QTAD LEIDEN Emancipatiecommissie van AZL is afgetreden Nieuwe studentenvereniging voor ontevreden Minervanen Gemeente springt onzorgvuldig om met Roomburgse gifgrond LEIDSCH m DAGBLAD 'Raad van Bestuur neemt ons niet serieus' Veroorzakers ontploffingen in kraag gevat Vrouw bestolen van sieraden Inschrijving rommelmarkt Sport-Inn Gemeente wil geen nieuw café in pand Hogewoerd 129 Inbrekers lopen tegen de lamp 'Minima vinden het grievend om buitengesloten te worden' actie! in vrije tijd LEIDEN Het voormalige Pesthuis nabij het AZL wordt volgende week donderdag 23 november door de ge meente Leiden officieel overgedragen aan het ministerie van wvc. In het gebouw aan de Plesmanlaan wordt het Nationaal Natuurhistorisch Museum gevestigd. Het is de bedoeling dat dit museum in 1993 wordt geopend. De overdracht houdt in dat het ministerie verder verantwoordelijk is voor het gebouw, waarin het museum tot stand komt. (foto Henk Bouwman) LEIDEN - De Emancipatiecom missie van het academisch zie kenhuis is opgestapt omdat de Raad van Bestuur haar werk nauwelijks serieus neemt. Re acties op adviezen van de com missie laten tijden op zich wachten, of komen helemaal niet. De toegezegd ambtelijke ondersteuning wordt niet inge vuld en de commissie wordt keer op keer gepasseerd bij het vragen van advies, zo licht ex- voorzitster Loes de Nijs het op stappen van de Emancipatie commissie toe. "Het is het laatste jaar hangen en wurgen gewees", vertelt De Nijs. "Alle voorbereiding, alle uitwer king, het lezen, alles moet je zelf doen. Dat valt niet meer te trekken, omdat het allemaal naast je gewone werk moet gebeuren". Vooral het ontbreken van een ambtelijk secre tariaat is de commissie opgebroken. De commissie zou acht uur perso nele bijstand per week krijgen, maar die arbeidsplaats is nooit inge vuld. "Sinds augustus 1988 hebben we bij Peters (voorzitter van de Raad van Bestuur-red.) gezeurd over de ambtelijke ondersteuning. Dan zwaai je een keer met je portefeuille, maar dat kun je niet blijven doen. LEIDEN - De politie heeft het afge lopen weekeinde twee Leidse jon gens verhoord die worden verdacht van het veroorzaken van twee zware ontploffingen. De knapen, 15 en 16 jaar oud, hebben bekend vorige week een vuilcontainer aan de Zee manlaan en een brievenbus in de Haven met vuurwerkbommen te hebben opgeblazen. De oudste meldde zich vrijdag avond met zijn ouders op het bu reau. Die hadden argwaan gekregen na de berichten over de ontploffin gen, waarna ze hun zoon erover aan spraken. Die gaf al snel toe samen met zijn vriend een paar bommen te hebben gemaakt. Nadat de politie zaterdagochtend de 15-jarige mededader had gebeld, meldde deze zich Vrij willig op het bureau. Na verhoor zijn beide bom menmakers weer naar huis ge stuurd. De twee wordt onder meer vernieling ten laste gelegd. Jonge Socialisten voor links college LEIDEN - De Jonge Socialisten, de jongerenafdeling van de PvdA, wil len dat er in Leiden een progressief college wordt gevormd na de ge meenteraadsverkiezingen. Voor waarde voor een college van PvdA, D66 en Groen Links is wel dat het kan steunen op 21 van de 39 raads- zetels. Twintig zetels vinden de Jon ge Socialisten te weinig. Tijdens de algemene ledenverga dering van de Jonge Socialisten werd duidelijk dat als een progres sief college onhaalbaar is, zij een voorkeur hebben voor voortzetting van de huidige PvdA/WD/Groen- Linkscoalitie. Daarbij wordt het CDA op voorhand uitgesloten. De jongerenclub vindt verder dat de extra zevende wethouder moet verdwijnen. De zevende wethou der, die er kwam om politieke rede nen, kost veel geld dat beter aan an dere zaken kan worden besteed. Zes en misschien wel vijf dagelijks bestuurders zijn volgens de Jonge Socialisten voldoende. LEIDEN - Een bejaarde vrouw uit de Vivaldistraat is zaterdagochtend bestolen van een geldkistje en gou den sieraden. De vrouw deed de deur open nadat was aangebeld. Er stond een ongeveer 13-jarig meisje op de stoep dat de bewoonster naar binnen duwde en de haar aan de praat hield. Na ongeveer vijf minu ten werd er weer gebeld, waarna het meisje een ongeveer 40-jarige vrouw binnenliet. Op een gegeven moment vertrok het duo, met het geldkistje onder de arm. Toen de vrouw op haar slaapkamer kwam, merkte ze dat die ook was bezocht. Ze mist onder meer een gouden bro che en een horloge. De politie ver moedt dan ook dat een derde dader in het spel is geweest. Omdat per 1 november jongstleden een aantal mensen de commissie verliet, hebben we nagedacht over de vraag of het haalbaar is nieuwe mensen te werven. We kwamen tot de conclusie dat het op dit moment geen zin meer heeft. Dus zijn we op gestapt". Gepasseerd Volgens De Nijs zegt de Raad van Bestuur wel steeds emancipatie be langrijk te vinden, maar vertaalt het de mooie woorden niet in daden. Zo neemt de commissie het hoog op dat zij bij de bezuinigingsplannen, de zogenoemde herprofileringsno ta, steeds is gepasseerd. "Dat heeft ons erg dwarsgezeten. Elke keer als er een herprofileringsnota uit kwam, werd dat vergezeld door een brief aan het personeel. Daarin stond dat de nota was toegezonden aan de adviesorganen, zoals de me dezeggenschapsraad, het stafcon vent, het verpleegkundig convent in oprichting, maar de Emancipa tiecommissie werd daar conse quent buiten gelaten". Dat de Raad van Bestuur zich weinig gelegen liet liggen aan de commissie blijkt volgens De Nijs ook uit de wijze waarop met haar adviezen werd omgegaan. "De alge mene tendens was dat we nooit re acties op adviezen kregen. Pas na lang aandringen kregen we ant woord. Maar we hebben bijvoor beeld een advies 'evenwichtige ver deling' uit 1986, dat gaat over het aantal mannen en vrouwen bij het AZ, en daarop hebben we nog nooit -wat gehoord". De Nijs benadrukt dat er wel wat kleine dingen zijn veranderd, maar pas na veel aandringen. In het alge- LEIDEN - Mensen met een laag in komen weten vaak nog wel rond te komen, maar zij vinden het grie vend om betutteld en buitengeslo ten te worden, zo concludeert de ka merkring Leiden van het CDA. De kamerkring, een overkoepelende organisatie voor dertig plaatselijke afdelingen in het noordelijk deel van Zuid-Holland, hield zaterdag in Leiden een themadag over armoe de. Tijdens de dag hielden vier spre kers een inleiding, die werd gevolgd door een forumdiscussie. In de dis cussie werd duidelijk dat hoewel er al twintig jaar over wordt gepraat, er nog steeds armoede is in Neder land. "Sinds het economisch weer wat beter gaat zijn veel Nederlan- Snelkraak winkel aan Lange Voort OEGSTGEEST - In een radio-tele- visiezaak aan de Lange Voort in Oegstgeest is vannacht een snel kraak gepleegd. Een personenauto reed omstreeks kwart over drie voor, waarna de inbrekers de win kelruit met een hamer en een stalen pijp insloegen. Uit de etalage IS een grote hoeveelheid dure geluidsap paratuur meegenomen. De politie van Oegstgeest roept getuigen op zich te melden. meen concludeert de Emancipatie commissie dat de Raad van Bestuur van het AZL haar, en dus ook de emancipatie, niet serieus neemt. Zijspoor Hoe het nu verder moet, weet De Nijs niet. "In een reactie in Cicero (het personeelsblad van het AZL- red.) heeft Peters gezegd dat de Emancipatiecommissie zichzelf op een zijspoor heeft gezet. Dat is niet zo, de Raad van Bestuur heeft ons op een zijspoor gezet. Bovendien heeft Peters gezegd dat er nu maar een periode van bezinning moet ko men, waarna hij een nieuwe start wil maken met de Emancipatie commissie. Dat zal hij dan met een andere commissie moeten doen". Een woordvoerder van de Raad van Bestuur bevestigt dat er nu een adempauze is ingelast. "Het is niet de bedoeling de Emancipatiecom missie op te heffen. De Raad van Bestuur wil op een redelijke termijn de commissie weer in het leven roe pen", aldus de zegsman. Bij het in stellen van de nieuwe commissie zou gelijk moeten worden gekeken naar de gewenste ondersteuning. Bij de discussie wil de Raad van Be stuur de medezeggenschapsraad betrekken. "Het is niet zo dat, nu de Emanci patiecommissie is opgestapt, het hele emancipatiebeleid van het AZL in de prullenbak is verdwe nen. Dat gaat gewoon door", zegt de woorvoerder, die bestrijdt dat de Emancipatiecommissie niet serieus wordt genomen. "Het is een offi cieel adviesorgaan. Van de kant van de Raad van Bestuur werd altijd ge dacht dat de samenwerking positief verliep". ders erop vooruitgegaan, de mini ma echter niet", zo stelt het CDA. Op de themadag werd voorge steld in sommige gevallen bijver diensten van mensen met bijstand voortaan vrij te laten en hen ook niet meer door sociale rechercheurs te laten controleren. Vooral mensen waarvan is komen vast te staan dat ze nooit meer kans maken op nor maal werk zouden niet meer moe ten worden lastiggevallen. "Het toe staan van bijverdiensten heeft het voordeel dat de mensen dan kun nen meedraaien in de samenle ving". Inbrekers na tips buurt gepalet LEIDEN Twee Leidenaars (22 en 27 jaar) zijn in de nacht van zaterdag op zondag op heterdaad betrapt bij een inbraak in een woning aan het 5 Meiplein. Omwonenden hadden ge zien dat ze aan de achterzijde van de flats rondscharrelden en alarmeer den de politie. Toen agenten ter plekke kwamen troffen ze de twee in een van de flatwoningen aan. Ze hadden al geld en sleutels uit de wo ning op zak. De inbrekers zijn het' huis binnen gegaan na het forceren van een balkondeur. De 50-jarige bewoonster was gewoon thuis. LEIDEN - Ontevreden leden van Minerva hebben een nieu we studentenvereniging opge richt. Hier kunnen studenten terecht die zijn teleurgesteld in de sfeer bij het corps aan de Breestraat. Vrouwen uit de binnenstad die meer wil weten over afvallen of lijnen, kunnen te recht op woensdag 22 november in buurthuis Dijk 33 aan de Apothekersdijk 33. Diëtiste J. Meiman geeft dan informa tie over dit thema. Aanvang 9.30 uur. Voor kinderopvang kan worden gezorgd na telefonische opgave, tel. 125736 (Pe tra). Geneeskunde In het kader van een Studium Generale houdt prof. dr. A. Querido donderdag 23 november een lezing over de ontwikke lingen op het terrein van de geneeskun de. De bijeenkomst wordt gehóuden in het centraal faciliteitengebouw aan de Cleveringaplaats 1Aanvang 20.00 uur, toegang gratis. Spelling In het kader van een serie lezing over spellingswijziging, houdt dr. V. van Heu- ven (RUL) dinsdag 21 november een spreekbeurt over spelling en lezen. De bijeenkomst wordt gehouden in het cen traal faciliteitengebouw aan de Cleve ringaplaats 1. Aanvang 16.15 uur, toe gang gratis. Borstvoeding De komende maanden worden weer in formatieve bijeenkomsten gehouden over borstvoeding 22 november bij I. van der Leek aan de Marie Jungiusstraat 7 (Stevenshof) en 17 januari bij M. Ver schoor aan de Burgsteeg 10a. Voor tel. informatie 170085, 312967 of 312556. Het initiatief voor de nieuwe vereni ging, Pallas genaamd, is genomen door vijf Leidse studenten. Ze zijn vooral ontevreden over de kennis- makingstijd (KMT) van Minerva. Ook de tijd na de ontgroening kon hen weinig bekoren. "Ik kan eigen lijk geen duidelijk voorbeeld geven, maar er hing een sfeertje dat me niet aanstond", aldus P.M. Janssen, eer stejaars rechten en mede-oprichter van Pallas. Hij benadrukt dat de nieuwe ver eniging zich niet wil afzetten tegen Minerva, maar een alternatief wil bieden. Nieuwe leden moeten dan ook ten minste de kennismakings- tijd bij Minerva hebben doorlopen. Het is namelijk de bedoeling dat binnen Pallas veel wordt gepraat over de ervaringen tijdens de ont groening. "Daarbij trekt Minerva het slag mensen dat wij ook binnen de muren willen hebben", aldus Janssen. Welke muren dat zijn is nog niet helemaal duidelijk. De nieuwe vere niging heeft nog geen onderkomen. "We hebben ongeveer vijftien men sen bij elkaar die regelmatig over leggen. Binnenkort stellen we een reglement op en zoeken we huis vesting". De initiatiefnemer zegt dat andere Leidse studentenvereni gingen, waaronder Augustinus en Quintus, inmiddels hebben aange boden de nieuwe club onderdak te verlenen. "We nemen die aanbie dingen in overweging, het is natuur lijk wel handig om de beschikking te krijgen over bestaande midde len". Wanneer alles volgens plan ver loopt wil Pallas begin volgend stu diejaar werven onder de nieuwe lichting studenten. "We maken ze er LEIDEN - .De provincie en het hoogheemraadschap hebben wei nig heel gelaten van het gemeen telijk beheer van de opslagplaats voor verontreinigde grond in Roomburg. 'Volstrekt onvol doende' en 'Dit kan echt niet' zijn uitspraken die in ambtelijk jar gon staan voor een vernietigend oordeel. door Roy Klopper Het is vreemd dat de gemeente zo onzórgvuldig omspringt met de Roomburgse gifgrond, in een tijd waarin miljarden guldens worden geïnvesteerd om de ge volgen van stortingen uit het ver leden ongedaan te maken. Even zeer is het verbazend hoe vrijblij vend de gemeente de zaak Room burg heeft opgevat. Ze reageerde zelfs afwijzend op de onrust on der de omwonenden en de publi caties in deze krant. Dit terwijl op het stadhuis ook onzekerheid bestond over de vraag of het water in het depot was vervuild. Dat het nu schoon is, betekent een opluchting voor de omwonenden en gewoon maz zel voor de gemeente. Het mag echter geen reden zijn de zaak in ieder geval op attent dat ze na hun kennismakingstijd ook bij ons terecht kunnen". Janssen verwacht dat Pallas jaarlijks ongeveer 45 le den kan plaatsen. "Dat is vrij veel voor een nieuwe vereniging, maar er komt waarschijnlijk een groot verloop. Mensen die het na de ken nismakingstijd bij Minerva voor ge zien houden, konden vroeger bij geen enkele vereniging terecht. Die studenten vangen wij nu op, maar natuurlijk bestaal de kans dat ze een volgend collegejaar naar een an dere vereniging stappen". Ook over de financiën van de ver eniging bestaat nog onduidelijk heid. Voorlopig betalen de zeven bestuursleden de kosten uit eigen zak, op termijn wordt mogelijk een bijdrage van leden gevraagd. "Daar voor is het nu nog te vroeg, we heb ben ze weinig te bieden voor hun geld", aldus Janssen. Een woordvoerder van Minerva is erg benieuwd naar de plannen van de nieuwe vereniging. "Wij staan er positief tegenover, het is een aardig initiatief. Maar het blijft natuurlijk afwachten wat er werkelijk van te recht komt. Wie gokt op de afhakers bij onze vereniging, wordt nooit echt groot. Er stappen maar weinig mensen uit Minerva". Japanner bestolen LEIDEN - Een 69-jarige inwoner van het Japanse Osaka heeft aangif te gedaan van zakkenrollerij en diefstal. Hij stond in een stilstaande trein op het station toen onbeken den twee beurzen met geld ter waar de van ongeveer 2500 uit zijn tas pakten. De daders zijn spoorloos. maar te vergeten. Er zijn wezenlij ke fouten gemaakt en voor het zelfde geld was Leiden met een nieuw milieuprobleem opgeza deld. Het water wordt nu geloosd op het oppervlaktewater. Hiermee stroomt niet de zorg van de om wonenden weg. Die winden zich al drie jaar op over het depot. Toen de gemeente de opslag plaats in 1986 aanlegde, ontstond hiertegen felle oppositie. Omwo nenden klaagden dat de opslag plaats ze 'op onfatsoenlijke wijze door de strot werd geduwd'. Ge meenteambtenaren gaven op een buurtvergadering van 17 septem ber 1986 toe dat de omwonenden onvolledig, onnauwkeurig en on juist waren voorgelicht. Ze beloofden de bewoners dat alle noodzakelijke voorzorgs maatregelen zouden worden ge troffen om verspreiding van het vuil te voorkomen. "Een kwestie van vertrouwen", hielden ze de aanwezigen indertijd voor. De bewoners legden zich hier bij niet neer en startten een be roepsprocedure. Nadat de Raad van State de gemeente in februari 1987 toestemming verleende voor het depot, hadden ze in april van dit jaar meer succes. De Kroon vernietigde de vergunning voor het storten van vuile grond. Het MAANDAG 20 NOVEMBER 1989 LEIDEN - Verenigingen kunnen zich inschrijven voor de 15de Rom melmarkt Sport-Inn die in het weekeinde van vrijdag 6 tot en met 8 april in de Ijshal aan de Vondel laan wordt gehouden. Deze markt is uitsluitend be stemd voor verenigingen of charita tieve instellingen. Voor 75 gulden kunnen deelnemers drie dagen be schikken over 21 vierkante meter vloeroppervlakte. Belangstellenden kunnen een kaartje sturen naar Postbus 1020, 2302 BA in Leiden. LEIDEN De gemeente wil niet dat er opnieuw een café wordt ge vestigd in het pand Hogewoerd 129. De vergunning daarvoor is in 1985 ingetrokken, omdat het toenmalige horecabedrijf in het pand, bar-dan- cing Zoomzoom. overlast veroor zaakte. Er had toen onder meer een aantal vechtpartijen plaats. Een andere exploitant, de Alphe- naar D. Elenbaas, wil er echter een nieuwe zaak beginnen. Het ge meentebestuur stelt echter dat sinds de sluiting van de kroeg het bestemmingsplan is gewijzigd. De bestemming 'horeca' is geschrapt, zodat vestiging onmogelijk is ge worden. De advocaat van de exploi tant, mr. E.G. Sprey, meent echter dat er nooit iets anders is geweest dan een kroeg en beroept zich op het overgangsrecht. Omdat de exploitant de plannen wil doorzetten, heeft de gemeente gedreigd om de zaak met behulp van de sterke arm te ontruimen. Op deze manier kan een rechtszaak over deze kwestie worden gestart. Deze procedure is inmiddels begon nen, omdat Sprey de zaak heeft aan gekaart bij de commissie voor be roep- en bezwaarschriften van de gemeenteraad. Deze commissie behandelt de zaak volgende week vrijdag. LEIDEN - Twee Leidse inbrekers zijn zaterdagavond in de Wasstraat tegen de lamp gelopen. Omwonen den waarschuwden de politie toen ze twee jongens (15 en 16 jaar) rond een huis zagen lopen waarvan de bewoners op dat moment afwezig waren. Toen ze ook nog licht zagen branden, gingen ze zelf poolshoogte Toen de inbrekers in de gaten kre gen dat ze waren ontdekt, zetten ze het op een lopen. Er volgde een kor te achtervolging door politie en om wonenden. De daders konden vrij snel worden aangehouden. Ze had den al wat gestolen waar op zak. De Leidenaars zitten nog vast op het bureau. bleek niet veel meer dan een pa pieren uitspraak, de vuilopslag bleef gewoon bestaan. Het depot werd wel gebonden aan voorlopi ge voorwaarden van de provincie, in afwachting van een nieuwe, de finitieve vergunning. Het ligt voor de hand dat de ge meente zich in ieder geval aan die voorwaarden houdt. Dat is blijk baar te veel gevraagd. De gezonde argwaan van omwonenden heeft er toe geleid dat misstanden bij het depot aan de kaak zijn ge steld. Door hun inzet is overtollig water weggepompt en geanaly seerd en worden scheuren in het afdekplastic hersteld. Vertegenwoordigers van de provincie en het hoogheemraad schap hebben de gemeente op niet mis te vestane wijze op de vingers getikt. De gemeente heeft beterschap beloofd. Dat is te laat. Ze had zich uit eigen beweging aan de voorwaarden moeten hou den, zonder dat daarvoor druk van buitenaf nodig was. Kortom, 'een kwestie van vertrouwen'. LEIDEN - Een politiewagen kwam zaterdagavond na wat onhandig voetenwerk tegen een lantaamplaal tot stilstand. De 26-jarige bestuurder wilde de wagen van de Uiterste Gracht de Ir. Driessenstraat in sturen. In de bocht schoot zijn voet van de koppeling op het gaspedaal. De wagen reed vervolgens met een flinke vaart rechtdoor tegen de paal op. De auto liep schade op aan de voor zijde en ook de lantaamplaal werd beschadigd. Er vielen geen gewonden. (foto Jan Holvast) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDrN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7