LEIDSCH DAGBLAD ME met krakers mm KDMSNIPPBI wmmm SJOKKEN BU HIMCM LEIDEN! Amerika gaat drastisch bezuinigen op defensie PREI EN BRAADWORST Enorm sterrenstelsel ontdekt Hard treffen bij ontruiming in Amsterdam EG: alleen steun voor democratische landen Cameroun en VS ook naar WK in Italië ^DRUKKERIJ DELTA BACH Man misbruikt eigen kinderen FIORELLA HEMCAR LEIDEN B.V. Het plezier van persoonlijke service MAANDAG 20 NOVEMBER 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39094 Prijs fl. 1,25 CAMBRIDGE (AP) - Amerikaanse astronomen hebben een ster renstelsel ontdekt dat volgens hen de grootste structuur is die ooit in het heelal is waargenomen. Het stelsel, dat Grote Muur is genoemd, heeft een lengte van ten minste 500 miljoen lichtjaren (4800 miljard miljard kilometer), is 200 miljoen lichtjaren breed en heeft een dikte van 15 miljoen licht jaren. De Melkweg van de aarde heeft, ter vergelijking, een door snede van 100.000 lichtjaren. De doorsnede van het complete heelal w ordt geschat op 10 tot 20 miljard lichtjaren. Het stelsel is zo moeilijk te verklaren, dat de huidige theorieën over oorsprong en samenstelling van het heelal erdoor aan het wan kelen worden gebracht. Dat schrijven de wetenschappers, die zijn verbonden aan het Centrum voor Astrofysica in Cambridge in de Amerikaanse staat Massachusetts, in de nieuwste uitgave van het tijdschrift Science. Overvaller rooft luchtmachtwapens ZEIST (ANP) - Een overvaller heeft gisteravond de wacht van het Swagermankamp in Zeist beroofd van zijn pistool en mu nitie. De man sloot de wacht in een kast op, roofde nog eens vier FAL-geweren met bijbehorende munitie en verdween. De overvaller met bivakmuts en wapen drong het wachtge- bouw van het luchtmachtkamp binnen, waar een dienstplichti ge soldaat alleen de wacht had. In het kamp is het Commando Tactische Luchtstrijdkrachten gevestigd. Snip met Kerstmis voor ambtenaren? DEN HAAG (ANP) - Minister Dales van Binnenlandse Zaken overweegt rijksambtenaren in december een éénmalige netto uitkering van 100 gulden te ge ven. Volgens het ministerie blijft er tussen de 12 en 16 mil joen gulden over van het bedrag dat dit jaar beschikbaar was voor de arbeidsvoorwaarden van het rijkspersoneel. De 'meevaller' is het gevolg van in de aanloopfase een gerin ger gebruik van de deeltijd-vut. De uitkering van 100 gulden is belastingvrij. Peuter(3) verstopt zich in liftschacht OEGSTGEEST - Een 3-jarig jongetje uit Oegstgeest is gister middag op eigen houtje en kijk je gaan nemen in de liftschacht van het multifunctioneel ge bouw aan het Boerhaaveplein in zijn woonplaats. De peuter werd door de politie gevonden na een speurtocht van anderhalf uur. Het jongetje was ontsnapt uit zijn ouderlijk huis aan de Zon nebloemlaan. De politie heeft geen idee hoe de peuter in de liftschacht is gekropen. "Heel vreemd aldus de politie "want alle deuren waren gesloten". Ontwikkelingsbank samen met Oostblok? Boven: Een fotograaf staat dicht bij een van de de brandende barri cades die door de krakers waren op geworpen voor de twee te ontruimen panden aan de Tesselschadéstraat in Amsterdam. Onder: Na de ontruiming door de Mobiele Eenheid trokken de gemas kerde krakers door de stad voor een demonstratieve optocht die eindig de bij het oude krakersbolwerk Tet terode. (foto's ANP) AMSTERDAM (GPD) Bij de ontruiming van twee kraak panden in de Amsterdamse Tesselschadestraat is het van morgen tot een hevig treffen tussen krakers en Mobiele Eenheid gekomen. De ruim 200 krakers, die de ontruiming wilden voorkomen, hadden op diverse plaatsen in de hoofdstad barricades opgeworpen en in brand gestoken, waardoor het verkeer volkomen vastliep. De ongeveer 300 man sterke ME malig krakersbolwerk Tetterode, voerde vanaf 9 uur vanochtend di- De twee panden in de Tesselscha- verse charges uit tegen de krakers, die de politie met stenen en vuur werk bekogelden. Met buldozers werden de dwars over de weg ge plaatste meubels en auto's verwij derd. Een aantal autobanden en een po litiewagen werden in brand gesto ken, waardoor het asfalt smolt en een dikke zwarte rook de straat in de mist hulde. Bij de charges maak te de politie ook gebruik van water kanonnen. Om kwart voor negen drong een aantal agenten via het dak het hoofdkwartier van de krakers in een van de panden binnen. Daarbij werd een kraker gearresteerd. Kor te tijd later gingen onder luid gejoel circa 10 agenten door de voordeur naar binnen. De ME had een kordon gevormd rond de twee panden. De 150 krakers verlieten daarop vrijwillig het pand en liepen luid leuzen roepend naar de Constantijn Huygensstraat. Na een demonstra tieve optocht door de binnenstad liep het protest dood bij het voor destraat, de den in 1985 gekraakt. Afgelopen zo mer bepaalde de rechter dat het vanaf vandaag mocht worden ont ruimd. In de panden zullen luxe-ap partementen worden gebouwd. Vo rige week namen de krakers al een voorschotje op hun verzet tegen de ontruiming. Bij projectontwikke laar Boudewijn Etienne de Court werden de ruiten ingegooid en zijn gevel werd met verf besmeurd. Juichende voetballers uit de VS. De Amerikaanse voetbal- droom: meedoen aan het WK in Italië als voorproefje op de eindronde van 1994 in eigen land, is vervuld. In de laatste kwalificatiewedstrijd tegen Trinidad en Tobago had de VS genoeg aan één treffer van Paul Caligiuri na ruim een half De Caraïbische ploeg begon furieus, op jacht naar een snel le treffer. Die taktiek speelde de VS in de kaart. Coach Bob Gensler had zijn spelers opge dragen op het soppige, moei lijk bespeelbare veld voor lan ge trappen te kiezen in plaats van korte passjes en priegel- werk. De strijdwijze had suc ces, mede doordat de thuis ploeg riante mogelijkheden miste en in Tony Meola een uitstekende doelman trof. De supporters van Trinidad moesten troost zoeken bij de vrije dag, die door de regering voor vandaag was afgekondigd ter ere van de nationale voet balselectie. Eerder op de dag plaatste Cameroun zich als 23ste land voor Italië. De Afri kanen wonnen ook hun tweede duel tegen Tunesië met 1-0. De loting van het WK. dat van 8 juni tot 8 juli, wordt gehouden is op 9 december. De deelnemers aan de eind ronde zijn: Italië, Joegoslavië, Engeland, Spanje, Zweden, België, Roemenië, Ierland, Sovjetunie, Oostenrijk, West* Duitsland, Nederland, Schot land, Tsjechoslowakije, Brazi lië, Colombia, Argentinië, Uruguay, Zuid-Korea, Vere nigde Arabische Emiraten, Costa Rica, Verenigde Staten. Egypte en Cameroun. PARIJS (GPD) Alleen democra tische landen in Oost-Europa kun nen rekenen op economische steun van de EG. Daartoe overwegen de Twaalf samen met de Oostbloklan den een Europese Ontwikkelings bank op te richten, die over een 'zeer aanzienlijk' kapitaal moet be schikken. Dat zei de Franse president Mit terrand zaterdagavond na de extra topconferentie van de regeringslei ders van de Europese Gemeen schap in Parijs. De EG-leiders toon den zich bereid de hulp aan Oost- Europa op te voeren, maar er viel geen besluit over de aard en om vang. Bovendien is die Europese Ontwikkelingsbank niet onomstre den. West-Duitsland en Nederland voelen er weinig voor. Besloten is tot een studie naar de haalbaarheid. Energieweg 25, Zoeterwoude Perioden met zon Flinke perioden met zon maar vooral in het zuiden ook wolkenvelden. Mini mumtemperatuur tussen 4 graden in Zeeland en min 3 graden in het noord oosten. Middagtemperatuur van 11 graden bezuiden de grote rivieren en 4 graden in het noordoosten. Zwakke tot matige wind uit zuidoost tot oost. De vooruitzichten voor woensdag tot De inderhaast bijeengeroepen top eindigde daardoor zonder con crete besluiten. Mitterrand zei wel dat de Twaalf een 'Europese stich ting' willen oprichten die de oplei ding van managers en kaderleden uit de Oosteuropese landen gaat verzorgen. Voorts moeten die lan den kunnen deelnemen in weten schappelijke en onderwijsprogram ma's van de EG en bepleitte Mitter rand toelating van democratische Oostbloklanden tot instellingen als de Raad van Europa en de GATT, de wereldhandelsorganisatie. De deelnemers aan de extra top reageerden verheugd op de 'mars naar voren van de vrijheid', zoals Mitterrand het noemde. "Wij zijn bereid om met alle middelen te hel pen bij het tot stand brengen van een gezonde economie in deze lan den, maar op voorwaarde dat daar sprake is van vrije verkiezingen en eerbiediging van dè rechten van de mens", aldus de president. De regeringsleiders benadrukten dat de grenzen binnen Europa niet gewijzigd kunnen worden. Ook stelden zij dat de NAVO het forum moet blijven waarin de Westeurope- se landen hun veiligheidskwesties bespreken. De Westduitse bondskanselier Kohl verzekerde zijn collega's dat de Westduitse aandacht voor Oost- Europa niet ten koste zal gaan van de inspanningen voor de Europese eenwording. "Daarvoor is geen al ternatief. Wij drijven niet van Euro pa af', aldus Kohl. uitgaven drastisch verlagen. Vanaf wijzingen dat de Russen dit jaar het begrotingsjaar 1992 (dat in okto ber '91 begint) moet in 5 jaar ruim 360 miljard gulden worden bezui nigd. Op dit moment bedraagt de defensiebegroting jaarlijks ruim 600 miljard gulden. De bezuinigingsplannen, een re actie op ontwikkelingen in het Oostblok, zijn zaterdag uitgelekt via DEN HAAG (ANP) - De Haagse po litie heeft vanmorgen een 38-jarige Hagenaar opgepakt die zijn 3 kinde ren jarenlang seksueel heeft mis bruikt. De man verkrachtte zijn A/r dochter van haar 7de tot haar 11de wfPfrs en Minuteman nucleaire hun militaire uitgaven al hebben verminderd. In een rapport van de CIA wordt gemeld dat president Gorbatsjov volgens eigen zeggen in 1991 de de fensie-uitgaven met 14,2 procent wil verminderen. Cheney zei zaterdag in een inter view met de Washington Post dat de bezuinigingen op defensie een ant woord zijn zowel op de ontwikke lingen in Oost-Europa als op het gi gantische Amerikaanse begrotings tekort. De luchtmacht heeft volgens de New York Times voorgesteld 15 van haar 140 bases over de hele wereld te sluiten. Ook zullen er minder F-16 gevechtsvliegtuigen gekocht wor den, en een aantal B-52 bommen- Parkeergeld gestolen UTRECHT (GPD) - Vijftien bewa kers van de Jaarbeurs in Utrecht worden ontslagen omdat ze gerui me tijd parkeergelden in eigen zak staken. Dat heeft directeur opera tionele zaken Petersen van de Jaar beurs vanmorgen bevestigd. De omvang en duur van de fraude wordt nog onderzocht. Begin dit jaar vertelde een tijde lijk bewaker de Jaarbeurs-leiding dat extern personeel werd gedwon gen mee te doen aan frauduleuze handelingen van een aantal vaste bewakers. De Jaarbeurs schakelde een onderzoeksbureau in. Dat on derzoek is nog niet afgesloten, maar duidelijk is wel dat de helft van de bewakingsdienst, 15 keergeld mee naar huis i Feestcollectie 1989 Burgsteeg 4-5, Leiden. Telefoon 071-134314. jaar wekelijks. Daarna pleegde hij alleen nog kind, om zwangerschap te voorko men. Het slachtoffertje is nu 15. De man pleegde ook geregeld on tucht met zijn beide zoons. Een 11- jarige werd vanaf zijn 4de mis bruikt, een 7-jarige vanaf zijn ge boorte. De man heeft alles bekend. De zaak kwam aan het licht toen de - onwetende - moeder twee we ken geleden het plan opperde om eens alleen op vakantie te gaan. De dochter smeekte haar dat niet te doen en biechtte uiteindelijk op wat er al jaren met haar en haar broers gebeurde. Moeder en kinderen zijn elders ondergebracht. raketten uit de circulatie worden ontuchrSet" het Senomen. Een besparing van 34 t zaterdag: I n de week r riodci rond 7 graden. Dinsdag 21 november 08.10 uur. zon onder: 16.41 uui op: 00.37 uur, zon onder: 13.5 Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Prei, kilo Waterstanden te Katwijk hoog water: 09.33 en 22.07 ui ter: 05.25 en 17.31 uur. 24 PAGINA'S Braadworst, 500 kilo 500 g 5394.49 "7QQ albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Ü24 en 25 november a.s. feest en tot maar liefst f 1.000,- voordeel in ons nieuwe pand. Amphoraweg 2-4, 2332 EE Leiden.Tel. (071) 769226. VW PASSAT, 1.8 STATIONCAR MET KATALYSATOR ALPINE WIT 36.000 KM AUG. 1987. 23030,- ZEGMAAR®) TEGEN v KAMSTEEG OCCASION hardliners in de regering van presi dent Bush, herhaalde gisteren op de tv zijn standpunt dat hij nog steeds twijfelt aan de kansen van Gor batsjov om het avontuur te overle- Het Congres, dat geld beschik baar stelt, is in beginsel voor bezui nigingen op defensie. Maar de de fensie-industrie verschaft werkge legenheid aan miljoenen Amerika nen. Daarom zullen congresleden proberen militaire projecten die werkgelegenheid voor hun eigen district betekenen proberen te be houden. (pagina 3: PvdA-CDA: pas op de plaats met defensie-uitgaven) Familiedrama in België Vader vermoordt dochters (12 en 17) BRUSSEL (ANP) - Een 42-jarige frietverkoper uit Zandvliet, in de buurt v^n Antwerpen, heeft gister avond zijn twee dochters vermoord en vervolgens vergeefs getracht zijn vrouw en zichzelf om het leven te brengen. De man schoot eerst zijn beide dochters (12 en 17) dood met een jachtgeweer. Vervolgens trof hij zijn 35-jarige vrouw m een van de knieën. Voor dat hij zichzelf in de rechterslaap schoot belde hij nog een alarmnum mer. De man ligt in kritieke toe stand in een ziekenhuis. De vrouw is buiten levensgevaar. Achter grond van het familiedrama zijn echtelijke en financiële moeilijkhe den. óók voor de sportpagina's Zes dagen per week ^Ki kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 26,50 Ik neem een kwartaalabonnement 1 72,40* Ik neem een jaarabonnement f 275,70* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! j (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden, U'kunt ook bellen: 071-161400 _Tel..

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1