TAD LEIDEN Leiden moet groeien tot echte waterstad Leidse politie neemt ontploffingen hoog op Directeur computerfirma Van Aacken is weer vrij In december extraatje 150 gulden voor lager betaalde ambtenaren Koeievla,gare peen9 sponzekoplambal. WÊÊÊÊÊÊmm LEIDSCH m DAGBLAD VRIJDAG 17 NOVEMBER 1989 Gemeente maakt regionaal groen-structuurplan LEIDEN Het realiseren van een meertje bij de Wil lem de Zwijgerlaan door de Boterhuispolder onder te la ten lopen, het aanleggen van een haven bij de IJsselmeer- laan (Merenwijk) en het tot- standbrengen van een bos- wachterij op vliegveld Val kenburg. Dat zijn enkele on derdelen van een groen structuurplan van de ge meente Leiden. In die nota adviseert de werkgroep, die de voorstellen heeft gefor muleerd, ook om grote bouwlokaties vooral in de Bollenstreek te zoeken. In de nota, die is opgesteld door het Amsterdamse bureau Bakker en Bleeker in samenwerking met de directies groen en ruimtelijke orde ning van de gemeente, wordt een vi sie gegeven op de onbebouwde ruimten rondom de stad. Het plan moet volgens de samenstellers uit eindelijk leiden tot een beleidsplan. Zij vinden inspanningen tot 'land- schapsvemieuwing' in het verleng de liggen van stads- en dorpsver nieuwing. "Er is een visie nodig op het land schap. Dit om te voorkomen dat het landschap versnippert en uiteen valt in een aantal min of meer toe vallig gevormde restruimten bin nen het stedelijk gebied", aldus de nota. Daarin worden de ruimtelijke mogelijkheden onderzocht van vier grote gebieden rond de stad, name lijk: het gebied tussen Leiden, Den Haag en de kust; het gebied tussen Leiden en Zoetermeer; de streek tussen Leiden en Haarlemmermeer en het gebied tussen Leiden en Noordwijkerhout. Bos Het eerste gebied tussen Leiden, Den Haag en de kust heeft volgens de nota als belangrijkste karakteris tiek duinen, bossen en buitenplaat sen. Voorgesteld wordt om het bos gebied uit te breiden met een bos- wachterij van minimaal 500 hectare. Vliegveld Valkenburg zou zich pri ma voor een dergelijke boswachte- rij lenen. Ook stellen de samenstel lers van het groenstructuurplan voor om een deel van polder de Kwaak (bij Oegstgeest) en een ge biedje bij zwembad Poelmeer te be bossen. Een grote bouwlokatie de re giogemeenten zijn op zoek naar een dergelijke plaats voor het bouwen van enkele duizenden woningen moet in dit gebied definitief worden uitgesloten. "Dit gaat ten koste van de ruimtelijke samenhang in het ge bied", aldus de nota. Tussen Leiden en Zoetermeer kan de waterrecreatie een impuls krijgen door de Zoetermeersche Meerpolder onder water te laten lo pen. De gemeente Zoetermeer zou dat al in haar plannen hebben opge nomen. Grote bouwlokaties zijn in deze streek niet te vinden, denken de opstellers van de nota. Wel zien zij mogelijkheden tot woningbouw rond de Europaweg en langs de Vliet. Die zou dan moeten plaats hebben in een park dat wordt aan gelegd tussen polderpark Crones- teyn en de Vlietlanden. Plassen Het derde gebied dat in de nota wordt besproken is dat van de Hol landse Plassen, de Kaag, de Braas- sem en de Westeinder en dat van het veenweidegebied rond dorpen als Hoogmade, Rijpwetering en Wou- brugge. Leiden dient zich nadruk kelijker als 'waterstad' te profileren. "Concreet betekent dit dat het wa ter, en daarmee de aan het water ge koppelde activiteiten zo ver moge lijk de stad in worden gehaald". Rond de Zijl en de Vliet worden een aantal maatregelen voorgesteld: het onderwaterzetten van de Boterhuispolder tot aan de Willem de Zwijgerlaan; LEIDEN Alle gemeenteambte naren die minder verdienen dan 3.307 gulden bruto per maand krijgen in december een extraatje van 150 gulden. Het geld wordt in twee gedeelten uitgekeerd, 75 gulden rond Sinterklaas en de an dere helft voor de kerstdagen. - De meerderheid van de com missieleden financiëen, perso neel en organisatie stemde hier mee gisteravond in. Dat beteken de niet dat ieder even gelukkig was met het voorstel. D66-raads- lid P. Langenberg wond zich op over de tekst van het collegevoor stel. Met name de mededeling dat het geld wordt uitgekeerd om mensen meer betrokkken te laten zijn bij de gemeentelijke organi satie schoot de democraat in het verkeerde keelgat. "Het college gaat er ten onrechte van uit dat mensen onder een bepaalde inko mensgrens geen plezier in hun werk hebben en daarom moeten worden gemotiveerd". Ook de tijdstippen waarop het geld wordt uitgekeerd vonden geen genade in de ogen van Lan genberg. 'Het «lijkt wel een soort bedeling voor mensen die de feestdagen niet doorkomen zon der extra geld". PvdA-raadslid T. van Rij vroeg zich af waarom de 150 gulden in één maand wordt uitgekeerd. Hü vindt het beter dit jaar 75 gulden te verstrekken en dat volgend jaar te herhalen. De WD had ook aanmerkin gen op het voorstel. De liberalen vinden de inkomensgrens van ruim 3000 gulden bruto volstrekt willekeurig. Raadslid C. Geertse- ma pleitte dan ook voor een een malige uitkering voor alle ambte naren. ongeacht hun salaris. Wethouder P. Bordewijk legde uit dat de uitkering geen waarde oordeel inhoudt over de presta ties van de lager betaalde ambte naren. "Maar ze doen vaak routi newerk, dat niet echt veel ar- beidsplezier geeft. We willen dat eens belonen", legde hij uit. Uit eindelijk schikte een meerder heid van de partijen zich in het collegevoorstel. Mannen zijn helemaal niet meer nodig LEIDEN - Aan mannen heeft de gemeente Leiden kennelijk he lemaal geen behoefte meer. In de advertentie voor een nieuwe directeur reiniging wordt alleen nog maar om vrouwelijk perso neel gevraagd. In de advertentie wordt dui delijk gesteld dat alleen vrou wen een kans maken op de baan. Wethouder Bordewijk werd hierover gisteravond tijdens de commissievergadering financi ën, personeel en organisatie op z'n vingers getikt door D66- raadslid P. Langenberg. Hij wees de wethouder op de af spraak die in de raad is gemaakt dat bij iedere vacature zowel mannen als vrouwen mogen rea geren. Bij het zoeken naar een ge schikte nieuwe medewerker worden eerst de solliciaties van vrouwen behandeld. Pas wan neer blijkt dat er geen geschikte kanditates zijn, worden de reac ties van mannen uit de kast ge trokken. "Maar de advertentie van afgelopen zaterdag was zo opgesteld dat geen man het in z'n hoofd haalt te reageren. Wan neer geen geschikte vrouw wordt gevonden, moet dus een nieuwe advertentie worden ge plaatst. Dat is zonde van het geld en onnodig", klaagde Langen berg. Bodewijk zei zelf ook niet ge lukkig te zijn met de tekst. Hij beloofde de zaak binnenkort aan te kaarten in het college. LEIDEN - De Leidse politie is op zoek naar twee jongens, die worden verdacht van het veroorzaken van de ontploffingen in een vuilcontai ner in de Zeemanlaan en een brie venbus aan de Haven. De twee jon gens, vermoedelijk tussen de 17 en 20 jaar, zijn vlak na beide zware ex plosies gezien door getuigen. Volgens politiewoordvoerder D. Graveland heeft een onderzoek door de technische recherche nog geen klaarheid kunnen gevèn over de aard van de bommen. "Het gaat in ieder geval niet om vuurwerk", zo weet Graveland. "Vermoedelijk is de bom gemaakt van chemicaliën of gaat het om een explosief waarbij gas is gebruikt". De politie komt tot deze voorlopige conclusie omdat er geen resten van de bom zijn aange troffen. Vandaag worden de resten van de vuilcontainer en de brieven bus opgestuurd naar het Gerechte lijk Laboratorium in Rijswijk voor verder onderzoek. De PTT heeft alle post uit de ont plofte brievenbus kunnen bezor gen. "Er was net een lichting ge weest, maar er zaten wel wat post stukken in de bus op hét moment van de ontploffing. Alle adressen konden nog worden achterhaald". De Leiclse politie neemt de ont ploffingen hoog op. "We zien het als een ernstige zaak", aldus Grave land, "omdat het om ontploffingen gaat met een absoluut verwoesten de uitwerking". De eigenaresse van de vuilcontainer was vlak voor de ontploffing bij de bak geweest. "Ik denk dat het haar dood was geweest als de vrouw de bak had geopend op het moment van de ontploffing". Het is vrijwel zeker dat twee jon gens de beide bommen hebben ge plaatst. In beide gevallen zijn de twee gezien door getuigen. Het gaat om jongens tussen de 17 en 20 jaar. De een was gekleed in een licht jack en een donkere broek, de ander had een donker jack en een spijker broek aan. Ze reden hard weg na de ontploffing op de Zeemanlaan en werden ook gesignaleerd bij de Ha ven. Daar fietsten ze in de richting van de Haarlemmerstraat. "Zeker bij de Haven moeten veel meer ge tuigen de jongens hebben gezien. Wij zouden graag met die mensen spreken". Graveland hoopt ook dat de twee daders snel worden gepakt. "Kna pen die zo onverantwoordelijk be zig zijn, willen we wel voor oud en nieuw op andere gedachten bren gen". De ontplofte vuilcontainer, die stond aan de Zeemanlaan. Politiewoordvoerder Graveland denkt dat de vrouw zou zijn gedood als zij op het moment van de ontploffing de bak had geopend. (foto Jan Holvast) LEIDEN - De directeur van het Leidse computerbedrijf Van Aac ken Holding, die van fraude met computerspelletjes wordt verdacht, is uit voorlopige hechtenis vrijgela ten. De raadkamer van de Haagse rechtbank vindt dat er eigenlijk nog steeds reden is voor verdere gevan genhouding, maar liet het persoon lijk belang van de verdachte de doorslag geven. De voorlopige hechtenis is daarom geschorst. De advocate van de verdachte, mr. S.E. Marseille, weet niet waar om de raadkamer haar cliënt heeft vrijgelaten, terwijl de argumenten die hebben geleid tot de gevangen houding nog steeds van kracht zijn. "Ik heb er naar gevraagd, maar geen antwoord gekregen", aldus de advo cate. Persofficier van justitie, mr. H. Vos, zegt dat het persoonlijk belang van de verdachte voor de raadka mer op dit moment zwaarder weegt dan de voortgang van het onder zoek. De man werd vastgezet zodat hij de voortgang van het onderzoek niet kon belemmeren. Bovendien werd door zijn verblijf in de cel voorkomen dat hij contact met an deren zou hebben. Volgens Vos is het justitieel on derzoek in de laatste fase. Hij ver wacht dat het dossier voor het eind van het jaar kan zijn afgerond, waar na de dagvaarding wordt uitge bracht. Daarin staat wat de direc teur precies ten laste wordt gelegd. De man zal in ieder geval moeten te rechtstaan. Eind vorig jaar werd bij de direc teur thuis een grote hoeveelheid computerspelletjes in beslag geno men. Het ging om 5000 cd's, 30.000 bandjes en 12.000 floppy's met een waarde van 1,2 miljoen gulden. De legale spelletjes kreeg het bedrijf in april van dit jaar terug, de illegale heeft justitie nog steeds. Het bedrijf heeft door de be slaglegging forse schade geleden, zo liet de directeur al eerder weten. Door de actie van justitie miste de computerfirma de Sinterklaas- en Kerstverkopen. Bovendien had het bedrijf een compact-disc met daar op spelletjes ontwikkeld, een we reldprimeur die door het beslag niet kon worden geleverd. Inmiddels heeft een Duitse concurrent de spel letjes wel op de markt gebracht. PvdA: goede promotie verkiezingen gemeenteraad LEIDEN De gemeente moet een promotie-campagne opzetten voor de raadsverkiezingen die in maart van het volgend jaar worden gehou den. Burgers moet op verschillende manieren worden gewezen op het belang van deze verkiezingen. Dat voorstel deed PvdA-raadslid S. de Vreeze gisteravond tijdens de commissievergadering financiën, personeel en organisatie. Volgens De Vreeze ligt er naast de campag nes van de verschillende politieke partijen ook een taak voor de ge meente. "Door middel van bij voor beeld voorlichting op straat en les brieven voor scholen kunnen de mensen meer vertrouwd raken met de raadsverkiezingen", meende De Vreeze. Wethouder P. Bordewijk vond dit voorstel niet thuishoren op de com missievergadering financiën. "'Het is een zaak voor sociale zaken en maatschappelijke aangelegenhe den. De agenda voor onze eigen commissie is al vol genoeg. Hier voor is echt geen tijd", beet de wet houder zijn partijgenoot toe. Volgens het groen-structuurplan van de gemeente Leiden moet een deel i Zwijgerlaan voor watersport worden bestemd. het realiseren van een haven rond de bebouwing in het gebied tussen de Willem de Zwijgerlaan en de IJsselmeerlaan; het verbeteren van de toeganke lijkheid en de attractiviteit van de haven en de grachten in de stad. Ook doen de samenstellers aan bevelingen voor het overgangsge bied tussen Oegstgeest en Leiden, de Broek- en Simontjespolder. Deze polder en ook de Veerpolder moe ten worden aangewezen als stede lijk parkgebied. Het zuidelijk deel moet worden bebost. In het bosdeel van dat park zouden wel enkele woontorens (flats) kunnen komen in de omgeving van het station Me renwijk. In Leiderdorp kan er volgens de nota wel gebouwd kunnen worden. Ten oosten van rijksweg A4 langs i de Boterhuispolder bij de Willem de Bollenstreek "De Bollenstreek kent een grote af wisseling aan bestemmingen en kan, in tegenstelling tot de andere drie gebieden, moeilijk als land schappelijke eenheid worden aan gemerkt", menen de opstellers van de nota. Daardoor is een 'gediffe- rentiëerde' ontwikkeling mogelijk. In dit gebied kan dan ook ge woond worden. De woonlocaties zouden langs de spoorlijn Leiden- Haarlem kunnen liggen bij Voor hout en Noordwijkerhout. Volgens het groen-structuurplan is ook een aftakking van de spoorlijn denk baar in de richting van Katwijk. In dat geval is woningbouw mogelijk ten noorden van Rijnsburg. DEKKER ...uw Libris boekhandel ALBERT GILLISSEN en PAUL OLDEN, auteurs van STUDIOSI, almanak voor de eigentijdse student (Novella Uitgeverij, Amersfoort), signe ren zaterdag 18 november van 14 uur tot ca. 15 uur bij: boekhandel DE KLER, Nieuwe Rijn 45 in Leiden. Mezzanotte binnenkort weer open LEIDEN Het café Mezzanotte aan de Pieterskerkchoorsteeg gaat op 24 november weer open. De ont heffing van de sluitingstijd van het café werd enkele maanden geleden ingetrokken, omdat de zaak een aantal malen te laat de deuren sloot. Dat hield in dat Mezzanotte om 24.00 moest sluiten. De eigenaars besloten daarop de zaak maar tijdelijk op te heffen. Vol gende week vrijdag (24 november) wordt de opening .gevierd met een optreden van de groep Ypsylon. Leidenaar schrijft scheldwoordenboek LEIDEN/AMSTERDAM - Neder lands opperschelder Hugo Brandt Corstius had het gisteren makkelijk: hij kreeg in het Lite rair Café van de Bijenkorf in Am sterdam het eerste exemplaar van het 'Luilebol! Het Nederlands Scheldwoordenboek' en kon daarom in zijn dankwoord gelegi timeerd schelden. "De zakkewassers van de Bij enkorf moeten hun censuur van de Nederlandse vertaling van De Duivelsverzen van Rushdie stop pen en de verkoop hervatten", zo zei hij en voegde daar nog een lan ge reeks scheldwoorden aan toe. Schrijver Hans Heestermans van het scheldwoordenboek woont en werkt in Leiden. Hij is als neerlandicus verbonden aan het Instituut voor Nederlandse Lexicologie in Leiden en hoofd redacteur van de grote Van Dale. In het voorwoord van deze bij Thomas Rap verschenen uitgave, licht Heestermans toe hoe zijn passie ontstond: "In 1962, op 12 mei, ging ik een bril dragen. Op 14 mei werd ik uitgescholden voor brillejood. Ik ging onmiddellijk scheldwoorden verzamelen". Na twee televisie-uitzendingen ontving Heestermans ongeveer 1200 brieven met bij elkaar 8000 scheldwoorden, waarvan een groot deel was bestemd voor etni sche groepen. "Zoveel zelfs dat ik dit boekje eens zo dik had kun nen maken", aldus de schrijver. Evenals eendagsvliegen en 'Bel gische' scheldwoorden heeft Heestermans de etnische scheld woorden niet opgenomen in zijn eindselectie van ongeveer 2000 woorden. Het scheldwoord komt vooral hard aan als het spot met wat norm of taboe is, aldus Heester- mans. Er rust (of rustte) een groot taboe op seksualiteit zodat veel scheldwoorden zijn gebaseerd op geslachtsdelen en seksuele han delingen. Ook verwijzingen naar ernstige ziektes en menselijke uitwerpselen doen het altijd goed. Het is de samensteller ech ter opgevallen dat in Nederland de religie vrijwel niet meedoet met schelden. "Dat taboe gebrui ken we kennelijk alleen in onze vloeken", zo schrijft hij. Heestermans heeft zijn lijst on derverdeeld in de terreinen waar aan de scheldwoorden zijn ont leend. Naast seksualiteit, ziekte en dood zijn dat bij voorbeeld be roepen, bloemen, groente en fruit. Een kleine selectie toont de grote creativiteit van de taalge bruikers: struikendel, wratbak, Schrijver Hans Heestermans. Tw werd hij al uitgescholden brillejood. koeievla, spekbokking, komkom merslak, gare peen, zemeltrees, sponzekop, beugelbekkie en lam bal. Om eendagsvliegen te ver- dagen nadat hij een bril kreeg, (foto i^NP) mijden zijn alleen scheldwoorden opgenomen die door vijf of meer informanten uit verschillende de len vah het land waren genoteerd. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13