Zes jezuïeten vermoord in El Salvador Walesa kan best een dictator worden Europa 1992 levert extra vervuiling op VN: nieuwe top Cambodja eehd Communisten Bulgarije wippen conservatieven Bouterse zegt overleg met Brunswijk weer af Ziridafrikaanse stranden open voor blank en zwart Partijleider Moldavië uit functie gezet Poolse partijleider Miecyslaw Rakowski wil linkse samenwerking: VRIJDAG 17 NOVEMBER 1989 VS sturen met spoed wapens SAN SALVADOR (GPD/IPS) - In de hoofdstad San Sal vador zijn gisterochtend vroeg zes vooraanstaande jezuïe tenpaters en twee vrouwen gemarteld en vermoord door niet nader geïdentificeerde doodseskaders. Leden van de Salvadoraanse jezuïetenorde hebben het leger beschuldigd van betrokkenheid bij de moordpartij. De Salvadoraanse regering heeft het verzet ervan beschuldigd verkleed als soldaten de moorden te hebben gepleegd. De slachtoffers zijn rector Ignacio Ellacuria en vice-rector Martin Ba ron van de de Katholieke Universi teit van Midden-Amerika UCA, vier docenten en de kokkin en de 15-jari- ge dochter van het huis van de jezu ïeten. Ellacuria genoot in en buiten El Salvador grote bekendheid door zijn niet aflatende pogingen de link se verzetsbeweging FMLN en de re gering om de onderhandelingstafel te krijgen. Veel mensen zien een ze kere gelijkenis met de moord op aartsbisschop Romero in maart 1981. President Alfredo Cristiani be loofde gisteravond dat de moorde naars van de zes paters worden be straft, ook als blijkt dat het leden zijn van het Salvadoraanse leger. Cristiani gaf toe dat de justitie in El Salvador in dit soort ^vallen de af gelopen jaren nooit effectief is ge weest. "Maar deze misdaad wordt opgehelderd en bestraft". Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de moor den scherp veroordeeld en aange drongen op een diepgaand onder zoek. Een woordvoerster zei dat de VS op verzoek van president Chris- tiani met spoed wapens naar El Sal vador zullen sturen. Het zou gaan om lichte wapens en uitrustingen voor rellenbestrijding. Bedreigd De moorden hadden plaats op het terrein van de katholieke universi teit. Volgens ooggetuigen zijn de zes geestelijken in de nacht van woensdag op donderdag door der tig tot veertig zwaarbewapende mannen overvallen, gemarteld en daarna vermoord. De wijk waarin de universiteit ligt staat onder con trole van het leger. Volgens de voor aanstaandejezuïet Jose Maria Tejei- ra hebben troepen het universiteits gebouw dinsdag al doorzocht en waren zij eerder met de dood be dreigd Manschappen van het Nationaal Bevrijdingsfront Farabundo Marti (FMLN) hebben gisteren hun posi ties in de noordelijke stadswijken kunnen behouden, ondanks de luchtaanvallen van het Sal vadoraanse leger. Ooggetuigen mel den dat de linkse rebellen zijn door gedrongen tot het centrum van de stadswijk Mejicanos. In de noorde lijke stadswijk Zacamil hebben de rebellen zich verschanst in enkele huizenblokken. Over de Interameri- kaanse hoofdweg zoeken tiendui zenden Salvadoraanse burgers een veilig heenkomen uit de gebieden waar hevig gevochten wordt. Cebemo Oegstgeest verbijsterd door moord jezuïeten OEGSTGEEST (ANP) - De moord op de zes Salvadoraanse jezuïetenpaters, hun huishoud ster en haar dochter, heeft ver bijstering gewekt bij Cebemo, de in Oegstgeest zetelende Ne derlandse katholieke organisa tie voor ontwikkelingssamen werking. Cebemo rekent de uni versiteit van San Salvador en in het bijzonder haar rector Ellacu ria al jaren tot de hechte groep van partners. Ellacuria was een regelmatige gast bij Cebemo. "Dat men een morele kracht figuur als Ellacuria heeft durven vermoorden, zegt iets over de omvang van het geweld in dit Middenamerikaanse land", al dus algemeen directeur H. Kruijssen. Hij zal er bij de Ne derlandse regering op aandrin gen om stappen te ondernemen op Europees en VN-niveau om opnieuw aandacht voor de pro blematiek van El Salvador te vragen. Oostblok wil bij Raad van Europa BRUSSEL/STRAATSBURG met hun integratie die tenslotte uit- De EG mondt i i extra milieu- pleet met probleem te worden opgezadeld, leid. Landen van de Gemeenschap tussen de lidstaten met tussen de 30 dan niet langer tot de Europese fe- 50 procent zal toenemen. Dat be tekent een enorme extra uitstoot van kooldioxide (broeikaseffect), zo heeft een groep onafhankelijke des kundigen in opdracht van m ropese Commissie berekend deratie, maar kunnen wel lid blijv van de confederatie. De Belgische chef diplomatie vindt dat zijn voorstel het voordeel de Eu- heeft dat het de Bondsrepubliek Duitsland niet langer voor het di- De extra uitstoot zal volgens de lemma plaatst om te blijven mee- deskundigen minstens 15 procent werken aan de Europese integratie zijn, wat een "niet onbelangrijke" of dat ze haar aandacht meer moet bijdrage aan de opwarming van de gaan richten op de hereniging van aarde betekent. De EG moet daar- Duitsland. sche plannen. Ook moeten de indi- kennen gegeven lid te willen i viduele EG-landen vrij worden ge- den van de Raad van Europa. De laten om milieuheffingen op te leg- Hongaarse aanvrage werd ver gen. wacht, het Poolse voornemen is als EG-milieucommissaris Carlo di een verrassing gekomen. Joegosla- Ripa noemde het rapport "veront- vië wil het komende voorjaar een rustend". Hij kondigde aan binnen toetredingsverzoek indienen, afzienbare tijd met voorstellen te De drie landen plus de Sovjetunie komen om de schade aan het milieu zenden sinds kort waarnemers naar te beperken. Di Ripa sprak zich uit de Assemblee van de Raad. De Ne- milieubelasting: "Het noodzakelijk e delen". Oostblok Aan de vooravond derlandse minister Van den Broek wij hebben de mid- verklaarde de aanvragen "met grote sympathie tegemoet te treden". Meerpartijen-democratie en eer bied voor de rechten van de mens blijven echter uitgangspunten voor de informele het beoordelen van toetredingsaan- Oost-Europa heeft de vragen, zo voegde hij daar aan toe. Belgische minister van buitenland- De Raad van Europa telt op het ropese Gemeenschap als kern. Alle de samenwerking tussen Europese Europese landen die dat democratieën op allerlei terreinen Priesters en inwoners van San Salvador kijken naar de lichamen van de zes jezuïetenpaters die gisterochtend samen met twee vrouwen in koelen bloede werden gemarteld en vermoord door doodseskaders. (foto epa> SOFIA (AFP/Rtr/AP) - Het Cen traal Comité van de Bulgaarse com munistische partij heeft gisteren tien topfunctionarissen ontslagen, onder wie drie leden van het Polit buro. Alle tien onderhielden jarige Vladimir Zivkov om politieke redenen verwijderd. Zivkovs opvolger Petar Mladen- ov werd voorgedragen als nieuwe president en wordt vandaag in het Bulgaarse parlement vrijwel zeker NEW YORK/DEN HAAG (ANP/AFP) De Verenigde Naties hebben gisteren de strijdende par tijen in Cambodja opgeroepen tot nieuwe onderhandelingen. De zes ASEAN—landen (Indonesië, Ma laysia, Filipijnen, Thailand en Singapore, Brunei) dienden hiertoe een resolutie in, die werd mede-on dertekend door 75 landen waaron der Nederland. Premier Hun Sen van Cambodja verklaarde zich gisteren bereid deel te nemen aan een nieuwe ronde vre desbesprekingen in Jakarta. Prins Norodom Sihanouk, leider van één van de drie facties van de verzetsco- alitie, liet al eerder weten dat hij zijn zoon Norodom Ranaridh zal sturen, terwijl ook de andere niet-commu- nistische verzetsleider Son Sann van de partij zal zijn. De communis tische Rode Khmer heeft nog niets van zich laten horen. Bij het overleg zijn verder Vietnam, Frankrijk en de zes ASEAN-leden aanwezig. van de EG. Frankrijk zei in de VN- Overigens uitte de Franse vertegen vergadering namens de overige EG- woordiger ook kritiek op de "on landen dat een politieke oplossing wettige Vietnamese bezetting en van de Cambodjaanse kwestie ga- het opleggen van een onwettig be- ranties moet omvatten tegen het op- wind". De EG-landen betreuren dat nieuw aan de macht komen van de de terugtrekking van de Vietna- Rode Khmer. De Khmers van Pol mese troepen uit Cambodja niet hadden verwacht dat Bouterse moeten tot die confederatie kunnen te versterken. Alleen militaire toetreden. menwerking is daarbij nadrukke- De twaalf EG-landen gaan verder lijk uitgesloten. PARAMARIBO (GPD/ANP) De vallen op het bauxietdorp Moengo. ontmoeting tussen legerleider Bou- De indianenleiders lieten weten terse en Ronnie Brunswijk van het niet op het verzoek te kunnen in- Junglecommando, die morgen in gaan, omdat 'de voorbereidingen Frans-Guyana zou plaatsvinden, is voor nieuwe acties al in een verge- afgelast. Bouterse heeft na overleg vorderd stadium waren'. Gevreesd met de legerleiding besloten het ge- wordt nu, dat de Toekayana's op- sprek op te schorten tot hij ophelde- nieuw zullen aanvallen nu het ge ring heeft over de gesprekken die sprek tussen Bouterse en Bruns- Brunswijk dinsdag is begonnen wijk voorlopig niet doorgaat. met de vakbonden. In Paramaribo is met grote teleur stelling gereageerd, omdat velen Pot voerden tussen 1975 en 1978 een kan worden geverifieerd op schrikbewind waarbij ze zeker twee voor iedereen aanvaardbare miljoen landgenoten vermoordden, nier. banden met de vorige week afgetre- als zodanig gekozen. De den partijleider Zivkov. De drie ontslagen leden zijn Mil- ko Balev (69), Girsha Filipov (70) er Dimitar Stojanov (61). Alle drie Bulgaarse pers zijn tot staan ze te boek als tegenstanders aantal kritische artikelen van hervormingen. Balev was lange economie en beschrijvinge tijd persoonlijk secretaris van Zivk- ciale problemen verschenen. Ook De Thaise premier Chatichai w v Choonhavan wil dat de besprekin baar debat aangekondigd. In de ®en *.n december plaatsvinden. partijleider heeft direct na zijn be noeming meer openheid en open- v, Filipov is voormalig premier was verantwoordelijk voor de eco nomie, en Stojanov speelde als mi nister van' binnenlandse zaken een belangrijke rol bij de gedwongen assimilatie van de Turkse minderr heid in Bulgarije. In het Centraal Comité moesten twee secretarissen en drie andere le den, onder wie Zivkovs zoon Vladi mir het veld ruimen. Volgens het Bulgaarse persbureau BTA is de 37- kritiek geuit op het beleid van Zivk- Een eerdere top over een coalitiere- dg gering in Parijs mislukte wegens op sn_ de categorische weigering van Hun Sen om met de Rode Khmers in één regering te gaan. Hij kreeg daarvoor gisteren steun KAAPSTAD (AP) - Alle Zuidafrikaanse stranden zijn sinds gisteren open voor zowel blanken als zwarten. De apartheid in andere recreatie ve gelegenheden wordt "zo spoedig mogelijk" na de heropening van het parlement op 2 februari afgeschaft. President De Klerk zei dit giste ren in een toespraak tot de Presidentiële Raad, een adviesorgaan. De wet op de gescheiden voorzieningen uit 1953 wordt door lokale blanke besturen in het hele land gebruikt om zwarten uit parken, lees zalen, zwembaden, gemeenschapscentra, bussen en andere openbare voorzieningen te weren. Scholen, woonwijken en gezondheidsvoorzie ningen, waar de rassenscheiding door andere wetten wordt geregeld, vallen buiten de maatregel. De Klerk zei dat de wet zal worden ingetrokken "met zorgvuldige af weging van de gevolgen van een dergelijke stap". Zo zullen "passende maatregelen" worden getroffen om te verzekeren dat openstelling van de naar ras gescheiden voorzieningen niet leidt tot te grote toeloop of stijging van criminaliteit. In de afgelopen jaren zijn veel Zuidafrikaan se stranden al voor alle rassen opengesteld. In Durban en enkele klei nere badplaatsen bleef de apartheid op de stranden echter van kracht. MOSKOU vAP) - De communisti sche partij in de Sovjetrepubliek 'nationale dialoog' begonnen tussen Moldavië heeft haar leider Semjon regering, parlement, werkgevers, Grossoe uit zijn functie gezet. Gros- kerken en bonden. De legerleiding soe is hevig bekritiseerd door acti- zegde op het laatste moment af tot visten omdat hij hervormingen zou grote irritatie van Derby, die zijn hebben tegengehouden. Zij dreig- dialoog aan belang zag inboeten, den met een algehele staking als de Brunswijk en Bouterse verrasten partijleiding niet zou terugtreden, daarna vriend en vijand door over Grossoe wordt opgevolgd door de en weer toenadering te zoeken. 49-jarige Pjotr Loetsjinski, die vol- De directe betrokkenheid van gens TASS van Moldavische af- Bouterse bij de vredesonderhande- komst is. Loetsjsinski is lid Brunswijk tot een vergelijk zouden komen. De militairen wilden hun besluit niet nader toelichten, maar aangenomen wordt dat dit direct verband houdt met de verkoelde verhouding tussen de vakbeweging en de legerleiding. Op initiatief van vakbondsleider Fred Derby is onder voorzitter schap van president Shankar lingen werd toegejuicht, omdat het leger er alom van wordt verdacht in vloed te hebben op de opstandige Toekayana-indianen, die West- en Midden-Suriname in handen heb ben. Toen Bouterse aankondigde met Brunswijk te willen praten, deed hij een beroep op de Toe kayana's af te zien van WARSCHAU - Het zijn benarde tijden voor Mieczyslaw F. Rakowski. Natuurlijk, hij is de baas Tamils van de Poolse Verenigde Arbeiders Zwaarbewapende Tamils hebben n'f n" jfn' vanmorgen vier politieposten in het _dal_n_oglP„e oosten van Sri Lanka aangevallen. Daarbij zijn minstens 14 mensen het leven gekomen en 26 ge- overlevenden moeten vernederin gen en prestigeverlies slikken. Het overkwam Rakowski tijdens het be zoek van bondskanselier Kohl. De W?«dESto?'JSZËSiïSÏiï We^duitse regeringsleider wilde militie, het Nationale Tamil-leger best met de Poolse partijleider spre- TNA TNA is een samenwerking- *en' maar. op voorwaarde dat verband tussen drie Tamil-groepen ÏÏ!?'"S°hl ,n d'ens re" die het lokale bestuur beheersen en vrezen voor concurrentie van ande re Tamil-groepen als het Indiase le ger vertrokken is. Iran In Iran zijn meer dan 1700 mensen terechtgesteld, onder wie veel poli tieke gevangenen, zogenaamd gens drugssmokkel, door Hans Geleijnse VM iui vuui kort ontleenden hoge meldt ae vin westerse bezoekers hun politieke gisteren uitgekomen rapport gewjcht mede aan de vraag of zij de, mensenrechtensituatie. OQk door de eerste man van de Alm- Ook worden gevangenen nog altijd achti Partij werden ontvangen veelvuldig gemarteld meestal door En wel op de plek waar de echte be. slagen met kabels of prikkeldraad siïssingen werden genomen, het op de benen en de voetzolen. - Pasionaria Ongeveer 150.000 Spanjaarden communistische afgevaardigden Kohl werd afgezegd. "Ik persoon uit 78 landen hebben gisteren tij- lijk opende de onderhandelingen de partijleider niet de gang naar Ca- nossa maakte. "U denkt dat ik beledigd ben? Dat heeft er niets mee te maken. Er bestaat ook nog zoiets als nationale trots. En vergeet u vooral niet: ik leid een partij die deelneemt aan de regering. Een partij die honderd duizenden goed opgeleide mensen heeft, die belangrijke overheidsta ken vervullen. Mijn partij is er niet van de vele", zegt hij. Onderdak De 43-jarige partijleider heeft zich ten doel gesteld de communistische partij om te vormen tot een 'partij van links', die onderdak kan bieden aan alle progressieven. Het komen de partijcongres in januari moet de gedaantewisseling bezegelen. In Hongarije heeft de partij dat al ge daan, maar het succes blijft uit. Van de ruim 700.000 leden van de vroe gere communistische partij hebben zich nog maar 20.000 enthousiast getoond voor de nieuwe, socialisti- de weinig democratische houding sche. Dictatuur een beroep °p mü doet die x t33^ gaarne volbrengen. Zoniet, ik Rakowski zoekt zijn bondgenoten ben historicus en zou graag nog een bij de linkervleugel van Solidariteit, paar boeken schrijven". die straks zal opsplitsen in verschil lende verschillende politieke partij en. Hij Rakowski stapt het liefst snel heen over de barrières van wantrouwen tussen zijn partij en de linkervleugel van Solidariteit. En hij wenst ook niet te lang stil te staan bij de corrupte partijbaasjes op het platteland. "U beschuldigt nu duizenden eerlijke en hardwer kende ménsen. Natuurlijk, na veer tigjaar absolute macht is er ook cor ruptie. Maar we hebben nu het hoofdstuk van de parlementaire de mocratie geopend", bezweert hij. Centraal Commité van de partij in Moskou. Officieel heeft Grossu zijn ontslag gekregen wegens over- plaating. De zuidelijke republiek Molda vië, die grenst aan Roemenië, is de laatste tijd het toneel geweest van etnische onrust en bloedige rellen. Afgelopen weekeinde stuurde Mos kou 2000 man troepen naar de hoofdstad Kisjinov om rellen de kop in te drukken. Voor zover bekend was de partij tevreden over het beleid van Gros soe. Activisten van het Moldavische volksfront zijn echter na de bloedi ge rellen van 10 november een handtekeningenactie begonnen te gen de leiders van de republiek. Sinds het aantreden van partijleider Michail Gorbatsjov zijn al eerder in enkele van de 15 republieken partij leiders uit hun ambt gezet en ver vangen door meer hervormingsge zinde personen. Dat is wat al te bescheiden, want Rakowski staat te boek als een eer zuchtig, ambitieus mens. De frus tratie over het vertrouwen dat Ma- zowiecki nu binnenslands en bui tenslands (toezeggingen van finan ciële en economische hulp) krijgt, klinkt in ziin antwoorden door. Alsof hij als premier niet naar We nen en Bonn reisde om soortgelijke hulp te versieren, zegt hij nu: "Het is zeer gevaarlijk wat Mazowiecki doet. Hij leunt op buitenlandse hulp. Ik heb altijd gezegd: ik ga niet bedelaar door Europa. Het immers datje die hulp niet n dan zullen de Polen zeg- je wel, ook deze regering nze steun niet". risico krijgt gen: i krijgt partijhoofdkwartier. De tijden zijn veranderd. niets Rakowski liet zijn ongenoegen daar Rakowski ziet er politiek brood Rakowski: "Wij spreken niet voorHij schroomt niet Walesa te vergelij- Hongaarse les. Er zijn ken met maarschalk Pilsudski, de i twee partijen en geen i dens een openlucht-bijeenkomst af- duidelijk blijken: het gesprek met beiden spelen een grote rol op het politieke toneel. Onze eerste opgave is daarom afsplitsingen te voorko- "De linkse dictatuur van na de oorlog was historisch gezien nood zakelijk. Kende u het Polen van voor de oorlog? Moeten we terug naar de sloppen in de steden en de ellende op het platteland. Dit was een jong systeem, een overgangs- tijdperk. Vergelijkt u het maar met de immens populaire Walesa, de Napoleontische tijd, of de revo- m lutie van de Jacobijnen. natuurlijk zwak. We hebben leger kwamen ze niet via de stembus aan handen, da, is niet niks. de macht, maar ze kwamen ook niet uit het politieke niets vallen". "Kijk, alles is mogelijk in Polen. Als u zegt dat een rechtse dictatuur een direct gevolg zou zijn van een linkse, zeg ik: links in Polen is niet politie in r vrede met de Bondsrepubliek. scheid genomen van Dolores 'La Alleen al daarom had Kohl dit niet Pasionaria' Ibarruri. De beroemde moeten doen", roept hij. Driftig Spaanse communiste, die als eerste beent Rakowski plaats kreeg in het komt terug met t telegram. Ene openlijk, ook in de linkervleugel Spaanse parlement, is zondag op 93- Rita uit Gdansk laat hem weten dat van Solidariteit populair is. De op- jarige leeftijd overleden. zij het bijzonder op prijs stelde dat komst nationalistisch-rechts, i die in 1918 de tweede Poolse republiek vestigde, maar uiteinde lijk een rasechte dictator bleek. "Walesa heeft de ambitie. Hij zou een dictator kunnen zijn. Wij kun nen dat alleen maar voorkomen als we met links een gemeenschappe lijke taal vinden. Gebeurt dat niet, dan krijgen de extremisten het voor het zeggen". Historicus - Maar misschien wel een dreige- ment richting Solidariteit en Mazo- De eerste secretaris (in intellektueel wiecki? Warschau gaat over hem de grap: hij wilde zijn hele leven eerste secreta- "Nee, zo bedoel ik dat natuurlijk ris worden, hij zal ook de laatste niet. Maar wat we willen zijn is een zijn) sluit niet uit dat de komende sterke linkse partij. Of die ervan gedaanteverwisseling van de partij komt? Ik hoop het, maar met zeker- tevens het einde van zijn politieke heid iets voorspellen? Nee, dat carrière betekent. "Als het congres niet". Staat New York praat over legaliseren drugs NEW YORK (AP) - De staat New York denkt erover om drugs te legaliseren. De Demo cratische senator Joseph Gali- ber heeft daartoe een voorstel ingediend, omdat de strijd tegen het illegale drugsgebruik vech ten tegen de bierkaai is geble ken. Legalisatie kan de handel buitenspel zetten, meent Gali- ber. "Vijfjaar geleden zou je, als je met zo'n wetsontwerp op de proppen zou zijn gekomen, de stad uit gejaagd zijn. Nu is de tijd echter rijp", aldus Galiber, die zelf tegen drugsgebruik is. Een aantal prominente Ame rikanen heeft zich voor Galibers initiatief uitgesproken. Onder hen zijn ex-minister van buiten landse zaken George Shultz, de econoom Milton Friedman en de voormalige minister van jus titie Ramsey Clark. Of het wets ontwerp wordt aangenomen, is overigens nog de vraag. Gouver neur Mario Cuomo heeft al ge zegd tegen te zijn.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5