Controle personeel op drugs en alcohol Auto rijdt ook na 'aftopping' reiskostenforfait 'Overheid moet vrouwen voortrekken' Esso wil verplichte bloedproef Bloem moet zich wapenen tegen smog Meer vrije dagen voor minder zieke PTT'er Crisis bij FNV Vervoersbond duurt voort Brouwer ziet vakantiepark als proeftuin bruin biertje VRIJDAG 17 NOVEMBER 1989 ECONOMIE PAGINA 7 ROTTERDAM (GPD) De Industriebond FNV overweegt Esso Nederland voor de rechter te slepen, als dat bedrijf personeel wil verplichten zich op drugs- en alcoholge bruik te laten controleren. Esso is van plan bloedproeven, ademtests en urine-onder- zoek verplicht stellen voor een aantal werk nemers die (veiligheids-)functies bekleden bij het transport en in de raffinaderij in het Botlekgebied. De FNV noemt het een dergelijke verplichte tests 'compleet idioot' en 'in strijd met de wet'. "Wij zijn op zich natuurlijk niet tegen een scherp beleid op dit gebied, maar dit gaat te ver," zegt bestuurder P. Jansen van de Indus triebond. De directie van Esso Nederland heeft het plan inmiddels aan de on dernemingsraad voorgelegd. Or- voorzitter J. Oomkes zei gister avond dat de ondernemingsraad het nog niet op alle punten met de directie eens is. Het dwangmatige karakter van de maatregelen, zo be vestigde hij, is een van de zaken waarover vragen zijn gesteld. "In feite zijn we het eens met wat de FNV over dit plan heeft gezegd", stelt Oomkes. De ondernemings raad onderhandelde gisteren met de directie over het concept-voor stel. De maatregelen vormen volgens woordvoerder W. van Roode van Esso slechts een aanscherping van het reeds bestaande drugs- en alco- holbeleid. De verplichte controle dient als bescherming, zo stelt hij, 'van het personeel zelf en van de omgeving'. "Het gaat tenslotte niet om het vervoer van een lading pe pernoten. We spreken wel over het vervoer van brandbare produkten met een tankwagen. De controle hoeft heus niet elke dag plaats 'te vinden. En het feit dat men weet dat er wordt gecontroleerd, kan al heel preventief werken". Esso Nederland, dochteronder neming van de Amerikaanse multi national Exxon, heeft een raffinade rij in Botlek/Europoort en het hoofdkantoor in Breda. Het bedrijf telt in totaal zo'n 1200 werknemers. Alhoewel wordt ontkend dat er een directe aanleiding is deze maatrege len door te voeren, wordt in het plan wel melding gemaakt van de olieramp met de tanker Exxon Valdez in'Alaska in maart van dit jaar. De kapitein van dit schip had tegen de voorschriften in alcohol gebruikt. Deze grootste olieramp uit de Amerikaanse geschiedenis heeft het concern veel negatieve pu bliciteit opgeleverd. Volgens de Industriebond FNV heeft het plan ook betrekking op werknemers van de chemische poot van het Exxon-concern in Neder land, met vestigingen in Botlek- /Europoort (in totaal 400 werkne mers). Daarnaast wil Esso Neder- Russische bedrijven De Sovjetunie zal voorlopig vast houden aan het uitgangspunt om al le grote industriële en agrarische bedrijven in staatshanden te hou den. President Gorbatsjov, die dit betoogt in een vandaag gepubli ceerde rede, wil de herinvoering van de particuliere eigendomsver houdingen in het bedrijfsleven nog even tegenhouden. Het Sovjet-par lement heeft wetsontwerpen in be raad over prive-bezit. Miljardeneis Vijftien steden in Engeland en Wales zijn gisteren naar de rechter gestapt om van de volgende week te privatiseren waterleidingbedrijven vergoeding te eisen voor eigendom men die zij jaren geleden aan de be drijven hebben overgedragen. De Britse regering hangt daardoor een rekening boven het hoofd van der tien miljard pond sterling (ongeveer 43 miljard gulden). Looneis metalektro De Industriebond FNV stelt in de metaal- en elektrotechnische indus trie (metalektro, 200.000 werkne mers) en de metaalnijverheid (250.000 werknemers) een looneis van 4 procent. In de metaalindustrie wil de bond bovendien afspraken maken over het invoeren of verbete ren van winstdelingsregelingen. Cao-overleg NS- De Federatieve Spoorweg Vakvere niging (FSV) gaat de cao-onderhan delingen met de Nederlandse Spoorwegen (26.000 werknemers) in met een looneis van 3 procent. Daarnaast eist de FSV een einde jaarsuitkering van een half maand loon en voor het totaal van secun daire arbeidsvoorwaarden een ver hoging met 6 procent. Volvo-topman weg Pehr Gyllenhammer, eerste verant woordelijke binnen het Zweedse Volvo-concern, trekt zich terug, zo heeft Volvo gisteren bekendge maakt. Het concern deed de voor de buitenwereld verrassende medede ling dat Gyllenhammers functie zal worden overgenomen door Christer Zetterberg, die op het ogenblik nog bij de Zweedse staatsbank PKBan- ken een leidende rol speelt. Driehoekige zegel Bij Joh. Enschedé en Zonen wordt de laatste hand gelegd aan het druk ken van tweehonderd miljoen kerst postzegels voor de PTT. Het is de derde keer dat de PTT zo'n zegel door het Haarlemse bedrijf laat ma ken. Het gaat dit keer om een drie hoekig, door Hans Kruit ontwor pen, exemplaar. land volgens de bond een dergelijk beleid ook toepassen op werkne mers van bedrijven waarmee Esso zaken doet, zoals onderaannemers, leveranciers en vervoerders. In het volgens de bond 'vage en mistige' plan staat verder dat werk nemers die in het verleden proble men hadden met alcohol en drugs, dit alsnog aan de bedrijfsleiding kenbaar moeten maken. Ze kunnen vervolgens worden verplicht alsnog deel te nemen aan een nazorg-pro gramma. Werknemers die weigeren aan de tests mee te werken, moeten zich volgens het plan voor een com missie verantwoorden. Minder werklozen VOORBURG (ANP) - In de perio de van augustus tot en met oktober bedroeg de geregistreerde werk loosheid gemiddeld 381.000. Dat is 13.000 minder dan in de periode van drie maanden ervoor. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft dit donderdag bekendgemaakt. Van dit aantal waren 225.000 man nen en 155.000 vrouwen werkloos. Een jaar eerder, in september 1988 bedroeg de werkloosheid nog 417.000. De gegevens over de werk loosheid zijn gebaseerd op informa tie van de arbeidsbureaus en een en quête onder de bevolking. WAGENINGEN (ANP) - De enige kans voor chrysanten om smog te overleven is sterker te worden. Zo lang de luchtverontreiniging niet afneemt moeten andere teelttech nieken of het kweken sterkere ras sen de schade voor de telers beper ken. Waarschuwingen voor nade rende luchtverontreiniging en maatregelen om schade te voorko men hebben namelijk geen enkele Toen in september bijvoorbeeld de provincie Zuid-Holland werd ge teisterd door luchtvervuiling was het zo warm dat de ramen van de kassen open moesten staan. De bloemen waren net in een groeista- dium, waarin ze uiterst gevoelig zijn en dus had zelfs een waarschuwing van de provincie geen zin gehad. Tuinbouwgewassen moeten dus minder gevoelig worden gemaakt voor luchtverontreiniging, conclu deert het Wageningse Instituut voor Plantenziektekundig Onderzoek (IPO). Dat is de enige i grote schade door luchtverontreini ging tegen te gaan. Jaarlijks wordt alleen al bij de agrarische produktie als gevolg van luchtverontreiniging een structurele schade van tussen de 400 en 800 miljoen gulden gele den. Daar komt nog eens een schade van tussen de 1 en 5 miljoen bij als gevolg van incidentele calamitei ten. Zo'n incidentele calamiteit deed zich in september voor toen vrijwel zeker als gevolg van smog grote schade werd aangericht aan tuinbouwgewassen in het West- land. Vooral de telers van chrysan ten werden daarvan de dupe. Het IPO is ervan overtuigd dat een com binatie van smog en weersomstan digheden hebben geleid tot de scha de. Bijna 150 telers hebben bij het Fonds Luchtverontreiniging een to tale schadeclaim van tussen de 2 en 3 miljoën gulden ingediend. Volgens Van der Eerden van IPO hadden de telers de schade niet kunnen voorkomen. Omdat preven tie onmogelijk was, ziet het er vol gens het IPO momenteel somber uit. Te meer omdat een herhaling van smog zoals in september zeker niet wordt uitgesloten. De enige manier om chrysanten (en andere gewassen) te beschermen tegen luchtverontreiniging is daarom sterkere rassen te kweken. In over leg met het Proefstation voor de Tuinbouw onder Glas en het Voor lichtingscentrum voor de Tuin bouw onder Glas, beide in Naald wijk, zal daarom worden onder zocht of de gevoeligheid van chry santen voor smog kan worden tegen gegaan. ARNHEM (GPD) - Een extra vrije dag kunnen de werknemers van het expeditieknooppunt van PTT Post in Arnhem verdienen als zij er in slagen het hoge ver zuim terug te dringen. De gemid delde afwezigheid in het Arnhem se knooppunt bedraagt 14 pro cent. Dat is 2 tot 3 procent boven het landelijke gemiddelde. Een besparing van 2 procent op jaar basis zou één miljoen gulden op leveren en de directie vindt dat dat cijfer best haalbaar is. Zo zouden de werknemers in de toekomst bezoekjes aan de dokter maar in eigen tijd moeten afleggen en weer sneller aan het werk moeten gaan als zij ziek zijn. "In een aantal gevallen is de afwe zigheid natuurlijk niet te beïn vloeden. Ziek is ziek", zegt direc teur Bestebroer in het personeels blad van de PTT. Wordt de doel stelling aan het eind van het jaar gehaald, dan krijgt iedere mede werker van de afdeling een dag extra verlof. De AbvaKabo is met gechar meerd van het plan omdat het ri sico's kan opleveren voor de werknemers die na ziekte weer te vroeg aan het werk gaan. De bond vindt het beter als er wordt ge zocht naar de oorzaak van het ziekteverzuim. Ook onderzoeker R. Prins van het Nederlands Insti tuut voor Arbeidsomstandighe den zet de nodige vraagtekens bij het experiment van het PTT- knooppunt. Volgens Prins gaan de bedenkers van dit soort rege lingen ervan uit dat een deel van het ziekteverzuim onnodig is. "En of dat zo is, is maar de vraag. Een hoog verzuim duidt er op dat er iets aan de hand is. Het kan zijn dat de leiding niet goed is, dat er spanningen op de afdeling zijn of dat mensen zwaar en onaange naam werk hebben waar ze snel ler ziek van worden". Deze stel ling wordt volmondig onder schreven door districtbestuurder H. van Winkel van de Industrie bond FNV. Zijn bond verzette zich in 1982 tegen de invoering van een soortgelijk systeem bij DSM. Het effect van het 'vakan tieboetesysteem' is spectaculair. Het ziekteverzuim is bij het be drijf gedaald van tien naar vier procent, maar onder de werkne mers is er volgens Van Winkel grote verdeeldheid of inhouding van de dagen terecht is. Directeur Bestebroer van het expeditieknooppunt was wegens ziekte niet voor commentaar be reikbaar. Londen, Parijs, Tokyo r De be- aujolais is giste ren de hele we reld over ge gaan. Het daar aan gekoppel degigantische publiciteitscir- cus beroerde zo wel Londen (linksboven), wijnboeren in Parijs (rechts boven) terwijl dok op het vlieg veld van Tokyo werd genipt. (foto's EPA/AP) Kabinet wacht met aaw-besluit DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft nog geen besluit genomen over de vraag of bejaarden in aan merking moeten komen voor zaken zoals rolstoelen, krukken en even tueel taxivervoer onder de algeme ne arbeidsongeschiktheidswet (aaw), ook al betalen zij daarvoor geen premie. Wanneer het kabinet de knoop zal doorhakken, is nog on duidelijk. Woensdag overlegt de Kamer over de kwestie. Dit blijkt uit een brief die staats secretaris Ter Veld (sociale zaken) gisteren aan de kamer heeft gezon den. Haar voorganger De Graaf was oorspronkelijk van plan om in het kader van de belastingoperatie- Oort bejaarden met ingang van 1 ja nuari 1990 aaw-premie te laten beta len. Toen echter bleek dat zij dan ook recht kregen op uitkeringen en voorzieningen, hetgeen acht mil jard gulden zou kunnen kosten, ver anderde De Graaf ijlings van me ning. AMERSFOORT (ANP) - De Bondsraad van de Vervoersbond FNV heeft gisteren niet de knoop doorgehakt over de benoeming van een nieuw bestuur. Het parlement van de bond raakte zo verdeeld over de nieuw te benoemen bestuurle den, dat bondsvoorzitter R. Vree man ook zijn eigen positie ter dis cussie heeft gesteld. De ernstige be stuurlijke crisis in de bond duurt hiermee voort. Onlangs stapte het voltallige be stuur van de bond op onder wie ook voorzitter Vreeman en secretaris van Rossum, die steeds meer om streden werd in het bestuur. Een 'commissie van vice-voorzitters' on der leiding van Vreeman maakte vervolgens een rapport, waarin "persoonlijke tegenstellingen in het bondsbestuur" als oorzaak worden genoemd. Dat rapport werd giste ren in de vergadering van de bonds raad moeiteloos geaccepteerd, maar over de vraag welke personen zit ting moeten gaan krijgen in het nieuwe bestuur bleken de menin gen uiterst verdeeld te zijn. De oplossing van de slepende cri sis spitst zich hiermee toe op de sa menstelling van het nieuwe be stuur. De bestuurders R. van Hen gel en D. Ketting hebben zich op de valreep teruggetrokken voor de functie van respectievelijk secreta ris en cao-coordinator. Van Hengel en Ketting zien geen brood in een bestuursfunctie omdat de crisis naar hun mening alleen 'cosme tisch' verdwijnt door het wegsturen van de huidige zeer omstreden se cretaris M. van Rossum. Directe aanleiding voor de crisis is de benoeming van enkele be stuurders bij de bedrijfsgroep bur gerluchtvaart. waarin secretaris Van Rossum de hand had. Van Ros sum is voor vijf overige bestuursle den niet langer acceptabel wegens zijn solistisch optreden. Ketting schrijft echter zeer teleur gesteld te zijn dat de oplossing uit sluitend wordt gezocht in het for meren van een nieuw team zonder dat de inhoud, besturing en organi satie van de bond daarbij primair staan. Want behalve, persoonlijke problemen spelen er grote verschil len van inzicht over een nauwere sa menwerking tussen de autonome bedrijfsgroepen (water- en wegver voer, havens, spoorwegen en bur gerluchtvaart), inrichting en bestu ring van de werkorganisatie, het aantal werknemers en de financiële positie van de bond. Ex-boer beloond DEN HAAG (ANP) - Een akker bouwer die met zijn bedrijf wil stop pen kan, onder bepaalde voorwaar den. een maximale premie van 95.000 gulden krijgen. De premie is onderdeel van een regeling om de beëindiging van akkerbouwbedrij ven met weinig perspectief te sti muleren. Daardoor wordt het aan bod van grond in de akkerbouw ver groot. Het Ontwikkelings- en sane ringsfonds voor de landbouw heeft dit plan naar de Landelijke raad voor de bedrijfsbeëindiging in de landbouw gestuurd. DEN HAAG (GPD) Bezoekers van de vakantieparken Centerparcs krij gen binnenkort een Engels bruin biertje onder de neus geschoven. De Schotse brouwerij Scottish Newcastle Breweries (S&N) gaat namelijk zijn zojuist verworven vakantieparken gebruiken als proeftuin om zijn ei gen 'brown ale' onder de aandacht van de consument brengen. De brouwer hoopt dat het bier zo in de smaak valt dat het sneller zijn weg vindt naar de cafés. "De mensen drinken hier voornamelijk pilseners, maar de aandacht voor speciale bieren en vooral de Engelse, neemt duide lijk,toe", zegt een woordvoerder. ROTTERDAM (GPD) - Meer werk voor vrouwen en gelijke rechten voor hen in Nederland gaat geld kosten. Het best is dit te bereiken door uitbreiding van werk bij de (se- mi-)overheid. Dit heeft ook tot ge volg dat werknemers bereid moe ten zijn genoegen te nemen met ge lijkblijvende koopkracht. Dit is één van de conclusies in het rapport 'Op zoek naar economische zelfstandigheid', een studie van de ambtenarenbond AbvaKabo naar de positie van vrouwen in Dene marken en Zweden. De studie vormt vandaag in Den Haag de ba sis voor de discussie op een sympo sium van de vakbond over het ar beidsvoorwaardenbeleid de ko mende jaren. De positie van vrouwen op de ar beidsmarkt blijkt zowel in Zweden als in Denemarken aanzienlijk be ter te zijn dan in ons land, mede om dat de regeringen van de twee lan den de afgelopen jaren niet of nau welijks hebben bezuinigd op het aantal banen bij (semi-)overheid, de 'collectieve' sector. De verdeling v^n het werk thuis en de rol van vrouwen binnen de vakbonden la ten echter ook in deze landen nog te De projectgroep Van AbvaKavo wijst op het gemak waarmee in Ne derland wordt gesteld dat een ge zonde economie haaks staat op een grote collectieve sector. De situatie in Zweden en Denemarken bewijst het tegendeel, al erkennen de mede werkers van AbavaKabo dat de be roepsbevolking in beide Scandina vische landen minder snel groeit dan die in Nederland. Het rapport noemt uitbreiding van de collectie ve sector noodzakelijk om de werk loosheid effectief te bestrijden. De studie noemt het opmerkelijk dat het aantal deeltijdbanen voor vrouwen in Nederland nog altijd stijgt. Zo'n twintig percent van de vrouwen werkt in banen van min der dan vijftien uur. Kleine deeltijd banen en flexibele arbeidscontrac ten leiden volgens de opstellers van het rapport immers niet tot econo mische zelfstandigheid. Behalve een aantal suggesties voor de bevordering van gelijke kansen tussen mannen en vrouwen op de arbeidsmarkt, doet de pro jectgroep van AbvaKaBo aanbeve lingen om de regelingen voor het doen van betaalde arbeid uit te brei den. De mogelijkheden voor kin deropvang moeten vergroot wor den en er wordt gepleit voor de in voering van een 'calamiteitenverlof voor ouders met bij voorbeeld zieke kinderen. Binnen de vakbeweging zelf zou, zowel in de vereniging als in de or ganisatie, een beleid van positieve discriminatie van vrouwen moeten worden gevoerd. De AbvaKabo doet dat al, maar zou volgens de sa menstellers van het rapport ook kunnen overwegen de komst van emancipatiecoordinatoren op de werkvloer te bevorderen. Een cen traal bondsproject zou de .gelijke behandeling van mannen en vrou wen tot één van de belangrijkste discussiepunten kunnen promove- Over de herverdeling van onbe taald, huishoudelijk werk laat de AbvaKabo-studie zich voorzichtig uit. De bond kan en wil niet binnen dringen in de persoonlijke levens feer van leden, maar zou wel om die reden moeten vasthouden aan ver langens ten aanzien van arbeidstijd verkorting. DEN HAAG Zo'n 25 jaar geleden ingesteld om de mobiliteit van de Nederlandse werknemer te vergro ten en nu als een van de eerste da den van het kabinet Lubbers III weer verlaagd om diezelfde mobili teit wat te beperken. Het 'reiskos tenforfait', het belastingvoordeeltje voor mensen die niet in dezelfde stad wonen en werken, was al eer der uitgegroeid tot heet politiek on derwerp. In mei spatte de coalitie tussen VVD en CDA uiteen op dit thema. Nu is besloten om het forfait af te toppen tot 30 kilometer per dag. Daarboven zal de werknemer zelf moeten opdraaien voor de kos ten. door Marien van den Bos Het reiskostenforfait werd in 1965 vooral ingevoerd om de belasting heffing te vereenvoudigen. Daar voor waren reiskosten ten behoeve van een baan elders ook al aftrek baar, maar dan automatisch binnen de zogenaamde 'vier-procents-rege- ling' of op basis van de 'werkelijke kosten'. Dat laatste betekende dat de inspecteuren van belasting voor elk individueel geval moesten uit maken of de belastingaftrek voor reiskosten wel correct was. Een vast bedrag, de letterlijke vertaling van het woord 'forfait', maakte hier een einde aan. De bedragen die met de instelling van het forfait waren gemoeid en minder geld in het laatje van de overheid brachten, werden daar door wel hoger. Dat geld werd be schikbaar gesteld om het reizen tus sen woon- en werkplaats aantrekke lijker te maken. Lange tijd heeft het reiskosten forfait dan ook een rol gespeeld voor een betere volkshuisvesting en een betere spreiding van economi sche activiteiten door Nederland. Toen de grote steden te benauwd en te duur werden door de na-oorlogse bevolkingsexplosie, werden dorpjes als Capelle aan den, IJssel, Spijkenisse en Hellevoetsluis bij Rotterdam, Zoetermeer bij Den Haag, voor de Amsterdamse regio Alkmaar, Almere, Hoorn, Lelystad, Huizen en Purmerend en bij Utrecht Houten en Nieuwegein als groeikernen aangewezen. Tuintje ren en natuurlijk een auto, die in de ze oorden gaan wonen. De woning markt is er doorgaans veel minder gespannen dan in de grote steden; voor een redelijk bedrag is er te wo nen in een huis met eigen tuintje, in een bovendien groenere omgeving en een heel redelijk niveau van scholen, winkelcentra en wat dies meer zij. Voor heel weinigen van hen zal een aftopping van het reis kostenforfait aanleiding zijn om die woonsituatie op te geven. Het nut van het regeringsbesluit om vooral de mensen die meer dan 30 kilometer van hun werk wonen, zwaarder te belasten wordt aan alle kanten betwijfeld. Een nog niet ge publiceerde studie van het Planolo gisch en Demografisch Instituut van de Universiteit van Amsterdam schat het aantal kilometers dat min der gereden zou worden bij een 'vol ledig' afschaffen van de reiskosten aftrek op 1 procent. Op 14 miljard autokilometers per jaar is dat dus te verwaarlozen. Ook het Instituut voor Onderzoek van Overheidsuit gaven (IOO) komt op een reductie van het aantal kilometers met 1 a 2 procent. Cijfers die - voor alle duidelijk heid geschat worden bij een vol ledig opheffen van het forfait. Ter vergelijking: in het geval van volle dig afschaffen zou de rijksoverheid een bedrag van ongeveer 650 mil joen gulden aan extra belasting-op brengsten kunnen verwachten en extra afdrachten ten behoeve van de volksverzekeringen van onge veer 350 miljoen. Door verschuivin gen van premies naar belastingen denkt het IOO dat de extra belas ting-opbrengst zelfs ruim 800 mil joen zou kunnen bedragen. Het hui dige voorstel van het kabinet brengt ongeveer 250 miljoen gulden extra belastingen binnen. Looneis De vermindering van de reiskosten aftrek heeft natuurlijk ook negatie ve gevolgen voor de inkomens. In de raming van het IOO varieert die achteruitgang voor personen zon der reiskostenvergoeding van de zaak van 1 procent bij 30 km tot tus sen de 3 en 5 procent voor meer dan 60 kilometer. Voor personen die wel een reiskostenvergoeding van de zaak krijgen en daarover meer be lasting moeten betalen, pakken de inkomenseffecten gemiddeld iets zwaarder uit. Verhaegen schat de nationale lastenverzwaring van de maatregel op 0,5 procent. En dat op een moment dat diverse vakbonden hogere looneisen stel len dan de afgelopen jaren gebrui kelijk was en de inkomens-effecten van de invoering van de belasting voorstellen van Oort en veranderin gen in het systeem van ziektekos tenverzekeringen de inkomens van individuele werknemers drastisch kunnen beïnvloeden. "Psycholo gisch niet verstandig" was de eerste reactie van VNO-voorzitter Van Le de. Om ongeveer dezelfde reden van inkomenspolitiek is ook de vakbe weging geen voorstander van aftop ping van het reiskostenforfait op dit moment. In plaats van 1 januari aan staande, zou de maatregel een jaar later moeten worden ingevoerd, want principieel tegenstander zijn de werknemers niet. Het woord is nu aan het parlement, dat nog voor het kerstreces (vanaf 22 december) de voorstellen moet zien af te han delen, wil de aftopping per 1 januari in kunnen gaan. Felle protesten tegen groen-logo grootste grutter ROTTERDAM (GPD) - Tegen de introductie van het groen- logo van Albert Hein hebben gisteren vijf consumenten- en milieu-organisaties fel geprotes teerd. Een klein groen blaadje, bovenaan het huismerk van 's lands grootste kruidenier, geeft aan dat de eigen produkten vriendelijker zijn geworden voor mens, dier en milieu. De organisaties stellen dat het niet duidelijk is aan welke milieu-eisen de AH-producten nu voldoen "Het gaat om eisen die Albert Heijn zelf heeft opge steld en er is geen onafhankelij ke controle. Dit logo leidt alleen maar tot meer onduidelijkheid bij de consument", aldus de woordvoerder van de organisa ties. waaronder Konsumenten Kontakt, Consumentenbond en de Stichting Natuur en Milieu. Albert Hein is het niet eens met de kritiek van de milieuor ganisaties. in een reactie stelt het winkelconcern dat het groen-logo niet als keurmerk is bedoeld en ook niet op produk ten wordt gezet. "Het wordt ge bruikt in de winkel en adverten ties met het doel de consument te informeren over produkten die 'vriendelijker' zijn geworden voor mens, milieu of natuur", al dus een woordvoerder.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7