STAPHORST IN DE BERGEN COMU D ANDORRA LA VELLA BENV1NGUTS ZATERDAG 18 NOVEMBER 1989 EXTRA PAGINA 37 De wereld lelt zo'n vijftig belastingpa radijzen. Het zijn vooral kleine staat jes en zonnige eilandjes, die kokette ren met hun milde en liberale klimaat. Honderdduizenden papieren (schijn)firma's en gevelondernemin gen hebben zich in die verschillende landjes gevestigd. Het doel: de be lasting in eigen land ontvluchten. Eu ropa herbergt verschillende belas tingparadijzen, ook binnen de EG. Hoewel 1992 nadert denken ze hun uitzonderingspositie te kunnen be houden, zo leert een rondreis langs deze oorden. Na Jersey wordt die reis vervolgd in Andorra. door Rien Robijns Een monotone rit met veel tolgeld door Frankrijk tot Toulouse en dan de bergen in: na bijna 200 kilometer rijden we hoog door de wolken Andorra binnen. "Begin er een eigen toekomst zonder socialisti sche dictatuur", raadde 'adviseur' W. Kok van Kok Properties uit Amsterdam de lezers van Het Financieele Dagblad enkele jaren geleden in een advertentie aan. "Weiger het risico dat de overheid in haar ijver straks u in eigen persoon nog eens gaat nationaliseren. Denk eens na over de mogelijkheden die er nog zijn in Andorra, het non-fiscale paradijs in de Pyreneeën". De verworvenheden van deze heilstaat worden snel duidelijk. De weg loopt langzaam naar beneden naar de grootste en langgerektste supermarkt van Euro pa, waar jaarlijks zo'n vijf miljoen men sen komen winkelen. Onderweg is een bijna tomeloze bouwdrift waar te ne men: elke berghelling waar een heipaal pakt, lijkt te worden benut. Hoewel er in de hoofdstad Andorra la Vella officieel maar een paar duizend mensen wonen heerst er een volstrekte chaos. Er is een eindeloze file. Bezine- dampen hangen als een permanente grauwsluier boven de met winkels, hore- ca-etablissementen en benzinepompen volgestouwde straten. Het driftige getoe ter van opgewonden automobilisten is niet van de lucht en wordt nog versterkt doordat het plaatsje midden in een vallei ligt. Daarbovenuit stijgt eigenlijk nog maar één ander geluid: het rinkelen van de kassa. Tegenzin De volgende dagen wordt de indruk ver sterkt dat de nood behoorlijk hoog moet Middeleeuwen van mond op mond is doorgegeven, wordt de Andorrees altijd geloofd. Dat is voor de rechter het ge makkelijkst. En je kan er beter niet over klagen, want dan sta je ook meteen over de grens". Een Nederlandse beleggingsadviseur die via Andorra zaken doet, knikt later op de avond bedachtzaam wanneer dit voorbeeld ter sprake wordt gebracht. "Het is een staatje vol egoïstische mid denstanders, achterlijke wetten en een ouderwetse machtsstructuur, die sinds eeuwen niet is veranderd", stelt hij vast. "Het Is een soort Staphorst in de bergen. Het is dat alles belastingvrij is en mijn klanten daarom bij me komen, maar als je bijvoorbeeld een firma wil oprichten moet een Andorrese stroman voor de buitenwereld altijd de eigenaar zijn. En als je failliet gaat kun je volgens hun wet ten persoonlijk lijfeigene van die Andor rees worden. Dat zijn geen lokkertjes. Ze zitten elkaar in ieder geval altijd enorm te bevoordelen. Daar moet alles voor wij ken". De gouden bergen die vele tientallen ja- Andorra: hoe keuterboeren plaats maakten voor gelukzoekers en rinkelende kassa's zijn om hierheen te verkassen. De au tochtone bewoners lijken voor het me rendeel permanent met het verkeerde been uit bed te stappen. Op vragen geven ze met tegenzin antwoord. Bij een een voudige groet kijken ze behendig langs de betrokkene heen. Wanneer we bij een lokale advocaat aankloppen, om informa tie over de gang van zaken in zijn para dijs, weigert hij ondanks een gloedvol le aanbeveling van een zakenpartner uit Nederland zijn mond open te doen. Op de vraag of hij ook een collega kent die zijn tong niet is kwijtgeraakt, zegt hij: "Kijk maar in het telefoonboek, daar vind je er misschien wel een". Die houding kreeg vorm in de jaren der tig, nadat de Andorrezen daarvoor zo'n tien eeuwen lang hadden geleefd als nij ver ploeterende keuterboeren die zich op de rand van het bestaansminimum zelf bedropen en ook nooit behoefte voelden belasting te betalen. In 1936 kwam een einde aan die sleur, toen ene Boris Skossyreff, een avontu rier van Russisch-joodse afkomst, in An dorra belandde. Hij porde de bevolking op om. in plaats van het onvruchtbare land, de belastingvrijdom te gaan culti veren en in dat kader banken en andere ondernemingen te gaan aantrekken. Die voorstellen vielen goed, en men ging er zelfs mee akkoord dat Boris dan koning van het nieuwe paradijs zou worden. Op het moment dat Boris I zou worden gekroond, werd hij door een aantal poli tiemannen opgepakt en in Spanje vast gezet. De bisschop van Urguel, samen met de president van Frankrijk al sinds de dertiende eeuw de formele machtheb ber ter plaatse (ze worden co-prinsen ge noemd), vond de tijd rijp om te laten zien wie echt de baas was in het staatje. Maar de ideeën van Boris waren daarmee niet van de baan. Van dat moment af werkten behendige advocaten en buiten landse goudzoekers zijn concept verder uit. En dat was eenvoudig: totale belas tingvrijdom voor zowel particulieren als bedrijven. De fiscale vluchtelingen kwa men er vervolgens op af als bijen op de honing. Van de 58.000 inwoners die het staatje nu telt, komen er inmiddels niet minder dan 50.000 uit het buitenland. Niet over rozen Ruim vijftig jaar na deze wat chaotische start hoeft de bezoeker van dit paradijs weinig moeite te doen om er achter te ko men dat het pad van degenen, die hier door worden gelokt, niet doorlopend over rozen gaat. Aan de bar van ons hotel even buiten de hoofdstad, verslikt een Duitser zich bijna in zijn wodka met ijs wanneer we hem vragen naar zijn erva ringen. Hij woont al jaren in Andorra en zegt zich er veel van te hebben voorge steld. "Helemaal geen belasting, mooie natuur, zonnig klimaat, nietwaar. Toen ik erheen ging dacht ik dat het een droom zou zijn". Hij slaat even hard met zijn vuist op de bar. "Het is hier een volstrekt ach terlijke bende", barst hij dan uit. "Als buitenlander heb je hier minder rechten dan de Oegandezen onder Idi Amin had den. Wie even lastig is wordt eruit gebon jourd. Tijdens processen, waarin de An dorrezen steeds wat duister verwijzen naar het gewoonterecht dat sinds de ren lokten, beginnen niet alleen daar door een wat doffe glans te krijgen. Geen cent belasting betalen mag voor velen een ideale situatie lijken, maar daar staat tegenover dat huizen niet meer te beta len zijn en er vermogens moeten worden neergeteld om nog een zaak te beginnen. Zo groot is de vraag. Een drie-kamerflat in de stad kost al gauw vier ton, een bungalow buiten de stad twee miljoen gulden. Wie een win kel aan de hoofdstraat van Andorra la Vela wil huren, moet eerst 800.000 gul den aan sleutelgeld neertellen en is ver volgens maandelijks 3500 gulden per vierkante meter aan huur kwijt. Gelukzoekers Niettemin is door de jaren heen een ta melijk bont gezelschap Nederlandse kwartjesvinders en gelukzoekers in deze dreven neergestreken. Velen zijn ook weer verdwenen, zoals W. Kok van Kok Properties. In zijn heilstaat zonder socia listische dictatuur had hij enkele jaren een kantoortje waarin hij adviseerde over alles waarover mogelijkerwijs te ad viseren viel. Maar nadat hij onder meer een landge noot een stuk bouwgrond had verkocht waarop wegens lawinegevaar niet mocht worden gebouwd, was het tijd om aan zijn stutten te trekken. Dat werd door de plaatselijke autoriteiten duidelijk niet op prijs gesteld. Gelukkig voor hem kon hij weer zonder problemen terecht in het vermaledijde Nederland. Een tijd lang hebben ook talloze Neder landse medici zich op verschillende ma nieren via Andorra rijk gerekend. Zo probeerde tien jaar geleden de onder meer vanuit Amsterdam opererende za kenman G. van Helden klanten te wer ven'onder tandartsen, van wie hij ver moedde dat ze door de fiscus in het nauw werden gedreven. Hij stuurde fraaie fol- BELASTINGPARADIJZEN IN EUROPA Frankrijk a De huizen zijn duur, maar de belastinginspecteur komt er niet aanbellen. ders op, waarin hij ze likkebaardend voorrekende hoe zij zich "een jaarlijks meevallertje van zo'n 25.000 gulden" konden verschaffen door verbruiksma- terialen als goud en protheses op papier langs Andorra te laten lopen. Volgens zijn schrijven had hij een firma om dat te regelen ("u kunt zo ook een boot voor 20 procent goedkoper dan in Nederland kopen") gevestigd op een adres in het plaatsje Aldoso, even ten noordwesten van Andorra la Vella. Maar de ogen van de restauranthouder, die op dat adres blijkt te wonen, krijgen steel tjes wanneer hem de brieven worden ge toond. "Dat is mijn adres", stamelt hij verbijsterd. "Ik zit hier al twintig jaar, maar ik heb nooit van meneer Van Hel den gehoord". 'Medicotel' In dezelfde tijd ploften bij Nederlandse artsen en specialisten al even wervende brieven in de bus. Zij werden in gloed- De hoofdstad Andorra la Vella: bezinedampen hangen als een permanente grauwsluier boven de met winkels, horeca-etablissementen en benzinepom pen volgestouwde straten. volle bewoordingen benaderd door de Duitse projectontwikkelaar Walter Kraft, die in Amsterdam het zogeheten Andorra Informatie Centrum leidde. Kraft stelde zich voor samen met hen een luxe hotel met medische accommodatie in het belastingparadijs te starten. In dit 'Medicotel' zouden welgestelde lieden zich voor veel geld op de 'meest gevari- serde en creatieve wijze' kunnen laten behandelen. Maar daar ging het volgens de uitnodi ging niet alleen om. Het alleraardigste van het Medicotel moest zijn dat het met een minieme inspanning kon worden ge financierd door onze artsen en specialis ten, omdat de zogenaamde superaftrek van toepassing zou zijn op de kopers van een 'participatiebewijs'. Wanneer ze voor 35.000 gulden zouden deelnemen, zou al een jaarlijkse fiscale aftrekpost van 24.000 gulden ontstaan. "Het heeft allemaal voordelen en geen ri sico's; eigendom van onroerend goed met een waardestijging van 25 percent per jaar, fiscale voordelen en een uitste kend rendement. U verwerft onroerend goed in plaats van dat u belasting be taalt", aldus de brochure, waarin enkele Nederlandse artsen samen met een 'gere nommeerde Andorrese medicus' het project warm bij hun collega's aanbevo len. In totaal legden 25 Nederlandse specia listen, door deze superaanbieding ge lokt, een miljoen gulden op tafel. Maar helaas...toen een van hen toch maar eens navraag in Andorra ging doen bleek de gerenommeerde plaatselijke confrater niet te bestaan, was het Medicotel een luchtkasteel, en was Kraft er inderhaast met de bijeengelegde duiten vandoor ge gaan. "Ach", verzuchtte een van hen ach teraf, "wij specialisten zijn soms wat naï ef hè". De verhalen over Nederlanders die el kaar oppepten om tot goudgerande in vesteringen te komen en vervolgens de boot in gingen, worden in Andorra aan de cafétafels niet zonder leedvermaak verteld. Miljoenen zijn daarbij in ijltem po verloren gegaan. Zoals door die land genoot. die na de verkoop van zijn bedrijf in ons land met drie miljoen gulden in de achterzak het paradijs betrad en daar ie dereen wel eens even een poepje zou la ten ruiken. Na twee jaar moest hij weer potjelos het mini-staatje verlaten om te rug te vallen op het Nederlandse sociale stelsel, waarover hij in de plaatselijke etablissementen zo breedsprakig zijn gal had gespuwd. Grof geld Bijna was dat de Limburger Harry Gei len ook overkomen. In een emotionele stemming na de dood van zijn vader deed hij zijn schildersbedrijf in Sittard van de hand en vertrok naar Andorra, waar hij in een circuit belandde dat hem het walhalla voorspiegelde als hij zijn geld volgens de juiste richtlijnen beleg de. Al snel was hij het kwijt. "Ik kon mijn huur niet meer betalen en ik had geen eten meer in de ijskast staan", herinnert hij zich die periode. "Van dat moment af heb ik het allemaal zelf uitgezocht en naar niemand meer geluisterd". Nu schenkt hij in een klassiek ingerichte flat in het hartje van Andorra la Vella monter een Spaans biertje in. Op het laatste nippertje werd hem toch nog de helpende hand toegestoken. Hij ging horloges verkopen. Eerst samen met zijn vrouw op straat, vervolgens in een win keltje, en zo verder. Ineens zat de vaart erin. "Binnen driejaar was ik miljonair", zegt hij trots. Sinds vier jaar verkoopt hij op deze zonnige plek paraplu's, die voor al populair zijn bij de Spaanse toeristen. Elke maand komt een vrachtwagen met 24 ton paraplu's over de bergen binnen en hij raakt ze allemaal kwijt. "Ik ga hier van mijn leven niet meer vandaan". Hij herkent de vele opgewonden verha len en scheldkanonnades over zijn nieu we vaderland. "Van de honderd Neder landers die hier zaken proberen te doen, mislukken er 95 in het eerste jaar en nog eens vier in de vijf jaar daarna", zegt hij. "Er blijft er dan één over. Gelukkig ben ik er zo een geweest. Als je het hier een maal doorhebt gaat het ook razendsnel. Dan kun je in de kortste keren grof geld verdienen". Is het dan niet waar dat Andorra een soort Middeleeuwse rechtsspraak heeft, waarbij de buitenlander altijd ongelijk heeft? Geilen: "Ach, men moet niet vergeten dat Andorra overspoeld is door buiten landers en buitenlandse investeerders. Ze willen zichzelf beschermen, dat is ook nog wel een beetje te begrijpen. Als je succes wilt hebben moetje het hele spel meespelen en moet je zeker niet dwars liggen. Maar als je je nergens mee be moeit en je eigen weg gaat, kan het luk ken. Mensen die zich niet kunnen aan passen kunnen beter wegblijven. Niets is perfect, maar voor mij en mijn vrouw is het hier een paradijs. En alles wat je ver dient is schoon". Anonimiteit Het laatste gesprek is met de directeur van een bedrijf dat als stroman voor bui tenlanders in Andorra optreedt, firma's opricht en inschrijft en de juiste tips geeft om de belasting te ontgaan. De voorwaarde is, zoals bijna overal, anoni miteit, omdat de betrokkene weliswaar al ruim vijftien jaar in Andorra woont en werkt, maar nog steeds niet als ingezete ne is geaccepteerd. "Ik kan morgen over de grens worden gezet als ik iets fouts zeg", verklaart hij. Onze gesprekspartner heeft het geweten dat Nederlanders in Andorra hun za- keninstinct hebben trachten te volgen. Hij raakte bij nogal wat affaires betrok ken en ten slotte kwam zelfs de FIOD in het geniep bij hem thuis om inlichtingen in te winnen, zegt hij. Maar de FIOD mag toch niet in het ge heim in andere landen opereren Een brede glimlach: "Nee, maar het ge beurt natuurlijk wel. Er kwamen op een bepaald moment twee heren bij me die bij iemand, die in Nederland blijkbaar een misdaad had begaan, een sleutel van een bankkluis uit Andorra hadden ge vonden. Ze vroegen of ik ervoor kon zor gen dat die kluis werd geopend. Ze had den het eerst zelf geprobeerd, maar de di recteur van de bank had geen toestem ming gegeven. Natuurlijk kon ik dat ook niet regelen, dat is het systeem. Alleen in het geval van drugs kan de Nederlandse regering met succes een beroep doen op de autoriteiten hier, maar verder zit alles potdicht. Daar bestaan we ook van. Die heren konden het niet begrijpen, maar ze konden ook niet protesteren, omdat ze hier illegaal opereerden". Maar de regering van Andorra heeft er toch ook geen belang bij, dat misdadigers Andorrese sluipwegen gebruiken? De schouders gaan hulpeloos omhoog: "Dat is het probleem. De regering accep teert de constructies wel, maar wil er niets van weten. Als iemand aan de rege ring vraagt hoe het precies zit, is het ant woord: dit soort dingen kunnen niet, hoewel men weet dat het gebeurt. Je kunt via elke plaats in de wereld Andorra inschakelen om de belasting te omzeilen, maar als niemand ernaar informeert slui ten de boeken en de deuren zich en weet men van niks. Als ik als bemiddelaar re clame zou maken voor mijn handel word ik op mijn vingers getikt. Dat vrijwaart de autoriteiten van iedere verantwoorde lijkheid. Dat stelt hen ook later in staat naar volstrekte willekeur te handelen. Het systeem is hier: geld is welkom, maar ontleen er geen rechten aan. Ze be schermen zichzelf tot in het extreme. Als je geen geld of geen werk hebt vliegje er meteen uit". Denkt u dat dat systeem na 1992 nog wordt geaccepteerd? Moedeloos: "De discussie erover is enorm. Maar de stemming is: als ze ons dit afpakken zijn we nergens meer. En wie zal het aandurven een land, dat zich zelf kan bedruipen, alle rechten af te ne men. Je ziet nu alleen dat hier veel Duit sers en Engelsen een plekje zoeken. Ze betalen er elke prijs voor. Verder is de hele economie op de belastingvrijdom ingesteld. Als de Europese Gemeen schap daaraan een einde maakt is het hier gedaan. Maar dat verwacht nie mand". Niet bedonderen We verlaten Andorra zonder veel spijt. Maar naïef blijken meer mensen die een belastingparadijs bezoeken. Het duurt niet lang of we staan in een kilometer slange file voor de Franse grens. Iedere auto wordt ondersteboven gekeerd op zoek naar smokkelwaar. Want grond mag voor de fiscale vluchteling wel as tronomische bedragen kosten, een fles whisky of een slof sigaretten is nog steeds goedkoper dan in de omgeving, waar bovendien de winkels op zondag dicht zijn. We zien hoe de douane ladin gen drank en sloffen sigaretten uit de au to's haalt. De partijen worden opgesla gen langs de kant van de weg, waarna een vrachtwagen alles komt ophalen. De mini-smokkelaars rijden scheldend ver der. Hadden ze ook maar beter naar Harry Geilen moeten luisteren. "Als je je rela tiegeschenken, zoals ik het dan maar ge makshalve noem, gewoon op de voor bank legt, zeuren ze niet", adviseerde hij. "Er is met alle Andorrezen te praten, maar je moet ze niet proberen te bedon deren".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 37