Binnenkort regionale teletekst op kabel Vervuiling door garages eenvoudig te verminderen Marine oefent, Valkenburg slaapt onrustig Simons: extra aandacht voor langdurig zieken en ouderen Ombudsman tikt politiemensen 'met losse handjes' op de vingers VRIJDAG 17 NOVEMBER 1989 PAGINA 15 LEIDEN De nieuwe staatssecre taris van volksgezondheid Simons gaat de komende jaren bij de verde ling van gelden meer aandacht ge ven aan de zorg voor langdurig zie ken en aan de ouderenzorg. De voormalige Rotterdamse wethou der zei dit gisteren in Leiden op het symposium 'Prioriteiten in preven tie'. Op dit symposium vierde het Ne derlands Instituut voor Praeventie- ve Gezondheidszorg TNO in Leiden zijn 60-jarig bestaan. Simons noemde een aantal be leidsterreinen die de komende tijd 'grote uitdagingen' opleveren: de uitwerking van het plan-Dekker, gezondheidsproblemen waarbij de genezende sector betrekkelijk machteloos staat zoals langdurig zieken, de vergrijzing, de hernieuw de belangstelling voor preventie en de vraag welke andere terreinen van overheidszorg de gezondheid beïnvloeden, zoals milieu, arbeid of ruimtelijke ordening. Volgens Simons is er een natuur lijk spanningsveld tussen de over heid en onderzoeksinstituten zoals het jarige instituut. De overheid heeft resultaten nodig van weten schappelijk onderzoek voor het be leid en is klant, dus koning. Het on derzoeksinstituut zal zich echter ook bezighouden met zaken waar de overheid niet altijd wat aan heeft. Omgekeerd geldt dat "niet alle vragen van de overheid kunnen worden vertaald in zinvol en hoog staand onderzoek". De overheid zal zich vooral richten op die instituten die het beste kunnen inspelen op de "altijd noodgedwongen wat vagere beleidsvragen", aldus Simons. Mogelijk ook Cable News Network en Eurostep op de kabel OEGSTGEEST/LEIDEN Het Leidsch Dagblad en Omroep Rijnland hebben belangstelling om op het regionale televisieka naal teletekst uit te brengen. Op dit kanaal verschijnt de kabel krant van het LD en de televi sieprogramma's en informatie krant van Omroep Rijnland. De regionale teletekst, die op de zelfde wijze als de normale te- letekst-programma's te ontvan gen zal zijn, zal bestaan uit nieuwsberichten, serviceru brieken zoals medische dien sten, mededelingen en adver tenties uit deze streek. Secretaris Noordermeer van het regionale kabelnet denkt dat de regionale teletekst op z'n vroegst in januari begint. Het kabelbestuur beslist binnen kort wie van de gegadigden wordt uitverkoren. Er zijn nog enkele andere bedrijven geïn teresseerd in het exploiteren van plaatselijke teletekst. Het bestuur hoopt, net als voor de doorgifte van de LD-Kabel- krant, een vergoeding te krijgen voor het gebruik van het kabel net voor teletekstdoeleinden. Voor Leidsch Dagblad-direc teur G. Arnold is de uitgifte van regionale teletekst ecologische aanvulling. "We willen een zo compleet mogelijk pakket nieuws bieden. Naast het dag blad, Nieuwsweek en de kabel krant hoort daar ook teletekst bij. Ook onze andere Damiate- vestigingen in Zaandam en Haarlem verzorgen al plaatse lijke teletekst". Cable News kaanse nieuwszender Cable News Network (CNN) door te geven op het kanaal dat eerder was toegewezen aan het com merciële station TV10. "Het al gemeen bestuur had al eerder een kanaal voor CNN gereser veerd. Het probleem met dat kanaal is echter dat het in de meeste gemeenten nog niet is te ontvangen". "Ze zouden dus voorzieningen moeten treffen om de zender te kunnen doorgeven. Door CNN nu op het kanaal van TV10 te zetten, dat wel overal is te ont vangen, zouden de gemeenten dus geld kunnen uitsparen. En de uitzendingen van TV10 zul len voorlopig toch niet begin nen", aldus Noordermeer. Het kabelbestuur bekijkt ook of de zender Eurostep op het net kan worden gezet. "Eurostep is een station waarop een groot aantal universiteiten televisie programma's gaat verzorgen. De zetel van Eurostep is geves tigd in Leiden. Het zou daarom misschien wat raar zijn als de zender juist in deze regio niet is te ontvangen". Natuur en Milieu onderzoekt gebruik chloorverbindingen REGIO - Garages en verf- spuiterjjen kunnen aanzien lijk minder milieuvervui lend werken dan nu het ge val is. Met name het gebruik van chloorkoolwaterstoffen bij het reinigen en ontvetten van motoronderdelen kan sterk worden teruggedron gen. Chloorkoolwaterstof fen zijn uiterst giftig en bij de verbranding ervan komt onder meer dioxine vrij.- Een en ander is de conclusie van een onderzoek van de Stichting Na tuur en Milieu, uitgevoerd in op dracht van het ministerie verkeer en waterstaat, directie Noordzee. De directie Noordzee gaf de op dracht tot het onderzoek omdat ja ren achtereen chloorkoolwaterstof- houdend afval op zee is verbrand. Produkten met chloorkoolwater stoffen worden in autospuiterijen gebruikt om verfkoppen te reini gen. Natuur en Milieu onderzocht een groot vrachtwagenbedrijf in Utrecht en komt tot de conclusie dat de giftige verbindingen kunnen worden vervangen door alkalische (zeepachtige) reinigingsmiddelen. Garages moeten, om op de meer milieuvriendelijke reinigingsme thode over te stappen, wel een in vestering doen van 10.000 tot 50.000 gulden. Daar staat tegenover dat al kalische middelen goedkoper zijn dan de tot nu toe gebruikte reini gingsmiddelen. Hoe groot de milieuschade is die nu wordt veroorzaakt door de chloorkoolwaterstoffen kon woordvoerder M. Bruns Natuur en Milieu niet zeggen. "In elk geval is het aanzienlijk'. Niet alleen Natuur en Milieu heeft zich de afgelopen tijd met de relatie milieu/garages bezig gehouden. Gistermiddag werd bij het oplei dingsinstituut VOC in Sassenheim door het Duitse bedrijf Schwar- zwalder een nieuwe methode gede monstreerd voor het reinigen van verfkoppen. De Duitse firma ont wikkelde de stof Chryptól. De verf koppen worden in een bak met deze stof gelegd waarna er geluidsgolven doorheen worden gestuurd. De stof en dè golven samen zorgen voor schone koppen. De Duitse overheid onderscheidde de vinding met de jaarlijkse nationale milieuprijs. Bovag De Bovag, de overkoepelende be langenorganisatie van autobedrij ven, onderschrijft de resultaten van het onderzoek ten dele. Dit jaar was het thema van de Bovag het milieu. In dat kader zijn er voorlichtingsbij eenkomsten georganiseerd en brochures uitgegeven. "Wij hdvise- ren ook om de chloorkoolwaterstof fen te vervangen door zeepmidde- len. Een groot aantal garages heb ben dat ook al gedaan. Bedrijfseco nomische motieven zijn daarbij doorslaggevend", zegt R. Boon van de Bovag. In de brochures waarschuwt de Bovag garagehouders voor het ge vaar van chloorkoolwaterstoffen in het gebruik en voor het milieu. De garagehouders wordt erop gewezen dat deze reinigingsmiddelen onder de categorie chemisch afval vallen LEIDEN/DEN HAAG - Het minis terie van sociale zaken is in samen werking met de arbeidsbureaus in de vier grote steden een onderzoek begonnen naar de kansen op de ar beidsmarkt voor informatici. Tot dit onderzoek werd besloten omdat de arbeidsmarkt voor informatici lijkt dicht te slibben. De arbeidsbu reaus, die veel (omscholingscur sussen in deze sector verzorgen, willen weten waaraan ze toe zijn. "Er is nu nog steeds vraag naar goed geschoolde informatici", zegt beleidsmedewerker A. Stikkel- orum van het Leidse arbeidsbu reau, "maar er zijn voorzichtige ten- denzen dat de markt verzadigd raakt". Dat komt volgens Stikkel- orum omdat er een grote uitstroom is van informatici van heao, hts en mts. Ook uit kwartaalcijfers van het ministerie van sociale zaken blijkt dat een afgestudeerde informaticus Minder behoefte aan informatici op arbeidsmarkt niet automatisch zeker is van een baan. Per 1 november van dit jaar waren landelijk 765 academici in deze categorie werkloos. Bij het Leidse arbeidsbureau staan mo menteel -97 systeemontwerpers en programmeurs als werkzoekende ingeschreven. 23 procent is al min-' stens een jaar werkloos. Uit de novembercijfers van het Leidse arbeidsbureau blijkt boven dien dat academici steeds moeilij ker aan het werk raken. Hoewel het totaal aantal werklozen het afgelo pen jaar in de regio Leiden daalde, steeg het percentage werkzoekende academici. Per 1 november van dit jaar stonden 1546 academici (15,7 procent van het totaal aantal werk lozen) bij het Arbeidsbureau inge schreven. Het aandeel van mannen en vrouwen in het totale aantal werkloze academici was vrijwel ge lijk. De toename van het aantal werk lozen deed zich in vrijwel alle stu dierichtingen voor, uitgezonderd die van de pedagogiek. Regelmatig wordt op het ministerie van sociale zaken een analyse gemaakt van de kansen van academici op de ar beidsmarkt. Als kansarme studie richtingen staan momenteel geno teerd: kunst, sociologie, psycholo gie, pedagogiek, geschiedenis, lette ren en wijsbegeerte. Kansrijke stu dies zijn: medicijnen, wiskunde, na tuurkunde, pharmacie en land bouw. De studie rechten wordt als redelijk kansrijk omschreven. Veel garages maken nog gebruik vi beurt wel volgens de voorschriften. en dat chloorhoudend afval bijzon der duur is om te laten verwijderen. Bovendien zijn alkalische middelen goedkoper en de conclusie van de Bovag is dap ook dat zeepverbin- dingen de voorkeur verdienen. De kritiek die de Bovag op het on derzoek heeft, is dat er slechts één bedrijf onder de loep is genomen. Van de constatering dat de garages 10.000 tot 50.000 gulden moeten in vesteren voor het meer milieuvrien delijke werken klopt volgens hem dan ook niets. De belangenorgani satie adviseert haar leden echter wel niet te wachten met investerin gen die gunstig uitwerken voor het milieu. "De kosten van het oprui men van milieuvervuiling later zijn altijd hoger dan die van een milieu vriendelijke investering nu". Opvallend is overigens dat de chef-monteurs van vier willekeuri ge garages in Leiden en omstreken geen van allen konden vertellen waarmee de onderdelen worden ge reinigd. "Die vloeistof zit in zo'n bak en dat wordt later opgehaald", aldus een van de chefs. Een ander wist 'zeker', dat zij een milieuvrien delijk reinigingsmiddel gebruiken, maar welk middel dat dan is, daarop bleef hij het antwoord schuldig. Prijs Fasson voor goed kwaliteitsbeleid WASSEN AAR/LEIDEN/ALPHEN - Het bedrijf Fasson, producent van zelfklevende materialen, heeft de FEM/PA-penning gekregen voor ef fectief kwaliteitsbeleid. De prijs werd gisteren uitgereikt door oud- minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat tijdens een studiedag over kwaliteitsbeleid in Wassenaar. Fasson, dat in Nederland vestigin gen heeft in Leiden, Alphen en Ha- zerswoude, is het eerste bedrijf dat deze penning krijgt. De kwaliteitsprijs is ingesteld ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de penning voor vernieu wend ondernemerschap, die jaar lijks wordt toegekend door het Fi- nancieel-Economisch Magazine en de PA Consulting Group. Behalve Fasson waren voor de kwaliteits- penning Rank Xerox, Organon Technica en Daf Trucks genomi neerd. De jury heeft Fasson uitverkoren omdat het bedrijf 'zijn kwaliteitsbe leid op een heldere wijze in de orga nisatie heeft doorgevoerd'. Dank zij dit beleid is het aantal klachten van afnemers met 70 procent teruggelo pen, het 'afvalpercentage' met 30 procent en het werkverzuim met 25 procent gedaald. DEN HAAG/HAARLEMMER- regeld in de boeien worden gesla- MEER - De zorgvuldigheid waar- gen zonder dat daar gegronde reden mee de politie te werk gaat, laat voor is. Ze worden zomaar beetge- soms ernstig te wensen over. Uit pakt en een politiebureau binnen- rapporten van de Nationale Om- gesleurd of met een ijzeren voor- budsman blijkt dat burgers nog ge- werp op het hoofd geslagen. De Om- Plasticverpulver voor kwekers NOpRDWIJKERHOUT - Op ver schillende plaatsen in de Bollen streek komen binnenkort verza melplaatsen voor plastic. Kwe kers en tuinders kunnen daar hun plasticafval inleveren. De verza melplaatsen zullen regelmatig worden bezocht door een nieuw ontwikkelde machine die het plastic versnippert waardoor het opnieuw in produktie kan den gebracht. Het betreft hier kingsproject van de Agrarische Structuurcommissie Bollen streek en het bedrijf Holinplast uit Noordwijkerhout die de ma chine ontwikkelde. De voorzitter van de commissie, mevrouw Zand wijk-van Hage, stelt maan dag de eerste machine in gebruik. VALKENBURG - Het krantear tikel aan de muur doet wat provo cerend aan: 'Laat de Russen maar komen', staat er in vette letters boven gedrukt. Overste Berkhout lacht er wat om. Hij neemt die kreet met een korreltje zout. La coniek negeert de overste een op merking die erover wordt ge maakt. Niet zo verwonderlijk want hij heeft andere dingen aan zijn hoofd zoals de Joint Maritime Course, een praktische training voor de bemanning van de Ori- ons, het opsporingsvliegtuig van de marine. Niet dat vliegveld Valkenburg er echt van op z'n kop staat. Maar toch zijn er zo'n dag of tien dag en nacht bezigheden. Te land, ter zee en in de lucht. En Valkenburg doet er met twee vliegtuigen aan door Jan Westerlaken Via de plaatselijke pers is de be woners bericht dat ze gedurende anderhalve week extra geluidhin der van de vliegtuigen kunnen verwachten, ook gedurende de nachtelijke uren. Inderdaad bel len enige mensen op of laten ano niem per brief wéten dat ze zich boos maken, bij voorbeeld de klacht dat kleine kinderen 's nachts huilend wakker worden van het vliegtuiggeraas. Of de klacht van die ene mevrouw bij wie de pannen van het dak wer den gezogen toen er een Spaanse Orion aan zijn landing begon. Door het windstille weer waren de wervelingen achter de motor extra sterk. Die pannen zijn in middels op kosten van Defensie vastgezet. Is de klacht reëel dan wordt ér serieus óp ingegaan. Straaljagers worden zoveel moge lijk buiten de bebouw.de kom ge houden. Nou ja, op die ene keer na dan toen vier F-16 toestellen bepaald niet geluidloos het mili tairevliegveld op 300 meter hoog te passeerden. Wonderwel geen klachten. Valkenburg oefent en andere landen oefenen mee. Zeker 7000 man zijn ervoor op de been ge bracht. Het merendeel van hen Gecombineerde vloot-luchtmacht oefening gecoördineerd vanaf vliegkamp Een Orion wordt ger gemaakt deel te net aan de trairung Joint Maritime Course. bevindt zich op volle zee op opr- logsschepen en onderzeeërs. Zo'n dertig vaartuigen in totaal. Nog een weekje en dan mogen ze weer naar huis. Voor Valkenburg is de rust van korte duur, want op 29 en 30 november en op 6 en 7 decem ber is het opnieuw dag en nacht vliegen. Bij deze. Het dorp Val kenburg is al vast gewaarschuwd. Dit keer wordt er geen oorlogje nagebootst zoals nu op zee. De gen land. Oefenen baart kunst. Daar gaat het om bij dit soort exercities. Als de nood aan de man is moet ieder een. van hoog tot laag, weten wat hij moet doen. Nooit mogen twee man tegelijk aan hetzelfde wer ken. Vandaar dat er drie keer per jaar zoveel mankracht op de been wordt gebracht. Puur om vanaf het land, vanuit de lucht en vanaf het water op elkaar in te spelen. Meestal wordt alles vanuit En geland geregeld, de initiatiefne mer van de nagebootste oorlog. De Britten hebben de coördinatie nog wel in handen, maar Valken burg treedt dit jaar op als rege laar. De marine ziet de training voor de manschappen als een voortraject voor de jaarlijkse NATO-oefening die altijd plaats heeft in september. De laatste is dus net achter de rug of er wordt al weer vooruitgekeken. Nee, van topdrukte wil overste Berkhout niet horen. Alleen in zijn onderdeel, van waaruit de vluchten naar de schepen in de Noordzee worden begeleid, heerst bedrijvigheid. Inpraten op de bemanning alvorens ze de lucht ingaat. Praten met de be manning als zij terugkomt en dan nog eens een analyse maken van alles wat er tijdens de vlucht is ge beurd. Tien uur vliegen is nor maal. Maar dreigt het langer dan achttien uur te worden, dan moet de kist aan de grond blijven. Zo is dat geregeld en daar mag niet van worden afgeweken. En als er niet wordt gevlogen? Geen punt. De vliegers hebben hun vluchtsimulator waarmee al les kan worden nagebootst wat er in werkelijkheid in een Orion kan gebeuren. Niet van echt te onder scheiden. De verslaggever mocht het gistermiddag aan den lijve er varen. Als grap werden de twee motoren aan de linkerkant stilge legd als gevolg van brand. Toe ters, bellen en rode lampjes. Alles wat geluid kon maken, maakte ook geluid. Op de twee resterende motoren verder vliegen en lan den. Nee, dat was voor de piloot geen makkie. Ternauwernood zag hij kans de kist op de lan dingsbaan te houden. Gelukkig speelde zich dat af in de simulator en niet in het echt. De technici van het vliegkamp komen eveneens volledig aan hun trekken. Een kopie van de Orion met alle apparatuur erop en eraan staat voor hen klaar als een soort tactische trainer. Zelfs de puntenslijper is niet vergeten. Al leen de stoel in de kopie zit, als we overste Berkhout mogen gelo ven, wat gerieflijker dan in de Ori on zelf. Het oog van de vloot worden de Orions en die andere vliegtuigen die aan de oefening meedoen ge noemd. De bedoeling is dat ze de bewegingen van de vijand op en onder water en in de lucht in het vizier krijgen. Over de richting, van waaruit de vijand moet ko men, bestaat sinds de gebeurte nissen van de laatste tijd in Oost- Europa steeds meer onduidelijk heid. budsman constateerde dergelijk onbehoorlijk gedrag onder meer bij het gemeentelijk politiekorps van Haarlemmermeer. Ook agenten in "Amsterdam, Smallingerland en Tiel gingen buiten hun boekje. De Ombudsman heeft de politie van Haarlemmermeer berispt om dat een hoofdagent in mei 1987 's nachts een jongeman van de straat plukte en het politiebureau insleur- de, enkel en alleen omdat hij glasge rinkel had gehoord. Dat had niet mogen gebeuren omdat de man niet als verdachte was aangehouden, al dus de Ombudsman. Toen de man tijdens het verhoor te brutaal werd naar de zin van de hoofdagent gaf die hem met een ijzeren beugel een tik op het hoofd. Later verklaarde de hoofdagent dat hij het voorwerp bij de man op het hoofd had 'gelegd'. De Ombudsman keurt dat af. Politiemensen horen geen metalen voorwerpen in aanra king te brengen met het hoofd van een burger, vindt hij, ook al ge draagt die zich in hun ogen brutaal. En de Ombudsman neemt dan ook geen genoegen met de verklaring dat de betrokken agent iemand is die 'met zijn handen praat'. Een woordvoerder van de Haar- lemmermeerse politie laat weten dat de weergave van het incident door de Ombudsman 'zeer formeel is'. "Als je het rapport leest, zou je de indruk krijgen dat de verdachte is mishandeld. Dat is echter onjuist. Er is een aantal omstandigheden ge weest die dat ingrijpen noodzake lijk maakte. Er is veel meer gebeurd dan de Ombudsman heeft geschre- Ruim 100.000 wanbetalers bij ziekenfondsen AMSTELVEEN - Ruim 100.000 ziekenfondsverzekerden hebben nog geen enkele keer de op 1 januari ingevoerde nominale premie be taald. Dit blijkt uit een evaluatie van de Ziekenfondsraad die volgende week donderdag in de voltallige raad wordt besproken. Het pakket van de ziekenfondsen is begin dit jaar veranderd naar aan leiding van de plannen van de com missie Dekker. Toen is ook de opzet van de premie-betaling gewijzigd. Mensen moeten nu een zogeheten nominale premie van 13 gulden per maand betalen, met daar boven een premie die afhankelijk is van het in komen. De wijzigingen zijn volgens de Ziekenfondsraad redelijk goed ver lopen. Eind september was het me rendeel - ruim 98 procent - van de verschuldigde premies geïncas seerd. binnen. Wat echter nog altijd betekent dat de ziekenfondsen per maand gemiddeld 1,7 miljoen gul den aan premies niet binnen heb ben. Tot gerechterlijke stappen te gen wanbetalers is het nog niet ge komen. Het regionaal ziekenfonds 'Zorg en Zekerheid' heeft op dit mo ment ongeveer 4000 wanbetalers die in totaal 1,5 miljoen aan premies verschuldigd zijn.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15