Subsidie restauratie Endegeest is wrang' 'Onze kalenders zijn een gewild verzamelobject' Raadslid Van Eisen (PPR) uit Oegstgeest: Rechter: Telegraaf moet agentschap teruggeven actiel in vrije n| DONDERDAG 16 NOVEMBER 1989 Telefooncentrale stadhuis aan vervanging toe LEIDEN/OEGSTGEEST - "Ei genlijk is het ontzettend wrang dat de gemeente nu zoveel geld krijgt om kasteel Endegeest te restaureren. Ik vraag me af of al le haast bij de eerdere besluit vorming wel nodig is geweest". Het Oegstgeester PPR-raadslid A.M. J. van Eisen heeft duidelijk met gemengde gevoelens ken nis genomen van het bericht dat het ministerie van WVC 1,8 mil joen gulden wil bijdragen aan herstel van het kasteel. Het bericht kwam deze week als een volslagen verrassing. De gemeen ten Leiden en Oegstgeest sloten eer der dit jaar de zogenaamde 'deal van de eeuw' met bouwer IBB-Kondor. Het bedrijf kreeg het recht op het Endegeestterrein villa's te bouwen in ruil voor restauratie van het kas teel. In de gemeenteraad van Oegst geest vonden verhitte debatten plaats, voordat de overeenkomst kon worden getekend. Raadslid Van Eisen kon zich uiteindelijk niet verenigen met het besluit van de raad en tekende beroep aan tegen de bouwplannen. Ook de milieu werkgroep Oegstgeest en de werk groep milieubeheer van de Rijks universiteit Leiden vinden dat door de villabouw het landgoed onaan vaardbaar wordt aangetast. Van Eisen is niet van plan zijn be zwaar in te trekken. "Ik verwacht wel dat er nu minder villa's ge bouwd zullen worden", verklaart hij. Eerder werd het aantal te bou wen villa's onder druk van de Oegstgeester gemeenteraad al te ruggebracht van 45 naar 37, maar deze consessie was volgens het radi cale raadslid 'niet meer dan een doekje voor het bloeden'. "Het be drag dat WVC beschikbaar heeft ge- Afra en Tom van Rhijn: "Er is nog voldoende uniek materiaal beschikbaar. (foto Wim Dijkman) Afra en Tom van Rhijn brengen gemeenten in kaart LEIDEN De Telegraaf moet het agentschap van het dagblad in Leiden teruggeven aan L. Jong bloed. Dit heeft de president van de Haagse rechtbank beslist in kort ge ding. Het dagblad moet bovendien schriftelijk aan alle bezorgers mee delen dat uitlatingeh van twee in specteurs van De Telegraaf dat Jongbloed frauduleus heeft gehan deld, onjuist zijn. Het agentschap werd bijkantoor- houder Jongbloed op 6 oktober ont nomen. Hem werd verteld dat hij werd verdacht van frauduleuze Volkenkune In het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat wordt zondag 19 no vember de documentairefilm "Crafts of Edo" vertoond. De film geeft een beeld van de traditionele ambachten in Edo. Het is een van de activiteiten die in het kader van de expositie 'Opdracht Japan. Von Siebold, pionier en verzamelaar' wordt gehouden. Aanvang 15.00 uur. Kindertelefoon De Kinder- en Jongerentelefoon zoekt vrijwilligers, die kinderen en jongeren te woord willen staan. De Telefoon' is elke dag van 16.00 tot 20.00 uur te bereiken voor deze categorie. Dinsdag 21 novem ber wordt er een informatie-avond gege ven om 20.00 uur. Telefonische aanmel ding tussen 16.00 en 20JD0 uur via tele foonnummer 120611. handelingen. Dat werd echter door Jongbloed ontkend, bovendien kon het dagblad niets bewijzen. Mr. M.P. Roest, de advocaat van Jong bloed: "Jongbloed werd verweten niet uit te betalen aan bezorgers, dat geld was er echter wel, maar werd niet opgehaald". De Leidenaar spande een kort ge ding aan omdat hij niet meer werd betaald door De Telegraaf en hij weer aan het werk wilde als agent van de krant. De rechtszaak is door Jongbloed op alle fronten gewon nen. Binnen drie dagen nadat de deurwaarder het vonnis aan De Te legraaf bekend heeft gemaakt, moet Jongbloed weer de gelegenheid krijgen zijn agentsehap uit te oefe nen. Elke dag dat de krant dat niet doet, moet 5000 gulden aan de Lei denaar worden betaald. Jongbloed weet overigens zelf niet of hij weer bij De Telegraaf aan de slag gaat. "Voorlopig wachten we nog even af. Het is duidelijk dat de krant van me af wil. Ik verwacht eigenlijk dat men contact met mij opneemt, mogelijk over een afkoop- De bij kantoorhouder heeft wel een vermoeden waarom De Tele graaf van hem af wil. Het dagblad wil het kantoor aan de Breestraat verkopen en een gebouw in het in dustrieterrein De Waard in gebruik nemen. "Als ik de woning boven het kantoor zou verlaten, zou het pand leeg zijn en meer geld opbrengen". Advocaat Roest vermoedt ook dat De Telegraaf Jongbloed een te dure kracht vindt. "Nieuwe agenten gaan voor een veel lager bedrag aan de slag. Misschien dat daarom een conflict is uitgelokt om hem weg te krijgen". steld mag alleen gebruikt worden voor restauratie van het kasteel. Omdat de villa's per se gebouwd moesten worden om de restauratie te financieren, lijkt het me logisch dat er nu minder huizen worden ge bouwd". Daartoe zou dan het contract met de bouwer opengebroken moeten worden. Wethouder A. Kohlbeck van openbare werken deed deze suggestie eerder deze week, maar de Leidse wethouder F. Kuijers ver wierp dat idee direct. Over twee maanden wil het ministerie van wvc een bestek van de restauratie en die tijd is volgens de Leidse wethouder te kort om het contract open te brè- ken. Het raadslid verwacht dat de 6 woningen die op het parkeerterrein van Endegeest zijn gepland zullen vervallen: "Dat terrein is uit land schappelijk oogpunt het meest inte ressant, omdat het de verbinding vormt tussen het Jelgersmabos en het Endegeestbos". Daarnaast zou den volgens hem op het weiland minder villa's kunnen komen. Wethouder Kohlbeck opperde eerder het idee om het geld te beste den aan 'openstaande wensen bij de restauratie'. Het contract met IBB- Kondor voorziet alleen in een casco restauratie, zonder 'toeters en bel len'. Ook wethouder Kuijers zag een 'mooi gestuct plafonnetje extra' wel zitten, waarbij hij overigens direct waarschuwde voor eindeloze dis cussies, die de restauratie en subsi die in gevaar kunnen brengen. Volgens de huidige overeen komst dragen Leiden en Oegstgeest samen 1,5 miljoen bij aan de restau ratie, die in totaal 7,7 miljoen moet gaan kosten. De 1,8 miljoen van WVC zou gebruikt kunnen worden om deze bijdrage terug te brengen. Deze suggestie van Kohlbeck noemde Kuijers wel reëel, zonder zich aan duidelijke uitspraken te willen binden. Kohlbeck verklaar de daarop slechts 'een paar opties hardop te hebben genoemd'. Ook hij vindt het 'niet verstandig' om nu al een keuze te maken. Van Eisen wacht voorlopig de be handeling van zijn bezwaarschrift door de provincie af. Door de recen te ontwikkelingen voelt hij zich ge sterkt in zijn eerdere bezwaren: "De bezwaarmakers hebben steeds ge zegd dat alle haast niet nodig was en dat de gemeenten Leiden en Oegst geest eerst maar eens met een com pleet bestemmingsplan voor het ge bied moesten komen. Een paar maanden later blijkt WVC opeens 30 miljoen over te hebben in het potje voor monumentenzorg. Als de zaak van het begin af aan goed was aangepakt had de omgeving niet verpest hoeven te worden door vil la's. Wethouder Kohlbeck vindt deze verwijten niet terecht. "We zijn tien jaar bezig geweest met het lospeute ren van subsidies en het resultaat is een ontmoedigende lijst afwijzin gen". Daarbij had Oegstgeest vol gens de wethouder 'geen enkele aanwijzing' dat de subsidie er aan zat te komen. NOORDWIJK - Een verleng stuk van het verzamelen van an sichtkaarten. Zo noemen de Noord wijkers Afra en Tom van Rhijn het uitbrengen van de ka lenders met historische foto kaarten van plaatsen in de duin en bollenstreek, Leiden en de omgeving van de sleutelstad. "Je vindt dergelijke kaarten in eerste instantie natuurlijk zelf mooi", vertelt Van Rhijn, "maar met onze uitgaven kunnen we er nu ook anderen van mee la ten genieten. Veel mensen vin den het leuk om te weten hoe hun dorp of stad er vroeger uit zag". door Kees van Kuilenburg Het was in feite een Noordwijkse groenteboer die het echtpaar op het idee bracht. "Hij was de eerste die kwam met een dergelijke kalender van onze gemeente en daar stonden de liefhebbers voor in de rij. Vervol gens hebben wij de draad opgepakt. Eerst met het maken van een kalen der van onze eigen woonplaats en dat hebben we geleidelijk aan uitge bouwd naar de buurgemeenten. Dit jaar verschijnen er maar liefst 14 ka lenders", zegt gelegenheidsuitgeef ster Afra van Rhijn. Onder die uitga ven bevindt zich zowel een kalen der van Noord wijk aan Zee als van het binnendorp van de kustplaats. Het Noordwijkse echtpaar werkt in de diverse gemeenten samen met collega-verzamelaars of oud heidkundige verenigingen. Tom van Rhijn: "De Lissese kalender is bijvoorbeeld samengesteld uit foto kaarten van H. van Drunen. Het in schakelen van dergelijke deskundi gen heeft als voordeel datje onmid dellijk weet wat er op de kaart te zien is. Die mensen weten waar ze over praten en kunnen je dus ook behoeden voor missers. Vorig jaar had ik in mijn enthousiasme zelf een kalender samengesteld met fo to's van historisch Warmond. Ook de teksten daarvoor had ik zelf ge maakt, maar dat had ik dus beter niet kunnen doen. Er bleken name lijk enkele flinke fouten in te zitten. Dat kan natuurlijk niet". Om dat te voorkomen worden nu ook de tek sten voor de Warmondse kalender gemaakt door mensen van de plaat selijke oudheidkundige vereniging. Bavo-museum Een dergelijke samenwerking heeft het echtpaar ook met de Voorhou- ter Van der Slot, de Leidenaar Floor die tevens Sassenheim en Rijns burg voor zijn rekening neemt en de Katwijker Ouwehand. Noord- wijk-verzamelaar Augustinus en zijn echtgenote zijn verantwoorde lijk voor Noord wijk en Hillegom. "Het zijn allemaal mensen die wij als ansichtkaartenverzamelaars hebben leren kennen", zegt Van Rhijn. De Noordwijkerhoutse kalender wordt samengesteld door beheer der Hennie van Scharenburg van het Bavo-museum. Afra van Rhijn: "Die kalender is ook niet in de boekhandel of sigarenzaak te koop, maar alleen verkrijgbaar in het mu seum van de Bavo. Om die kalender te pakken te krijgen moeten de mensen maar een bezoekje brengen aan het museum. Dan slaan ze twee vliegen in één klap: ze kunnen een mooie kalender kopen en tegelijk een leuk museum bekijken". Volgens het echtpaar is er in de verschillende gemeenten voor de kalenders een behoorlijke belang stelling. Tom van Rhijn: "Maar toch gaat het ook wel eens mis, bij voor beeld in Valkenburg en Zoeterwou- de, waar we bijna geen exemplaren konden afzetten. Maar in de meeste gemeenten is de kalender inmid dels een gewild verzamelobject ge worden". Concurrentie inmiddels heeft hef initiatief van de Van Rhijns ook navolging gekre gen. In Leiden verschijnen inmid dels drie 'nostalgische' kalenders. "Dat betekent dat wij nog meer ons best moeten doen om kwaliteit te brengen. Wij streven er dan ook naar om exclusief materiaal op de kalenders te krijgen. Zo zit er in één van onze uitgaven bijvoorbeeld een foto van 't Nestje in Voorhout. Een werkelijk uniek plaatje, dat ook voor mij totaal nieuw was. In elke gemeente proberen we dat voor el kaar te krijgen, met als het even kan ook nog een verwijzing naar de maand waarop de afbeelding wordt afgebeeld. Dus in juli geen foto van schaatsers op de Leidsevaart of een Katwijkse strandfoto in novem ber", merkt Van Rhijn op. Volgens het echtpaar is er van de gemeenten in de streek werkelijk prachtig fotomateriaal beschikbaar. "Neem nu Noordwijk. Daar zijn in de loop der jaren zo'n 3000 verschil lende kaarten van gemaakt. Een on gelooflijk aantal". Voor mensen die een historische kaartenverzameling willen opzet ten, zijn de kalenders volgens Van Rhijn een prachtig begin. "Als je nu met een verzameling kaarten van Rijnsburg wilt beginnen, kom je naar mijn idee niet erg ver. Het ma teriaal is veel te duur. Er wordt tien tot twintig gulden voor een eenvou dige kaart betaald, maar ze zijn dan ook bijna niet meer te vinden. Van daar dat wij al een aantal reacties hebben gehad van verzamelaars die het voorlopig maar bij de kalenders houden". Bredere hefbrug Boskoop kost half miljoen meer BOSKOOP - De verbreding van de hefbrug over de Gouwe in Boskoop volgend jaar gaat een half miljoen gulden meer kosten. Dat heeft de provincie Zuid-Holland bekend ge maakt. De reconstructie die eerst 1,2 miljoen gulden zou bedragen, kost nu 1,7 miljoen gulden. De bij drage van Boskoop blijft ongewij zigd: drie ton. De provincie stelt zich garant voor de meerkosten. Volgens een zeer globale bereke ning uit 1987 moesten de werk zaamheden in eerste instantie 1,2 miljoen gulden kosten. Nu blijkt dat een half miljoen meer te zijn. De verbreding en verhoging van de brug moet de doorstroming van het verkeer bevorderen. Naar verwach ting beginnen de werkzaamheden in het derde kwartaal van volgend jaar. LEIDEN - De telefooncentrale van het stadhuis is sterk verouderd. Wanneer een systeem wordt gevon den waarop ook het dataverkeer kan worden aangesloten, moet de centrale snel worden vervangen. Dat bleèk gisteren tijdens de com missievergadering financiën, perso neel en organisatie. De gemeente krijgt veel klachten over de slechte telefonische bereik baarheid van het stadhuis. Met na me wanneer een rechtstreeks num- i mer wordt gedraaid van een niet aanwezige ambtenaar, duurt het erg lang voordat de telefoniste het ge sprek behandelt. Volgens de direc tie interne zaken is dat euvel met de huidige centrale niet op te lossen. "We kunnen alleen aparte centrales op de afdelingen plaatsen, maar dat vergt weer extra investeringen", al dus een woordvoerder. Volgens hem was de centrale ei genlijk al verouderd toen hij in 1979 in gebruik werd genomen. "We had den de centrale een jaar eerder be steld, indertijd was het de modern ste die we konden krijgen. Maar toen een jaar later de boel was aan gesloten was de techniek al weer zo ver ontwikkeld dat er veel betere centrales waren". Inmiddels heeft de afdeling inter ne zaken onderzocht of er goede nieuwe centrales zijn. De gemeente wil er ook de computersystemen op kunnen aansluiten. Dat blijkt een proBleem te zijn. "De vertegen woordigers van de telecommunica tiebedrijven laten het wel allemaal mooi overkomen, maar wanneer je doorvraagt zitten er nogal wat ha ken en ogen aan de systemen", al dus de woordvoerder van interne zaken. Hij pleitte er dan ook voor de meest nijpende telefoonproblemen op te vangen door het plaatsen van extra centrales op de verschillende afdelingen. "Het wachten is op een centrale die wel aan de eisen vol doet". ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg. Meyer, Van Leeu wen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Jans sen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Verhage/C. Maris, tel: 218661, Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: M. A. van Schie, tel: 177100, Rijnsburgerweg 163. Groep 2 - Nering Bógel, Van Gent. Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- meiier.de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: F.B. Kruis, tel: 126371, Minnebroersgracht 41. zo 8 uur tot 24 uur: R.M. Taytelbaum, tel: 120226, Utrechtse Veer 17. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely. W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: H.P. Jurgens, tel: 125820, Burggravenlaan 102. zo 8 uur tot 24 uur: J.W. Lely, tel: 416555, Lek straat 91a. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: J.S. de Kanter, tel: 311414. Ina B. Bakkerplein 3 zo 8 uur tot 24 uur: G.J. Bénit. tel: 720404, Ken- nedylaan 24. Groep 5 - Jasperse. Wiersma. Crul, Kooyman, De Jong, Prince,-Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Witpaard, tel: 217477. zo 8 uur tot 24 uur: J. Reinders, tel: 760947, Gerard Brandtstraat 29. Waarnemingsregeling Homeopatische artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41. tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za en zcr S.P. Ouwerkerk, Loevestein 40, tel: 891037, spreekuur (uitsluitend voor spoedge vallen) van 12.30 tot 13.00 uur op Florijn 10, tel: 891000.. van za uur ioi ma /.ou uur: u.h. vdn uei Steenhoven. Regentesselaan 45, tel: 177461. Voorschoten za: L. Prescott, Bachlaan 1, tel: 2356; zo: C. Meijer, J.W. Frisolaan 13, tel: 3032. Warmond A. de Gijzel. Dorpsstraat 35, tel: 10834. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoe- terwoudse huJsarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen varrvr. 17/11 tot vr. 24/11 door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, Leiden, tel: 071-120502, Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel: 071-174161; Apotheek Meidoorn, Voorstraat 59, Voorscho ten, tel: 01717-3350. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest (Leiden en omstreken): F. Muurling. Plantsoen 23, Leiden, tel: 071- 125057 Voor de praktijk van Vestjens, v.d. Wouw: E.J.M. van der Wouw, Boshuizerlaan 26, Lei den, tel: 071-764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt' R.J.W. Duijn, Pres Kennedylaan 260. Oegst geest. tel. 156161, of DJ. Brandt. Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: Th.F.M. Peerdeman, Kiekendief horst 16, Leiden, tel: 071-213122 spreekuur om 13.00 uur. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59, tel: 120144; na 17.00 uur en in het weekend uitslui tend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Hol land', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen bui ten de spreekuurtijden, tel: 01720-74951. ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp: voor dringende hulp buiten kantooruren, tel: 06-8212141. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Goudkust I De straten liggen er slecht onder houden bij. In het water ligt aller lei rommel en soms drijven er zelfs kadavers rond van kippen en huisdieren. Het ziet er smerig uit... Zo op het eerste gezicht zou je denken dat we het hier hebben over een oud woonbuurtje in een vergeten hoekje van de Leidse binnenstad. Nee, we hebben het over de goudkust van Leiden, het gebied omsingeld door het Rijn en Schiekanaal, de Oude Rijn en de Nieuwe Rijn. Het Waard- eiland, zoals het eigenlijk heet, werd ruim tien jaar geleden be bouwd volgens een ontwerp van de Amerikaanse architecten Fisher&Friedman. Wijds opge zet, veel groen en luxueuze tot zeer luxueuze woningen. De goudkust dus... "Uitgangspunt voor het gehele plan is dat het Waardeiland syno niem moet worden aan kwali teit", jubelde een sjieke folder toentertijd. "Het Waardeiland biedt een woonomgeving die uniek is voor ons land", zo ging het verder. Ironisch genoeg blijkt een deel van het Waardeiland nu vooral synoniem voor een slecht onderhouden woonomgeving. Bewoners klagen over vervuilde wateren en slechte bestrating waarover zij zich met hun Jaguar of Mercedes moeten voortbewe gen. "En niemand doet er iets De heer L.M. Fleers, voorzitter van de Vereniging Waardeiland, doet zijn beklag. "Het grootste probleem is het wegdek. Er zitten overal hobbels en bobbels in. Mensen die op de fiets zijn maken regelmatig een buiteling. Er zit ten ook grote barsten in het weg dek, met name in de Oxfordlaan. We hebben de gemeente regelma tig gevraagd de straat te repare ren.'Maar de gemeente zegt: die grond is niet van ons, dus we doen er niets aan". Een andere doorn in het oog van de heer Fleers is de vervui ling van de binnenwateren. "Er De sjieke Oxfordlaan op het Waardeiland. Bewoners klagen c zoals op de voorgrond van de foto zichtbaar is. drijft allerlei smerigheid in. Ik weet wel, de bewoners gooien dat er zelf in. Maar als niemand er iets aan doet wordt het van kwaad tot erger. Het is een hoogst ongezon de toestand. En ook hier laat de gemeente het afweten. Ze zijn al twee jaar aan het uitzoeken van wie het water eigenlijk is. Voor de bewoners is dit een heel vervelen de situatie", aldus Fleers. Goudkust (2) Een woordvoerder van de ge meente bevestigt dat men geen hand uitsteekt naar het onder houd van een aantal straten en wateren op het Waardeiland. De heer J.B.R. Kemer van de afde ling grondzaken van de gemeente legt uit hoe de vork in de steel zit: "Het Waardeiland is destijds ont wikkeld als een privéeiland. In 1979 is een exploitatie-overeen komst gesloten, pussen de ont wikkelaar en de gemeente, waar in werd bepaald dat de straten en openbaar groen, na de realisatie van de wijk, weer eigendom zou den worden van de gemeente die dan ook voor het verder onder houd zou zorgdragen". Wat er daarna gebeurde is wijd en zijd bekend: ontwikkelaar Nie- man Holding (van de beroemde heer Melkert) ging failliet. Drie kwart van het Waardeiland was op dat moment verkocht aan Westland Utrecht Projectontwik keling (WUPO). Het overblijven de stuk maakt deel uit van de fail liete boedel. Uiteraard heeft de gemeente een vordering inge diend. De afwikkeling van het faillissement sleept zich al jaren voort. Gemeente-ambtenaar Kemer, van grondzaken, verklaart dat de gemeente natuurlijk probeert om, in het belang van de bewo ners, zo snel mogelijk tot een op lossing te komen. "Wanneer dat zal zijn durf ik niet te zeggen", al dus Kerner. "De gemeente kan in elk geval niets aan het wegdek doen zolang men het betreffende deel van het Waardeiland niet in bezit heeft". "Bovendien", zo ver klaart Kerner, "volgens de afde ling civiele werken valt het wel mee met de slechte bestratin gen". Goudkust (3) De heer Th. H. Dragt, bestuurslid van de Vereniging Waardeiland, denkt daar anders over. "De ge meente moet zo snel mogelijk iets doen", vindt hij. "Hoe langer men er mee wacht, hoe rotter het wordt. Kijk maar naar de Ketting brug. Die heeft de gemeente 13 jaar laten verroesten. Nu is de brug onlangs opgeknapt, maar vraag niet wat dat gekost heeft. Dat geldt ook voor het herstel van het wegdek. Hoe langer men wacht, hoe duurder men straks uit is". Volgens Dragt moet de ge meente, nu' de ontwikkelaar is vertrokken, haar verantwoorde lijkheid nemen omdat men in het verleden, door allerlei gekonke- lefoes met projectontwikkelaren, mede een situatie heeft gecreëerd die oorzaak is van de huidige pro blemen. "Wij hoeven helemaal geen voorkeursbehandeling, maar willen wel net zo behandeld worden als andere Leidse wijken. De bewoners van het waard eiland betalen een gigantisch be drag aan onroerend-goedbelas- ting. Daar staan voor de gemeente ook verplichtingen tegenover". Momenteel draaien bewoners van het Waardeiland zelf op voor allerlei onderhoudswerkzaamhe den. "Mensen laten op eigen kos ten het trottoir voor hun huis op hogen, de bewonersvereniging zorgt voor het onderhoud van openbaar groen, waarbij ook een deel van de gemeentegrond is be trokken. We hebben de gemeente in mei al om een bijdrage ge vraagd. Daar kunnen we ook naar fluiten. Als het gemeentebestuur 'nee' blijft zeggen, spannen we als vereniging een kort geding aan", voorspelt Dragt. "We zullen dan om vermindering van de onroe- rend-goedbelasting vragen om dat de gemeente zich onttrekt aan haar verantwoordelijkheden".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14