Fides bij start al onderuit Grasshoppers blijft leiders goed volgen SEW roept halt toe aan succesreeks van Foreholte Leiderdorp, BVO en Waddinxveen verder TOP bezwijkt onder druk Verrassend Saturnus pakt fors uit MAANDAG 20 NOVEMBER 1989 SPORT PAGINA 19 LEIDEN De start van de zaal competitie is voor de regionale ploegen niet onverdeeld gunstig uitgevallen. De beide vertegen woordigers in de overgangsklasse verloren hun eerste wedstrijd. Fi des Pacta ging met 11-17 tegen Ra- piditas ten onder en Pernix kreeg een 12-9 nederlaag tegen Wit Blauw te verwerken. In de eerste klasse kende Fiks een succesvolle start (12-11 winst op Fiducia), terwijl De Danaïden met 15-11 klop kreeg van Vlaardingen. De matige prestaties tijdens de voorbereiding bleken voor Fides Pacta een voorbode voor de compe titie. Door gebrek aan schotkracht werd de ploeg van coach John Tims al in de eerste helft door Rapiditas op ruime achterstand gezet (3-9). Al leen Bettina Sommeling, Henk van der Waals en Frank Peter de Haas, invaller voor de aan de enkel gebles- serde Sander de Haas, wisten een actie doeltreffend af te ronden. Twee mogelijkheden om vanaf de strafworpstip de marge te verklei nen werden onbenut gelaten. Even leek Fides na de spelhervat ting een geslaagde inhaalrace in te zetten. Bettina Sommeling en Hen- ny Piket brachten het verschil terug tot vier treffers. Het tweede Leidse aanvalsvak kon de opmars geen vervolg geven. Aan de andere kant echter volgden de doelpunten van het Zutphens mannenduo elkaar in rap tempo op. Fides kwam nimmer dichterbij dan vier punten en zag de achterstand in de slotfase zelfs oplo pen tot 11-17. Pernix moest met 12-9 het hoofd buigen voor Wit Blauw. Daan Vreeken, de tijdelijke vervanger van de zieke coach Rob van Dort, zag zijn team in Kampen flitsend van start gaan. Carla Kuipers vond in haar eerste poging reeds het gat i de mand. De thuisploeg liet zich echter niet van de kaart brengen door deze snelle openingstreffer. Lian Tieleman zorgde vlak voor rust nog wel voor een 4-5 voor sprong. Halverwege de tweede helft ver loor Pernix de grip op de wedstrijd. In vier minuten tilde Blauw Wit de stand van 6-6 naar 9-6. Janneke Mul der verkleinde de marge tot 9-7, maar door een stagnerend eerste aanvalsvak kon de tegenstander de score uitbouwen naar 11-7. ,„We hebben de wedstrijd in de eerste helft verloren", constateerde Eric Peters na het 15-11 verlies van De Danaïden tegen Vlaardingen. Een te statisch spelend tweede aan valsvak brak de formatie van coach Janko Breedveld bij een 3-3 stand op. Vlaardingen liep uit naar 5-3 en de Leidenaars moesten in het ver volg van de strijd constant achter de feiten aanlopen. Na de korfwisseling deden Krom hout en Peters (vijf treffers) zich trefzeker en brachten zo een 12-10 stand op het bord. Heiko Locher zorgde met nog vijf minuten te spe len voor de aansluiting. Die kwam er nooit helemaal en zo moest het laatste woord aan Vlaardingen wor den gelaten. Fiks kon na een spannend duel tegen Fiducia als overwinnaar het veld verlaten: 12-11. Tot tien minu ten in de tweede helft (rust 6-5) ging de strijd volledig gelijk op. Beide ploegen namen afwisselend de lei ding, maar slaagden er niet in een voorsprong van twee punten op te bouwen. Bij de stand 8-8 leek het tij ten na dele van de Oegstgeestenaren te ke ren. Fiducia liep uit naar 8-10 en be hield die voordelige marge tot vijf minuten voor tijd. Op basis van in zet en een goede wedstrijdmentali teit knokte Fiks zich alsnog terug. Theo Vreeken en Gerrie Coli brach ten de score in evenwicht. In de slotfase bezorgde Tanja Huizing de thuisploeg de volle winst. Crescendo boekte een 10-6 over winning op Haarlem. Pas in de tweede helft kreeg de zege gestalte. Barbara van Amsterdam en Ca- rolien van Noort, beiden twee maal, bogen de 3-4 achterstand bij rust om tot een 7-5 voorsprong. Haarlem LEIDEN/GRONINGEN De vrouwenteams uit de Leidse regio kwamen het afgelopen weekeinde een stuk beter voor de dag dan hun mannelijke collega's. De basketbalsters van Grasshoppers draai en dankzij een knappe overwinning op BV Groningen (61-71) nog steeds goed mee in de eredivisie. In de promotiedivisie handhaaft Lisse zich, na de winst op Landslake Lions (67-64) nog steeds in de top en in dezelfde klasse pakte zelfs MSV tegen BOB twee punten: 55-64. Verlies was er voor op nieuw voor Leiderdorp en Luba_Leiden. Met de lange reis nog in de benen kwam Grasshoppers in Groningen wat langzaam op gang. Halverwege de eerste helft was het 23-18, maar de inmiddels warmgedraaide ploeg had deze stand bij rust weer omge draaid: 30-35. Ook in de tweede helft had de ploeg van coach Han Wal- laart tijd nodig om in de wedstrijd te komen (54-49), maar toen het erop aankwam waren de Katwijksen er klaar voor. Het hoge tempo in de wedstrijd had de Groningse ploeg net iets meer gekost dan de bezoe kers. Via 58-59 bracht Grasshop pers, vooral dankzij twee belangrij ke driepunters van Yvonne Plug de tegenstander de nekslag toe: 61-71. Anja Kuyt-Aandewiel scoorde evenals Margreet Visscher 21 pun ten. De laatste voegde hier ook nog 14 rebounds aan toe. Grasshoppers blijft in de race voor een plaatsvin de kampioen spoule, waar na een volledige com petitie de beste zes ploegen uit de eredivisie - met behoud van hun puntentotaal - in de slag gaan om de landstitel. Wat dat aangaat deed Grasshoppers extra goede zaken, want Voorburg haalde landskam pioen Den Helder onderuit, waar door het verschil tussen de Katwijk- se ploeg en het leidende duo (Den Helder, RZ) nog maar vier punten bedraagt. In de promotiedivisie kwam Lis- se tegen hekkesluiter Landslake Lions nog bijna in de problemen: 67-64. Via 29-26 liep de ploeg van coach Peter Lapidaire gemakkelijk bij de tegenstander weg naar 45-27 halverwege. Vanaf de zesde minuut in de tweede helft (55-34) ging het bergafwaarts met Lisse. De fouten- last speelde de ploeg parten en in de elfde minuut was het 55-44. De press van de tegenstander bracht de kapotzittende thuisploeg nog ver der in de problemen, maar dichter bij dan drie punten kwamen Landslake niet: 67-64. Joke van de Heuvel was met 15 punten top- scoorster. Marjo Fijen was een goe de tweede: 13 punten. Het in de onderste regionen van de promotiedivisie verkerende MSV haalde afgelopen zaterdag in Oud Beijerland opgelucht adem. De winst tegen het eveneens laagge- klaseerde BOB (55-64) was van le vensbelang voor de kwakkelende ploeg. De Noordwijksen speelden een slechte eerste helft, maar stel den in het tweede deel van de wed strijd orde op zaken. Direc na de rust (32-27) sloeg de ploeg van coach Frans Nelissen een gat: 34-42. Toen stokte het even bij MSV en kwam de thuisploeg terug (42-43), maar precies op tijd vond met name Tine ke Vos (26 punten, waaronder 3 driepunters) de juiste weg naar de basket. Een belangrijke opsteker voor de al weken door blessures ge plaagde ploeg, waarbij de aanwezig heid van Ria Bröring (14 punten) in ieder geval aanvallend weer een be langrijke versterking betekende. LEIDEN/W ADDINXVEEN Leiderdorp, BVO Alphen en Waddinxveen Flyers vormen sa men met het vorige week reeds gekwalificeerde Festo BW 2 de laatste vier van het Luba-basket- baltoernooi. Op Waddinxveen na, dat gistermiddag in een spannen de wedstrijd Lisse met 76-75 te rugwees, zijn er op 24 december in de Vijf Meihal geen nieuwe ge zichten bij de 'Leidse Final Four'. De kwartfinale-wedstrijden konden de hoog gespannen ver wachtingen nauwelijks waarma ken. Alleen in sporthal De Sniep in Waddinxveen was er sprake van enig vuurwerk. Flyers, een middenmoter in de rayon eerste klasse, wist de reglementaire voorsprong van 10-0 direct al uit te bouwen en zette Lisse daarmee voor het blok: 20-6. Lisse moest gaan forceren om aansluiting te verkrijgen, ging mopperen op de weinig soepel leidende arbiters en kwam met zichzelf en de taaie, harde, tegenstander in de knoop. Zo zeer zelfs dat de spelers dreig den de strijd te staken. Coach Koster kon de Lissena- ren overtuigen van een meer vol wassen benadering van de wed strijd en ondanks een domme en zeer kostbare opzettelijke fout van Paul Ruijgrok kwamen de be zoekers halverwege terug (46-39). Waddinxveen, met Marlon Dor- siel en Mladen Filipan (beiden 16 punten) als afmakers, liep daarna opnieuw uit (65-48), maar in de slotminuten kreeg Lisse dan ein delijk grip op de wedstrijd. Bij 76- 75 en met nog achttien seconden te spelen kreeg Jurgen Zwiers na een time-out balbzit en leek de winst alsnog bij de eerste divisio nist terecht te komen. Zwiers werd evenwel ongestraft buiten de lijnen gewerkt, waarna scheidsrechter Witvoet Waddinx veen de resterende seconden liet uitspelen. Waddinxveen ontmoet in de halve finale Festo. BVO Alphen - Oegstgeest 84- 67 Oegstgeest wist bij voorbaat dat het alleen met een complete en op scherp staande ploeg een kans had tegen het twee klassen hoger uitkomende BVO. Het ge mis van met name Rob Vermeu len deed zich na rust voelen. Oegstgeest had te weinig wissel mogelijkheden en moest BVO na 38-40 bij rust in de tweede helft la ten gaan (51-50, 68-56). In de slot minuten konden de Alphenaren het karwei klaren met de bank- spelers, die straks in december voor een deel ook het werk zullen moeten doen omdat op de finale dag Robert Gerritsma en Sjors Haverkamp ontbreken. Hoofddorp - Leiderdorp 68-93 Hoe Hoofddorp ooit heeft kun nen winnen van Leiden was het raadsel dat de Leiderdorp-spelers gisteravond laat in de Vijf Meihal vergeefs trachtten op te lossen. Feit was dat de rayonploeg uit de Haarlemmermeer zonder drie vaste krachten aantrad en daar door meteen al terrein moest prijsgeven ten opzichte van be kerhouder Leiderdorp. Van een aantrekkelijke wed strijd kon dan ook geen sprake zijn. Direct na rust (32-37. mede dank zij de tien bonuspunten voor Hoofddorp) walste de ploeg van Bert Samson over zijn tegen stander heen (41-60). Marcel Som meling (19) en Jeroen van Veen waren daarbij de gangmakers. Leiderdorp treft nu rivaal BVO. Moeilijk Voor de nieuwkomer in de i promotiedivisie Luba Leiden bre ken moeilijke tijden aan. Tegen Pe- likan/Basketiers leed het de vierde nederlaag op rij (71-56) en met wed strijden tegen koplopers Gunco en Goba in het vooruitzicht ziet het er voor de Leidenaars niet rooskleurig uit. Coach Rudi van Eyck gebruikte de busreis naar Zevenaar om met zijn door de vele tegenslagen flink aangeslagen spelers de puntjes nog eens extra op de i te zetten. „Het is goed dat ik de tijd heb om rustig eens met iedereen te praten," aldus Van Eyck bij het vertrek. De inspi rerende woorden waren niet geheel aan dovemansoren gericht, maar desondanks wist Leiden nog niet uit het dal te kruipen. De aanval wordt nog slecht afgerond, de spe- lersvwerken niet of nauwelijks voor elkaar en ook aan de inzet ontbreekt het een en ander. Leiden verzuimde tegen de lange spelers van Basketiers vooral uit te blokken en gaf hiermee de tegen standers menige herkansing na een gemist schot. Leiden kwam na de rust (36-26) nog wel iets terug (51- 46), maar te gehaast spel deed de ploeg tenslotte toch de das om. De van zijn knieblessure herstelde Erik Huybens was topscorer met 20 pun ten. Anders dan de uitslag (67-64) doet vermoeden hebben de mannen van Lisse vrij eenvoudig van Wils kracht gewonnen. De ploeg van coach Johan Koster speelde in de Apollohal een van zijn betere wed strijden van het seizoen. Vooral in de eerste helft beschikte de ploeg over een spatzuiver schot, hetgeen een 32-44 voorsprong bij rust ople verde. Meer dan de helft van de sco res in deze periode kwamen voor re kening van Jörgen Goudswaard, die maar liefst zes driepunters liet aantekenen. In de tweede helft handhaafde Lisse tot dertig secon den voor tijd deze voorsprong (59- 71). Ongelukkig balverlies, een op zettelijke fout en een driepunter van de tegenstander reduceerden deze voorsprong tot slechts zes pun ten. In de eerste divisie A zit Leider dorp na drie nederlagen op rij in de hoek waar de klappen vallen. Tegen Racing Beverwijk kwam de ploeg van coach Bert Samson er niet aan te pas: 65-87. Alleen vlak na de rust (26-41) kenden de Leiderdorpers een lichte opleving, maar deze was van korte duur. De jeugdige forma tie kan niet opboksen tegen een flin ke achterstand, laat dan de hoofden hangen en glijdt vervolgens nog verder uit. ADVERTENTIE raakte door deze verrandering vol ledig van de kaart en was nog zel den in staat een goed lopende aan val op te bouwen. De thuisploeg maakte dankbaar gebruik van de desorganisatie bij de opponent en speelde de wedstrijd op zeker uit. „Ik ben hier helemaal niet blij mee", sprak een teleurgestelde coach Cor Gravekamp na het 9-8 verlies van De Algemene tegen EK- VA. „Alles wat in de voorbereiding goed ging, is in één wedstrijd teniet gedaan". Zonder de geschorste Alf red Lambooy kwamen de Leide naars in Almere reeds in de eerste helft danig in de problemen. De 4-1 achterstand na een half uur werd nog weggewerkt, maar EKVA mocht opnieuw uitlopen naar 8-5. Ondanks een succesvolle invals- beurt van Jory Sjardijn (twee tref fers) bleef De Algemene op één punt achterstand steken. Zuiderkwartier liet tegen Olym- piaan een punt liggen: 10-10. Een sterke start kreeg voor de Leide naars in de tweede helft geen ver volg. Na de 6-9 voorsprong bij rust stokte de produktie. Alleen Martin Verhorik kon nog één doelpunt aan het totaal toevoegen. „Het leek wel alsof we een beetje stilvielen", vond coach Co Paeper. „We kregen nog wel kansen, maar die hebben we niet voortvarend genoeg aange pakt". KNS incasseerde een 7-11 neder laag tegen Phoenix. De formatie uit Zoetermeer stoomde direct na de spelhervatting van 5-8 door naar 5- 10 en dat gat bleek te groot voor de thuisploeg. „Als we zo doorgaan, zitten we op de goede weg", sprak coach Piet Weerheim optimistisch na de 7-2 ze ge van Ons Eiland tegen Merwic. De goed verdedigende Leidenaars maakten het scoren voor de tegen stander in de tweede helft onmoge lijk. René Arnoldus en Chris van Schie, beiden twee maal, bouwden de 3-2 ruststand uit naar 7-2. Velocitas viel tegen SEV een 9-8 verlies ten deel. Een sterk spelende Steven de Ronde had met drie tref fers een belangrijk aandeel in de 5-5 gelijke stand na dertig minuten. Een improduktief tweede aanvals vak brak Velocitas in de tweede helft op. Een 7-5 achterstand werd nog ongedaan gemaakt, maar na 9-7 was de tijd te kort om de nederlaag af te wentelen. Harry van Deursen bepaalde de eindstand op 9-8. Madjoe kwam er tijdens het de buut op landelijk niveau, getuige de 8-21 nederlaag tegen ADO, niet aan te pas. Tot 3-5 konden de Rijnsbur gers nog redelijk in de pas blijven. Bij rust was de achterstand echter al opgelopen tot 3-10. De ploeg uit 's Gravendeel scoorde er lustig op los en alleen Wilfred Blankert en Greet Althena, beiden drie maal, konden daar iets tegenover stellen. JETSKE GOUDSMIT SASSENHEIM Slechts één helft heeft TOP zich Fortuna van het lijf we ten te houden. Na rust (10-9) bezweek het achttal van coach Wim Kerkum onder de enorme druk van de titelkandidaat uit Delft en was na dertien mi nuten (13-17) reeds volkomen kansloos. De 18-24 eindcijfers illustreerden afgelopen zaterdag het krachtsverschil in dit eerste duel uit de zaalkorfbal- competitie. „We hebben naar vermogen gespeeld", oordeelde Kerkum niettemin. „Maar de mogelijkheden zijn in vergelijking tot Fortuna nu eenmaal be perkt. Het is jammer dat Frank Nijenhuis zich anderhalf uur voor de wed strijd (wegens ziekte, red.) moest afmelden, maar dat is geen verklaring voor het verlies." Dat alles deed weinig af van het klasseverschil tussen de titelpretendent en TOP, op z'n best een goede middenmoter. „Fortuna had veel meer mo gelijkheden, omdat iedereen gevaarlijk was", benadrukte ook Kerkum's collega Theo van Zee. „TOP moest veel meer inspanning doen om ons on der druk te zetten. Omdat de TOP-vrouwen in de paal zóne veel balverlies leden, moesten de mannen onder de korf, wat nog mee de mogelijkheden. Die inspanningen waren TOP op ee te veel". Dat moment kwam kort na de hervatting. Was TOP in de eerste helft on danks twee gemiste strafworpen bij vlagen de betere ploeg, kort voor rust (10-9) sloeg Gerco Langelaan bij 9-7 voor de eerste maal een gat van twee punten. De spanning leek in de pauze te zijn weggevloeid. Aanvallen stok ten na de tweede of derde pass omdat een aanspeelpunt ontbrak. Onder wijl sloeg het vrijwel volledig uit internationals bestaande Fortuna gerou tineerd haar slag. Topscorer Hans Heemskerk (5) zorgde na vier minuten voor 10-12 en toen Mireille Wiepking in de dertiende minuut 13-17 maakte was de strijd gestreden. In de slotfase kon TOP door goals van topscorers Anne van der Zaag en Aad Wiegerink (beiden 4 treffers) het verschil, dat bij 14-22 maximaal was, tot 18-24 terugbrengen. BRAM VAN GENT Vanaf de strafworpstip was Mirjam, Collart zes keer trefzeker voor Foreholte. Luba Uitzend Buro VOORHOUT Jan Kecskeméthy raakte er maar niet over uitgepraat. Verschillende verklaringen voor de minimale nederlaag (10-11) van Noorlander/Foreholte tegen lands kampioen SEW voldeden gister middag niet om de teleurstelling van de coach van de Voorhoutse eredivisionist weg te redeneren. Want na een zwakke eerste helft (4- 8) had Foreholte in de eigen sport hal De Gaasbak de gevreesde tegen stander nog bijna achterhaald. "Het verschil tussen Foreholte en SEW was Laura Robben", maakte Kecskeméthy de doelvrouw van het team uit Nibbixwoud een compli ment. Vervolgens kwamen de te kortkomingen van zijn eigen ploeg breed uitgemeten aan bod, maar de man uit Roermond weigerde zelf het boetekleed aan te trekken. Zijn inbreng, de overschakeling van een 4-2- naar een 6-0 verdediging ge paard aan drie wissels in de rust, had echter wel degelijk grote in vloed op het wedstrijdverloop. Van een kansloze nederlaag, waar de Voorhoutsen in het eerste helft rechtstreeks op af leken te steve nen, was in de tweede helft geen moment meer sprake. Bij de stand 5-9 kende SEW een improduktieve periode van liefst zeventien minu ten. Daaruit bleek dat de lange Ly- dia van der Velden en Wilma Od- ding met schoten uit de tweede lijn niet konden profiteren van de ver meende zwakte van het nieuwe Voorhoutse verdedigingssysteem. Noodgreep Kecskeméthy beschouwde de 6-0- verdediging namelijk als een nood greep, die hij pas toepaste nadat Wendy Kerssens zich tot driemaal toe volledig vrij op de cirkelrand had gespeeld. Met sneller ingrijpen zou de ex-bondscoach wellicht er ger hebben voorkomen. Nu stelde SEW tegen drie benutte strafwor pen van Miijam Collart en een fraai velddoelpunt van Claudia de Jong acht treffers (Van der Velden 3x, Kerssens 2x, Odding, Mirjam Sterk en Mariëlle Bart), waardoor Fore holte de rest van de wedstrijd in fei te achter de feiten aanholde. Hoewel de omzetting bij Forehol te in de verdedgiging goed uitpakte, sneden Kecskeméthy's kantteke ningen bij de aanvallende prestaties van zijn team wel hout. Marianne Bult had vijftig minuten nodig om op volle toeren te gaan draaien. In de laatste tien minuten bracht de linkshandige Amsterdamse de spanning volledig terug met drie vrijwel identieke treffers. Een kwartminuut voor het laatste fluit signaal van de matig leidende scheidsrechters Van Alphen en Fens zou zij zelfs voor de gelijkma ker hebben gezorgd als Laura Rob ben, die haar reputatie als klasse keeper bevestigde, daar geen stokje voor had gestoken. Een gelijkspel zou wat te veel van het goede zijn geweest voor het team uit Voorhout. Collart beperkte zich tot het benutten van strafwor pen (zes uit zes) en met name vanaf de rechterkant (Anja van der Ploeg) wilde de bal er maar niet ingaan. De cirkelloppsters Conny van der Werf (voor rust) en Inkrit Witte (na rust) konden ook geen potten breken. De kritiek van Kecskeméthy op zijn speelsters ("Ze voeren de afge sproken opdrachten niet uit. Som migen leren het waarschijnlijk nooit") was natuurlijk niet uit de lucht gegrepen. Maar als de coach de hand ook in eigen boezem had gestoken, zou SEW De Gaasbak wellicht met knikkende knieën in plaats van met opgeheven hoofd hebben verlaten. Dan zou Kecske méthy ook wat hoopvoller naar de volgende krachtproef van Forehol te, uit tegen koploper Aalsmeer, kunnen uitkijken. Nu stelde hij slechts somber: "Die winnen we ook niet". TIM BROUWER DE KONING NAALDWIJK De koploopsters in de tweede divisie zaalhandbal HVS en Westlandia stonden giste ren in de sporthal in Naaldwijk te genover elkaar met als inzet de eer ste plaats op de ranglijst. Er viel geen uiteindelijk geen beslissing. Het werd na een vaak meer span nend dan fraai duel, 15-15. Westlandia kwam zo flitsend uit de startblokken, 3-0, dat HVS echt even naar adem moest happen. Maar de vechtjassen van Tjits de Groot zijn niet zo simpel van hun stuk te krijgen. De defensie van Westlandia mocht de balcirculatie van de Stompwijkse aanval aanvan kelijk storen door een opbouw- speelster uit te schakelen, maar de ervaren ploeg van HVS had daar snel een antwoord op. Een aanval met twee cirkelspeelsters en twee opbouwsters. Westlandia moest met de drei ging achter zich op de cirkel terug naar de achterste linie. En dat bete kende voor HVS ruimte om goed aan te leggen voor een afstands schot. De rust ging in met een 9-7 voorsprong voor HVS. Na de her vatting was het weer eerst Westlan dia dat scoorde. Het werd in een ge- lijkopgaande strijd nog 15-14 voor Westlandia met nog een minuut te spelen. Een doelpoging leverde een breakout kans voor HVS, die in tweede fase door Lenie van der Bosch werd verzilverd, 15-15. De mannen van Saturnus hadden koploper Delta Sport uit Zierikzee op bezoek en dat voorspelde weinig goeds. De Leidenaars moesten na drie verloren wedstrijden hoogno dig een punt pakken en voor de ge moedsrust van de roodwitte sup porters zou een andere tegenstan der dan de Zeeuwse ploeg plezieri ger zijn geweest. Saturnus speelde snel, zeker in de aanval met een in hoog tempo uitgevoerde balcircula tie. Delta Sport wreef zich de ogen uit en werd met de rust geconfronteerd met een 12-9 voorsprong voor Sa turnus. Na de hervatting pakten de Zeeuwen de zaken inderdaad ener gieker aan. Saturnus kwam onder druk en leek te zullen bezwijken toen de arbitrage besloot de geleide lijk steviger verdedigingsacties van weerszijden in te dammen met tijd- straffen. Dat pakte voor Saturnus op gegeven moment zo uit dat de Leidenaars met drie man tegenover de zes uit Zierikzee stonden bij een 13-12 stand. In die toch zeer penibe le situatie kwam Wim van Leeuwen uit de hoek door met een verwoes tend schot, 14-12. Het betekende voor Delta Sport de genadestoot. Saturnus won met 21-17. Ad van Fessem toonde zich andermaal een topper in het doel. Hij stopte twee strafworpen. In de derde divisie waren de vrou wen van HW'70 kansloos tegen een op alle fronten dominerend De Tref fers, rust 8-3, eindstand 19-7. Even kansloos was in Wassenaar Ancora tegen Olympia'72, rust 12-6, eind stand 23-12. De 4-2 defensie van Olympia hield de gevaarlijke af- standschutters van Ancora in de tang en aan de cirkel kwamen daar door weinig speelbare ballen voor de Rotterdamse aanvalsters. FRANK BONTE Vijfde plaats Van der Veer LEIDEN Theo van der Veer (AV Holland) mag tevreden zijn over zijn prestatie tijdens de Wantij- parkloop afgelopen zaterdag. De Leidenaar, die over concurrentie niet te klagen had, legde de 10 km af in een tijd van 31.46 en werd daar mee vijfde. Het gat met de nummer één, Patrick Aris (VLTC), was groot, getuige diens tijd van 30.01. Van der Veer is echter nog niet helemaal de oude, aangezien hij net is hersteld van een virusinfectie. Katwijker Frank van Wijngaarden (AV Rijnsoever) werd zevende in 32.31. In Ede domineerden gisteren twee Bataven-atleten de halve ma rathon. Van Klink en Van Schie werden daar respectievelijk eerste (1.11,14) en tweede (1.13,49). Leidenaar Dirk Maassen van de Brink (AV Holland) is gisteren in Rotterdam als snelste veteraan gefi nisht tijdens de tweede wedstrijd van de winterserie. De lichtvoetige snelwandelaar zette na 10 km een tijd van 50.29,5 op de klokken. Graf bevestigt haar klasse NEW YORK (ANP/DPA) - Steffi Graf heeft in het uitver kochte Madison Square Garden de juistheid van de wereldrang lijst voor tennissters met vaste hand onderstreept. De 20-jarige Wèstduitse bedwong in de halve eindstrijd haar generatiegenote Gabriela Sabatini (de nummer drie van de wereld) en herhaal de, ondanks de blessure die haar bijna weghield uit New York, dat in de finale tegen de dertien jaar oudere Martina Navratilova (tweede). Graf stond ruim twee ënhalf uur op de baan, maar stapte er met 6-4 7-5 2-6 en 6-2 een tweede Masters-titel (na '87) en ruim 650.000 gulden (inclu sief bonus) rijker af. Haar toch al grootse seizoen, dat ze ook al meteen inzette met winst in de open Australische, kreeg voor 18.000 enthousiaste toeschouwers een fraaie bekro ning.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19