Kok schuift deel uitgaven vooruit üüor _mcGapooL_ 'Nederland niet gekker, maar lastiger UNIEKE PRUSDOORBRAAK 'Financieringstekort loopt niet op' Conflict over beheer van politie lijkt van de baan Veel minder gewonden bij 30 Ion in woonwijk Politie wil meer agenten van buitenlandse afkomst Twee miljoen mensen lijden aan ernstige psychische stoornissen heeft 't zoals u het 1 hebben wilt. VRIJDAG 17 NOVEMBER 1989 hhmmbsl DEN HAAG (ANP) - Het financieringstekort zal in 1990 niet oplopen. Minister Kok (finan ciën) heeft, door nieuwe uitgaven verder naar de toekomst te schuiven, de 'hobbel' wegge werkt die bestond uit een tijdelijke éénmalige toeneming van het tekort die op grond van berekeningen van het Centraal Planbureau was voorzien. HAAKSBERGEN (ANP) - Ver- pleeghuis Het Wiedenbroek in Haaksbergen laat Ineke Stinissen, die al ruim 15 jaar in coma ligt, pas gaan als het de garantie krijgt dat de behandeling van de vrouw op de zelfde wijze en onder verantwoor delijkheid van een medicus wordt voortgezet. Door het stellen van die voorwaarde wil het verpleeghuis voorkomen dat het eventueel mede plichtig wordt aan euthanasie. Dat heeft algemeen directeur drs. E. Nij Bijvank van Het Wiedenbroek gis teravond gezegd. De reactie van het verpleeghuis volgt op het besluit van G. Stinissen de behandeling van zijn vrouw in Het Wiedenbroek op te zeggen. Hij wil haar volgend jaar naar zijn huis in Winsum (Groningen) laten over brengen om daar haar leven te be ëindigen. Stinissen heeft hiertoe be den waaronder het verpleeghuis mevrouw Stinissen mag verlaten. Dat zegt pers-officier van justitie mr. E. Heus. Het OM komt volgens haar in actie zodra daar strafrechte lijk aanleiding voor is. Tot dusver speelde de zaak Stinissen zich af in de civielrechtelijk sfeer. Wetgeving Mr. H. Faber. advocaat-generaal bij Verpleeghuis laat Ineke Stinissen niet thuis sterven sloten naar aanleiding van de uit spraak van het Gerechtshof in Arn hem. Het Hof bepaalde dat Stinissen het gerechtshof in Den Haag. uit zijn vrouw uit het verpleeghuis in het Nederlands Juristenblad kritiek Haaksbergen mag halen. Maar als °P verder uitstel van definitieve eu- hij haar komt ophalen om thuis te thanasie-wetgeving. "Het is nu de laten sterven, zal het verpleeghuis hoogste tijd Het Wiedenbroek onderzoeken of bovendien het mogelijk is dit via een kort ge ding te voorkomen, zo stelt direc teur Nij Bijvank. Tussen het openbaar ministerie en Het Wiedenbroek zijn geen af spraken gemaakt over de voorwaar- etgeving, waarin ns en voor altijd wordt bepaald of artsen al dan niet op medische gronden kunnen be sluiten tot euthanasie zonder straf rechtelijke te worden vervolgd", schrijft hij op persoonlijke titel in het blad. G.C. Stinisseii. In zijn Startbrief, gisteren bij de Tweede Kamer ingediend, kondigt de nieuwe minister van financiën ruwweg een halvering aan van uit gavenstijgingen die het CPB op grond van het regeerakkoord had ingeboekt op een aantal posten van de begrotingen van binnenlandse zaken en justitie, onderwijs, sociale zaken en werkgelegenheid, kinder opvang, cultuur en ontwikkelings samenwerking. De minister van financiën acht de ambtenarensalarissen. Hij gaat dat gerechtvaardigd omdat een aan- nu zitten op een basis van twee en tal voorziene maatregelen in deze een half procent contractloonstij- sector toch niet onmiddellijk, op 1 ging, circa een kwart procent meer januari 1990, kunnen ingaan. De dan waar recent op werd gerekend, collectieve lastendruk blijft uitko- Verder houdt hij rekening met drie- men op ruim 53 procent, wat het kwart procent loonstijging wegens CPB ook had uitgerekend. promoties. Alhoewel dat niet met Kok waarschuwt tegelijkertijd zoveel woorden in de Startnota voor problemen bij de afgesproken staat, zou dit op grond van de nog terugdringing van het financie- steeds van kracht zijnde Wet aan- ringstekort in de kabinetsperiode passingsmechanismen moeten in die in 1994 eindigt. In vier gelijke houden dat ook de uitkeringen met 2,5 procent mogen stijgen. Als de lo nen in het bedrijfsleven meer stij gen, wordt de volledige koppeling van ambtenarensalarissen en uitke ringen onzeker. In de sfeer van volksgezondheid en sociale uitkeringen via de fond sen komt Kok 1,2 miljard gulden hoger uit dan in de nazomer in de fi nanciële nota zorg was voorzien. Dat komt uiteindelijk voornamelijk door herstel van de koppeling van Accijns op diesel 8,3 cent omhoog stappen moest dat tekort terug van uitkeringen aan de lonen die ko- 5,25 tot 3,25 procent. Maar volgens mend jaar 360 miljoen gulden meer de nieuwste inzichten dreigt er een zal vergen. In 1994 vergt die koppe- overschrijding van bijna een half ling alleen al 1,2 miljard meer, maar procent in 1994. De collectieve las- de totale meerkosten van alle uitke- tendruk daarentegen zal afnemen ringen en door fondsen betaalde ge- met een kwart procent, terwijl in zondheidskosten lopen niet verder het regeerakkoord een stabilisering op. was afgesproken. Dat ligt aan de bestaande overre- serves bij de sociale fondsen, een extra vermogensvorming van een half miljard gulden bij de wao, en andere, deels technische zaken. De premies kunnen omlaag, zo wordt met een slag om de arm aangeno men. Iedereen houdt dus netto meer over, ook mensen met een uit kering. Omdat de netto-uitkeringen naast de stijging wegens de koppe ling niet extra omhoog hoeven, zijn de fondsen over vier jaar wat goed koper uit dan was voorzien. In to taal 347 miljoen in 1994, denkt Kok. De notitie van Kok straalt een strenge gedegenheid uit. Hij heeft ook nieuwe tegenvallers ingeboekt: besparingen die op de tocht staan omdat sommige maatregelen niet kunnen ingaan op 1 januari zijn weer geschrapt en voorlopig als doorgaande uitgaven opgenomen. Zijn bezuinigingsrecept is dat nieuw beleid nou eenmaal niet op stel en sprong kan ingaan. Faseren, noemt Kok dat. Het moet allemaal geleidelijk. STUDENTEN - De minister van onderwijs moet ook voor de studen ten die jonger zijn dan 21 jaar een re geling treffen als hun ouders niet in de studiekosten willen bijdragen. Dat heeft de president van de Haag se rechtbank, mr. M. Wijnholt giste ren in kort geding bepaald. Het ge ding was aangespannen door de Landelijke Studentenvakbond LS- Vb. Door de aarzeling van de minis ter zitten er volgens de LSVb 2900 studenten op afhandeling van hun zaak te wachten. DEN HAAG (GPD) De accijns op dieselolie zal op 1 december niet met 6,3 cent per liter, maar met 8,3 cent per liter omhoog gaan. Dat le vert de schatkist nog eens 90 mil joen gulden extra op. Het kabinet heeft daartoe gisteren besloten. Het geld wordt besteed aan verbetering van de infrastructuur en voor een schoner vervoer in de binnenste den. Met ingang van 1991 word een verdere verhoging van de dieselac cijns voorzien. Uiteindelijk moet er 190 miljoen gulden extra uit hogere accijns op dieselolie naar de schat kist vloeien. De knoop werd giste ren doorgehakt na overleg tussen minister Maij-Weggen (verkeer) en de vervoersorganisaties. - - J - In het regeerakkoord van het der- vasthouden aan het regeerakkoord. de kabinet-Lubbers was de verdere rTe. die Z1J ™et .if®nS.™!?LIS verhoging van de dieselacciji DEN HAAG (ANP/GPD) - De nisters Hirsch Ballin (justitie) Dales (binnenlandse zaken) hebben bonden de regeringsfracties CDA en PvdA gisteren van kunnen overtuigen Rotterdam de felle reacties van poli tiechefs, burgemeesters en politie- ïden op de politieparagraaf lorbarig". Na het verschijnen de regeringsverklaring op 27 DEN HAAG (GPD) - Het aantal vrouwelijke Tweede-Kamerleden heeft een nieuw record bereikt. Van de 150 volksvertegenwoordigers zijn er sinds gisteren 38 vrouw, ofte wel bijna een kwart. Het hoogste aantal vrouwelijke kamerleden tot nu toe was 32. Tien jaar geleden tel de het parlement nog 22 vrouwelij ke leden. De PvdA is koploper met 15 vrou welijke volksvertegenwoordigers op 49 zetels. Het CDA heeft 12 vrou wen op 54 zetels. De VVD en D66 le veren allebei 4 vrouwen. Groen Links tot slot, heeft 3 vrouwen in het parlement. In totaal legden 15 nieuwe Twee- EDE (ANP) - Een heid van 30 kilometer per snel- verkeersongevallen 90 procent te rug. Dat blijkt uit een studie door de-Kamerleden gisteren de eed of het ministerie van Verkeer en Wa- dat zij wat het politiebeheer aangaat november zullen zij en minister Hirsch Ballin duidelijkheid premier Lubbers hebben gemaakt, indruk gewekt van een politiek opgenomen." Hef vorige""kabinet worden gezien als "mijnenveld", dat uiteindelijk zal diende bij de Kamer reeds een wets- 1 voorstel in om de verhoging met 6,3 cent te regelen. Die levert 350 mil joen gulden op. Binnenland kort amendementen op het regeerak- meevallen, koord. De twee regeringsfacties, het CDA en de PvdA, zijn akkoord ge gaan met deze uitleg die in een in formeel overleg werd gegeven. Tussen het kabinet en de fracties van PvdA en CDA ontstond enige tijd geleden een conflict over de nieuw te vormen politie, omdat het kabinet niet alle taken wilde onder- brengen bij Binnenlandse Zaken. Gemeente- en rijkspolitie zullen volgens de plannen worden samen gevoegd tot regionale korpsen, waarbij de minister van justitie toch nog een flinke vinger in de pap 2 Elastieksprong De elastieksprong komt toch naar Nederland. De gemeente Apel doorn heeft twee Belgen toestem ming gegeven een doodsprong te maken van een hoogte van tiental- len meters. Een speciaal elastiek houden, in het regeerakkoord w moet er voor moeten zorgen dat zij afgesproken dat de minister van niet te pletter slaan, maar worden binnenlandse zaken het beheer teruggezwiept. Afgelopen zomer over de njeuw te vormen organisa- werd de elastieksprong in de tie zou krijgen. Zeeuwse gemeente Hulst op het Minister Dales noemde gister- laatste moment afgeblazen omdat middag op een politiecongres in de belofte af. Zij vullen de zetels op die vrijkwamen bij de vorming van het nieuwe kabinet. Van de nieuwelingen behoren er 7 tot het vrouwelijk geslacht. Voor het CDA zijn dat: A. Bijleveld- Schouten, M. de Jong, P. Mulder van Dam en M. Vriens-Auerbach. Daarnaast keert voor het CDA me vrouw Janmaat-Abee terug in de Kamer. De PvdA levert twee nieu we vrouwen: M. van der Burg en M. Quint-Maagdenberg. Nieuwe mannelijke gezichten in het parlement zijn, voor de PvdA: M. Zijlstra, G. Valk, en L. Middel. Voor diezelfde partij keren de heren J. Feenstra en J. van Zijl terug in de Kamer. Voor het CDA keren 3 man nelijke oud-parlementariërs terug: A. de Kok. K. Tuinstra en Th. Vreugdenhil. TUBERCULOSE - Na een groot- scheeps onderzoek onder het perso neel van het Rooms Katholiek Zie kenhuis in Groningen is bij drie me dewerkers tbc-besmetting gecon stateerd. Het gaat niet om "open tbc": de tbc bij de drie medewer kers verkeerde nog in een zeer vroeg stadium. Overigens blijkt uit een enquête door de Pressiegroep Stop de Kin- iongebieden brengt het aantal dermoord dat 53 procent van de Ne derlandse gemeenten die invoering van 30 km-zones in de gehele be bouwde kom "op zijn minst als ge- terstaat in Rijswijk en Eindhoven, wenst ziet". Volgens A.J. De resultaten vai\de studie werden Neut van de pressiegroep wordt de- gisteren bekendgemaakt op studiedag van de Voetgangersvere- niging VBV in Ede. Volgens ir. H. Knoester van het i welwillende houding echter niet vertaald in de praktijk. Uit de en quête bleek dat 70 procent van de gemeenten sinds 1984 jaarlijks i ministerie blijkt uit de studie dat ^r dan 50.000 gulden hebben herindeling van stede.i keersruimten en verblijfsgebieden zeer gunstig uitwerkt op het aantal ongevallen met gewonden. Wan neer in verblijfsgebieden maatrege len worden genomen ten gunste van fietsers en voetgangers, is er een afname van tussen de 70 en 90 procent van het aantal ongevallen. De beste resultaten worden be reikt door het instellen van 30 kilo meter-zones. Met eenvoudige ver keersmaatregelen zoals eenrich tingverkeer en drempels, neemt het aantal ongevallen met 75 procent af. Bij herinrichting tot een woonerf daalt het aantal ongevallen met 70 procent. In de gebieden die uitslui tend zijn ingericht voor het .verkeer vermindert het aantal ongelukken met gewonden met 15 procent. Ook wat betreft de kosten is het invoe ren van een 30-km-zone het meest gunstig. stoken in het aanleggen Bloeddruk wijzigt nauwelijks door cafeïnevrije koffie NIJMEGEN (ANP) - Het drin ken van cafeïnevrije koffie in plaats van gewone koffie maakt nauwelijks verschil voor de bloeddruk. Het overschakelen van gewone koffie naar 'decaf geeft slechts een bloeddrukda ling van ongeveer 1,5 mm kwik te zien bij een gemiddelde bloeddruk van 110 mm kwik. Het risico op hart- en vaatziek ten wordt daarmee slechts een klein beetje verminderd. Dat blijkt uit een onderzoek onder 45 vrijwilligers van de Ka tholieke Universiteit Nijmegen. Uit het onderzoek, gesubsidi eerd door de Hartstichting, kwam verder naar voren dat de overgang naar cafeïne-vrije kof fie bij bijna de helft van de deel nemers wel tot flinke hoofdpijn leidde. Maar deze klachten ver dwenen na twee of drie dagen. Voor de nachtrust en dan vooral het inslapen is het overschake len op 'decaf duidelijk een ver betering. Het Sint-Radboudziekenhuis in Nijmegen had eerder het kor- te-termijneffect van koffie op de bloeddruk onderzocht. Daarbij bleek dat bij iemand die niet ge wend is koffie te drinken, de bloeddruk onmiddellijk na het eerste kopje omhoog gaat. Uit de nu uitgevoerde studie blijkt dat dit bloeddrukverhogende effect bij een regelmatig ge bruik sterk vermindert. ROTTERDAM (ANP) - Het Coördi nerend Politie Beraad, waarin de korpsen politiekorpschefs in Nederland zijn te streven dat cle politie- ?n afspiegeling worden de multi-culturele samenleving verenigd. heeft 1990 uitgeroepen tot die Nederland inmiddels is, blijkt actiejaar voor het minderhedenbe- uit het CPB-actieplan „Open deu- leid. Dit gebeurde gisteren in Rot terdam. waar korpschefs meentebestuurders uit heel het n, hoge drempels" dat als leidraad •oor de conferentie diende. Volgens de opsteller van het rap- wijs. Agressie Er komt een enquête onder alle 2.350 conducteurs waaruit moet blijken wat de aanleiding voor de 'sterk toenemende' agressie in de trein is. De Federatieve Spoorweg Vakvereniging wil weten waar de agressie tegen de conducteurs het meest voorkomt en welke categorie reizigers de meeste problemen UTRECHT Sinds 1970 is het aan geeft. De indruk bestaat dat lang tal mensen dat m Nederland wordt niet alle agressie in de trein wordt opgenomen in een psychiatrisch gemeld aan de autoriteiten vanwe- ziekenhuis, verdubbeld. En de ver- ge de administratieve rompslomp. wachting is dat_de groei zich door- zet. Professor Paul Schnabel, bonden aan de vakgroep klinische psychologie van de universiteit van Utrecht en hoofd van de afdeling door Ruud Buurman Baarmoederhalskan- ker De Utrechtse moleculair bioloog W. Melchers meent dat infecties met onderzoek van het Nederlands Cen- het seksueel overdraagbare hu- trum Geestelijke Volksgezondheid, maan papillomavirus een rol spelen stelt vast dat anderhalf tot twee mil- bij het ontstaan van baarmoeder- joen mensen in dit land lijden aan halskanker. Het virus bestaat uit ernstige psychische stoornissen. verschillende door DNA-technie- ken te onderscheiden typen waarbij het ene meer samenhangt met de kankervorm dan de andere. Mel chers wil de DNA-technieken kop pelen aan bevolkingsonderzoek om zo het virus vroegtijdig te ontdek ken en te bestrijden. Ademanalyse De Amsterdamse politierechters logische conclusie, hebben besloten de zaken aan te houden waarbij ademanalyse-appa- ratuur in het geding is totdat de Ho ge Raad een uitspraak over het ge bruik van de apparatuur heeft ge daan. De regionale politie in Utrecht gaat intussen gewoon door met de voorbereidingen van groot schalige controle-acties waarbij ge bruik wordt gemaakt van ademana- lyse-apparatuur. Dopingdeskundige De Utrechtse universiteit heeft do pingdeskundige prof. dr. Rossum geschorst al? hoogleraar Toch mogen we uit deze opzien barende cijfers volgens Schnabel niet concluderen dat Nederland steeds gekker wordt. "Op zich een il ik het niet gesteld zien. 'Gekker' heeft iets grappigs, daar kunnen we dan om gaan lachen. Ik verzet me daar tegen. Er is weinig grappigs aan dat het aantal mensen dat hulp nodig heeft, opvallend stijgt". Schnabel wil het anders om schrijven: "Nederland wordt niet gekker, Nederland wordt lastiger, eenzamer, ouder en verslaafder. En met dievier typeringen zijn' de meest voorkomende redenen van psychische stoornissen goed om schreven". De gegevens over de verdubbe- hulpvragen in de periode 1980-1987 zagen verdubbelen (van 88.000 naar 176.000). Voor al die lastige, eenzame, oude en verslaafde mensen die hulp no dig hebben, zijn er veel te weinig plaatsen in de psychiatrische zie kenhuizen. Waarbij aangetekend moet worden dat ze niet allemaal een beroep op die ziekenhuizen zul len en hoeven doen. Van de ander half tot twee miljoen Nederlanders met psychische stoornissen hebben 'slechts' een half miljoen mensen contacten met gespecialiseerde zich heen, psychiatrische hulp. Anderen kend. Kijk wachten tot het over gaat of be schouwen het als iets dat bij hun le ven hoort. Schnabel: "Uiteindelijk heeft jaarlijks drie procent (ongeveer vijf tigduizend mensen) opname in een psychiatrisch ziekenhuis nodig, veel, dat de instel- Anders dan bij volwassenen lo pen zij die storingen wel veel meer op door het sociale leven om hen heen. "Denk daarbij aan echtschei dingen of werkloosheid van de ou ders, geldzorgen, mishandeling, in cest, te weinig aandacht van de ou ders die beiden werken, gecombi neerd met de rampzalige kinderop vang in Nederland", aldus Schna bel. "Stoornissen die zo vroeg in het leven ontstaan, zijn bijna niet meer te verhelpen. Als een kind geen ver trouwen krijgt in de mensen om or het leven gete- de tbs-klinieken, de voorbeelden zitten.-Voor beelden van mensen die een slechte jeugd hadden en daar zitten omdat ze hebben gemoord of verkracht". In de algemene psychiatrische ziekenhuizen is jaarlijks plaats voor ruim 23.000 mensen. In 1982 was de raag ook ongeveer net zo groot als ze om te gaan als ze die anderen niet ken. "De laatste jaren zie je al de aardig vinden. Schnabel: "Mensen tendens dat mensen die zijn opge- die niet interessant zijn, vallen in nomen te snel worden ontslagen, deze samenleving uit. De samenle- om plaats te maken voor anderen, ving ziet niet meer dat mensen aan Een derde van die mensen verzandt het einde van hun latijn zijn, nadat na korte tijd opnieuw en meldt zich alle ellende zich rond hen heeft ge- binnen een jaar weer bij hetzelfde concentreerd". ziekenhuis. Omdat de behandeling Schnabel benadrukt dat de gevol- te kort is geweest en de maatschap gen van het plaatsgebrek in de zie- pij buiten niet is veranderd en voor kenhuizen het aantal opnamen uit- hen misschien nog wel vijandiger is eindelijk alleen maar groter zal ma- geworden". land vergaderden over de noodzaak port. de plaatsvervangend en de mogelijkheden om het aantal korpschef van de Rotterdamse poli- politiemensen van buitenlandse af- tie. C. Ottevanger, is het allochto nenbeleid voor de politie een strate gische noodzaak. "We moeten voor komen dat het in Nederland ooit zo ver komt als in het begin van de ja ren '80 in de Londense wijk Brix ton, waar tijdens rassenonlusten de politie alleen nog in gepantserde wagens de wijk kon betreden". Het aantrekken van politiemen sen met een buitenlandse achter grond kan twee doelen dienen. Aan de ene kant kan de politie betere re laties onderhouden met allochtone bevolkingsgroepen, terwijl aan de andere kant vooroordelen tegen buitenlanders bij de autochtone be volking kunnen worden weggeno men. Ook binnen de politieorgani satie zelf wordt meer begrip ge kweekt voor de minderheidsgroe pen. Het percentage allochtonen bij de korpsen in de grote steden bedroeg vorig jaar in Amsterdam 3 procent, in Rotterdam 1 procent en in Den Haag 0,6 procent. ADVERTENTIE lingen enorm in de problemen zijn het aanbod, maar inmiddels i gekomen omdat ze er te weinig eerste gestegen tot 28.000. Dertien- plaats voor hebben". duizend van die plaatsen worden Eenzelfde tekort - en misschien bezet door vaste bewoners, zodat nog nijpender - hebben de kinder- 10.000 overblijven voor de overige en jeugdpsychiatrische klinieken. 15.000 hulpvragers. Ook die zagen de opnamen verdub- Vijfenveertig procent van de op helen van 218 in 1980 tot 431 in 1987. genomen mensen zijn alleenstaan- De klinieken werken met lange den. "Voornamelijk uit de grote ste- wachtlijsten. Een voorbeeld: 'De den. Mensen die aan hevige depres- het aantal dat omdat hij geen uitleg gaf wordt opgenomen in de psychiatri- komsten uit het dopinglaboratori- sche ziekenhuizen, zijn afkomstig ■rklaart het geld apart te heb- Volksgezondheid. Daaruit blijkt zet voor research. ook dat de RIAGG's het aantal Tulpenburg' in Amstelveen heeft jaarlijks plaats voor veertig kinde ren, maar kreeg in 1988 160 aanmel dingen. Schnabel: "Het is mis schien moeilijk te accepteren dat zelfs kleine kinderen zeer ernstige stoornissen kunnen hebben, Kin derpsychiatrie is ook een vrij jong vak. Maar ook kinderen zijn depres sief. Ook zij hebben gedragsstoor nissen, slapen slecht, kunnen mis- _o schien niet met anderen spelen, zijn dje zich verplicht voelen anderen agressief'. uit die problemen te helpen of met lijden en zelfmoordneigingen vertonen. Het verschil met vroeger is vooral bij deze mensen duidelijk. Ze voelen zich uitgestoten en uitsto ting kwam vroeger veel minder voor. Mensen waren opgenomen in een gemeenschap, woonden niet al leen en de omgeving voelde zich min of meer verplicht ze te helpen als ze in de problemen kwamen". Nu zijn er steeds minder r "~ÖOO ORION VMC-103 AooO§9t- CAMCORDER VHS-C systeem met één knop te bedie nen •auto-focus* witbalans*longplay mogelijkheid •inkl. netvoedingadapter, accu-set, cassette- adapter, cassette EC-30, schouderriem E ALPHEN A/D RIJN: Van Boetzelaerstraat 8, tel. 01720-92900*LEIDEN: Breestraat 143, tel. 071-125873«LEIDEN: Nieuwe Rijn 32, tel. 071-132900.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3