Russische boeren krijgen eigen land VERBIJSTEREN Sovjetunie staat particulier bezit toe Nieuwe Beaujolais: van droomvrucht maar duur Andriessen: Japan niet buiten de deur houden IN DE RIJ VOOR REPARATIE Postbank en NMB leven samen en apart Bouw werkt flink in Europa Loodve rgiftigiiig leidt tot scherpe controle veevoer ELKE DAG EEN ANDERE BIJENKORF. WOENSDAG 15 NOVEMBER 1989 ECONOMIE PAGINA 7 MOSKOU (AP) In de Sovjetunie bewer ken boeren binnenkort hun eigen land. lei den kleine ondernemers een eigen fa briekje en staan winkeliers binnenkort in hun eigen winkel. De Sovjetunie, waar de staat nu 80 tot 90 procent van alle bezittin gen in het land in handen heeft, wil particu lier bezit gaan toestaan en de eigen bezittin gen gedeeltelijk privatiseren. Het parle ment gaat een wetsvoorstel bespreken dat privébedrijven zoals naamloze vennoot schappen en coöperaties van boeren dezelf de rechten geeft als de overheid. Dat heeft het persbureau Tass gisteren meegedeeld. (van onze verslaggever Rudolph Bakker) PARIJS De Beaujolais Nouveau die vanaf vannacht met de gebrui kelijke fanfare over de gehele we reld wordt uitgestort, is zo duur dat de wijnboeren er zelf over in zitten. De uitzonderlijk warme zomer heeft de Gamay-druif, waaruit de Beaujolais wordt, geperst doen op zwellen tot een droomvrucht. De wijn die ze oplevert is dieprood en met violet doorschoten. In de Beaujolais van deze sensa tionele oogst gaan meer de smaken en geuren samen van frambozen, aardbeien en zwarte kersen dan van banaan en Engelse bonbons, die vo rig jaar op de voorgrond traden. Toch is er een klein probleem aan de recente oogst verbonden: kwali tatief is ze sensationeel, maar door de uitzonderlijke droogte die de af gelopen zomer ook gekenmerkt heeft, is de hoeveelheid klein. De wijnboeren tussen Villefran- che en Saint-Amour hebben de af gelopen jaren voor hun produkt zo veel tamtam gemaakt, dat het we reldsucces hen boven het hoofd is gegroeid. Zo moest vorig jaar op Na- rita, het vliegveld van Tokio, het personenverkeer enige uren wor den onderbroken om de 'luchtbrug' aan Boeings 747 te laten landen die tot de nok met Beaujolais waren ge vuld. Nu worden de wijnboeren door hoop en vrees besprongen. Er is zo veel minder Beaujolais in de vaten, dat lang niet aan alle verzoeken meer kan worden voldaan. Boven dien is de wijn van zo'n uitzonderlij ke kwaliteit dat juist iedereen er van wil kopen, maar tegelijkertijd door de prijs, die in Frankrijk zo'n dertig procent hoger ligt dan vorig jaar, wordt afgeschrikt. En er is nog iets anders waar de boeren over wakker liggen: moeten ze net als andere jaren nu al hun hele opbrengst verkopen of wachten, in de hoop dat de prijzen'nog zullen stijgen. Toch is de toestand nog veel ge compliceerder. Een fles Beaujolais Nouveau en later van dat hele pa let aan smaken dat al die beroemde dorpen in de Beaujolais oplevert wordt zo duur dat de restauranthou ders in Parijs maar de helft hebben besteld van andere jaren. In Enge land is de aanvraag tot een kwart te ruggelopen. Dat komt omdat door de daling van het pond de Beaujo lais er meer dan vijftig procent duurder is dan in vorige jaren. En in Zwitserland is de eigen oogst zo goed, dat men er aan import geen behoefte heeft. Midden in deze ingewikkelde pe riode komt Georges Duboeuf, één van de grootste Beaujolais-verbou- wers en exporteurs, met een knots van een advertentie in het veelgele zen Franse zondagsblad 'Le Journal de Dimanche'. Hij zegt daar niet wat hij eerder zei, namelijk dat er dit jaar niet voor iedereen genoeg zal zijn. Maar hij hamert op het sprook je van de Beaujolais Nouveau, 'die door zijn wijnhuis naar 80 landen wordt geexporteerd en in 140 lan den wordt gedronken'. In Kenya wordt de nieuwe wijn, die voor de safari-dorpen bestemd is, op olifan tenruggen binnengebracht. In Ve nezuela daalt ze per helicopter neer op het dak van een wolkenkrabber in Caracas. In Los Angelos wordt ze bij de chique restaurants per Rolls Royce afgeleverd. Toch heeft al dat gesol van de wijnboeren met hun Beaujolais niet veel meer met wijn te maken. Als to venaarsleerlingen kijken ze angstig toe hoe de krachten die ze zelf heb ben opgeroepen zich tegen hen ke ren. En wacht de jaloerse concur rentie af tot men zich in de Beaujo lais uit de markt zal hebben ge prijsd. echter verworpen omdat het tegen de 'wil van het volk' zou zijn. Politici en wetenschappers bui- De komende wet lijkt een gedeelte lijke overwinning voor de Baltische republieken Estland, Letland en Li touwen, die hebben geëist dat de gen zich over een oplossing bevolking van de drie staten eige- economische problemen naar totale zeggenschap krijgt over de bodemschatten en het land in hun republieken. In het wetsvoor stel dat nu is gedaan worden land en bodemschatten (bijvoorbeeld delf stoffen) aan de bevolking betreffende gebied land, dat geplaagd wordt door sta kingen, voedseltekorten en een bij na waardeloze munteenheid. In Moskou is maandag een driedaagse conferentie begonnen van weten- het schappers en managers over de eco nomische hervormingen. tionale overheid heeft daarbij alleen voorlopig rapport, waar de confe- recht op gebieden die nodig zijn rentie over moet vergaderen, wordt voor de behoeften en de verdedi- gezegd dat het toelaten van prive- ging van het gehele land en van de bezit de fundamentele basis deelrepublieken. Sommige parlementariërs heb ben zelfs al gezegd dat alle vormen van particulier bezit, dus ook grote ondernemingen die nu verboden zijn, moeten worden gelegaliseerd. Premier Nikolai Ryzjkov heeft dat de economische vrijheid van de be volking. Door de herinvoering van het prive-bezit zal het grootste pro bleem van de socialistische econo mie worden opgelost: het stimule ren van management en arbeiders tot het verhogen van de winst en de produktie. TOKYO (AFP/AP) - Japanse in vesteringen in de landen van de Eu ropese Gemeenschap zijn welkom. De EG zal daarvoor geen blijvende belemmeringen opwerpen. Dit heeft het lid van de Europese Com missie voor buitenlandse betrek kingen, Frans Andriessen, gisteren verklaard op een persconferentie in Tokyo. Andriessen is in Japan dat betreft zoveel misverstanden zijn geweest", aldus Andriessen. De EG zal volgens Andriessen wel vasthouden aan zelfbescher ming via bepaalde anti-dumpingre- gels Maar in het algemeen gespro ken past de beoogde eenwording van de EG-markt eind 1992 perfekt bij het internationale handelssys teem van de GATT en vormt die internationaal handelsoverleg met daarop een aanvulling, aldus het VS, Canada en Japan. Nederlandse commissielid. Andriessen zei dat de EG abso- De ministers van handel van de luut geen wetgeving niet van plan is vier economische grootmachten waarin is vastgelegd dat buiten- hebben na hun tweedaagse top in I landse investeerders een minimum het Japanse Hakone gepleit voor I aan Europese onderdelen in hun een beter toezicht op naleving van j produkten moeten verwerken. In de vrijhandelsafspraken onder het I de EG-voorstellen voor het handels- GATT. Hoewel tal van meningsver- overleg binnen dë wereldhandels- schillen tussen de vier grootmach- organisatie GATT wordt dat afge- ten bij de informele top niet tot een "Het is jammer dat er wat oplossing zijn gekomen, lieten de bewindslieden na afloop weten dat zij het erover eens zijn dat de toet sing van internationale handels praktijken aan de GATT-regels ver betering behoeft. Andriessen riep gisteren ook de Westerse geïndustrialiseerde lan den op de hulp aan Polen en Honga rije de komende maanden op te voe ren en te bezien op welke wijze steun aan de DDR kan worden ver leend. De economische en politieke ontwikkelini sn in deze landen moeten door iet Westen zoveel mo gelijk wordei gesteund, verklaarde Andriessen i a afloop van de be sprekingen tussen de Vier economi sche grootmachten. In Washington heeft het Huis van Afgevaardigden van de VS gisteren 533 miljoen dollar vrijgemaakt voor hulp aan Polen en Hongarije. De Se naat stemde in met een hulppakket van 738 miljoen dollar. Japanner had dit jaar zes dagen vakantie TOKYO (AFP) - De betaalde werknemers in Japan namen dit jaar gemiddeld zes vakantie dagen op en de meeste waren er tevreden mee ook. Dit blijkt uit een onderzoek van de vooraan staande Japanse vakcentrale 'Rengo', waarvan de resultaten gisteren zijn gepubliceerd. Rengo ondervroeg in totaal 10.500 van zijn leden en ontdek te onder meer dat de werkne mers in de publieke sector (ambtenaren) gemiddeld 4,6 va kantiedagen opnamen, terwijl hun collega's in de privésector er 6,7 dagen tussenuit gingen. Volgens de vakcentrale heb ben de Japanners recht op ne gen betaalde vakantiedagen per jaar, hetgeen zeer weinig is in vergelijk met werknemers in an dere landen. Zo hebben Ameri kanen gemiddeld recht op 19 da gen, Britten op 23, Fransen op 26 en Westduitsers op 29, aldus Rengo. Ondanks hun naar Europese maatstaven gemeten zeer korte vakantie, verklaarde slechts 36 procent van de ondervraagde Japannërs ontevreden te zijn, zo blijkt uit het onderzoek. 28,4 procent verklaarde genoeg va kantie te hebben en 35,5 procent had geen mening. HANNOVER Topdrukte beleven de twee Westduitse garages waar men kan voorzien in de noden i bezitter van typisch oostduitse auto's als Trabants en Wartburgs. Er komen veel meer Oostduitse auto's in de Bondsrepubliek sinds het IJzeren Gordijn op gatenkaas begint te lijken. Bovendien is de kwaliteit van de Oost- blok-auto's van dien aard dat ze vrij vaak kapot gaan. (foto epa) Grote belangstelling voor aandelen van jonge NMB-Postbank Groep AMSTERDAM (GPD/ANP) - De Postbank en de NMB-bank die in middels zijn gefuseerd tot de NMB- Postbank Groep, gaan voorlopig als twee gescheiden banken door het leven. Alleen aan de directies wor den samengesmolten. Dit betekent dat er op personeel maar weinig, en dan nog heel geleidelijk, kan 1 keld. Zo zal er begin volgend jaar de nieuwe combinatie, ondanks het huidige niet zo goede beursklimaat, niettemin góede perspectieven. Dit jaar zal de nettowinst naar verwach- Er bestaat grote belangstelling ting met ten minste 10 procent toe- het pakket aandelen NMB- tot 645 miljoen gulden. Over /Postbankgroep dat de Staat begin 1990 moet die stijging forser kun- den bespaard. Dat maakt de raad december te koop aanbiedt. Veel nen zijn omdat de voordelen van bestuur van de NMB-Postbank particulieren hebben via ingezon- fusie pas dan tot uiting komen, gisteren bekend bij de presentatie den bonnen informatie opgevraagd, het voorlopig prospectus de emissie van het pakket aandelen dat de staat nog heeft in de bank. Maar de nieuwe bank-combinatie verwacht veel effect van de kruisbe stuiving van de twee fusiepartners. De Postbank brengt naar verwach ting bijvoorbeeld een groot poten tieel aan particuliere gelden in, ter wijl met de kennis ook de institutionele beleggers zijn De combinatie heeft eei zeer geïnteresseerd. De NMB/Post- marktpositie. Zij is met bank verwacht dan ook dat de vraag lanstotaal x aandelen het aanbod t overtreffen. Zoals het Economie kort DEN HAAG (ANP) De Nederlandse bouwbedrijven die in het buiten land opdrachten uitvoeren, halen steeds grotere omzetten. In 1988 bedroeg Oudertoeslag omzet van die bedrijven 3,3 miljard gulden, een verbetering van 30 pro- cent *en opzichte van het jaar ervoor. De helft van die omzet (1,5 miljard) Als gescheiden ouders beide onge- Werd ook echt in het buitenland gehaald. veer evenveel tijd besteden aan de blijkt uit een gisteren gepresenteerd onderzoek van de Vereniging opvoeding van hun kind(eren), kun- van Nederlandse Aannemers met Belangen in het Buitenland (NABU). De nen zij vanaf 1 januari samen bepa- buitenlandse omzet bedroeg in 1988 ongeveer 10 procent van de nationale len wie van hen in aanmerking omzet. Nederland neemt hiermee internationaal gezien een toppositie in. komt voor de alleenstaande ouder- j)e omzetverbetering vorig jaar was voöral het gevolg van toegenomen toeslag. Ze kunnen dit vervolgens werkzaamheden in Europa en het Midden-Oosten. De omzet in Europa zal 'n efn gezamenlijk verzoekschrift dit jaar blijven toenemen tot ongeveer 50 procent van de totale buitenland- aan de belastinginspecteur kenbaar se omzet. In het Midden-Oosten zal de omzet echter weer dalen, verwacht maken. Dit blijkt uit het antwoord de NABU. van staatssecretaris Van Amels- Wat het totale volume aan bouwactiviteiten betreft komt Nederland op financiën op schriftelijke de vierde plaats, na Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en de Bondsrepu- bliek. In Europa komen de Nederlandse bouwbedrijven echter op de eer ste plaats, met een omzet van 1,5 miljard in 1988, vóór Frankrijk (1,1 mil jard). wordt ongeveer 55 procent1 te plaatsen pakket in Nederland verkocht, waarvan de helft aan par ticulieren en de helft aan institutio- de NMB nele beleggers. Het gaat om naar schatting een staatsbelang van bijna 30 procent in de bank, die op basis van de huidige beurskoers van de aandelen van on geveer 44 gulden een waarde heb ben van 1,22 miljard gulden. Na het afstoten van dit belang houdt het rijk nog een aandelenpakket van 25 procent in de bank, maar ook dat wordt te zijner tijd bij de beleggers worden ondergebracht. Hoeveel op drie i i uitziet land. De bank heeft een dominante positie in het betalingsverkeer (50 procent) en is sterk gericht op de particuliere markt (60 procent van de huishoudens heeft een groepsre- kening) en op middelgrote onderne mingen. w. Scherpenhuijsen Rom (foto anp> aandelen de Staat, die als oud-eige- DEN HAAG (ANP) Het Produkt- met lood verontreinigd voer. Het de Postbank nog ongeveer schap voor Veevoeder gaat de con- lood zat vermoedelijk in een in Ant- miljoen trole op de handel in veevoeders werpen aangevoerde schadepartij, de ongeveer voort vragen van het PvdA-Kamerlid W. Vermeend. cle helft aandelen binatie i: worden verkocht (bij de bank Pier- son, Heldring en Pierson zit pakket hangt af marktomstandigheden. De koers van een aandeel NMB de nieuwe bankcom- verscherpen. Er komt een speciale handen i heeft, precies verordening waarin het handelen in 'schadepartijen' wordt verboden. Bedrijven die grondstoffen voor ongeveer 4,5 procent) veevoeders verhandelen moeten het beursklimaat en de daarvoor een vergunning hebben. Directe aanleiding voor het ver scherpen van de controle Landbouw milieu Nederland wil een internationale conferentie in 1991 over landbouw en milieu. De bedoeling is op een dergelijke conferentie ervaringen uit te wisselen over de aanpak van milieuproblemen. In het bijzonder problemen waar de landbouw mee te kampen heeft en problemen die de landbouw veroorzaakt. Minister Braks van landbouw, natuurbeheer en visserij heeft dit gisteren gezegd tijdens de bijeenkomst van de We reld voedsel- en landbouworganisa tie van de Verenigde Naties (FAO) in Rome. Vut weg De verschillende regelingen voor de vut moeten op de helling. Dat heeft voorzitter Kamminga van het Koninklijk Nederlands Onderne- mersverbond (KNOV) dinsdag ge zegd op het jaarcongres van deze or ganisatie van werkgevers van klei ne en middelgrote bedrijven. Kam minga vindt de vut te duur worden. De voorzitter van het KNOV wees er voorts op dat het bedrijfsleven in de jaren negentig steeds meer moei te zal ondervinden-bij het vinden van voldoende jonge bekwame werknemers. De gemiddelde leef tijd van de bevolking neemt ii toe. /Postbank is, omgerekend, vanaf giftiging van koeien in het Fries- augustus dit jaar gezakt van onge- Groningse Westerkwartier door ADVERTENTIE F 0 N Bank 'Fiona' ÜDSse kussens, met afneembare hoes, gevuld met 50% dons. 50% veren. Solide houten romp Bekleding: 100% katoen. Keuze uit vele uni kleuren. Fauteuil Van 2199.- Voor 1650.- 2-zitter Van 3599.- Voor 2700 - 3-zitter Van 4269.— Nu voor de vertnjsterende prijs van Ook met korting in vele andere stoffen verkrijgbaar Dit is niet in de Bijenkorf Utrecht verkrijgbaar. toeleverancier met geld toe heeft overgenomen van een West duitse handelaar. De verordening is al ter goedkeuring voorgelegd aan de minister van landbouw, natuur beheer en visserij. Het openbaar ministerie in Breda stelt een onderzoek bij D.M. de Bruyn BV in Waspik in de zaak van de loodvergiftiging van veevoeder. Het bedrijf wordt ervan verdacht zich schuldig te hebben gemaakt aan het in gevaar brengen van de volksgezondheid door het leveren van schadelijke stoffen. Dat heeft de persofficier van justitie in Breda gisteren meegedeeld. Verder onderzoek moet nu uitwij zen of er aansprakelijkheid bestaat voor de doorlevering van die ver ontreinigde grondstoffen op' zoda nige wijze dat uiteindelijk de volks gezondheid in gevaar is gekomen. Met name wordt onderzocht of er sprake is geweest van opzet of grove nalatigheid. De Britse overheid heeft in ver band met de loodvergiftiging een verscherpte controle ingesteld op 1400 veehouderijbedrijven in het oosten en het zuiden van het land. Van 26 dieren staat vast dat zij door loodvergiftiging zijn overleden. Op de bedrijven zijn de afgelopen weken veel meer dieren onder ver dachte omstandigheden overleden. Het staat echter niet vast dat dit het gevolg is van loodvergiftiging. De vergiftiging is mogelijk ontstaan door het gebruik van een deel van de zelfde schadepartij rijstschroot die vermoedelijk in Nederland tot de vergiftiging heeft geleid. Britse veevoederfabrikanten hebben deze partij gekocht van Nederlandse le veranciers, Coöperatieve kolos Cebeco wil doorgroeien ROTTERDAM (ANP/GPD) - De resultaten van Cebeco Handels- raad, de grootste agrarische coöpe ratie in Nederland, zijn het afgelo pen boekjaar opnieuw gestegen. De netto-winst nam met 5 percent toe tot bijna 37 miljoen gulden. De om zet steeg van 3,7 naar 3,9 miljard. Cebeco heeft het afgelopen jaar de deelnemingen in verschillende sec toren zoals zaaizaad, pootgoed, ver werking en voedingsmiddelen sterk uitgebreid. De Cebeco-directie maakte giste ren in Rotterdam bekend het be drijfsresultaat in de toekomst op andere manier te willen verde len. Het zal voortaan deels in de vorm van participatiebewijzen aan de leden moeten worden uitge keerd. Met dit nieuwe systeem, ver gelijkbaar met aandeler), kan Cebe co haar eigen vermogen aanzienlijk vergroten. Daarnaast zijn er nog steeds besprekingen gaande met de Rabo-bank om naar de beurs te gaan en op die manier over meer ei gen vermogen te beschikken. Dat geld is hard nodig om via schaalvergroting overnames en deelnemingen in bedrijven de po sitie op 'de Europese markt te ver sterken. Voor dit soort acquisities telde Cebeco het afgelopen boek jaar al 30 miljoen gulden neer. De coöperatie verwierf zo belangen in TS Seeds Holding in Hendrik Ido Ambacht (zaadveredeling) en Wi- bollt. Ook neemt de coöperatie deel in de conservenfabriek Ruiten Troef en bedrijven als Dehymeats, Confood en Delta Dailyfood. Cebeco is een combinatie van co öperaties in land- en tuinbouw waarvan in totaal 50.000 boeren lid zijn. De groep zelf doet zaken met ongeveer 90.000 boeren en tuinders in ons land. Vorig jaar is een belang rijke aanzet gegeven tot vereenvou diging van de bedrijfsvoering. Het belangrijkste element daaruit was het onderbrengen van de afdelin gen in aparte bv's. Cebeco is nu een houdster-coöperatie met ongeveer zestig werkmaatschappijen. Vakbeweging optimistisch ovèr centraal akkoord DEN HAAG (GPD) - De voorzit ters van de vakcentrales FNV, CNV en MHP zijn optimistisch over de mogelijkheden van een spoedig centraal akkoord met werkgevers en overheid. Na een kleine twee uur praten op het Catshuis, met premier Lubbers en de bewindslieden van sociale zaken (De Vries en Ter Veld), zei CNV-voorzitter Hofstede "Ik denk dat we binnen 14 dagen wel ergens toe komen". Toezeggingen van het kabinet, met name over de harde vakbonds- eis dat er iets extra's moet worden gedaan voor werknemers in de col lectieve sector ((semi-)overheid) en voor uitkeringsgerechtigden, zijn er niet gedaan. Toch hebben Hofstede en zijn FNV-collega Stekelenburg de verwachting dat het regeerak koord voldoende ruimte biedt, zo dat het kabinet in het ofifciële 'na jaarsoverleg' aan de eisen tegemoet kan komen. "Daarbij gaat het om het relatief kleine bedrag van 200 miljoen gulden", aldus Hofstede. Dat is ongeveer nodig om de koppe ling van de uitkeringen aan de loon- ontikkeling in het bedrijfsleven met terugwerkende kracht tot 1 juli van dit jaar te bekostigen. Het kabinet heeft geen enkel ap pèl gedaan op de vakcentrales om bij de aanstaande cao-onderhande lingen in diverse sectoren de loonei sen te matigen. "De volledige loon ruimte kan worden aangewend", al dus Hofstede. De huidige loonei sen, 4 procent in de industrie bij voorbeeld, hebben de ook werkge vers-organisaties niet in rep en roer gebracht. Werkgevers benadruk ken vooral de matiging van de over heidsuitgaven als voorwaarde voor een centraal akkoord. De voorzit ters van de werkgevers-organisaties praten aanstaande morgen met een kabinets-delegatie. Haven groeit hard AMSTERDAM (GPD) De bedrij vigheid in de Amsterdamse haven neemt voor het eerst sinds jaren fors toe. Dit jaar is al ruim negentig hec tare industrieterrein uitgegeven, de afgelopen tijd meestal niet meer dan tien, vijftien hectare. Het auto concern Nissan heeft dit jaar 55 hec tare in gebruik genomen. Sigma Coatings bouwt een nieuwe verffa- briek op 25 hectare. Gisteren werd bekend dat het Havenbedrijf Riet landen, Granietimport bv en Ooms Avenhorn bv zich er ook vestigen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7