Wie wil er nog leraar worden? NABU Wie wil dat recht zijn loop heeft moet durven getuigen Opinie Pabo dolgedraaid door onderwijsbeleid 'Marketingplan voor kerken is hoognodig' PAGINA 2 MAANDAG 20 NOVEMBER 1989^ In de krant van dinsdag 7 november stond een artikel met de kop 'Vooropleiding pabo onvoldoende' naar aanleiding van een bijeenkomst in Noordwijkerhout. De inhoud van die studiedag is om 'compleet door het dak te gaan', vindt drs. Bert Erades. Hij schreef op persoonlijke titel een reactie. i pabo goed te kunnen kennis volgen. Pabo-studenten moeten met de slogan: 'Aankomend talent worden bijgespijkerd met wiskun- zoekt leraar'. Aan de arbeidsom- de en spelling. Als oplossing zoeken standigheden wordt niets veran- de heren hun heil bij de vwo-stu- derd. De salariëring wijzigt zich ook dent en een vergelijkbaar universi- niet. Het is nu al verbazingwekkend tair studie-r Ik val met de deur i volgende stellingen: hoogste tijd dat dit soort predikers zal hen volgen? De zwakkeren, zij van onderwijsbeleid naar huis die niets beter weten? Het is de wordt gestuurd. 2. Ons volk mag blij vraag of het basisonderwijs op dit zit te wachten. worden in ons land stiefmoederlijk van anderen. Kinderen evenmin, latingseis tot de pabo. Van een pabo behandeld. Degenen die voor dit Waarom vinden wij de afhankelijk- een omhooggeschoten universitaire beroep kiezen moeten dit wel uit heid van kinderen zo gewoon? Het instelling maken, helpt nog minder. streelt onze eigenwaarde: we zijn De overgang van 'kweekschool 'dit pro- voor onderwijzers en ohderwijze- bleem op te lossen. Het is en blijft ressen' naar 'pedagogische acade- een machine die doet wat wij willen, mie' heeft de kwaliteit van die in- als die een beetje slim geprogram- stellingen niet verbeterd; het werk- meerd is. te hooguit statusverhogend voor Het ontbreken van enig inzicht in het personeel dat het moet hebben kennismanagement en kennis- van status. Verlenging van de stu- -overdrachtmanagement, gekop- dieduur van een pabo-opleiding peld aan de valse veronderstelling werkt evenmin. Je kunt een student dat er vrijheid van onderwijs is, wel volstoppen met van alles en nog zorgt ervoor dat het onderwijs een wat. De student moet er dan wel iets slechte naam heeft en houdt. Er zijn mee kunnen doen. er velen die zich ergeren aan de zelf- Een paar ideeën kunnen een weg genoegzaamheid van leraren. Er openen. Om te beginnen een totale zijn vele leraren die zich ergeren aan herstructurering van basisonder- de zelfgenoegzaamheid van het mi- wijs en lerarenopleidingen. Con- nisterie en de onderwijsvakbonden. centratie van management en de- Uit lijfsbehoud stellen die leraren centralisatie van uitvoering. Vervol- zich onbereikbaar op. Het ministe- gens wordt het noodzakelijk om op- rie en de vakbonden: weten die niet timaal te investeren in technologi- beter? Ik moet concluderen: nee! sche ontwikkelingen. Simpel ge- i1 c steld: een goed rekenprogramma in OldtUb (je basisschool heeft meer effect Hoe lossen we dit probleem op? Dat dan een wiskundeprogramma voor is niet zo eenvoudig. In ieder geval de bovenbouw van het vwo. Een niet door een'verhoging'van de toe- echt goed rekenprogramma in de niet-materile overwegingen doen. Stel voor dat er geen leraren meer nodig! Met computers zijn. Voor sommige scholen is dit nu al een reëel probleem bij ziekte. Klassen worden samengevoegd. Kinderen worden bezig gehouden, want naar huis sturen kan en mag niet. Als de kinderen op school zijn wil dat nog niet zeggen dat ze er wat leren! Maar daarvoor zitten ze niet De pabologen Hanselman (voorzit- op school. Daar is de leerplicht niet ter ARBO), Franssen (WD-specia- voor. Met die leerplicht garandeert list onderwijs) en Bosch (Christelij- de overheid twee zaken: dat kinde- ke Pabo Oegstgeest) poneren de ren leren en dat dit leren gebeurt stelling dat de vooropleiding v pabo-student onvoldoende i havo-opleiding biedt onvoldoende zorgen voor een goed aanbod Tegenwoordig gebeurt dat dat er zoveel havo-ers en een enke- huis met de le vwo-er de pabo-opleiding gaan de volgen. Welke horde basisschool kan bewerkstelligen dat meer kinderen dat wiskunde programma kunnen doorlopen. Het beroep van leraar basisonder wijs moet echt aantrekkelijk wor den. Fraaie en sluwe affiches wer ken tijdelijk. Daarmee wordt ook bedoeld dat er een eind moet ko men aan de onmacht van pabo's en nog meer aan de onmacht van het Ministerie van Onderwijs om daad werkelijk over te gaan tot waar ze voor zijn: het garanderen van fun derend onderwijs. Voor beleidsmakers in het onder wijs geldt bovendien: geloofwaar dig worden voor degenen die wer ken in het onderwijs. Het Ministerie van Onderwijs heeft daar altijd al moeite mee gehad. De onderwijs vakbonden gaan steeds meer op het ministerie lijken: ze geloven steeds meer in hun eigen sprookjes. In on derwijsland heeft dat van Blauw baard zijn betekenis niet verloren. Volgens mij is het pabo-circuit dolgedraaid, het ministerie van on derwijs weet zich geen raad meer. De pabo's weten het evenmin. Ie dereen vecht om zijn hachje of om zijn gezicht te redden. De onder wijsvakbonden zijn het spoor ook kwijt geraakt. Wat is er dan makke lijker om de pabo-student aan de paal te nagelen? (De auteur is directeur va Leidse pabo, die binnenkort v goed de poorten sluit) zijn dat er nog pabo-studenten zijn. 3. De beleidsmakers voor leraren opleidingen (en die zitten niet al leen in Zoetermeer) roeien in een 3. Het beroep Drie taken i leraar in het basis- Middeleeuwse schuit. Ik licht deze onderwijs kent drie hoofdtaken: De leraar is kennis-overdrager, b. De leraar is opvoeder, c. De leraar organiseert met collega's een leer stellingen kort toe. Vergrijzing 1. Sinds 1984 gaat het niet goed met klimaat in de school, de pabo's. Op last van Deetman De laatste taak is voor de buiten- werden in 1984 de pabo's uit de staander niet zichtbaar. In bedrijfs- grond gestampt. Dit gebeurde door matig opzicht vergt dit heel wat aan verplichte fusies van kleuterleid- flexibiliteit van de persoon en aan steropleidingen en onderwijzersop- deskundigheid van de leraar. Het leidingen. In 1986 gingen de pabo's enige wat ouders hiervan merken is mee in het fusie-proces van de te bestuderen in het schoolwerk- scholen voor hoger beroepsonder- plan c 3 te beluisteren op wijs. Onderwijsfusies maakten deel deravonden. In de wetgeving op het uit van de bezuinigingsplannen van onderwijs is de opzet van een Hierbij geldt de stelregel: de jongste wijs de eis tot een werkplan z vliegt eruit als de ouderen willen men, zou de hel losbarsten en zal blijven zitten. Resultaat: een menig ambtenaar de bureaustoel me vergrijzing van de pabo's. Er zijn verwisselen overigens uitstekende oudere lera- De leraar als opvoeder vormt in ren! feite de hoofdtaak. Je zult een gezin s het onderwijsbeleid hebben van 35 kinderen! En maar i de getal- opvoeden... Als ze eerlijk zijn weten len. Het studentenaantal telde, veel ouders zich al geen raad met pabo-studie niet horde wel? vuldig. Al moesten studenten met dersteld kennis van zaken te heb- Uit twijfelachtige onderzoeken Van elk vak moet je weten wat je bleek ook, dat pabo-studenten niet moet overdragen aan de kinderen - Leraar is vaak opvoeder kunnen rekenen en spellen. De ge middelde pabo-student van nu heeft leren rekenen en spellen vanaf 1975, van lagere-school-leraren hoe je dat moet doen. Wil iemand leraar worden? Op het ministerie van onderwijs bijvoorbeeld bij de onderwijs- die werden afgeleverd door de on- vakbonden gaat men er nog steeds derwijzersopleidingen van toen. In die tijd maakten bovenstaande he- pabologen zich druk om de kwaliteit uit dat dit allemaal te bundelen persoon. Dit is onmogelijk, geen meter Of je overbelast onredelijk de le de zgn. pe- raar. Dat gebeurt dus dagelijks. Of dagogische academies! De zaken je neemt het niet zo nauw met de liepen best, waarom zou je je druk kwaliteit van het onderwijs. En dat maken? Met het Deetman-beleid gebeurt helaas dus ook dagelijks, hebben ze driftig meegedaan in de Wie zijn hiervan de dupe? Niet de CDA-WD-mallemolen. En dan onderwijs-yup die alleen r De behandeling van een gerucht makende drugszaak voor de Arn hemse rechtbank is uitgelopen op hevig conflict tussen de verde- le jaren. Er staan twee uitersten te genover elkaar. De ene partij schil dert een nachtmerrie die aan het werk van Kafka doet denken: mor- diging en het openbaar ministerie gen wordt u onschuldig de vuile handen schoon wrijven i verhaal afsteekt, niet de amb over de rug van de huidige en de ko- tenaar die feitelijk belast is met sub- sidie-beheersing. Nee, de kinderen zijn de dupe. Uw kind is dagelijks de dupe van de ondoordachte over spannen verwachting die wij alle- afschuiven naar de le mende pabo-student? Oprollen weg ermee! Werkomstandigheden 2. De afgelopen jaren is het beroep maal van leraar er niet populairder op ge worden. Slechte arbeidsomstandig heden, onzekerheid over de werk omstandigheden vanwege de bezui- voorziening van computers. Com- nigingen, een lage salariëring en puters kunnen bij goed gebruik en een afnemende maatschappelijke voorzien van een werkbare pro waardering. Jarenlang hing zelfs grammatuur juist op het gebied v van leraar. Ze weten dat de pa- zwammende leraar. Iedereen weet bo-opleiding niet makkelijk zal dat, maar niemand zegt het. Wat bij zijn. Er moet hard gewerkt in die goed onderwijs een voorname rol 4-jarige opleiding. En als daarna speelt, is een leerlingvolg-systeem. een baan gevonden is, moet er nog Een beetje redelijk computerpro- harder worden gewerkt. gramma levert dit. Als volwassene Zeker de leraren basisonderwijs wilt u niet graag afhankelijk zijn de rol van anonieme getuigen. De advocaat van de verdachte te gen wie veertien jaar is geëist we gens het organiseren van een heroi- nelijn heeft zelfs een kort geding tegen de Staat aangespannen om de officier van justitie te dwingen twee informanten die tot dusver ano niem zijn gebleven, op te roepen als getuigen. door Gijs Schreuders De officier weigert, de advocaat steigert. De een wil de anonimiteit van de getuigen waarborgen, de an der noemt het een grondrecht van iedere verdachte om diegenen die hem verdacht maken te kennen. Het Europese Verdrag voor de Rechten van de Mens geeft immers elke burger tegen wie een strafver volging is ingesteld, het recht de ge tuigen a charge te ondervragen. De strijd rond het gebruik van anonieme verklaringen woedt al ve- deeld op grond van oncontrolëerba re laster door geheime aanbrengers. Dat is het risico van het gebruik var schuldigde tegemoet te treden en zich in de rechtzaal aan een onder vraging te onderwerpen. Vele advo caten, maar ook een aantal topfigu ren uit het Openbaar Ministerie spraken de afgelopen jaren de vrees uit dat het evenwicht tussen het be lang van de rechtshandhaving getuigen. Niet alleen hun (doelmatige opsporing en vervol- naam, maar ook hun betrouwbaar- ging) en het recht van een verdachte heid en hun motieven blijven ver- op een eerlijk proces ernstig ver borgen. Verdachte en advocaat stoord dreigde te raken. Om twee kunnen de afgelegde verklaringen redenen. Ten eerste verdraagt het onmogelijk ontzenuwen, want zij beginsel van de openbaarheid zich mogen de getuigen niet ondervra- niet met een verhoor van getuigen gen. De verdediging wordt onmoge- uitsluitend door de politie of de lijk, het proces eindigt automatisch rechter-commissaris. Ten tweede in een bewezenverklaring. komt dan het beginsel in de ver- De andere partij voert aan, dat de drukking dat aanklager en verdedi- rechtsstaat tot een bespotting ger de rechtsstrijd met gelijke wa- wordt gemaakt, als getuigen uit penen moeten kunnen voeren, vrees voor repressailles door niets ontziende onderwereldfiguren De Limburgse advocate mr. Taru moeten afzien van het afleggen van Spronken, die het voeren van de verklaringen. Van vervolging en be- verdediging tegen anoniem afgeleg- straffing van zware criminelen de verklaringen als een onmogelij- komt dan niefs terecht. De politie ke farce bestempelde, maakte vorig van Amsterdam klaagde vorig jaar jaar een succesvolle gang naar de dat zij de bewijslast tegen drugs- Europese Commissie voor de Rech- handelaren moeilijk rond kan krij- ten van de Mens. Het betrof een gen, omdat de getuigen voortdu- zaak waarin zware gevangenisstraf- rend worden bedreigd. De anonimi- fen waren uitgedeeld en het bewijs teit van getuigen wordt aanvaard uitsluitend op anonieme getuigen- om mensen te beschermen die an- verklaringen berustte. De verdedi- ders wraak hebben te duchten en ging had in het vooronderzoek wel hun leven niet zeker zouden zijn. via de rechter-commissaris schrifte- Het gebruik van anonieme getui- lijke vragen mogen stellen, maar gen verklaringen aan meer beper- van de 14 opgegeven vragen waren kingen onderhevig dan ander be- er slechts twee beantwoord. Uit de wijs-van-horen-zeggen. In 1984 er- overige antwoorden had misschien kende de Hoge Raad voor het eerst de identiteit van de getuigen kun- dat behoedzaamheid toch wel gebo den is. Aan de rechter die anoniem afgelegde verklaringen als bewijs gebruikt, werd sindsdien de eis ge steld dat het vonnis een verant woording moet bevatten van het ge bruik van anonieme belastende doorschemeren. Een deel van de Europese Com missie bleek van mening dat ano nieme verklaringen helemaal niet als bewijs mogen worden gebruikt, tenzij de verdediging gelegenheid klaringen als de verdediging de krijgt de getuigen te ondervragen, juistheid van die verklaringen be- De meerderheid wilde niet zover twist. Maar veel stelde deze eis in de gaan, maar de commissie oordeelde praktijk niet voor. unaniem dat de Nederlandse justi- Het aantal zaken waarin getuigen tie het grondrecht op een eerlijk zich beriepen op hun vrees voor re- proces had geschonden. Anonieme pressailles, nam hand over hand verklaringen die door de verdachte toe. Dit zou wel begrijpelijk zijn als worden betwist, mogen volgens de het in al deze gevallen om de be- meerderheidsuitspraak weliswaar rechting van internationale drugs- gebruikt worden, maar zij mogen handel of andere vormen van mee- njet het enige bewijs vormen. De of- dogenloze criminaliteit zou gaan. ficier van justitie moet op zijn minst Anonieme verklaringen doken ech- aanvullend - hard - bewijsmateri- ter ook steeds meer op in steunfrau- aal kunnen verschaffen, de-zaken, waarbij de verklikker lie- Na deze Europese tik op de vin ver in het geniep blijft. Ook bij de gers van de Nederlandse justitie is berechting van inbraken en jeugd- het wachten nu op het Europese vandalisme hadden de verdachte en Hof, dat waarschijnlijk paal en perk de verdediging herhaaldelijk het zai stellen aan het gebruik van ano- nakijken: de getuigen vreesden een nieme getuigenverklaringen als be steen door hun ruit, hun naam bleef wjjs. Vervolgens komt de beurt aan buiten het proces-verbaal en zijzelf de Nederlandse wetgever die om in buiten de rechtzaal. de pas te blijven met de Europese De burger die eraan wil meewer- regels nauwkeurig zal moeten aan- ken dat het recht zijn loop heeft, geven in welke (uitzonderings)ge- moet ook de moed kunnen opbren- vallen anonieme verklaringen gen met open vizier de door hem be- rechtmatig bewijs opleveren. RIJNSBURG Collecteschalen en avondmaalsbekers maakten deel uit van de expositie die in het kader van 150 jaar Gereformeerde Kerk in Rijnsburg in 'Het Centrum' bij de Immanuëlkerk viel te bewonderen. Genodigden van de jubileumdienst. die gisteravond plaatsvond, kon den vooraf de zo'n 150 foto's in ogenschouw nemen, naast de ten toon ge stelde historische voorwerpen. Rechts op de foto de VVD-wethouder K. Brul. (foto Dick Hogewoning) DRIEBERGEN Kerken moeten hoognodig markt-ge- richt Ieren denken. Prof. dr. Anne van der Meiden vindt het even snobistisch als 'onwerkelijk om vol te houden dat het Evangelie een eigen overtuigingskracht heeft, ook al staat de inhoud haaks op de interesse van veel mensen. Bovendien is de kerkverlating ten onrechte vooral theologisch benaderd. Kerken spreken liever over 'Godsverduistering' dan over een bruikbaar marke tingplan. Het selecte gezelschap uit de Ne derlandse kerkelijke top, dat tot zaterdag de conferentie 'Bood schap aan de Boodschap' bij woont, dat in het kader van het Willibrordjaar wordt gehouden, werd krachtig door de bekende media-hoogleraar op de vingers getikt. De kerken moeten volgens hem eindelijk tot het inzicht ko men dat zij in een concurrentie positie verkeren in de moderne samenleving. Het is volgens Van der Meiden een van de meest hardnekkige ge dachten in het kerkelijk leven, dat de kerken nog steeds de al leen-verkopers van het heil zijn. Buiten de kerken is er meer aan bod van religieuze behoeftenbe- vredigende boodschappen dan in de kerken. Het moeilijke van de christelijke boodschap is alleen dat die van zichzelf zegt niet naar de mens te zijn. De taak van de kerk is dan om te zorgen dat de boodschap wel vóór de mens be stemd is. Van der Meiden legde de kerke lijke vertegenwoordigers uit dat marketing een wezenlijk gegeven is van de moderne 'offerte-cul tuur'. De kerken zijn echter nog te veel ingesteld op een 'zoek-cul- tuur'. De kerken zullen moeten le ren te offreren, aan te bieden wat mensen zouden kunnen zoeken of vragen. Marketing, aldus de hoogleraar, is niet iets platvloers ('het evangelie is geen zeep dat moet worden verkocht'), ook al zijn er vooral in de Verenigde Sta ten daarvan genoeg voorbeelden. De hoogleraar deed de verte genwoordigers van uiteenlopen de kerken en stromingen nog een interessante suggestie aan de hand. In deze offerte-cultuur is er niet echt behoefte aan kerkelijk- organisatorische eenheidsbewe gingen, maar meer aan breder aanbod in een pluralistische markt. Misschien kunnen kerken elkaar dus eerder vinden in de marketing dan op het geloofs- vlak, zo dacht Van der Meiden. 'Zure druiven' Ook de godsdienst-socioloog dr. G. Dekker, hoogleraar aan de Vrije Universiteit, waarschuwde er voor dat als de kerken een rol van betekenis willen blijven spe len, zij zich moeten aanpassen of op zijn minst aansluiting moeten zoeken bij het moderne bewust zijn. Zoals de zaken er nu voor staan is de betekenis van de ker ken en de christelijke godsdienst zeer gering geworden in onze sa menleving, vond hij. Kerken moeten volgens de so cioloog niet laconiek doen over de kerkverlating. Een 'zure drui- ven-theologie' noemde hij de op stelling van sommige theologen, die bijvoorbeeld zeggen het niet erg te vinden als mensen 's zon dags de voorkeur geven aan de natuur boven de kerk. Buiten de kerk is er geen christelijk geloof mogelijk, was zijn stellige over tuiging. Een redelijk vast kader is nodig. Volgende generaties zul len anders niet vastgehouden kunnen worden. Dekker riep de kerken dan ook op om weer beddingen te gaan maken, waarbinnen de de ver schillende stromingen kunnen vloeien. Ook de evangelicale rich ting en de kritische basisbewe ging, want als deze stroompjes al leen blijven doorsijpelen, zullen ze onherroepelijk opdrogen. Tegelijkertijd moeten de ker kert de ogen meer geopend heb ben voor de problemen in de sa menleving. Dekker realiseerde zich dat deze twee prioriteiten met elkaar op gespannen voet kunnen staan. Maar, zei hij, beide zaken zullen toch meer aandacht moeten krijgen, anders zullen ge loof en kerk in toenemende mate uit elkaar groeien. Dubbelleden' onmogelijk in Samen op Weg LEIDSCHENDAM - Hervorm den en gereformeerden zullen in het kader van het Samen op Weg- proces eikaars attestaties (bewij zen van lidmaatschap) erkennen. Dubbellidmaatschap blijft onmo gelijk. Volgende week zal de gezamen lijke synodevergadering van de Hervormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken zich over dit con cept-voorstel buigen. In die rege ling wordt gewaarschuwd voor te hoog gespannen verwachtingen. De twee kerken zijn nog steeds niet officeel herenigd, dus uitein delijk verbreekt een gerefor meerd kerklid de band met zijn kerk als hij zich bij een hervorm de gemeente aansluit. Andersom geldt dat natuurlijk ook. Het voorstel van een nieuwe re geling is in het grootste deel van de hervormde en gereformeerde classicale (regionale) kerkverga deringen positief onthaald. Van de 42 hervormde classes die heb ben gereageerd, zijn er tien tegen de nieuwe regeling, omdat deze niet slechts voor Samen op weg- gemeenten geldt, maar voor heel de kerk. Sommige kerken zien niks in de regeling omdat ze heel het herenigingsproces van de twee kerken niet zien zitten. EN VER Mariënburg. De progressieve rk Mariënburgvereniging wil niet in onvrede blijven steken. De al gemene vergadering is er achter gekomen dat 'loyale oppositie' niet betekent dat zij luid proteste rend tegen elke bisschoppelijke uitspraak te hoop moet lopen. Za terdag besloot men wel alle ver wijzingen naar het beleid van de bisschoppen uit het plan te schrappen. "Misschien is er aan de moeizame contacten met de bisschoppen te veel tijd besteed". VU-vereniging. De vereni ging van de Vrije Universiteit is er nog niet in geslaagd definitieve plannen voor de toekomst te sme den. De ledenraad besloot zater dag achter gesloten deuren de discussie over de identiteit ook volgend jaar weer te bespreken. De VU-vereniging, met nu 13.000 grotendeels grijze leden, zou vol gens een nota oecumenischer moeten worden. Voorlichter van de vereniging Daan van der Waals is onlangs demonstratief opge stapt, want de "feitelijke boedel scheiding tussen geloof en weten schap is aan de VU haast een doc trine geworden". Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Aus- terlitz J. A. Zeilstra kand. Utrecht, te Haamstede C. Haasnoot kand. Lisse, te Leerdam H. O. Molenaar Putters- hoek; aangenomen naar Berschehoek Heusden; bedankt voor Middelharnis dr. P. Vermeer Kesteren. Gereformeerde Kerken: beroepen te Terneuzen L de Ruiter Heerenveen. Geref. Kerken vrijgemaakt: aange nomen naar Groningen-Oost P. W van de Kamp Assen. Christelijke Geref. Kerken: beroe pen te Bussum H. D. Rietveld Maars- sen; aangenomen naar Nijkerk W van Sorge Rijnsburg.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2