusstraat 7 (Stevens hof), tel: 312967/312556. musical: 'Cabaret', met o.a. Wi- lem Nijholt en Alexandra van der Marken, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. B en W willen mini-markt niet uitbreiden ZOETERWOUDE - De weke lijkse mini-markt in Zoeter woude-dorp moet niet worden uitgebreid tot een 'gewone' weekmarkt. Dat adviseren B en W de gemeenteraad. De 5700 in woners van het dorp kunnen de kooplieden geen redelijke om zet garanderen. Uit omliggende gemeenten is weinig belang stelling te verwachten, omdat in de regio reeds veel markten worden gehouden. Woensdagavond De voor vanavond geplande vergade ring van de commissie openbare werken Warmond is verplaatst naar 27 novem ber. Donderdagavond De Rooie Vrouwen van Oegstgeest ontmoeten elkaar om 20.15 uur in Wilhel- minapark 26. Raadscommissie economische zaken Zoeterwoude: 20.00 uur in het gemeen tehuis. De raadscommissie welzijn Leiderdorp gaat vanavond niet door. De leden ko men 30 november bij elkaar. Raadscommissie financiën Warmond: 20.00 uur in het gemeentehuis. B en -W volgen hiermee een recent advies van het hoofdbedrijfschap detailhandel. In 1980 vroegen B en W eveneens advies over deze kwes tie, maar ook toen adviseerde het bedrijfschap negatief vanwege het geringe inwoneraantal. Sinds 1983 wordt op het Watertje, ter hoogte van bakkerij Van der Geest, op donderdagmiddag een mini-markt gehouden. Zoeter- woudse ondernemers verkopen hier groenten en textiel. Verder zien alleen een Stompwijkse kaaswinke lier en een Katwijkse vishandelaar brood in de minimarkt. De raadscommissie economische zaken zal het advies van B en W in haar vergadering van donderdag 23 november bespreken. Vernielingen LISSE Een 23-jarige Lisserbroe- ker is gisteravond door de politie aangehouden omdat hij wordt ver dacht van het vernielen van anten nes en buitenspiegels van tien in de Kanaalstraat geparkeerde perso nenauto's. Naar twee overige ver dachten van de vernielingen is de politie nog op zoek. LEIDEN - Sinterklaas is weer in het land. Zaterdag kwam hij per boot aan bij de Leidse Zijl poort, waarna hij te paard door de stad trok. De Sint werd bege leid door een drumband en zijn eigen Zwarte-Pietenmuziekka- pel. Op het Stadhuisplein werd de Goedheiligman officieel ver welkomd, waarna hij in het An- tonius Clubhuis de verlanglijst jes van de kinderen in ontvangst Ook in de Leidse regio liet de kindervriend zich niet onbe tuigd. Alleen Voorschoten sloeg hij over: de middenstandsvere niging had het geld al uitgege ven aan feestverlichting en wei gerde niet-leden te laten meepro fiteren van een dure intocht. (foto Henk Bouwman) Raadscommissie onderwijs Leider dorp: 20.00 uur in raadhuis. Raadscommissie ruimtelijke ordening Warmond: 20.00 uur in raadhuis.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 8